VS: 'Hutu's en Tutsi's scheiden' Sarajavo wacht op einde geschonden bestand Vietnam kampt nog steeds met explosieve erfenis van VS Ruim 100 doden door gasexplosie Zuid-Korea jAparte landen om einde te maken aan onderlinge slachtingen Uit het gelid FBI vreest nieuwe aanslag door tweede verdachte Oud-hoogleraar geeft SS-verieden toe A4 pestem BUITENLAND A5 tuurbeheer en etenschappen gelegenheid ijn en Sport Turken verbranden Nederlandse vlag BUITENLAND KORT Japan tekent verdrag chemische wapens Boutros Ghali: 'VN zijn bankroet' Feest rond opvolging Kiin Russische gasleiding weer in gebruik Rusland schendt eigen bestand 'Arafat moet extremisten gang laten gaan' PLO dreigt met nieuwe intifadali Schüssel minister BuZa Oostenrijk Verzorgster verdacht van tien moorden Hoge ANC-nota: veiling kleren Mandela G 29 APRIL 1995 ZATERDAG 29 APRIL 1995 n), beeldhouwer; e (gem. Meerssen), kunstena. eeuw: clean, Virginia (USA); Weezelenburg, Leusden; nekom; art (België); n; met de zwaarden: Em, Dongen; er; Nutsbedrijven Middelburg; echt) oud-dir. Rentex Zeetex te 'ervices Operation Bull Neder- jjDor Harald Doornbos Sarajevo - „Ik denk niet dat je oorlog vanaf zondagnacht weer in alle hevigheid los barst," zegt de man die met een zak aardappelen op zijn ,ug door Sarajevo's buiten dijk Hrasnico sjokt. „Maar bet lijdt geen twijfel dat we iveer beginnen aan een nieu- we ronde van oorlogvoeren. houdt hij even halt, in landschap dat zich laat ver gelijken met dat van Dresden na Tweede Wereldoorlog. „Als bet om staakt-het-vurens gaat," vervolgt hij, „ben ik al lang gele den de tel kwijtgeraakt. Er wordt bier altijd geschoten. Het maakt Biij allemaal weinig uit." Maandagmiddag om 12 uur komt ér een einde aan het vier maan den durend bestand in Bosnië. Ondanks bemiddelingspogingen van de Verenigde Naties weige ren Bosnische Serviërs en de door moslims gedomineerde Bosnische regering akkoord te gaan met een verlenging van het staakt-het-vuren. „Een zeer gevaarlijke ontwikke ling," meent VN-woordvoerder Alexander Ivanko, „want op de ze wijze wordt elke poging getor pedeerd om de oorlog op het po litieke vlak te beëindigen." De beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. De Bosnische moslims eisen dat de Serviërs ak koord gaan met het plan van de Kontakt-groep, dat Bosnië op deelt in twee bijna even grote ge deelten. De Serviërs, die nu 70 procent van het territorium in handen hebben, willen nog altijd niets van het plan weten. Vorige week beletten zij drie le den van de Contactgroep om overleg in Sarajevo te voeren met de Bosnische regering. Zelfs de gematigde Bosnische premier, Haris Silajdzic, liet doorscheme ren dat er nog maar één oplos sing is. En wel: het met militaire middelen verslaan van de Bosni sche Serviërs. In deze uitzichtsloze situatie be ginnen de inwoners van de bele gerde hoofdstad Sarajevo aan hun vierde jaar oorlog. Ze hopen allemaal dat hevige gevechten nog even zullen uitblijven, maar echt geloven doen ze het niet. Servische sluipschutters schoten donderdag en vrijdag voor het eerst in bijna een jaar op bewo ners in de wijk Skenderia. Gra naten onploffen dagelijks in het centrum, ondanks waarschuwin gen van de Verenigde Naties aan het adres van de Bosnische Ser viërs, dat dit in strijd is met eer der gemaakte afspraken. Regelmatig vliegen Navo-straal- jagers zeer laag over de stad om indruk te maken op de strijdende partijen. Deze acties halen echter weinig uit. Er klinkt namelijk bijna dag en nacht continu ge weervuur. Uit angst voor het op laaien van de strijd zijn de scho len in Sarajevo gesloten tot de 8e mei. Voedselprijzen gingen de af gelopen dagen alweer omhoog vanwege de hamsterwoede van sommige inwoners. In de wijk Hrasnico, nabij de luchthaven, zitten bewoners apathisch voor hun door grana ten aangevreten huizen. Het deert de meesten niet dat ze veel al zichtbaar zijn voor de 500 me ter verderop gelegen Servische belegeraar. De vele bordjes met daarop de tekst 'Kijk uit, sluipschutter', worden massaal genegeerd. „Na drie jaar oorlog draait iedereen een beetje door," meent een be woner. Wat denkt hij van het einde van het bestand? Een schampere lach volgt. „Praat me niet van een staakt-het-vuren," briest de man, „officieel gold het gisteren nog, maar er ontploften twaalf granaten in onze wijk. Bestanden worden hier nooit nageleefd." Vertegenwoordigers van de Con tactgroep (VS, Rusland, Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land) hebben gisteren vruchte loos vergaderd over de verlen ging van het bestand in Bosnië. Woensdag en vrijdag komen zij weer bijeen. Frankrijk en Rus land hebben aangekondigd hun blauwhelmen terug te trekken als het bestand niet wordt ver lengd. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren besloten dat het aantal VN'ers in Kroatië wordt terugge bracht van 14.000 nu tot 8750 op 30 juni. Kroatië wilde dat alle VN-soldaten van landen uit de Derde Wereld en uit Rusland zouden vertrekken. De Kroaten beschouwen de Rus sen als pro-Servisch. De Derde- Wereldsoldaten zouden de 'pro blematiek niet snappen'. Maar de VN besloten dat onder meer 905 Russen en 895 Nepalezen in het land blijven evenals een Jor daans bataljon. rper; Ondernemingen, Breda; iculieren, Breda; Leeuw: parket Middelburg; at/Deken Orde van Advocaten esteijn, Leiden, advocaat/lands- u, bij bevordering: Oosterhout, priorin klooster seminarie Sint-Janscentrum; r parochie H. Maagd Maria On- inus/kanunnik Kathedrale Ka- e Leeuw: van Bestuur Unilever NV Rotter- >1 'U lli ^1 UVl mbassade Bangkok; eume, St. Proefstation LNV; België), André Kerstens BV; Deltagebied Staatsbosbeheer; Bureau Tuinbouwveilingen; atie Suiker Unie UA; -dir. Cebeco-Zuidwest; dinrichtingscommissie ruilverka- iu: afd. Jur. Zaken Bureau KU Bra- u: ngemeenschap „Tessenderlandt" eenschap „St. Eloy" Oostburg, MAVO Breda, Teteringen; MAVO Breda, Teteringen; naai Technisch College Rijnmond asisschool te Breda; chool Kloosterzande (gem. Honte- Nairobi (afp/rtr/anp - De Verenigde Staten denken aan aparte landen voor de Hutu's en Tutsi's die nu nog door el kaar wonen in Ruanda en Burundi. Dit zei de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrika, Moose, gisteren in Nairobi. Dat zou een oplossing kunnen zijn voor de al jaren durende bloedbaden over en weer tussen beide volkeren. Net als 'talloze andere landen' denkt de Amerikaanse regering na over het concept van een 'Hutu- land' en een 'Tutsiland' die in de plaats zouden moeten komen van de twee Afrikaanse landen, zei de bewindsman. Hij voegde daar aan toe dat het een regionaal probleem betreft, dat ernstig bemoeilijkt ivordt doordat beide landen over bevolkt zijn. «au: .dir. Koninklijke/Shell Exploratie Ise Leeuw: oofdafd. Verkeersveiligheid Rijks- dir. bij Rijkswaterstaat, directie van Bestuur NS; :rkeersraad te Brussel bij Verkeer :anager Rijkswaterstaat, directie d-hfd. afd. Voorbereiding en Uit- oord-Brabant; naai Transport; chef Coördinatie en Ondersteuning 'elecom; Waterschap De Drie A latiesyst. Rijkswaterstaat, Rijks®' ssau bij bevordering: sau: rdam te Aerdenhout Vóór het bloedbad in 1994 woon den in Ruanda ruim zeven miljoen mensen. Mogelijk werden in to taal één miljoen mensen, voorna melijk Tutsi's, vermoord. Op dit moment verblijven naar schatting twee miljoen mensen, bijna alle maal Hutu's, in vluchtelingen kampen in de nabijgelegen lan den. Zij vrezen de wraak van het door Tutsi's gedomineerde rege ringsleger van Ruanda. In het buurland Burundi wonen ruim vijf miljoen mensen. Ook hier gaat het om vooral Hutu's en Tutsi's en ook hier zijn de Tutsi's in de minderheid (14 procent). Voor 1994 kwam de samenstelling van de bevolking in Ruanda over een met die van Burundi. Een speciale afgezant van de Ver enigde Naties arriveerde gisteren in Ruanda om de regering aan te sporen snel een onderzoek in te stellen naar het bloedbad in Kibe- ho vorig weekeinde. Daarbij kwa men duizenden Hutu's om het le ven. Afgezant Ajello bracht de veront rusting van de VN over aan de Ru- andese regering. Kigali heeft toeg- Zegd een speciale commissie op te richten die de toedracht moet on derzoeken. Volgens de regering kwamen in Kibeho ongeveer 300 mensen om het leven en werd het bloedbad veroorzaakt door gewapende Hu tu's die vanuit het kamp schoten op regeringssoldaten. De regering had gisteren opdracht gegeven de lijken op te graven in het kader van een 'onderzoek'. Omdat er volgens haar rond de 300 mensen zijn omgekomen, moesten de gra vers stoppen nadat ze 338 licha men hadden opgegraven. Volgens directeur De Milliano van Artsen Zonder Grenzen (AZG) is de slachting in Kibeho geen inci dent. De Milliano kwam gisteren terug uit Ruanda. Hij zei dat er vanaf vorige week dinsdag een 'opbouw van terreur' plaats had gevonden in het kamp. „Het was te verwachten dat er iets stond te gebeuren. AZG heeft aan de bel getrokken, maar daar is niet op gereageerd." Donderdag waren al 21 vluchte lingen vluchtelingen doodgescho ten. Zaterdag schoten volgens De Milliano zingende en fluitende militairen in totaal vijf uur op de Hutu-vluchtelingen. Het werd de hulpverleners verboden vluchte lingen te verzorgen. AZG vraagt zich af hoe lang zij nog kan werken in Ruanda. „Als de situatie verder escaleert, als ziekenhuizen nog meer afge schermd worden door het Ruan- dese regeringsleger, dan is het verhaal voor ons voorbij," aldus De Milliano. VN-af ge vaardigde voor Ruanda, Khan, schat dat er in Kibeho'2000 mensen omkwamen, maar hulp verleners zeggen dat meer dan 4000 mensen werden doodgescho ten of vertrapt. Het leger was be zig met een campagne om de kam pen in het zuidwesten van Ruanda te sluiten en de ongeveer 250.000 vluchtelingen te dwingen naar huis terug te keren. Ajello wil ook de impasse door breken over de huidige situatie in het kamp. Er zitten nog 500 tot 1000 - deels gewapende Hu tu's, die worden omsingeld door het regeringsleger. Sommigen willen eerst garanties dat zij veilig naar huis terug kunnen, zonder wraakacties van Tutsi's te hoeven vrezen. Anderen willen toestem ming om naar Zaïre te gaan waar meer dan een miljoen vluchtelin gen verblijven. Ruanda weigert dat en zegt dat het gaat om leden van het vroege re regeringsleger of extremis tische Hutu-milities die verant woordelijk zijn voor het bloedbad van vorig jaar waarbij tot een mil joen Tutsi's alsmede gematigde Hutu's werden afgeslacht. Een Russische militair steekt zijn tong uit tegen de fotograaf tijdens een van de vele parade-repetities voor 9 mei. Die dag zijn in Mos kou zo'n vijftig buitenlandse staatshoofden bijeen om te gedenken dat Europa vijftig jaar geleden werd bevrijd van nazi-Duitsland. De oefeningen werken de Moskovieten onderhand op de zenuwen: elke dag staan zij in de file omdat de militairen de hoofdstedelijke stra ten in beslag nemen. foto ap rechtse paramilitaire groepen, hoorde een en ander zo te zien 'onverstoord' aan. Oklahoma City (rtr) - De FBI, de Amerikaanse federale politie, vreest dat de voortvluchtige tweede verdachte van de bomaan slag in Oklahoma City opnieuw toeslaat. De FBI beloofde don derdagavond zich 100 procent in te spannen om de verdachte te pakken voordat hij een tweede aanslag pleegt. De belofte kwam van FBI-agent Hersley tijdens een hoorzitting van justitie over de dodelijke aanslag op een overheidsge bouw in Oklahoma City, waar bij ruim honderd doden vielen. Oe uitlatingen van Hersley zijn de eerste openlijke aanwijzin gen dat de federale politie ern stig rekening houdt met een tweede aanslag door de ver dachte die de onderzoekers aan duiden met de naam John Doe Number 2. Getuigen zagen hoofdverdachte McVeigh en een andere man wegracen kort voor de aanslag 'n Oklahoma. Jolgens de onderzoekers huurde McVeigh de bestelwagen waar- ®ee de aanslag is uitgevoerd en ajn er sporen van explosieven °P zijn kleding gevonden. Door aanslag vielen volgens de jongste gegevens zeker 104 do den. Het aantal vermisten blijft jjet aantal gewonden 467: «echter Ronald Howland vindt aat voldoende bewijs bestaat voor McVeighs betrokkenheid '1 de aanslag. Hij beval een vooronderzoek tegen hem voor ^zogeheten Grand Jury, wat de VS gebruikelijk is bij em- f/ge strafzaken. MoVeigh, ex-soldaat en lid van Den Haag/Düsseldorf (anp/dpa/rtr) - Emeri tus-hoogleraar Hans Schwerte (85), een voor aanstaand Faust-deskundige en voormalige rector van de Technische Hogeschool (TH) van Aken, heeft toegegeven dat hij sinds 1945 onder valse naam heeft geleefd. In werkelijk heid heet hij Hans-Ernst Schneider en was hij als SS-Hauptsturmführer onder meer actief in bezet Nederland. KRO's Brandpunt meldde gisteravond dat hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op ge vangenen in het concentratiekamp Dachau. Schnei der deed maandag zelf aangifte bij de Duitse auto riteiten nadat hij door de KRO-televisieploeg was bezocht. Onder de naam Schwerte werd Schneider in 1965 hoogleraar in Aken, waar hij in 1970 voor drie jaar tot rector werd gekozen. Door de toenmalige minis ter van Onderwijs Johannes Rau (SPD), nu premier van Nordrhein-Westfalen, werd hij benoemd tot speciale vertegenwoordiger van de deelstaat bij de universiteiten van Nederland en België. Hij was in die functie vele keren in Nederland. Schneider trad in 1938 toe tot de SS. Hij was 6 jaar lid van de persoonlijke staf van SS-chef Heinrich Himmler in Berlijn en ook van die van Hans Rauter in Den Haag, die chef was van de SS in Nederland. Uit SS-documenten die Brandpunt bezit, blijkt dat Schneider betrokken was bij het verkrijgen van me dische apparatuur. De apparatuur werd door dr. Rasscher in Dachau gebruikt om medische experi menten uit te voeren. Daarbij kwamen honderden gevangenen om het leven. Officier van justitie W. Dressen van het Duitse justitie-onderdeel dat het onderzoek naar nazi-oorlogsmisdaden coördineert, bevestigde tegenover de KRO dat het dossier over Schneiders medeplichtigheid aan moord zou kun nen worden heropend. De feiten zijn nog niet ver- jaard.Schneider zorgde vlak voor het einde van de oorlog in 1945 voor een nieuwe identiteit om zo zijn oorlogsverleden te verbergen. Het voeren van een valse naam is onder de Duitse wet strafbaar. In een interview met de Aachener Volkszeitung ver klaarde Schneider gisteren dat hij zelf niemand heeft gedood. De KRO meldde gisteravond een fax te hebben ontvangen van Rau waarin hij zijn excu ses aanbood voor het 'verwerpelijke gedrag, van Schwerte. Istanbul (ap) - Een groep Turkse moslims heeft gisteren voor de deur van het Nederlandse consu laat in Istanbul de Nederlandse vlag verbrand tijdens een de monstratie tegen de oprichting van het Kurdisch parlement-in- ballingschap in Den Haag. De demonstranten protesteerden tevens tegen het Russische mili taire optreden in Tsjetsjenië. Zo'n vijftig moslims marcheer den na het vrijdaggebed in een moskee aan het Taksim-plein in het centrum van Istanbul naar het consulaat waar ze leuzen scandeerden tegen de PKK en de Nederlandse regering. Vervolgens liepen ze gewapend met Tsjetsjeense en Turkse vlag gen en spandoeken door naar het Russische consulaat. Daar wer den wat anti-Russische leuzen gescandeerd. d Hanoi (afp/rtr) - Twintig jaar na beëindiging van de oorlog eisen mijnen en bommen nog steeds talrijke Vietnamese le vens op. Uit een studie van de situatie in de provincie Quang Tri, in het midden van Viet nam, blijkt dat sinds 1985 meer dan 1000 mensen gedood of gewond zijn geraakt door op scherp staande projectielen. De meeste slachtoffers vielen in de armste streken van Vietnam. In de onderzochte provincie Quang Tri veroorzaakten de mijnen 474 doden en 449 gewonden. Volgens de Britse onderzoeker Jim Monan liggen de werkelijke aantallen ho ger omdat lang niet alle ongeval len bij de autoriteiten zijn gemeld. Appellerend aan hun grote ver antwoordelijkheid deed Monan een beroep op de Verenigde Sta ten en de producenten van de wa pens om te helpen bij de schoon maak van de mijnenvelden, een langdurig en kostbaar karwei. Buitenlandse militairen zouden zich bij de Vietnamezen moeten voegen om hen met de noodzake lijke technische kennis bij te staan, aldus het rapport. Vietna mese soldaten ruimden in Quang Tri sinds 1975 60.000 mijnen op. De afgelopen jaren is de schoon maak gestaakt wegens gebrek aan geld. De publikatie van het rapport valt samen met de herdenking van het einde van de Vietnamese oorlog, op 30 april twintig jaar geleden. De Vietnamese president Le Due Anh prees gisteren in de commu nistische partijkrant Nhan Dan de grote overwinning van destijds op de Amerikaanse agressor. „Het verslaan van de Amerikaanse im perialisten was een grote overwin ning. Ons volk moest het hoofd bieden aan één van de meest machtige agressors op aarde." Nhan Dan gaf echter ook blijk van welwillendheid ten opzichte van de Amerikanen in een poging het verleden achter zich te laten en Vietnam tot ontwikkeling en wel vaart te brengen. „Terwijl de pijn en het verdriet van de Amerikaan se oorlog nog steeds op ons land drukt, helpen regering en volk welwillend en oprecht met de zoektocht naar vermiste Amerika nen." De VS, die tijdens de oorlog Zuid- Vietnam steunden, verloren 58.000 militairen in de strijd. Aan Vietnamese zijde vielen drie mil joen doden. Afgelopen januari openden de Amerikanen een liai son-kantoor in Hanoi. President Clinton zei bij die gelegenheid dat repatriëring van een deel van de 2000 vermiste Amerikanen zal bijdragen aan de normalisering van de diplomatieke relaties. Een vrouw bezoekt een graf op het oorlogskerkhof Loc Canh. Daar liggen Vietnamezen begraven die omkwamen tij-1 dens de Amerikaans-Vietname- se oorlog. foto afp Tokyo - Japan heeft gisteren als 28e land in de wereld het interna tionale verdrag tegen chemische wapens bekrachtigd. Volgens het akkoord mogen landen zulke wapens niet ontwikkelen, maken, in bezit hebben of gebruiken. Na de aanslag met het zenuwgas sarin op 20 maart op de ondergrondse van Tokyo bepaalde het parlement dat eenieder die zo'n chemisch wapen gebruikt levenslange gevan genisstraf wacht. Canberra - De Verenigde Naties, die hun 50-jarig bestaan vieren, zitten op zwart zaad. Dat heeft secretaris-generaal Boutros Ghali gisteren in de Australische hoofdstad Canberra verklaard. Hij zei bij elke lidstaat aan te kloppen voor zijn contributie maar dat hij niet of nauwelijks gehoor krijgt. De 185 leden moesten in januari hun jaarlijkse bijdrage overmaken, slechts circa 30 hebben dat op tijd gedaan, aldus de VN-chef. De VN-lidstaten zijn de internatio nale organisatie in totaal nog een bedrag verschuldigd van ruim 3 miljard dollar. De Verenigde Staten, die 25 procent van het budget leveren, zijn een van de grootste schuldenaars. Washington is de VN nog zo'n 527 miljoen dollar verschuldigd. Pyongyang - In Noord-Korea is gisteren de opvolging van de vorig jaar juli overleden 'Grote Leider' Kim H Sung door diens zoon Kim Jong n gevierd. Met de massale festiviteiten wilde Noord-Korea kennelijk de continuïteit binnen het communistische bewind van de oude stempel benadrukken, na speculaties omtrent de opvolgings- kwestie. Kim H Sung hield het land decennia lang in een ijzeren greep totdat hij op 82-jarige leeftijd stierf. Ofschoon de jongere Kim wel is geprezen als de nieuwe leider, moet hij de officiële fucnties van zijn vader nog overnemen. Volgens Zuidkoreaanse waarnemers betekent dit dat de jongere Kim tegenstand ontmoet in het leger en de regering, of in China, Noordkorea's enige belangrijke bondge noot. Moskou - Een dag na de brand door een kapotte leiding in het noor den van Rusland is gisteren de gasvoörziening weer hervat. Er is 44 meter pijpleiding vernieuwd. Volgens de Rusissche gasmaatschap pij functioneert de pijpleiding snel weer op normaal niveau. Des kundigen van de Nederlandse Gasunie schatten dat 20 miljoen ku bieke meter gas verloren is gegaan. Moskou - Slechts enkele uren nadat een eenzijdig door Moskou af gekondigd bestand inging, is de strijd tussen Russische troepen en Tsjetsjeense strijders gisteren weer opgelaaid. De Russische artille rie bestookte Bamoet en andere dorpen in het zuidwesten van Tsjetsjenië. Moskou hoopt echter nog altijd dat de Tsjetsjenen zich ook aan het staakt-het-vuren gaan houden. Die hebben gisteren nogmaals verklaard dat niet te zullen doen. Volgens minister Grats- jov van Defensie viel het Tsjetsjeense de Russische troepen aan. Een soldaat werd gedood en zeven raakten gewond. Het bestand moet tot 12 mei duren. President Jeltsin wil daarmee voorkomen dat de oorlog in de Kaukasus de herdenkingen van de overwinning op na zi-Duitsland ontluistert. Die worden bijgewoond door een vijftigtal buitenlandse staatshoofden. Cairo - Honderden moslim-leiders uit de gehele wereld hebben PLO-leider Yasser Arafat donderdag gewaarschuwd niet te probe ren de Palestijnse extremisten te weerhouden van aanslagen op Is raëliërs. Tevens lieten zij weten dat de moslims zich de bevrijding van geheel Palestina tot doel hebben gesteld. De waarschuwing aan Arafat stond paginagroot als advertentie afgedrukt in het vooraan staande Arabische dagblad Al-Hayat. Het autonome Palestijnse be stuur van Arafat staat juist onder steeds toenemende druk van Is raël om hard op te treden tegen de extremistische moslim-groepe ringen Harnas en Islamitische Jihad. Die hebben sinds de onderte kening van het autonomie-akkoord in september 1993 bij een serie terreuraanslagen al meer dan 120 Israëliërs vermoord. Jerusalem - De PLO heeft gisteren woedend gereageerd op de Israë lische onteigeningen van Palestijnse grond in Jeruzalem, om daar woningen voor joden te bouwen. De Palestijnen zeiden een klacht in te dienen bij de VN-Veiligheidsraad. Ook dreigde men de autoritei ten van Jeruzalem met een nieuwe intifadah (opstand) als de ontei geningen doorgaan. Volgens de PLO schendt Israël met de onteige ningen het principe-vredesakkoord, waarin staat dat over de defi nitieve status van Jeruzalem pas in 1996 onderhandeld wordt. Israël zegde daarin toe dat de status quo in Jeruzalem tot die tijd gehand haafd blijft. Wenen - De Oostenrijkse minister van Economische Zaken Wolf gang Schüssel heeft gisteren bekend gemaakt van post te verande ren. Hij zal zijn zieke collega Alois Mock opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken en vice-kanselier. Schüssels portefeuillewisse ling lijkt een poging de steun terug te winnen die zijn conservatieve Österreichischen Volkspartei (ÖVP) bij de verkiezingen van novem ber aan de extreem-rechtse Freiheitlichen van Haider heeft verlo ren. Haiders partij behaalde toen bijna 23 procent van de stemmen, terwijl de OeVP een historisch dieptepunt bereikte met slechts 28 procent. Oslo - De Noorse politie heeft gisteren een bejaardenverzorgster ge arresteerd die ervan verdacht wordt 10 bewoners van een bejaar dentehuis nabij de stad Bergen te hebben vermoord. De politie is al bijna een jaar bezig aan het onderzoek naar de dood van de bejaar den, nadat een onverklaarbare hoge toename van het aantal sterf gevallen in het bejaardentehuis was waargenomen; van 21 in 1992 naar 42 in 1993.De 38-jarige verzorgster stond al langer onder ver denking en werd vorig jaar tijdelijk met verlof gestuurd. Daarna meldde ze zich ziek. Een politiewoordvoerder meldde dat er nu ge noeg bewijsmateriaal tegen haar verzameld is. Kaapstad - Het Afrikaans Nationaal Congres ziet zich gedwongen eigendommen van president Nelson Mandela te verkopen om een torenhoge telefoonrekening te betalen. Zo zou gisteravond het pak van Mandela waarmee hij in 1990 uit de gevangenis wandelde on der de hamer komen, net als twee paar schoenen, waarvan hij een paar tijdens zijn gevangenschap op Robbeneiland droeg. Ook zou den hemden, brillen, stropdassen en gesigneerde Zuidafrikaanse vlaggen worden geveild. De opbrengst van de veiling is bestemd voor het betalen van een telefoonrekening ter hoogte van 119.000 gulden. Het ANC telefoneerde zich vorig jaar tijdens verkiezingstijd arm in de westelijke Kaapprovincie. Seoul (rtr/afp) - Door een gasexplosie in het bouwtracé van de ondergrondse in de op twee na grootste stad van Zuid-Korea, Taegu, zijn gisterochtend zeker 103 doden en 189 gewonden ge vallen. Vele slachtoffers zijn tieners die op weg waren naar school. Rond duizend politiemensen en soldaten zochten in de ravage naar meer slachtoffers. De autori teiten vrezen dat onder de grond tientallen arbeiders vast zitten. De ontploffing tijdens de och tendspits is waarschijnlijk door lekkend gas uit een hoofdleiding veroorzaakt. Volgens de politie stootten werkers met een graaf machine een leiding lek, waarna het ontsnapte gas in contact kwam met vuur van een gasbran der. De explosie in het stadscentrum, waarbij een enorme krater ont stond, trof rond dertig bussen en andere voertuigen. Een aantal van de getroffen voertuigen stortte in een deel van het tracé dat inzakte. Zeker tien huizen in de omgeving liepen zware schade op. Honder den staalplaten die de straat van de bouwplaats afschermden lagen tot ver in de omgeving verspreid. Uit waterbuizen, die door de ex plosie gesprongen waren, stroom de water de bouwplaats in. De stroom in het gebied viel uit. Taegu, dat 2,2 miljoen inwoners telt, ligt 240 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Seoul.

de Stem | 1995 | | pagina 5