Zware nederlaag Serviërs Het extraatje van Libero. Cf MEDEDELING Nederlanders in Bosnië veilig Meer overnachtingen in Zeeland Extra huursubsidie gezin met kinderen Man door baldadigheid verongelukt Tatoeage?1 'Te snel invoeren van prestatiebeurs riskant' 29.99 0: Actie tegen dronken loodsen Vorig jaar 115 journalisten yj werk gedood Personeel bij Akzo acties voeren llRfl Oud-politici: Weg is weg Kroatische regering zegt tevreden te zijn met grote terreinwinst e start van tafeltennissers Trein verliest deur in de Kanaaltunnel Computer beslist 0V('i' lot wao'ers T°pvanCP'86 veroordeeld Provincie staat weer op de zesde plaats Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch POSTCODE Laatste kans op MILJOEN Spijt van uw Laser Praktijk Breda Vijfentwintig gulden per maand Politiebewaking bij optreden van Youp van 't Hek DESTEM "^VVELIERS - DIAMANTAIRS - BEËDIGD J TAVATCIID ,3$e JAARGANG jaag - Dronkenschap tij- het loodsen van schepen moet op dezelfde manier worden Ijjtiaft als dronken autorijden, p>m is een wijziging van de (jeepvaartwet nodig, vinden de „aierleden Te Veldhuis en Kort- ais Ze vragen de ministers van listilie en Verkeer en Waterstaat jjivet te veranderen. IJEZEELAND - C1 Vorig jaar zijn in de jële wereld 115 journalisten bij lie uitoefening van hun beroep aldus voorzitter Jens Linde van de Internationale Fe- jeratie van Journalisten gisteren ip het W-congres in Santander. De situatie van de journalisten is in Algerije het ergst. In het Soordafrikaanse land kwamen ia 1994 4 3 journalisten door ge tild om het leven. Omdat een klei ne meerderheid van de leden van de Industriebond FNV het cao- akkoord bij Akzo Nobel ver worden acties voorbereid ii een aantal vestigingen. Akzo Kobel (19.000 werknemers) heeft onder meer bedrijven in Breda, en Bergen op Zoom. Di leden van de CNV-bond gaan iel akkoord met de nieuwe cao. IZ1E ECONOMIE - A5 r WEER iMIN./MAX. tl Zonnig en warm Vandaag en de komende dagen blijft het zonnig en zeer warm voorde tijd van het jaar. In Zeeland en aan de kust minder warm. Youp: Het hek is van de dam VANDAAG IN DEZE KRANT Weg is weg. Dat geldt ze ker voor Nederlandse oud politici. Ze keren terug in het bedrijfsleven, pikken een commissariaat mee of krijgen een ere-baantje. Twaalf jaar premier (Lub bers) geeft nog geen recht op een speciale status daarna. i zie pagina - a2 NIEUWE BIJLAGE Vanaf vandaag brengt De Stem wekelijks op woensdag een bij lage. Drie pagina's extra over na tuur, milieu en wetenschap maar vooral over gezondheid. Over 'lijf' en 'leven'. Vandaag onder meer over allergieën. ZIE DEEL E INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf leven deel E Z.IC rMOIINM - MZ I -r"-/A H^E_iÜJÊKÊ tianjin - De Nederlandse ploe- Stn zijn het WK tafeltennis in het Chinese Tianjin matig begonnen. De mannen verloren tweemaal, van Chma (0-3) en Engeland (2- De vrouwen wonnen knap van Roemenië (3-1), maar waren ver- volgens kansloos tegen Rusland l«-3). I® SPORT-BI louden - Tijdens een rit door de Kanaaltunnel van Groot-Brit- nië naar Frankrijk heeft een autotrein een deur verloren. Vóór vertrek bleek al dat de deur mankement vertoonde. Per- ®®lijk ongelukken deden zich ®t voor. Sinds de ingebruikna- M van de spoortunnel hebben 1 verscheidene incidenten Van onze redactie buitenland Zagreb/Sarajevo - De Ser viërs in Kroatië hebben giste ren een zware nederlaag gele den. Een deel van hun 'repu bliek' Krajina is in handen van het Kroatische leger ge vallen. Een hoge Servische commandant heeft zich gis teravond met zijn trc pen overgegeven. De Kroatische regering heeft Frankrijk en Duitsland verze kerd dat de militaire actie tegen Krajina beperkt is en dat de wa pens vandaag zullen zwijgen. Door de terreinwinst van de Kro- aten is West-Slavonië nu afgeslo ten van andere door Serviërs be heerste gebieden in Kroatië en Bosnië. Ook de verbindingen met Klein-Servië zijn afgesneden. Door de veroveringen is het Kroatische deel van de snelweg Zagreb-Belgrado geheel in Kroa tische handen gevallen. Duizenden burgers vluchtten naar Serviscji Bosnië over de on danks Kroatische luchtaanvallen nog steeds intact zijnde brug over de rivier de Sava. In de Kroatische hoofdstad Za greb brak gistermiddag paniek uit na een raketaanval door de Soijvicps. Daarbij vielen doden en gewonden. Of de wapens van daag inderdaad zwijgen, wordt in VN-kringen niet waarschijn lijk genoemd. Er wordt rekening gehouden met Servische wraak acties in Kroatië en Bosnië. Bovendien lijkt Klein-Servië zich niet langer afzijdig te houden. Gisteren vertrokken ruim 800 'vrijwilligers' naar het front in Kroatië. De Kroatische presi dent Tudjman kondigde amnestie af voor een deel van de Servische bevolking in de heroverde gebie den. Servische inwoners krijgen burgerrechten en gewapende burgers wordt amnestie verleend. Dat geldt echter niet voor oor logsmisdadigers. Ook in Bosnië is gisteren fel ge vochten. De autoriteiten in de hoofdstad Sarajevo riepen de alarmtoestand uit nadat mortie ren in de stad waren neergeko- Paniek in de Kroatische hoofdstad Zagreb, toen Serviërs de stad gistermiddag bestookten met raketten. Er vielen doden en gewonden en hier en daar braken branden uit. foto epa men. In Sarajevo was sprake van een uiterst gespannen situatie tussen Oekraïense vredestroepen en Bosnisch-Servische militairen die anti-tankmijnen hebben ge legd rond een VN-wapendepot in de westelijke voorstad Ilidza. De Serviërs drongen maandagavond het depot binnen en maakten tanks klaar voor gebruik. De de pots staan onder toezicht van VN-troepen krachtens een over eenkomst uit februari 1994, die de blauwhelmen formeel zeggen schap geeft over Servische zware wapens. ZIE BUITENLAND -A4 Van onze verslaggevers Den Haag - De opnieuw opge laaide strijd in Bosnië en Kroatië brengt geen extra ri sico's met zich mee voor de Nederlandse blauwhelmen. De toestand is voor de Neder landse militairen ongewijzigd, zo probeerde minister Voorhoeve van Defensie gisteravond de Tweede Kamer gerust te stellen. De Kamer maakt zich zorgen over de veiligheid van de Neder landse blauwhelmen. Vrijwel alle fracties wilden weten of er eva cuatieplannen klaarliggen, mocht de strijd zover aanwakke ren dat de blauwhelmen het ge bied moeten verlaten. Voorhoeve bevestigde dat er der gelijke plannen zijn, maar dat die nu niet aan de orde zijn en dat Nederland in ieder geval niet eenzijdig de troepen zal terug trekken. In geval van evacuatie krijgen de blauwhelmen steun van Amerikaanse militairen die de terugtocht kunnen begeleiden. De minister erkende dat de situa tie de afgelopen dagen is ver slechterd. Maar hij verwacht dat de rust zal terugkeren, nu de Kroatische president Tudjman de gevechten wil staken. De chefs van staven van de lan den die troepen leveren voor de VN-vredesmacht in Bosnië zullen op korte termijn bijeenkomen om zich te beraden over de situatie in voormalig Joegoslavië. Het over leg wordt in Nederland gevoerd. 1 ADVERTENTIES J® Haag - Te veel mensen wor- bij wao-keuringen arbeids- Miikt verklaard voor functies, ,5 eigenlijk niet aankunnen. 'komt vooral doordat de ar- JMeskundige noodgedwon- 8® uitgaat van het grote aantal eoretische functies, dat de ®puter aangeeft, blijkt uit een «rzoek van het College van öicht Sociale Verzekeringen. ,z|e binnenland - A3 Van onze verslaggever Hoogerheide/Huijbergen - R. van Kempen (24) uit Huijber- gen is gisteren verongelukt omdat vandalen een putdek sel in het wegdek open had den gezet. Daardoor sloeg hij met zijn auto op de Kooiweg in Hoogerheide over de kop. Het open putdeksel werd wel ge zien door een automobilist die voor hem reed en het gat nog kon ontwijken. Van Kempen merkte het putdeksel te laat op waardoor zijn auto met het linkerachter wiel in het gat terecht kwam. De auto sloeg over de kop en be landde naast de weg. Van Kem pen werd uit de auto geslingerd en raakte zwaargewond. Een achterop komende motorrijder en de chauffeur die het gat wel had gezien, verleenden eerste hulp, waarna het slachtoffer werd overgebracht naar het zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Daar overleed hij later aan zijn verwondingen. De rioolput is zo goed als zeker 's morgens vroeg opengezet, aldus teamchef Severin van de politie Woensdrecht. Op verschillende plaatsen op het industrieterrein van Hoogerheide zijn gedurende die tijd straat naamborden, bermpalen, buiten lampen, hekken en verkeersbor den vernield en deksels van straatkolken open gezet. De politie heeft nog geen idee wie de daders zijn. - De rechtbank in vnit ngisteren het hoofdbestuur en de ex- zitter van de extreem-recht- vnü, 1 C'P'8t' veroordeeld tot w„ vaardelijke celstraffen van ïnaarid en geldboetes van Suteen, waarvan de helft ™orwaardelijk. z|e binnenland - a3 bij 2 pakken Libero Mini Unisex of Up Go krijgt u namelijk een video, met gezellige kinderliedjes en verhaaltjes van Léonie Sazias Iter waarde van 9.95*). Cadeau dus. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland heeft vorig jaar het verloren terrein op de binnenlandse vakantie- markt terug gewonnen. Er zijn meer overnachtingen op vaste standplaatsen geregis treerd. Dat is de belangrijkste conclusie van het zogeheten Continu Va- ADVERTENTIE Libero luiers, diverse maten voordeelpak -3A95T Libero mini unisex, IT per pak -3A49' lOiT"? Dit extraatje van Libero Is heel vrolijk en heel muzikaal. En... gratis. Libero Up Go, IA QQ Bij elk voordeelpak Libero-luiers en per pak Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 6 mei a.s. *0f de helft van de winkelwaarde in contanten. NATIONALE ■LOTERIJU I^^^Ojkoldor^r^dozokran^J kantie Onderzoek, een landelijk onderzoek naar het vakantiege drag van de Nederlandse bevol king. In 1993 zakte Zeeland be hoorlijk op de landelijke ranglijst voor wat betreft het aantal bin nenlandse vakanties. Met 'slechts' 1,07 miljoen vakan ties werd een dieptepunt bereikt. Vorig jaar trad echter een duide lijk herstel op met 1,3 miljoen door Nederlanders in Zeeland gehouden vakanties. 1 Het leverde 8,37 miljoen over nachtingen op, waarvan 66 pro cent in de Noordzeebadplaatsen en 34 procent in andere delen van de provincie. De extreem warme zomer van vo rig jaar is volgens de onder zoekers mede de oorzaak van de ze groei. Op de landelijke vakantierang lijst is Zeeland na de forse duike ling van 1993 weer op de zesde plaats terechtgekomen. Boven aan staat Gelderland, gevolgd door Limburg, Noord-Holland, Noord-Brabant en Drenthe. De Nederlandse toeristen be steedden 'met z'n allen het lieve sommetje van 238 miljoen gulden in de Noordzeedorpen, en in het overige Deltagebied 106 miljoen gulden. De favoriete tijdsbesteding van de binnenlandse toeristen, ook dat is uitgezocht, was strandbe- zoek. Daarna volgen wandelen, autoritten maken en uit eten gaan. Landelijk gezien staan res pectievelijk wandelen, uit eten gaan en autoritten maken in de top-drie van vakantiefavorieten. ADVERTENTIE Verwijdering zonder lilleken Bel voor info: 076-207005 8"710311 000218" I I I I I WOENSDAG 3 MEI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze Haagse redactie Den Haag - Ontvangers van huursubsidie met een of meer kin deren onder de 18 jaar krijgen met ingang"van 1 juli maande lijks 25 gulden extra huursubsidie. Staatssecretaris Tommei (Volks huisvesting) heeft daartoe, ge steund door de paarse coalitie partijen, een voorstel door de Tweede Kamer geloodst. Hij wil met het extraatjë - totale kosten jaarlijks 90 miljoen gul den - vooral de laagste inkomens compenseren voor de omvangrij ke bezuinigingen op de kinder bijslag. Die zullen, zo besliste het kabinet in het regeerakkoord, binnen vier jaar oplopen tot jaarlijks een mil jard gulden. De oppositiepartijen uitten giste ren forse kritiek op het voorstel van Tommei. Slechts 50 tot 60 procent van de laagste inkomens groep profiteert er van, ruim 250.000 mensen vallen buiten de boot. CDA-kamerlid Biesheuvel sprak daarom over een 'discrimineren de regeling'. Met de SP en Groen- Links wil hij de bezuinigingen op de kinderbijslag terugdraaien. Ook de coalitiepartijen hadden moeite met de beperkte reikwijd te van de maatregel, maar zagen onvoldoende argumenten om er afstand van te doen. „Natuurlijk, je kan er terecht vraagtekens bij plaatsen. En wie iets beters bedenkt, vindt ons aan zijn zijde. Maar er is tenminste nog iets ter compensatie voor de bezuinigingen op de kinderbij slag gedaan," aldus PvdA-ka- merlid Duivesteijn. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een snelle invoering van de prestatiebeurs voor studenten is zeer riskant. Als niet alles volgens verwachting verloopt, kan invoering in september van dit jaar leiden tot een administratieve puinhoop. Op voorhand wordt hoe dan ook rekening gehóuden met een haus se aan klachten, vragen en be zwaarschriften van de 60.000 Van onze verslaggever Rotterdam - De politie van Rot terdam-Rijnmond heeft gister avond extra veiligheidsmaatre gelen getroffen bij een voorstel ling van Youp van 't Hek in het Luxor Theater. Aanleiding was een .uitspraak van een Feyenoord-supporter in een uitzending van Radio Rijn mond, eerder die;, dag. De man verklaarde nog een rekening te willen vereffenen met Van 't Hek. „We hebben reserve-mankracht achter de hand en in de zaal zit ten agenten in burger," verklaar de een woordvoerder van de poli tie. Aanleiding voor de affaire is een recentecolumn van de cabare tier. Van 't Hek keurde daarin de beledigende Feyenoord-leuzen tegen Ajax-trainer Louis van Gaal af. De cabaretier zelf was zichtbaar aangeslagen. Hij moet nog een maand in Rotterdam spelen. studenten, die dit jaar voor het eerst met de prestatiebeurs te maken krijgen. Dat blijkt uit een intern onder zoek van de Informatie Beheer Groep (de vroegere Informatise ringsbank) en van het bureau Be renschot. Technisch gesproken is snelle invoering van de ingewik kelde prestatiebeurs het komend studiejaar mogelijk, maar de vraag is of het ook 'aanvaard baar' is, concludeert Berenschot. Minister Ritzen (Onderwijs) wei gerde vorige week nog om de on derzoeken naar de-uitvoerbaar heid van de prestatiebeurs open baar te maken. Maar onder druk van de Tweede Kamer heeft hij gisteren alsnog de resultaten vrijgegeven. Vandaag praat de Tweede Kamer over de onderzoeken. De fracties eisen van Ritzen harde garanties voor een verantwoorde invoe- ,ring. Blijven die uit, dan wordt de prestatiebeurs wellicht een jaar uitgesteld. De Informatie Beheer Groep (IBG), die de studiebeurzen toe kent en uitkeért, stelt in het on derzoek dat 'de klachten zullen toenemen en het zo noodzakelij ke onderhoud op het systeem we derom geen doorgang kan vin den. Dat leidt tot meer fouten in de uitvoering. De kwaliteit van de uitvoering komt daarmee sterk onder dnik te staan'. ADVERTENTIE In verband met bevrijdingsdag zijn onze kanto ren op vrijdag 5 mei a.s. de gehele dag gesloten. De redactie is de gehele dag en avond normaal bereikbaar. Gelieve advertenties voor onze uitgave van za terdag 6 mei en maandag 8 mei uiterlijk donder dag 4 mei om 12.00 uur aan te leveren. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken 'de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 kwartaal acceptgiro89.40 Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) i f~)o non iA/nrrtt nnnacti it trri mtira w/ii hor aorcta ahnnnomonfcnolri nnh/an. IDe pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L DE STEM. EÏN KRANT DIE JE WAT ZEGT I

de Stem | 1995 | | pagina 1