NDH DE STEM leelandkaart voor betalingen 'SL GER Nrouwen voor technische beroepen zijn er wel degelijk' Weer tegenvaller bij bouw parkeergarage Verbazing over niet vervangen veerboot Technische bedrijfskunde: verstandig veelzijdig fog dit jaar kleine proef bij gebruik Zomerbus en parkeergelegenheid Uitstel van onderzoek naar ambulancedienst 'Eversdijk moet zich niet uitlaten over ons beleid' Programma Cultuurmaand Zeeland zou te 'truttig' zijn Politie speurt naar strooier van spijkers H Vandaag voorlichtingsavond Volop bekende merken als: Flair Plaisir, Hartman, Garden-Style en Grosfillex. Gratis thuis bezorgd bij aankoop vanaf 300.- Aanbiedingen geldig t/m 1 mei AANBIEDING 2 van teuils ale setprijzenü Huist 01140-10025 Axel 01155-62335 N DAGJE VRIJ fOR MOEDER >UDE SCHOTELS in div. prijsklassen ERMALSE ELBIEFSTUK lm 17.50 IMSTICKS fineerd of ongemarineerd) A 98 im «TAART O 25 am Li BANKET O 65 am 0- BIJTSPEK n 99 am U- T0PSLAGER A. SCHNEIDER IN DE WEEK LUSSEN en 3 betalen ENTENBOLLEN en 5 betalen POEZEN per stuk 1.20 'Verloedering op wieltjes' Middelburg: uitspraken senator tendentieus Zeeuws vakvrouwspektakel 'Betere opvang van slachtoffers seksueel geweld' Politie fietst voor goed doel Bezoek vandaag van 19.08-21.38 uur ortze vooriichtingsavGnd in gebouw R2 1 van Hogeschool Eindhoven, Racheismoien 1 te Eindhoven. ft Studie-informatiecentrum, telefoon (040) 45 49 35. 1995 of de helft van de tegenwaarde kontant. Zuidlandstraat 26 „rn4_ Terneuzen - Tel. 01150-12059 <1 Winkelcentrum Zuidpolder 20 Terneuzen - Tel. 01150-95702<, ÏA DAG - ZATERDAG - MOEDERDAG] DERDAGTAARTEN EN MOEDER- AGVLAAIEN MET AARDBEIEN Bij uw warme bakker Rozemarijnstraat 8 - Zaamslag Tel. 01153-1272 (ügliTIJD JlTE LEZEN? dan niet do potles" door te n gr staat vast iets 0 gading bij .,andaag Zeeland L2e verslaggever idelburg - Het argument van Zeeuwse ikaevers dat ze geen vrouwen in een techni- V functie aan kunnen nemen omdat ze er jyijn, gaat steeds minder op. Ltstelt het Zeeuws Netwerk Meisjes, Vrouwen en tdiniek. S| «ar geleden telde het Centrum Vakopleiding ins coördinator J. Doens tien procent 'techni sche vrouwen'. Nu ligt dat percentage op vijftien. „Mondjesmaat komen er vrouwen in technische be roepen bij en dat aantal neemt steeds iets toe." Het Zeeuws Netwerk wijst er in de eerste lustrum krant op dat in het schooljaar '94/'95 280 meisjes en vrouwen in Zeeland een technische beroepsoplei ding volgden. Daarnaast bereiden nog eens vijftig meisjes zich op zo'n opleiding voor in het technische voorbereidend beroepsonderwijs. Verder volgden 26 herintredende vrouwen een cursus techniek. Bij de arbeidsbureaus in Zeeland stonden per 1 ja nuari dit jaar 155 vrouwen ingeschreven voor een technisch beroep, met kwalificaties die varieerden van certificaten van het Centrum Vakopleiding en primair leerlingwezen tot en met hoger beroepson derwijs. Dat is ongeveer vier procent van het aantal ingeschreven vrouwen bij arbeidsvoorziening. De scholen voor MBO/CBO-techniek leverden in het schooljaar '93/'94 21 21 vrouwelijke afgestu deerden af met een diploma van een lange midden- Hf onze verslaggever iddelburg - Nog dit jaar wordt in Zeeland een kleine jf genomen met het gebruik van een voorbetaalde ijpcard. Gebruikers van zo'n kaart kunnen daarmee de ierbus op Schouwen betalen, parkeren in Goes of bij itaExpo. is ontworpen door PTT Telecom, die op dit mo lt al bezig is een landelijk systeem van voorbetaalde oplaadbare chipkaarten in het leven te roepen. chipkaart is voor meerdere Westerschouwen. De watersport blijft niet buiten schot. Plannen heleinden: te gebruiken. Naast deren en telefoneren, kan hij ih gebruikt worden om open er vervoer, toeristische dien- la, abonnementen en toegang Ijl verblijfsrecreatieve terreinen It Walen. ■jitjaar blijft de mogelijkheid de ■hart te gebruiken tot zo'n 35 be- Ijjlpimten beperkt. Bedoeling is |nl, na een grootscheepse cam- pie, de kaart in 1996 massaal lite voeren. |5e Zeelandkaart is een van de Itérelen die er toe moeten lei- liindatde openluchtrecreatie in littland gefinancierd kan wor- Ifa. In de periode 1996-1998 luidt die problematiek door |tiddei van een pilo-project ter Aan de orde ko llet dan de invoering van heffin- Ifta,fiscalisering van parkeer- en Iraarboetes, het aanstellen van re- icreatiewachten en invoering van lie Zeelandkaart. It wordt momenteel hard ge- I serkt aan een verdere invoering I a het heffen van parkeergel- I den Hiervoor heeft men diverse i in toeristische gebieden 1het oog. Wat gemeenten be- I treft denkt men aan Oostburg en voor het-invoeren van een lig geld-regeling ('parkeren op het water') en het laten betalen voor het gebruik van openbare stei gers, liggen al op tafel. Invoeren van liggelden en derge lijk is één ding, naleven en con trole een ander. Daarvoor is van uit Middelbur al contact opgeno men met Parkeer Management Nederland en de Nederlandse Veiligheidsdienst. Bekeken wordt bovendien of het mogelijk is in het kader van werkgelegen- heidsmaatregelen recreatiewach- ten aan te stellen, te vergelijken met de zogenaamde stadswach ten. Invoering van deze zaken eist de nodige voorfinanciering. De kos ten worden geraamd op ruim een miljoen. De provincie is bereid drie ton op tafel te leggen, van derden - toeristische organisa ties, gemeenten, recreatieschap pen en bedrijfsleven - wórdt 350.000 gulden verwacht. Met de minsiteries van Economische Za ken en Landbouw en Visserij zijn momenteel onderhandelingen gaande om de nog ontbrekende vier ton los te peuteren. I ta onze verslaggeefster Mdelburg - Dat er een onderzoek komt naar de kwaliteit van j de ambulancedienst in Zeeland is zeker. Hoe dat onderzoek er- t en wie dat verricht echter niet meer. I ®A-gedeputeerde De Kok van de agenda gehaald. (Welzijn) wil eerst eens met 'de Statenleden Van Kollem (Groen- i in het veld' gaan praten Links), Koster (WD), Sturm (Pv- |v°or hij met een nieuw onder- dA) en Van Leuven (ZVP) dron gen aan op haast. „De situatie is problematisch en urgent," hiel den zij de gedeputeerde voor. Volgens de ZVP is vooral de si tuatie in Nieuw-Namen penibel. „Het komt voor dat er een ambu lance uit Oostburg moet komen. De situatie is daar dringender dan vaak wordt aangenomen," zo zei Van Leuven De Kok zei de problemen te on derkennen, maar vroeg de com-" missieleden toch om 'enkele we ken' uitstel. „Ik wil op eigen kompas nog wat onderzoek doen. We vragen ons als college van GS namelijk af of het geld wel zo goed besteed is. Ik ga praten met bestuurders en andere betrokke nen. Probleem is dat het vrij on duidelijk is wie nou precies ver antwoordelijk is voor de ambu lance-hulpverlening en wie de sturing geeft. Er gaan vanuit De Haag bijvoorbeeld stemmen op om gemeenten de dwingen ge meenschappelijke regelingen op te stellen voor het ambulancever voer. Besluiten zijn echter nog niet genomen." De Kok liet doorschemeren dat ook na zijn gesprekken het voor stel ongewijzigd kan blijven. Of de Stichting VMC (Volksgezond heid, Maatschappelijke Ontwik keling en Cultuur) als extern ad- komt. Het huidige I Wrstel (onderzoekskosten: an- I «halve ton) werd gisterochtend ■tijdens de commissievergadering "an onze verslaggeefster Middelburg - 'Verloede- Mg op wieltjes.' Zo om schreef PvdA-statenlid D. Holtkamp gisteren het toenemend aantal recla meborden langs de Zeeuwse wegen. ®j beeft een wildgroei in i s°ort borden gesigna- ™d en woeg gedeputeerde nennekeij in de vergadering 'an de commissie Verkeer ®ar iets aan te doen. •Met name op Walcheren is et teer zorgwekkend. Er is e® waar woud van borden '°or horeca en pretpark- «ohtige toestanden aan het 0 1.aan. Steeds meer en steeds groter worden ze. aak staan ze ook op wiel- 5®; zodat ze snel wegge- a'd kunnen worden, landschappelijk afschuwe- J en gevaarlijk voor de 'ffkeersveiligheid boven- «en. Juist vanwege dat laat- drmg ik aan op snelle maatregelen." titonnekeij zei dat de provin- 1 ^einlg san die borden aandoen. „We halen ze wel ürLWe?alsze°P Provincie rad staan, maar op parti- S|i ®e. '«reinen kunnen we wikUuts doen via een 'nge- ïïy de procedure. En dat 'Arbeidsintensief." Van onze verslaggeefster Middelburg - De gemeente Middelburg hoopt dat CD A-senator H. Eversdijk zich 'voortaan onthoudt van tendentieuze en on genuanceerde uitspraken over het personeelsbeleid' van die ge meente. In de vloer van de garage in de Terneuzense Oostkolk wor den gaten geboord voor de ex tra palen. Uit berekeningen is gebleken dat de geplande palen niet voldoende steun bieden voor de gehele constructie. FOTO W1M KOOIJMAN In een brief gedateerd op 4 mei leggen B en W van Middelburg aan Eversdijk het positieve actie beleid van de gemeente nog eens uit. Het is een misvatting van het Eerste Kamerlid om te denken dat Middelburg de laagste func ties reserveert voor allochtonen, zo luidt de strekking van de brief. Eversdijk heeft enige weken gele den vragen gesteld aan de minis ters Sorgdrager en Dijkstal over het personeelsbeleid van Middel burg. Hij deed dat naar aanlei ding van klachten van een Neder lander die werd afgewezen als vuilnisman in Middelburg omdat die banen gereserveerd zouden zijn voor buitenlanders. De ge meente handelt daarmee in strijd met de grondwet en de wet gelij ke behandeling, zo meende Eversdijk. „Het (in eerste instantie) reserve ren van functies voor etnische minderheden is afhankelijk van de te verwachten respons," leg gen B en W uit. „Daarvoor hante ren we statistieken van het ar beidsbureau. Hieruit blijkt dat het overgrote deel van de etni sche minderheden is opgeleid voor functies op lager niveau. Daarom werken zij nu vooral in de lagere functies. Ook bij vaca tures in hogere functies vragen wij nadrukkelijk aan minder heidsgroepen om te solliciteren." Van onze verslaggeefster Middelburg - „Kunnen er niet wat minder truttige dingen opgenomen worden in het programma van de Stichting Cultuurmaand?" Dat vroeg GroenLinks-statenlid Van Kol lem gisteren tijdens de vergadering van de commissie Welzijn aan gedeputeerde De Kok (CDA). Aan de orde was onder meer het evaluatierapport van de Stichting Zee land Cultuurmaand van vorig jaar. „De leeftijd van de doelgroep van de stichting ligt tussen de dertig en veertig jaar. Zou ér niet een jongere of een oudere jongere in het bestuur kunnen worden opgenomen?" zo vroeg De Kok zich af. Daarop zei SGP- statenlid G. van Heukelom, die de verga dering voorzat, dat leeftijd niets met trut tigheid te maken had. Die opmerking le verde instemmende knikjes van de andere fracties op. Maar toch lieten ook CDA en WD kritische noten horen. De WD vond dat bezoekers van evenementen van de Cultuurmaand Zeeland best meer kunnen gaan betalen. De verhouding tussen kosten en opbrengst is volkomen scheef, zei het li berale statenlid Van Geesbergen gisteren. „Trekken wij hier lering uit voor volgende jaren?" zo vroeg hij zich af. CDA'er Sandee vond, hierop inhakend, dat er meer sponsors gezocht moeten wor den. Ook daardoor zou de subsidie van de dinsdag 9 mei 1995 deelC ÜHB kaderopleiding techniek (voorheen mts). Daarnaast behaalden veertien vrouwen via een samenwer kingsproject in anderhalf jaar tijd drie mto-certifi- caten. Scholing via arbeidsvoorziening en (Centrum Vakopleiding én Vrouwenvakschool) leverde 39 vrouwen een certificaat van een technische oplei ding op en een aantal tevens een Ieerlingwezen-di- ploma. Op de Hogeschool Zeeland studeerden 22 vrouwen af in een technische HBO-opleiding. Van ónze verslaggever Oostburg - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen is naar stig op zoek naar mensen die aanwijzingen kunnen geven die leiden tot de aanhouding van de mysterieuze 'spijker- strooier' die de laatste tijd de wegen in de streek onveilig maakt. Voor de derde keer in een korte periode werden het afgelopen weekeinde spijkers aangetrof fen op de weg. Ook vorige zo mer heerste een dergelijke plaag langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Dit keer lagen er spijkers op de Baanstpoldersedijk bij Nieuw- vliet. Een 64-jarige autobe stuurder uit Hoofdplaat reed er met zijn auto door met drie lek ke banden als gevolg. Het enige bewijsmateriaal dat hij de poli tie in Oostburg kon geven, wa ren 43 spijkers die hij ter plaat se raapte. K. Verlaan van de politie in Oostburg kan niet veel kwijt over het raadsel v^n de spijker strooier. De politie heeft de zaak momenteel in onderzoek. Onbekend is nog wie het doet. „Maar het is in elk geval zeer hinderlijk en kan bovendien zelfs voor levensgevaarlijke si tuaties zorgen," aldus Verlaan. „Je zal maar bij hoge snelheid door die spijkers rijden en een klapband krijgen." Van onze verslaggever Terneuzen - Nog net op tijd heeft de bouwer van de par keergarage in de Terneuzense Oostkolk ontdekt dat de sterkteberekeningen niet he lemaal correct waren en de constructie van de onder grondse garage aanpassing behoefde. De bouw van de parkeergarage nadert zijn voltooiing, maar nu pas is aan het licht gekomen dat er niet genoeg steunpalen staan om de vloeren van het bouwwerk te dragen. Er moeten zeventien kleinere steunpalen bijgeplaatst om opti male veiligheid van de garage te garanderen, bevestigde project leider J. Heyens van bouwbedrijf Aquavia uit Sas van Gent giste ren desgevraagd. „Klopt," zegt Heyens. „De bere keningen zijn in fases uitgevoerd en naderhand nog eens nagelo pen. Toen is gebleken dat er iets niet helemaal goed zat en daarom boren we nu die paaltjes bij. Die zijn overigens niet zo groot als de palen die er al in staan, maar hebben een doorsnee van zestig millimeter." Duurder Volgens Heyens betekent het bij plaatsen van de extra palen een kostenpost van vijfentwintigdui zend gulden voor Aquavia. „Maar het moet gebeuren, want wij leveren uiteraard een goede garage op," aldus de projectlei der. Al met al valt de bouw van de parkeergarage in de Oostkolk aanzienlijk duurder uit dan de vijf miljoen gulden waar het Sas- se bouwbedrijf aanvankelijk van uit ging. Dat heeft te maken met allerlei tegenvallers. De onder grond van de Oostkolk bleek minder stevig dan gedacht, waar door er twee keer zoveel heipalen de grond in moesten. Verder moest er nog stortsteen uit de bo dem gehaald worden om te kun nen heien, en liep de kolk weer onder water na de doorbraak van een damwand. Het bijplaatsen van de paaltjes is de meest recente tegenvaller. De bouw van de garage valt nu zeker een half miljoen gulden duurder uit dan de oorspronkelijk ge raamde vijf miljoen gulden en die meerkosten komen voor rekening van het bouwbedrijf. Van onze verslaggeefster Middelburg - De commissie Verkeer en Waterstaat van de Pro vinciale Staten Zeeland toonde zich gisteren verbaasd over het ontbreken van maatregelen voor het vervangen van reserve- veer Prinses Margriet. Middelburg - Dertig Zeeuwse vrouwen demonstreren zaterdag 20 mei op de Markt in Middelburg hun technisch beroep op het Zeeuwse Vak vrouwspektakel van het Zeeuws Netwerk Meisjes, Vrouwen en Tech niek. Op de markt staat die dag een grote tent waar behalve de demon stratie informatie wordt gegeven over technische opleidingen van lbo- tot hbo-niveau. Het Zeeuwse Vakvrouwspektakel vindt plaats om meisjes en vrouwen meer vertrouwd te maken met techniek en hen te stimuleren voor een technisch beroep te kiezen. Er zijn onder meer demonstraties timme ren, bouwkundig tekenen, metselen, lassen, constructie-bankwerken en machinaal verspanen. Bezoekers kunnen ook zelf een hamer, zaag of boormachine ter hand nemen en een werkstuk maken. Ieder uur is er een verrassende mode show waarin techniek een rol speelt en verder is er ook muziek. Tus sen 11.00 en 14.00 uur treedt de Midlife Crises Jazzband op en tussen 14.00 en 16.00 uur staat de band G-string Family op het podium. De officiële opening van het spektakel is om 11.00 uur, waarschijnlijk door staatssecretaris Netelenbos (onderwijs). Het Zeeuws Netwerk Meisjes, Vrouwen en Techniek is vijf jaar geleden opgericht met als doel meer vrouwen in technische beroepen te krijgen. Die boot mag vanaf 1 januari 1996 niet meer varen omdat hij niet meer aan de veiligheidseisen voldoet. Vanaf dat moment moet Zeeland het doen met drie boten. Hoe lang dat gaat duren, is nog niet bekend. Het streven is die periode zo kort mogelijk te laten duren. Statenlid Hageman van de ZVP vond het maar vreemd dat het college van Gedeputeerde Staten geen oplossing heeft voor tijdelij ke vervanging van de Margriet. „U weet toch al heel lang dat die boot niet meer in orde is," wierp hij gedeputeerde Hennekeij (VVD) voor de voeten. „Dat zal het bedrijfsleven geld gaan kos ten. En dat kunt u dan zeker weer Van onze verslaggeefster Middelburg - De PvdA-fractie van de Provinciale Staten Zeeland vindt dat het college van Gedeputeerde Staten 'nou eindelijk eens' een 'sluitend netwerk' moet realiseren voor de slachtoffers van seksueel geweld. „Er ligt een struktureel pro bleem," zo zei woordvoerster C. Sturm gisteren tijdens de rond vraag van de vergadering van de commissie Welzijn. „De wacht lijsten bij de Fiom zijn onaccep tabel lang. Dat weten we. Daar hebben we al eens een eenmalige subsidie voor uitgetrokken. Maar dat lost het probleem kennelijk niet op. Misschien zijn er andere instellingen die daarbij kunnen helpen. Daar moeten we inzicht in krijgen. Inzicht in waar nu precies de knel zit." Gedeputeerde Coppoolse (CDA) was het met haar eens wat betreft het inzicht krijgen. Ook hij heeft daaraan behoefte, maar hij deed geen toezegging een inventarisa tie te maken van wat hij 'een coö rdinatieprobleem' noemde. Hij vond verder dat het Fiom bij 'het verkeerde loket aanklopt voor geld'. „De opvang van slachtof fers van seksueel geweld is geen provinciale taak." WD'ster Koster sloot zich bij de opmerkingen van haar sociaal democratische collega aan. gebruiken als argument voor de WOV? Daar klopt niks van." Hennekeij benadrukte dat het 'slechts' om een reserveboot gaat en dat hij met handen en voeten gebonden is aan de beslissing van de minister van verkeer over de financiering van een nieuwe re serve-boot. „Wij gaan binnenkort opnieuw met de minister rond de tafel over de WOV en de veren. Maar ook al wordt dan de beslis sing genomen, dan nog zal een nieuwe boot niet op 1 januari klaar zijn. Da's duidelijk." Uitleg PvdA'er Holtkamp vond dat Hennekeij zich er maar makke lijk vanaf maakte met dat ant woord. Hij vroeg om schriftelijke uitleg. 'Te kort door de bocht', meende hij. PSD-directeur Vos zei dat het leed al een beetje verzacht wordt door het vervroegen van het on derhoud van de Prins Willem- Alexander. „Dat was gepland in het voorjaar van 1996, maar dat doen we nog dit najaar, als de Margriet nog mag varen. Voor het onderhoud van de Koningin Bea trix, gepland in de tweede helft van 1996 moeten we nog een op lossing bedenken. En tja, dan blijven de eventuele storingen van de veren nog over." Van onze verslaggever Middelburg - Twintig ZeeuwT sè politiemensen fietsen van 6 tot en met 10 juni geld bij el kaar voor schoon water-pro jecten in Indonesië en Viet nam. Ze leggen duizend kilo meter af door Zeeland, België, Frankrijk en Engeland voor dit goede doel. De korpsbeheerder van de Zeeuwse politie, burgemeester C. Rutten van Middelburg, geeft het goede voorbeeld en fietst mee. Een van de deelnemende politie mensen is Irma Heeren, wereld kampioene run-bike-run. De fietstocht wordt gekenmerkt door internationale samenwer king. Politiemensen in België, Frankrijk en Engeland bereiden in hun land de tocht voor en En gelse collega's van de Zeeuwen fietsen mee. (ADVERTENTIE) provincie beperkt kunnen worden. Verder vond hij dat de link met de recreatie tot nu toe te weinig uit de verf is gekomen en dat de samenstelling van het programma te eenzijdig was. „Naar mijn smaak ligt de nadruk te zeer op muziek." Gedeputeerde De Kok pareerde alle .kri tiekpuntjes en deed dat kennelijk tot te vredenheid van de vragenstellers. Veel dis cussie was er verder niet over het evalu atieverslag. I HOGESCHOOL E I M 0 H 0 VI R ...begin de toekomst met een voorsprong

de Stem | 1995 | | pagina 11