o verovert De 'liberale hogepriester' en de verwarde PvdA patstell Spelletje van zoutjesgigant dé voorjaarsrage onder de jeugd Minister J 06-gedu Bleu -DE STEM- nieuw on Heden en DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Vrees heeft deze Canadees BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 aeSTEM bestem Agenda DINSDAG 9 MEI 1995 Een groepje kinderen uit de buurt kwam er laat in de middag mee aanzetten. Drie knaapjes op mountain bikes waren het eerst terug in de wijk. „We hebben een rare kerel gevon den," gilde eentje. „Hij lag op z'n buik in het zand," zei de volgende hij gend. „Toen hij ons zag, kwam hij snel overeind. Hij had een hele rij speldjes op z'n jas," deelde de derde met grote schrikogen mee. De ouders verzamelden zich op de parkeerplaats. Daar kwam de troep aan, een paar grotere jongens escorteerden een oude, gebogen man met een zwarte muts. „Weet je wat hij deed?," vroeg de oudste jongen. „Hij bood ons sigaretten aan." De oude man toonde een vermoeide grijns. De moeders lieten kreten van onzetting horen. „Oude vies peuk," snerpte een vader. Ik probeerde het evenwicht terug te brengen in de con frontatie. „Misschien heeft meneer een goede verklaring. Laten we hem een kans ge ven." De jongens riepen in koor dat de man geen Neder lands verstond. Een vreemde ling. Dat veranderde de zaak. Er werd een moment nage dacht door de ouders. „Hij kent onze gebruiken mis schien niet," stelde een vader. „De stakt.er," concludeerde een moeder. Je kon merken dat de diverse Bevrijdings-toespraken een behoorlijke uitwerking had den gehad. Een hele rij hoog- geplaatsten had de laatste da gen achter de microfoon ver kondigd dat vrijheid een ver plichting inhield. Dat we waakzaam moesten zijn. Dat we aardig moesten zijn voor vreemdelingen. Ook voor vreemdelingen die onschuldi ge kinderen aan het roken wilden brengen? Een vrouw stelde voor de vreemdeling een kopje thee aan te bieden. Haar buur vrouw snelde naar huis om alvast een bed op te maken. „Wij hebben de vrijheid ge kregen om verdraagzaam te zijn," zei een vader ernstig, de blik gericht op zijn kinderen. Ik moest opeens denken aan die mensen om de hoek, die net een tweeling hadden ge kregen en in een spontane aanval van vergevingsgezind heid de kinderen de namen Adolf en Eva hadden gege ven. De oude man stak trillend een sigaret op, schraapte z'n keel en zei dat hij Canadian was. Hij had verschillende plech tigheden bijgewoond en was toen kennelijk verdwaald. We bewonderden zijn medailles en namen hem mee naar een bankje in de zon. „Slijtage," zei hij. „Het hoofd is niet meer zo goed. Storing in het hoofdkwartier, zeg ik wel eens." Hij nam dankbaar zijn kop thee aan. „Hebt u genoten van de fees ten?" vroeg ik. De Canadees zei: „Het was overwhelming. Unbelievable." Mijn buurman probeerde grappig te zijn. „We mogen wel uitkijken met al die Canadezen hier. Straks krijgen we weer een geboor tegolf. Laten we onze Trezen maar binnen houden." Ik greep sussend in: „Hun appa ratuur is sterk verouderd." Het ontging de oude man ge lukkig. De Canadees tastte in jas en toonde een hand vol kauw gom. Niemand maakte aan stalten, het was niet sugar-free. „Vijftig jaar, tsjon- ge jonge," begon een vader die zelf duidelijk jonger was. „De Hollanders zijn go>,J," zei de oude man. „Ik heb veel aan jullie gedacht in Canada, ik heb veel gehuild. Ik was timmerman. Hard werk, lange dagen. Toen werd ik ontsla gen door een baas in Ontario die ik nog nooit had gezien. Ach, niemand wist meer dat ik oorlogsveteraan was." Hij hoestte en keek naar de spelende kinderen. „In Cana da ben ik nooit bejubeld. Ik moest m'n huis verkopen en toen ging m'n vrouw er ook nog vandoor. In het dorp had niemand medelijden met me. Ik ben per slot van rekening maar een Indiaan. Hier in Holland ben ik iemand. De mensen klappen. Ik ben een held. Jammer dat het nu defi nitief is afgelopen." Ik keek naar zijn verwelkte snorretje en de tanden in zijn mond die sinds 1945 weinig onderhoud hadden gehad. De Canadees pakte mijn mouw en vroeg zacht: „Wilt u het nog één keer zeggen?" Ik aarzelde. „Please," zei hij en er stond water in zijn ogen. Ik knikte, ging rechtop staan en riep: „Thank you, libera tor!" Hij glimlachte en sloot zijn ogen. De vlaggen kunnen weer voor een jaar in de kast of er moet tussendoor nog een kampioenschap voetbal volgen. Maar kan in de tussentijd iemand de goede vaderlander eens leren hoe er gevlagd moet worden? Op vier en vijf mei zonder oranje wimpel. Voor de dodenherden king halfstok en bij zondersondergang naar binnen. En zijn er ook niet regels voor de precieze kleuren? Oude vlaggen lijken donkerder, vooral het blauw. De nieuwe hebben iets zomers, tegen het helblauw aan. Of is die nuance de authentieke? Ouderen herinneren zich immers de klassieke omschrijving 'oranje, blanje, bleu'. En bleu staat zelfs voor lichtblauw. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Temeuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per halfjaar per jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje a 076-236882 en bij Teuben, j 7, Breda. advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. erlijdensadvertenties j t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 3 van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 29.80 86,90 172.80 335,75 89.40) 177,80) 345,75) pdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Om half vier gaat de zoe mer in basisschool D'n Overkant in Etten-Leur. Kinderen stormen naar buiten, maar niet op weg naar huis. Kleine groep jes vormen zich op het schoolplein om van el kaar flippo's te winnen. Tijs van elf jaar staat erbij te kijken. Zijn klas genoten hebben geen he kel aan Tijs, maar hij is gewoon te goed. Hij heeft al tweehonderd flippo's gewonnen. Door Monique Bakker De flippo - een kartonnen schijf je dat te vinden is in de zakken zoutjes van Smiths - is hard op weg hét voorjaarsspelletje van de jeugd, het knikkeren, van de eerste plaats te verdringen. En de zoutjesgigant maakt er handig gebruik van, want het zo langzamerhand meest beroemde schijfje van Nederland krijgt wellicht een opvolger in de vorm van een 'megaflippo' of een 'technoflippo'. Een flippo is ongeveer zo groot als een rijksdaalder. Er staat een tekening op van een Looney Tu nes-tekenfilmfiguur, zoals Bugs Bunny of Daffy Duck, en een nummer. Het fenomeen komt uit de Verenigde Staten, maar is inmiddels ook in Nederland een rage. Johan (8), Gijs (9) en Vincent (9) van basisschool D'n Overkant hebben ieder een schijfje in hun hand en spelen het spel dat Smiths achter op de zakken ve- meldt. Twee flippo's liggen met het plaatje naar beneden op de stenen. Wie het plaatje boven weet te krijgen door hard met een ander schijfje op het stapel tje te gooien, heeft de twee schijfjes gewonnen. „Maar je kan er ook vlooienspel mee doen," vertelt Vincent. Voor Sylvester (11 jaar) liep het spel minder goed af. „Ik had er 117, maar heb alles verloren. Ik sta er zelfs twee in de schuld," zegt hij. Varianten Flippo's zijn ook op D'n Over kant in de klas verboden. „Ja dan geeft de juf een briefje mee naar huis dat we ze niet mee mogen nemen in de klas," zegt Suzanne van elf. Zij leent de flippo's ook uit aan haar vrien din Denise. De kinderen spelen voor en na schooltijd en in de pauze. De inmiddels groter geworden groep kinderen legt de varianten van het flippoën uit. „Je kan ermee knikkeren," zegt Vincent. Lucien (12) laat het handjeklap-flippoën zien. „Ieder een flippo in de hand tegefi elkaar aan en ze dan laten vallen. Valt jouw flippo met het plaatje omhoog dan heb je ze allemaal gewonnen," zegt Lucien en hij wint. Sarah Ait Youssef van elf jaar ('Zet mijn achternaam er maar bij want er zit nog een Sarah bij mij in de klas,' zegt ze eigenwijs) zegt dat veel kinderen het zonde van de flippo's vinden op ze tegen de muur te gooien, omdat ze dan beschadigen. „Als jouw flippo het dichtst bij de muur ligt met het plaatje omhoog, heb je gewonnen," vertelt Sarah. Ruzie maken om een flippo vin- nenHaag (anp) - In de c ■cis nog geen oplossin! vonden voor de politieke Len over de Arbei< 'wet. De stemming ove Wetsvoorstel, die vandaaj latsvinden, wordt da Logst waarschijnlijk !eek uitgesteld. Daardooj !aat er meer tijd om a1 teen vergelijk te komei peVVD dreigde vorige wei Kinderen van de Bredase Nutsbasisschool aan de Jan van Nieuwenhuizenstraat strijden op het schoolplein om flippo's. den de kinderen maar flauw. Omar (11 jaar). „Als je speelt moet je ook tegen je verlies kun nen." „Er zijn ook kinderen die hun knikkers ruilen voor flip po's," zegt Vincent. En op de rommelmarkt werden ze voor vijftig cent verkocht," roept weer een ander. Maar de meeste kinderen halen hun flippo's uit de door moeder gekochte zak chips. Als er ten minste nog een zak in de winkel ligt, die al niet is opgescheurd en waar de flippo's uit zijn gehaald. De moeder van Suzanne koopt geen chips meer, zegt het meisje. „Mijn moeder zegt dat ze gek wordt van die flippo's." Huilend ventje De flippo's lijken in de ene ge meente meer een rage te zijn dan in de andere. Een opmerkelijk geluid komt uit Oosterhout. In- grid Ritzen, directeur van open bare basisschool Vrachelen, zegt: „Flippo's? Hier wordt gewoon geknikkerd. Dat zal wel komen omdat dit een nieuwe wijk is. De mensen geven kennelijk geen scheppen geld uit aan chips. Misschien is dat omdat ze nog vaak met hoge hypotheken of huren zitten, ik weet het niet." „Hele families moeten zich on gans eten aan chips. Het is een rage," zegt directeur Wim van 't Hart van Nutsbasisschool Boei- meer in Breda. „Vroeger werd er geknikkerd, nu wordt er massaal met flippo's geknikkerd." Een doodenkele keer hangt er een huilend ventje aan zijn jas die ruzie heeft gehad over de juiste interpretatie van de spel regels. Want die willen nog wel eens per school of per spel ver schillen. En dan is het opletten geblazen voor de deelnemers. „Maar last hebben we er niet van," aldus Van 't Hart. Afspraak Léon Michielsen, de baas van De Keysersmolen in Breda, heeft ook geen problemen met de flip- po-gekte. „De afspraak is sim pel: tijdens de lessen zitten die dingen in de zak en daar blijven M. Vroegrijk van de Heiligt basisschool in BosscheÉ merkt op school niet zoveel de flippo-rage. „Er wordt nog steeds meer geknikken het schoolplein." Onderwijze Pijnen van groep 5 van ki school De Reuzelaar uit Hut vertelt dat daar op het si plein de kinderen liever® flippo's gooien dan dat ze ki keren. „Behalve als het rej dan worden de kostbare fli] nat," zegt de onderwijzer. G. Meynen, woordvoerster de Smiths Food Group in Mi sen met een fabriek Raamsdonksveer, laat weta de fabrieken van de zoutje gant op volle toeren „We dachten wel dat hel ook zou aanslaan. Maar dat zo'n succes zou worden hai we niet verwacht. De actie ld nu ruim een maand en we ben ongeveer vijftien pret meer zoutjes verkocht dan maal," zegt Meynen. Ze wil] bedragen of „Dergelijke informatie niet," aldus de woorvoerster. Gouden flippo tachtig miljoen flippo's maken. „Ergens tussen ha en half juli zullen die op zijl overwegen om er door te gaan." De gouden po's, waar er maar een waren en die konden w zijn er al uit. Smiths heeft ook al plu voor de opvolger van de S ontvangt al jaren Flippo's in alle soorten.. foto's cor viveen „Een megaflippo, dat is dikkere flippo, waar je keiijker mee kan gooien. Ei bouwflippo en soort techno po. Iets dat te vergelijke» is lego," laat Meynen weten, van onze Haagse redactie Den Haag - Het rappo. Lid van de Betuwelij! Ljngen is onwetenschal beweringen over 'moge omvang wordt niets 01 node gemist. Dat schrijft minister Jo: (Verkeer en Waterstaat) '(Tweede Kamer. Ze reagei het zeer kritische rapport (echnische Univagiteit waarin staat dat. bij het on voor de goederenspoorliji] Rotterdam naar Duitsland doende rekening is gehoud^ de veiligheid. De Delftse doet veel uitspraken over zoal 'kan' gebeuren, zonder wordt aangegeven hoe gr klein die kans is, constateei ritsma. Volgens haar streven de zoekers naar absolute veili En die kan volgens haar no staan. „Het zal altijd gaan vergelijken van veiligheids ten van verschillende altei ve keuzemogelijkheden," de bewindsvrouw. „En naar mijn mening in de uitgevoerde studies naar bi en voldoende geschied. onderzoek zich vooral treert op risico's van het van gevaarlijke stoffen, minister ook af. Dat vervoel id Ewijk (anp) - De lande! justitie in Arnhem opni stellen naar fraude mei exploitanten van sekslij Ook heeft de werkgroep gerechtshof bezwaar a; kend tegen de eerdere be: van het Openbaar Minist omzet noa juni vorig jaar om niet dergelijk strafrechtelijk zoek te beginnen. Dat h Claessen van de wer maandag gezegd. De wer 06-Gedupeerden heeft, In totaal heeft Smiths zestij justitie het verzoek om e derzoek afwees, een eigen zoek gedaan naar mogeli bruik van de 06- en 00-nu Daarvoor voerde de werkg| een computerprogramma zend 06-nummers in, v. bijna honderd gedupeerc ingewisseld tegen contant weren dat zij die nooit lebben. Een aantal van deze geduf spoo. van duizenden guldens v® relecom voor het ongeli* aellen met seks- en babbel Felix Rottenberg, de heetgeba kerde voorzitter van de Partij van de Arbeid, voelde zich dit weekeinde weer eens stevig op z'n teentjes getrapt. Oorzaak van zijn boosheid was WD-lei- der Frits Bolkestein. Die was zondag als een soort liberale hogepriester ontvangen door zijn Belgische vrinden. Zij zien in hem de verpersoonlij king van de definitieve zege van het liberalisme. Om dat gevoel nog eens extra te war men besteedde Bolkestein een deel van zijn toespraak aan de sociaal-democratie. En vanzelf sprekend niet in lovende be woordingen. Want daar zaten die Belgische liberalen niet op te wachten. Wat Bolkestein wel te vertellen had ging er in als koek. De sociaal-democratie is in ver warring, hield Bolkestein zijn geloofsgenoten voor. In heel Europa bespeurthij signalen die daarop wijzen en ook in de PvdA ontwaart Bolkestein een heuse richtingenstrijd. Maar dat mag hij van Rottenberg niet zeggen. Niks verwarring. Gewoon, een debat zoals dat hoort in een democratische politieke partij. En Bolkestein zegt dit soort dingen alleen maar om de aan dacht af te leiden van menings verschillen in de eigen club. Het is een voorspelbare reactie. Zo gaan ze in de politiek meestal met elkaar om. Zo gauw als iemand de stand van zaken in andermans partij ter discussie stelt krijgt hij te ho ren dat het allemaal flauwekul en kinnesinne is en dat spreker eerst maar eens naar de rotzooi in zijn eigen club moet kijken. Nou valt het met de rotzooi in de club van Bolkestein reuze mee. Terwijl toch niemand kan ontkennen dat het in de Partij van de Arbeid behoorlijk rom melt. Niet dat de dames en heren, vechtend tussen de kamerbank jes liggen te rollebollen. Maar trouwe lezers van de opiniepa gina van de Volkskrant - ge liefd podium voor publiciteits- beluste PvdA'ers - weten wel degelijk dat er binnen de club van Rottenberg fundamentele verschillen van mening be staan. Op 28 april klommen de Tweede-Kamerleden Rick van der Ploeg en Marjet van Zuylen weer eens samen in de pen. Zij boden - in hun eigen woor- Felix Rottenberg foto anp den - 'een offensieve lijn aan die enerzijds past bij de ge schiedenis van de partij en an derzijds een brug slaat naar de moderne tijd.' 'Links-liberalen' noemen ze zichzelf en ze zien de vrije markt als een doelmatig middel om sociaal-democratische doe len te verwezenlijken. En Van der Ploeg en Van Zuylen heb ben ook hun voorbeeld klaar. „In de Verenigde Staten zorgen sterke mededinging, een flexi bele arbeidsmarkt en een uit stekend ondernemingsklimaat voor een laag werkloosheidscij fer." Op 5 mei sloegen twee andere PvdA'ers, Ferd Crone en Jo- hanneke Liemburg terug. „De markt haalt nu eenmaal niet het mooiste in de mensen naar boven," concluderen ze fijntjes. „Een PvdA die een draagvlak zoekt bij mensen die de sociale dimensie belangrijker vinden dan het individuele eigenbe lang, is niet geloofwaardig als ze zich uitroept tot links-libe raal," waarschuwen ze hun po litieke bloedbroeders. Het voert te ver de discussie hier in extenso weer te geven. Maar dat de beide duo's het fundamenteel oneens zijn is wel helder. Bovendien blijft het ge hakketak niet beperkt tot de kolommen van de Volkskrant. Ook in de fractie staan de ver schillende vleugels regelmatig tegenover elkaar. De faxkrant die nota bene Fe lix Rottenberg zelf elk week einde verspreidt, geeft een ta melijk onthullend kijkje in de politieke keuken. De al eerder genoemde Marjet van Zuylen vindt weliswaar dat de onder linge discussies 'heel inspire rend' zijn maar stelt wel vast dat de fractie daardoor minder als team functioneert. Die conclusie wordt gedeeld door haar clubgenoot Martin Zijlstra die met enige weemoed terugblikt op de vorige fractie. Dat was tenminste een team. De huidige fractie mist volgens hem het 'wij-gevoel' en het feit dat leden van een en dezelfde fractie zichzelf afwijkende eti ketten opplakken is voor Zijl stra 'van meer dan symbolische betekenis.' „Ik maak me zorgen om de professionaliteit van deze frac tie," sombert Zijlstra. En wat het door zijn partijvoorzitter zo geliefde debat betreft: „De kie zers willen geen partij die ru ziënd over straat gaat. Zij heb ben behoefte aan een duidelijke mening. Het alleen maar voeren van het debat is te gemakkelijk en leidt uiteindelijk tot niets." Tsja, als je dat zo leest krijg je niet bepaald het beeld van een partij die lekker in haar vel zit en waarvan de vertegenwoordi gers zo leuk met elkaar discus siëren omdat ze dat zo graag doen. Hier is duidelijk meer aan de hand. Voor Felix Rot tenberg is er werk aan de win- kei. Want Martin Zijlstra geiijk: kiezers houden niet een partij die onenigheid' straalt. En zeker niet van p tij voorzitters die net doen" hun neus bloedt. rond de uitvoering Schengenverdrag, de vo* van grote onderwijsinstell® voor beroepsonderwijs, tieregeling en het ondf aan blinde kinderen De Tweede Kamer praat week over de problemen oprichting van een Koer® parlement in Den Haag»® opgeleverd, de stand van )eqt=ar, j Stoel heeft rond de uitvoering van de staten. De El| PE VIJFTIGSTE verjaard, oorlog is in een aantal Eii Jeid en piëteit, werden c Gigheid en massaliteit. Het is hartverwarmend i genomen om in een piel onvoorstelbare leed dat denken 's echter zinl ■vordt aan het heden. Vt pn toespraken die link oeeld in haar indrukwekl P°sr 'Vijftig jaar vrijh wera gehouden, sneed i an der Stoel het thema 's onmiskenbaar dat gebracht. Vooral in soci; "Geel van West-Europa v. ectieve balans op te m ev ogen idealen van d feahseerd. -r bestaat geen wezenl aar van verdraagzaan Nn, etnische twisten di ^.zelfzucht, toenei nationalisme die angst, A/pr'S|",et de samenlevi '°9 voor °9e' *»er Stoel helft1 fc0,or de vöórteken ijkt ze burgeroorlc mie°,?-flicten brandhaai| een ni J"er de oorzaak v men f Sc ntziende d'ctij beleid h- 90ed d0° sZLb',nnen de Suropij derhalve een zaakvai

de Stem | 1995 | | pagina 2