lurken vrezen afpersing door PKK VN-opdracht in Ruanda moet ruimer' Frankrijk herdenkt gedode Marokkaan Le Pen stemt blanco Bombardement bedoeld om burgers te treffen' Tories vrezen slachting rond de kathedralen vermoeidheid id onderzocht ijders krijgen teranenpas POSTBANK in toe zijn. IESTBM BUITENLAND A5 furkse gemeenschap in Nederland: 'Gevolgen van oprichting Koerdisch parlement' Gereld ontbeert leiderschap' Gevechten Noord-Ierland bij bezoek premier Major BUITENLAND KORT Dode bij explosie postkantoor Frankfurt Rusland levert Iran toch kerncentrale 'Persvrijheid West-Europa gaat achteruit' Twee Oklahoma-arrestanten weer vrij Franse rechters: hoofddoekjes toestaan 'Syrië klaar voor vrede met Israël' Aslirawi wil opheffing militair tribunaal Laatste kabinetsvergadering Mitterrand ONDERDAG 4 MEI 1995 A4 1 se militair Fred Wieliszek land- en da ijn ds- re- er- een es- en- eeft en- ge- den dse van gen de oeg e de eren ter. t nu oud- Ne- den. ver- land arna kwa- ech- eken, t een kleine schare veteranen zo kort voor de vijftigste 5e mei in de kou zou blijven staan. Voor de Polen is de pas niet zo- zeer een financieel gemak als- wel een erkenning van de Ne derlandse regering voor hun krijgshaftig optreden van des tijds. De kwestie kwam twee jaar ge leden aan het rollen toen De fensie de aanvraag afwees, die enkele voormalige Poolse mili tairen die in september 1944 het zuiden van het land hielpen bevrijden, hadden ingediend. Ze waren na de oorlog in Breda en Tilburg blijven wonen en la ter genaturaliseerd. Bij dje 'proefkonijnen' was ook Fred Wieliszek Ombudsman mr. M. Oosting veroordeelde de opstelling van Defensie, maar het departe ment gaf aanvankelijk geen krimp. „Zo bezien bestaat een wel erg scherpe scheidslijn tussen de heer P. (de voormalige Poolse militair) en zijn mede-oud strijders die destijds wel de Ne derlandse nationaliteit hadden en die intussen al ruim 40 jaar zijn landgenoten zijn," schreef Oosting daarop. Uiteindelijk gaf dit argument de doorslag. mt het dat bijna de helft van de bevol raakt bij werkzaamheden binnen- en te voorkomen? n een als gevolg van vermoeidheid be- chap- lopen volgens voorzichtige schat- appers tingen 3,5 miljard gulden per dische jaar. anisa- De NWO wijst er op dat psychi- k On- sche vermoeidheid in het werk ri- ,5 mil- sico's met zich meebrengt. Men en. maakt eerder fouten en neemt oeid- niet de juiste beslissingen. Het t werk werktempo gaat omlaag en de bleem, veiligheid kan in het geding ra- nisatie. ken. Om deze reden acht de NWO den' is het dringend nodig dat deskundi- chijn- gen gaan kijken naar de oorzaken en gevolgen daarvan voor het nt aan geestelijk en lichamelijk functio- olking, neren van de mens, niet alleen in deren, het werk maar ook in de vrije oeid- tijd. ktever- Het onderzoekprogramma koopt :theid tot het jaar 2002. in het buitenland pint, zijn daar geen kósten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Of er nu wel of niet buiten een giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buiten lands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zo is dat. En niet anders. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. DONDERDAG 4 MEI 1995 u Haag/Ankara (anp/ap) - U jurken in Nederland zijn jgdat het aantal afpersin- -joor de Koerdische Ar- tderspartij (PKK) toeneemt g de recente oprichting het Koerdisch parle- „jt-in-ballingschap in Den w hebben vertegenwoordigers het Inspraak Orgaan Turken ptren in een gesprek met mi- Ler Dijkstal van Binnenlandse Zaken kenbaar gemaakt. Con crete aanwijzingen die hun vrees rechtvaardigen, konden de afge vaardigden echter niet geven. Zolang mensen geen aangiftes doen, kunnen politie en justitie volgens Dijkstal weinig doen. De minister riep de Turkse organi saties dan ook op hun leden aan te zetten om aangifte bij de politie te doen als er sprake is van afpersing door de PKK. Dijkstal had de Turkse organisa ties uitgenodigd omdat hij 'ge schrokken was van de reacties op de oprichting van het Koer disch parlement-in-ballingschap en de demonstratie daartegen van 25.000 Turken op 23 april in Den Haag.' De minister maakt zich zorgen over de verhouding tussen de Turken en Nederlan ders, maar ook over de relaties tussen de Turken onderling. De PKK strijdt in Turkije voor een eigen staat. De partij is ver boden in Turkije en Duitsland. De oprichting van een Koerdisch 'parlement' in Den Haag leidde in Turkije tot boze reacties rich ting Nederlandse regering. An kara vindt dat Nederland de op richting had moeten verbieden. Nederland stelt dat zijn grond wet bepaalt dat er vrijheid van vergadering en vereniging is. Dijkstal vroeg de Turkse verte genwoordigers om te blijven pleiten voor eerbiediging van de Nederlandse grondrechten van vrijheid van vergadering en me ningsuiting. Hij wil verscherping van de beeldvorming over Tur ken en Koerden voorkomen. De Turkse organisaties hebben volgens de minister niet ge vraagd om een verbod van de PKK in Nederland. Wel hebben zij verzocht de aanhangers van de PKK die zich aan criminele feiten schuldig maken, aan te pakken. Dijkstal heeft daarop toegezegd om eventuele Turkse doelen zoals moskeeën en koffie huizen te blijven bewaken. Na de aanslag in april op een Turks gebedshuis in Hengelo deed hij al een beroep op burgemeesters en politie om het toezicht op Turkse gebouwen te verscher pen. Het Turkse leger heeft de strijd tegen de rebellen van de PKK opgevoerd. Dinsdag kwamen on geveer duizend militairen in ac tie in de provincie Ardahan, na bij de grens met Georgië. Ook een deel van de provincie Kars, aan de grens met Armenië, werd tot militaire zone verklaard. Turkije denkt dat de PKK-strij- ders Georgië en Armenië gebrui ken als uitvalsbasis voor aanval len op Turks grondgebied. Eind maart stuurde Turkije zijn leger naar het noorden van Irak om de PKK daar uit te roeien. dn onze Haagse redactie Ja Haag - Nederland wil dat het mandaat van de troepen ui de Verenigde Naties in Ruanda wordt uitgebreid. De blauwhelmen moeten ook de uitpuilende gevangenissen, de I® met Zaïre bewaken en mijnen opruimen. Een uitbrei- bg van het aantal manschappen zit er niet in; de Ruandese dat niet toestaan. uitbreiding van het man daat, dat op 7 juni afloopt, is zeer onzeker. Frankrijk en jtigié zien niet veel in grensbe- fikiug. Zij zijn bang dat hier- dwr elders in het land te weinig :n overblijven. De minis- las Van Mierlo van Buitenland- se Zaken en Pronk van Ontwik- ielingssamenwerking meldden psteren tijdens een overleg met it Tweede Kamer dat Nederland andere Westerse landen niet wl medewerking krijgt voor eventueel groter mandaat. De Tweede Kamer was gisteren kritisch over de rol die de B-soldaten hebben gespeeld bij ie slachting in het vluchtelin- {fflkamp ffibeho op 22 en 23 april. Volgens de fracties lijkt de aanwezigheid van de VN'ers is' omdat zij alleen 'toeke ken' hoe het Ruandese leger het vuur opende op vluchtelingen lie uit het kamp wilden uitbre id Verder hekelden zij de 'koe- 1' die na de moordpartij in iet kamp ontstond over de aan tallen slachtoffers. Die schattin- jen lopen uiteen van 300 (Ruan dese regering) tot 8.000 (hulpor- saties). Mierlo erkende dat de VN- soldaten in Ruanda hun 'moreel volledig zijn kwijtge raakt. Maar volgens hem is het riet de schuld van de VN dat de ontruiming van Kibeho uit de land is gelopen. „De enige ma- «r om het leger te stoppen, zou ajn geweest om het vuur op de. Suandese soldaten te openen. Daarmee zouden de VN hun be- wgdheden ver te buiten zijn de Kamer echter niet Volgens CDA-Kamerlid m hadden de VN op zijn minst meer manschappen naar het kamp kunnen sturen op het moment dat bekend werd dat de situatie uit de hand zou gaan lopen. Er waren in het bewuste weekeinde 50 blauwhelmen aan wezig en er zijn er nog eens 200 gestuurd. Volgens Pronk zal er voorlopig geen oplossing komen voor de situatie in Ruanda. Er liggen tal van 'tijdbommen' waarvan er ongetwijfeld nog enkele zullen exploderen, voorspelde Pronk. De situatie in de vluchtelingen kampen en gevangenissen, het feit dat het leger en niet de burgerlijke autoriteiten de dienst uitmaken en het feit dat er 'nog geen begin' van recht spraak is, maakt de toestand in Ruanda extra zorgelijk. Toch zijn er volgens Pronk, die onlangs een uitgebreid bezoek heeft gebrachtaan het Afrikaan se land, ook hoopvolle tekenen. Zo is de Ruandese regering vol gens'hem 'geschrokken" kan de directe, scherpe veroordeling van Nederland en daarna van de Europese Unie. De EU schortte indirecte steun aan de Ruandese regering op; de humanitaire steun gaat door. Na die maatre gel besloot het Ruandese leger zelf een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Kibe ho. Het leger ruziet nog steeds met de blauwhelmen over de gang van zaken in Kibeho. Een leger- woordvoerder sprak gisteren te gen, dat het leger lijken zou opgraven en weghalen uit het kamp. In een vertrouwelijk rap port van de VN-bijstandsmissie wordt het regeringsleger ervan beschuldigd op deze manier de omvang van het bloedbad van 22 april te willen verdoezelen. JjjMjs (afp/dpa/rtr) - De Franse president Mitterrand en meer 10.000 demonstranten brachten woensdag de laatste eer de Marokkaan die maandag verdronk toen hij door leads in de rivier de Seine was gegooid. De gewelddaad _®o plaats tijdens een bijeenkomst van het extreem-rechtse «National (FN). skinheads. Ze wil ze ondervra gen naar aanleiding van de moord op de Marokkaan. Dins dag waren al vier skinheads ver hoord. Aan de hand van ooggetuigen verklaringen is vastgesteld dat de drie daders van de moord meeliepen in een mars van het FN in Parijs. Een van hen liep op Brahim Bouarram af en gooide hem in het water. De daders konden ontsnappen. jD'terand nam aan de oever de Seine een minuut stilte in t ?aarna g00'de hij een bos- 'öietjes-van-dalen, symbool de Dag van de Arbeid, in de ter nagedachtenis aan de ■jange Brahim Bouarram. „Ik „f grote pijn na de2e misdaad. tilde Was niet het land die dit Waar een minderheid die 5®' slechte pad opging," sprak president. De 10.000 betogers naar de Place de l'Opera, aan), S dezelfde route die de Mrt*erS Van extreem" v°lgden °nt ^ationa' maandag pi^ranse politie arresteerde in Is meer dan twintig FN-leider Le Pen sprak van een 'betreurenswaardig incident', maar bestrijdt elk verband tus sen het gebeuren en de manifes tatie van zijn partij. De operatiezaal in een ziekenhuis in Zagreb is overvol. Er raakten zeker 43 mensen gewond door de bombardementen op de Kroatische hoofdstad. foto ap VERVOLG VOORPAGINA Onder hen zijn circa twintig bui tenlanders van Russische, Oek- raiense en Britse afkomst. De Servische bombardementen op de metropool met een miljoen inwoners kostten de afgelopen twee dagen in totaal aan zes mensen het leven, er vielen 200 gewonden. Volgens de Amerikaanse ambas sadeur in Kroatië, Galbraith, waren de Servische bombarde menten van woensdag met opzet rond het middaguur gepland, op een tijdstip waarop zoveel moge lijk onschuldige burgers konden worden gedood. Ook de gebruik te Orkan-bommen toonden voh- gens hem die opzet aan. Om omstreeks twaalf uur waren in de stad zeven a acht krachtige explosies te horen. De aanvallen veroorzaakten grote paniek en ambulances reden af en aan. De straten van de Kroatische hoofd stad waren na de eerste explo sies bijna leeg. Automobilisten lieten hun voertuigen midden op straat staan en vluchtten naar schuilkelders in overheidsgebou wen of ziekenhuizen. Om te voorkomen dat de strijd in het oosten van Kroatië naar an dere delen van het voormalige Joegoslavië overslaat vroeg in ternationaal bemiddelaar Lord Owen de leiders van de strijden de partijen vrijdag naar' Genève te komen. De uitnodiging na mens de VN en de EU geldt voor de topadviseur van de Kroati sche president Franjo Tudjman, Hrvoje Sarinic, en voor Milan Martic, die zichzelf heeft uitge roepen tot president van de Kroatische Serviërs. Ook de Ser vische 'premier' Borislav Mikelic en 'minister van Buitenlandse Zaken' Milan Babic zijn ge vraagd de bijeenkomst bij te wonen. We hebben tot nog toe nog geen reactie van ze gehad maar we dringen er met kracht bij hen op aan deze gelegenheid aan te grij pen", aldus Owen. Tijdens de gesprekken zal volgens de voor malige Britse minister van Bui tenlandse Zaken sprake zijn van een open agenda. De Kroatische ambassadeur bij de VN, Nobilo, zei woensdaga vond de uitnodiging van Owen en Stoltenberg zeker te zullen aannemen. Major, meestal op de pamfletten en is zelfs het blauwe partijlogo wel eens vergeten. Diverse Conservatieve streekaf- gevaardigden hebben er de voor keur aan gegeven zich als 'onaf hankelijke kandidaat' te presen teren, om niet bij voorbaat kans loos te zijn. „Er bestaat geen twijfel over de impopulairiteit van deze regering. Voor kandi daten die zich als Conservatie ven presenteren wordt het bui tengewoon moeilijk. Ik hoop dat genoeg mensen op mij stemmen om wat ik voor de gemeenschap heb gedaan en me niet gaan beoordelen op mijn politieke fa milie," aldus ex-Tory Ken Bond uit Lancaster. Door best geluimde stemmen- wervers van Labour wordt uiter aard zout in de Conservatieve wonden gestrooid. Lokale zaken worden door het Blair-legioen totaal ondergeschikt gemaakt aan die ene slogan: 'Send Major packing' (Laat Major zijn biezen pakken). In de lokale verkiezingsfolklore hebben sommige Conservatieve afdelingen hun toevlucht ge zocht tot curieuze strategieën. jiul, <afia P' Bij gebrek aan een sterk leiderschap laat de wereld gevoel ,Ven' met de stroom der gebeurtenissen. Een 'onbestemd li(j vatl onmacht' kenmerkte dan ook de internationale politiek sties? .?Pen jaar> stelt Bet Internationale Instituut voor Strategi st vatif in zBn gisteren verschenen jaarverslag. I men Z*CB afvragen 'Wie heeft het voor het zeggen?' Hten] r1"' aatwoord te krijgen." Het IISS stelt vast dat te veel iet teta'e 'e*ders> met name de Amerikaanse president Clinton, "foosituZ ,met. hun binnenlandse problemen hebben om 'krachtige Posit' uiiiiiciuauusts pruuieiiieii neuuen uiu Zelfs ai'eVa 'n''iaheven op het buitenlandse vlak te nemen'. wereldleiders poogden zich vastberaden op te stellen, Als VoJj® 2!°h vaak vergist bij het doseren van kracht en diplomatie, in Xsipt den noemt het rapport de reacties op de Russische inval WesterJ v,ni,ë'. °P de Algerijnse aanpak van het fundamentalisme, het oeleid jegens Bosnië. Conservatieven zien uitslag van lokale verkiezingen in Engeland en Wales somber in Door Bob van Huët Londen - De Britse Conser vatieven bereidden zich de afgelopen dagen voor op een volgende afstraffing bij de gemeenteraads- en streekver- kiezingen, die vandaag wor den gehouden in Engeland en Wales. Optimisten in het Londense partijhoofdkwar tier hopen dat het onvermij delijke verlies beperkt blijft tot een kwart van het aantal zetels. Pessimisten vrezen 'een slach ting rond de kathedralen' waar bij de Tories de helft van hun vierduizend zetels moeten inle veren en bovendien de zeggen schap verliezen in alle Britse steden met een kathedraal - uit gezonderd misschien het oer conservatieve Chichester. De lokale verkiezingen geven een indicatie van de opmars van Labour dat onder leiding van de fotogenieke Tony Blair populair der lijkt dan ooit. Recente lande lijke peilingen geven diens 'Nieuwe Labour' 55 procent van de stemmen en de Conservatie ven net 20 procent. Ais dat beeld op lokaal niveau wordt beves tigd zit premier Major morgen ochtend met een megakater. Het zou betekenen dat de 'kathedra len-nachtmerrie' werkelijkheid is geworden en dat maar liefst tweeduizend Conservatieve ge meenteraadsleden en streekafge- vaardigden door de kiezers naar huis zijn gestuurd. Paniek Dat in dat geval veel Lagerhuis leden weer in paniek raken ligt voor de hand. Die weten immers dat als de stemming onder het electoraat niet snel omslaat, zij de volgenden zijn die kunnen vertrekken. Tekenend voor de zeer sombere stemming onder Tory-militanten is dat bij het plichtmatige deur- aan-deur stemmenwerven elke discussie over een lokale boeg wordt gegooid. In tegenstelling tot voorgaande jaren ontbreekt de naam van de leider, John Door Bob van Huët Londen - De Britse premier John Major heeft een bezoek aan de Noordierse stad Londonderry tijdelijk moeten onderbreken na gevechten tussen Sinn Fein-aanhangers en de Noordierse politie. De premier en zijn gevolg moesten naar veiliger oorden worden geleid toen de ernstigste gewelddadigheden uitbraken sinds het begin van het vredesbestand, in augustus vorig jaar. Zeven agenten raakten gewond een tiental mensen werd gearresteerd Een boze Major bezocht later in de middag, nadat de orde was hersteld, alsnog het Tower Museum van Londonderry. Hij was zeer boos over de het geweld: „De politie is bekogeld met stenen en flessen. Dit heeft duidelijk gemaakt waarom we eerste verkennende gesprekken moeten voeren met Sinn Fein voordat we ze kunnen behandelen als de andere democratische par tijen." De premier vroeg Sinn Fein-leider Gerry Adams de incidenten in Londonderry te veroordelen. De voortgang van de huidige gespreksronde met Sinn Fein (de politieke tak van de IRA) kon er van afhangen, suggereerde Major. Na enige afkoeling zeiden ambtenaren van het ministerie van Noordierse Zaken echter dat het vredesproces 'belangrijker was dan een demonstratie' en dat de gesprekken tussen Sinn Fein en onderminister Michael Ancram zouden doorgaan als gepland. Een Sinn Fein-woordvoerder meende dat het niet tot de incidenten zou zijn gekomen als de RUC, de Noordierse politie, niet provocerend zou hebben gehandeld. Hij gaf wel toe de militanten onvoldoende in de hand te hebben gehad. Hoewel getuigen hun twijfels hadden over de strategie van de RUC kwalificeerde premier Major verwijzingen naar het gebrekkige politieoptreden als 'grote onzin'. Pas nadat de demonstranten zich hadden teruggetrokken en extra politieversterkingen gemobiliseerd, kon Major zijn ge plande museumbezoek uitvoeren. Zo presenteert zich iemand in het graafschap Oxfordshire als kandidaat van de Labor Partij (zonder 'u'). Overduidelijke be doeling is verwarring te zaaien in het stemhokje zodat een deel van de Labour stemmen wellicht verloren gaat aan de nepkandi- daat wat de lokale Conservatief wellicht toch met de hakken over de sloot kan helpen. Een soortgelijke stunt werd vorig jaar vertoond tijdens de Europe se verkiezingen toen iemand zich presenteerde als Literaal Demo craat. Het geintje kostte de Libe raal Democratische kandidaat 700 stemmen, net genoeg stem men om te verliezen van een Conservatief. Weinig uitkomst Voor premier Major zullen der gelijke woordspelingen weinig uitkomst bieden. Als zijn partij opnieuw zeer zware averij op loopt -en dat is de algemene verwachting - zullen rebelleren de stemmen weer opklinken. Angst en frustraties onder Con servatieve Lagerhuisleden zorg den er een paar jaar geleden voor dat de onomstootbaar ge achte Margaret Thatcher binnen een paar weken haar biezen mocht pakken. De partijstatuten maken een interne stemming om het leiderschap pas in het najaar mogelijk. Tot die tijd heeft pre mier Major dus dringend behoef te aan goed nieuws dat de stem ming onder zijn eigen achterban en het gedesillusioneerde electo raat mogelijk nog kan opvrolij ken. Bepaald slecht nieuws zou de Britten overigens morgen wach ten wanneer de Britse Bank mo gelijk besluit de rentevoet met een half procent te verhogen. Dat legt meteen een extra last op miljoenen Britse huiseigenaren. Een troost voor Major is dat het verlies bij de lokale Herkiezingen tenminste dit weekeinde wordt vergeten in de nationale festivi teiten ter herdenking van de vijftigste verjaardag van het ein de van de Tweede Wereldoorlog. Frankfurt - Een Duitse postbeambte is gisteren aan haar verwondingen overleden na een ontploffing in het hoofdpost kantoor van Frankfurt, aldus de politie. Elf anderen zijn gewond, van wie er twee ernstig aan toe zijn. De autoriteiten verklaarden woensdag dat het om een briefbom ging. De 35-jarige vrouw had net een pakje van een wagentje op de lopende band gelegd, toen dit ontplofte. De inhoud is niet bekend. De politie vermoedt dat het om springstoffen gaat, maar het kunnen ook chemische stoffen zijn. Moskou - Moskou zet de verkoop van een kerncentrale aan Iran door, ondanks bezwaren van de Verenigde Staten. Washington vreest dat het islamitische bewind de technologische kennis uit Rusland zal gebruiken om een eigen atoombom te maken. Amerika heeft een financieel- en een handelsembargo afgekon digd tegen Iran dat over een maand ingaat. Er is volgens Moskou geen bewijs dat dat Iran bezig is een atoomwapen te ontwikkelen. De Europese Unie verklaarde woensdag Iran geen embargo op te leggen ondanks een verzoek van de VS. Washington - De persvrijheid is vorig jaar achteruitgegaan in 31 landen en nog het meest zorgwekkend in West-Europa, stelt de Amerikaanse organisatie Freedom House in een woensdag uitgekomen rapport ter gelegenheid van de Dag van de Persvrij heid. Freedom House brengt sinds 1979 de stand van zaken rond de persvrijheid in kaart. In West-Europa zijn het afgelopen jaar stemmen opgegaan om de pers met wetgeving aan banden te leggen. De meest waarschijnlijke oorzaak daarvan is dat Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Spanje en Duitsland schandalen hebben gekend die in sommige gevallen met sensatiezucht zijn uitgebuit door de media, zegt Freedom House. Oklahoma City - Twee mannen die dinsdag waren aangehouden in verband met de aanslag in Oklahoma City zijn woensdagoch tend door de FBI weer op vrije voeten gesteld. Zij staan niet meer onder verdenking. Een van de twee vertoonde gelijkenis met de compilatietekening van een hoofdverdachte. Het aantal doden door de bomexplosie ligt nu op 141, het aantal vermisten op 40. Straatsburg - Een Franse 'administratieve rechtbank in Straats burg heeft achttien islamitische meisjes die hoofddoekjes dragen weer toegestaan naar school te gaan. Ze waren daar eind vorig jaar weggestuurd omdat zij weigerden zonder hoofddoek de lessen te volgen. De rechters waren van mening dat het dragen van hoofddoekjes niet indruist tegen de scheiding van kerk en staat op de openbare scholen. Ook heeft de schoolleiding niet aannemelijk gemaakt dat de hoofddoekjes hebben geleid tot ordeverstoring. Het Franse ministerie van Onderwijs had de scholen opdracht gegeven het dragen van hoofddoekjes te verbieden. Jeruzalem - Syrië is klaar voor volledige vreedzame betrekkin gen met Israël inclusief open grenzen en diplomatieke relaties. Dat heeft de Israëlische premier Rabin gezegd in een interview met het dagblad Yediot Ahronot. „Ik geloof dat het Syrische leiderschap een vredesakkoord wil. Het probleem is wat voor soort vrede en tegen welke prijs." Syrië eist de volledige terugtrekking van Israël uit de Golan- hoogvlakte. Rabin heeft gezegd dat hij bereid is tot een belangrijke terugtrekking, maar hij heeft niet aangegeven waar de toekomstige grens getrokken wordt. Jeruzalem - De Palestijnse Onafhankelijke Commissie voor Burgerrechten heeft gisteren PLO-leider Arafat gevraagd om opheffing van de militaire tribunalen. Die zijn ingesteld in de strijd tegen islamitische extremisten. Hanan Ashrawi, hoofd van de commissie en voormalige adviseur van Arafat, zei dat de geheime tribunalen bijdragen tot een 'buitensporige militarise ring' van de Palestijnse maatschappij. Parijs - De Franse president Mitterrand heeft gisteren zijn laatste kabinetsvergadering in zijn 14-jarig presidentschap voorgezeten. Mitterrand zei tegen de ministers dat hij heeft deelgenomen aan meer dan 1.200 kabinetsvergaderingen in zijn politieke carriere; de afgelopen 14 jaar als president. Zijn opvolger wordt zondag gekozen. Parijs (anp) - Jean-Marie Le Pen, de afgevallen extreem rechtse presidentskandidaat in Frankrijk, kiest niet tussen de overgebleven kandidaten Chirac en Jospin. Hij stemt blanco. Dat zei Le Pen gisteravond, een dag na het televisiedebat tussen Chirac en Jospin. De afgelopen week heeft Le Pen bij voortduring uitgehaald naar de neo-gaullist Jacques Chirac, die hij niet kan luchten of zien. Maar de socialist Jospin ziet hij ook niet zitten. Zowel Chirac als Jospin hebben de stemmen van de Le Pen-kie zers nodig voor de uiteindelijke overwinning zondag. Le Pens keuze is geen officieel stemad vies aan zijn achterban. Die laat hij vrij. Zijn aankondiging heeft echter zeker gevolgen. De kans op de overwinning wordt kleiner voor Jospin. Hij haalde in de eerste ronde 23,5 procent van de stem men en kan rekenen op de ruim 8 procent van de Franse commu nisten, maar slechts op een deel van de 3,5 procent 'ecologische' stemmen en van de 5 procent die zijn uitgebracht op de extreem linkse Arlette Laguiller. Jospin kan nu alleen nog hopen op een deel van de 18 procent Balladur-stemmers in de eerste ronde, op de 20 procent thuis blijvers en op de 20 procent Fransen die nog geen idee heb ben op wie komende zondag te stemmen. Voor Chirac, die in de eerste ronde 20 procent van de uitge- Jean-Marie le Pen foto afp brachte stemmen binnenhaalde, komt de overwinning dichterbij. In het verleden is gebleken d'at Front-stemmers (die Le Pen 15 procent gaven bij de eerste ronde voor de presidentsverkiezingen) meer genegen zijn op rechts te stemmen dan op links. Bij de vorige presidentsverkie zingen in 1988, waarbij Le Pen ook afviel in de eerste ronde, stemde 65 procent van zijn aan hang in de tweede ronde op Chirac, niet op Mitterrand. Ook toen deelde Le Pen een wat vaag 'stemadvies' uit: „Alles om Mit terrand te dwarsbomen."

de Stem | 1995 | | pagina 5