Donker... e geld. IDraaiterug. s Die Juul toch monsterkontrakt fabrikant 'Als je maar lol hebt' Chocola HÉ JA, DAT KEN I Servus in Oostenrijk Zeeuwse babbels Over de Stek, de Knots, en de meidenmulo Lentemarkt in De Blide ^ree tuut de ZEELAND C4 D'n invloed van d'n teevee RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ZATERDAG 6 MEI 1995 mumtggaum compleet met koelkast, oven, ga* kookplaat, afzuigkap, werkbladen j spoelbak. Van 7200.- voor of gebruik deze bon. dres: 2ee!and Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van 1 De Stem. Bijdragen deze week van Rein van der Helm, Schelstraete, Frank Deij, Wijnand Nijs en Cees Maas. De itdactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm- Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen jeltu: 01150 - 18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Temeuzen. Ju de dronken loodsen willen maatregelen tegen de WD 2oera! Zeeland zomert! Een gedenkteken voor degenen die de kastanjes uit het vuur haalden. Het loopt nu nog geen storm met die windmolens. Met die subsidie is de inrichting van het Rondeel voor een deel rond. Het milieupark blijft een Bron van ergernis. i, Tire Again. II Deze week niets te melden uit Sas van Gent? Dat is volkooomen ongepast! De Philips-blues in A: Verslagen ontslagen knagen versagen de dagen. Gelukkig heb ik weer geen lintje niet gekregen. laat die gedeputeerden en ministers op wachtgeld verplicht asperges steken, en het probleem is zo opgelost. Kinderen tegen bouwvakkers: Kom van dat dak af... Met graagte mogen we de 'Ka ïnerkrant', een uitgave van de Kamer van Koophandel, lezen. Boordevol nuttige informatie voor nijver Zeeland en door gaans goed geïnformeerd. Vaak weten ze ook al van plan nen nog voor die zijn gemaakt tn dat maakt de kamer tot een uniek instituut. Ook maakte de kamer met gepaste verontwaar diging melding van het ter ziele gaan van de Olau en meldde zij pront de komst van een nieuwe veerverbinding met Engeland. Dat deden de Sally Line en Eurolink trouwens zelf ook, dus dat was dubbel op. Diezelfde Eurolink meldde ook netjes dat het nog wel even zou duren eer de tweede boot in de vaart zou komen. Natuurlijk zijn we dan be nieuwd of die tweede boot er krek zo uitziet als de eerste. En dan sla je het aprilnummer van de Kamerkrant open. Een arti kel over de handel met Enge land plus een foto met bij schrift: 'terug van weggeweest, de veerverbinding met Enge land'. Even knipperen. Het is onze bloedeigen veerboot Prinses Juliana die daar, volgens het bijschrift tenminste, de globe trotters van en naar Engeland gaat brengen. Die Juul toch. Houdoe Vlissingen/Breskens en hello Vlissingen/Sheemess. Een mooier lot kan de bejaarde da me niet beschoren zijn. Interna tionale vaart in plaats van een heenenweertje over de Wester- schelde. Een wereldprimeur voor de Kamerkrant? Helaas. Eurolink weet van niets, Sally Line weet evenmin iets en de eindredacteur van de Kamerkrant zegt dat-ie bij het zien van de foto door de grond had willen zakken. Dat heeft de man overigens toch maar niet gedaan want hij kon er óók niets aan doen. De Kamerkrant wordt gedrukt in Groot Mokum (Amsterdam dus) en daar had den ze even geen benul hoe een veerboot naar Engeland eruit ziet. De Juliana leek er kenne lijk wel op. Of zouden ze écht nog denken dat als ze bij Vlis- singen staan en in de verte de Zeeuws-Vlaamse kust zien lig gen dat dat Engeland is? (AR) HET PERSONEEL van Philips Lighting Temeuzen denkt het zijne van de reorganisatieplan nen die de hoge heren in Eindhoven hebben en sommige werknemers laten dat duidelijk merken... foto camile schelstraete We kregen les van broeders en burger-leraren. Zaterdagmor gen was nog een gewone school dag. Op het overvolle lesrooster, 46 uren, stonden nu in vergetel heid geraakte vakken als schrij ven, algebra, meetkunde en menskunde. Bij de broeders had je de Fré, buiten pij-tijd voor zitter van HW'24, de Vic en de Liber. Logische afkortingen, bleek later, voor broeder Ferre- rius, Victorinus en Liberatus, het hoofd van de school. Onder de burgerleraren waren er de Knots, de Pig, de Stek. Waarom de Stek de Stek was, en de Pig de Pig, een zenuwachtig baasje dat kon ontploffen als je je strafwerk op gekarteld papier inleverde, heb ik nooit geweten. Maar dat ze meester Hermans 'De Knots' noemden, kon ik wel begrijpen. Hij ramde de lessen er soms letterlijk in. Met per missie van onze ouders. Ik weet nog dat Tuur Wauters aan zijn haren door het klaslokaal werd gesleept. Al weet ik niet meer precies of dat nu bij de Knots gebeurde. De anderen konden er ook wat van. Gezag werd in die dagen met harde hand ge handhaafd. De binnenkomer van leraar Jan de Nijs op zijn eerste schooldag galmt nog na. „De eerste die zijn boek in brand steek, steek ik in brand." Het waren de late jaren zestig op de kleine St. Clemens Mulo in Hulst, een school alleen voor jongens. Ze namen wel niet de revolutionaire en roemruchte vormen aan zoals in Amsterdam maar toch sijpelde er iets van die randstedelijke rebellie door tot in de provincie. Het haar werd langer. We - nog geen zestien - kropen na schooltijd stiekem in The Saloon, lieten op het schoolplein foto's uit De SNORRY STAAT er voor op de oranje traktor, iets daaronder hangt een hoefijzer. „Heb ik zelfgemaakt," zegt de 70-jarige Cor uit Capelle aan den IJssel. «En Snorry dat was mijn IJs landse hengst." Met traktor Snorry voor de kleine caravan trekt hij door net land. „Ik ga nu naar Enge land, naar Ramsgate, via Oost ende. Maar ik rijd alleen over dijken, dat vind ik mooi. Dat uitzicht hè. Vijf dagen ben ik nu onderweg." ben met iets moois bezig, 'ets moois voor mezelf. En ik doe er toch niemand kwaad mee? Ik ga alleen niet met de Srote hoop mee, daar hou ik niet van. De mensen vergeten 'aak dat er veel meer te doen is dan radio en tv. Da's een gek, zeggen de mensen vaak. Ik ben ook gek," zegt hij met een brede lach, „maar als je maar lol hebt." En dat heeft hij. Negentien jaar geleden ging hij met pensioen, nadat hij twintig jaar gevaren had, en een paar jaar in de continudienst werkte bij de elektriciteitsfabriek. „Daar hebben ze me weggestuurd. Af gekeurd en gek." Met een oude hutkoffer achter z'n stoel en een mapje met stafkaarten op het stuur rijdt hij rond. Gekleed in een groene overall, Vorig jaar ging hij al eens met de opmerkelijke combinatie op pad. „Door België, langs de Duitse grens naar Friesland. „Je zult het niet geloven, maar ik ben toen bij Evert van Benthem geweest," terwijl hij dat zegt loopt hij naar de ingang van het caravannetje. Daar staan twee gele klompen. Benthemmer foto camile schelstraete Kaas, staat erop. „Kaas en klompen heb ik bij hem ge kocht." Lach circuleren. En op de toen nog met veel groen beschutte Hulster wallen verloren de vlot ste meiden uit de St. Josef, de meidenmulo, een weinig van hun onschuld. Ik heb de schoolagenda's uit die periode, met daarop het em bleem van onze school - een zeehond! - bewaard. Ze praten me bij over de bandjes uit die tijd, Flash, Desolation waarin klasgenoten Ricky Bruggeman en Bram Millenaar speelden. Ik lees uitslagen van lang vergeten voetbalwedstrijden Axel BI - AZW BI 7-1, AxelBI - Hoek BI 23-0 Hoek had toen nog geen sponsors. Er staan rap portcijfers in. Voor vlijt - baas let op - had ik 1968 een negen. Voor gedrag een acht. Ik kom op 28 september de verjaardag van mijn eerste vriendinnetje tegen. Veertien wordt ze. En wie is toch Loes die ik, volgens mijn agenda op donderdag 7 mei 1970 heb ontmoet?. Met Ivonne was het toen net uit. De vergeelde en met foto's van The Stones, Brainbox, Melanie en The Troggs, beplakte pagina's van mijn agenda's roepen ver langens op naar de lange zo mers van voor 1970. Toen we in de polders rond Axel na het avondeten onze eigen 'Tour de France' fietsten, met het via duct bij Schapenbout als col, en daarna voetbalden tot het don- ,ker werd. Veel is veranderd. We zijn 25 jaar ouder. St. Josef bestaat niet meer. En de. St. Clemens mulo heet nu scholengemeenschap Het Ravelijn. Vandaag komen de eindexamenklassen uit 1970 van de jongens- en de meisjes mulo na 25 jaar bij elkaar in Het Ravelijn. Ik hoop dat ze er allemaal zijn. En stiekem hoop ik dat ik haar nog een keer mag kussen. (FD) „Volgende week ben ik jarig. Ik word zes jaar en mag dan naar de grote school." Belangstellend bekeek de schildwacht bij een gebouw in Schiedam, waarin zich iets be vond dat kennelijk bewaakt moest worden, het kleine, ma gere ventje voor hem. Zijn blik dwaalde af naar de veel te grote sokken die gedeeltelijk schuil gingen in de leren band van een klepper. Zo heette de houten zool die in zomer 1945 het ge bruikelijke schoeisel van veel Nederlanders was. De soldaat, het moet een Neder lander zijn geweest want hij verstond het ventje, zette zijn geweer aan de voet en scharrel de in zijn zak, op zoek naar iets lekkers. Helaas, alleen een ver frommeld pakje sigaretten. „Hier, geef die maar aan je vader. En als je jarig bent, kom dan terug. Dan sta ik hier weer en krijg je een reep chocola." Dat hoefde hij geen twee keer te zeggen. De dagen kropen ter gend langzaam voorbij. Stiekem ging het kleine ventje toch tus sendoor nog eens kijken naar de plaats waar hij straks die lek kernij zou krijgen. Eindelijk was de verjaardag daar. Al bij het krieken van de dag onvluchtte de jarige de ouderlijke woning en ging rich ting schildwacht. Hij is er, flits te het door hem heen, toen hij een ijsberende militair waar nam. Helaas.... Het was de kle ding die hem op het verkeerde been had gezet. Alle soldaten zien er voor een zesjarige het zelfde uit. Toch probeerde hij het maar. „Ik ben vandaag ja rig," zei hij tegen de soldaat. De man begreep hem niet, achteraf bezien misschien een buiten landse militair. Hij stuurde het ventje met ongeduldige armge baren weg. Aflossing van de wacht. Met het geduld van een kat die een prooi ziet, sloeg het kleine vent je het ritueel gade. En zodra de nieuwe man op wacht stond, schoot hij erop af. „Ik ben van daag jarig." En wéér een ver keerde. In de loop van de mor gen wisselden de schildwachten regelmatig. Geobsedeerd door de beloofde reep chocolade, een lekkernij die hij alleen van ho ren zeggen kende, bleef het ventje wachten. Totdat einde lijk, ja. Bij de vierde of vijfde keer dat hij een schildwacht meldde jarig te zijn, klonk het hartelijk: „Gefeliciteerd. En hier is je reep." Iets dat was verpakt in prachtig bedrukt pa pier en iets van schitterend zil ver werd in zijn handen ge drukt. Luid klepperend vloog het vent je huiswaarts. En het harde pakje in zijn hand werd steeds zachter onder de stevig greep van de vuile knuistjes. „Ik heb het, ik heb het," vloog hij luid- schreeuwend de voordeur bin nen. Om een verontruste moe der aan te treffen die al van 's morgens vroeg haar jarige zoon kwijt was. Met een triomfante lijk gebaar legde hij de reep op tafel. Reep? Een onherkenbaar hoopje bruine troep, dat aan alle kanten uit het zilverpapier stulpte en plakte in zijn handen. Maar dat oneindig lekker rook en nog beter smaakte. Ik ben nog steeds gek op choco la. (RvdH). DE PRETCOMMISSIE van het Temeuzense bejaardencentrum De Blide houdt zaterdag 13 mei van 10.00 tot 17.00 uur de Len temarkt. In de tuin staan vele kraampjes met diverse attrac ties. Ook zijn er muziekoptredens, is er een loterij, of kunnen bezoe kers gewoon genieten van koffie of frisdrank met een wafel, een bolus of een hartig hapje. Bij slecht weer wordt de markt bin nen gehouden. IJ schopten 's tegen n'n emer en de deur sloog nogal ard dicht voort goedzijn. Zin lip ong op zijn ondervest, ge kost zien: t'oor genen dag mee zonneschijn. „Mogge Fred, ge trekte deur zo ard dicht. Slecht geslaopen van de nacht? Ofambras g'ad mee ouwen ingel? Ge krijg toch zeker niet te weinug aandacht? Da was nie wijd bezaien de maoreid, da koste zien, ij kroop ost emaol in makaor. „Bemoeid ouw mee ouw eigen zaoken! Ouw d'ouw astrant bakkies nou maorl" Eel de merred bleeftij bokken en ik docht: k'Zal 'm maor gerust laoten. Toent tijd om t'eten wier wast nog alt nie over, da d'aoi'k wel in de gaoten. „Fred, ik meendent nie oor van de merrend! t'Was maor voor de leut dank't zee. ;,Do d'aoi'k ook wel deur, maor gaoi't evegoed wel eel goed voor oor Free. „Agg'r liever nie over praot, scheen'm d'r over uit iedereen wel 's ne slechten dag. „Ik wilt wel vertellen oor, agge vantevoren beloof, dagge mij nie uitlach. Ge ken mijn vrouw, 'n eel best meisen en lief genoegt, daor zè'k emaol niks van, alleen ze laot eur makkeluk overpraoten asse deenict da z'iets voordelug krijge kan. An de kiekesbillen goedkoop zijn, bring z'amets drie kilo tegelijk mee. Die kank dan'veertien daoge aon e stik eten; 'k begin ost te kraoien geloofde Free? Nou gooiden z'ou overlest dood meetta maondverband. De slaopkaomer lag vol bekant. Da wil ze gebruiken; nou kom grotemoeder om de veertien daogen op bezoek onderand. Ik zijn nog ne jonge vent, ik zijn nie getroud om...afijn ge begrijp mij wel Free? Ik 'en de pest aon d'n teevee en die rotreklaomes, da wilde zeker wel geloven eeh? WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Comelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Temeuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 6 mei ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Goes (De Hoeksteen): 10 u. ds. A. Steens (gezam. dienst) Temeuzen (Goede Herders- kerk): 10 u. Zie Goes. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. Zie Goes. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. Zie Goes. zondag 7 mei HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. dhr. W. Kruidenier, IJzendijke. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Blokland. Groede: 9.30 u. ds. Wasterval. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas (gezam. dienst). Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendij ke. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Mecima en past. H. Thönissen (Oecum dienst in Willibrordus- basiliek). Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doom. Oostburg: 11 u. ds. C.v. Duinen. Sas van Gent: 10 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Schoondijke: 11 u. dhr. H. Pe- terse. Sluis: 9.30 u. ds. Koelman. Temeuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herders- kerk): 10 u. ds. A. Bosch, 19 u. ds. W. de Boer. (Opstandings- kerk): 9 u. ds. J. Boersma. (Zie kenhuis De Honte): 17.45 u. ds. J. Maasland, Axel. Waterlandkerkje: 11 u. dhr. Senf. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Hoek, Oostburg. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 9.30 u. ds. C.v. Dui- GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. R.v. elderen, 17 u. ds. A. de Haan Temeuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch. 17 u. ds. W. de Boer. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best. Zaamslag; 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leent- faar. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. L. Leef- tink, 16.30 u. ds. A. Souman. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. H. Mostert, Vlissingen. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Temeuzen: 10 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leef- tink, 16.30 u. ds. A. Souman. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A.v. Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. br. A.v.d. Meer. Temeuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. S.v.d. Vrie, Veendam. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. S. v.d. Vrie. Retranchement: 10 u. dhr. P. Blanken, Brugge. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. ds. J.v.d. Berg, Hee renveen. Vlissingen: 9.30 u. dhr. J. Zon dervan. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Temeuzen (Schuberthof 10.00 uur dhr. R. Brink. 31): Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessebs, St. Jan steen, tel. 01140-20159. WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor R. Schouteten, tel. 01170-52003 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Temeuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. K. Jordens, tel. 01150-18398. Aflevering 406 IN DEZE tijd van het jaar, met veel herdenkingen en dergelijke, zullen velen zich hun diensttijd hier of in Nederlands-Indië herinneren. Ed Steijns bracht van Jozeph Blommaert uit Lamswaarde onderstaand lied mee. Jozeph, zing het bij gelegen heid eens voor als je wilt. Met dank. VKIJWILLIGERS-LIED Wij hebben ons weer aangemeld Voor het Vaderland. De diensttijd kwam toen voor ons aan Het vulde onze hand. Trots al iedere soldaat Doen we onze plicht Voor Nederland strijden wij 'En het wordt weer vrij! )bis Wij staan op wacht, ja dag en nacht, Voor ons lands bestaan. Na Duitslands vernietiging Komt Holland bovenaan. Het landje aan de grote zee Door water gewijd Voor Nederland strijden wij En het wordt weer vrij!bis Het is alsof een grote storm Over Holland gaat. Waar het standbeeld van 'Heer Tromp' Nog steeds gestadig staat. Net als in de tijd voorheen Gaan wij in de maat. Voor Nederland strijden wij En het is zo vrij! )bis JONGENS IN INDIË, HOU JE MAAR HAAKS staat er met grote letters boven een ander lied. Het draagt de titel: KLAMBOE Je hield je goed toen ik je moest verlaten, Je keek mij aan met ogen vol verdriet, Je lippen beefden toen je met me praatte, Toen voelde ik wat ik daar achterliet. Refrein: Ja, als ik in m'n klamboe lig te dromen Zie ik ons huis weer voor me staan; Dan zie kik weer jou beelt'nis tot me komen, Dan welt er in m'n oog een traan. Dan kijk ik even naar die kleine foto, Die jij me gaf door weemoed overmand; Ja, als ik m'n klamboe lig te dromen, Denk ik aan jou en aan m'n Vaderland. Wees maar niet bang, m'n schat, de jaren snellen, Als ik jou weer zie, heb ik m'n plicht gedaan. Dan kan ik jou een heleboel vertellen, En waarom wij naar Indië zijn gegaan! 'Refrein: Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 37