Inkrimping Philips treft Dethon BELLEN 82) DE STEM Opening Markt Hulst kunstzinnig spektakel 085-556666 keurt brouwerij 1 Le' uitvinding ie consument] Algemeen directeur sociaal werkvoorzieningsschap verwacht geen ontslagen Bertha-evenement trekt ruim 3500 bezoekers [workshops als nieuw kunstzinnig experiment Tentoonstellingen over de tachtigjarige oorlog A5 Sportkampioenen gehuldigd Zoektocht van drie dagen naar grote geelpootruiter Hulst gaat prat op historie «AANDAG 1 MEI 1995 ^1 EVEN TIJD OM TE LEZEN? Vergeet dan niet de .Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag Zeeland MAANDAG 1 MEI 1995 DEEL irgens nog voor het ontbijt,! erwerkt wordt. Ze doet dat in femak, met een krantje erbij. I vaarde gehecht. Begrijpelijk, I keurt al meer dan zestig jaar fouwerij. brouwerij en weet ook precies hoe Alfa moet smaken. Voldoet het bier niet aan alle eisen van de keurmeesters, dan| wordt er niet afgevuld. Tante Wies Meens - 'iedereen I hier op het bedrijf en in het dorp noemt me tante, dat is toch veel leuker dan juffrouw Wies' - lacht als ze over het keuren praat. „Het beste recept om oud te worden," zegt ze. Waarom ze er mee is begonnen, I weet ze eigenlijk niet meer zol goed. „Ze hebben het ooit eens| aan me gevraagd, geloof ik Daarna ben ik er mee doorge-1 gaan." Ze heeft zelf niet echt gewerkt in de brouwerij, maat wist en weet precies wat er al lemaal gebeurt. „Ik heb altijd mijn oren en ogen goed openge-1 houden." Neef Harry is de vierde genera-1 tie Meens. Hij praat lyrisch en bevlogen over zijn bedrijf, zijn werkne mers en zijn produkt. „Ik ben I opgevoed in de brouwerij, ik heb het met de paplepel inge goten gekregen." Toch is hij niet altijd van plan] geweest het bedrijf voort tel zetten. „De vonk sloeg pas over] toen ik besefte hoe mijn over-l grootvader was begonnen en hoe mijn grootvader en vader I hebben moeten knokken om] dat kleine familiebedrijfje I draaiende te houden. Ik wil het nu ook volhouden." Daarom is het volgens hem no-| I- dig de produktie te vergroten! tot ongeveer 120.000 hectoliter I „Dan is de continuïteit ge- I- waarborgd," is zijn stellige |g overtuiging. Inmiddels heeft zich een vijfde generatie aangekondigd. |n De huidige directeur-eigenaar I hoopt binnenkort vader te wor-1 den. Hij is niet van plan te zijner] tijd de keuze van zijn kind te] beïnvloeden, maar hij voegt er wel in een adem aan toe het fijn te vinden als de onderneming] Jel een familiebedrijf blijft. Tante Wies is het volmondig] lijf met hem eens. „Ik ben er erg] is, aan gehecht. Ik heb er mijn. he- de le leven mee geleefd en van ge-1 ia. geten. Zo lang ik leef moet het] |er in de familie blijven. En ik kom] uit een sterk geslacht, dus dat] Ide duurt nog wel even." afsluiten of een betaling verrichte] In of een stukje van een nieuwe t ■stippelen en meteen een kaartje 1 aten bezorgen bij je jarige tante Ion- honderden guldens' worden aaj art- geschaft. Ika- Evenmin is duidelijk wat het g bruik van de 'smartphone' koj I een en wat de drie deelnemers in k een experiment geïnvesteerd hebbfj en 'Leergeld', zo dienen de kost! bord volgens bestuurslid Th. Roos Ohra te worden opgevat. 26- j[fk. Etalages la- Volgens Videotex-directeur Is de Nieuwenhuizen hangen de Ihuis bruikskosten van de 'smaj Iteur phone' af van de diensten die s |ver- aks via het platform Easytel w den aangeboden. „Maar het net zijn als de etalages in winkelstraat, daar zie je ijftig overal verschillende prijzöl helft Nieuwenhuizen zegt momenl ngen met een tiental aanbieders in uit- derhandeling te zijn. g de Indien meerdere aanbieders 1 ijfen willen doen, wil Videotex! ilich- 'smartphone', die vooralsnog] jrden leen door Philips wordt gemaa op ruimere schaal in Nederig i van introduceren, an de Nieuwenhuizen wil een 'brt rking aanbod' via de 'smartphone'! ideo- denkt behalve aan telebankiej ieder ook aan teleshoppen, de reisplj ner van de Nederlandse Sp«j Curo- wegen (die al via Videotex zoals roepbaar is), bestellen van auren scoopkaartjes en business-toi t ge- siness communicatie, 'zodat] kroegbaas rechtstreeks bier r bestellen bij de brouwer'. nkele Verwachtingen hones' Ondanks het zeer beperkte gebied op de aanschaf- en gebruiksei shop- ten, zijn de verwachtingen hW jopge- gespannen. Kivits Indien het experiment si] jonge denkt Ohra over twee jaar 201 de klanten met een 'smartphoril hebben. „Maar dat is speci assin- tief," weet Roos. Nieuwenhuif ■orden van Videotex is nog veel optiij infor- tischer en mikt in de loop strekt. 1997 op 'enkele honderdduitj lewin- den klanten'. „De smartphol roorlo- meent Nieuwenhuizen, „isj ïrs van volgende stap in het telefoj enkele comfort." Door Jeanette Vergouwen Hulst - Hulst Reynaertstad, de vereniging voor het be drijfsleven en de gemeente Hulst grijpen de opening van de gerenoveerde Grote Markt in Hulst op 10 juni aan om een spektakel voor jong en oud te organiseren met een uitstraling naar Zeeuws- en Belgisch Vlaanderen. j „Als ondernemers willen wij Hulst als Reynaert- en vesting- l stad promoten en we streven een hechte samenwerking na met de gemeente Hulst. De heropening van de Markt is een gelegenheid om eens goed uit te pakken en iets te organiseren waar de Hul ster bevolking plezier aan be leeft. Bovendien is het een eve nement met een uitstraling naar Vlaanderen. We verwachten dui zenden bezoekers die dag en we bieden op een podium van 20 meter breed, dat opgesteld wordt op de Markt, een programma aan van 16.00 tot 01.00 uur," vertelt een van de leden van Hulst Reynaertstad. De Grote Markt is volgens de gemeente Hulst en Hulst Rey naertstad het bruisende hart van het middeleeuwse vestingstadje. De afgelopen acht maanden is de Markt ingrijpend gerenoveerd, zonder dat het historische ka rakter is aangetast. „Met de vele winkels, terrassen en historische monumenten is er sfeer in Hulst, de Reynaertstad heeft het alle maal: van Strauss tot house," is de juichkreet van het PR-comité. De Markt wordt om 15.30 uur officieel geopend door Burge meester A. Kessen. De jeugd laat de traditionele ballonnen op en tussen 16.00 en 18.00 uur zijn optredens van Samson Gert met de originele televisiecast en delen uit de originele musical Suske en Wiske. Deze evenemen ten worden gesponsord door Morres en Neckermann. „Tussen 18.00 en 20.00 uur hou den we pauze, er zijn dan kerk diensten en de mensen moeten ook een hap kunnen eten. Vanaf 20.00 uur gaan we non-stop door en komen alle muziekstijlen aan bod: een salonorkest speelt ope rettemelodieën van Strauss en de 2 brothers on the 4th Floor staan in voor house-muziek. Daartus sen is er muziek voor blazers en populaire songs." Het publiek kan genieten van de volgende optredens: John White Big band, Anita Meyer, Salonor kest da Capo, de 2 Brothers en als hekkensluiter Clouseau. „Na men die zowel hier als over de grens bekend, zijn en die garant staan voor een grote belangstel ling. We hebben alles geconcen treerd op één dag en dat is een bewuste keuze. Zondag 11 juni moet in de ochtend alles keurig worden opgeruimd en daarna is het een gewone winkelzondag middag." ,De organisatie wil deze dag echt reserveren voor het publiek en daarom kunnen alle optredens gratis bekeken worden. Een van de optredende groepen tijdens het Bertha strikes again evenement. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Hulst - Het Bertha strikes again eve nement is voor de derde maal een daverend volksfeest geworden. Zater dag kwamen er meer dan 3500 belang stellenden een kijkje nemen op het sportterrein in Hulst waar de activitei ten vlekkeloos werden afgewerkt. Trokken de afgelopen twee jaar de dieren, die de trekking van de loterij moesten verrichten, veel bekijks, deze keer keken honderden hun ogen uit naar de vier hete-luchtballonnen. Maar liefst 42 men sen hadden te kennen gegeven een reisje per ballon te willen maken. Even zag het er naar uit dat de 'kapiteins' geen toestem ming zouden geven. Er zat onweer in de lucht. Maar ten slotte gingen de ballonnen, zij het wat kort, de lucht in. Een dame was na afloop razend enthou siast. „Het was de eerste keer, maar wat is de wereld mooi zeg als je er zo vanuit een mandje op neerkijkt. Ik had het niet willen missen," vertelt zij terwijl zij een certifi caat als bewijs krijgt en een champagne- doop. Hoegaarden Vanuit de ballon in de vorm van een glas Hoegaarden met een hoogte van dertig meter en een ballon-inhoud van 3000 ku bieke meter en de drie andere ballonnen werden de geldzakken neergelaten die de winnaars van de geldprijzen moesten be palen. De prijzen gingen naar: Dankaert uit Axel (250 gulden), Adrie Meyer uit Kloosterzande (500 gulden) en Mejuffrouw van Bellen uit Hulst won de hoofdprijs van duizend gulden. De vierde prijs, een race fiets ging naar Ben Lockefeer uit Hulst. De organisatie was, door de medewerking van vele sponsoren, erg gul met prijzen. Zo waren er als aanwezigheidsprijzen een bal lon van een taart voor de jeugd en een koelvriescombinatie (Bart Verstraeten uit Hulst). Over het terrein schalde muziek en de duizenden aanwezigen konden zich nau welijks verstaanbaar maken. Dat deerde niemand, want men kwam voor de leut en het vermaak. Na de optredens van een deejay en de Bareelen waren er vele activi teiten in de tent, waar het publiek bovenop elkaar stond. Het laveren met een glas fris of bier door de mensenmassa bleek een hachelijke onderneming. Jeugd Deze keer was er nog meer aandacht voor de jeugd. Van de 600 uitgedeelde kleurpla ten kwamen er 200 terug en clown Fran cesco di Creatore goochelde daarom niet alleen met ballonnen. Hij verraste ook negen prijswinnaars met een mooi ge schenk. Het springkasteel moest een uur langer functioneren. Meer dan 250 kinde ren maakten van deze springerige gelegen heid gebruik. Na het ballonnenspektakel verplaatste de activiteit zich meer en meer naar de tent. De ludieke Kleinste Fanfare, officieel Har monie de Rustende Moeders, maakte zijn entree. ER werd niet vals en steeds in de maat gespeeld en bovendien zorgden de drie muzikanten in blauw kostuum door middel van verborgen versterkers een oor verdovend lawaai en zetten een leuke show neer. Het zang/gitaar duo Tremble kreeg van de Hulster aanhang veel bijval. Het duo zong engelstalige covers. The Corner Cats nam het publiek mee terug naar de vijftiger jaren met een perfecte show in Rock-a-Bil- ly stijl. Een dame bespeelt en bewerkt de contrabas op een levendige wijze en er werd lekker op het publiek ingespeeld. Rene van der Gijp, begon als entertainer met een weinig origineel lalalala-nummer, maar kreeg daarna in een half uur met carnavalsschlagers het publiek plat. Hij raast als een wildeman over het podium en bespeelt zijn gehoor op eenvoudige effi ciënte wijze. Fans In 1993 bleek John Tura al een klapper te zijn. Dit jaar bleek zijn waardering voor zichzelf nog gegroeid. Hij vroeg, over zijn woorden struikelend, onmiddellijk: „Waar zijn hier mijn fans." Na een enthousiast gebrul deelde hij grif handtekeningen uit en zong op de zijn bekende wijze wat nummertjes. Na wat moppen vroeg hij voor een tweede maal waar zijn fans zaten en merkte verbaasd op: „Hé, dat zijn er ineens veel meer." De organisatie kwam op het laatste mo ment met een verrassingsact. Super fan tasy Jopie Blommaert bracht als voor proefje op het optreden van the Chippen dales deze maand in Hulst een omgekeerde strip-act. Hij kwam op in tanga en kleedde zich uiterst traag maar correct aan. Om 01.05 uur werden de luidsprekers dichtgedraaid en bleven de echte plakkers in een rustig tempo nog wat hangen. Zondagmorgen kwamen heessprekende be stuursleden en vrijwilligers naar het veld om de troep, de tent en de bus op te ruimen. Tevreden „We zijn twee honderd procent tevreden. Het blijft leuk om telkens iets leuks te verzinnen. Na de dieren kwamen de bal lonnen en we zijn nu al bezig met de vierde editie. Gelukkig zijn er geen vervelende dingen gebeurd en we kregen vele positie ve reacties. We hopen een aardig bedrag over te hebben. Als goede doel hebben we gekozen voor de Stichting Jeugdvakantie- werk en wellicht gaat er ook nog iets naar de basisscholen voor spelmateriaal voor de jeugd," stelt voorzitter Evert Verwer. Hulst - De Creatieve afdeling van Biesbroeck uit de Gent- pestraat in Hulst, lanceert een jüeuw kunstzinnig experi ment: de workshop. pn mei en juni worden zes work- Shops gehouden. Tijdens de lessen worden de technieken zijdeschilderen op stoomfixatie basis en aquarelle ren behandeld. De lessen worden gegeven door vakkundige leer krachten aan groepen van maxi maal tien leerlingen. Op woens dagen van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. De workshops zijdeschilderen zijn op 10, 17 en 24 mei. Er wordt les gegeven over de gutta en zouttechniek, vooral geschikt voor beginnelingen (10 mei), de suikertechniek, die zich vooral leent om abstracten te maken (17 mei) en de verdikkingstech- Van onze verslaggever Terneuzen/Hulst - De forse inkrimping van Philips Terneuzen heeft ongetwijfeld ook gevolgen voor sociaal werkvoorzieningsschap Dethon. Het schap, met vestigingen in Oostburg, Terneuzen en Hulst, heeft regelmatig een flink pak ket werk van Philips, variërend van het in elkaar zetten van onderdelen tot het verpakken van lampen. Gemiddeld zijn bij de Dethon zestig werknemers bezig met werkzaamheden voor Philips. Voornamelijk in Terneuzen en Hulst, maar in erg drukke tijden ook in de Oostburgse vestiging. Al naar gelang Philips inkrimpt, heeft dit ongetwijfeld gevolgen voor het uitbestede werk bij Dethon. Niet ontslagen Algemeen directeur F. Hamelink van Dethon zei zaterdag dat wanneer werk wegvalt dit niet betekent dat de betrokken Dethon-medewerkers op straat komen te staan. „WSW-werkne- mers bij Dethon worden niet ontslagen. Mocht onverhoopt het Philips-werk wegvallen, dan zullen we alles proberen vervan gende werkgelegenheid te vin den. Zo niet, dan moeten wij een beroep op ons egalisatiefonds doen." In tegenstelling tot veel werk voorzieningsschappen in Neder land is Dethon op zich een ge zond bedrijf. Jaarlijks kunnen 'reserves' in een egalisatiefonds worden gestopt om exploitatie in mindere jaren op te vangen. „Dat fonds gebruikén wij liever niet, dat zult u begrijpen", zegt Hamelink. „Maar het is wel iets waarop we kunnen terugvallen." Uitgeput Raakt het egalisatiefonds uitge put, dan draaien de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten - die verantwoordelijk voor het werkvoorzieningschap zijn voor de financiële gevolgen op. „Zo ver is het nog lang niet," zegt Hamelink. Binnenkort gaat hij overleggen met de Philipsleiding om in beeld te krijgen wat de gevolgen voor Dethon van de Philips-in- greep zijn. „Want er ontstaat natuurlijk wel een zorgelijke si tuatie. Het werk voor onze cate gorie werknemers ligt nu niet bepaald voor het oprapen." niek (24 mei). De workshops aquarel zijn op 31 mei, 7 en 21 juni. De eerste dag is er aandacht voor bloemen en stillevens en compositie, daarna komen het landschap (7 juni) en het portret- en figuurschilderen aan de beurt. De zeldzame grote geelpootruiter voelt zich op z'n gemak in De Braakman. foto matthijs termeer Van onze verslaggever De Braakman - Hij kwam er speciaal voor uit Den Haag. Het duurde drie dagen voor Matthijs Termeer, al tijge rend, de zeldzame grote geelpootruiter in De Braakman voor zijn lens kreeg. De Hagenaar was toevallig een weekje vrij en besloot op zoek te gaan naar de voor Nederland vreemde vogel. „Ik wist dat de grote geelpootrui ter hier zat na een bericht op Vogellijn van de Dutch Bir- ding Association. Daarop werd vorige week donderdag voor het eerst melding ge maakt van de vogel." Termeer, belt regelmatig met de lijn van de vereniging van vogelliefhebbers in Nederland. Deze melding zette hem aan tot de zoektocht naar de uit Amerika afkomstige steltlo per. Die zoektocht ging niet over rozen. Op een gehuurde fiets trok hij De Braakman in. Twee dagen zocht hij op de verkeerde plaats en kwam hij in Philippine terecht. Een behulpzame boer wees hem uiteindelijk de goede plaats. „Hij belde eerst met een bevriende boswachter. Daarna bracht hij me met zijn auto naar de plek waar de vogel was. Dat het nu om de goede plaats ging, was me meteen duidelijk. Er stonden zeker tien mensen met verre kijkers te loeren. Zelfs iemand uit Zweden." Op de juiste locatie beland, was het nog de kunst om de vogel met de gele poten voor de lens te krijgen! .„JVIet een vrij heftige lens ben ik ernaar toe gekropen," iverfcelt een druk gebarende Termeer. „Ik ben door het riet getijgerd tot ik hem zag en heb van dichtbij een foto genomen. Hij zat in het slik op de randen van de kreek. Het beestje voelde zich duidelijk op zijn gemak." Afgelopen weekend zijn meer dan honderd vogelkijkers op zoek geweest naar de grote geelpootruiter. Van onze correspondente Hulst - De twee tentoonstellingen over de tachtigjarige oorlog worden vrijdag 2 juni officieel geopend. Hulst gaat prat op zijn historie en wil naast aandacht voor Reynaert nu ook een schijnwerper plaatsen op de minder roemruchte periode van de vestingstad. De gemeente Hontenisse huldigde vrijdagavond haar sport kampioenen van 1994 in de raadzaal van het gemeentehuis. Dertien individuele sporters werden in de bloemetjes gezet. Het waren de judoka's Jeroen van Bunder, Patrick Dobbelaar en Robert Kroonen, de tafeltennissers Naomi Schelfout, Lindsey Boerdam, Sandra Goossen, Marieke Munne, Peggy van Dries sche, Mihrumana Halilovic en Joop de Bakker, fietscrosser Jurgen de Maat, ponyrijdster Marjolein van Kerckhoven en Nederlands kampioene twirling Mariska Duerinck. De Hontenisser teams, die het afgelopen jaar kampioen werden, zijn het eerste dames- en herenteam van tafeltennisvereniging Sar'72, twee zondagmixed-ploegen van tennisclub Vogelvlucht, juniorenteam New Generation en twirlingduo Wendy van Goethem en Karen Sey van showband Kloortje, Cl-elftal van voetbalvereniging SDO'63 en van tafeltennisvereniging Rond de Tafel (RDT) het eerste meisjesteam en Zeeuwse dubbelkampioe- nen M. de Booy en C. van Driessche, K. de Rijk en M. Corver en Chantal Verdurmen en Marscha Schelfhout. Burgemeester Steenkamp reikte de prijzen uit onder andere aan enkele leden van de tafeltennisvereniging Joop de Bakker, Mihrumana Halilovic en Peggy van Driessche. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De definitieve verovering van het bolwerk Hulst in 1645 was een mijlpaal in de tachtigjarige oorlog, die in 1648 eindigde. In juni en juli kan het publiek te recht in het stadskantoor en het streekmuseum waar exposities zijn ingericht. In het Streekmuseum 'De Vier Ambachten' in de Steenstraat wordt het beleg en de verovering van de stad door Frederik Hen drik in 1645 belicht aan de hand van documenten, gravures en schilderijen afkomstig van di verse instanties. Ook zijn de ori ginele brieven van Frederik Hendrik te zien. Herontdekking In het Stadskantoor is de eerste 'Staatse' periode, deze onder Maurits, het centrale thema. Aanleiding voor deze expositie was de herontdekking in Rome van de twee schilderijen van Co- bergher die het beleg in 1596 uitbeelden. Deze twee schilde rijen (waarschijnlijk reproduk- ties) zijn de trekpleister, maar er omheen wordt een beeld ge vormd met schilderijen en ande re geschriften van deze periode. Er zijn documenten, prenten en kaarten uit de tachtigjarige oor log te zien die geleend zijn van de Rijksarchieven in Amsterdam en Den Haag. In goede staat Beide tentoonstellingen krijgen een directe actualiteitswaarde tegen de achtergrond van de re constructies die momenteel in Hulst plaatsvinden. Zo bestaan er plannen om de Kelder manspoort, die op de schilde rijen van Cobergher nog in goede staat te zien is, binnen afzienba re tijd te herstellen. De tentoonstelling in het stads kantoor is gratis, de toegangs kaarten voor het streekmuseum (expositie en vaste collectie) kos ten een rijksdaalder. (ADVERTENTIE) LANDELIJK NUMMER: Spinveld 68 4815 HT Breda ALLE MERKEN - SNEL, GOED, GEGARANDEERD voorhetn PHILIPS Servicecentre O!unctoSen*.*

de Stem | 1995 | | pagina 7