osnië-zaak ontstelt kamerleden 59 Verkeer eist in weekeinde zeven levens Bolkestein: PvdA steeds liberaler CP'er heeft geen neo-nazi-foto van )fficieren hebben begrip oor balorige militairen Architect Koolhaas in geldnood iflSTEM BINNENLAND A3 n op de been fracties bezorgd over goede naam van Nederland in VN-vredesmacht Invalide man bediende auto met wandelstok COMMENTAAR BINNENLAND KORT Lammers: stadsprovincie komt er niet Oud-WD-kainerlid Keja overleden 'Grens verbindt Duitsland en Nederland' Grote brand op zandzuiger Dubbele moord gevolg van gokverslaving 'Aantal heenzendingen gaat dalen' 'Criminaliteit bedreigt rechtsstaat' Dixons wil dertig nieuwe filialen openen Jac.Hermans HIWASVERZACHTER VERSE SPINAZIE Meerderheid wil weinig van islam weten IMAANDAG 8 MEI 1995 MAANDAG 8 MEI 1995 1 in St. I FOTO AP lechtig- Iherden- pnd aan de dag ^ngetast nslag op |:k, ver- neo-na- f geblust Is aange- ferden de officieel aken als i het na- Ing voor Teten hoe Prins Willem.Al woonde gisteren de herd,l van de bevrijding van de gemeenschap bij in de p dat niemand op a mej 19.,, kunnen hopen dat Duitslan(1 i zou worden opgebouwd herd en de rol van achtenswaard partner zou krijgen. Daarop vult deze dag hem met j dankbaarheid, zei Kohl. De inspecteur-generaal van Bundeswehr, Klaus-Dieter mei 1945 [stel 0 Haag (anp) - Het onderzoek naar wangedrag van Neder- ie VN-militairen in Bosnië heeft de Tweede Kamer en de ijijire belangenorganisaties verrast. Politici en vakbonds- (isen zeggen niet eerder signalen te hebben opgevangen over jjelijke misdragingen. mann, memoreerde i het begin van de langdurig, node van vrede in Duitsk waarvoor met name de sold dankbaar waren. Naumann sl dat de herdenkingsdag ook dag moest zijn van rouw en reidheid tot vrede en besch ming van mensenrechten In Berlijn zijn gisteren 20 p0[ mannen gewond geraakt tij een alternatieve herdenld plechtigheid. Negentien me; zijn aangehouden. De bij komst was georganiseerd doo 'Berlijnse Alliantie van de 8e n waarin pacifistische, kerkel linkse en antifascistische groi samenwerken. Tijdens de bijeenkomst, waa volgens de politie enkele dut den mensen deelnamen, too een groep van enkele hondei mensen plotseling de vlag vai Koerdische Arbeiderspartij PL Die is in Duitsland verboden (m zouden stenen en flessen zijnf gooid. De politie kwam daarofl actie. Excuses Zwitserland heeft zich gist) voor de eerste maal tegenovi joden verontschuldigd voor I houding in de Tweede Wereld! log. „Wij kunnen alleen maar! hoofd buigen voor hen die d] onze schuld hebben geleden,'! president Villiger tijdens een hi denkingsbijeenkomst in het pal ment in Bern. Door de grenzen te sluiten hl Zwitserland zich schuldig maakt, uit angst voor Duitsk aldus Villiger. Nazi-Duit] heeft op voorstel van Zwitser! de speciale stempel voor jodei de paspoorten ingevoerd, erkf de Bondspresident. Gemengde gevoelens Simon Wiesenthal, die zijn il leven wijdde aan het opspol van nazi-oorlogsmisdadig! keerde gisteren terug naar 1 concentratiekamp Mauthau4 Daaruit werden hij en duizeni andere aan de rand van de dl levende gevangenen vijftig jaaj geleden bevrijd door Amerikaai troepen. „Ik herinner het mij als de dag gisteren," zei Wiesenthal, „hoe Amerikaanse troepen kwami Zij die sterk genoeg waren, sief ten zich naar buiten om de Ame kaanse tanks te zien. Veel v mijn kameraden stierven op moment of korte tijd later, ma in de wetenschap dat zij vrij W ren." In Polen gingen de herdenking gepaard met gemengde gevoela Velen beseften dat zij ondanks nederlaag van nazi-Duitslandni hun vrijheid hadden herwonnen Op de verschillende herdenking door heel Polen waren de scheid lijnen duidelijk zichtbaar. Tuss hen die de aanwezigheid van h Sovjetleger zagen als een bevxi ding en zij die de overwinning Moskou zagen als de vervangt van de ene buitenlandse onde drukker door de andere. In sommige gevallen hielden daten die streden in de Pool strijdkrachten onder SovjeÜe ding aparte herdenkingen vanffl die vochten in eenheden die vaj uit Londen werden geleid. De Georgische president Sjevart nadze legde gisteren een krans M één van de laatst overgeblew beelden van Sovjet-dictator Stf lin in diens geboorteplaats Go! enkele tientallen kilomters westen van de hoofdstad TM Sjevardnadze herdacht de belani rijke rol die Stalin speelde in uiteindelijke nederlaag van facisme. „Er is veel onrechtva. digs gezegd over zijn rol in Grote Patriotische Oorlog (w II)", zei de Georgische president .frhalen hebben hen veront- jl Zij dringen aan op een snelle jag van het onderzoek, rfuele schade voor de land- moet zo beperkt mogelijk itoi. [je aanhoudende geruchten t wangedrag die defensie on- 50el;t waar zijn, is dat funest t de goede naam die Neder- i binnen de VN-vredesmacht A zeggen kamerleden. De 0\t vertegenwoordigers van de jrgrote fracties hebben er be- poor dat landmachtbevelheb- 1 Couzy de zaak voor- t uitzoeken door de com- ter plaatse. (g-kamerlid Hoekema plaatst j van hen wel vraagtekens Ede objectiviteit van de lokale Landanten bij dit onderzoek, (jatal schakel je die in bij rou- iwaken; het lijkt hier te gaan serieuzer aangelegenheden. Ik st niet of dit wel de optimale ethodeis." jmtter Snoep van de militaire (V-bond AFMP vindt het ook eetje vreemd' dat comman- n m Bosnië nu alsnog moe ten nagaan wat er eventueel is misgegaan. Zij rapporteren dage lijks aan Den Haag en blijkbaar stond in die verslagen tot dusver niets over dit soort incidenten, zegt Snoep. De AFMP heeft in het verleden meerdere malen gewezen op het gevaar dat Defensie met zijn wervingscampagnes voor tij delijke beroepskrachten het ver keerde soort mensen zou binnen halen. „Er is bewust te veel een macho-cultuurtje gecreëerd," zegt Snoep. „Het zou verschrikkelijk zijn als nu zou blijken dat be roepsofficieren de uitingen daar van zouden tolereren, niet durven ingrijpen, of het gewoon niet in de gaten hadden." PvdA'er Valk en CDA'er Hillen hebben voralsnog wel vertrouwen in de opzet van het onderzoek. „Defensie heeft er alle belang bij dat het van deze blaam wordt ge zuiverd. In het verleden zijn zij ook vrij strikt geweest in het aan pakken van mogelijke misstan den," zegt Hillen. Ook WD'er Van Hoof vindt een onderzoek door commandanten voorlopig het meest voor de hand liggen. IfflVOLG VAN VOORPAGINA i ie verzamelde incidenten ook haal hard gemaakt kunnen «fa is nog maar de vraag. En- e'e Bosnië-gangers hebben hun éaal min of meer in vertrou- a verteld aan hun begeleiders; (lisde vraag of zij hun maten bij averhoor zullen verlinken, ij de betrokken officieren be tter begrip voor dat militairen ai frustratie uitleven in balorig- ifid of drankmisbruik op zijn tijd. 3ok militairen die in paniek ge lui maken van hun vuurwapen Ésdat volgens de instructies niet sag, kunnen tot op zekere hoogte jbegrip rekenen. Emmen (anp) - Een invalide man uit Emmen heeft jaren lang in een normale auto rondgereden terwijl zijn rij- bewijs alleen voor een aange- pasie auto gold. De Emme- laarkon de gewone auto ge- taken door gas en rempe daal te bedienen met een «ndelstok. Afgelopen week ging dat mis toen hij een bot sing veroorzaakte. Zijn rijbe wijs was al een maand eerder «gevorderd wegens rijden onder invloed. De politie ver wondert zich erover dat er al veel eerder ongelukken gebeurd. De rolstoelpa tiënt is ook nog slechtziend en stikt veel medicijnen. Maar volgens een ervaren land macht-officier maken dit soort za ken maar een heel klein deel uit van de twintig incidenten. In de meeste gevallen gaat het volgens de overlevering om gedrag 'van laag allooi'. Als meest schrijnende voorbeeld noemt de officier het voorval waarbij een patrouille door een veld moet waarvan niet zeker is of er mijnen liggen. De militairen hebben bekijks van een groepje kinderen. Een militair zou een hand snoep het veld in hebben ge gooid. De kinderen stuiven er op af. Er gebeurt niets, het veld is mijnvrij. „Ais dit voorval waar is, zit je dicht tegen een oorlogsmis daad aan. Als militair ga je om met leven en dood, maar er zijn grenzen." Ervaren militairen denken dat de vermeende excessen zich vooral hebben voorgedaan onder jongere militairen met een tijdelijk dienst verband (BBT). De landmacht staat onder grote druk bij het om schakelen naar een beroepsleger, waarvoor dynamische adverten tiecampagnes lopen. „De werving staat centraal; de se lectie helemaal niet meer," zegt een opleidingsofficier. „Wij heb ben enige angst voor de instelling van sommige BBT'ers. Bovendien moeten we die jongens in twee maanden klaarstomen voor Bos nië. Ik ben er niet op uit schuldi gen aan te wijzen; in elke oorlog komen extreme gevallen voor. Maar ik vind dat wij daar binnen onze organisatie inzicht in moeten hebben en de zaak beheersbaar moeten houden." Bij een kettingbotsing op de snelweg Zwolle-Amersfoort kwamen twee mensen om het leven. foto ai Van onze redactie binnenland Breda - Het verkeer heeft af gelopen weekeinde aan zeven mensen het leven gekost. Een zwaar ongeval met twee do den deed zich zaterdag voor op de snelweg Zwolle-Amersfoort ter hoogte van Putten. Dertien men sen moesten gewond naar zieken huizen. Vijf zijn er erg slecht aan toe. Volgens de politie waren bij een kettingbotsing ten minste twintig auto's, waaronder perso nenauto's, vrachtwagens en twee (lege) autobussen, betrokken. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Een 19-jarige jongen uit het Frie se Bergum is om het leven geko men toen hij bij Quatrebras werd overreden door een auto. Een vijf jarig jongetje uit Britswert kwam onder de trekker van zijn vader en verloor het leven. De 29-jarige F. Hendriks uit Eindhoven is zater dag met zijn motor dodelijk ver ongelukt op de autosnelweg rond zijn woonplaats, nadat hij de macht over het stuur verloor. Een 19-jarige inwoonster van Bo- EEUWIGE verliezer heeft het gehaald. Na twee mislukte pogin- wordt Jacques Chirac de nieuwe president van de Franse Repu- •Un de tweede ronde van de presidentsverkiezingen hield hij zijn waal-democratische kandidaat Lionel Jospin net achter zich. Jhseen uitkomst van een spannend tweegevecht, waarbij Chirac ■"«laatste dagen voor de verkiezingen steeds meer terrein moest wven. Een laatste geheime peiling gaf zelfs aan dat Jospin een voorsprong had genomen. Uiteindelijk heeft rechts Frankrijk "flof meer de rijen gesloten door voor Chirac te kiezen. Velen met *etegenzin, want zelfs mevrouw Bernadette Chirac heeft het ooit Wijk gezegd: Frankrijk houdt niet van mijn man. 'Wek aan vertrouwen heeft te maken met de wisselvalligheid ode politicus Chirac. In de aanloop naar de eerste ronde had hij Wwe concurrentie te duchten van zijn partijgenoot Edouard «dur. De behoudende Chirac kroop in die periode in de huid van taiaalvoelende presidentskandidaat. Hij sprak milde woorden J'et migrantenbeleid en kwam met gedurfde oplossingen voor l'8'gantische probleem van de werkloosheid. „,..e <ioor Chirac nauwelijks overleefde eerste ronde wisselde hij doos van verkiezingsprogramma. Met de hete adem van de -s populairder wordende Jospin in zijn nek, besefte Chirac dat Bundeling van rechts Frankrijk zijn enige houvast was. Om die Mm te Paa'en' sprak hij harde teksten. Ook zijn belofte een refe- "~ite houden over de toekomst van Europa, paste in die tac- nr. a's 'n Engeland heeft rechts in Frankrijk het minst met een Jw[Europa op. „,5'dist Jospin kan met opgeheven hoofd op de verkiezingen te- Wt ^oen a's kar,d'daat werd aangewezen geloofden «weinigen in de stijve bureaucraat. In enkele maanden tijd zich ontwikkeld tot een geïnspireerd leider die de socialis- [^weging in Frankrijk weer het nodige zelfvertrouwen heeft (£as ^voldoende om Jacques Chirac van de zege af te houden, stoning van de Gaullist Chirac maakt een einde aan het ver- taiJ ef dat een socialistische president met een rechtse parlemen- moet regeren. Van onze Haagse redactie Gent/Den Haag - WD-frac- tieleider Bolkstein vindt dat de PvdA onder leiding van premier Kok steeds liberaler wordt. De coalitiepartner neemt daarbij steeds meer afstand van traditionele so ciaaldemocratische opvat tingen. Partijvoorzitter Rottenberg van de PvdA verwerpt de op merking van Bolkestein. De li berale leider deed zijn uit spraak gisteren in Gent op een bijeenkomst van de Vlaamse li berale partij VLD. Bolkestein signaleert binnen de PvdA een richtingenstrijd over de politieke koers. „Als het om de economie gaat, is er bijvoorbeeld een groep die wil vasthouden aan het tradi tionele gedachtengoed van de partij. Andere, meer vooruit strevende mensen, vinden dat aan een dynamisering en mo dernisering van de economie niet kan worden ontkomen met oog op de buitenlandse concur rentie." De laatste stroming, waar Bol kestein PvdA-leider premier Kok toe rekent, is volgens de VVD-leider 'neo-liberaal'. De ze 'moderniserende stroming' krijgt meer en meer de over hand. „Dat blijkt uit het regeerak koord, maar ook uit het beleid van verschillende PvdA-minis- ters," aldus Bolkestein. PvdA-partijvoorzitter Rotten berg reageert geprikkeld op Bolkestein. „Hij slaat de plank volkomen mis," aldus Rottenberg, die on derstreept dat binnen zijn par tij 'uit traditie' fors wordt ge discussieerd. Uiteindelijk leidt dat alleen maar tot krachtige standpunten; van een richtin genstrijd zou dus helemaal geen sprake zijn. Rottenberg vermoedt dat Bol kestein met zijn opmerkingen vooral de rechterflank van zijn partij aan zich wil binden. Dat in een poging om typisch so- Bolkestein foto de stem/johan van gurp ciaaldemocratische winstpun ten van de PvdA in het kabi netsbeleid, bijvoorbeeld de herstelde koppeling, te 'verko pen' aan zijn achterban. In een zaterdag verschenen Vlugschrift van de PvdA zeg gen de kamerleden Marjet van Zuijlen en Martin Zijlstra dat in de nieuwe PvdA-fractie het 'wij-gevoel' ontbreekt. „Het is geen team." Van Zuijlen, nieuweling in de Kamer en vertegenwoordigster van de links-liberale vleugel, vindt de discussie tussen de twee vleugels wel inspirerend. „Het dwingt je te blijven na denken over de vernieuwing van de sociaal-democratie." Maar daardoor functioneert de fractie minder als een team. Oudgediende Zijlstra, die meer de oude sociaaldemocratische vleugel vertegenwoordigt, denkt wel eens met weemoed terug aan de vorige fractie. „Die werd vaak afgedaan als grijs, maar dat was ze absoluut niet. Individueel zitten er in de nieuwe fractie goede mensen, maar het wij-gevoel mist." Zijlstra vreest dat de tegenstel ling tussen de twee vleugels een rol gaat spelen bij de discussie over de sociale zekerheid. Dan zal er toch, vindt hij, een een duidig standpunt moeten wor den ingenomen. Hij maakt zich ook zorgen over het gebrek aan professionaliteit van sommige fractieleden, vooral van de nieuwelingen. venkarspel botste in haar woon plaats tegen een boom en over leed. Een 31-jarige man uit het Drentse Elim is in zijn woonplaats verongelukt, eveneens doordat hij met zijn auto tegen een boom bot ste. De man werd uit de wagen ge slingerd en kwam terecht op de voorruit van een tegemoetkomen de auto. Rotterdam (anp) - Het vooraan staande Rotterdamse architec tenbureau van Rem Koolhaas zit in zware financiële problemen. Het salaris van de 20 medewer kers is sinds februari niet be taald. Het gaat om enkele tonnen. Het Office for Metropolitan Ar chitecture (OMA) van Koolhaas heeft vorig jaar al fors moeten be zuinigen. Een deel van de mede werkers kreeg toen ontslag. Een bank is onlangs te hulp gescho ten. Die heeft bemiddeld bij de betaling van de salarissen tot fe bruari dit jaar. Het bureau van Koolhaas heeft internationaal naam gemaakt met onder meer het ontwerp van de Rotterdamse Kunsthal, het AT&T Danstheater in Den Haag. Het bureau deed ook mee aan de wedstrijd van de gemeente Breda over de invulling van het Chassé- terrein. Volgens directeur J. Schippers van het bureau zijn de problemen te wijten aan nog openstaande re keningen van het bureau bij en kele buitenlandse opdrachtge vers. De betaling van deze reke ningen zou uiterst moeizaam ver lopen. De medewerkers zouden Koolhaas verwijten dat hij voort durend afwezig is. Koolhaas do ceert architectuur in de Verenig de Staten en woont in Engeland. Bovendien heeft de aanschaf van een peperdure sportwagen door Koolhaas kwaad bloed gezet. ,1 iw.vi I I "WVl I VI buitenlandse verhoudingen heeft die wijziging weinig bete- L- ra,jkrijk zelf kan het tot nog meer verharding van de sa- ï0 J?n9 leiden. De scheidende president Mitterrand weerde zich iird 'e' te9en de oprukkende buitenlanderhaat. Het is nog pirij„vraa9 of Chirac zich de rol van het staatshoofd dat boven de "staat, durft aan te meten. Door Jeroen den Blijker Den Haag - „Ik heb helemaal geen foto van Hendriks voor een hakenkruisvlag. Van wie komt toch dat verhaal?" Daniël Hermsen, oud-medewerker van het onafhankelijke kamerlid Hendriks en tegen woordig lid van het rechts-extreme CP'86, wast zijn handen in onschuld, „Ik heb nooit tegen wie dan ook gezegd dat ik over zo'n fo to beschik. Al die verhalen zijn complete on zin." Toch was onlangs in het kwartaalblad Jong Front Nederland '94 (JFN-94), het periodiek van de jongerenorganisatie van Arnhemer Constant Kusters en Groninger Eite Homan voor de 'Groot-Germaanse gedachte', een in terview met Hermsen te lezen. Daarin zegt hij wel degelijk over een compromitterende foto van het kamerli'd te beschikken. Citaat: „Hendriks doet zich ten opzichte van mij voor als nationaal-socialist en daarom pro beer ik hem te helpen. Van hem heb ik een gesigneerde foto gekregen waarop hij te zien is bij een hakenkruisvlag en de Hitlergroet brengt, een echte strijder." Hermsen ontkent echter ooit geïnterviewd voor JFN-94 te zijn. „Ik ken dat schotschrift niet. Ik ken ook niemand van de redactie. Aan dat interview heb ik nooit meegewerkt. Het is dus allemaal onzin wat erin staat." Nou ja, allemaal? Hermsen ontkent niet lid te zijn van CP'86. Ook bestrijdt hij niet dat hij op de lijst stond van het (eveneens extreem-rechtse) Neder lands Blok voor de proviniciale verkiezingen in Gelderland vorig jaar. Voor het kamerlid zijn de opmerkingen van Hermsen in ieder geval een hele opluchting. Hendriks vindt dat hij door het intervieuw onder 'smaad en laster' gebukt gaat. Hij kon digde daarom dit weekend mogelijk juridi sche stappen aan, tegen onder andere Herm sen. „Daar ben ik niet vanaf te houden. We moeten de jeugd toch wel heel anders gaan opvoeden als dit soort beschuldigingen tegen kamerleden ingebracht worden," aldus Hen driks. Hermsen blijft er echter doodkalm onder. „Dat vind ik nou heel flauw van die mijnheer Hendriks. Hij had mij vorige week gewoon even moeten bellen toen de publiciteit de kop op stak: dat was toch veel beter geweest?" Bovendien, helemaal brandschoon is Hen driks in ieder geval niet, wil Hermsen doen laten geloven. Zo zou het kamerlid de vroe gere Spaanse dictator Franco adoreren. „Hij is Falangist. Hoe ik dat weet? Dat hoor ik van Amsterdam - Han Lammers ziet helemaal niets in de geplande stadsprovincie van Amsterdam en omringende deelgemeenten. De commissaris van de koningin in Flevoland en oud-wethouder van Amsterdam voor de PvdA is er ook 'heilig van overtuigd' dat de provincie er niet komt. In Trouw van zaterdag zegt Lammers: „Het zou me niets verbazen als de bewindslieden Dijkstal en Van de Vondervoort langzamerhand niet weten wat ze met de stads provincies aan moeten. Volgens Lammers is een stadsprovincie ook niet nodig voor het aanpakken van de grote-stadsproblematiek, met name de woning nood. Het opdelen van Amsterdam in dertien deelgemeenten noemt Lammers 'de vernietiging van de stad'. Amsterdam - Wim Keja, kamerlid voor de VVD van 1978 tot 1990, is donderdag op 69-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Dat heeft de de VVD-fractie zaterdag bevestigd. Keja was mediaspe- cialist van zijn partij en groot voorvechter van de commerciële omroep. VVD-leider Bolkestein liet in een reactie weten diep ge troffen te zijn door het overlijden van Keja, van wie hij vooral diens grote hang naar vrijheid met individuele verantwoordelijk heden roemde. De crematie van het oud-kamerlid vindt in stilte plaats. Kerkrade - De grenzen tussen Duitsland en Nederland scheiden niet meer, maar verbinden beide landen. Een sprekend bewijs hiervoor ziet de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel in de officiële heropening van de Nieuwstraat/Neustrasse in Kerkra de, die gemeenschappelijk bezit is van de buurgemeenten Kerkra de en Herzogenrath. Een belangrijke verandering is dat het stenen muurtje, de laatste grensmarkering, is geslecht. Samen met zijn Nederlandse ambtgenoot Van Mierlo droeg Kin kel zaterdag de Europastraat aan de burgers van Eurode over. On der die naam werken Kerkrade en Herzogenrath op velerlei terrei nen samen, en dat wordt nog uitgebreid. Egmond - Een felle brand heeft gisterochtend de machinekamer van de zandzuiger Alfa B. van het aannemingsbedrijf Bos Kalis vrijwel geheel vermeld. De schade loopt in de miljoenen guldens. De bemanning van de sleephopperzuiger ontdekte tegen drie uur 's nachts de brand in de machinekamer. De zandzuiger lag toen op enkele kilometers voor de kust van Egmond, waar hij zand opzoog voor de ophoging van het strand. Een blusploeg van de brandweer van Egmond, een blusboot van Shell en twee schuimblusvaartuigen bestreden het vuur. Geen van de ongeveer 25 opvarenden is gewond geraakt. De zandzuiger is naar IJmuiden gesleept. Tiel - Een 25-jarige man uit Geldermalsen heeft bekend vorige maand het echtpaar Augustinus uit Kapel-Avezaath te hebben vermoord. Gokverslaving zou de aanleiding zijn van de dubbele moord. De man werd al op 1 mei op zijn werk in het slachthuis van Tiel aangehouden. Volgens de politie legde hij op het bureau een dermate leugenachtige verklaring af dat het rechercheteam be sloot verder in het leven van de verdachte te spitten. Daarbij kwam aan het licht dat hij gokschulden had gemaakt. Schulden die hij kort na de moord op het echtpaar Augustinus terugbetaal de. Hilversum - Aan het eind van het jaar zal het aantal heenzendin gen van verdachten voor wie geen celruimte beschikbaar is, nage noeg nul zijn. Die verwachting sprak voorzitter Boeij van de Ver eniging van Gevangenisdirecteuren zondag op de radio uit. Vorig jaar was voor 5000 verdachten geen cel beschikbaar. Vol gens Boeij begint de huidige uitbreiding van het aantal cellen ech ter vruchten af te werpen. De totale capaciteit loopt dit jaar op tot 10.000 cellen. Boeij meent evenwel dat de kans groot is dat het aantal heenzendingen toeneemt als de celcapaciteit volgend jaar op 13.000 komt. „Rechters hebben bij een groter celaanbod de nei ging om hogere straffen op te leggen." Gronau - Minister Sorgdrager van Justitie maakt zich zorgen over de rechtsstaat in Europa. De sterke toename van de omvang en ernst van de criminaliteit vindt de minister een bedreiging voor de toekomst. „De onderwereld bedreigt de rechtsstaat doordat zij pogingen doet binnen te dringen in de wereld van bankwezen, be drijfsleven en overheidsorganen. Door de provocaties komen overheidsinstanties in de verleiding criminelen te bestrijden op een wijze die in strijd is met de fundamenten van de rechtsstaat." Sorgdrager zei dat zondag in Gronau bij de opening van het grensoverschrijdende kunstproject 'Nooit weer, nie wieder'. Op twintig reclameborden langs wegen in Hengelo, Enschede en Gro nau geven 22 Duitse en Nederlandse kunstenaars hun visie op vijftig jaar bevrijding. Amsterdam - Vendex-dochter Dixons, gespecialiseerd in foto-ap- paratuur, computerspelletjes en cd's, wil de komende jaren dertig nieuwe filialen openen. De onderneming denkt vooral aan stede lijke gebieden met meer dan veertigduizend inwoners. Dixons heeft nu zeventig filialen in Nederland. Volgens het vakblad voor de electronicahandel ERM wil Dixons groeien op eigen kracht. De onderneming zou niet geïnteresseerd zijn in de overname van kleine, regionale ketens. Dixons toonde enkele maanden geleden nog wel belangstelling voor de failliete Gelderse keten van electronicazaken Van Dijk. Uiteindelijk ging de Brabantse electronicagroep Harense Smid daarmee aan de haal. (ADVERTENTIE) zijn zoon Oscar. De hele familie gaat wel eens naar Spanje, voor zo'n herdenkingsbijeen komst van Franco." Hendriks ontkent desge vraagd ten stelligste dat hiervan sprake is. Hendriks ontkent bovendien dat hij Hermsen zou hebben gestimuleerd om lid te worden van het Nederlands Blok. Hermsen hierover: „Hendriks vond dat een goede partij. In de fractiekamer heeft hij zich daarover zeer re gelmatig uitgelaten. 'We hebben verwante ideeën,' zei hij dan. En blijkens zijn toespra ken klopt dat wel." Zo pleitte Hendriks in de Tweede Kamer er bijvoorbeeld voor luxe schepen vol te laden met asielzoekers. Deze boten zouden dan de wijde zee opgestuurd moeten worden, met onbekende bestemming. Hermsen: „Hendriks doet alsof hij mij eigenlijk nauwelijks kent. Ik zou slechts een 'losse' medewerker zijn ge weest, een gewoon lid van zijn 'denktank', het groepje deskundigen dat hem adviseerde. Maar ik was wel voorzitter van die denktank. De man kan er dus niet onderuit: hij kent me veel beter dan hij nu wellicht zou willen." Hendriks, verontwaardigd: „Ik heb Hermsen slechts drie keer ontmoet. Da's alles. En sinds 14 februari, ik heb het opgezocht, is al le contact verbx-oken. Die jongen is gewoon een leugenaar." lentebloesem navulpakje 500 ml. van 189T Boordevol vitaminen kilo Bel voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans 02154-83333 Aanbieding geldig van: ma. 8 t/m woe. iai.HermansJ 10 mei 1995 Hilversum (anp) - Vier op de vijf Nederlanders is van mening dat het grootste deel van de Ne derlandse bevolking te weinig van de islam weet. Tegelijkertijd heeft bijna 70 procent zelf geen behoefte aan meer informatie over deze reli gie, die na het christendom de grootste godsdienst is in Neder land. Dat blijkt uit een enquête van de NOS. Meer dan 30 procent van de 510 ondervraagden denkt dat ten minste de helft van de moslims in Nederland fundamentalis tisch is. Van de jongeren is zelfs 40 pro cent daarvan overtuigd. In wer kelijkheid hangt maar een hele kleine groep een fundamenta listische stroming aan: 8 pro cent. Slechts drie op de tien Neder landers maakte een juiste in schatting van het aantal mos lims dat Nederland telt: onge veer een half miljoen. Ruim 40 procent denkt dat het er minder zijn; 7 procent schatte het aan tal moslims op een miljoen. BB

de Stem | 1995 | | pagina 3