L DE STEM 1994 slecht voor detailhandel indbureau igs voor ^leiding! p /Minder vis in Noordzee door rioolzuivering' Philips kan geen harde garanties voor toekomst geven Hoofdrol kader Industriebond FNV Bestuurscrisis bij CVB Bank Consumentenkrediet groeit minder snel CONTROLLER [Teruglopende inkopen bij inkoopcombinatie Euretco zetten zich dit jaar voort Philips Lighting is wereldleider Bedrijven A6 ECONOMIE KORT x 65 ).V. biedt, in verband met ctiviteiten, mogelijkheden voor EN GOEDE SOCIALE VAARDIGHEDEN ent u mede verantwoordelijk Ictureren en organiseren van het f en bedrijfseconomisch proces. aan het verstrekken van [tie en het opstellen van (keringen. jn adequaat werkende AO/IC. hoofd Finaciële Personele en relevante werkervaring, bij J-organisatie, en hebt een Ing genoten. id werken en bent analytisch, bplossend ingesteld. |e 32 jaar. el beantwoordt, beschikt over hnpak en affiniteit hebt met (nodigen wij u uit een schriftelijke pasfoto binnen 14 dagen te |ng Personeelszaken van c B.V., al- :ursus kunnen maximaal ;ten deelnemen. De training dagdelen van 3 uren in beslag it afgesloten met een toets. >ehalen van deze toets ontvangt irtificaat van deelname. Wilt u lag in de catering? Neem dan |op met Maryse Rasenberg op md adres. 076-20 12 20 ceerde gebied in België. :aat aangegeven vanaf welke st-Brabant u naar welke net- België kunt bellen tegen het grenstarief. In uw telefoon- alle grensgebieden precies boekje cAlles wat u moet Duitenland' raadplegen, dat imafoon. Of bel anders ons sn telecom Economie pen Haag (anp) - De Neder landse visserij is bang dat de ■vangsten in de Noordzee de ko kende jaren tot een drama- Ijsch niveau teruglopen. Oor- laak is de vermindering van Let aantal voedingsstoffen in jjet zeewater, waardoor de vis- jiland daalt. 1 Volgens visserij-organisaties lijkt jet er op dat bioloog Boddeke van I het Rijksinstituut voor Visserijon- jderzoek (Rivo) gelijk gaat krijgen. 1 Boddeke waarschuwt al j aren voor je gevolgen van de zuivering van rioolwater in Westeuropese lan den. Daardoor is de hoeveelheid fosfaat die via de grote rivieren in de Noordzee terecht komt, enorm af genomen. Ook het Nederlands mestbeleid heeft de uitspoeling van fosfaat verminderd. Fosfaat is een meststof voor plankton, dat weer als voedsel dient voor vissen en schelpdieren. Boddeke, die onlangs afscheid nam bij het Rivo, is steeds een roe pende in de woestijn gebleken. Zijn vertrek benutte hij door nog één keer kritiek te uiten op de be leidsmakers in Den Haag die zou den weigeren het probleem te on derkennen. Volgens Boddeke is er sprake van beleidsmatige verlam ming. De Nederlandse visserij ste vent in zijn ogen af op een 'cata strofe-scenario', maar maatrege len om de pijn te verzachten blij ven achterwege. De Nederlandse visserij is inmid dels tot de conclusie gekomen dat Boddeke het wel eens bij het rech te eind zou kunnen hebben. Zo slaagden de vissers er vorig jaar niet in het scholquotum vol te vis sen. Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten noemt de situatie 'erg ver ontrustend', gelet op de ontwikke ling van de visstanden. „We zijn bang dat Boddeke gelijk krijgt. Om die reden is een discussie over de toekomst van de visserij nodig." Ook voorzitter Kramer van de Fe deratie van Nederlandse Visserij- verenigingen vreest voor het gelijk van Boddeke. „Als het zo doorgaat zitten we over vijf jaar in de pro blemen," aldus Kramer. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij meent echter dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. „Wij zien geen re den het beleid aan te passen," al dus een woordvoerster. Volgens haar is het beleid gericht op een beheerst gebruik van de Noordzee. „We kunnen de zee niet gaan be mesten ten behoeve van de visse rij-" Het Tweede-Kamerlid Huys (Pv- da) sluit echter niet uit dat de vangst van bepaalde vissoorten tijdelijk moet worden verminderd of zelfs gestaakt. Dat is al eens eer der gebeurd met de haringvisserij. Volgens Huys kunnen de visstan den zich herstellen tijdens de vangststop. Gedurende een derge lijke periode zou de overheid de vissers financieel moeten onder steunen, vindt hij. |Van onze verslaggever ia - De inkoopcombinatie Eurecto in Breda heeft zijn omzet vorig jaar met 8 procent terug zien lopen tot 1,4 mil jard gulden. Het bedrijfsre sultaat daalde ten opzichte 1993 met 17 procent tot 4,5 miljoen gulden. Ondanks de dalende omzet en bedrijfsresultaat, steeg de netto winst in 1994 met maar liefst 23 procent tot 4,3 miljoen gulden. Deze stijging is een gevolg van een betere financieringsresul taat en een lagere belastingdruk. Dit staat in het gisteren versche nen jaarverslag over 1994 van Euretco, een retailorganisatie die zich richt op ondernemers in denon-food detailhandel. De or ganisatie biedt de aangesloten mnkeliers (2100) verschillende diensten aan, waaronder inkoop, reclame, marktonderzoek en verzekeringen. Volgens Eurecto is 1994 'on danks een groeiend vertrouwen van de consument, een laag in flatiecijfer en een redelijk eco nomische groei' geen goed jaar voor de detailhandel geweest. De bestedingen van de consu ment in de non-food detailhan del zijn vorig jaar met 0,5 pro cent gedaald. De daling in voor Euretco rele vante branches (mode, woning inrichting, sport) bedroeg zelfs 3 procent. De voornaamste oorza- zijn een niet verbeterde koopkracht, veranderingen in bestedingsprioriteiten en het ontbreken van een vernieuwd modebeeld. Door de moeilijke marktomstan digheden is de detailhandel vo- j jaar bij zijn inkopen terug houdend geweest. Dit is een van de redenen dat Euretco zijn om zet zag dalen. Een andere reden s dat het aantal aangesloten on- I dernemers met drie procent daalde tot 2100 (met in totaal 0 vestigingen). In de eerste maanden van 1995 heeft het beeld van teruglopende inkopen door de bij Euretco aan gesloten ondernemers zich voortgezet. De omzetverwach- üng is dan ook gematigd. De druk die hierdoor mogelijk on- staat zal - net als vorig jaar - ge compenseerd kunnen worden door efficiëntere bedrijfsvoe ring, aldus de Euretco-directie. Het personeelsbestand van Eu- 'etco is nagenoeg gelijk geble ven; eind vorig jaar bedroeg het aantal medewerkers op basis van een volledig dienstverband «23 (1993: 625). He voorgenomen sluiting van een aantal eigen winkels zal dit jaar tot een daling van het per soneelsbestand leiden. Het is nog riet duidelijk om hoeveel men sen het gaat. Euretco is 1991 tot stand geko- raen door de fusie van de In- koopcombinatie Nederland en Samen Sterk Retailservices. De organisatie heeft vestigingen in Breda (hoofdkantoor), Amster dam, Houten, Nieuwkuyk, Hoogeveen en Hong Kong. De produktiehal van Philips Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE VERVOLG VOORPAGINA Volgens Van der Ster zijn de eerste gelui den van BCE hoopgevend. „Er is interesse van een aantal bedrijven." De multinatio nal heeft goede ervaringen met BCE dat eerder in het Noorditaliaanse Alpignano nieuwe werkgevers wist te vinden voor het overbodig geworden personeel. „Die twee dingen samen geven mij vol doende steun om met overtuiging te zeg gen dat wij hele goede oplossingsmogelijk heden hebben om de problemen voor onze mensen te minimaliseren." „We willen voorkomen dat we om de paar jaar met dit soort mededelingen moeten komen. De activiteiten die gelegenheid krijgen om door te gaan hebben ingrediën ten in zich die het heel goed mogelijk moet maken om concurrerend te blijven, respec tievelijk te worden." Harde garanties kon Van der Ster niet ge ven. „Het is op dit moment moeilijk aan te ge ven of gedwongen ontslag geheel voorko men zal kunnen worden. Het is bepaald geen plezierige boodschap die de mede werkers vandaag te horen hebben gekre gen. Vooral niet omdat er op het functio neren van ons bedrijf en van de mensen niets valt aan te merken." „De concurrentie vanuit landen met veel lagere kosten kunnen wij niet veranderen. Het enige dat Philips Lighting in dit soort situaties kan doen, is zich snel aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden." Bang voor zijn eigen baan is Van der Ster niet. „Ik heb de komende jaren de handen vol om dit tot een succes te brengen." De vestigingsdirecteur ziet de ingreep in Terneuzen niet als inleiding voor een sane ring van de complete licht-divisie van de multinational. „Om aan dit verhaal te koppelen dat er iets aan de hand zou zijn met Philips Lighting totaal gaat mij te ver." De bonden zijn evenwel bang dat de ont slaggolf in Terneuzen wel eens het einde van Philips Terneuzen kan betekenen. Jongejan: „Er is geen enkele zekerheid dat het hier mee ophoudt. Philips heeft duide lijk gezegd dat de resterende produktielij- nen concurrerend op de markt moeten blijven en dat die zich zullen moeten be wijzen. Dat betekent dat de loonkosten omlaag moeten. En waar zijn die het laagst?". De lichtdivisie - met 45.700 werknemers en 70 fabrieken verspreid over de hele wereld - is een van de meest winstgevende onderdelen van Philips. Vorig jaar werd een bedrijfsresultaat van 938 miljoen geboekt op een omzet van 8,3 miljard. Daarmee is Philips Lighting wereldleider op het gebied van verlichting, vóór Osram en General Electric. Van de licht-omzet komt 50% uit Europa, 36% uit Noord- en Zuid- Amerika en 14% uit de rest van de wereld. Vice-president Cor Boon stra, die per 1 april de leiding over de lichtdivisie heeft overgedragen aan de Brit John Whybrow, zei onlangs dat hij een groei van tussen de 8 en 10% per jaar voor mogelijk houdt. Behalve op het aantrekken van de economie en de toenemende belangstelling voor energiezuini ge en milieuvriendelijke produkten mikt Philips daarbij vooral op een agressieve marktbenadering in het Verre Oosten. Aan de huidige vier joint ventures in China wil de lichtdivisie er voor de eeuwwisse ling nog tussen de vijf en zeven toevoegen. (ADVERTENTIE) isponse computer en voor :i hoger grenstarief. «es ar- as arm «ca Nederland '95 WIJZIGING SUBSIDIEREGELING EN TERMIJN VAN INDIENING OPROEP AAN HET BEDRIJFSLEVEN De Minister van Economische Zaken heeft besloten de termijn voor het indienen van aanvragen op grond van de Subsidieregeling waterschade 1995 te verschuiven naar 10 mei 1995. Daarnaast is de regeling op een aantal inhoudelijke punten aangepast, waaronder een forfaitaire uitkering inzake de evacuatiekosten. Zie ter zake de advertentie elders in dit blad. Alle gedupeerden die tot op heden nog geen aanvrage om tegemoetkoming in de geleden schade hebben ingediend danwel een beroep wensen te doen op een der elementen van de hierboven genoemde wijziging, dienen hiertoe uiterlijk 10 mei 1995 middels de daartoe door de Minister aangewezen groene aanvraagformulieren een aanvrage in te dienen bij: de Stichting Watersnood Bedrijven Nederland 1995, p.a. Postbus 637, 5900 AP Venlo. Aanvragen die na 10 mei 1995 worden ontvangen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Gedupeerde ondernemers die het groene formulier nog niet hebben ontvangen, kunnen dit alsnog opvragen bij de Kamer van Koophandel of het I.M.K. in de eigen regio. Voor eventuele giften: I.N.G.-Venlo 68.83.31.777 giften zijn fiscaal aftrekbaar en vrijgesteld van schenkingsrecht. Utrecht (anp) - Het congres van de Industriebond FNV heeft gisteren met een grote meerderheid ingestemd met een fasegewijze invoering van de plannen, waarmee het hoofdbestuur de bond een sterkere positie wil geven in de bedrijven. Voorzitter B. van der Weg voor ziet evenwel geen gemakkelijke uitvoering van de besluiten. „Het is niet gering wat we heb ben aangenomen," zei hij aan het slot van de bijeenkomst. „Dat is wat we goed tot ons moeten laten doordringen." Centraal in de plannen staat versterking van de positie van de kaderleden, vrijwilligers die onbetaald actief zijn voor de bond. Zij moeten, ondersteund door de professionele bestuur ders, meer taken op zich gaan nemen. De gedachte daarachter is dat de wervingskracht van de bond wordt vergroot. Om het kader lidmaatschap aantrekkelijker te maken, wil de industriebond zorgen voor betere opleiding en ondersteuning. Volgens Van der Weg heeft ook het bedrijfsleven daar baat bij. De nu aangenomen voorstellen vereisen ook een grondige reor ganisatie van de bond. Naast de voornamelijk districtsgewijze werkwijze zullen kaderleden worden verenigd in vijftig a ze ventig activiteitengroepen, die mede op basis van de binding met de bedrijven waarin zij werken georganiseerd zullen worden. Schoonmakers worden zo met schoonmakers georganiseerd en werknemers in de metaalnijver heid met collega's in dezelfde bedrijfstak. Voor de voornemens is een aan zienlijke uitbreiding van het kaderbestand vereist. De bond telt nu een kleine 18.000 kaderleden, waarvan er 6000 niet of nauwelijks actief zijn. Het streven is om uit te komen op 1 kaderlid op elke 10 gewone leden. Daarvoor zijn ongeveer 25.000 kaderleden nodig. De wijzigingen zullen ook voor het professionele apparaat van de bond vérstrekkende gevolgen hebben. Districtsbestuurders moeten zich dienstbaarder opstellen ten opzichte van het kader. Het voornaamste verzet tegen de bestuursvoornemens is dan ook juist vanuit de hoek van de professionele organisatie geko men. Het hoofdbestuur heeft moeten toezeggen dat de veranderingen geleidelijk worden ingevoerd. Van een verslaggever Den Bosch - Een bestuurscrisis binnen de Cen trale Volksbank (CVB) heeft geleid tot het te rugtreden van de voorzitter van de directie van de bank drs. H. van der Laan en van directielid dr. G. Vlaander. Van der Laan is ook lid van de Raad van Bestuur van de SNS Bank. Volgens een summier persbericht van de SNS Groep, waartoe de CVB hoort samen met de SNS Bank en NOG Verzekeringen, hebben beiden hun functies neergelegd 'wegens verschillen in inzicht over het te voeren beleid'. W. van Bochove, secretaris van de raad van be stuur van de SNS Groep, wenst niets over de oor zaak van het conflict te zeggen. Ook een woord voerder van de ondernemingsraad spreekt van een 'interne vertrouwelijke kwestie'. Als opvolgers van Van der Laan en Vlaander zijn benoemd mr. W. van Leeuwen, lid van de raad van bestuur van de SNS Bank en T. Wu, directeur NOG Verzekeringen. ZATERDAG 29 APRIL 1995 Amsterdam (anp) - Het consumentenkrediet is in 1994 min der gegroeid dan in de jaren daarvoor. Gezinnen leenden vorig jaar f 13,1 miljard voor de aanschaf van personen auto's, video-apparatuur en andere duurzame consumptie goederen. Daarmee steeg het netto ver strekt krediet 2,2 procent. In 1993 was de groei nog 6,9 pro cent. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Vereniging van Fi nancieringsondernemingen in Nederland, de VFN. De VFN constateert dat de con sumenten zich zeer terughou dend opstellen nij het aangaan van nieuwe verplichtingen en voorziet dat dit jaar in deze houding weinig zal veranderen. Hoewel de economie aantrekt en het consumentenvertrouwen verbetert zal de groei van de bestedingen gering zijn. De consumptie kredietverlening zal daarom in 1995 'een be scheiden groei' vertonen, aldus het verslag. De dreiging van het kabinet de fiscale aftrek van rente op con sumptief krediet te beperken, is voor de consument aanlei ding geweest consumptief kre diet om te zetten in hypothe caire leningen. De VFN ziet dit als een onge wenste ontwikkeling, omdat de mogelijkheid van oneigenlijk gebruik van hypothecair kre diet ontstaat. De looptijd van een hypothecair krediet komt in hét algemeen niet overeen met de economische levens duur van de aan te schaffen goederen. Het bestaande systeem is vol gens de VFN helder en aan trekkelijk door de eenvoud, controleerbaarheid, doorzich tigheid en rechtvaardigheid. Iedere amendering zal contro leproblemen opleveren en uit eindelijk de fiscale aftrekbaar heid van hypotheekrente aan tasten. Kassen dringen energieverbruik terug Den Haag - De Nederlandse glastuinbouw verbruikt tegenwoor dig aanzienlijk minder energie dan 15 jaar geleden. Dat blijkt uit gegevens van het Landbouw-Economisch Instituut en de Novem. In 1994 lag het energieverbruik per produkt 38 procent lager dan in 1980. De glastuinbouw sloot twee jaar geleden een contract met de rijksoverheid. Daarin beloofde de sector het energiever bruik per produkt in 2000 te halveren ten opzichte van 1980. Vol gens de Novem zal dat doel ook worden bereikt, mits het huidige bezuinigingstempo blijft gehandhaafd. Als beloning wordt de glastuinbouw vrijgesteld van de energieheffing voor kleinver bruikers die volgend jaar ingaat. Overigens is het absolute ener gieverbruik door de glastuinbouw toegenomen, doordat de be drijfstak een flinke groei heeft doorgemaakt. Het totale energie verbruik lag in 1993 13 procent hoger dan in 1980.. Stroomverbruik in 10 jaar 36 gestegen Voorburg - In Nederland is vorig jaar 36 procent meer elektrici teit verbruikt dan in 1984. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt neer op een gemiddel de jaarlijkse toename van bijna 4 procent. In 1994 verbruikte ons land in totaal 84 miljard kilowattuur (kWh). Tien jaar eerder was dit 61 miljard. Het overgrote deel daarvan wordt in Nederland zelf geproduceerd. Vorig jaar werd 10 miljard kWh ingevoerd. Per huishouden bleef het elektrici teitsgebruik ongeveer gelijk. Bij de industrie was in deze periode sprake van een toename van 26 procent. In de industrie is daar bij sprake van een lichte stijging in het stroomgebruik per hoe veelheid produkt. Economische groei VS sterk afgezwakt Washington - De economische groei van de Verenigde Staten is in het eeste kwartaal sterk afgezwakt. Het ministerie van Handel maakte gisteren bekend dat de economie in de eerste drie maan den van dit jaar is gegroeid met 2,8 procent op jaarbasis. In het laatste kwartaal van vorig jaar' deed zich een zeer sterke groei voor van 5,1 procent. Het percentage van het eerste kwartaal is het laagste sinds het derde kwartaal van 1993. De sterke groeivertraging is het gevolg van een grote vermindering bij de particuliere bestedingen en van een afneming van de export en de investeringen in huizen. De groei kwam vrijwel overeen met de verwachtingen. Brussel wil verkoop Bergasol verbieden Brussel - Bergasol zonnecrème, geproduceerd door het Franse bedrijf Bergaderm, bevat waarschijnlijk een kankerverwekken de stof. Een beheerscommissie van de Europese Unie in Brussel wil daarom dat de verkoop van de crème in Europa wordt verbo den. De Europese commissaris consumentenzaken, Emma Boni- no zal dit advies zeer waarschijnlijk opvolgen en over drie weken een verbod op de verkoop van de zonnecrème afkondigen. JVC achter digitale videodisc Eindhoven - De Japanse producent van consumentenelektronica JVC heeft zich geschaard achter de digitale videodisc (DVD) van Philips en Sony. JVC is een dochter van het Japanse concern Matsushita, dat samen met Toshiba de concurrerende 'super high density disc' op de markt wil brengen. JVC-topman Masahiro Fujimoto zei dat zijn bedrijf 'het eens is met Sony en Philips over de bruikbaarheid van hun systeem'. JVC wil de nieuwe schijfjes, die tien keer zoveel informatie kun nen bevatten dan de huidige audio-CD, vooral gaan gebruiken voor karaoke-spelers. De fabrikanten van CD-Rom-spelers Acer, Alps en Wearnes hebben zich ook achter DVD geschaard. Eerder deze week maakten de producenten van computer-apparatuur Mitsumi, Ricoh en Teac hun steun bekend. De enorme geheugen capaciteit maakt het nieuwe systeem zeer geschikt voor multi mediatoepassingen op de computer. Bovendien is DVD compati bel met bestaande CD-formats. Noorwegen verlaagt vangst dwergvinvis sen Oslo - Noorwegen zal dit jaar minder dwergvinvissen vangen dan gepland, omdat is gebleken dat hun aantal kleiner is dan Os lo tot dusver had aangenomen. Het ministerie van visserij meld de gisteren dat het quotum is verlaagd van 301 tot 232 walvissen. Met de erkenning dat haar walvistelling niet klopt, heeft de Noorse overheid de milieuorganisatie Greenpeace, die al jaren de cijfers van het ministerie betwist, enigszins gelijk moeten geven. Noorwegen ging er vanuit dat er nog 86.700 dwérgvinvissen in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan zijn, maar een nieuwe berekening heeft aangegeven dat hun aantal dichter bij de 69.600 ligt, Singapore vraagt uitlvering Leason Frankfurt - De Duitse justitie heeft van Singapore een duizend pagina's tellend formeel verzoek tot uitlevering van voormalig optiehandelaar Nick Leeson ontvangen. Leeson bracht de gerespecteerde, 232 jaar oude Britse zakenbank Barings ten val met riskante speculaties waarmee hij op zijn standplaats Singapore een verlies van zo'n 860 miljoen pond (1,3 miljard gulden) leed. Leeson wordt in Singapore gezocht wegens valsheid in geschrifte en elf andere aanklachten, zei openbaar aanklager Hans-Hermann Eckert gisteren. De bank werd later overgenomen door de Nederlandse Interna tionale Nederlanden Groep. Leeson ontvluchtte Singapore op 23 februari en werd op 2 maart op het vliegveld van Frankfurt gear resteerd. Het verlies van Barings kwam op 26 februari aan het licht.

de Stem | 1995 | | pagina 7