Hongarije is nog niet uit het dal Oosten van Duitsland bouw-walhalla Inki 0vergang naar vrije markt-economie gaat gepaard met vallen en opstaan Tante Wies (82) keurt bier uit eigen brouwerij] 'Smartphone' uitvindin voor de luie consument Algemeen Berthan Workslioi DE STEM BUITENLAND MAANDAG 1 MEI 1995 EVEN TIJD Door Stevo Akkerman Boedapest - Lang voordat de deuren van de Moeder Teresa-keuken in de Tömö- straat opengaan, verzame len de ellendigen, de hon- gerigen, de daklozen, de verliezers en de afvallers zich in een lange rij op de stoep. Een somber en ge dempt gemompel vult deze gehavende straat in het achtste district van de Hongaarse hoofdstad. Janos Guba staat vooraan, leu nend op zijn stok. Hij heeft voor rang omdat hij zijn voet heeft ge broken. Met zijn grijze baard en zijn grijze paardenstaart, ziet hij eruit als een Indische goeroe, maar hij is een werkloze- en dak loze Hongaarse monteur die moet rondkomen van een uitkering van 9.700 forint; 125 gulden. „Te weinig om van te leven, teveel om dood van te gaan," zegt hij. Vier jaar geleden verloor Janos zijn baan. Sindsdien meldt hij zich af en toe op wat hij de 'sla venmarkt' noemt van het Moszk- va-plein, maar ook daar, waar werkgevers arbeiders kunnen huren voor een dag, heeft nie mand Guba nodig. Nee, voor hem is de kennisma king met de markteconomie niet erg gelukkig uitgevallen. En het gaat, zegt hij, van kwaad tot er ger. Vroeger kreeg je nog gratis kaartjes voor het bad, zodat je je tenminste regelmatig kon schoonhouden. Maar toen hij gis teren weer eens ging, vertelde men hem dat het de laatste keer zou zijn: de regering zegt dat er geen geld meer iss het gratis ba den is afgelopen. Hij haalt zijn bad-maandkaart uit zijn zak en scheurt hem in stukken. Daar gaan de laatste resten van de communistische verzorgingsstaat: papiersnippers die met motregen neerdalen op de stenen van de Tömöstraat. Bezuinigingen Dat het de regering is van de voormalige communist Gyula Hom die hen - zo voelen zij dat in elk geval - in de steek laat, stemt de armen van het achtste district extra bitter. Ze hadden iets an ders verwacht van de lei'der van wat tegenwoordig de Hongaarse Socialistische Partij heet. In plaats van de zekerheden van voeger te herstellen, breekt hij ze nog verder af. Onlangs kondigde Hom nog een radicaal bezuinigingspakket aan van ruim 200 miljoen gulden. Niet alleen het gratis baden voor daklozen is geschrapt, ook het tweejarige zwanger schapsverlof voor jonge moeders. En de automati sche kinder bijslag. En het gratis studeren. Het zijn bezuinigingen die, ge voegd bij een devaluatie van de forint met negen procent en de introductie van extra importta rieven, de Hongaarse economie van de ondergang moeten red den. „Als we nu niet ingrijpen, is er over een paar jaar helemaal geen geld meer om onze scholen en ziekenhuizen open te houden," verklaarde Horn bij de presenta tie van zijn plannen. Hij wees er op dat zijn land gedwongen is le ningen aan te gaan om de rente te betalen op de enorme buiten landse schuld: 28 miljard dollar, de hoogste per hoofd van de be volking in Europa. Met boven dien een begrotingstekort van 8 De arbeidersgeneratie die onder het communisme genoot van een bescheiden welvaart voelt zich door de regering in de steek gelaten. Met de introductie van de vrije markt-economie is de verzorgingsstaat afgebrokkeld. Voor veel Hongaren het begin van werkloosheid, honger en armoede. procent en een negatieve beta lingsbalans van 9 procent, had Hom geen andere keus dan dras tisch in te grijpen. „Deze maatregelen hadden al veel eerder genomen moeten worden," zegt Peter Zwack, eige- naar van de likeurfabriek Zwack Unicum en onafhankelijk lid van het Hongaarse parlement. „Het paradoxale is dat de centrum rechtse regering van Antall er voor terugschrok en de socialis ten het nu wel aandurven." Zwack erkent dat Hom veel van zijn populariteit heeft verloren door zijn bezuinigingsplan, maar zegt toch ook dat de premier, veel meer dan zijn conservatief-elitai re voorganger, in staat is te com municeren met de bevolking en de noodzaak van de harde maat regelen duidelijk te maken. Goulash-c ommunisme Hoewel Zwack gelooft in het po tentieel van de Hongaarse econo mie om op lange termijn te her stellen, ziet hij weinig perspectief voor de arbeidersgeneratie die onder het communisme is groot geworden: de laag opgeleide veertigers en vijftigers, onder wie de werkloosheid zeer hoog is en van wie er velen dagelijks de ver nederende gang naar een van de gaarkeukens ma ken. Volgens officiële cijfers leven 2,2 miljoen Honga ren, dat is bijna een kwart van de bevolking, onder de armoedegrens. „Ik denk dat het een verloren generatie is," aldus Zwack. „Het zou oneerlijk zijn iets anders te beweren." Hij heeft er alle begrip voor dat deze mensen terugverlangen naar de tijd van Janos Kadar, de par tijleider die het 'goulash commu nisme' introduceerde; een combi natie van milde dictatuur en be scheiden welvaart voor iedereen. Onder Kadar hadden we werk en leden we geen honger, zeggen de mensen in de rij bij Moeder Ter esa. „Ja," zegt Zwack, „het is logisch dat ze heimwee hebben naar die dagen, maar een alternatief is het natuurlijk niet, want dat systeem ging failliet omdat het gebaseerd was op buitenlandse leningen die de financiële capaciteit van het land ver te boven gingen." Zwacks eigen bedrijf, dat in 1948 door de communisten werd gena tionaliseerd en in 1989 door hem werd teruggekocht, is in zekere zin een richtinggever voor de Hongaarse economie.' In de eerste plaats omdat het een joint venture is met een Westerse partner (Unterberg). „Zonder de injectie van westers kapitaal komt Hongarije er niet bovenop," meent Zwack. In de tweede plaats omdat het een winstgevende onderneming is, waarin is afgerekend met de logge communistische bedrijfs cultuur. Zwack: „Onze marke tingafdeling bestaat volledig uit mensen onder de dertig. Zij wer ken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. En zij zijn de belofte voor Hongarije's toekomst." Economisch herstel Hongarije's minister van Indus trie en Handel, Laszlo Pal, ge looft dat Hongarije nog tenmin ste tien moeilijke jaren moet doormaken voordat de bevolking weer het welvaartspeil zal genie ten dat ze tien jaar geleden had. Dat heeft hij verleden jaar ook tijdens de verkiezingscampagne gezegd. Daarom vindt hij de teleurstel ling onder de arme laag van de bevolking, hoe begrijpelijk ook, niet terecht. „De mensen ver wachten wonderen van ons, maar foto archief de stem die hebben wij absoluut niet in het vooruitzicht gesteld." Sinds 1990 is de Hongaarse in dustriële produktie met 40 pro cent gedaald. Hetzelfde geldt voor de landbouwproduktie. Dat heeft de Hongaarse economie in ene diepe crisis gedompeld. Pas nu, vijf jaar na de omwenteling, vallen volgens minister Pal de eerste tekenen van herstel waar te nemen. „De export is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent ge stegen, de industriële produktie groeit weer; met negen procent, en die macro-economische ont wikkeling willen we zo houden, vandaar ook de bezuinigings maatregelen." De betalingsbalans zal, zo ver wacht de minister, al binnenkort een veel gunstiger resultaat ver tonen. Dit als gevolg van de fo- rint-devaluatie een de import- belemmerende maatregelen. Daarnaast gaat Pal ervan uit dat Hongarije dit jaar voor 'een paar honderd miljoen dollar' meer zal kunnen exporteren naar de voor malige Sovjet-Unie, een markt die na 1989 enigszins uit het oog was verloren. Maar de Europese Unie blijft de voornaamste afzetmarkt voor Hongarije: „Daar gaat 60 procent van de Hongaarse export heen." De ex-Sovjetunie staat, samen met de rest van Oost-Europa, voor 23 procent in de boeken. Door Samuel Camphuijsen (anp) Rijssen/Düsseldorf/Den Haag - Het oosten van Duitsland lijkt zo onge veer het walhalla voor (Nederlandse) huizenbouwers. Tot zeker 2005 be staat er behoefte aan vele honderd duizenden woningen. Sommige schattingen gaan tot anderhalf mil joen. Ook de enorme aantallen te re noveren woningen bieden reuzekan sen. „Van onze 300 miljoen gulden omzet in Duitsland wordt circa 200 miljoen in de vijf oostelijke deelstaten behaald. Van de totale omzet van het concern komt 40 procent uit Duitsland," zo legt bestuurs lid H. Hazewinkel van Kondor Wessels uit. Dit concern was er na de 'Wende' in 1989 als de kippen bij om zijn vleugels naar de voormalige DDR uit te slaan. Vanuit zijn werkkamer in het gloednieu we hoofdkantoor in Rijssen schetst Ha zewinkel haarscherp de kansrijke groei markt in Duitsland, met name in de voormalige DDR. „Wij zijn één van de weinige buitenlandse aannemers met een eigen bedrijfsorganisatie in Oost-Ber- lijn. Circa driehonderd door ons zelf op geleide Oostduitsers staan op onze loon lijst. De markt is enorm en het einde van de 'boom' is bij lange na nog niet in zicht." Huizenprijzen van 3,5 tot 4,5 ton zijn voor Oostduitsers te hoog, gezien hun sa laris dat rond tachtig procent van dat in het Westen ligt. Projectontwikkelaar Wilma denkt hier een oplossing voor te hebben. Volgens W. Roording, directievoorzitter van Wilma Immobiliengesellschaft, is rond rond de drie ton een ideale prijs. „Daar ligt een mooie kans voor ons spe ciale woningprodukt met die prijs, dat in Nederland al veel opgang heeft gemaakt. Dat willen we exporteren." Berlijn Voor Wilma liggen nu rondom Berlijn de beste verkoopkansen. Met lokale part ners wordt in hét oosten van de Bondsre publiek gewerkt aan enkele grote projec ten. Het gaat om duizend tot twaalfhonderd wooneenheden per project, zowel fraaie rijtjeshuizen als etagewoningen, zo zegt Roording. In de 'oude' Duitse staten is een prijs van Socialistische hoogbouw in de voormalige DDR. De talrijke te renoveren woningen vormen voor Nederlandse bouwon dernemingen een zeer kansrijke groeimarkt. foto archief de stem vier tot vijf ton voor een woning heel normaal. Westduitse beleggers die in het oosten dure huizen aanschaffen, kunnen tot 1997 nog gebruikmaken van speciaal be lastingvoordeel. Men kan tot vijftig procent van de inves tering afschrijven, in het westen liggen die percentages veel lager. Wilma begon al in 1978 als projectont wikkelaar in Duitsland en is thans één van de grootste concerns op de markt. Sinds 1986 zijn de inspanningen op wo- ninggebied versterkt. De totale Duitse omzet is thans bijna f 500 miljoen, waar van twintig procent in het oosten. Dit voorjaar hoopt Kondor Wessels haar vijftienhonderdste woning sinds het be gin van de jaren negentig in de regio Ber lijn op te leveren. Hazewinkel erkent dat er ook in andere Oostduitse steden markten zijn, maar „wij concentreren ons vooralsnog op het gebied rondom en dan vooral ten zuiden van Berlijn." In tegenstelling tot enkele jaren geleden is het nu in het oosten veel gemakkelij ker om aan bouwgrond te komen. Makkelijker zelfs dan in het westen, waar in de binnensteden vaak eerst oude panden moeten worden afgebroken. Roording: „De moeilijkheden met de ei gendomsverhoudingen in het oosten zijn goeddeels opgelost en er is in de randge bieden van Berlijn veel ruimte voor wo ningbouw." Ook op renovatieterrein liggen de kan sen voor het oprapen. Op korte termijn zijn massa's geprefa briceerde woningen in het oosten aan vernieuwing toe. Ook leveranciers van sanitair kunnen watertanden. Zo'n 30 procent van het woningbestand heeft geen eigen toilet, 23 procent moet het zonder bad of douche doen. En dan vraagt men zich af wat te doen met voormalige Russische legerplaatsen en kazernes, die vier procent van het Oostduitse grondgebied beslaan. Hazewinkel: „Wij zitten met enkele gro te Duitse bedrijven en banken in een stu diegroep om een terrein te herontwikke- len waar 56.000 Russische militairen ge huisvest zijn geweest. Mogelijk dat daar Door Joop van Dalfsen (anp) Thull - Elke werkdag, 's morgens nog voor het ontbijtl keurt ze het bier dat die dag verwerkt wordt. Ze doet dat ir| haar eigen keuken, op haar gemak, met een krantje erbij) Aan haar oordeel wordt grote waarde gehecht. Begrijpelijk) want tante Wies Meens (82) keurt al meer dan zestig jaaj het bier uit de eigen familiebrouwerij. Ze is een telg uit een brouwers geslacht dat 125 jaar geleden op uiterst bescheiden schaal in het Limburgse Thull - een buurtschap in de gemeente Schinnen - startte met de pro duktie. Inmiddels is de onder neming uitgegroeid tot een be drijf met ongeveer 30 werkne mers. Hoewel de merknaam enkele decennia geleden is veranderd in Alfa, staat er in de persoon van neef Harry Meens nog steeds een familielid aan het hoofd. De produktie komt jaarlijks uit op een kleine 70.000 hectoliter. Dat is minder dan één procent van de totale Nederlandse bier markt. In 1870 besloot Joseph Meens zijn boerenbedrijf uit te brei den met een kleine brouwerij. Niet zo verwonderlijk: het bronwater welde op zijn erf spontaan uit de grond en de af gewerkte mout kon hij goed ge bruiken als veevoer. Nu, 125 jaar later, staat de brouwerij nog steeds op die plaats. Het water komt uit dezelfde bron, al wordt het nu opge pompt van een diepte van ruim 150 meter. Onderzoek heeft aangetoond dat het 6000 jaar oud is. Sedert 1993 is het vanwege de zuiverheid door het rijk offici eel erkend als bronwater. Alfa is daarmee in Nederland de enige brouwerij die bronwa ter gebruikt bij de bierproduk- tie. Hoewel er de afgelopen jaren het nodige is veranderd, berei den de brouwers het bier nog immer ambachtelijk en hand matig. De mannen aan de ke tels bepalen hoeveel van dit en hoeveel van dat ze gebruiken. Van automatische procesbestu ring is geen sprake. Alleen bij de opslag en het ver pakken heeft de automatise ring toegeslagen. En wat absoluut niet is veran derd, is het dagelijks ritueel van het keuren. 's Morgens beoordelen vijf mensen, onder wie Wies Meens, het brouwsel op geur, kleur, de schuimkraag en het aroma. Zijn er twijfels, dan halen ze er ook de boekhouder nog bij. Die werkt al 33 jaar op de brouwerij en weet ook precie| hoe Alfa moet smaken. Voldoet het bier niet aan all) eisen van de keurmeesters, dar| wordt er niet afgevuld. Tante Wies Meens - 'iedereel hier op het bedrijf en in hel dorp noemt me tante, dat J toch veel leuker dan juffrou«r Wies' - lacht als ze over hel keuren praat. „Het beste recepj om oud te worden," zegt ze. Waarom ze er mee is begonnenl weet ze eigenlijk niet meer z| goed. „Ze hebben het ooit eens aan me gevraagd, geloof ik| Daarna ben ik er mee doorgei gaan." Ze heeft zelf niet echl gewerkt in de brouwerij, maal wist en weet precies wat er all lemaal gebeurt. „Ik heb altijl mijn oren en ogen goed opengej houden." Neef Harry is de vierde genera) tie Meens. Hij praat lyrisch en bevlogel over zijn bedrijf, zijn werknef mers en zijn produkt. „Ik be) opgevoed in de brouwerij, heb het met de paplepel inge| goten gekregen." Toch is hij niet altijd van pla) geweest het bedrijf voort zetten. „De vonk sloeg pas oveJ toen ik besefte hoe mijn over) grootvader was begonnen si hoe mijn grootvader en vade] hebben moeten knokken oil dat kleine familiebedrijf! draaiende te houden. Ik wil hef nu ook volhouden." Daarom is het volgens hem nol dig de produktie te vergrote! tot ongeveer 120.000 hectolite) „Dan is de continuïteit gef waarborgd," is zijn stellig overtuiging. Inmiddels heeft zich een vijfd] generatie aangekondigd. De huidige directeur-eigenad hoopt binnenkort vader te wor| den. Hij is niet van plan te zijnd tijd de keuze van zijn kind t beïnvloeden, maar hij voegt e wel in een adem aan toe het fijl te vinden als de onderneminj een familiebedrijf blijft. Tante Wies is het volmondil met hem eens. „Ik ben er era aan gehecht. Ik heb er mijn hel le leven mee geleefd en van gel geten. Zo lang ik leef moet h| in de familie blijven. En ik koa uit een sterk geslacht, dus da| duurt nog wel even." na sanering woningen kunnen worden gebouwd." De Duitsers zijn erg gevoelig voor prima kwaliteit. „Opgepast moet worden dat men de Nederlanders verslijt voor 'die goedkope' bouwers," aldus Hazewinkel. „Je moet niet alleen halen, maar ook wat brengen." Roording, met inmiddels der tien jaar ervaring in Duitsland, heeft al heel wat bedrijven zien sneuvelen 'die dachten het wel even te zullen maken'. Nieuwkomer op de Duitse markt NMB- Amstelland ontwikkelt projecten die daarna naar beleggers en particuliere aannemers gaan. Thans zijn drie projecten met enkele tientallen woningen in aanbouw en zijn nieuwe projecten voor enkele honderden woningen in voorbereiding. NBM-Amstelland richt zich alleen op nieuwbouw, niet op renovatie. Th. Vermeegen, directeur van Amstel- land Vastgoed, verwacht dat de Berlijnse vestiging op termijn een omzet van f 100 miljoen zal behalen. „Continuïteit staat voorop, wij werken via een geleidelijke groei aan een stevige positie voor de lan ge termijn. Wij hopen in 1996 de eerste winsten te kunnen binnenhalen." Spoorwegen Een interessant project voor NBM is werk aan de spoorwegen. Werkmaatschappij Van Welzenes Spoor- bouw renoveert grote trajecten van on der meer S-Bahn en U-Bahn. Het bedrijf heeft een machine ontwik keld die snel bielzen kan uitlichten en vervangen. NBM-Amstelland voert het werk over wegend met lokale medewerkers voor Duitse aannemers uit, maar gaat er nu ook zelf de markt mee op. Verder is NBM in Duitsland sterk op het gebied van waterzuiveringsinstallaties, met f 50 miljoen omzet. Wilma ziet op dit moment veel minder kansen voor kantoren. Roording; „De leegstand in Berlijn is nu bijna vijf procent en ik denk dat deze rap tot acht procent oploopt, wat de huren drukt." Ook met winkelcentra is Wilma nu terughoudend. „Doordat er teveel te gelijk is gebouwd, treedt verzadiging op," vertelt Roording. In West-Duitsland heeft Wilma winkel centra gerealiseerd in Kiel, Bochum, Hamburg, Magdeburg en Gelsenkirchen. Door onze redactie economie Utrecht - Een verzekering afsluiten of een betaling verricht) Bioscoopkaartjes reserveren of een stukje van een nieuwe! beluisteren. Je treinreis uitstippelen en meteen een kaartje!» stellen, of een cadeautje laten bezorgen bij je jarige tante| Uithuizermeeden. Die mogelijkheden heeft de con sument straks via de 'smart- phone' vanuit zijn eigen huiska mer. De 'smartphone' bestaat uit een normale telefoon waaraan een uitklapbaar beeldschermpje en een uitschuifbaar toetsenbord vastzitten. Een gleuf aan de zijkant is ge schikt om de 'chipknip', de elek tronische portemonnee, op te la den. „De Ohra-klant is straks de eerste die de flappentap in huis heeft," aldus adjunct-directeur R. Volman van de Arnhemse ver zekeraar. Gratis Voorlopig kunnen slechts vijftig Arnhemmers, van wie de helft Ohra-personeel, de zegeningen van de 'smartphone' gratis uit proberen, en dan alleen nog de diensten van hun eigen bedrijf en het telefoonboek, zodat 'inlich tingen' niet meer hoeft te worden gebeld. Ohra onderzoekt tot het eind van dit jaar de mogelijkheden van de 'smartphone', in samenwerking met KPN Multimedia en Video tex, een commerciële aanbieder van electronische informatie. Ohra is het eerste bedrijf in Euro pa dat de 'schermtelefoon', zoals het apparaat binnen de muren van de verzekeraar wordt ge noemd, uitprobeert. Telebankieren In Amerika wordt met enkele tienduizenden 'smartphones' geëxperimenteerd op het gebied van telebankieren en teleshop pen. „De ervaringen zijn hoopge vend," aldus directeur H. Kivits van KPN Multimedia, de jonge dochteronderneming van de post- en telefoonreus KPN. Maar zo royaal als de toepassin gen van de 'smartphone' worden bezongen, zo zuinig wordt infor matie over de kosten verstrekt. De 'smartphone' is niet in de win kel te koop en kan straks voorlo pig alleen via de aanbieders van diensten met korting 'voor enkele honderden guldens' worden a geschaft. Evenmin is duidelijk wat het) bruik van de 'smartphone' I en wat de drie deelnemers in] experiment geïnvesteerd hebbj 'Leergeld', zo dienen de kosl volgens bestuurslid Th. Roos] Ohra te worden opgevat. Etalages Volgens Videotex-directeur I Nieuwenhuizen hangen de bruikskosten van de 'srr phone' af van de diensten die| aks via het platform Easytel v den aangeboden. „Maar hetl net zijn als de etalages in] winkelstraat, daar zie je overal verschillende prijz| Nieuwenhuizen zegt moment met een tiental aanbieders in| derhandeling te zijn. Indien meerdere aanbieders I willen doen, wil Videotex! 'smartphone', die vooralsnog] leen door Philips wordt gemal op ruimere schaal in Neder) introduceren. Nieuwenhuizen wil een 'bl aanbod' via de 'smartphone) denkt behalve aan telebankif ook aan teleshoppen, de reisp) ner van de Nederlandse Spf wegen (die al via Videotex) roepbaar is), bestellen van scoopkaartjes en business-toi siness communicatie, 'zodal kroegbaas rechtstreeks bierfl bestellen bij de brouwer'. Verwachtingen Ondanks het zeer beperkte i op de aanschaf- en gebruiks) ten, zijn de verwachtingen hj gespannen. Indien het experiment sll denkt Ohra over twee jaar 201 klanten met een 'smartphonf hebben. „Maar dat is spel tief," weet Roos. Nieuwenhi) van Videotex is nog veel optif tischer en mikt in de loop) 1997 op 'enkele honderddu den klanten'. „De smartph) meent Nieuwenhuizen, „is) volgende stap in het telei) comfort." Vergeet dan niet de Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag Door Jeanette Vergouwen Hulst - Hulst Reynaer de vereniging voor he drijfsleven en de gem Hulst grijpen de openinj de gerenoveerde Grote I in Hulst op 10 juni aa een spektakel voor jon oud te organiseren me uitstraling naar Zeeuw; Belgisch Vlaanderen. „Als ondernemers willei Hulst als Reynaert- en ve stad promoten en we strevi Een van de optredend Van onze correspondent! Hulst - Het Bertha stf nement is voor de daverend volksfeest t dag kwamen er meer stellenden een kijkje) sportterrein in Hulst i ten vlekkeloos werden Trokken de afgelopen tv die de trekking van d verrichten, veel bekijks) honderden hun ogen f hete-luchtballonnen. Ma sen hadden te kennen 1 per ballon te willen ma] er naar uit dat de 'kapita ming zouden geven. Er| lucht. Maar ten slotte gil zij het wat kort, de lucht) Een dame was na afloc siast. „Het was de eerste, de wereld mooi zeg als j) mandje op neerkijkt. Ik 1 missen," vertelt zij terw caat als bewijs krijgt ei doop. Hoegaarden Vanuit de ballon in de Hoegaarden met een 1 meter en een ballon-inh. bieke meter en de drie) werden de geldzakken i winnaars van de geldprj palen. De prijzen ginge uit Axel (250 gulden), L Kloosterzande (500 guld) van Bellen uit Hulst wonl duizend gulden. De vier) fiets ging naar Ben Lockl De organisatie was, dool van vele sponsoren, erg a waren er als aanwezighe] Ion van een taart voorl Hulst - De Creatieve af> van Biesbroeck uit de i Sestraat in Hulst, lance^ nieuw kunstzinnig el Rent: de workshop. dn mei en juni worden zes shops gehouden.

de Stem | 1995 | | pagina 6