Melkert komt werkgevers tegemoet ek 99 Partizanen D'Ancona bepleit onderzoek naar 'moreel gehalte' VVD ^Yoedseldropping' ontregelt treinverkeer |Vier maanden diplomatie Schwerte 6wist niets van apparatuur voor Dachau' Broers betichten elkaar van branden BINNENLAND A3 'Werken onder minimumloon zonder garantie op vaste baan' JacHermans Dodelijk ongeval met politie-auto )ESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Dramaserie over het verzet in Noord-Limburg El 1995 y\i| DE STEM MAANDAG 1 MEI 1995 L/ :J"-«r A m Hilversum (anp) - PvdA-Eu- roparlementariër D'Ancona stelt een onderzoek voor naar de mate waarin democrati sche partijen in Europa ge- dachtengoed van extreem- rechts overnemen. In Neder land zou wat haar betreft vooral de WD aan zo'n on derzoek moeten worden on derworpen, omdat haar poli tiek leider Bolkestein 'racis tisch getinte uitspraken' doet. D'Ancona gaat haar iace voor leggen aan het Europees parle ment, zei zij zaterdag voor de Vara-radio. Dat parlement heeft in '87 al eens een onderzoeks commissie ingesteld naar racis me en vreemdelingenhaat, maar daar is verder weinig mee ge daan. D'Ancona was lid van die commissie. De laatste tijd komt het volgens de PvdA'er steeds meer voor dat van origine democratische par tijen 'sluipenderwijs' uitspraken en ideeën overnemen van ex treem-rechts om stemmen te winnen. Het onderzoek dat D'Ancona bepleit moet zich uit strekken over alle partijen in de lidstaten van de Europese Unie. De PvdA-Europarlementariër haalde fel uit naar de WD! Onderzoek heeft volgens haar aangetoond dat de onrust onder de bevolking over de komst van vreemdelingen naar Nederland drastisch is toegenomen sinds de WD daar een zaak van heeft gemaakt. Aan de oplossing van het migranten-vraagstuk heeft de WD volgens D'Ancona tot nu toe echter geen enkele bijdrage geleverd. WD-Europarlementslid Wie- benga noemt D'Ancona's plan en beschuldigingen 'enorm tenden tieus' en 'demagogie'. „Toen me vrouw D'Ancona minister was, moesten de asielzoekers in de maïsvelden slapen," aldus Wie- benga. volgens hem doet zijn PvdA-collega er verstandiger aan mee te werken aan een 'na tionaal pact' om de problemen rond migratie te helpen oplos- Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers kunnen langdurig werklozen drie jaar in dienst nemen en ze in die periode twee jaar tot 30 procent onder het minimumloon betalen. Ze hoeven geen garantie te geven dat die werknemers na die drie jaar een vaste baan krijgen. oemt het 'wellicht ij fotol nat, een droge ju pad. het eind van mei de e zal daar een vet boi groeien. jaar geleden, 29 ml Theo Smeets uit Ecl nationale zeepkisf Ichap in Rhenen. Ige Limburger reed Jmutseld karretje. Iwintig jaar geleden, lerd Het Dorp officie |Door minister Marjj /laar de spots stond! ben andere vrouw: Mil die eind '62 de histoif uitzending 'Open Ipsenteerde. Die mar ending leverde me pig miljoen gulden ol vijf miljoen kwamq lucifersdoosjes. Nedel gevraagd om gul eq i luciferdoosje te pre Jat bij postkantoor I |r in te ..Jeveren. Mii „Dat iaee van die fcjes, van Geert Elffl natuurlijk het allej |dee van de wereld. effectief. Mensen st| tr aan. Je keek naar bu j dat andere mensen ed oosje wegbrachten. Da toch aan? Dan wilde I jet achterblijven? D<J Ie ook een lucifersdoosj led er wat geld in pat naar de kruidenid pht in ruim een half uil i vijf miljoen gulden ol een mooie start. Mei I miljoen in lueifersdoo^ (.512.821,27 om precies I latste dag van mei is do Jtas uitgeroepen tot Ie burendag. Jag zet de vereniging, dl [tig jaar bestaat, de bestl pn ons land in de bloeml die alleraardigste meil 1 Dat moet een jury na Üerlanders kunnen kand voordragen. De winnaal I op 31 mei een bloemet J jiden van staatssecretaf ■erpstra. :er die zij verkondigen! zij zich zelf schuldig an datgene, wat ze zq veroordelen en veraf! Nu is uit de psycholo-l d dat gevoelens die ei-I an een hooggesteld ide-| nhaalbaar of onbereik-l gebleken, verdrongen! en vervolgens vaak tol iatig handelen leiden, inl van of tegengesteld aanl lalbeeld, dat werd ge-r jische daarbij is echter! weinigen het slachtofferf van zo'n onzalige leer en ïmenselijk en fanatiekl en handelen. Zo bezien isl niet verwonderlijk, datl i bisschop Gaillot in Ro-| genade viel. Deze was inf htzinnige kerkpolitieke! van paus Johannes Pau-| mmers veel te vrijzinnig[ :halve 'aanstootgevend'! kerk. dk dogmatisch en stall tenslotte verstrekkende! renties heeft voor de kerk| eel, wordt dan kennelijk lijks ingezien en nog min-| vroeg of laat zulke kerk-l zelf in de put vallen diel r anderen gegraven heb-f an Mil Minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) zal zo'n regeling binnen- I kort mogelijk maken. Dat heeft I hij dit weekeinde voor de radio I laten Weten. Tot nu toe stelde Melkert steeds de eis dat een werkgever die iemand tijdelijk minder dan het minimumloon betaalt, ook verplicht is om 'hem vervolgens in vaste dienst te ne men. Werkgevers hebben zich steeds 1 verzet tegen die eis. Werknemer- I sorganisaties zijn tegen betaling onder het minimumloon. Dat zou 1 niet, zoals Melkert verwacht,1 extra banen opleveren. Kort geleden pleitten hoge amb tenaren ervoor het mogelijk te maken zes jaar lang minder dan I het minimumloon te betalen. I Dat idee verwerpt Melkert. 1 „Ik ben er diep van overtuigd dat niemand daarmee is gediend, want dan ga je langzaam maar zeker de armoede in Nederland I organiseren. Het volgende ver- (ADVERTENTIE) MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG HOFBURG BIER blik 0,33 liter Hoffelijk gebrouwen bier voor de laagste prijs: van 29 SINAASAPPEL 'SAP literpak ANCO PANNEKOEKMIX pak 400 gram NU 2 PAKKEN van 43^ Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans 02154-83333 Jac Hermans. Aanbiedingen geldig van: ma. 1 t/m woe. 3 mei 1995 haal na de verlaging van het minimumloon zal zijn verlaging van de uitkeringen. Er moet ten slotte nog een gezond verschil blijven tussen wat je in handen krijgt als je een uitkering hebt en wat je krijgt als je gaat wer ken." Melkert denkt dat een werkloze die twee jaar onder en een jaar met het minimumloon heeft ge werkt, een goede kans maakt op vast werk. Ook in het regeerak koord is afgesproken dat werken onder het minimumloon moge lijk moeten worden 'voor be paalde sectoren en voor beperkte tijd'. Van een vaste baan, na die tijd rept het regeerakkoord niet. Rotterdam (anp) - De rijksre cherche stelt een onderzoek in naar de toedracht van een ver keersongeval in Rotterdam, waarbij donderdagavond een' 18-jarige motorrijder uit de Maasstad dodelijk verongelukte. De bestuurder reed tijdens een achtervolging door nog onbe kende oorzaak frontaal tegen een politieauto, de evenoude zwaargewond. Daarbij raakte duopassagiere De motorrijder had de aandacht op zich gevestigd door onzeker rijgedrag en werd achtervolgd door een politie-auto. De motor waar hij op reed bleek geregis treerd als gestolen. Een tweede politiewagen probeerde de be stuurder tot stoppen te bewegen. Daar ging het fout. Volgens de politie had de motorrijder aan weerszijden van de politieauto voldoende ruimte om te passe ren. Een ooggetuige beschuldigt zaterdag in het Rotterdamse Dagblad de politie ervan de mo torrijder moedwillig te hebben geraakt. De politie wil op de beschuldiging geen commentaar geven. De betrokken agenten bleven ongedeerd en blijven vooralsnog aan het werk. VAT IS ER GEBEURD in de bijna vier maanden dat het bestandsakkoord in Bosnië van kracht was? Heel veel, maar niets dat een vrede in voormalig Joegoslavië dichterbij heeft kunnen brengen. Er is geen dag voorbij gegaan zonder gevechtshande lingen tussen de rivalen. De VN-blauwhelmen mochten zich als Duffer tussen de strijdende partijen opstellen, maar waren dagelijks doelwit van hun hoon en soms regelrecht hun schiet schijf. De etnische zuiveringen in de door Bosnische Serviërs Veroverde gebieden, gingen gewoon door. En het vredesoverleg dan? Had het bestand in ieder geval het klimaat geschapen, waarin diplomaten effectief konden werken aan uitvoering van het vredesplan dat door de Contactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Engeland) was opgesteld? Alles behalve dat. De kern van dat vredesplan wordt gevormd door acceptatie van de partijen van elkaar. De Bosnische moslims pouden moeten accepteren dat ze Bosnië in de toekomst delen met de Serviërs; de Serviërs zouden een deel van hun veroverde gebied weer moeten afstaan. Tot vandaag zijn de Bosnische Serviërs niet op dat voorstel ingegaan. Het doel van het bestandsakkoord is dus onuitvoerbaar gebleken. Jat de Bosnische regering en de leiding van de Bosnische Serviërs gisteren formeel verlenging van het bestand hebben afgewezen, ligt daarom voor de hand. VN-afgezant voor ex-Joegoslavië, Akashi, hoopt nu dat zijn verdere gesprekken 'een zekere mate van militaire stabiliteit op net veld' opleveren. Dat is een diplomatieke manier om uit te spreken dat de vredespogingen van buitenaf zijn mislukt en dat ue machtsverdeling in Bosnië op het slagveld zal worden bepaald. De VN-afgezant hoopt nog te kunnen bevorderen dat bet een 'nette' en beperkte oorlog wordt. Of is dit een te cynische vertaling van zijn woorden? Tot nu toe is n dit conflict de bemiddelende rol van VN, Navo en EU uitsluitend gedicteerd door de strijdende partijen, die weten dat Van buitenaf niet echt met militaire middelen zal worden fngegrepen: die kans is drie jaar geleden niet benut en intussen politiek onhaalbaar. Wat rest, is de internationale diplomatie naar de strijdende partijen gaan daarmee steeds weer aan de baal als onderdeel van hun machtspelletjes en intriges, pvu bepleit EU-commissaris Hans van den Broek dat 'de interna tionale druk' op de Servische leider Milosevic wordt vergroot. Hij ïou Bosnië en Kroatië moeten erkennen, om zodoende de leider nBosnische Serviërs te isoleren. Het is eerder bepleit, tonder effect. Waaruit zouden we kunnen afleiden dat de Uitspraak van de EU-commissaris meer is dan een zoveelste kruimel verbaal geweld? Vlaardingen/Eindhoven West-Nederland herdacht zaterdag de voedseldrop- ping die onder de naam 'Operatie Manna' op 29 april 1945 werd uitgevoerd. Het 'voedsel uit de hemel' redde destijds duizenden Nederlanders van de hon gerdood. Zaterdag werd de dropping 'overgedaan' met oude vliegtui gen die vertrokken vanaf zes vliegbases in Nederland en die witte broodjes uitstrooiden. In Vlaardingen belandden de broodjes op de spoorlijn en op afgesloten bedrijfsterreinen. Het treinverkeer werd enige tijd onderbroken omdat men sen op de rails naar broodjes zochten. Onder de toeschouwers bevon den zich ongeveer honderd ve teranen die een halve eeuw eer der voedsel afwierpen voor de toen hongerige bevolking. De Brit John Plenterleith is een van hen. Hij was 19 toen hij zich als vrijwilliger meldde bij de Britse luchtmacht. „Wij wa ren wel jong, maar wij wisten wat wij gingen doen. Pas tij dens de briefing voor de vlucht vertelden zij dat de mensen hier honger leden. In Engeland hadden wij geen idee van de omstandigheden waaronder de mensen hier leefden. Natuurlijk waren er in Engeland bombar dementen, maar wij hadden eten en het land was niet bezet. Dat verschil drong pas echt tot mij door na Operatie Manna. Wij vlogen laag - gelukkig wer den wij niet beschoten door het Duitse afweergeschut - en za gen hoeveel schade er was aan gericht." Plenterleith is inmiddels voor de derde keer in Nederland met de groep voormalige voed- seldroppers. Het wordt de laat ste maal, zegt hij zelf. „Wij worden te oud. Ik was toen een van de jongeren en dat ben ik nu nog, maar ik ben inmiddels al zeventig." „Iedere keer dat ik hier kom, is het weer emotioneel. Je ziet oude mensen staan die je hand schudden en zeggen: 'Jullie hebben ons toen gered'. Voor wat je dan voelt, zijn geen woorden", vertelt Plenterleith. Vlaardinger J. Keizerwaard woonde de herdenking van Operatie Manna ook bij, met zijn kinderen en kleinkinderen. Als 15-jarige maakte hij des tijds de voedseldropping mee. „De gezichten van de piloten kon je zien, zo laag vlogen de vliegtuigen over. Het was een hele sensatie. Via de radio was de dropping bekendgemaakt, maar niemand geloofde het." Hoewel de pakketten bij Den Haag en Rotterdam werden ge dropt, werd ook tussentijds uit enkele vliegtuigen voedsel ge gooid. „Dat was een geschenk uit de hemel." De belangstelling voor de his torische vliegshow die gisteren op Eindhoven Airport gehou den werd, viel tegen. Er werden zo'n 100.000 toeschouwers ver wacht terwijl er volgens de po litie zo'n 20.000 tot 40.000 mensen op af zijn gekomen. Voor vijf Amerikaanse vetera nen van de 101e Airborne Divi sion maakte het allemaal niets uit. Zij sprongen samen met elf Nederlandse parachutisten uit een met een forse rode ster getooide Li-2, de Russische versie van de Dakota DC-3. In september 1944 maakte het vijftal deel uit van de luchtlan dingseenheid die Eindhoven bevrijdde. Aanvankelijk zouden ze die sprong al vorig jaar hebben muf* Toeschouwers in Vlaardingen wuiven naar de piloten van oude toestellen die de 'Operatie Manna' zaterdag dunnetjes overdeden. foto's anp Een veteraan probeert in een loopgraaf op de vliegbases Soesterberg een wapen uit. De hele week zijn in het kader van de herdenking van de bevrijding veteranen te gast bij diverse evenementen. overgedaan, tijdens de vijftig ste herdenking van de militaire operatie Market Garden. Dat ging toen niet door in verband met de slechte weersomstan digheden. Nu verliep de sprong zonder problemen, zij het dat een Amerikaan niet op het beoogde landingsveld terechtkwam, maar midden op de publieks ruimte. De komende dagen springen de veteranen ook nog boven de vliegbasis Soesterberg en bij Arnhem. 'Koppeling alleen in 1996' Den Haag - Volgens staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken wordt de koppeling van de uitkeringen aan de lonen slechts voor één jaar hersteld. Na 1997 wordt er weer ontkop peld. Volgend jaar zullen de uitkeringen bruto in dezelfde mate worden verhoogd als de cao-lonen gemiddeld stijgen. De WD en Linschoten vinden dat een koppeling in 1997 alleen maar kan worden toegepast als er nog meer wordt bezuinigd op de sociale zekerheid. Coalitiepartner PvdA vindt dat de koppe ling ook in 1997 kan gelden, omdat het aantal mensen ment een uitkering ten opzichte van het aantal werkenden weer daalt. Fransman komt om bij val uit hotelraam Rotterdam - Een 26-jarige man uit Frankrijk is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen nadat hij uit een raam op de derde verdieping van een hotel in de Rotterdamse Graaf Florisstraat was gevallen. Getuigen hebben tegenover de politie verklaard dat het slachtoffer via het raam van zijn kamer buitenom naar een andere kamer wilde klimmen. Tijdens deze actie zou hij zijn evenwicht zijn verloren. Volgens een politie woordvoerder is de Franse geveltoerist op weg naar het ziekenhuis overleden. De recherche denkt niet dat er sprake is van een misdrijf. Journalist Herman Bleich overleden Den Haag - De journalist Herman Bleich is zaterdag, tijdens een verblijf in Israël, als gevolg van een acute hartstilstand overle den. Hij werd 77 jaar. Herman Bleich was meer dan vijftig jaar buitenlands correspondent in Nederland voor een aantal Duits talige bladen in Duitsland en Zwitserland. Geboren uit joodse ouders in Polen, die de oorlog niet overleef den, was Bleich na de machtsovername door Hitler in 1933 bij voortduring op de vlucht voor het nazidom. Hij verbleef voor kortere of langere tijd in Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Neder land en Zwitserland. Na de oorlog vestigde hij zich in Nederland waarvan hij in 1952 het staatsburgerschap verwierf. Hij ontwik kelde zich tot een kritische journalist van links-liberale signa tuur, die streed tegen schending van de mensenrechten en die opriep tot waakzaamheid tegen een herlevend fascisme in Duitsland. Belangstelling 'Mondriaan' valt tegen Den Haag - De Mondriaan-tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum heeft 185.000 bezoekers getrokken. Dat is veel minder dan de 300.000 waarop de organisatoren hadden gerekend. Voor eventuele tekorten heeft de Haagse gemeenschap zich eerder voor 300.000 gulden garant gesteld. Daarvan moet het merendeel nu worden aangesproken. Volgens de Stichting Mondriaan 1994 bedraagt dankzij subsi dies, garanties en sponsoring het tekort niet meer dan circa vijf proeent van de begroting, oftewel enkele tonnen. De tentoon stelling duurde ruim vier maanden. Van de betalende bezoekers kwam 40 procent uit het buitenland. Het museum had de deuren ook 's avonds geopend, maar daar werd slechts beperkt gebruik van gemaakt, aldus de stichting. Schilder Otto de Kat overleden Laren - De Nederlandse kunstenaar Otto B. de Kat is zondag middag op 87-jarige leeftijd in het Rosa Spier Huis in Laren overleden. Als kunstschilder werkte hij op vele plaatsen in Europa. Hij laat een omvangrijk oeuvre achter, waarvoor hij verscheidene culturele prijzen ontving. De Kat werkte in vele plaatsen in Europa. In Parijs leerde hij Theo van Doesburg, Piet Mondriaan en Zadkine kennen. Hij raakte er diep geraakt door het werk van de impressionisten. In 1940 keerde hij terug naar Nederland waar hij in 1946 samen met Kees Verwey De Hollandse Aquarellistenkring oprichtte. In 1955 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Rijksacademie in Amsterdam. In die tijd schilderde hij veel in Auvergne. Greenpeace bezet olieplatform Den Haag - Ruim dertig activisten van de milieuorganisatie Greenpeace hebben zondag een olieplatform in de Noordzee ten noordoosten van de Shetland-eilanden beklommen en bezet. Greenpeace wil met de actie voorkomen dat dit platform, dat zijn tijd heeft uitgediend, door eigenaar Shell in zee wordt gedumpt. Volgens Greenpeace bevat het een keur aan schadelij ke stoffen. Bij de actie beklommen vier van de actievoerders het 28 meter hoge platform van de Brent Spar. Een aantal schepen van belendende booreilanden probeerde het schip Moby Dick van Greenpeace en de rubberboten die bij de actie werden gebruikt, te hinderen. De Greenpeace-activisten zijn afkomstig uit Duits land, Nederland en Groot-Brittannië. Hilversum (anp) - Emeritus-hoogleraar Hans Schwerte (85) wist niet dat hij in de oorlog medische apparatuur van de Universiteit Leiden naar Dachau liet transporteren. Hij zei dit gisteravond voor de KRO-televisie. Volgens hem is het overigens niet onmogelijk dat hij voor het transport heeft gezorgd, maar hij kan zich er niets meer van herin neren. In Dachau werd de appa ratuur gebruikt om experimen ten uit te oefenen op gevange nen. Vorige week onthulde de KRO- televisie dat Schwerte eigenlijk Hans-Ernst Schneider heette en tijdens de Tweede Wereldoorlog als SS-Hauptsturmführer onder meer actief was in bezet Neder land. Schneider zorgde aan het eind van de oorlog zelf voor een nieuwe identiteit en werd uitein delijk rector van de universiteit in Aken. Door de toenmalige minister van Onderwijs Johannes Rau (SPD), nu premier van Nordrhein-West- falen, werd hij benoemd tot spe ciale vertegenwoordiger van de deelstaat bij de universiteiten van Nederland en België. Hij was in die functie vele keren in Nederland. Rau heeft zijn excu ses aangeboden aan de buurlan den. Schwerte verklaarde in het tv- interview dat hij zijn nieuwe naam koos op het moment dat hij door de Russen werd ver hoord. „Wat had ik moeten zeg gen: hang me maar op? Die Rus sen hadden dat in die chaos die toen heerste in een paar minuten gepiept." Als het om Amerikanen was ge gaan had hij misschien anders gereageerd, zo bleek uit zijn woorden. „De Amerikanen had den me misschien niet onmiddel lijk opgehangen." Schwerte trouwde onder zijn nieuwe naam voor de tweede keer met zijn echtgenote. Hem wordt kwalijk genomen dat hij is opgeklommen tot zo'n hoge maatschappelijke functie maar volgens hem heeft hij juist daar door veel kunnen doen voor oor logsslachtoffers. „Als ik sigaren handelaar was geworden, had ik niet zoveel voor hen kunnen be tekenen." De officier van justitie in Duits land kan hem in het ergste geval van medeplichtigheid aan moord beschuldigen, aldus Brandpunt. „Ik ben 85. Misschien heb ik nog twee jaar. Ik ben geen oorlogs misdadiger. Ik heb met die din gen waarvan ik word beschul digd niets te maken. Dat wij medeverantwoordelijk zijn, lijdt geen twijfel. Daarmee moet je leven zoals met kanker. Ik heb slechts bevelen uitgevoerd." (ADVERTENTIE) 22.00 uur Nederland 1 Ede (anp) - De twee Edese broers die vastzitten op verdenking van betrokkenheid bij de reeks brand stichtingen in hun woonplaats, proberen elkaar de schuld voor bepaalde branden in de schoenen te schuiven. „Ieder voor zich praat zich schoon door naar de ander te wijzen," zegt woordvoerder H. Munniksma van het speciale brandenteam van de politie. De jongste (21) heeft al enkele brandjes bekend. Hoeveel en welke precies, houdt de politie nog geheim. Of ook de oudste broer (34) brandstichtin gen heeft bekend, wil Munniksma niet zeggen. De rechercheurs zijn er nog niet van overtuigd dat ze met de aanhouding van de broers klaarheid kunnen brengen in alle, bijna veertig, branden. De politie houdt er nog steeds rekening mee dat er meer daders zijn van de branden in Ede. Over hun motieven hebben de broers nog niets concreets verteld.

de Stem | 1995 | | pagina 3