osni" isbelt. nderzoek naar politie uitgebreid D66 steunt plan voor 'alternatief huwelijk' Overvallers rammen bank met terreinwagen Canadese premier Jean Chretien in Nederland binnenland a3 ijk onderzoek naar nazi-ideeën' kamerlid commentaar 'Zuidwesthoek' leerschool waarnemers VN STEM ave Srebreni(M^(jan pergatuan: 6Niet verantwoordelijk voor Molukse rellen' [ocureurs-generaal verscherpen spitwerk naar opsporingsmethoden criminele inlichtingendienst I Kan onze Haagse redactie Ben Haag - Justitie moet I bekijken of er reden is voor ngerechterlijk onderzoek naar de vermeende ex treem-rechtse ideeën en sympathieën van het ka merlid Hendriks, die in zijn eentje de fractie Hendriks vormt. BINNENLAND KORT Burgemeester Zwolle wil verbod CP'86 Man eist schadevergoeding hotelbrand Belasting ook voor gestolen auto Edenaar bekent dertig brandstichtingen Dode man (71) lag zeven weken in huis In Angola moet je zelf een schaap kunnen slachten VRIJDAG 5 MEI oe tHT pk _P4 li- de llf, net sop ■een 1. Je reer Ion- Toch staat hij nog steeds vol dig achter de aanwezigheid Dutchbat in Bosnië. „Soms ik wacht op de compound en kwamen er mensen uit de orf ving aan de poort hulp A voor een zwangere vrouw geeft je enorm veel voldoen als je zo'n vrouw kunt toell tot ons hospitaal, waar 2e| goed geholpen werd." „De medische dienst nam' wel 'locals' op voor oper' bijvoorbeeld bij blinde darm, stekingen, gebroken benen een kind met een klompvoet 1 geeft je echt een goed gevoel j Als de brandstofvoorraad J genoeg was, verstrekte Dutcl de bewoners van de enclave d sel voor de aandrijving vani dorsmachines. Schouwstra' J motto van het bataljon was. ze maar zoveel mogelijk voedsel produceren'. Ook stukje eigenbelang natuurli want bij voedseltekorten krij al snel onrust in de enclave Nederlandse militairen hiell daarnaast ook met het herstel van schoolgebouwen, het orgaj seren van onderwijs en het ge van voorlichting aan leerlinj over het gevaar van mijnen. De ex-Bosnië-ga, Schouwstra is het dan ook e met de uitlatingen van kro, prins Willem Alexander, verklaarde eerder dit jaar na L bezoek aan het voormalige Ja goslavië dat Nederland de inf ners van de enclave Srebreri niet in de steek mag laten. 1 nister van Defensie Voorho, pleitte kort daarvoor juist va een vertrek van de Nederlan( blauwhelmen uit Srebrenica j 1 juli. Kunnen er geen and VN-troepen gevonden wort voor de vervanging van Duti bat, dan moeten de Nederlandt in de enclave blijven, vond] kroonprins echter. Zelf zal Schouwstra niet aam len om weer terug te gaan nai Bosnië, mochten zijn superia ren dat willen. Niet alleen vai wege het goede werk dat Dutd bat daar verricht, maar ook w om het avontuur, geeft hij toe. j „Het is leuk om dat wat tijdens je opleiding leert, ookl de praktijk te kunnen toepassf In Nederland rondjes rijden i de kazerne gaat op een bepaL moment ook vervelen. In Bosij gaat het om het 'echie'." Belangstellenden kunnen het bol 'DUTCHBAT on TOUR' telefonisj bestellen bij serg.-maj. H. Smit, 085-532770. De prijs is 27,50? 7,95 verzendkosten. Bosch 1 toe- I her- phie- |k na tniet lamse '45 Iritei- |noti- de lamen |en er i'. De veest Het ge- zet- gsver- St. zeer [ntste- 1 ver- ISmbte- iussen- Tter het pefden ponks- jimen, Ibevol- ]et van Ijkbaar pe roes (edam- okto- neisjes louwde niedam Isschen It en in seeheid. Zeventien meisjes zij| uit het Brabantsche land men om onze gezinnen door dl moeilijksten tijd heen te help Nu zij op het punt staan wegl gaan, is er niet een, maar ook niet één Schiedams meis dat deze nog lang niet beëindi de taak kan overnemen." Toch bewaart Jannie Krijg| voornamelijk goede herinneri gen aan die tijd. En nog steel wordt ze in Schiedam op straj herkend als 'de leidster van Julianakolonne'. Haar groots wens is die kolonne nog een ke^ bij elkaar te zien. „Nee, echte reünie hebben we nooit gehouden. Onderling zijl er wel wat contacten geblever maar de meesten zijn getrouw en wonen niet meer Raamsdonskveer." „Van twee weet ik dat ze iniwfl dels zijn overleden, Co Lankhaaj en Dini van Ommeren. Van vil heb ik het adres, Corrij val Bracht, Mar van Harberden, Gi| Simons, Adrie van der Sluijs e Adrie van Woerden. Maar negen anderen, namelijk Truj Buiks, Rie Fens, Nellie Leijter Loes de Ronde, Mini Simon® Jopie Sperber, Adrie Stoop. M van Waalwijk en Luus van Westen moet ik nog zien te ac terhalen." Jannie Krijger hoopt hen Ml voor 21 juni te achterhalen Want 'de autoriteiten' van nu l Schiedam zijn de Julianakolonnl niet vergeten', er bestaan pialj nen om de 'meisjes' die precies vijftig jaar nadat ze J engelenwerk in die stad nen, alsnog te huldigen. g (anp) - De Badan Persa- de grootste Molukse organisa- Nederland, neemt geen enkele woordelijkheid voor de rellen Ijj april in Den Haag. (demonstratie ter gelegenheid van Ij-jarige bestaan van de onafhanke- Jniaar door Indonesië niet erkende {bliek der Zuid-Molukken, de RMS, ig fors uit de hand. Een groep toppers richtte vernielingen aan. Jjlitie arresteerde twaalf van hen. Kier nu nog vast. Wan Persatuan organiseerde de de monstratie en de aansluitende plechtig heid in de Haagse HoutrustSport, maar distantiëert zich volledig van de ongere geldheden. De organisatie voelt zich zelfs niet geroepen om een gebaar naar de getroffenen in de Haagse wijk Duin oord te maken. De Badan Pesatuan wil er gewoon niets mee te maken hebben. „In tegenstelling tot de bezetting van de Indonesische ambassade op 31 augustus 1970, de zogenoemde 'Actie Wassenaar' die een politieke daadstelling was, heb ben de rellen en ongeregeldheden van 25 april niets te maken met het ideaal van de RMS. Deze ongeregeldheden betreuren wij ten zeerste. Daar bestaat geen twijfel over. Maar daarmee is de kous af, althans de ze kous...," aldus vice-voorzitter Muhal van de Badan Persatuan gisteren in Den Haag. De organisatie wil met Nederland nog steeds een dialoog aangaan over de onafhankelijkheid van de Molukken van Indonesië. „Het zou wijs zijn van Neder land dat te doen." De Badan Persatuan wilde niet beweren dat er anders harde acties zouden ko men. „Die willen we in elk geval niet." Verder zou koningin Beatrix, als ze in augustus een staatsbezoek brengt aan Indonesië, aandacht moeten vragen voor het zelfbeschikkingsrecht van de Moluk- kers. Volgens Muhal leeft het ideaal van de RMS nog wel degelijk onder veel jonge Molukkers in Nederland. Ze gaan op fa miliebezoek naar de Molukken en zien hoe Indonesië hun volk onderdrukt. Dat vinden ze heel moeilijk te verwerken. Daarbij komt dat de Nederlandse rege ring de Molukse kwestie gemakshalve negeert. Een woordvoerder van het comité van getroffen buurtbewoners zei de reactie van de Badan Pesatuan te begrijpen. „De lokale autoriteiten waren ingelicht. De gemeente heeft gefaald, denken wij." Het comité beraadt zich nog op de te ne men stappen. Het wil de vergadering van gemeentelijke politiecommissie op 11 mei afwachten. „Als daar te weinig uit komt, dan zullen we bekijken of we de gemeente aansprakelijk stellen." Het co mité heeft inmiddels 40 reacties van buurtbewoners gehad. Die melden een gezamenlijke schade van 75.000 gulden. j (anp) - Het rijksrecherche-onderzoek naar 'ontoe- Ibare opsporingsmethoden' door de regionale criminele in- Ïïngendienst (CID) in Haarlem wordt nog zwaarder opge- Het college van procureurs-generaal heeft besloten het jpronkelijke team uit te breiden met rechercheurs en func- arissen uit andere disciplines. (spitwerk van het breed sa- sgestelde speurteam blijft gericht op de werkwijze Le Haarlemse CID en het toe- El van Justitie daarop. Maar fsjksrecherche heeft ontdekt 'de zaak ook vertakkingen naar andere delen van het B de Rotterdamse politie ij een rol speelt, was al eer lekend. De procureurs-gene- Eiweigeren nadere mededelin- tledoen. fleiding van het Openbaar Mi ne (OM) heeft uit de eerste _e van de rijksrecherche sóncludeerd dat er landelijke Kten aan de zaak kleven die (liet eerder kon onderkennen'. Haarlemse rechercheurs p al enige tijd geschorst. Zij in een miljoenenhandel in jirettensmokkel hebben opge- kOok doen verhalen de ronde over ontoelaatbare opsporings methoden. Tegen de Haarlemse politiemen sen worden nog geen gerechtelij ke stappen ondernomen omdat de rijksrecherche nog niet klaar is met haar onderzoek. De pg's hebben advocaat-gene raal bij het gerechtshof in Arn hem mr. P. Cremers toegevoegd aan de dagelijkse leiding. Die be stond tot nu toe alleen uit zijn collega mr. S. Zwerwer van het gerechtshof in Leeuwarden. Pro cureur-generaal Gonsalves (Den Bosch) draagt de eindverant woordelijkheid. Hij is de pg die in het vijfhoofdi- ge college speciaal is belast met de bestrijding van de zware cri minaliteit. Het college kon gisteren nog niet zeggen hoelang het vervolgon derzoek gaat duren. Kamervoorzitter Deetman heeft daartoe de Haagse hoof d- officier van justitie Blok, 'ter informatie', een knipsel ge stuurd, waarin Hendriks van extreem-rechtse sympathieën wordt beschuldigd. Het knipsel, uit het extreem rechtse blad INF'94, bestaat uiteen interview met Nijmege- naar Daniël Hermsen. Herm- sen noemt zich daarin een overtuigd nationaal-socialist, zegt een hekel te hebben aan nazi-jager Simon Wiesenthal voor een Groot-Germaans hjk te zijn. Hij was tijdens de laatste sta tenverkiezingen nog nummer toe op de Gelderse lijst van ie extreem-rechtse partij Ne derlands Blok. Hij is tegen woordig actief voor CP'86. Hermsen zegt in het knipsel iathij werkzaam is als fractie medewerker van het onfhanke- lijke Tweede Kamerlid Hen driks (66), de man die in no vember vorig jaar door fractie leidster Jet Nijpels werd ver wijderd uit de kamerfractie van het Algemeen Ouderenver- bond, en sindsdien als 'onaf hankelijke eenmansfractie' in de Kamer zit. Hermsen zegt letterlijk: „Hen driks doet zich ten opzichte van mij voor als Nationaal-So- cialist en daarmee probeer ik hem te helpen. Van hem heb ik een gesigneerde foto gekregen waarop Hendriks te zien is bij een hakenkruisvlag waar hij de Hitler-groet brengt, een echte strijder." Volgens een woordvoerster van de Kamervoorzitter is een on derzoek naar de politieke rela ties van Hendriks wenselijk omdat dan 'voor de kiezer dui delijk wordt waar Hendriks voor staat'. „Overigens is het natuurlijk wel aan justitie om tot zo'n onderzoek te beslui ten." Hendriks ontkent ten stelligste sympathie te koesteren voor extreem-rechts. Wel heeft hij tegenover Deetman verklaard in het verleden enkele keren met Hermsen gesproken te hebben. Het contact zou echter al lange tijd zijn verbroken. Maar Hermsen is nooit medewerker van hem geweest, aldus Hend riks. Zwolle - Burgemeester Franssen van Zwolle heeft gisteren brief aan de Tweede Kamer en minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheden om de partij CP'86 wettelijk te verbieden. Tevens wil hij laten nagaan of bestuursleden van die partij het kiesrecht is te ontnemen. In dat geval kunnen zij niet voldoen aan de eisen die de wet aan raads leden stelt. Aanleiding voor de brief is de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank dat de Vereniging CP'86, nu Eigen Volk Eerst, samen met hun bestuurders een criminele organisatie vormen. Brussel - Een van de Nederlandse slachtoffers van de hotelbrand op oudejaarsavond in Antwerpen heeft een kort geding aange spannen tegen het Switel-hotel en de verzekeringsmaatschappij Sun Alliance. De Rotterdammer Hans van Oudenaarden eist sa men met zijn familie een voorlopige schadevergoeding van bijna 4 miljoen Belgische frank (200.000 gulden). Van Oudenaarden verloor in de brand zijn vrouw en liep zelf zware brandwonden op. De verzekeringsmaatschappij heeft hem tot nu toe alleen een voorschot van 150.000 frank toegezegd. De Nederlander neemt daarmee geen genoegen. Den Haag - Mensen die jaren geleden hun motorvoertuig door diefstal zijn kwijtgeraakt, kunnen alsnog een rekening krijgen voor houderschapsbelasting. Dat komt omdat in die gevallen het kenteken niet is afgemeld bij de Rijksdienst voor het wegverkeer (RDW). De RDW houdt het kentekenregister bij. Op basis van dit register wordt sinds 1 april houderschapsbelasting geheven. Een woordvoerster van het Centraal bureau motorrijtuigenbelas ting (CBM) erkent dat die rekeningen betrokkenen rauw op hun dak kunnen vallen. „Voor mensen die dit overkomt is het wel ver velend. Maar dit soort problemen horen bij de overgang van het ene systeem naar het andere. Sinds 1 april moeten wij ons base ren op het kentekenregister van de RDW. Als mensen hun gesto len auto's destijds niet hebben opgegeven, dan komt dat nu boven water." Ede - Een 21-jarige Edenaar heeft bekend dat hij dertig branden in de regio heeft aangestoken. Het speciale brandenteam van de politie in Ede hield de man 25 april aan. Zijn 34-jarige broer en twee kennissen van 25 en 29 jaar, die inmiddels ook zijn aange houden, jutten hem op de branden te stichten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De fractie van D66 staat achter de plannen van de PvdA om homostellen en samenwonenden via 'een alternatief huwelijk' meer rechten te geven bij ouderschap en erfzaken. De totaal verwoeste achtergevel van de ABN/Amro-bank in Oosterbeek. Een politie-agent zoekt in het puin naar mogelijke sporen. FOTO ANP Van onze verslaggeefster Oosterbeek - Van de twee da ders van de brutale overval op een bankfiliaal van de ABN/Amro gistermorgen in Oosterbeek ontbreekt nog steeds elk spoor. Bij de over val werd de achtergevel van het bankgebouw met een ter reinwagen geramd. Daardoor kwam de kasruimte van de bank open te liggen. Daarbij raakte een 25-jarige me dewerker van de bank lichtge wond. De overval gebeurde onder het oog van tientallen mensen die op dat moment de nabijgelegen markt bezochten. Hoe groot de buit van de overval is, kon de politie gisteren even min zeggen. Wel is volgens haar duidelijk dat de overval tot in de tail is voorbereid. Toevallige bij komstigheid is dat de overval bij na vijf jaar na de brute moord op twee medewerkers van het hon derd meter verderop gelegen AH- filiaal plaatshad. De twee nog voortvluchtige over vallers ramden om kwart voor tien de achtergevel van het bank gebouw met een terreinwagen. Op die manier kwamen ze uit in de kluisruimte, waar zich op dat moment de 25-jarige medewer ker en zijn 38-jarige vrouwelijke collega bevonden. De 25-jarige man raakte bekneld onder zijn bureau. De gebruikte wagen, een labora torium op wielen, is een van de weinige voertuigen dat op heu velachtig terrein uit de voeten kan. En dat laatste was een voor waarde om de overval op deze manier te kunnen plegen. De terreinwagen, op 21 april ge stolen in Gorinchem, ramde het filiaal aan de achterkant nadat de bestuurder eerst een gemeen telijk en sterk hellend plantsoen overgestoken was. Toen de muur van de bank eenmaal naar bene den was gehaald, kwam de twee de overvaller erbij. Het duo griste links en rechts wat bankbiljetten weg en ging er ver volgens op een motor vandoor. Dat voertuig werd op de Sta tionsstraat - vijfhonderd meter verderop - teruggevonden. Vanaf dat punt ontbreekt elk spoor, meldt de politie. 14 Of bij de overval ook wapens zijn gebruikt, is volgens een woord voerder van de politie 'nog niet vastgesteld'. Den Haag (anp) - De Canadese premier Jean Chrétien is gisteravond op het mari nevliegkamp Valkenburg aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Neder land. Het is voor het eerst sinds 1983 dat een Cana dese premier Nederland aandoet. Chrétien is in ons land ter herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Bij de bevrijding van Nederland verloren meer dan 7000 Cana dezen het leven. Chrétien woont vandaag in Amsterdam een cultureel herdenkingsprogramma bij. Voor afgaand luncht hij met premier Kok en minis ter van buitenlandse zaken Van Mierlo in het Catshuis in Den Haag. Een van de gesprekspunten is mogelijk de op richting van een speciale VN-brigade. Van Mierlo lanceerde vorig najaar het idee voor een snel inzetbare VN-eenheid voor noodsi tuaties. Morgen staat voor Chrétien een bezoek aan koningin Beatrix in Huis ten Bosch op de agenda, waarna de Canadese bewindsman plechtigheden bijwoont op de Canadese mili taire erebegraafplaats bij Groesbeek. D66 wil daarnaast net als de Pv dA wettelijk regelen dat kinde ren bij de geboorte automatisch de achternaam van de moeder krijgen, als ouders zelf geen keus kunnen maken. De sociaal-democraten willen het personen- en familierecht vergaand veranderen. PvdA-Ka- merlid Van der Burg wil naast het traditionele huwelijk 'part- nercontracten' invoeren, die juri disch vrijwel gelijkstaan aan het huwelijk. Vooral lesbische en homostellen zouden van die contracten profi teren, omdat ze dan meer rechten krijgen bij vererving en ouder schap. Van der Burg wil dat het 'alternatieve huwelijk' wel ge makkelijker ontbonden kan wor den dan het klassieke. D66 steunt de plannen. D66-Ka- merlid Dittrich wil 'homo's en lesbiennes principieel gelijke rechten geven'. Daarom wil hij de huidige samenlevingscontracten juridisch gelijktrekken met het huwelijk. Verder wil ook hij het huidige systeem dat kinderen in het huwelijk automatisch de ach ternaam van de vader krijgen doorbreken. In het wetsvoorstel van het vori ge kabinet konden ouders ook de achternaam van het kind kiezen, maar moest bij twijfel de ambte naar van de burgerlijke stand via loting de doorslag geven. Het ka binet-Kok trok de plannen van het vorige kabinet in. D66 presenteert half mei een ei gen nota over het familierecht. Coalitiepartner WD had giste ren geen standpunt over de Pv- dA-plannen. De CDA-fractiespe- cialist was niet bereikbaar. Staatssecretaris Schmitz (PvdA, Justitie) komt voor de zomer met een eigen notitie. Schmitz overweegt om de part ner-registraties (de zogenaamde homo-huwelijken) open te stellen voor heterostellen en ze juridisch vrijwel gelijk te stellen aan het huwelijk. Van onze verslaggever Eindhoven - De Eindho- vense politie heeft gisteroch tend om kwart over tien het dode lichaam van de 71-jari- ge Frans Franssen gevonden in diens woning aan de Ka belstraat. Aan de hand van de in het huis gevonden ge gevens is vastgesteld, dat de man ongeveer zeven weken geleden overleden moet zijn. De politie kreeg gisteren de melding van een bewoner van de Kabelstraat, dat hij de man al enkele weken niet had gezien. Agenten hebben vervolgens een ruit van de voordeur ingeslagen. Ze vonden het lijk van de man in de keuken. Het water stroomde nog uit de kraan en ook het gas stond nog aan. De man is een natuurlijke dood gestorven. NDANKS DE rigoureuze vernieuwing die de meeste politieke par- 611111 de bezetting van de Tweede Kamer hebben doorgevoerd, 1" er altijd nog voldoende kamerleden over die traumatische er- JJWgen hebben overgehouden aan de discussies rond de studie- pciering in 1987. goedwillende en steeds beterschap belovende toenmalige mi- dat r[Van ®.nc'erw'is Deetman moest in het finaledebat erkennen regeling studiefinanciering volledig uit de hand was gelo- 6» ^et debat over de door minister van Onderwijs Jo Ritzen »teerde plannen voor de prestatiebeurs waarde de geest dat k t c'oor ^et 'nm'ddels vernieuwde kamergebouw. De angst sthp met ^eze re9el'n9 ook f°ut zou lopen klonk door in de kriti- Dej ^P^kingen van de fractiespecialisten. wil pu'n eerste ambtstermijn nogal eens wankelmoedige Ritzen IIBGih f v?n 9een wijken weten. De Informatie Beheer groep lino m R'tzen ernstig gewaarschuwd voor een te snelle invoe- Onrto r ?°k die raad is niet aan Ritzen besteed. De minister van itenïi 's van oordeel dat de problemen grotendeels zijn opge- i ingevoerd^ prestat'ebeurs derhalve per 1 september kan worden Anti toeze99in9' maar de garantie van Ritzen dat hij zich per- '|K verantwoordelijk stelt voor een goede gang van zaken, kken8n meerclerheic) van de Tweede Kamer over de streep ge- I dient?1 Waarmee R'tzen z'in eigen beleidsplannen verdedigt, ver- kop inespect- Niemand beter dan Ritzen beseft echter dat hij zijn zen v ean Politieke strop heeft gestoken. Het vertrouwen dat Rit- Dewon h ^arner heeft losgepeuterd, is niet meer dan voorlopig. n„5;y°erders van de diverse fracties hebben dat heel duide- 'Julianakolonne' na hun terugkeC I Wart litiej,ee.er ij'ben straks zijn beloften niet waar kan maken, is zijn po- naarderi'0rnst geen cent meer waafd- De Kamer zal verwijzen zen. De uss'evan mei 1995 en de persoonlijke garantie van Rit- "loed die Ritzen nu etaleert, kan hem straks opbreken. Door Jan Jansen Hoogerheide - Gistermorgen waren ze in de leer bij slager Kats in Lepelstraat: hoe slacht ik een schaap? Want als de Verenigde Naties je als mi litair waarnemer uitzenden naar Angola, is dat misschien wel een levensreddende we tenschap. „De voedselsituatie is daar pre cair. Die mannen moeten zelf naar de markt om aan eten te ge raken. Maar als je een schaap meekrijgt aan een touwtje, moet je vervolgens wel weten hoe je het beest klaarmaakt," zegt kapitein R. de Jong van het opleidingscen trum van de vliegbasis Woensd- recht. 28 mannen in tropen-uitrusting leren sinds maandag in Brabants Zuidwesthoek waar ze op voor bereid moeten zijn als in juli hun VN-missie in Angola begint. De opleiding is een samenwerkings verband van land- en lucht macht, wat in het militair spraakgebruik 'interservice' heet en waar ze in deze tijd van doel matigheidsoperaties bij Defensie graag alle nadruk op leggen. Ossendrecht had natuurlijk al zijn CW (Centrum voor Vredes operaties), waar officieren wer den klaargestoomd om buiten landse slagvelden te observeren. En de luchtmachtjongens van Woensdrecht deden al eerder een specialistische duit in dat zakje, maar in de deze week gestarte 'pilot-opleiding' doen Ossen drecht en Woensdrecht het offici eel allemaal samen. Da's andere koek, herhalen ze graag een paar keer, dan de vermeende concur rentie tussen de twee kazerne plaatsen. De nieuwe opleiding is het resul taat van een leerproces van drie jaar. „De eerste waarnemers die in 1992 en '93 naar voormalig Joegoslavië werden gestuurd, kregen bij wijze van spreken op zondagmorgen een telefoontje en op maandag de nodige prikken, om op dinsdag te vertrekken. Die waren volledig afhankelijk van de VN-opleiding ter plaatse. Nu zijn we zover dat ze die ook nog wel krijgen, maar 'm eigenlijk niet meer nodig hebben," zegt De Jong, die zelf in 1994 waarnemer was in Bosnië. De waarnemers die nog min of meer op de bonnefooi aan de slag gingen, kwamen natuurlijk wel met een schat aan ervaringen te rug. En die konden ze kwijt in een werkgroep van land- en luchtmacht, waarvan het eind rapport eind vorig jaar ver scheen. Korte inhoud: de eisen waaraan de opleiding in Neder land zou moeten voldoen. Het eerste concrete gevolg is de nu gestarte pilot-opleiding van drie weken. Die is trouwens maar een onder deel van een twee maanden du rende training. De 28 cursisten - helft landmacht, helft mare chaussee - verblijven ook twee weken op het Instituut Clingen- dael om achtergrond en geschie denis van hun werkgebied te le ren kennen. Even lang duurt de cursus Portugees, die ze met het oog op Angola krijgen en ze vol gen een opleiding Spoedeisende Geneeskunde van een week. „Nederland is zo'n goed georga niseerde samenleving," verklaart De Jong de noodzaak van dit cur susonderdeel. „Overal zit je bin nen een half uur van een zieken huis. Maar in Angola kan het we ken duren voor je een arts tegen komt, dus moet je jezelf in voor komende gevallen toch enigszins kunnen redden." De drie weken in de Zuidwest hoek, waarmee de opleiding wordt afgesloten, staan in het te ken van militaire vaardigheden, maar dan wel in de ruimste zin van het woord. Het is meer dan wapens herkennen, of je gasmas ker goed gebruiken. Hoe bedien ik in de Angolese rimboe een ag gregaat, staat ook op het lesroos ter; want heb niet de illusie dat je daar water en stroom bij de hand hebt. Onderhandelen met plaatselijke war-lords, met of zonder tolk, le ren ze ook. Wie naar Bosnië gaat, moet bijvoorbeeld het belang kennen van een Servisch och tendritueel. „Drink 's morgens om half acht drie glaasjes rakia met die man nen, en je wint een stuk vertrou wen," weet De Jong uit eigen er varing. Hij schrijft communicatie in hoofdletters. Verder staat 'persoonlijke veilig heid en bescherming' hoog geno teerd. „Als ineens bij een roadblock een jongen van 13 je een Kalashnikov in je buik duwt, moet je weten hoe je moet deëscaleren. Dan bied je zo'n jongen een sigaret aan, daar zijn ze tuk op, dus dat ontspant." Consequent wordt in de oplei ding Engels als voertaal gehan teerd. Het is ook de voertaal van de VN, en je kunt er je voordeel mee doen als je je wilt opwerpen als internationaal opleidingscen trum. Zoals het CVV doet. Dit jaar staan drie 'pilots' met Nederlandse cursisten op het programmma. „Aan het eind van het jaar zijn we klaar voor de in ternationale opleiding," zegt De Jong. Zelf ondervond hij dat militaire waarnemers moeilijk, vaak onop vallend en soms gevaarlijk werk wacht. Eén keer zag hij in Bosnië veertig meter voor zijn auto een 155 millimeter granaat ontplof- Op de vliegbasis Woensdrecht oefenen cursisten met een aggre gaat, want in Angola heb je vaak geen stroom bij de hand. FOTO RUBEN SCHIPPER fen. „Je hebt geluk dat je daar ongeschonden doorkomt. En toch wil ik terug," Want het is ook dankbaar werk. Niet voor niets was het gros van de vrijwilligers voor de cursus al eens eerder waarnemer. „Maak je geen illusies over spec taculaire resultaten, een vredes regeling van de ene dag op de an dere. Maar lokaal kun je bijzon der veel goed doen. Levens red den met een wapenstilstand van een kwartier tussen plaatselijke groepen. Dat is de bevrediging van dit werk. Daarom wil ook nog eens terug." En dat nog altijd ongewapend. „Want dat is je kracht. Dat je on gewapend en neutraal bent. En ook dat je heel snel, uitgebreid en nauwkeurig rapporteert. Zono dig kan je rapport in vijf minuten bij de Veiligheidsraad in New York zijn." Zegt de dag van vandaag hem iets? Nee, ligt 'm voor in de mond, de kapitein heeft meer met de do denherdenking. Maar als de vraag een paar minu ten bezonken is, komt het toch nog: „Bevrijdingsdag heeft een andere inhoud gekregen na dat jaar in Bosnië. Nu weet ik het verdomd goed te waarderen: wat hebben we het toch goed hier, dat we al vijftig jaar geen oorlog heb ben."

de Stem | 1995 | | pagina 3