ndige Computer beslist over lot wao'ers Knoflox- SPORT Kamer wil opheldering vonnis onroerend goed Bevrijders terug in Westerbork Extreem-rechtse CP'86 is criminele organisatie ICTSV: Te veel mensen worden bij keuring geschikt verklaard voor werk dat ze niet aan kunnen BESTEM COMMENTAAR Schrijnend 5 Kabinet trekt 300 miljoen uit voor steun Suriname Groeneveld Opticiens pESTEM BINNENLAND A3 J Bol- Op de vraag waar zij meer tiji |sitie- voor heeft gekregen, hoeft Hedj mij D'Ancona niet lang na te den kt me ken. „Ik hoef pas op dinsdaj |n het naar Brussel en ben dan vaak op [aarbij maandag gewoon thuis in Am- dat sterdam. Dan ga ik op de fiet nepen naar mijn afspraken. Dat ver- hk ik: oorzaakt bij mij al een hele op lin het winding. Ach, ik ben met weinig 1 heeft al tevreden." Van Mierlo wijst kritiek Senaat heli-keuze terug BINNENLAND KORT Artsen prins Bernhard krijgen lintje Celstraf voor gewelddadige ontsnappingen Kunstveiling voor Wiesenthal-huis Ouderenbond wil reservefonds voor aow Voorschot gedupeerden watersnood |/OENSDAG 3 MEI 1995 WOENSDAG 3 MEI 1995 Bib vrije tijd: 'Och het mag geen naam foto de stem/jphan van gurp jen- D'Ancona verklaard dat er maa I de eens een onderzoek moet komei naar de mate waarin democrati fieel sche partijen om electorale rede de nen het gedachtengoed van ex treem-rechts overnemen. En Inet daarbij heeft ze ook de WD op Bgd. het oog. dit Van de oud-bewindsliedei |ven merkt vooral Dieuwke de Graaf Dat dat ze nu meer tijd heeft voo j als andere dingen in het leven i ze „Mijn man en ik gingen laatst PDie naar de schouwburg en consta teerden dat we daar al acht niet meer geweest waren," ver Ze telt de christen-democrate. In Iden herfst had ze haar kleinkinderen (,Het op vakantie en De Graaff vet en heugt zich op de zeiltochten dii bben ze komende zomer hoopt te ma ptsche ken op de Friese meren. In haar Itant eentje, zoals ze dat gewend is |d je „Ik vind het ook heerlijk om me ook de fiets rond te zwerven, zonde ver- dat je denkt: ik heb eigenlij] het geen tijd." lesal- Koos Andriessen speelt golf oerse 'het mag geen naam hebben' - Idaar is een fervent concertbezoeke en lezer. Nu is hij bezig aan Icona Dragons Pearl van de Thaise pijdje schrijfster Sirin Phathanotha be- die hij binnenkort in Chin: van hoopt te ontmoeten. „onze Haagse redactie m Haag - De fracties van [CDA, Pv(^A en WD in de I wede Kamer willen zo snel I mogelijk opheldering van het I ;,abinet over de gevolgen van Jin uitspraak van het Arn- I i.emse gerechtshof over on- I j'oerend goed. ne rechter bepaalde gisteren dat eel meer machines bij bedrijven (00r belastingheffing in aanmer- i komen. De werkgeversorga- I jisatie VNO vreest dat dit 'een !irse lastenverzwaring' voor het ifèijfsleven tot gevolg heeft. pe belastingkamer van het ge- rechtshof in Arnhem bepaalde gisteren in een geschil tussen de gemeente Nijmegen en de elec- triciteitsbedrijf Epon over de aanslag voor onroerend-zaak- belasting dat verrijdbare haven kranen onroerend goed zijn en dat onder meer ketels, turbines en generatoren ook voor belas tingheffing in aanmerking ko men. Voor de gemeente Nijmegen be tekent dit dat zij alsnog 20 mil joen gulden aan belastinggeld krijgt van de electriciteitscentra- le. Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) kan de uitspraak gevolgen hebben voor alle havenbedrijven, elec- triciteitscentrales en de petro chemische industrie. Door de uitspraak hebben immers ook andere gemeenten de mogelijk heid de heffingen voor bedrijven omhoog te schroeven. Volgens burgemeester W. Let- schert van - Geertruidenberg, waar de Amercentrale staat, on derhandelt de gemeente eens in de vijf jaar met de centrale en op basis daarvan wordt afgerekend. De gemeente ontvangt volgens hem jaarlijks zes- a zevenhon derdduizend gulden. Voor de PvdA is de uitspraak reden om snel aan de bel te trekken bij staatssecretaris Ver meend van Financiën. PvdA- woordvoerder Van der Ploeg wil op korte termijn weten hoeveel belasting de bedrijven mogelijk meer moeten gaan ophoesten en wat het effect van die lastenver zwaring op de werkgelegenheid zal zijn. Ook het CDA vindt het zaak dat er snel duidelijkheid moet ko men over de omvang van de lastenverzwaring voor bedrijven. Volgens het CDA-Kamerlid Reitsma kan het 'fors in de pa pieren lopen'. „Dit heeft verstrekkende gevol gen voor bepaalde sectoren in het bedrijfsleven en daar waar het kabinet spreekt van lasten verlichting voor het bedrijfsle ven zal het die lastenverzwaring op nationaal niveau moeten cor rigeren," aldus de CDA'er. D66 vindt dat wetgeving nood zakelijk is als blijkt dat 'allerlei gemeenten hun zaakjes via de rechter zullen proberen te gaan regelen'. Ook VVD-Kamerlid Van Rey vindt dat de overheid snel met duidelijke wetgeving moet komen. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) verwacfit dat de procesindustrie met een fikse kostenstijging te maken zal krijgen. „En dat heeft een ver schrikkelijk slecht effect op de internationale concurrentieposi tie, die toch al niet geweldig is", aldus een woordvoerder. Hij wijst erop dat in het Nij meegse geval uiteindelijk ook de burgers de dupe worden, omdat de kosten van elektriciteit zullen stijgen. „Dus de gemeente Nij megen verdient haar geld over de ruggen van burgers en bedrij ven." foto bsv s achter Sörensen peespa- België, 'eel aan- iulteerde al in een van de van de een zelfs [omen. e afgelo- lijk gele genheden de kans gegrepen om Cok publiekelijk in verband te brengen met criminele activitei ten, daarbij wijzend op 's mans achtergrond. 1 De Sluise zakenman heeft in een verder verleden een veroordeling achter de rug wegens wisselfrau de. Behalve met financiële trans acties, projectontwikkeling activiteiten in de porno-business houdt hij zich de laatste jaren nadrukkelijk bezig met het rei nigen van het eigen blazoen, oof al kost dat veel juridisch bleek middel en lukt het lang niet altijd. Dat bleek gisteren bij het kon geding. De advocaten van zow Cok als van diens tegenpai'11! konden al naar gelang het hun uitkwam, vissen uit de grabber ton van rechtszaken en kort ge dingen die Cok met wisselen succes voerde tegen vooral bladen en individuele journals' ten. Coks advocaat wees in dat ve band op een tweetal rechtszak die Cok won van de Staat Nederlanden. Daarbij werd oj der meer een belastinginspect® gedwongen de ten aanzien f Cok gebruikte kwalificatie vu wasser' terug te nemen. „Dat is de tactiek van deze f' ren, van zich af bluffen rechtszaken en hopen dat tegenstander bang wordt,a' de gisteren in de rechtszaal aa wezige Paul Metz. Hij was de man die, als 'porno Pa L de ontslagen bankdirecteur in dienst nam om orde te seni F pen in de boekhouding, daai^ Cok lancerend naar een call'al) die hem via het concern Geerts aan de top bracht van Europese porno-industrie. Aan het slot van de tweeh«j durende zitting deelde rec^ Kieboom mee dat hij 'zal ten' op 16 mei uitspraak te d°en i Haag (anp) - Te veel mensen worden bij wao-keuringen I arbeidsgeschikt verklaard voor functies, die ze eigenlijk niet aankunnen. Dat komt vooral doordat de arbeidsdeskundige noodgedwongen uitgaat van het grote aantal theoretische i dat de computer aangeeft. men blijken het bijna onmogelijk te maken om op niet-medische gronden een volledige arbeids ongeschiktheidsuitkering te ont vangen, aldus het onderzoek. Volgens het CTSV ligt dit vooral aan de werking van het zoge naamde Functie Informatie Sys teem (FIS). Dit is het computer programma, waarmee de ar beidsdeskundige geschikte func ties zoekt voor wao'ers, die door de keuringsarts geheel of gedeel telijk arbeidsgeschikt zijn ver klaard. Met behulp van deze functies kan de arbeidsdeskundige vast stellen hoeveel iemand nog kan verdienen. Daaruit volgt meteen het inkomensverlies ten opzichte van de oude baan en de mate van arbeidsongeschiktheid. In de praktijk blijkt dit automa tiseringssysteem zo ruim te zijn opgezet, dat bijna iedereen wel voor een functie in aanmerking komt. Hierdoor blijft voor de meeste mensen het theoretische inkomensverlies beperkt. Het ge volg is dat vrijwel niemand voor een volledige wao-uitkering in aanmerking komt. Volgens PvdA-woord voerster Adelmund bewijst het CTSV- rapport dat de wettelijke keu ringscriteria te theoretisch zijn en de reïntegratie in de weg staan. Bovendien gaat het com putersysteem van de arbeidsdes- kundigen (Functie Informatie Systeem, FIS) teveel uit van hoogste loon dat iemand theore tisch kan verdienen. Een woordvoerder van het CTSV wijst er echter op dat het erg moeilijk is om het FIS aan te passen. „Een automatiserings systeem kan nu eenmaal geen rekening houden met individuele gevallen." In plaats daarvan pleit het CTSV voor meer tijd voor overleg tus sen de keuringsarts en de ar beidsdeskundige. Hierdoor kan laatstgenoemde beter beoordelen welke theoretische functies wel in aanmerking komen. Momen teel schiet dit overleg er vaak bij in, omdat anders de keurings procedure niet op tijd kan wor den afgerond. Tijd om in overleg met de keu ringsarts een geschikte selectie temaken, ontbreekt. Dat blijkt uit het onderzoek van liet College van Toezicht Sociale venekeringen (CTSV) naar de praktijk van de wao-keuringen. De Tweede Kamer heeft met verontrusting gereageerd op het rapport van het CTSV. De PvdA pleit voor een versoepeling van je wettelijke keuringscriteria voor de wao. D66 en het CDA sluiten dat niet uit, maar vinden evenals de WD dat er in elk geval iets moet veranderen aan de onzorgvuldigheid waarmee keuringsartsen en arbeidsdes- kundigen te werk gaan. Uit het onderzoek blijkt dat bij 17 procent van de in 1994 her keurde wao'ers de uitkering is ingetrokken of verlaagd. Dat is meer dan tweemaal zo veel als de oorspronkelijke raming van 21 procent. De Vakcentrale FNV noemt de conclusies van het CTSV 'schok kend en vernietigend'. Schok kend omdat blijkt dat voor vrij wel iedereen met een 'kil compu terprogramma' wel een functie te vinden is. Vernietigend voor 'de beslissers in politiek Den Haag, die verantwoordelijk zijn voor de wao nieuwe stijl'. „Zij waren doof voor de voortduren de waarschuwingen van de FNV en andere vakcentrales. De aangescherpte keuringsnor- (AD VERTE NTIE) Niets HET PAARSE kabinet zet in recordtempo het sociaal-economi sche landschap op zijn kop. Ziektewet en wao in de oude vorm Z|jn geen lang leven meer beschoren. Ook op die voorheen ontoegankelijke terreinen worden de barricaden opgeruimd en jukt de privatisering op. Het kabinetsbesluit om rigoureus te hervormen is amper geno den of een nieuwe spreker meldt zich. Fractievoorzitter Wallage van de PvdA maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van de sow. Aan zijn zorg koppelt hij meteen een aantal ideeën over de '«komst van de oudedagsvoorziening. N|et iedere fractievoorzitter heeft evenveel sympathie voor de Pbnnen van Wallage, maar opvallend is dat zowel oppositiepartij UJA als de coalitiegenoten VVD en D66 zich heel goed kunnen tv™en in het voorstel van Wallage een brede discussie over de toekomstige bekostiging van de aow op te starten. tejjs te meer een bewijs hoe snel de ontwikkelingen op het gebied van de sociale zekerheid zich afspelen. Toen voormalig vdA-fractievoorzitter Brinkman opperde dat er iets aan het systeem van de aow moest veranderen werd hij weggehoond. 4'|n initiatief leidde tot zijn vertrek uit de politiek en tot een [ampzalige verkiezingsnederlaag voor zijn partij, negeren is vooruitzien, dat aeldt ook voor hei Den Haag (anp) - Het kabinet is vol'gens minister Van Mier lo (Buitenlandse Zaken) tot het uiterste gegaan om te proberen de Europese Tigre- gevechtshelikopter te kopen in plaats van de Amerikaanse Apache. „Ook ik was graag Europees gegaan, maar het materiaal moet er wel zijn." Met die woorden verweerde Van Mierlo zich giste ren in de Eerste Kamer tegen kritiek uit de Senaat (van CDA en PvdA) op de keuze van de Apache. De Eerste Kamer vindt de aan schaf van de Amerikaanse ma chine niet stroken met de mooie woorden van de regering over de noodzaak tot nauwere politieke samenwerking met Frankrijk en Duitsland. Daarnaast pleit het kabinet voor meer Europese sa menwerking op defensiegebied. Van Mierlo zei dat de helikop ter-keuze zo lang heeft geduurd omdat het kabinet alle mogelijk heden heeft onderzocht om de Europese heli te kopen. Uitein delijk werd de Apache gekozen, omdat die in tegenstelling tot de Tigre onmiddellijk verkrijgbaar is. We moeten niet panisch selectief gaan worden en zeggen dat we alleen maar Europees materiaal willen hebben, ondanks de mo gelijke bezwaren die daaraan verbonden zijn," aldus Van Mierlo. Minister Voorhoeve (Detensie) denkt dat het voordeel van de lage dollarkoers bij de aankoop van de Apache niet toereikend is om helemaal af te zien van de claim van Defensie om 250 mil joen minder te bezuinigen. (ADVERTENTIE) Een Canadese oud-strijder loopt tussen de steentjes in het voormalige kamp Westerbork die elk één slachtoffer van de nazi-terreur symboliseren. Vierduizend veteranen kwamen gisteren in Westerbork bijeen om de bevrijding van het kamp te herdenken. foto anp TT X W Alleen verkrijgbaar bij drogist en apotheek, m Rechter straft compleet hoofdbestuur met geldboetes en cel: is vooruitzien, dat geldt ook voor het paarse kabinet. -- is erger dan een regeringsploeg die de ogen sluit voor de ™de werkelijkheid en niet durft over te gaan tot het nemen van Populaire maatregelen. In het verleden is daarvoor te veel Vergeld betaald. Zorgwekkend is echter de kilheid - daadkracht heet dat tegen- d»°h F en C'e zekerhe'd van het eigen gelijk op basis waarvan l|rp?s'ui'en worden genomen. De Sociaal Economische Raad i "Pd bijvoorbeeld ook een mening over de herziening van tewet en wao, maar het kabinet heeft er totaal geen aandacht aan geschonken. wis is het echter even schrikken wanneer bekend wordt Pnii°P ^at e'9en 9el'jk 's gebaseerd. Na het FNV heeft ook het 0 e9e vari Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) de noodklok worn °Ver vee' 'e stren9e wao-herkeuringen. Te veel mensen epnt arl3eidsgeschikt geacht omdat de computer uitgaat van Het ®root aanta' theoretische functies, vera pr°'-,'ee71 wordt onderkend, maar er valt weinig aan te reke' ®n' '^en automatiseringssysteem kan nu eenmaal geen val"JSI "ouden met individuele gevallen', aldus een verklaring Infnr §V. Een beleid gebaseerd op een ondeugdelijk Functie fmatie Systeem. Kan het nog schrijnender? Amsterdam (anp) - De recht bank in Amsterdam heeft gis teren het voltallige hoofdbe stuur en de ex-voorzitter van de extreem-rechtse partij CP'86 veroordeeld tot voor waardelijke celstraffen van een maand en geldboetes van 5000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Zij kregen die straf wegens deel neming aan een criminele orga nisatie die het aanzetten tot vreemdelingenhaat tot oogmerk heeft. De partij moet een boete van 10.000 gulden betalen. Het Openbaar Ministerie is verheugd over de uitspraak. De verdedi ging kondigde aan 'tot aan de Hoge Raad te zullen gaan'. Het vonnis schept geen duide lijkheid over de status van CP'86. De criminele organisatie is het complex dat bestaat uit de vijf gedaagden van vlees en bloed te zamen met de rechts personen Vereniging CP'86 'Ei gen Volk Eerst' en een onder- steundende stichting. Het OM beklemtoonde dat de rechter dus niet heeft gezegd dat de partij een criminele organisa tie is. Twee van de veroordeelde bestuursleden zijn overigens ge meenteraadslid. Justitie wilde gisteren niet zeg gen of zij gaat proberen de partij te laten ontbinden. Op grond van het Nieuw Burgerlijk Wet boek kan zij daartoe een proce dure aanspannen. „Het is nu niet aan de orde. Het vonnis is nog niet onherroepelijk," zei de pers officier. Behandelend aanklager mr. H. de Graaff heeft eerder gezegd dat zo'n stap 'in de lijn der verwachting ligt'. De veroordeelden zijn voorzitter Ruitenberg, secretaris Mudde, hoofdbestuursleden Mordaunt en Beaux, en ex-voorzitter Wijn gaarden. Zij hebben volgens de rechtbank tussen 1 februari 1992 en 31 december 1994 feitelijk leiding gegeven aan het versprei den van discriminerende leuzen. Dat gebeurde via pamfletten en op de tv in de zendtijd voor politieke partijen. Rechtbankpresident mr. T. van der Schroeff bestempelde daarin gebruikte bewoordingen als 'multiraciale hutspot', 'multira- ciale verpaupering', en 'asielbe driegers' als denigrerend voor etnisch anderen. Daarmee wordt volgens hem op grove wijze aan gezet tot vreemdelingenhaat. Opvallend is dat de rechter de tv-beelden toeliet als onderdeel van de aanklacht. De verdedi ging had tegen dit nieuwtje sterk geprotesteerd. Advocaat mr. W. Anker rekent er namens de ver dediging op dat hogere rechters hier alsnog een stokje voor ste ken. De rechtbankpresident noemde de televisiebeelden 'onmisken baar bedoeld om mee te delen dat asielzoekers, Turken, vluch telingen en vreemdelingen niet welkom zijn in Nederland'. Eén van de programma's wekt volgens de rechtbank duidelijk de suggestie dat verdergaande immigratie tot geweld leidt. Hij doelde onder meer op beelden van geweld tegen buitenlanders in Duitsland tijdens welke een stem 'waarschuwde' voor zulke toestanden in Nederland. Bij de bepaling dat de veroor deelden onder artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht val len (criminele organisatie), greep de rechtbank terug op verklarin gen van toenmalig minister van justitie Korthals Altes in de Tweede Kamer. D66 vroeg hem in 1986 of het artikel behalve voor mis daadsyndicaten ook geldt voor Den Haag - Koningin Beatrix heeft de artsen van prins Bernhard beloond met het Erekruis in de Huisorde van Oranje. De hoogleraren Duursma (geriater), Van Vroonhoven (chirurg) en Knape (anesthesioloog) kregen de onderscheiding van de Oranje's gistermiddag in een besloten ceremonie op paleis Soestdijk uitgereikt. De prins werd eind november vorig jaar opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, omdat hij een kwaadaardige tumor in de darmen had. Het gezwel werd met succes verwij derd, maar al snel kreeg de prins longontsteking en een shocklong. De situatie werd zeer ernstig, maar nog voor Kerst trad er verbetering op. In maart verliet de prins het ziekenhuis. Leeuwarden - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft een 21-jarige man gisteren conform de eis veroordeeld tot drie en twee jaar celstraf voor gewelddadige ontsnappingen uit respec tievelijk de Grittenborgh in Hoogeveen en de Marwei in Leeuwarden. Beide ontsnappingen gingen gepaard met het gijzelen van bewaarders. Amsterdam - Een veiling van moderne kunst ten bate van een opvangcentrum voor tweede en derde generatie oorlogsslachtof fers heeft 60.000 gulden opgebracht. Bij de veiling in Amster dam was nazi-jager Simon Wiesenthal aanwezig. Het opvang centrum in Tel Aviv zal Simon Wiesenthal-huis gaan heten. Voor de veiling hadden onder andere Astrid Engels, Michel van Overbeeke, Gerti Bierenbroodspot, Anton Heijboer en Jeroen Krabbé werken ter beschikking gesteld. Voor het opvangcen trum is in totaal 2,5 miljoen gulden nodig. Om het benodigde geld bijeen te krijgen is ook een Simon Wiesenthal- roos gekweekt die vanaf vandaag bij warenhuizen te koop is. Wiesenthal krijgt vandaag de zilveren erepenning van de stad Groningen uitgereikt door burgemeester Ouwerkerk. Hij krijgt de penning voor zijn jarenlange mondiale inzet voor de joodse gemeenschap. Ook krijgt de nazi-jager een cheque voor zijn Wiesenthalfonds. Wiesenthal FOTO AP Den Haag - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) vindt dat er een reservefonds gevormd moet worden dat de stijgende kosten van de aow kan opvangen. Volgens de ANBO is voor de periode 2010 tot 2030 een reservefonds nodig van 227 miljard. Als dat bedrag wordt uitgesmeerd over de periode 1995-2050 komt dat neer op 5,7 miljard per jaar. De aow-premie zou dan omhoog moeten van 14,55 tot circa 17 procent. De ANBO schrijft dat in het gisteren verschenen rapport 'De toekomst van de aow'. Den Haag - Over twee weken begint het Nationaal Rampen fonds met voorschot-uitkeringen aan gedupeerden van de wa tersnood van 1995. Het voorschot bedraagt driekwart van het uit te keren bedrag. De Stichting Fonds Watersnood 1995 Land- en tuinbouw krijgt 16,5 miljoen gulden van het kabinet. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten. De federatie van land-en tuinbouworganisa ties LTO kan zich vinden in het besluit. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland is bereid Suriname voor in totaal 300 miljoen gulden steun te geven. Honderd miljoen daarvan is bestemd voor een op te richten Industriefonds, de rest wordt verstrekt als steun aan de Surinaamse betalingsbalans. een organisatie die oproept tot rassendiscriminatie. De minister antwoordde destijds dat daarvan sprake zou kunnen zijn als de organisatie pamfletten ver spreidt waarmee de discrimina tieverboden uit artikel 137 van het Wetboek van Strafrecht worden overtreden. Daarmee pleegt ze immers misdrijven. Volgens de Amsterdamse recht bank hebben de CP-bestuurders zich bij herhaling schuldig ge maakt aan overtredingen van de leden c, d en e van artikel 137. Die regelen de strafbaarstelling van discriminatie, belediging en het aanzetten tot haat jegens bevolkingsgroepen op grond van ras, godsdienst, levensovertui ging of seksuele gerichtheid. Mr. Anker stelde dat CP'86 niet naar ras, maar 'hooguit' naar nationaliteit dicrimineert. Vol gens hem moet de Hoge Raad zich - in een andere zaak tegen Beaux - nog uitspreken of dat wel strafbaar is. Anker vindt dat het te ver gaat dat zijn cliënten volgens de rechtbank een crimi nele organisatie vormen. „Er gaat wel eens wat fout met de - scherpe - teksten, maar overtredingen van de wet zijn een onbedoeld gevolg. De partij opereert in een grijs gebied." Of de regering in Paramaribo dat geld ook daadwerkelijk krijgt, hangt af van de mate waarin zij de economie saneert. De ministers van Ontwikkelings samenwerking van beide landen, Pronk en Assen, hebben dat gis teren afgesproken. Op korte ter mijn kan Suriname in ieder ge val rekenen op 25 miljoen voor het Industriefonds. Nederland neemt verder voor 25 miljoen' gulden aan buitenlandse schul den van Suriname over. De regering in Paramaribo zal nog deze maand de subsidies afschaffen op kookgas, brood en brandstof, de ambtenaren krij gen een loonsverhoging van 200 procent en zo'n 33.000 arme Su- rinamers krijgen goederenpak ketten. Nederland wil dat Suriname toe zicht op de economische veran deringen toestaat van het Inter nationaal Monetaire Fonds (IMF). Ook de Nederlandse mis sie die onlangs de mogelijkheden Van een Industriefonds onder zocht, beveelt in haar rapport aan om het IMF toe te laten. President Venetiaan van Surina me weigert dat totnutoe. Het afschaffen van de subsidie op eerste levensmiddelen - kook gas, brood en brandstof - is volgens Pronk een eerste stap in de goede richting naar een ge zondere economie. De Nederlandse regering 'hono reert' daarom het afschaffen van die subsidie met het overnemen van 25 miljoen aan buitenlandse schulden. Bovendien wordt er een 'vangnet' gevormd om de ergste klap van het afschaffen van de subsidies op te vangen. (ADVERTENTIE) Montuur Atlanta in goud- of zilverkleur met krulveer. beste zcxcxU. voor je. ogen, BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 41. GOES, LANGE VORSTSTRAAT 106. MIDDELBURG, LANGE DELFT 24. OOSTBURG. BURCHTSTRAAT 13. OOSTERHOUT, ARENDSHOF 73. ROOSENDAAL, WINKELCENTRUM BIGGELAAR. TERNEUZEN (Meinbardt Groeneveld), NOORDSTRAAT 37. VLISSINGEN, LANGE ZELKE 93.

de Stem | 1995 | | pagina 3