'Geen weg door buurtsehapje' Gezamenlijke promotie van Terneuzen ieu Wij Protest bewoners Torenberg over speeltuin heeft succes Viering van 4 en 5 mei Iand< POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Jongeren nog huiverig voor woonzorgcentrum Draaibrug protesteert tegen parallelweg tussen Oostburg en Sluis [goners v DE STEM ZEELAND Vertoning van De Vliegende Hollander op Markt eerste aanzet Diefstal radiatoren Snelheidscontrole Bier gestolen Vier aanhoudingen bij drugcontrole Man aangehouden Chinees in cel Met auto door aardappelveld Nieuw-Namen - Onbekenden hebben schade toegebracht aan een perceel aardappelen gelegen aan de Koningin- nestraat door er met een perso nenauto doorheen te crossen. Winkeldiefstal Inbraak in sporthal Winkeldievegge Verkeerscontroles r.aren hebben tegen .jlieupark door het bi |un strijdbijl opnieuw Sunset Boulevard zegeviert Ixperiment Verkeersdrempel in Chopinlaan Concert van Flutissimo in Hulst WOENSDAG 3 MEI 1995 Vari onze verslaggever Zaamslag - De brief met protesthandtekenin gen van bewoners van het plan Torenberg in Zaamslag aan het gemeentebestuur om snel een speelgelegenheid in de buurt te krijgen heeft succes gehad. De gemeente belegt waarschijnlijk nog deze maand een informatie-avond met de Torenberg-bewoners om de uitvoering van hun wensen te bespreken, meldt woordvoerder O. Vosveld. De gemeente is bereid daarbij tevens de mogelijke aanleg van een trapveldje te bekijken, meldt Vos veld verder over de kwestie. Ook dat is onderwerp van bespreking op de informatie-avond met de be woners. De Torenberg-bewoners schreven enige tijd geleden de gemeente aan met het verzoek snel een speeltuin en trapveldje in de wijk aan te leggen. Ook vroegen ze om maatregelen om de buurt veili ger te maken voor spelende kinderen. Aanleiding voor de brief was een eerder gedane toe zegging door de gemeente Terneuzen. De belofte was dat het speelveld er dit voorjaar zou liggen. Maar nu er nog altijd niets was gebeurd, trokken de bewoners opnieuw aan de bel. Ze wezen in de brief onder meer op de gevaren die de 45 kinderen in de wijk nu trotsteren doordat ze gedwongen op straat moeten spelen. Al twee keer had dat bijna een onge luk tot gevolg door onoplettendheid van te hard rij dende automobilisten. Ook vroegen de inwoners van Zaamslag de gemeente werk te maken van de gevaarlijke situatie in de straat die uitkomt op het Plein. De gemeente zegt echter voorlopig alleen de aanleg van een speeltuin met zekerheid toe. Wat de overige wensen van de bewoners betreft moet er nog eens nader van gedachten worden gewisseld. Van onze verslaggever Sluis - Protestborden in Draaibrug maken zonder veel omhaal van woorden duidelijk dat bewoners van het buurtsehapje langs de rijksweg tussen Oostburg en Sluis niet blij zijn met de wegreconstructie die Rijkswaterstaat wil uitvoe ren. Boze inwoners van Draaibrug maakten gisteravond van de ge legenheid gebruik hun ongenoe gen over het verbeteringsplan kenbaar te maken op een hoorzit ting in het stadhuis van Sluis. Onvrede 'Geen extra verkeer door Draai brug meer' en 'Wordt Draaibrug onleefbaar door de pennestreek van een ambtenaar' (dit laatste bord op de Beatrixboom bij de bushalte) zijn uitingen van on vrede die niets aan duidelijkheid overlaten. Marie van de Kerkhove is maak ster van enkele van de protest borden. Ze woont al 38 jaar in Draaibrug en laat onverbloemd haar afkeuring over het plan van Rijkswaterstaat blijken. „Ze moeten er naar kijken, ze moeten het zien. Ik zou eigenlijk nog wel een paar borden willen zetten," zegt ze. Veiliger Rijkswaterstaat wil het gedeelte van rijksweg 58 tussen Oostburg en Sluis veiliger maken, onder andere door een parallelweg aan te leggen bij Draaibrug. Maar die weg komt pal bij Marie voor de deur en daar is zij allerminst ge lukkig mee. „Het plan is gemaakt door ambtenaren die West- Zeeuws-Vlaanderen amper we ten te liggen," zegt ze resoluut. Niet content „Vijfendertig jaar geleden heb ben ze de weg veranderd omdat er zegge en schrijve één ongeluk met vier of vijf doden was ge beurd. De weg liep toen door Draaibrug en is nadien buiten het buurtschap om gelegd. Na die tijd zijn er wel ongelukken ge weest, maar nooit meer dodelijk. Nu willen ze weer een weg door Draaibrug leggen, terwijl er veel meer verkeer is dan vroeger. Alle verkeer nu weer door Draaibrug. Nee, daar ben ik niet content mee." Plan Marie vindt met andere inwoners van Draaibrug dat er wel een pa rallelweg mag komen, maar dan ten noorden van de buurtschap en niet, zoals het plan van Rijks waterstaat is, dwars er door heen. Maar tot nu toe vindt die wens geen gehoor bij 'de hoge heren' die de plannen maken, zegt ze. „Ik heb er weinig goede woorden voor over. Vervelend Een mens loopt zich hele dagen vervelend te maken, maar ze luis teren nooit. Ze zijn me toch met iets bezig. Onbegrijpelijk." Marie van de Kerkhove is maakster van enkele van de protestborden tegen de weg door Draaibrug. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Een grootschali ge gezamenlijke promotie van Terneuzen met als thema Vlie gende Hollander. Daartoe geeft de wereld-publiekspre- mière van de film De Vliegen de Hollander volgende week woensdag een eerste aanzet. Dat zegt A. Meeusen van City Terneuzen. Bij de gratis pre mière op de Markt worden vierduizend bezoekers ver wacht. In de toekomst zou ook een uit voering van Wagner's opera 'Der Fliegende Hollander' op de Markt moeten volgen. Bovendien is de Stichting Welzijn in een heel pril stadium bezig met op zetten van een draaiboek voor een soort passiespelen zoals die in Tegelen gehouden worden. Daarin speelt een groot deel van de bevolking een rol. Schouwspel In Terneuzen zou de dijk als tri bune moeten dienen voor het schouwspel dat zich op het water moet gaan afspelen. City Terneuzen, de gemeente, Stichting Welzijn en vereniginen en clubs moeten meer samen gaan werken bij de promotie van de stad. Die zal dan verder reiken dan alleen de stadsgrenzen. Dat is de mening van Meeusen. De winkeliersvereniging is aan jager van de open lucht voorstel ling van woensdag. De bezoekers daarvan krijgen een exemplaar van het boekje De Vliegende Hol lander van Terneuzenaar A. Lit- tooij. Dat in 1935 verschenen boekje bevat alle bekende legen den over het zeemansverhaal. Be zoekers van de galapremière op 8 mei in Amsterdam krijgen even eens een exemplaar. De kosten van het boekje worden gespon sord. Voorprogramma De voorstelling op de markt heeft een uitgebreid voorprogramma. Zo is er vanaf 20.00 uur live-mu- ziek, een koor dat het Vliegende Hollanderlied en Neuzenlied zingt. Daarna geeft balletschool Lillianne Butler een balletuit voering en is er een vertelling van het verhaal van De Vliegende Hollander. De filmvertoning zelf start om 21.45 uur. De film duurt twee uur en wordt vertoond op een scherm van negen bij zestien meter. Dat komt ter hoogte van het kanton gerecht te staan. Er zijn duizend zitplaatsen. Met slecht weer wordt de voorstelling verplaatst naar de tenten van het bluesfesti val. Twee jaar Het voltooien van de film heeft twee jaar geduurd, waarin 103 dagen gefilmd is. Regisseur Jos Stelling koos geen enkele locatie in Zeeuws-VLaanderen. Gefilmd is wel in Zuid-Limburg, Betuwe, studio in Duitsland en in Flevo land. Daar is ook het schip nage bouwd. In totaal kostte de film 13 mil joen gulden. De Vliegende Hol lander maakt nog als enige Ne derlandse film kans op afvaardi ging naar het filmfestival van Cannes. Het is de bedoeling dat de film later als tiendelige tv-se- rie wordt uitgezonden door de NPS. Daarvoor worden nog op namen gefilmd. Bij de première van De Vliegnde Hollander op de Markt in Ter neuzen worden vierduizend bezoekers verwacht. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Vrijwel overal worden morgen de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht, terwijl op 5 mei feest gevierd wordt. Ze ker dit jaar omdat het gaat om een jubileum: vijftig jaar bevrijd. Hoofdplaat Het evenementencomité heeft samen met enkele verenigingen een programma samengesteld. Alle festiviteiten vinden plaats in de Dorpsstraat. Vanaf 09.30 uur worden er ballonnen opgela ten. Daarna starten de spelon- derdelen gaaibollen, touwtrek ken, kop van jut, enzovoort. Rond het middaguur wordt er een duivenvlucht gehouden waarvoor de duiven beschikbaar worden gesteld door leden van de plaatselijke duivenvereni- ging. Een dweilbandje uit Oefe ning Baart Kunst zorgt voor mu ziek. Vrijdagavond om 19.00 uur is er een ouderwetse optocht met ver sierde voertuigen, gevolgd door een limonadebal aangeboden door Joveho. Om 20.00 uur be gint het bevrijdingsbal in het dorpshuis. Schoondijke De afgelopen weken is met man en macht in in iedere wijk ge- werkt aan de praalwagens die vrijdagmiddag tijdens een op tocht worden gepresenteerd. Om 09.30 uur wordt de vlag ge hesen nabij de r.-k. kerk. OKK speelt het het Wilhelmus. Om 09.45 uur begint een kerkdienst in de r.-k. kerk. De praalwagens zijn vanaf 12.00 uur opgesteld, waarna om 13.00 uur de optocht vertrekt. Het einde van de op tocht is omstreeks 16.30 uur en de wagens kunnen daarna wor den bezichtigd op het terrein van de praktijkschool. Lamswaarde De dodenherdenking begint om 19.15 uur bij Hof te Zandeplein I. Optocht naar de openbare be graafplaats. De bevrijdingsfeesten beginnen om 10.00 uur met het hijsen van de Nederlandse driekleur bij de pomp. Hierbij zijn uitgenodigd Vrijheid Eendracht en kinderen van de Oostvogel. Spelen van het volkslied. Daarna optocht sport veld voor het oplaten van bal lonnen. II.00 uur: Rondgang met Vrij heid Eendracht en kinderen van de Oostvogel. 13.30 uur: Volksplein voor gro ten. Hiervoor vooraf inschrijven. 20.00 uur: Prijsuitreiking in café/restaurant De Vierjaarge tijden. Terneuzen i Op de Markt houdt de stiching evenementencommissie De Vlie gende Hollander een groots op gezette zeskamp/buurtenspel voor buurtverenigingen uit de kern Terneuzen. Hieraan nemen ongeveer tien ploegen deel. De aanvang is 13.00 uur en de prijs uitreiking is na afloop om onge veer 17.15 uur. Op de atletiekbaan van het Zui dersportpark houdt de school commissie in samenwerking met AV Scheldesport atletiekwed strijden voor de basisscholen. In verschillende leeftijdsgroepen kunnen jongens en meisjes di verse onderdelen uitoefenen. Er zijn in elke leeftijdsgroep me dailles te winnen. Iedere deelne mer krijgt een prestatiekaart. In de Grote Kerk in de Noord straat houdt de evenementen commissie De Vliegende Hollan der een concert. Bekende melo dieën en liedjes uit de periode 1940-1950 worden ten gehore gebracht. Aanvang 19.30 uur. De Grote Kerk is open vanaf 19.00 uur. Medewerkenden zijn har monie De Vliegende Hollander, piperband Red Hackle uit Ant werpen, de heer Van de Lang- kruis op piano en zang en de heer De Visser op orgel. De presenta tie is in handen van de heer Schoenmaker. Biervliet Om 10.00 uur kan men ballon nen afhalen bij De Ruijsscher aan de Achterweg. Tevens het vertrekpunt voor de optocht met versierde fietsen onder begelei ding van de muziekvereniging. Om 11.00 uur aankomst bij het dorpshuis, officiële opening fes tiviteiten, muzikale aubade mu ziekvereniging, oplaten van dui ven en ballonnen, aansluitend bezichtiging van door leerlingen van de basisscholen gemaake te keningen in het dorpshuis, 14.00 uur kinderspelen/spelcircuit op het sportveld voor de peuters en leerlingen basisscholen, 20.00 uur bevrijdingsconcert van mu ziekvereniging Harmonie met medewerking van de drumband in het dorpshuis. Sluiskil Omdat in september al een heel weekeinde bevrijdingsfeesten werden gevierd, wordt 5 mei in Sluiskil eenvoudig gehouden. Op deze dag is er in Het Meulengat een bevrijdingskaarting voor deelnemers vanaf 55 jaar. Breskens Morgen stille omgang om 19.40 uur vanaf de Samen Op Weg kerk aan de Dorpsstraat. Om 20.00 uur is de dodenherdenking op de algemene begraafplaats. Hiervan zullen televisie-opna men gemaakt worden. Op 5 mei om 09.00 uur herden kingsdienst in de Samen Op Weg kerk. Deze dienst duurt een uur. Om 11.00 uur begint vanaf het Oranjeplein een optocht met ver sierde fietsen, wandelwagens, driewielers, enzovoort. Muziek vereniging Breskens/Groede zorgt voor de muzikale omlijs ting. Van 12.45 tot 17.30 is er een spelletjesmarkt op het Oranje plein met onder andere een de monstratie van brandweer en oude ambachten. Op dezelfde lo catie zullen die middag nog op treden Piet Brakman, volksdans groep in Zeeuwse klederdracht, Jaap Smoor en de Breskense groep Crash Boogie. Om 17.00 uur komt 'Keep them Rolling' met oude legervoertuigen. Op treden van muziekvereniging Breskens/Groede optreden. De dag wordt afgesloten met een be vrijdingsbal in Le Blazer. Aan vang 22.00 uur. Ook op deze dag zullen er tv-op- names gemaakt worden. Die kunnen 's avonds 5 mei bekeken worden tijdens het programma Van gewest tot gewest. Sas van Gent Om 19.45 uur dienst in de Neder lands hervormde kerk aan de Oostkade. Koorzang en koraal- muziek worden verzorgd door het Nederlands hervormd kerk koor en harmoniejpe Vereenigde Vrienden. :v -\ Na afloop wordt om ongeveer 20.20 uur een rouwmars gelopen naar het monument aan het Kei zer Karelpein, onder leiding van de harmonie. Bij het monument wordt achtereenvolgens de Last Post en het Wilhelmus gespeeld. Verder is er een kranslegging en wordt een défilé gehouden. Axel - Uit een in aanbouw zijnde schuur aan de Tweede Verkorting te Axel. Daaruit werden vijf radiatoren gesto len. Eem bedrijf uit Goes werd daardoor benadeeld. Breskens - Bij een op rijksweg N58 te Breskens gehouden snelheidscontrole werden 131 weggebruikers bekeurd. Tus sen 12.50 en 16.00 uur regis treerde de radar 1662 voertui gen. De hoogst gemeten snel heid daarbij bedroeg 141 kilo meter per uur terwijl maxi mum 80 is toegestaan. Hulst - Uit een schuur van een woning aan de Moerschans- straat werden twee volle krat ten bier gestolen. Noch de tuinpoort noch de schuur wa ren afgesloten. Hulst - De politie hield gister morgen in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee in Hulst een drugcontrole. Daarbij werden vier mensen aangehouden die in het bezit waren van verdovende middel- len, die in beslag werden geno men. De opzet van de controle was om te kijken of er in Hulst drugs worden verkocht en dan vooral vanuit welk pand daar in wordt gedeald. Hulst - Een 44-jarige man uit Terhole werd maandag door de politie in Hulst aangehouden na het plegen van enkele ver keersovertredingen. Daarbij gedroeg de man zich zo lastig dat hij werd meegenomen naar het politiebureau. Daar kwam bij een nader onderzoek aan het licht dat ook de politie in Hellevoetsluis belangstelling voor hem had en die kwam hem dezelfde avond nog halen. Hulst - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft gis ternacht in Hulst een in Ant werpen wonende Chinees aan gehouden. De man stond nog voor enkele veroordelingen op de rol en is ingesloten. Terneuzen - Uit een winkel aan de Drebbelstraat werd voor tientallen guldens aan goederen gestolen. Tegen een 28-jarige man uit Terneuzen werd daarvoor proces-verbaal opgemaakt. Terneuzen - In de kantoor ruimte van sporthal 't Zwaan tje werd een kluisje openge broken en daaruit werd een ge- ring geldbedrag ontvreemd, Ook wordt een draagbare tele foon vermist. Vermoedelijk heeft de dader zich maandag laten insluiten om gisternacht zijn slag te slaan. Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft maandag een 18-jarige vrouw uit die plaats aangehouden verdacht van het plegen van winkeldiefstallen. Een winkelier uit de Nieuw- straat is daarbij benadeeld voor enkele tientallen guldens. Uit een nader onderzoek bleek dat de vrouw ook een zaak in de Noordstraat te hebben be stolen voor een bedrag van 65 gulden. Terneuzen/Zaamslag - Bij een maandag op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen ge houden verkeerscontrole zijn twaalf automobilisten bekeurd wegens het niet dragen van een gordel. Zestien weggebruikers werden bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid. Gecontroleerd wer den 224 voertuigen. Bij een snelheidscontrole op de Ter- neuzensestraat buiten de be bouwde kom van het dorp Zaamslag zijn 29 automobilis ten bekeurd die harder reden de toegestane maximum snel heid van 80 kilometer per uur, met als hoogst gemeten snel heid 131 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 1053 voertuigen. |m onze verslaggever Lterlandkerkje - De bterlandkerkje die oi loewel de Raad van State Ln over de door de prov Lunning zijn GS al 1 Lcedure toch de weg v h m rr Oostburg - Sunset Boulevard is winnaar geworden van de OREVO-beker (Oostburgs re creatief zaalvoetbal). De Bres- siaanders klopten in de beker finale de gedoodverfde favoriet Oud Sluis met 0-1. Een Oud Sluis dat ook dit seizoen graag de 'dubbel' had gepakt. De kampioenstitel (de dertiende in totaal) is al een poosje binnen. De beker mocht het niet mee naar huis nemen, omdat een fris spelend Sunset Boulevard er in een boeiende finale in de Oostburgse sporthal 'De Veer- hoek' anders over dacht. Met doelman René Verstraéte in een absolute hoofdrol en de handige dribbelaars Johnny den Besten, Robin Buitendijk, Marco van Drie en Mare Boeckhout kon Oud Sluis zich geen echt uitgespeelde kansen scheppen. Mare Boeckhout mocht zich na afloop tot matchwinnaar laten kronen. Hij was het die halver wege de eerste helft een toch uitstekend keepende Alois Deetens geen schijn van kans gaf. Het bleek genoeg voor de winst. Van onze verslaggever Terneuzen - Vooral jongeren blijken nog huiverig te zijn zich aan te melden voor het woonzorgcentrum De Cavalier Ter-I neuzen. Van de vijf beschikbare plaatsen voor jongeren meteerl verpleeghuisindicatie zijn er nog maar twee bezet. Basisschool De Oude 'erneuzen - Een ga et hoofd door een an een klimrek, vq ing door drinken1 Schoonmaakmiddel |eder jaar moeten "uizend kinderen t| jf en twaalf jaar arvoor naar de s of het ziekenh| dichting Consume feiligheid wil het j ingelukjes op schc gbrengen. Als pil art ze bij drie bai holen in de geme 'erneuzen het prol "ij maken de sch| teilig'. „Voor deze doelgroep is de bezet tingsgraad wat zorgwekkend," zegt directeur Schraven van het Verpleeghuis Ter Schorre, waar onder De Cavalier valt. „Wij heb ben het idee dat ze gewoon de kat uit de boom willen kijken. Even afwachten hoe het allemaal loopt." Schraven heeft de hoop gevestigd op de open dag die op 9 mei in De Cavalier worden ge houden. Voor oudere verpleeghuis-geïn- diceerden zijn twaalf apparte menten gereserveerd. Aanvanke lijk liet daar de bezetting ook te wensen over, maar inmiddels gaat het de goede kant op. Nu zijn er tien appartementen bezet. Aile overige appartementen voor Van onze verslaggever Terneuzen - Er komt snel een verkeersdrempel in de Chopin laan in Terneuzen. Dat is toege zegd door het gemeentebestuur. De verkeersremmende maatregel wordt genomen op verzoek van het wijkteam Oudelandse Hoeve. Het wees het gemeentebestuur op de onveilige situatie in verband met de uitgang die de basisschool De Wiekslag heeft op de Chopin laan, -De aanlegkosten van de ver keersdrempel zijn begroot op ze venduizend gulden. oor Wijnand Nijs het dan zo slecht gel veiligheid op basi 9t dit project nodig ia Énadrukt consulent niet-geïndiceerden zijn bezet, |fnd en West-Brabail Naar aanleiding van vragen in «wiers meerdere malei statencommissie Welzijn gaa*leidt het project 'Wijl Gedeputeerde Staten ook in opBhool veilig' bij de i' de bezettingsgraad. Volgens G: i&Terneuzen. zijn er in ieder geval geen sign '®c drie Terneuzense sc| len dat de huur voor de apparte de enige in Zeeland menten voor niet-geïndiceen!f:p?rabant die aan het ei te hoog zou zijn. Meedoen. De stichtij GS constateren dat de bezettfcor de proef naar tingsgraad van de overige appar-Bndelijke en klein-stej tementen te wensen over laat. Z<Beden. Terneuzen vo wijzen erop dat er alles aa:jBje eisen, net als neg_ wordt gedaan de bezetting te op-pneenten in het land. - Stichting Consumef [heid is een landelijl he die ongevallen inl er onderzoekt, zoalf n een keukentrapje rtij op een spekgla timaliseren. „Wij blijven de zaal op de voet volgen," voegt het da gelijks provinciebestuur er aan toe. Hulst - Het dwarsfluitensemb' Flutissimo geeft zaterdag 13 m® een concert in de Baudeloo-z® in Hulst. Aanvang 20.00 uur Flutissimo is een ensemble uit® Achterhoek, dat bestaat uit fl® gen jonge fluitisten en een pi* nist. De groep bestaat sinds tember 1992 en heeft in rr van dit jaar de eerste prijs t wonnen op het nationaal flu"' concours in Bilthoven. Op het programma van 13 staan naast licht klassiek jazz en solo's voor piccolo drums. 'n °nze corresponde i(kleiburg - Ze aandag diep daaJ h- van de econoA aerechter in Middl azen' van het banl re Again in Terne] a'gemeen directer» We^denbedr1 W- (50) Uit KuitaJ een boete vanl »etl zich eisen pij orwaardelijke gevl nzes maanden, aet bedrijf zelf,

de Stem | 1995 | | pagina 16