Maand mei: bevrijding en pausbezoek Melke 99 D'Ancom te* -DE STEM- DE STEM Vier maanden DE STEM BINNEN BUITENLAND y\| DE STEM Vernacular u FLODDERS W X r M n sr%i Q BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 Scheepsramp Zzszr1 Bonn-aanslag Rechtzinnigheid 4 Werken onder H0FBURG BIER MAANDAG 1 MEI 1995 De Weled.Heer Godefriedus Metgod Hemelaarsdreef 19 Heiligerwierde (B) Zeer Geachte Heer, Dank voor uw brief van 29-02- 94, waarin u vroeg naar de bete kenis van het woord 'vernacu lar' in Vernacular Verse. Dat kan sine qua non. De grondbe tekenis van het Engelse woord vernacular, of beter gezegd van het latijnse 'vernaculus' waar van het afgeleid is, is 'in de taal van de huisslaven'. Verna bete kent huisslaaf in de zin van 'slaaf, geboren in het huis van zijn meester'. Tegenwoordig betekent het En gelse vernacular niet meer dan 'in de landstaal'. De eerste bij bel in het Engels heette The Bi ble in Vernacular. The Faber Book of Vernacular Verse, dat u noemde in uw brief, is een ver zameling van rijmen, verzen en gedichten in de landstaal van het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten van Amerika, waaronder veel in streektalen en dialecten. Het rijmpje waar u moeite mee heeft, is geboren als graffiti op de muur van Penn Station in New Yorks Subway. Het is in derdaad niet te doorgronden voor wie het stadsdialect van New York niet kent. De Big Ap ple Yanks spreken het woord 'bird' uit als 'boyd' en 'hurt' als 'hoit'. Het graffiti-rijmpje: A little coitus never hoitus. Uitge sproken als Koitus en Hoitus. Dit is dus dialect voor The Queen's English: A little coitus - never hurt us. De betekenis is gauw verklaard: er is nog nooit iemand gestor ven aan wat gezond geslachts verkeer op zijn tijd. U vroeg echter naar een berijmde verta ling en dat is wel wat lastiger. Wat het rijmpje zo pakkend maakt, is de bondigheid van die acht lettergrepen. Ik kwam er niet dichter bij dan: Bij tijden copuleren zal ons niet deren. En iets korter: Af en toe een wip- pie, schaadt geen hippy. Dialectwoorden staan er niet in, evenmin als in het schampvers, gezongen door de jongens van het Yorkshire College, waarin ze getuigen van hun afkeer van het klassieke Latijn dat ze die nen te leren om te slagen. Door John O'Mill Latin Latin is a dead tongue dead as dead can be first it killed the Romans now it's killing me all are dead who wrote it all are dead who spoke it alle are dead who learnt it lucky dead, they earned it. Vertaald: Latijn Latijn, voor allemaal, is een dode taal zo dood als het maar kan. Eerst heeft het de Romeinen ge dood nu jan en alleman. Al wie die taal ooit heeft ge schreven is er in gebleven al wie het heeft gesproken heeft de moord erin gestoken. Al wie de de taal ooit heeft ge leerd is inmiddels gekrepeerd Net goed ook, wat dat soort zot verdient bij God geen beter lot. Zoals u ziet, geen woord dialect, in tegenstelling tot The Pit- mans's Love-song The Pitman's Love-song Aw wish my love was a ripe turnd smoking door in your dyke seid an aw myself was a shitter flee aw'd sook her allup before she was dried. Dit vijftiende eeuwse volks rijmpje 'in the vernacular' heb ik niet dichter kunnen benade ren dan: Ik wou dat ik een strontvlieg was en mijn liefde vla van een koe nog dampend vers in 't koele gras, dan werkte ik haar naar binnen toe voor ze'n droge koe-koek was. In de hoop u naar genoegen te hebben ingelicht verblijf ik met verplichte hoogachting Uw dienstwillige dienaar, John O'Mill Goede Raad Geef altijd Uw medemens goede raad, een van Uw beste kadoos. Wat kunt U er trouwens beter mee doen, voor U zelf is het waardeloos. Dominee Spooner (1) U bent 't soort personage dat Spooner zou hebben genoemd op zijn manier: a shining wit, en dat is enkel een compliment als U Ds. Spooners zwak niet kent Dominee Spooner (2) Op mijn verzoek zit Keetje Snoek in mijn ontbijt, de zoete meid, Om op te vreten is ze ik bedoel haar spoonerisme. Moammar Chadaffi In het land van Chadaffi wordt nauwkeurig gecheckt dat alle mensen zingen zoals hun leider is gebekt. Flattery, the Food of Fools. Zoals w'al bij de Ouden lazen is vleierij het voer, des dwazen maar houdt het eens voor aan een man met verstand. Hij hapt 't U kwijlend uit de hand. Pascal zei 't al 't Heelal is een griezelig grote, holle bal met zijn middelpunt onvindbaar overal en z'n omtrek, vis noch vlezig voor mensenogen niet aanwezig. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Temeuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand 29.80 per kwartaal 86,90 89.40) per halfjaar 172.80 177,80) per jaar 335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) 5 mei 1945: Koningin Wilhelmina houdt haar bevrijdingstoespraak voor Radio Herrijzend Neder land foto de stem/c. de boer 11 mei 1985: paus Johannes Paulus II bezoekt Nederland. De Italiaanse pers noemt het 'wellicht koudste ontvangst ooit...' foto Wie worden deze maand de beste buren van het land? Waarom kwam wielrenner Johan van der Velde met alcohol in zijn bloed over de finish? Mei. Een nieuwe maand, een nieuw verhaal vol weet jes van vroeger en weer spreuken voor straks. Door Mick Salet 1. Vandaag is het 1 mei, de dag van de arbeid. 2. Vijfenveertig jaar geleden, 2 mei '50, nam de Eerste Kamer de wet op de ondernemingsraden aan. Bedrijven met méér dan vijf entwintig werknemers moesten een ondernemingsraad instellen. 3. Als de zon schijnt in mei, is de lente voorbij. 4. Dodenherdenking. Vijftig jaar geleden, 4 mei '45, capituleerden de Duitse stijdkrachten. Neder land was weer vrij. In het Lon- dense Brown's Hotel kwamen journalisten minister-president Pieter Sjoerd Gerbrandy om een reactie vragen. Het lukte hem, door alle emoties, niet om een goede verklaring op te stellen. Half hopeloos belde hij de schrij ver A. den Doolaard om hem te komen helpen. Den Doolaard kwam: „Het was doodstil in de grote kamer op de eerste verdie ping van Brown's Hotel. Ik liep op mijn tenen naar binnen. Daar zat de kleine man, het grijze hoofd gebogen boven de openge slagen Statenbijbel. Toen ik mijn hand op zijn schouders legde, be gon hij- te huilen. 'Het heeft ook zo lang geduurd en ik heb zulke verschrikkelijke fouten ge maakt.'" 5. Bevrijdingsdag. Vijftig jaar ge leden, 5 mei '45, sprak koningin Wilhelmina voor Radio Herrij zend Nederland de bevrijdings toespraak waar ze in '44 al een beetje aan begonnen was. „Man nen en vrouwen van Nederland, onze taal kent geen woorden voor hetgeen in ons aller hart omgaat in deze ure der bevrijding van ge heel Nederland. Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en aan 30 mei 1970 wordt Het Dorp geopend.'Mies Bouwman presenteerde in 1962 de legendarische tv-actie, waarin (met hulp van onder an dere Wim Kan) geld werd ingezameld voor het speciaal voor gehandicapten gebouwde complex in Arnhem. foto dijkstra eigen haard. Verslagen is de vij and van oost naar west en van noord naar zuid. Verdwenen het vuurpeloton, de gevangenis en het martelkamp. Voorbij is de na meloze druk van de vervolger, welke vijf jaar lang u heeft ge kweld; voorbij is de verschrik king van de hongersnood. Warme dank breng ik, mede namens u al len, aan onze bondgenoten en hun strijdmacht voor onze bevrij ding en voor onze redding uit de greep van de hongerdood." 6. Vijfentwintig jaar geleden, 6 mei '70, was Feyenoord de eerste Nederlandse voetbalclub die de Europa Cup won. In de finale werd het Schotse Celtic met 2-1 verslagen. 7. Als het dondert in mei, valt er dikwijls hagel bij. 8. Op 8 mei wordt in Arnhem het World Liberty Concert gehouden. 9. Op 9 mei '44 daalde het kwik tot min 5,4 graden celsius. Een kouderecord voor mei. 10. Vijfenvijftig jaar geleden, 10 mei '40, vielen de nazi's Neder land binnen. 11. Tien jaar geleden, 11 mei '85, kwam paus Johannes Paulus II naar Nederland. Het liep niet echt storm. Er stonden veel min der mensen op het vliegveld en achter de dranghekken dan ver wacht. De Italiaanse krant Cor- riere della Sera noemde de ont vangst 'wellicht de koudste die de paus ooit heeft ontvangen in lan den van het oude christendom'. 12. Pancraas, Servaas en Boni faas, geven ijs en vorst helaas. Op de katholieke kalender is 12 mei de dag van Sint Pancratius. Een heilig verklaarde martelaar die vooral bekend is als één van de ijsheiligen. Niet dat Pancatrius iets met ijs of ijsjes van doen had. Maar omdat de thermometer op zijn naamdag nog wel eens tot onder nul kan dalen, staat hij te boek als een apostel van de vorst. De andere ijsheiligen zijn: Sint Servatius (13 mei) en Sint Boni- facius (14 mei). Sint Mamertus (11 mei) wordt soms ook tot het groepje gerekend. 13. Zaterdag 13 mei begint de Ronde van Italië, ook wel bekend als de Giro. In '87 won wielrenner Johan van der Velde de paarse trui in deze ronde. In '88 weer. „Dat was met die barbaarse etap pe op de Gavia. Hagelbuien, sneeuwjacht, ijsregen. Ik kom als eerste op de top, maar bevangen door de kou ben ik daar een cam per in gevlucht. Ik verloor het be wustzijn en ik werd met cognac weer bij zinnen gebracht. Erik Breukink heeft die etappe ge wonnen, maar ik heb niet opge geven. Totaal onderkoeld kwam ik over de streep. 14. Dit jaar is het op zondag 14 mei moederdag. 15. Mei koel en nat, vreet koe en paard zich zat. 16. Is het weer in mei te mooi, dan ziet de schuur maar weinig hooi. 17. Vijfenzeventig jaar geleden, 17 mei '20, werd Schiphol een echt internationaal vliegveld. Die dag opende de KLM de eerste luchtlijn. Op Londen. Er werd gevlogen met Britse kisten die eerder gebruikt waren als bom menwerpers. De piloten namen niet de kortste, maar wel de vei ligste route. Eerst naar Calais en dan zo snel mogelijk Het Kanaal over. Op een hoogte van zo'n driehonderd meter. 18. Een koude mei, een gouden mei. 19. Vijfenzestig jaar geleden, 19 mei '30, had dagblad De Tele graaf een nieuwtje: Philips zou een nieuw soort grammofoonpla ten gaan maken. „Bestaande uit een soort papier-cellulose zullen de platen buigbaar en onbreek baar zijn." 20. Bijenzwerm in mei, goed te ken voor de wei. 21. Zeventig jaar geleden, 21 mei '25, werd Petrus Canisius uit Nij megen heilig verklaard. 22. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl komt deze maand naar Nederland. Op 22 mei legt hij een krans bij De Verwoeste Stad, het beeld van Ossip Zadki- ne dat herinnert aan het bombar dement waarmee de nazi's in mei '40 het hart van Rotterdam weg sloegen. 23. In mei warme regen, betekent vruchtenzegen. 24. Vijfendertig jaar geleden, 24 mei '60, sloot de PTT de miljoen ste telefoon aan. In Arnhem, dat toen nog 08300 als netnummer had. 25. Hemelvaartsdag. Op 25 mei '22 steeg de temperatuur ge meten in Gemert en Sittard tot 35,6 graden celsius. Een warmte- record voor mei. 26. Dertig jaar geleden, 26 mei '65, nam Hub van Doorne af scheid als president van DAF. Als afscheidscadeau gaf hij het per soneel een miljoen gulden. Eén miljoen voor zo'n zesduizend per soneelsleden. 27. Is mei nat, een droge ju volgt haar pad. 28. Als op het eind van mei de kels bloeien, zal daar een vet bo renjaar uit groeien. 29. Veertig jaar geleden, 29 n '50, won Theo Smeets uit Ec het eerste nationale zeepkii kampioenschap in Rhenen. dertienjarige Limburger reed een zelfgeknutseld karretje. 30. Vijfentwintig jaar geleden, mei '70, werd Het Dorp officii geopend, Door minister Mar Klompé. Maar de spots stond vooral op een andere vrouw: Bouwman, die eind '62 de histo sche tv-uitzending 'Open Dorp' presenteerde. Die mar thon-uitzending leverde me dan twintig miljoen gulden o De eerste vijf miljoen kwam binnen in lucifersdoosjes. Nedi land was gevraagd om gul e gift in een luciferdoosje te pro pen en dat bij postkantoor kruidenier in te.Jeveren. M Bouwman: „Dat i§ee van die cifersdoosjes, van Geert Elfl rich, was natuurlijk het alle mooiste idee van de wereld, simpel. „Maar zo effectief. Mensen st ken elkaar aan. Je keek naar bi ten en zag dat andere mensen e lucifersdoosje wegbrachten. D sloot je je toch aan? Dan wilde toch niet achterblijven? D maakte je ook een lucifersdoo: leeg, deed er wat geld in bracht dat naar de kruideni Het bracht in ruim een half u meer dan vijf miljoen gulden o Dat was een mooie start, dan vijf miljoen in lucifersdoo jes." 5.512.821,27 om precies zijn. 31. De laatste dag van mei is do Humanitas uitgeroepen tot nationale burendag. Op die dag zet de vereniging, dan vijftig jaar bestaat, de bes buren van ons land in de bloem tjes. Wie die alleraardigste me sen zijn? Dat moet een jury n beslissen. Alle Nederlanders kunnen kam daten voordragen. De winna: krijgen op 31 mei een bloemet Uit handen van staatssecreta Erica Terpstra. Met aandacht heb ik 22 april het artikel over het vergaan van het schip m.s. 'Braer' gelezen. Enige kanttekeningen bij het relaas van uw verslaggever over de oor zaak van de ramp zijn m.i. op zijn plaats. Hij beschrijft dat het personeel van de machinekamer door het uitvallen van een boiler er toe overging de brandstof van de hoofdmotor te veranderen: van zware olie in dieselolie. Verder in het verhaal lees ik dat er wa ter aangetroffen werd in 'de kleine dieseltank', na het openen van een dop, en dat uiteindelijk na een paar uur de voortstuwing uitviel. Opmerking 1: elk schip van re delijke omvang heeft minstens twee hulpketels aan boord, na melijk een afvoergassenketel en een oliegestookte ketel. Beide ketels verzorgen (alleen of in combinatie, naar gelang de vraag naar stoom) de algehele stoomverwarming in bunkers, settlingtanks, dagtanks en even tueel de ladingtanks, alsmede airconditioning etc. Een afvoergassenketel haalt de restwarmte uit de rookgassen van de hoofdmotor en verzorgt zo op economische en simpele wijze tijdens zeebedrijf geheel of gedeeltelijk de stoomvoorzie ning. Dat beide ketels buiten be drijf waren is onwaarschijnlijk. bewerken I Puhr brieven °P rijm Pub''catie betekent automatisch dat de Znf'ehetmetuw [«andpunt eens is. Opmerking 2: in geval van water in brandstoftanks zijn er legio middelen aanwezig in een ma chinekamer om te voorkomen dat de voortstuwing stopt door dat er water tot aan de verstui vers komt. Centrifugaalsepera- toren, bij iedere werktuigkundi ge welbekend, kunnen bijvoor beeld al een hoop onheil voorko men. Het gedeeltelijk overpom pen van brandstof in de bilge of lektanks is een optie. Het door spoelen van het brandstofsys teem om eventueel aanwezig wa ter te verwijderen is geen routi ne, maar voor vakmensen een te klaren klus. Gezien de tijd, verlopen tussen de eerste 'storing' en de stran ding, heb ik twijfels over zowel de aard der storingen alsmede de kwaliteit van de opvarenden. Als men wel aan dek kon komen om zich tot de laatste man te laten evacueren, was het m.i. ook mo gelijk de betreffende ontluch- tingskokers provisorisch af te blinden Breda R.J.F. Ouwerling, ex-scheepswerktuigkundige Afgelopen zaterdag verhaalde uw verslaggever op smeuïge wij ze van het reddingswerk tussen de door de bomaanslag in Okla homa City veroorzaakte puinho pen. Wat ben ik blij dat ik zijn verslag gelezen heb. Nu weet ik tenminste eindelijk hoe een menselijke schedel reageert op een allesvernietigende explosie. Voor wie het niet gelezen heeft: die splijt open, zodat de hersens naar buiten puilen. Een reddingswerker zag zijn kans schoon en duwde de her senmassa als een volleerd chi rurg terug in de gapende spleet in het hoofd van een nog levend meisje. Zou dat pijn doen? Er was ook een man wiens dub- belgebroken been achterstevo ren aan zijn lichaam zat. Dat moet een komisch gezicht ge weest zijn. Mocht hij de ramp overleven, dan kan hij zijn on derdaan wellicht vertonen in een rariteitenkabinet. Laat hem dan meteen die vrouw meebrengen, wier onderkaak was ontdaan van alle vlees. Niet alleen een waar studie-object voor leer ling-tandartsen, maar ook leuk om kleine kinderen mee de stui pen op het lijf te jagen, dunkt me. Tot slot maakt uw verslaggever gewag van een ambtenaar die een collega, wiens oog, pardon, wiens rechteroog, uit de kas hing, naar buiten wist te leiden. Hij denkt natuurlijk dat die ambtenaar dat deed omdat zijn collega het spoor bijster was. Maar dat was niet zo. 's Mans ogen puilden gewoon uit zijn hoofd van stomme verbazing over de aanwezigheid van de grote schare bloeddorstige pers muskieten die hun best deden met oog voor de meest gruwelij ke details zoveel mogelijk men selijk leed in ranzige stukjes voor het thuisfront te verwer ken. Beste Stem, je had meer karak ter getoond door deze bedenke lijke frasen te schrappen. Deze categorie 'verslaggeving' past immers niet in een krant. Ster ker nog, die is uiterst ongepast. Etten-Leur Jan Ruijter Het artikel van Jan Bouwmans in de rubriek 'Geestelijk Leven' van De Stem van vrijdag 21 april jl. gaf te denken. Er blijkt weer eens uit dat kerkelijke leiders ook maar gewone mensen zijn, hetgeen maar al te vaak vergeten wordt en niet in het minst door die 'gewone' kerkleiders zelf. Zo blijkt nogal eens dat juist kerkleiders, die enorm streng zijn in de leer en die hun rechtzi- nigheid van de daken verkondi gen, min of meer gefrusteerde lieden zijn, die hun hoge idealen en normen zelf niet waar kunnen maken of kunnen naleven. Te verwonderen is dat niet, want och, je zult maar zulke verheven denkbeelden koesteren, die wei nig naar mensenmaat gesneden zijn. Ook aan kerkelijke ambts dragers is immers niets mense lijks vreemd. Maar 'adeldom verplicht' en der halve mag ook zeker van kerk leiders verwacht worden, dat ze - ofschoon niet onkreukbaar - zich op de eerste plats houden aan de leer die zij aanhangen en met zoveel aandrang en overtui ging verkondigen. Vaak oordelen zij niet weinig lichtvaardig over mensen en za ken, die niet in hun rechtzinnige kraam van pas komen. Dan komt het minstens nogal dubbelslach tig over, als achteraf blijkt dat zij zich meer dan eens al te men selijk hebben gedragen ten koste van hen, over wie ze waren aan gesteld. Je zou zo denken dat er dan toch wel iets fundamenteel mis moet zijn met zulke leiders, dan wel met de leer die zij verkondigen aangezien zij zich zelf schuldij maken aan datgene, wat ze mateloos veroordelen en veraf schuwen. Nu is uit de psycholo gie bekend dat gevoelens die ei gen zijn aan een hooggesteld ide aal dat onhaalbaar of onbereik baar is gebleken, verdronge worden en vervolgens vaak to dwangmatig handelen leiden, i weerwil van of tegengesteld aa het ideaalbeeld, dat werd koesterd. Het tragische daarbij is echtei dat niet weinigen het slachtoffe worden van zo'n onzalige leer e zulk onmenselijk en fanatie denken en handelen. Zo bezien het ook niet verwonderlijk, da juist een bisschop Gaillot in Ro me in ongenade viel. Deze was het rechtzinnige kerkpolitiek denken van paus Johannes Pau lus II immers veel te vrijzinnil en derhalve 'aanstootgevend voor de kerk. Dat zulk dogmatisch en sta denken tenslotte verstrekkend consequenties heeft voor de als geheel, wordt dan kennelijl nauwelijks ingezien en nog min der dat vroeg of laat zulke kerk leiders zelf in de put vallen di zij voor anderen gegraven heb ben. Breda A.W. van Mil kerl Hilversum (anp) - PvdA-Eu- roparlementariër D'Ancona stelt een onderzoek voor naar de mate waarin democrati sche partijen in Europa ge- dachtengoed van extreem rechts overnemen. In Neder land zou wat haar betreft vooral de WD aan zo'n on- Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers kunnen in dienst nemen en ze in die per onder het minimumloon betalen geven dat die werknemers na krijgen. Minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) zal zo'n regeling binnen- j kort mogelijk maken. Dat heeft i hij dit weekeinde voor de radio laten Weten. Tot nu toe stelde Melkert steeds de eis dat een 1 werkgever die iemand tijdelijk e minder dan het minimumloon 1 betaalt, ook verplicht is om 'hem vervolgens in vaste dienst te ne- j men. Werkgevers hebben zich steeds verzet tegen die eis. Werknemer sorganisaties zijn tegen betaling onder het minimumloon. Dat zou niet, zoals Melkert verwacht,1 extra banen opleveren. Kort geleden pleitten hoge amb tenaren ervoor het mogelijk te maken zes jaar lang minder dan het minimumloon te betalen. Dat idee verwerpt Melkert. „Ik ben er diep van overtuigd dat niemand daarmee is gediend, want dan ga je langzaam maar zeker de armoede in Nederland organiseren. Het volgende ver- ■II v li (ADVERTENTIE) bJik 0,33 Jiter Hoffelijk gebrouwen bier voor de laagste prijs: van £9 ifi SINAASAPPEL- kHemum SAP literpak ANC0 PANNEK0EKMIX pak 400 gram NU 2 PAKKEN van 13T Bel voor de dichtstbjzijnde Jac. Hermans 02154-83333 Aanbiedingen geldig van: |ar U«rmant I 313 1 t/m WOe. .JacHermansJ 3 mei 1995 WAT IS ER GEBEURD in de M bestandsakkoord in Bosnië van kra dat een vrede in voormalig Joego brengen. Er is geen dag voorbij g< lingen tussen de rivalen. De VN-b buffer tussen de strijdende part dagelijks doelwit van hun hoon er >chijf. De etnische zuiveringen in reroverde gebieden, gingen gewoc En het vredesoverleg dan? Had h klimaat geschapen, waarin diplom aan uitvoering van het vredesplan Rusland, Frankrijk, Duitsland en Er behalve dat. De kern van dat vre' acceptatie van de partijen van el zouden moeten accepteren dat ze met de Serviërs; de Serviërs zoude gebied weer moeten afstaan. Toi Iierviërs niet op dat voorstel ingegr Het doel van het bestandsakkoord i Dat de Bosnische regering en c Serviërs gisteren formeel verleng afgewezen, ligt daarom voor de har VN-afgezant voor ex-Joegoslavië verdere gesprekken 'een zekere m het veld' opleveren. Dat is een d spreken dat de vredespogingen va de machtsverdeling in Bosnië c 'epaald. De VN-afgezant hoopt n het een 'nette' en beperkte oorlog fJf is dit een te cynische vertaling dit conflict de bemiddelende uitsluitend gedicteerd door de stri yan buitenaf niet echt met mi 'hgegrepen: die kans is drie jaar Politiek onhaalbaar. Wat rest, is maar de strijdende partijen gaan Paal, als onderdeel van hun macht: Nu bepleit EU-commissaris Hans 'onale druk' op de Servische leide !0u Bosnië en Kroatië moeten erke van de Bosnische Serviërs te isi donder effect. Waaruit zouden uitspraak van de EU-commissaris Kruimel verbaal geweld?

de Stem | 1995 | | pagina 2