roefafsluiting van de Havendijk een SABO I DE STEM 4Zeeland kent het verschil niet tussen mooi en EUjte isXtll 'Ik voel me door Oostburg in de steek gelaten' Feest in dagcentrum Eeckenstein Kaartkampioenen gehuldigd in Sint-Jansteen DAG KLAPPER PLAATSELIJK >r particulieren Annie Vergeer-Jacobs faterschap Hulster Ambacht wil in toekomst af van sluipverkeer via Terhole >NTIN vraagt: 'W AANSCHAFPRIIS* TERüC! HSTEM ZEELAND ancophonie (en haar dependances) ROUND TIMMERLIEDEN ETONTIMMERLIEDEN Adverteren laat het geld rollen, bankier. 99 Looiersweg 7 Jacobsstraat 1 t. Pietersdijk 10 orenseindseweg 36 onkenweg 3 Wandelmars St.-Niklaas EDITIE ZEELAND Thoolse 'messias' in therapie voor jarenlange incest Programma bevrijdingsdag in Heikant Dodenherdenking in Hulst Cultuurkenners over provinciale architectuurnota: Gedwongen 'overwerk' Kloosterzande NIEUWS Pak de trein! ig. Arie, Anita, en Claudia ment dat u dit het voor dit rige beest af 25 jr gelee on bij de PTT arom vanavond eest! MEI 1995 onze correspondent Brillenkoster Van Voorenberghe op zoek naar gebouw in andere gemeente jield in de gemeente Oost- bedankje, jubileum huwelijk, verloving, 'erwinning, prestatie, examen, Abraham enz. mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, laat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW tarieven op aanvraag, to's worden niet geretourneerd. I si 076-236882 of geef uw tekst gen vóór plaatsing af bij één van is kantoren. Schriftelijke opgaven >n uitsluitend geaccepteerd, indien sn adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. ihouden ons het recht voor teksten sr opgaaf van redenen te weigeren Je uitgever klachten bereiken over de even tekst behoudt de uitgever zich recht voor om de naam van de idrachtgever bekend te maken. Bezorger gefeliciteerd en-Doms in Dorst. Niels de Wit, Etten-l 4 mei 1995: 40 jaar getrouwd irpe 53, 4541 CC Sluiskil. Je Zussen Lren kreeg hij van wethou- |C, Bolijn-Hertzberger te ho- ïjat hij 735 gulden per jaar Lt betalen voor onder andere I juur van een lokaal in de Lialige kleuterschool in de Xipastraat. Daar zou Van Irenberghe dan zijn landelij- T brillenactie verder kunnen voortzetten. „Ik voel me in de steek gelaten door de gemeente Oostburg. Steeds hebben ze me beloofd dat alles in orde zou komen. Mijn huidige opslagruimte is te klein en die huurde ik voor het symbo lische bedrag van een gulden per jaar. Nu komen ze met dit be drag aanzetten, dit kan ik niet betalen," aldus Van Voorenberg he. „Ik ben er steeds op achteruit gegaan. Eerst moest ik weg uit de Karnemelkstraat, dan werd er steeds ruimte afgepakt in het oude badhuis en nu dit weer. En dan te weten dat de ruimte van jeugdclub Oxford helemaal niet gebruikt wordt. We kunnen nu geen kant meer op. We zullen daarom geen gebruik maken van het aanbod van de gemeente om dat lokaal te huren. Ik doe dan ook een oproep aan een andere gemeente in Zeeuws-Vlaande- ren, die onze brillenactie wel wil steunen. Deze huurprijs is een klap in mijn gezicht." Volgens L. Polfliet van de ge meente Oostburg ligt de bal na het gesprek nu bij Jacques van Voorenberghe. „Wij hebben in opdracht van de raad een ge sprek gehad met van Vooren berghe. Er zijn veel vaste lasten en er moeten extra kosten wor den gemaakt om het lokaal voor gebruik geschikt te maken," al dus Polfliet. „We kunnen het niet maken om dat lokaal voor niets aan te bieden. Dan zouden we een pre cedent scheppen. We hebben waardering voor zijn werk, maar als we de ruimte aan anderen verhuren dan brengt het op jaar basis tien tot twintig maal zoveel op. Ik denk dat er nu een gene reus aanbod ligt. Brikos, de Stichting van van Voorenberghe, moet maar met bewijzen komen dat ze geen middelen hebben en dan kunnen we terug naar de raad, die dan weer moet beslis sen tegen welke prijs ze het willen verhuren." jionze verslaggever lluliole - Sinds afgelopen dinsdag is de Havendijk, gaf Hulst gezien voorbij de kruising met de Patrijzen- jïvoor het gemotoriseerd verkeer afgesloten. Het gaat deen proefafsluiting tot en met 29 mei. het is gedaan na 52 jaar gewerkt voor J poen, moet Jantje metl pensioen. De beuk zijn] maten het is gedaan, hij had nog zo graag i door gegaan. Rida occasion- show Je gaat er naar tor of je bent er geweest zie advertentie in dit blad biedt u de mogelijkheid ranse taal in 24 uren te leren. afspr., tel. 08883-1993, fax 08883-1655 atie: telefonisch onnummer: 01650-51944 00 uur: 06-52787216 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 ïium maaihuis r garantie op het maaihuis Ie hoogte-instelling turbostar systeem en vangt daardoor probleemloos ;n nat gras gebruiken als bladzuiger De fabrikant van raliteitsgazonmaaiers 'anaf f|. 399 van onderstaande dealers: waterschap Hulster Am- itzal aan de hand van tellin- L bekijken of het sluipverkeer Lr de Havendijk van de N60 ende uit Hulst) via Terhole te de N61 van een andere (jiiproute gebruik gaat maken. (6 het sluipverkeer over de Ha- tegen te gaan wil het nteréchap een landbouwsluis ;n op de aansluiting Ha- I widijk-Patri j zendi j k. Die geeft vrij doorgang aan Ldbouw- en vrachtverkeer en Uromjfietsers. Het overige ver ier kan deze voorziening niet i passeren. Daarnaast komt er een smalle doorgang en wel op zo'n Luier dat rechtstreeks de weg vervolgen niet mogelijk is. Daar voor dient het verkeer gebruik te naken van een zogenaamde leerplaats op de Patrijzendijk. 'laar dat levert volgens het wa- ierschap zoveel tijdverlies op dat iet voor de haastige automobi list geen zin meer heeft de sluiproute te kiezen. Verkeerstelling t verkeerstellingen op de Ha- I vendijk bleek dat dagelijks ruim' I tweeduizend voertuigen deze j weg passeren. Vooral de aanslui- I lingen van de Havendijk op de 1 en de N61 zijn gevaarlijke I punten. Creatieve automobilisten zouden een andere sluiproute kunnen n. Hun alternatief is dan de I route vanaf de N60 (komende I van Hulst), via het oostelijke v van de Havendijk, Pa- I trijzendijk, Cambronsestraat en I Middelweg v/d Cambron naar de Of dat werkelijk gebeurt I peilt het waterschap deze maand met de tijdelijke proefafsluiting. Tijdens de eerste dagen van de proefafsluiting bleek volgens T. Schuren, hoofd van de afdeling Wegen van het waterschap dat er veel automobilisten de waar schuwingsborden niet zien en toch de Havendijk oprijden. „Totdat ze bij de wegafzetting komen en rechtsomkeer maken. Vervolgens gaan ze via de Cam- St.-Niklaas - Voor de twaalfde vindt zondag 7 mei in St.- Niklaas de bekende Steinbock- mars plaats. Dit wandelevene ment start aan het CMO-Waas- land. De afstanden zijn zes, twaalf, twintig en dertig kilome ter, Belangstellenden kunnen tussen 8.00 tot 15.00 uur vertrekken. Meedoen kost dertig Belgische frank. Deelnemers kunnen gratis gebruik maken van de pendel dienst van het station naar de startplaats en terug. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 21767. Redacteuren: Peter Oggel (editie- cnef), Frank van Cooten, Rein fan der Helm, Florence Imandt, ion Koomen (sport), Harold de Puysseleijr, Eugène "erstraeten. ?°®s: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- fueverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 14751fax 01140-19698, rhfnCXeuren: Frank Deii <P|V' ed- chef), Gerlach Hochstenbach. «uvertentieverkoop Zuidlandstraat 32, 'el. 01150-17920 Fax 01150-96554. Vertegenwoordigers* Huil,n f.oeiie' Hans Dimmers. 13751 eenstraat H 'el. 01140- Vertegenwoordigers- Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. HoT6-20i6454HarryMUUrmanS' h|0en°vanUmmers en °Penings- 5J^a^-ngeafdelinge/op bronsestraat richting de N61," aldus Schuren. Hij verwacht dat de meeste automobilisten na een week wel inzien dat rijden over de Havendijk niet zinvol is. Sinds begin maart staan zes ver- keertellers opgesteld langs de Patrijzendijk, Cambronsestraat, Middelweg v/d Cambron, de Groot Cambrondijk en de Sas- dijkweg. Die meten het aantal voertuigen dat dagelijks de al ternatieve sluiproute kiest. Als de Havendijk definitief wordt afgesloten, dan zal het verkeer door de kern van Terho le toenemen. Daarover leven bij de bewoners van Terhole 'ge mengde gevoelens' stelt secreta ris H. Fassaert van de dorpsraad. „We gaan dan ook verschillende instanties aanschrijven om zo onze bezorgdheid te uiten. Er is inmiddels een brief naar de Commissaris van de Koningin onderweg en ook alle politieke fracties van Hontenisse krijgen van ons een brief." Verder probeert de dorpsraad Rijkswaterstaat zo ver te krijgen dat deze een bord plaatst langs de Rijksweg in Hulst waardoor vrachtwagens naar Terneuzen via Axel en de Tractaatweg wor den gedirigeerd. Hierdoor zou Terhole enigszins van het vrachtverkeer verlost kunnen worden. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank heeft de 52-jarige C. G. uit Tho- len voor jarenlange ontucht met zijn jonge dochter veroordeeld tot negen maanden voorwaarde lijk. Zij legde als bijzondere voorwaarde op dat de man in therapie gaat. De deskundigen zeggen dat G. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. De rechtbank acht de officier van justitie niet ontvankelijk wat de verkrachting van het meisje betreft. De aangifte hier van is niet conform de regels verlopen. G. heeft de ontucht toegegeven, maar de verkrach ting ontkend. De verdachte noemde zich bij de politie 'de messias van de seksualiteit.' De officier had negen maanden geëist waarvan drie voorwaarde lijk. Heikant - De festiviteiten begin nen om 19.30 uur met een show van gekroonde fietsen op het dorpsplein. Om 20.45 uur wordt een korte herdenkingstoespraak gehouden door een amateur-his toricus. De lampionoptocht be gint om 21.00 uur en wordt voorafgegaan door Muziekvere niging Heikant. In deze stoet rijden ook enkele auto's uit de jaren veertig mee en diverse le- gervoetuigen. Om 22.00 uur is er een afsluitingsbijeenkomst. Hulst - De interkerkelijke dienst tijdens de dodenher denking in Hulst is vanavond niet in de H. Willibordus ba siliek maar in de kerk van de Nederlands Hervormde ge meente. Aanvang 19.00 uur. Na afloop van de dienst gaan de aanwezigen met leden van het gemeentebestuur naar het monu ment voor de gevallenen aan de Glacisweg. Dodenherdenkiging begint om 18.30 uur met een bijeenkomst in de centrale hal van het stads kantoor; er worden kransen ge legd bij de gedenkplaat van de Hulsterse slachtoffers en bij de Poolse gedenkplaat. De Konink lijke Stedelijke Harmonie Hulst luistert de bijeenkomst op. Leer lingen van basisschool De No- belhorst verzorgen declamaties. Dagcentrum voor volwassenen met een verstandelijk handicap Eeckenstein vierde gisteren het 25-jarig met tal van activiteiten in en rond zijn gebouw in St.-Jansteen. Zo boden de gebruikers van het centrum eigengemaakte produkten te koop aan, vermaakten een Vlaamse kermis en een rad van avontuur de aanwezigen en zorgde de ballonnenwedstrijd voor een kleurrijk geheel. Bovendien gaf fanfare St.-Jan 's avonds een muzikaal optreden. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Door toedoen van een paar ondeugende kinderen moesten twee bouwvakkers afgelopen dinsdag eventjes gedwongen 'overwerken' in Terneuzen. De twee bouwvakkers wa ren aan het werk op het dak van een flat aan de Herman Heijermanstraat. Ze waren daar gekomen met behulp van een hoogwerker. Aan het einde van hun werkdag wilden ze met dat ding weer naar beneden maar de hoogwerker was niet meer in beweging te krijgen. Dat kwam doordat de contactsleutel beneden uit de schakelkast was ge haald. De bouwvakkers konden pas een half uur later afda len toen hun baas ter plaat se verscheen met de reserve sleutel. De namen van de 'sleuteldiefjes' zijn volgens de politie bekend. Door Cees Maas ZIET men in Zeeland door het weelderig struikgewas de gebouwen niet meer staan? Neen. Bezit deze provincie zoveel groen dat de produk ten van architecten verdrin ken in de bomen? Bepaald niet. Moet je je eerst met een kapmes door een woud van lianen een weg banen voor je de buitenkant van de Zeeuw se steden ontwaart Driewerf neen, het tegendeel is waar, in Zeeland plant men liever paaltjes dan boompjes. Vanwaar dan toch die titel: 'Door groen aan het oog onttrok ken', de naam van de nieuwe architectuurnota van het provin ciaal bestuur Dat moet een toe komstbeeld zijn, het slaat in elk geval niet op de huidige provin cie. Op deze ludieke manier reageert een handjevol Zeeuwse cultuur kenners op de nieuwe provincia le nota. De specialisten (van de sector cultuur van de stichting VMC, onder voorzitterschap van de Middelburgse ex-wethouder Schoenmakers) hebben een schriftelijke reactie opgesteld die lovend is voor de inhoud van de nota van Gedeputeerde De Kok (architectuurbeleid), maar waar op ironische wijze kritiek wordt geleverd op de huidige planologische ontwikkelingen in Zeeland, en juist het gebrék aan groen op sommige plaatsen. „Neem nu een stad als Vlissin- gen," schrijft de groep, „met trots lijkt men daar te werken aan een indrukwekkende facade aan de zeezijde. Van de weerom stuit is men in Zeeuws-Vlaande ren op eenzelfde idee gekomen, ook bij Breskens gaat men nu de lucht in Hoezo door groen aan het oog onttrokken 'Moderne industrie gebouwen,' zo vervolgen de cul tuurkenners hun reactie, 'zijn de eerste bouwsels die opvallen als men in deze regio een stad of dorp nadert, en al van verre ziet men in een open landschap her en der recreatiecomplexen. Wat de Zeeuwse winkeliers in geza menlijkheid aan innoverend ta lent ten toon spreiden, kan men moeilijk terughoudend of onop vallend noemen. Over het alge meen genomen kan men niet zeggen dat men in Zeeland een sterke neiging vertoont om het vele fraais en lelijks dat er is te verhelen. Soms zou men zelfs kunnen gaan denken dat men in Zeeland het verschil tussen mooi en lelijk, praktisch of onprak tisch, nodig of onnodig in het geheel niet meer kent.' In gemeenschapscentrum De Warande werden gisteren aan het eind van een. spannende wintercompetitie de kampioe nen van het bieden bekend gemaakt. Kam pioen werd K. Hermans (r) uit Heikant. Een tweede plaats was er voor R. de Koek uit Heikant die gevolgd werd door C. Boone (l) uit Hulst. De prijskaartcompeti tie wordt ieder jaar georganiseerd door de Katholieke Bond voor Ouderen. Er wor den acht wedstrijden gespeeld en de beste resultaten van zes wedstrijden tellen mee voor het klassement. Iedere kdprting wa ren er ongeveer veertig liefhebbers. De maandelijkse kaartingen in gemeen schapscentrum De Warande gaan gewoon door, maar de competitie begint weer in september. foto camile schelstraete DIVERSEN AARDENBURG: Smokkelroute - puzzelrit voor au to's en fietsen - routebeschrijvingen bij Gasthof de Jonge Leeuw en Dro gisterij U.B.Goiff - info: 01177-2611 (t/m 9 juli) AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum -14.00 uur Expositie olieverfschilderijen - Raphaëlla Cools-Cool - streekmu seum Het Land van Axel - 13.30-17.00 uur (woensdag t/m za terdag t/m 1 juni) CLINGE Hobbymiddag, biljarten en kaar ten - ANBO/KBO - Malpertuus - 13.30 uur GRAAUW Bieden - gemeenschapshuis - 13.45 uur HEIKANT Kaarten en bingo - KBO - 't Heike - 13.30 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje - 20.00 uur KOEWACHT Schieting - café 't Hoekske - 13.30 uur Bejaardenschieting - café 't Hoeks ke -15.00 uur LAMSWAARDE Schieting - café De Lamsoren - 13.30 uur OSSENISSE Koersbal - Hof te Nesse -14.00 uur STOPPELDIJK Kaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur Ciinge - KBO - Malpertuus: hand werken, kaarten, biljarten, pergama- no, 13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Stargate 't Beest 20.30 uur Wooden man's bride HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Stargate 20.00 uur 101 Dalmatiërs 20.00 uur Streetfighter 20.00 uur Richie Rich MIDDELBURG Cinema 14.00 uur Tiktak 20.30 uur Hoogste tijd VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 20.00 uur Streetfighter 20.00 uur Outbreak 14.00 uur 101 Dalmatiërs 14.00 en 20.00 uur Leon 20.00 uur Forrest Gump 14.00 uur The pagemaster KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Shawshank Redemption 20.00 uur A Bronx tale Axel HERDENKING - In de gere formeerde kerk aan de Kerk- dreef 21 is morgen een bijeen komst met samenzang, decla matie en muziek ter gelegen heid van vijftig jaar bevrij ding. Aanvang 20.00 uur. KONINGSSCHIETING Schuttersvereniging De Sloe bers uit Kloosterzande hield haar jaarlijkse koningsschie- ting te Lamswaarde in café De Lamsoren. Deze schieting stond in het teken van het eerste lustrum. Gelegenheidsschutster Marja' Hendriks domineerde de wed strijd. Jack de Waal zou ten slotte met de eretitel gaan strijken. Hoogtepunt van de avond was het kampduel tus sen Jo van Overmeeren en Ro bert Asselman om de titel van prins. Ondanks zijn ijzersterke optreden moest Asselman deze titel aan zich voorbij laten gaan. Uitslag: Koning: Jack de Waal; Prins: Jo van Overmee ren; Erfprins: Stanny van Mieghem, allen uit Klooster zande. EHBO - Tijdens de jaarverga dering van EHBO-vereniging St.-Martinus werden door burgemeester Th. Steenkamp de EHBO- en reanimatie-di- ploma's uitgereikt aan: M. Dobbelaar, A. de Waal, C. Heiszier, I. van Schijndel, H. Arens, N. de Caluwé, A. de Waal-Ivens, D. Elve en R. Vink. Tevens werden er leden gehuldigd vanwege hun vele jaren lidmaatschap. Jubilaris sen waren: W. Cappendijk 30 jaar lid; R. Segers 25 jaar lid; P. van Poorten 15 jaar lid; Mej. P. van Poorten 15 jaar lid; M. Asselman 10 jaar lid; M. Pauwels 10 jaar lid. Door Tom Koopman DONDERDAG 4 MEI 1995 In de boekwinkel werd mijn aandacht getrokken door de voorpagina van een kleurig blad, genaamd •Rail Hobby'. De 'cover' toonde een kleurenfoto van een rangeerlocomotief, die een eenzame onbewaakt overgang passeert in een landstreek die van eenvoud en landelijke rust getuigt. Het kon niet anders of we zijn met deze foto in Zeeuws- Vlaanderen, dacht ik. En ja wel. Ten overvloede stond het erbij; 'Verleden en heden in Zeeuws-Vlaanderen'. Zo'n blad kon ik niet laten liggen. Twee uitvoerige artikelen in 'Rail Hobby' vertellen het verhaal uit de tijd dat je als inwoner van dit gewest in Hulst, Axel, Sint-Jansteen of Terneuzen nog op de trein kon stappen om je onder dek king van grote rookpluimen uit de locomotief naar Ant werpen of Gent te begeven. In latere jaren kwamen er moderne trekpaarden op de rails. Maar toen was de sjeu er al een beetje af.... Het spoorwegnet in Zeeuws- Vlaanderen was uniek voor Nederland, zoals zoveel din gen die hier zijn. Zo werd het spoorwegnet in Zeeuws- Vlaanderen vanouds in 'ei landbedrijf geëxploiteerd. Het vormde min of meer een uitloper van het Belgische spoorwegnet, hetgeen al blijkt uit de namen van de twee maatschappijen die hier het langst de stoomfluit lieten klinken: de 'Mechelen-Ter- neuz'en' en de 'Gent-Terneu- zen', beide van Belgische ori gine. Later nam de NS het spul over. Hoe gemoedelijk moet het in die vroege jaren van het ver voer per spoor zijn toegegaan. Foto's van de inmiddels ge sloopte stations te Hulst en Terneuzen, waarmee een groot artikel over het Zeeuws-Vlaamse spoorweg verleden zijn geïllustreerd, roepen associaties op met films over het Amerikaanse verre westen. Dat geldt ook voor de afbeel dingen van locomotieven en wagons uit de prehistorie van het streekvervoer. Op één van de foto's zien wij stationschef Dieleman met voor de borst gekruiste armen bij locomo tief nr. 27 poseren. Van hem wordt verteld dat hij de reizi gers persoonlijk bij de station singang opving om ze naar de trein te begeleiden. Met weemoed bezien wij een andere foto, voorstellende Lok nr. 37, in bedrijf geweest bij de Coïoperatieve Beetwor tel Suikerfabriek te Sas van Gent. Het is een soort koek trommeltje op wielen, heel ontroerend. Het ding, een Henschel, werd gebouwd in 1913. In 1965 tufte het ding nóg over de rails. Toen ge beurde het onvoorstelbare. Zonder dat de liefhebbers van spoorwegmaterieel er ook maar iets tegen ondernamen, werd het lokje tot schroot versneden! De liefhebbers van 'het spoor' zullen bij lezing van de artike len over de spoorweghistorie van Zeeuws-Vlaanderen het water in de mond voelen op wellen. Wellicht, zo peinsde ik bij lezing van het door Bert van Reems geschreven histo risch overzicht in 'Rail Hob by', wellicht komt het Zeeuws-Vlaamse spoorweg net ooit weer tot leven! Dat is geen utopie. Het kan! Want het bijzondere bij spoorwegen is, dat vrijwel al les wat er in het spoorwegbe drijf omgaat, op verkleinde schaal - werkend en wel - kan worden nagebouwd. Een spoorwegnet in eilandbedrijf is specifiek geschikt om op zolder gereproduceerd te worden. Is niet elk railplan dat daar wordt uitgevoerd een specimen van 'eilandbedrijf'? Nou dan! Het rangeeremplacement Sas van Gent is zelfs een ideaal project voor mensen die een zogenaamde beginset van Marklin of een andere bowuer van kaboutertreintjes hebben gekocht. Tip voor de liefhebbers: het meeste rol lende materieel uit 'Anno Da- zumal' is in Nederland of Bel gië te koop.

de Stem | 1995 | | pagina 19