lomerbus rijdt ook dit jaar weer We willen dit keer landelijk doorstoten' cm nu 15.- cm nu 20.- POLITIE RAPPORT 'Huiver om contract over inzamelen oud papier te verlengen' ZEELAND C3 (ede door financiële bijdrage van enthousiaste recreatie-ondernemers lor de derde maal Portaal van Vlaanderen Bluesfestival in Terneuzen -ZELF-ZAAK T 15 KOEWACHT 146-1777 I Gevalle,. Big Band Diefstal uit auto Zakkenrollerij Video-camera gestolen Auto's zwaar beschadigd Auto rijdt door na aanrijding Gewonde bij aanrijding Granaat verdwenen Spijkers op de weg Vals honderdje Aanrijding Sigaretten en koffie gestolen Kat vergiftigd Snelheidscontrole Streekmuseum eerder open DONDERDAG 4 MEI 1995 Le verslaggever Uizen - Het is vrijwel zeker dat de Zomer- tóeland ook dit jaar weer langs de Zeeuw- Itait rijdt. Vooral omdat de recreatie-onder- Ls in Zeeuws-Vlaanderen en op Schou- yjuiveland enthousiast zijn over de reizi- ^adtallen en bereid zijn een financiële bij tte leveren aan het project. Ljierbus is een speciale bus die in de zomerva- Le langs de Zeeuwse kust rijdt. In Zeeuws- Vlaanderen rijden de bussen onder lijn 14 (Bres- kens-Knokke v.v.) en lijn 17 (Sluis-Knokke v.v.). In Knokke is een goede aansluiting op de Zonnelijn, de Belgische kusttram tussen Knokke en De Panne. De Zomerbus Zeeland beeft bestaansrecht, dat is de afgelopen jaren wel bewezen. Sinds de schuchtere start in 1990 met de Strandexpress in West- Zeeuws-Vlaanderen en het daaruit voortvloeiende project Zomerbus Zeeland in 1991, hebben een paar honderdduizend toeristen van dit vervoer gebruik gemaakt. In 1994 vervoerden de bussen in Zeeuws-Vlaande ren ruim dertien procent meer toeristen dan in 1993: 60.000 in plaats van 53.000. Het totaal schom melde rond de honderdduizend. Net zoveel als het jaar daarvoor en dat had te maken met inkrimping van de diensten op Walcheren en Schouwen-Duive- land. Gemeentebestuurders en wegbeheerders zijn er steeds meer van doordrongen geraakt dat de par ticuliere auto niet onbeperkt kan blijven rijden en dat juist in het recreatieverkeer collectieve ver plaatsing bevorderd moet worden. In de huidige opzet kon het Zeeuwse toeristische vervoerssysteem, uniek in Nederland, echter niet blijven draaien. De startsubsidies van Rijk, provin cie en gemeenten lopen drastisch terug. De reizi gerskilometers die vervoerbedrijf Zuid West-Ne derland (ZWN) als rijksbijdrage 'verdient' zijn on voldoende het systeem komende jaren in stand te houden. Maar door de goede resulataten zien de recreatie ondernemers er wel been in financieel bij te dragen om de zomerbus te kunnen laten rijden. jde Westsluis in Terneuzen vindt op zaterdag 13 mei het derde Portaal van Mideren Bluesfestival plaats. Net als bij de twee vorige edities haalt de stich- IjEvenementen Blues Promotion weer grote namen uit de blueswereld naar Leuzen. Een verschil is echter deze keer, dat het gaat om artiesten die nergens Lersin Nederland optreden. ■•Junior Wells is nu al een blueslegende. lOoor Ronald Verstraten IfAN de Armadillo, het Texaanse Igordeldier dat tot mascotte van |!et Portaal van Vlaanderen werd gepromo- Jwrd, hangt een levensgrote te- kening in het kantoor van Blues 9 Promotion. Voor de gitaar, die hij vorig jaar vasthield, is een saxo- I ton in de plaats gekomen. En het I pand van waaruit de stichting het J festival op poten zet, is ook een I andere locatie. In de Dwars- it, om maar wat te noemen. I Hel gezicht van Blues Promotion j os hetzelfde gebleven. Het is het gezicht van Piet van Houcke. Als overgebleven van het be- stuur van het eerste uur, tien jaar maar al bijna even lang i door financieel expert svan As. Els Pasques, die al- I'f affiches ontwerpt en techni- |!®e man Fons van Buiten com- tegenwoordig het be- I sliturlijke kwartet. I "Sn de wanden zijn oude posters I ?aen van het R B Festival in t, van het Schelde Jazz Festi- val en foto's van tal van artiesten »e in de afgelopen jaren door I ues Promotion naar Terneuzen I aJU gehaald. Een gigantische sta- I Pm affiches duidt erop dat er I 'w wat te gebeuren staat, ['«et begint goed te lopen. De oorverkoop komt op gang. En I at terwijl we eigenlijk nog wei- 'S aan publiciteit hebben ge- I ian- Behalve een eerste aankon- en natuurlijk dat gedoe ond die subsidie." Piet duidt op I vuE^er'nS van de provincie om f' beschikbaar te stellen voor estival. „We hebben bezwaar maakt, maar ik denk dat het 2a' uithalen. Dat conve- (overeenkomst met de ge- rine?fe Terneuzen op gebied van j !umbunsten - red.) betekent "doodsteek voor de cultuur. Er wing6" ru™te meer voor vernieu- I ïW l1"1 ziin verontwaardiging, J i „Nu ben ik er alweer Can bou er over op." maar over op het goede sirt; *S' Want bet gemis aan sub mie wor Petlseerd. „Alle bands worden dollars t Wt""" malïen zowat een foto ron heard Festivalorganisator Piet van Houcke. The Rythm Sheiks uit San Francisco zou weleens de verrassing van het festival kunnen zijn. Wordt grotendeels gecom- beta'u e bands worden Honoraria d°Ufs en ponden' De aria maken zowat een va>i ons budget uit. Door de lage dollarkoers zijn we aan zienlijk goedkoper uit. Dat is nogal een meevaller." Het komende festival is wat hem betreft een test-case. „Het is nu aan het publiek om te zeggen wat er moet gebeuren. Het eerste jaar hadden we achthonderd bezoe kers, vorig jaar twaalfhonderd. Als die groei zich doorzet, moeten we dit jaar op vijftienhonderd kunnen uitkomen. Dan heb je een basis om ook in de volgende jaren een festival te kunnen houden," Grote bluesfestivals als dat in het Limburgse Ospel, Koninginnen acht in Den Haag en het Blues festival Groningen zweven Piet voor de geest. „Daar willen wij proberen langzamerhand een beetje tussen te komen," zegt hij voorzichtig. Kwaliteit blijft voor op staan, maar Blues Promotion is er intussen wel achter dat dat niet voldoende is. „Het eerste jaar hadden we Omar the How lers en J- Geils, vorig jaar Rory Block en Walter Trout. Maar die stonden overal. En iemand uit Gelderland komt niet naar Ter neuzen als hij ook naar Utrecht of Groningen kan." Om die reden heeft de stichting dit jaar voor een apart program ma gezorgd. „Het zijn allemaal bands die nergens anders in Ne derland te zien zijn. Behalve bij ons speelt alleen Robben Ford één keer in Paradiso in Amster dam. Da's alles. Hij is trouwens bezig met opna mes voor een nieuwe cd en heeft daarom vier optredens in Neder land afgezegd. Ons gelukkig niet. We zijn al jaren bezig hem naar hier te halen. Ik had nooit ge dacht dat het nog eens zou luk ken." Show De eerste band komt uit Gent: Van 17.00 tot 18.00 uur speelt 'Give Buzze' rock, rhythm blues. Ruw en toch verzorgd, so ber en toch met show. „Die heb ben we een jaar geleden al ge boekt, want die gasten spelen driehonderd keer per jaar. Ze omschrijven zichzelf zo'n beetje als een mix van ZZ-Top en Geor ge Thorogood." Junior Wells, die van 18.30 tot 19.30 uur optreedt, kan zonder meer een blueslegende worden genoemd. Als veertienjarige had hij zijn zinnen gezet op een mondharmo nica. Hij gooide zijn weekloon van anderhalve dollar op de toonbank van een pandjeshuis, kwam een halve dollar tekort maar liep er toch doodleuk de winkel mee uit. „Ik moest dat ding hebben," verklaarde hij la ter voor de rechter. Die vroeg hem een stukje te spelen, betaal de daarna het restant en sepo neerde de zaak. In de jaren vijftig maakte hij zijn eerste platen. Hij werd vooral bekend door de combinatie met Buddy Guy, met wie hij nog steeds regelmatig sa menspeelt. In 1970 toerden ze sa men met de Rolling Stones. Onlangs nam Wells een nieuwe cd op, met medewerking van gro te namen als Bonnie Raitt en Car los Santana. „Sommige mensen vragen, waarom speelt hij zo vroeg? Dat is bewust gedaan. Vaak is het zo dat de eerste band speelt voor anderhalve man en een paardekop. Dat proberen we hiermee te voor komen. Je schept dan meteen een ontspannen sfeer," zegt Piet. Het optreden van Wells is op zich al bijzonder, want hij komt met een negenkoppige Big Band, in volle dige Chicago-bezetting. „Dat is bijzonder, want meestal komt hij alleen maar met een combo." De band bestaat uit onder anderen gitarist Charles Wooten, drum mer Willie Hayes en tenor-saxo fonist Douglas Fagan. De verrassing van het festival zou volgens Piet weleens het optre den van The Rythm Sheiks (van 20.00 tot 21.00 uur) kunnen wor den. Een nieuwe band uit San Francisco, bestaande uit vetera nen van allerlei andere bands, ge formeerd door Larry Dunn, die ook de meeste nummers schrijft. „Jump-blues, een beetje moderne soort blues, Count Basie-achtig," leidt Piet een stukje van hun cd 'Migration of the Groove' in. Om er even later nog een vergelijking tegenaan te gooien: „vrolijke mu ziek, zoals the Mighty Flyers." Otis Grand, 'The Gentle Giant of Blues', heeft het podium ander half uur tot zijn beschikking. Met zijn volledig big band van in to taal zeven man, vertegenwoor digt hij de Britse bluesscene van 21.30 tot 23.00 uur. Drie jaar achter elkaar werd hij in Engeland uitgeroepen tot bluesgitarist van het jaar. Grand staat vooral bekend om zijn City Blues Style en zijn overdonde rende shows. Perfectionist Last, but not least, zeker niet wat Piet betreft, spelen Robben Ford and the Blue Line. „Ford is een perfectionist. Hij neemt alles zelf mee in een grote bus. Het is een trio, maar ze zijn met acht man om de zaak op te bou wen. In het verleden heeft hij nog bij Miles Davis gespeeld. Sinds kort schrijft hij zijn eigen nummers, maar als gitarist hoort hij al jaren bij de top." Met drummer Tom Brechtlein en bassist Roseoe Beek sluit hij van 23.30 tot 01.00 uur het festival af. De locatie, aan de Westsluis, is hetzelfde gebleven als vorig jaar. Er is een grote horecatent, tal van eetkramen en een twintig bij veertig meter grote festivaltent. Het podium is groter geworden, waardoor in de coulissen al kan worden opgebouwd, terwijl daar voor nog een band staat te spelen. Hierdoor wisselen de optredens elkaar veel sneller af. Licht en geluid zijn in vergelijking met vorig jaar verdubbeld. Op een groot video-scherm kunnen de optredens in de horecatent wor den gevolgd. Blues-bus De blues-bus rijdt ook dit jaar weer af en aan tussen het festi valterrein en het centrum van Terneuzen. Er is een grote bus met 35 zit plaatsen en een kleine met twin tig- Na afloop van het festival rijdt de blues-bus terug naar de stad, maar ook naar De Braakman. Daar kunnen festivalgangers kamperen op het middenterrein van het recreatiecentrum. Ze kunnen een zogenaamde Cam ping-Festival Package-deal af sluiten: kaart voor festival plus camping voor veertig gulden. In de voorverkoop kosten toe gangskaarten dertig gulden, aan de kassa vijfendertig. De kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar biiDe Water put, Sonora, Café Checkpoint, Café De Ster, Porgy Bess en het kantoor van SBP in Terneuzen en verder bij alle landelijke VVV- theaterbespreekburea's Axel - Uit de geparkeerd staande personenauto van een 27-jarige man uit Axel werden dinsdag de autoradio-cd-spe- ler en jas gestolen. Axel - Een 28-jarige vrouw uit Axel werd dinsdag het slacht offer van zakkenrollerij. Toen ze over het Szydlowskiplein liep heeft iemand kans gezien ongemerkt de inhoud uit haar tas te stelen. De vrouw mist geld en per soonlijke papieren. Cadzand Bad - Uit een aan de Zwarte Polderweg geparkeerd staande caravan is dinsdag een video-camera gestolen. De benadeelde is een 58-jarige inwoner uit het Belgische Tricht. Clinge - Bij een verkeersonge val op de T-kruising Graven- straat/Sterredreef werden dinsdagavond omstreeks half elf twee personenauto's aan zienlijk beschadigd. Niemand liep hierbij enig let sel op. Het ongeval gebeurde doordat een 25-jarige automo bilist uit St.-Niklaas (B) te laat merkte dat een 44-jarige vrouw uit Hulst plotseling stopte voor de kruising waar door hij er achterop reed. Clinge - Een onbekend geble ven automobilist heeft dins dagmiddag aan de personen auto, bestuurd door een 26-ja- rige man uit Nieuw-Namen, voor ongeveer duizend gulden veroorzaakt. Hij reed na het ongeval door. De gedupeerde automobilist reed over de Gravenstraat in Clinge. Uit tegenovergestelde richting kwam eem auto gereden die op een gegeven moment moest uitwijken voor een fietser. Hij kwam daarbij op de voor hem linkerweghelft terecht en bot ste tegen een auto. Goes - Een 71-jarige man uit Kloetinge is dinsdag bij een verkeersongeval op de kruising Beatrixlaan/Bergweg/Valcke- slotlaan in Goes gewond ge raakt. De man is per ambulancce obergebracht naar het Ooster- schelde ziekenhuis in Goes. Het slachtoffer kreeg op de kruising geen voorrang van een personenauto, bestuurd door een 42-jarige man uit Goes. Goes - Een op 15 april van dit jaar door de politie van Goes gemarkeerde granaat, die eer der was gevondenaan bij het golfterrein aan de Kattendijk- sedijk, bleek dinsdag te zijn verdwenen. De granaat zou door de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) op die dag onschadelijk worden gemaakt. Het explosief van 25x7 centi meter was verweerd en gedeel telijk verroest aldus de politie, die de vinder vraagt zich te melden vanwege het gevaar dat voor hem en zijn omgeving kan bestaan. Groede - Dinsdagavond hoor de de politie dat op de kruising Puyendijk/Walenstraat een grote hoeveelheid spijkers lag. Ook op het wegdek voor cam ping Groede werden spijkers aangetroffen. Volgens de poli tie heeft iemand de spijkers op de rijbaan gelegd. Enige tijd geleden werden in de gemeente Oostburg ook spijkers op we gen aangetroffen. Voor zover bekend heeft nog niemand hierdoor schade opgelopen. Hoek - Bij een filiaal van de Rabobank te Hoek werd een vals biljet van honderd gulden ontdekt. Een klant van de bank had het honderdje ontvangen. Hulst - Een 19-jarige automo bilist uit Heikant verleende dinsdagavond op de kruising Overdamstraat/Minderbroe- derstraat/Dubbele Poort geen voorrang aan een 41-jarige be stuurster van een personen auto uit Hulst. Bij de botsing werden beide auto's aanzien lijk beschadigd. Koewacht - Bij een inbraak in het magazijn van een winkel aan de Klapstraat in Koewacht werden een aantal sloffen siga retten en een hoeveelheid kof fie gestolen. Sint Jansteen - De kat van een vrouw uit de Burgemeester Geirnaerdstraat is vergiftigd. Volgens de politie is dat ge beurd met een zwaar land- bouwvergif. Zandstraat - Bij een dinsdag morgen tussen 10.30 en 12.00 uur in de buurtschap Zand straat gehouden snelheidscon trole zijn twaalf weggebrui kers bekeurd wegens het over treden van de maximum snel heid van 50 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 80 voer tuigen en de hoogst gemeten snelheid bedroeg 89 kilometer per uur. Van onze verslaggever Terneuzen - Het algemeen bestuur van de Afvalstoffenverwij- dering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) staat huiverig tegenover het idee om het contract met Tollenaar Containers over de in zameling van oud papier jaarlijks stilzwijgend te verlengen. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur bleek men er gisteren zoveel haken en ogen aan te zien dat het dagelijks be stuur het voorstel terug nam. In een nieuwe versie zal duidelij ker moeten worden aangegeven of het contract met Tollenaar dan toch zonder al te veel poespas kan worden verbroken. In dat contract zijn de vervoerskosten en de huur van de containers voor de inzamelende verenigin gen geregeld. De inzameling en verzorging van de administratie ve gegevens wordt door Tollen aar tot volle tevredenheid van de AVZV uitgevoerd. Om te vermijden dat het alge meen bestuur ieder jaar opnieuw een besluit moet nemen over de voortzetting van het contract kwam het dagelijks bestuur met een voorstel op tafel om het con tract gewoon jaarlijks stilzwij gend te verlengen. Het algemeen bestuur bleek daar gisteren op zich geen problemen mee te heb ben, maar vond dat er toch meer duidelijkheid moet komen. Het dagelijks bestuur gaat het con tract nu voor alle zekerheid nog eens laten bekijken door juristen. Aan de hand daarvan zal worden bekeken of het moet worden aan gepast. Voorzitter K. van de Hoofd kon digde gisteren voor een volgende vergadering een voorstel aan om de winst op de inzameling van oud papier te verdelen. Die winst is er vanwege de hoge prijs van het oud papier. Bij de verdeling valt te denken aan twee moge lijkheden. Of de verenigingen die oud papier ophalen profiteren er van, of de gemeenten. Volgens Van der Hoofd is op dit moment nog niet bekend om welk bedrag het gaat. Van onze correspondente Hulst - De tentoonstelling over de 80-jarige oorlog in het streekmuseum de Vier Ambachten begint eerder dan de exposi tie in het stadskantoor. De expositie in het museum begint op 20 mei. Het nieuwe museumseizoen start morgen al. De periode van 5 tot 20 mei wordt overbrugd met de tentoonstelling over de bodemvondsten. Deze blijft overigens ook na 20 mei, als de expositie over de 80-jarige oorlog officieel geopend wordt, te zien. De bodemvondsten blijven uitgestald in een ruimte op de begane grond en de expositie over de 80-jarige oorlog en Frederik Hendrik is op de eerste verdieping te bewonderen. De tweede expositie over de 80-jarige oorlog in het stadskantoor gaat 2 juni officieel open.

de Stem | 1995 | | pagina 21