Jospin zit Chirac op de hielen Major: 'Geen excuses voor verlies Tories te vinden cha Israël gelast afbraak nieuwbouw bij PLO-hoofdkwartier Jeruzalem In Okucani zijn alleen huizen Kroaten nog intact NV betic an ontd Peiling: socialistische presidentskandidaat 2 procent achter op Chirac Uitstel vredesoverleg Angola |ok onregelim ferkloosh roeit onv DE STEM BUITENLAND Executie door vader slachtoffer Mitterrand en Kohl niet bij parades Moskou 'Voedseltekort dreigt voor een miljoen Ir aid's' BUITENLAND kort Demirel: 'Europese landen steunen PKJ(' Duitsland verbiedt extremistische partij 'Zeespiegel stijgt sneller dan verwacht' Twintig doden bij gevechten in Mogadishu Bomalarm bij VS-ambassade Brussel Geen kerkelijk onderzoek naar Groër Finland wil toetreden tot 'Schengen' Moskou bouwt 3 centrales in Iran ?edlngSb° ZATERDAG 6 MEM995 Jeruzalem (ap) - In het Israë- lisch-Palestijnse conflict over Jeruzalem heeft Israël de Pa- lestijnen opdracht gegeven de bouwwerkzaamheden bij het PLO-hoofdkwartier in de stad te staken. De Palestijnen moeten al wat gebouwd is weer afbreken. Voor de bouw is geen vergunning afgege ven. Het hoofdkwartier, dat bekend is onder de naam Orient House, is een symbool van de Palestijnse politieke aspiraties in Jeruzalem. De PLO wil het Arabische ooste lijke stadsdeel als hoofdstad van een toekomstige eigen staat. De spanningen tussen Israël en de Palestijnen rondom Jeruzalem zijn onlangs weer toegenomen met de onteigening van 57 hec tare grond in Jeruzalem, meren deels van Arabische eigenaren, voor woningbouw voor joden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden vandaag in Cairo een spoedzitting houden de Iandont- eigening en de Israëlische uit breidingen in Oost-Jeruzalem. Volgens de Palestijnen wil Israël zijn positie in Jeruzalem verster ken en de PLO voor een voldon gen feit stellen zodra in mei volgend jaar overleg over de uit eindelijke status van de stad be gint. De Israëlische minister van Huisvesting Benjamin Ben-Elie- zer zei gisteren in de krant Ye- diot Ahronot dat strijd om Jeru zalem is begonnen. „En laat nie mand u voor de gek houden. Jeruzalem is van ons. We zullen er doen wat we willen en zullen het besturen als ons goeddunkt," aldus Ben-Eliezer. Israël heeft een ring van joodse wijken gebouwd om Oost-Jeru zalem, dat in de Zesdaagse Oor log van 1967 op Jordanië werd veroverd. Volgens Israël proberen ook de Palestijnen de status quo in Jeruzalem in eigen voordeel te wijzigen met illegale nieuw bouw. Zo'n 100 joodse kolonisten de monstreerden gisteren bij een opleidingsbasis van het leger bij Bahad Four, op de bezette wes telijke Jordaanoever ten noorden van Jeruzalem. De kolonisten zijn tegen plannen om de rekru ten van de opleidingsbasis terug te trekken in een eerste fase van de gehele troepenterugtrekking uit Palestijnse bevolkingscentra op de Westoever. Volgens het Israëlisch-Palestijn- se vredesakkoord van september 1993 moeten na deze terugtrek king verkiezingen onder Pales tijnen plaatsvinden. De demon strerende kolonisten dreigden een nieuwe nederzetting op de basis te stichten na het vertrek van de rekruten. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse presidentskandidaat Jacques Chirac voelt de hete adem van zijn socialistische tegenstander Jospin in de nek. Volgens diverse opiniepeilingen ver liest de burgemeester Van Parijs veel terrein op zijn concurrent. Gisteren, tijdens een meeting in Lyon bena drukte Chirac dan ook meerdere malen dat er 'een heus gevaar-Jospin bestaat'. Het einde van de campagne rond het presidentschap is bepaald chaotisch te noemen. In een bijna tropisch aandoend Parijs deed de aanhang van Chirac gis teren verwoede pogingen om er voor te zorgen dat de Parijze- naars morgen toch vooral op de gaullist gaat stemmen. De Fran sen hebben een lang weekeinde. Maandag wordt de capitulatie van nazi-Duitsland gevierd. De moeite van de Chirac-fana- ten leek vergeefs. „Het is veel te mooi weer, ik vertrek dit hele weekeinde. Je denkt toch zeker niet dat ik thuisblijf, alleen maar om zondag een stem uit te bren gen," kreeg menige Chirac-aan- hanger te horen. De bezorgdheid van de sympa thisanten van de gaullistische presidentskandidaat lijkt te recht. Volgens de allerlaatste ge heime opiniepeilingen - publica tie in Franse media is sinds afge lopen weekeinde verboden - daalt de populariteit van Chirac schrikbarend snel. Een donder dag gehouden opinie-onderzoek van de Sofres, een van de zes belangrijkste instituten wees uit dat Chirac nog maar kan reke nen op 51 procent van de stem men. 49 procent is voor Jospin. De onzekerheid blijft groot want volgens het onderzoek zal 27 procent van de Fransen niet gaan stemmen. Dat is beduidend meer dan bij de eerste ronde van 23 april. Bovendien zegt 22 pro cent nog niet te weten op wie ze zal stemmen. De cijfers van deze peiling worden bevestigd door een onderzoek van de Renseigne- Peshawar - Een Pakista'ans gerechtshof heeft de vader van een slachtoffer van moord toegestaan de ter dood veroordeelde te executeren. Het is voor het eerst dat een Pakistaanse rechter een doodvonnis zo laat voltrek ken. Bronnen in de noordoostelijke plaats Swabi meldden gisteren dat de veroordeelde maandag door de vader om het leven wordt gebracht. De dader was in 1992 schuldig bevonden aan de moord op een onderwijzeres die hem weigerde te huwen. De rechter baseert de executie door een naast familie lid op de islamitische wet. Generaal Zia ul-Haq, die Paki stan van 1979 tot zijn dood in 1988 regeerde, voerde honderden islamitische wetten in. De islamitische wet geeft onder meer de mogelijkheid aan de naaste familie van een slachtof fer van een misdrijf, ook tot aan de executie, de dader vergeving te schenken. Daarmee kan het rechterlijk vonnis worden opge heven. ments Généraux, de Franse in lichtingendienst. De vraag wie de nieuwe presi dent van Frankrijk wordt blijft dus open, tot morgenavond 8 uur precies. De spanning is weer he lemaal terug. Op 23 april leek Chirac nog zo zeker van zijn zaak - hij stond toen op 57 procent. Dat hoge percentage is gestaag gedaald via 54 procent tot 51 procent nu. Gisterochtend publiceerde het Zwitserse dagblad La Tribune de Genève een peiling, waaruit blijkt dat Chirac nog 53 procent van de stemmen zou halen. Het betoog van Chirac is duidelijk minder geïnspireerd, terwijl Jos pin - die eigenlijk voor de Fran sen de grote onbekende was - goed aanslaat. Fransen die aanvankelijk niets van de socialist moesten weten omdat hij star en autoritair zou zijn, ontdekken nu een serieuze, maar zeker niet vervelende pe dagoog. Jospin legt zeer helder uit wat hij precies wil en belooft met een nieuwe generatie socia listen te gaan regeren. Boven dien legt Jospin de nadruk op zijn betrouwbaarheid. „Chirac weet niet wat hij wil. Ik ben tenminste' duidelijk." Jospin werd donderdag op zijn wenken bediend toen Chirac opnieuw een pleidooi hield voor een refe rendum over Europa, terwijl hij eerder - na felle protesten - dat idee had laten varen. Parijs - De Franse president Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl zullen dinsdag in Moskou tijdens de 50-jarige herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog geen enkele militaire parade bijwonen. De woordvoerder van Mit terrand gaf geen reden voor de afwezigheid van beide leiders. Aangenomen wordt dat Kohl en Mitterrand uit drukking willen geven aan hun misnoegen over de Rus sische onderdrukking van de Tsjetsjeense opstand. In Moskou wonen dinsdag 50 wereldleiders de herden king bij. Rusland heeft een bestand afgekondigd in Tsjetsjenië om tegemoet te komen aan bezwaren van hoge bezoekers. Een aantal van hen vond het niet kies om de bevrijding te herden ken terwijl de gastheer in Tsjetsjenië oorlog voert. De Tsjetsjenen, die streven naar zelfstandigheid, lijken echter juist de strijd op te voeren om Moskou in verle genheid te brengen. Lusaka (ap) - Het vredesoverleg in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, dat een einde moet maken aan de twintig jaar durende Angolese burgeroorlog, is met een dag uitgesteld tot vandaag. De Angolese president José Eduardo dos Santos weigerde gisteren naar Lusaka te komen. Dit uit protest over de verwarring die ontstaan was of Unita-rebellenleider Jonas Savimbi nu wel of niet zou komen opdagen in de Zambiaanse hoofdstad. Dos Santos' bekendmaking thuis te zullen blijven kwam kort nadat Savimbi gisterochtend in Zambia arriveerde. Het vredesoverleg tussen de Angolese president en de rebellenleider moet leiden tot de stationering van een 8.000 manschappen tellende VN-vredesmacht in Angola. De vredesmacht gaat de orde in het land handhaven en de strijdkrachten van Unita ontwapenen. Oorspronke lijk was het de bedoeling dat de VN'ers al op 9 mei in het land gestationeerd zouden zijn. Vorig jaar november sloten ondergeschikten van Dos Santos en Savimbi namelijk al een vredesakkoord, maar beide leiders hebben die overeenkomst nooit ondertekend. De Angolese burgeroorlog heeft aan zeker 500.000 mensen het leven gekost en het land - oorspronkelijk rijk door de aanwezigheid van olie en diamanten - aan de rand van de afgrond gebracht. Chirac: ..er bestaat een heus Jospin-gevaar.. Rome (afp/dpa/rtr) - Een miljoen Iraki's wordt be dreigd door ernstige voedsel tekorten. Het Wereldvoedsel programma WFP van de Ver enigde Naties heeft gisteren bekendgemaakt dat de voor raadschuren in Irak vrijwel leeg zijn en de internationale gemeenschap geen belang stelling toont om de meest kwetsbare Iraki's bij te staan. Bovendien heeft de Turkse inval in het noorden van Irak, gericht tegen Koerdische rebellen, de aanvoer van hulpgoederen naar het land bemoeilijkt. Het hoofd van het WFP in Irak, Francisco Roque Castro, zei dat door de oorlogshandelingen in het gebied een file van honderd vrachtwa gens voor de Turks-Iraakse grens is ontstaan. Het WFP heeft door gebrek aan donors het hulpprogramma met de helft ingekrompen. De prijzen van voedsel rijzen volgens de organisatie de pan uit en de Iraakse overheid heeft de rant soenen verminderd. Als gevolg van de voedselschaarste is het sterftecijfer met vijfhonderd procent gestegen in vergelijking met de situatie voor de Golfoor log. Bijna veertig procent van de slachtoffers zijn kinderen onder de vijf jaar. Vier miljoen Iraki's zijn ondervoed, onder wie bijna een kwart van alle kinderen in het land. Voordat Irak in 1990 Koeweit binnenviel, importeerde het ze ventig procent van het benodig de voedsel. In de daaropvolgen de Golfoorlog werd Irak begin 1991 door een internationale al liantie verslagen, waarna de VN sancties afkondigden tegen de agressor. Daardoor werd handel van Irak aan banden gelegd. Door Harald Doornbos Okucani (West-SIavonië) - 's Ochtends nog, had de gene raal van de Kroatische mili taire politie in Zagreb, ge zworen dat Kroatische solda ten niet aan het plunderen waren geslagen in het eer daags op de Krajina-Serviërs veroverde West-SIavonië. Maar uit wat je aantreft in het stadje Okucani blijkt juist het tegenovergestelde. Het stadje is uitgestorven, het merendeel van de Serviërs is gevlucht en zo goed als alle huizen zijn geplunderd. Neem bijvoorbeeld het restau rant 'Mali Raj', 'De Kleine He mel', dat aan de hoofdweg ligt, aan de ingang van Okucani. Het restaurant zelf is zwaar bescha digd. De ruiten zijn kapot, over al hebben Kroatische troepen stoelen en huisraad op de vloer gegooid. Lege aktetassen liggen op de vloer, terwijl documenten in het vocht van bier en wijn op de grond liggen. Alles duidt erop dat de Servische eigenaar van dit restaurant op stel en sprong heeft moeten ver trekken toen dinsdagnacht plot seling Kroatische regeringstroe pen Okucani naderden. Want er staan nog een paar half lege bierflesjes op de bar, terwijl er aan de waslijn in de aangrenzen de tuin nog kleding hangt. Niet alleen in 'De Kleine Hemel' is het een chaos. Fietsen liggen weggesmeten in berm, auto's met hun deuren nog open staan midden op de weg geparkeerd. Okucani is als Pom pei, waar een totaal verraste bevolking binnen enkele minu ten heeft moeten besluiten om te vertrekken of wellicht te sterven. In alle huizen in Okucani is elke kamer volledig over hoop ge haald. Deuren zijn opgebroken, ruiten tonen kogelgaten. Bu reaus, kasten, bedden; alles is kapot. Alleen twee Kroatische huizen zijn ongemoeid gelaten. Op de muur hebben deze bewo ners de tekst geverfd: 'Hier wo nen Kroaten, niet aankomen'. „Tja, dit is een oorlog," zegt een Kroatische soldaat als hij de ver bouwde huizen bekijkt. „De Ser viërs mogen blij zijn dat we Okucani niet plat hebben ge bombardeerd zoals de Serviërs met Vukovar hebben gedaan." Gezegd moet worden; het meeste huisraad mag dan vernield zijn, maar de huizen zelf staan nog overeind. Er is geen brand ge sticht en zelfs de Servisch ortho doxe kerk is nog volledig intact. In het naburige dorpje Ja- senovac blijkt de orthodoxe kerk ook nog overeind te staan, ter wijl de Serviërs de kerk van de katholieke Kroaten met de grond gelijk hebben gemaakt. Nu de Kroaten na vier jaar Ser vische bezetting weer de baas zijn in Okucani vieren de Kroa tische soldaten er feest. Honder den pantserwagens en le gertrucks denderen langs 'De Kleine Hemel'. De bumpers van de meeste vrachtwagens zijn versierd met buitgemaakte her tegeweien. Op een van de pant serwagens hebben de Kroaten voor de lol een groot portret van de Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic gemonteerd. Als ze langs rijden lachen ze hard en maken het overwinningsteken. „Okucani is weer van ons," roept een Kroatische soldaat, „en zo zal het altijd blijven." Ankara - De Turkse president Demirel heeft gisteren zeventig Europese landen beschuldigd van het steunen van terroristisch activiteiten van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Demii had de Turkse ambassadeurs in die landen teruggeroepen naa Ankara voor overleg over een strategie 'tegen de anti-Turk] tendenzen in Europese landen zowel als in Europese statenbon den of organisaties'. Het Europese parlement heeft herhaaldelijk gedreigd toestemming te geven voor een douane-unie van Turkije met! Europese Unie, wegens de schendingen van de mensenrechten i het land. De Parlementaire Assemblee van de Raad van Euron in Straatsburg (geen EU-instelling) heeft gedreigd Turkije a» lid te royeren als Ankara geen wetswijzigingen doorvoert te behoeve van democratisering en geen politieke oplossing vind voor het vraagstuk van de Koerden. Potsdam - De Duitse deelstaat Brandenburg heeft gisteren c, rechtsextremistische groepering Vereniging Direkte Actie/Mid- den-Duitsland verboden. Het ledental van de groep wore geschat op 70. Volgens de autoriteiten richt de organisatie zich tegen dl grondwettelijke orde, verheerlijkt het nazi-bewind en hangt het racistische en antisemitische gedachtengoed aan. De bewesii zegt niet terug te schrikken voor terroristische middelen enj probeert met een reeks publikaties vooral jongeren voor hafl ideeën te winnen. New York - De zeespiegel is de afgelopen twee jaar veel snelle gestegen dan tot nu toe werd gedacht. Amerikaanse weten' schappers constateerden aan de hand van nieuwe satellietgegf vens dat het water in de hele wereld in die periode elk jaar mt 3,9 millimeter steeg. Dat is twee keer zoveel dan het berekem jaarlijks gemiddelde over de afgelopen honderd jaar. De wetenschappers vrezen dat door de stijging van de zeespie op den duur de veiligheid van eilanden en kuststreken in wereld in gevaar komt. Het is echter niet zeker dat de nieuw meetgegevens een tendens op lange termijn weergeven. Mogadishu - Bij de zwaarste gevechten in de Somalischi hoofdstad Mogadishu sinds de Verenigde Naties het land maart verlieten, zijn gisteren zeker twintig doden geval! Ongeveer vijftig mensen raakten gewond. De gevechten speel den zich af tussen de subclans van de Murusade en de Het is niet bekend wat de aanleiding vormde voo uitbarstingen van geweld. Tegen de verwachtingen in bleef het relatief kalm in nadat de VN de aftocht bliezen. De belangrijkste rivaliserend! clanleiders in Mogadishu, Mohammed Farah Aidid en Ali Mahd Mohammed, sloten een bestand en kwamen overeen een get menlijk bestuur samen te stellen voor de haven en luchthaven. Brussel - De Amerikaanse ambassade in Brussel is enige tijd ontruimd, nadat een verdachte doos op de het gebouw was aangetroffen. Met de bomaanslag in Oklahoma City nog vers in het geheugen nu toe was alleen bekend .controlebureau van de eff beurs een onderzoek had in naar de handel in aande dal 5Mii Wehl7 door twee nrsleden van dit Haagse h fes. De STE stelde ve s een eigen onderzoek in (I aangifte bij justitie. Economische Controledi onderzoekt momentee tarsvoorzitter J. Noor bestuurslid A. van der G schuldig hebben gema handel met voorkennis. en strafbaar feit. ar nu blijkt heeft ook het orgaan van de o wilde de ambassade geen enkel risico nemen. De ontmijnings irs aanleiding gezien de dienst van de Landmacht bracht de doos tot ontploffing, nada een eerste onderzoek geen uitsluitsel gaf over de inhoud van pakketje. Later bleek dat de doos, volgens de veiligheidsdiensl ipties en andere derivaten afkomstig uit Libanon, echter alleen documenten bevatte. Wenen - De katholieke bisschoppen van Oostenrijk zien af van een onderzoek naar de beschuldigingen over seksueel misbruik door kardinaal Hans Hermann Groër. Wel stellen ze een pastorale commissie in, die ervoor moet zorgen dat de kerk na de kwestie-Groër het vertrouwen van de gelovigen herwint Volgens Johann Weber van Graz, voorzitter van de Oostenrijkse bisschoppenconferentie, heeft alleen paus Johannes Paulus II de bevoegdheid een diepgravend onderzoek naar Groërs verleden in te stellen. Groër wordt ervan beschuldigd dat hij twintig jaar priesterstudenten seksueel zou hebben misbruikt. De zeer houdende kardinaal, sinds 1986 aartsbisschop van Wenen ontkent de beschulding die eind maart door een ex-seminaris werd geuit. Enkele dagen later kwamen andere oud-studenten met soortgelijke aantijgingen. Er wordt verwacht dat de 75-jari- ge Groër binnenkort aftreedt. Helsinki - De Finse regering heeft gisteren voor het eers' belangstelling getoond voor toetreding tot het Verdrag van Schengen. Het land wil besprekingen beginnen om in een eerste fase als waarnemer toe te treden tot de groep van EU-landen. Deze 'Schengen-landen' hebben grenscontroles aan de binnengrenzen afgeschaft en streven naar onder meer een gezamenlijk politie- en opsporingsbeleid. Finland heeft met andere Scandinavische landen al binnengrenzen. Twee van deze landen, Noorwegen en IJsland, zijn geen lid van de EU. Hoe de grenscontroles binnen Scandinavische landen moeten verlopen als Finland wel 'Schengen' toetreedt en die twee buiten de EU blijven, moet Finland nog bekijken. Moskou - Rusland is van plan drie extra kerncentrales aan te leveren, naast de twee die al waren besteld. Dat zei een ambtenaar van het Russische ministerie van Buitenlandse Zakt» vrijdag tegen het persbureau Interfax. Rusland moest al reactoren afbouwen in Iran. De Verenigde Staten hebben hierop al eerder kritiek geleverd. De VS hebben een handelsembarg» afgekondigd tegen Iran. Alleen Israël steunt dit embargo. Door Bob van Huët Londen - John Major is niet van plan af te treden na het recordverlies van de Conser vatieven bij de lokale verkie zingen in Engeland en Wales. De partij van de premier viel in de graafschappen naar een dieptepunt van 25 procent van de stemmen en verloor daardoor 2004 zetels in ge meente- en streekraden. Conservatieve kandidaten wer den in grote delen van het land weggevaagd door Labour en de Liberaal-Democraten die res pectievelijk 48 en 23 procent van de stemmen kregen. In liefst zestig raden verloren de Conservatieven hun meerder heid. Labour won er daarvan 44 en de Liberaal-Democraten 14, de rest ging naar kleinere par tijen. Omgerekend naar parle mentszetels zouden de Tories tweederde van hun afgevaardig den en daarmee hun regerings meerderheid zijn kwijtgeraakt. Het 'Nieuwe Labour' van Tony Blair zou in dat geval opper machtig zijn geworden in het Lagerhuis met een overweldi gende 439 zetels, tegen slechts 111 voor de Tories en 74 voor de Liberaal-Democraten. In een korte verklaring voor 10 Downing Street zei premier Ma jor gisteren dat er 'geen excuses' waren voor de electorale afstraf fing. „De Conservatieven hebben het beste met het land voorge had. Maar deze uitslagen tonen dat we tot nu toe hebben gefaald de natie daarvan te overtuigen," meende hij. Speculatie over een eventuele wisseling van de wacht wees hij van de hand: „Ik ben nooit van mijn leven moeilijkheden uit de weg gegaan en zal dat zeker nu niet doen." Niettemin had menig Conserva tief tijd nodig de historische schok te verwerken. Met name het zware verlies in uitgesproken Tory-gebied kwam hard aan. In zogeheten 'True Blue'-districten als Chichester, Wokingham en Turnbridge Wells gingen onaan tastbaar geachte posities verlo ren. Het totale aantal Conserva tieve raadsleden in Engeland en Wales werd bijna gehalveerd tot 2300. Hoewel sommige Tory-ministers hoop probeerden te putten uit de ietwat cynische gedachte dat de ontrouwe kiezers nu van nabij mochten ondervinden hoe 'slecht' lokale besturen wel niet werden geleid door Labour (en ze dus hun mening zouden her zien wanneer het er echt op aan kwam, namelijk bij de algemene verkiezingen) wezen politieke waarnemers erop dat de enorme nederlaag van donderdag de Conservatieven toch een belang rijk deel van hun lokale machts basis heeft gekost. Steunend op nog maar een handvol Engelse raden lijkt de capaciteit van het door opponenten gevreesde Con servatieve verkiezingsapparaat belangrijk aangetast. Vraag is bovendien of gedesillu sioneerde en weggestemde streekafgevaardigden zich straks nog wel zo willen inzetten voor de parlementariërs en ministers aan wie ze hun verlies toeschrij- Major foto epa ven. Verbitterde lokale raadsle den in het traditioneel 'blauwe' Kent klaagden 'te zijn geofferd op het altaar van het regerings beleid'. Een aantal vroeg zich openlijk af of het tij nog te keren zou zijn onder de impopulaire John Major. De bepaald pro- Conservatieve schandaalkrant 'The Sun' doste de belaagde pre mier plagend uit als piraat en opende met de dreigende woord speling; 'You ain't got long Jo, lui'. Overigens is het een traditie dat de kiezers in Engeland lokale verkiezingen aangrijpen om hun ongenoegen te uiten over rege ringsbeleid. Bij recente Europe se- en regioverkiezingen werden de Conservatieven al afge droogd. Maar de mate waarin dat ditmaal gebeurde overtrof de slechtste voorspellingen. De verklaring voor de grootscha-; lige desertie van het Conserva tieve electoraat ligt voor de hand. Ondanks het door minis ters steeds bejubelde economi sche herstel hebben veel tradi tionele Tory-kiezers daarvan pog weinig gemerkt. Onzeker heid op de arbeidsmarkt, recente belastingverhogingen en dalende huisprijzen zijn de voornaamste zorgen van de kiezers. Politieke schandalen en chronisch onder ling geruzie tussen Conservatie ve Lagerhuisleden hebben het partij-imago niet verbeterd. r Toch achten de meeste coin» tatoren de kans toch klein premier Major een zelfde M kennen als voorgangster Ma< ret Thatcher. Zij werd vijl geleden uit het zadel êel door een revolte van Const tieve Lagerhuisleden die1 hun zetel vreesden bij de vo de verkiezingen. Een dergelijke ommezwaai veel minder voor de rel omdat naast Major vrijw' Conservatieve topfigur® impopulair zijn. Ten coup tegen Thatcher kon langrijkste bron van worden teruggenomen, de 'poll tax'. Nu wordt ae i een algeheel falen variërend van het econoi beleid tot de gezoni onderwijs. Daarop zou een volslagen nieuwe tiek vragen. Binnen de Conservatief zelf zijn inmiddels st®®?, gegaan dat men te lang U regeringsverantwoording gehad en het tijd wordt '0 'verfrissing' in de opposltl wertvan den Heuvel (anp) jLton - Lewis Preston ids 1991 president wa Wereldbank en daar ."directeur van de ban [Morgan en Co., is donder 68-jarige leeftijd over preston leed aan kar .preston was geen bevloge Maar hij heeft meer g< B zijn meeste voorgai UIU de veel bekritiseerc Ik beter te laten functionere j hij de geschiedenis ii .ju de man die de Wereli heen actieve rol liet spek (je ondersteuning van h jame overgangsproces in Kjcre communistische lande pon liet begin februari wetf jHaag (anp) - De EOE M Effectenverkeer (STE de handel in Borsumij )deoptiebeurs gisteren waarschuwen. Dit control «houdt toezicht op de ha tide financiële instrument woordvoerder wil niet ze onregelmatigheden bi iehandel of bij andere der zijn geconstateerd. Eve hij kwijt wanneer de best* g van de handel plaatshad het officiële onderzoek va D afwachten: „Er is nog ashington (krf/anp) - is in april tegen de ve 'het aantal banen voo* aderde. t percentage werklozen beroepsbevolking schoo °g van 5,5 tot 5,8. Maa 'erikaanse ministerie va* d liet gisteren bij de be" king hiervan weten dat d s waarschijnlijk een vert ildgeven. t aantal arbeidsplaatse* sief de landbouw, verm' vorige maand met 9000. hadden erop gereke ongeveer 200.000 ar latsen waren bijgekom I het werkloosheidsperc 1 zou zijn veranderd, t zou een voorzetting zi 'est van de ontwikkeling Drgaande maanden. In het aantal banen t [■000 en in februari 5.000. cijfers lijken te bevesti groei van de Amerikaan flink vermindert, m B volgens het ministe 'eid niet te snel worden eerd. Door een onge" e combinatie van fact 'eeld voor april 'waar veel te slecht uitgeval Iers n/?k2e versla99ever ndhoven De Voe i„ stelt dat as ere weigeren het min te k f3.1 staan het c" betalen aan stek (aavSeert zich bii d»11 jfti„ ,°P een enquêt P. Litelers rond Ein iprii ™edewerkers Tor» «imgsbond zich vo ^zoekenden Skh°KKen °nderling r kdn r steobts Kel,Spergestebetal DeP tuinheCretans van 9 tuinbouw van de fctie dat de be Ult frustratie' over mt uit'

de Stem | 1995 | | pagina 4