er... Concurrentieslag onder loterijen 'Apenrots' ontruimd na bommelding Kok handhaaft plannen met wao en ziektewet Tweede Kamer blij met rampverzekering Schengen-landen tevreden met uitleg Patijn 0ESTEM BINNENLAND A3 a in Baarn Ministerie van Justitie wil snel maatregelen tegen groei mega-verlotingen Gemeentefonds beter verdeeld DE STEM Schengen COMMENTAAR BINNENLAND KORT Onderzoek naar incest kantonrechter Verdachten branden Ede blijven vast 'Achterstand op elektronische snelweg' Nederland wisselt geheimen uit Daling asielzoekers zet door Politie vindt drugs en handgranaten Gedragscode voor motorrijders in de file Van der Valk laat arme Canadezen komen Paragiioste hoort twee jaar eisen ZATERDAG 29 APRIL 1995 foto's koninklijk huisarchief/anp begrijpt U, maar ik wil me niet ind heb ik het groote plezier te moment in mijn leven, dat ik jerst naar mijn schoonouderlijk ga" jns met heel veel liefs van jaar later, op 25 januari '38, prinses Juliana, meer dan neger zwanger, weer een bedank- It schattige jurkje voor de peuter leve meelevende brief dank ik U |él erg hartelijk. Zoo'n verwen vachten Baby nu elk oogen- sinds 16 januari! Ik verheug denk eenvoudig niet aan den enz., die bovendien erg ver- lorden." |de Jula." pn jaar later stuurt Juliana e?n kaart van haar vakantieadres - Iwald - in Zwitserland. Alweer pdanken. nevrouw, laat maar deze kaart brengt Ink voor Uw lief briefje bij Trix' le le verjaardag. Ze heeft duide- pnen merken, dat er wat bijzon- de hand was. Ze wordt steeds ëlijker evenzeer brutaler. Ze ociaal aangelegd windt ieder- j haar kleine vinger. Maakt luid- [vriendschappen met vreemde len en zoo!" enieten hier ontzagwekkend, je in 't gewone leven niet voorstel- t er zóó'n lucht, zoo'n zon bestaat |je zooveel plezier kunt hebben, natuur is van de meest indruk- tde in Zwisterland, nu alles even blauw. Trix heeft laatst een op mijn viool gedaan, maar ik nog kunnen redden! tg veel liefs van [vorstinnen. Brieven van Emma, Wil- fc en Juliana' - uitgeverij De Arbei- s - kost f 69,90. terk is uitgegroeid, lederland biedt veel ruimte |an zowel collectieve als indivi duele vrijheidsbeleving. Daarbij loort ook de vrijheid om kritiek e hebben op het functioneren [an overheid en parlement. Ook Se volksvertegenwoordiging is febaat bij kritiek. Een kritische [enadering van haar doen en aten houdt haar scherp en geeft jovendien het noodzakelijke te genwicht aan altijd weer de kop ppstekende anti-parlementaire trachten. Waartoe het kan lei- Jen als die de overhand krijgen, [eert de geschiedenis die in het vrije westen nu meer dan vijftig laar achter ons ligt, maar op vele plaatsen in de wereld nog dtijd geschreven wordt. Iet altijd aanwezige risico dat le democratie van binnenuit jedreigt, is dat we denken dat iet blote bezit van democratie ;n vrijheid het einde van het verhaal is. Maar de democratie vordt elke dag weer bedreigd- Jijftig jaar na de bevrijding reten de bedreigingen intole rantie, criminaliteit, verloede- •ing. Om ze te bestrijden is een sterke democratie met respect voor uiteenlopende overtuigingen en verschillende culturen, respect voor 'anders zijn' onmisbaar. Maar ook een democratie die niet zwijgt als haar beginselen met voeten worden getreden door wie dan ook, Nederlander, Medelander, asielzoeker- Slechts dan bloeit de vrijhei" voor iedereen. (VERVOLG VOORPAGINA pfn Haag - Kritiek op de plannen van het kabinet met gektewet en wao komt ook ?an het Verbond van Verzeke- Pjars en de Raad voor het Overheidspersoneel. pe verzekeraars moeten straks ian ondernemingen verzekering spolissen aanbieden als die de ri sico's voor ziekte en arbeidsonge- schiktheid van hun werknemers piet bij de bedrijfsverzekeringen villen verzekeren. Die mogelijk- keid van private verzekering uoet namelijk voor concurrentie zorgen in de sociale zekerheid. Het kabinet handhaaft de eigen plannen volgens premier Kok echter vanwege het 'politieke draagvlak'. PvdA, WD en D66 hebben vorige zomer bij de vor ming van het kabinet afgespro ken op welke manier ziektewet en wao moeten veranderen om het aantal mensen dat van die uitkeringen gebruik maakt terug te dringen. „De afspraken uit het regeerak koord bieden een stevige politie ke basis. Van eventuele alterna tieven is het niet duidelijk of daar politieke steun voorzal zijn," al dus Kok. Van het al of niet slagen van de plannen rond ziektewet en wao hangt het voortbestaan van het kabinet af. Slagen de plannen, dan blijft de sociale zekerheid betaalbaar, denkt het kabinet. In dat geval praat de WD ook niet opnieuw over een zogenaamd mi nistelsel in de sociale zekerheid. Van zo'n stelsel wil de PvdA niets weten. De coalitie bekijkt in de zomer van 1996 welke vorderingen er zijn gemaakt bij de veranderin gen in het sociale zekerheidsstel sel. Stellen de resultaten teleur, dan zal de VVD zeker gaan vra gen om een ministelsel. Dat gaat uit van uitkeringen van 60 pro cent van het minimumloon. Wie hogere uitkeringen wil, moet daar aparte verzekeringen voor afsluiten. Staatssecretaris Linschoten (So ciale Zaken) benadrukte gisteren dat een basisstelsel niet aan de orde zal zijn als de plannen voor ziektewet en wao op 1 januari 1996 in wetten zijn omgezet. De plannen van het kabinet voor de ziektewet gelden voor bijna alle werknemers. Alleen voor mensen die geen werkgever (meer) hebben, bij voorbeeld oproep- en uitzend krachten, en voor zwangere wer kneemsters komt een aparte re geling. Werkgevers zullen door de grote financiële verantwoor delijkheid allerlei maatregelen nemen om zo min mogelijk met zieke werknemers te maken te krijgen, hoopt het kabinet. De hoogte van de wao-premie die werkgevers betalen aan bedrijfs verenigingen wordt afhankelijk van het aantal arbeidsongeschik ten in een bedrijfstak. In de bouw betaalt de werkgever in de toe komst dus een hoge wao-premie. Bij de banken daarentegen zal de premie laag zijn. Nu is die voor verschillende be drijfstakken nog gelijk. Binnen een bedrijfstak zal de premie ook nog eens per onderneming gaan verschillen. Veel arbeidsonge schikten in een bedrijf betekent dan een hoge wao-premie voor de werkgever. Van onze verslaggever Breda - De grote nationale loterijen zijn in een steeds fellere concurrentieslag verwikkeld om de gunst van de Nederlandse gokker. traditionele loterijen zoals de Gi ro-en Bankloterij van de Algeme ne Loterij Nederland dreigen het af te leggen tegen het mediaspek takel dat bijvoorbeeld om de Postcodeloterij heen is gebouwd. Vorig jaar daalde de omzet van de Bank- en Giroloterij - die al 25 jaar geld inzamelt voor onder meer het Prins Bernard- en het Koningin Julianafonds - met ruim 4,5 miljoen tot 141,3 miljoen gulden, zo blijkt uit hun jaarver slag. Ook de omzet van de Staatsloterij slaat onder druk. Steeds meer mensen bezwijken voor de verlei ding van de groots opgezette Postcodeloterij, waar weliswaar veel minder, maar wel veel hogere prijzen zijn te winnen. Het gaat bij dit soort loterijen al lang niet meer om de goede doelen die daarmee gediend worden. Het ministerie van Justitie wil nog vóór de zomer nieuwe maat regelen bekendmaken om de 'on gebreidelde groei' van loterijen en nieuwe loterijprodukten een halt loe te roepen. Vorig jaar kondigde de toenmalige staatsecretaris van Justitie, Kosto, al een limiet aan van één mijoen gulden voor de hoofdprijzen. Het ministerie werkt nu ook aan een beperking van de toegang smogelijkheden van de kansspe- Van onze Haagse redactie Den Haag - Armere gemeenten met een zwakkere sociale struc tuur krijgen vanaf 1 januari 1997 meer geld van de rijksoverheid. Rijkere gemeenten, veelal aan de rand van de stad gelegen, gaan er vanaf die datum op achteruit. Dat is het gevolg van de herzie ning van het gemeentefonds, waartoe het kabinet gisteren heeft besloten. Verwacht wordt dat 240 gemeenten erop vooruit gaan, ter wijl 380 gemeenten moeten inle veren. Om welke gemeenten het 'gaat is niet bekend gemaakt, h het huidige systeem ligt de na druk vooral op de grootte van ge meenten. Er wordt onvoldoende rekening gehouden met de sociale opbouw en met de waarde van het onroerende goed (wat een ge meente in staat stelt meer belas ting te innen). 'aak kampen centrumgemeenten met sociale problemen, terwijl ze voorzieningen leveren waar de omliggende, rijkere regio gebruik van maakt. len op de televisie en voert een zeer terughoudend beleid bij het verlenen van vergunningen van nieuwe gokprodukten. Nu al is het zeer moeilijk om zo'n vergun ning te krijgen. De SUFA, de stichting die de Bank- en Giroloterij organiseert, vindt dat de regering concurren tievervalsing in de hand werkt door verschillende bepalingen te hanteren voor de uit te keren be dragen. Zo moet de SUFA 60 pro cent van de inleg verplicht afdra gen aan de zes aan haar verbon den charitatieve instellingen en mag ze slechts rond de twintig procent aan prijzengeld wegge ven. De Staatsloterij, waarvan de net to-opbrengst in de staatskas ver dwijnt, mag tweederde van de in leg aan de deelnemers uitkeren. De Staatsloterij staat er ook gun stiger voor wat betreft de maxi male inleg per lot; vijftig gulden, waar Bank-, Giro- en Postcodelo terij niet meer dan een tientje mo gen vragen. Alles bij elkaar wordt jaarlijks ruim anderhalf miljard gulden in gelegd bij de grote loterijen; dat was vijf jaar geleden nog minder dan één miljard. „Nieuwe pro- dukten als krasloten, Lucky Ten en vooral allerlei Jackpots hebben de Nederlander duidelijk meer goklustig gemaakt", meent direc teur G. Struik van de SUFA. De Staatsloterij is met een omzet van rond de 800 miljoen nog steeds de grootste; de Sporttotali- sator (Lotto, Toto) kan zich dank zij de Krasloterij nog op een twee de plaats handhaven, maar beide voelen de hete adem van de sterk oprukkende Postcodeloterij in de nek. Ook van deze loterij is de op brengst bestemd voor het goede doel. Vijf jaar geleden begonnen als een slim aangepakte kinder- kerstloop voor de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland, kan de Postcodeloterij nu jaar lijks zo'n 80 miljoen gulden uitke ren aan organisaties als Artsen zonder Grenzen, het Wereld Na- tuurfonds, Novib en Unicef op een omzet van 320 miljoen. „Het vervelende van de concur rentie tussen de loterijen is dat het uiteindelijk ook een vorm van concurrentie wordt tussen ver schillende goede doelen. Wat dat betreft, zou het beter zijn dat we in Nederland net als in Frankrijk één organisatie hadden die alle spelletjes organiseerde en de op brengst daarvan eerlijk zou ver delen over de charitatieve instel lingen", aldus Polders. Een brandweervrouw rest na de ontruiming van het ministerie van Buitenlandse Zaken niets anders dan af te wachten wat komen gaat. foto anp Den Haag (anp) - Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag is gisteren bijna tweeëneenhalf uur ontruimd ge weest na een bommelding. Die kwam kort na twaalf uur bij het ministerie bin nen. Om half drie gaf de Haagse politie het gebouw weer vrij. Volgens de politie kwam de boodschap neer op; binnen een half uur ontploft een bom. De beveiliging van het gebouw nam de melding serieus en stuurde alle ambtenaren de deur uit. Ook minister Van Mierio moest een goed heen komen zoeken. De politie heeft geen explosieven gevonden. In het gebouw, bijgenaamd de apenrots, werken doorgaans 1800 mensen. Volgens een woord voerder waren van hen tijdens de melding en kele honderden aanwezig. De ontruiming ging zeer snel, volgens de politie binnen een kwar tier. De politie beperkte de afzetting tot de di recte omgeving. Het verkeer op de lager gele gen toegangsweg tot Den Haag, de Utrechtse Baan, kon gewoon doorgaan. Politie noch ministerie wil vertellen wie de melding heeft gedaan, maar zeggen dat wel te weten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer steunt in een eerste reac tie het akkoord tussen minis ter Zalm (Financiën) en Ver bond van Verzekeraars over de instelling van een verplich te verzekering tegen zoetwa teroverstroming en aardbe ving. WD-Kameriid Van Rey, die al jaren hamert op de instelling van zo'n verzekering, is buiten gewoon blij, al plaatst hij vraagtekens bij een eigen risico van vijf procent dat de verzeke raars inbouwden. Van Rey heeft de regering steeds onder druk gezet om een rampenver zekering mogelijk te maken. Van Rey heeft zich nauw met de kwestie beziggehouden en ach ter de schermen ook verzeke raars gemaand zich positief op te stellen in de onderhandelin gen met de overheid. Het WD- Kamerlid betreurt dat de verze kering leidt tot 'uitbreiding van regelgeving'. „Maar wij kunnen begrip op brengen voor het standpunt van het verbond dat een buiten wettelijke regeling financieel niet haalbaar is." PvdA-Kamerlid Van der Ploeg is ingenomen met de instelling van een aparte pot voor schade als gevolg van natuurrampen. Maar hij vindt de premie van rond vijftig gulden erg hoog. „We moeten ervoor waken dat mensen met een kleine beurs premie betalen om eerstdaags beschadigde bedrijfsgebouwen aan een uitkering te helpen," aldus de PvdA'er. CDA-Kamerlid Reitsma liet gisteren weten dat het eigen ri sico naar zijn mening aan een maximum gebonden moet wor den. STAATSSECRETARIS Patijn van Buitenlandse Zaken gaf na afloop van het debat in de Tweede Kamer ruiterlijk toe dat hij politiek be paald onhandig had geopereerd in de affaire van het Schengen- Pasje op Schiphol. 'Zo leer je iedere dag', aldus een naïef-oprechte patijn. Eerder had zijn collega Schmitz van Justitie in de Tweede Kamer publiekelijk namens beiden schuld beleden. "et siert de bewindslieden dat ze niet hebben geaarzeld de volle verantwoordelijkheid voor de klungelige gang van zaken ten aan ton van het pasjesysteem op zich te nemen. Dat gebeurt in Den toag niet iedere dag. ™et deze constatering is ook meteen alles vermeld wat er aan po sitiefs over Schengen op Schiphol gezegd kan worden. Alles wat 'out kan gaan, is fout gegaan. Vanaf het allereerste begin van de uitvoering van het Verdrag van Schengen, tot op dit moment, [iet werd in de beginfase meteen duidelijk dat de uitvoering van tot gekozen systeem volledig spaak liep. De puinhoop werd zo 9root dat premier Kok met het schaamrood op de kaken moest aankondigen dat tot 15 december van dit jaar teruggegrepen zou Roeten worden naar het oude paspoortsysteem. Dle miskleun was nog te overzien, maar de grootste ellende bleek uog niet voorbij. De staatsscretarissen verkeerden op het moment ton de mededeling van Kok al geruime tijd in de wetenschap dat to datum van 15 december evenmin wordt gehaald. Zij hebben de Tweede Kamer daarvan niet op de hoogte gesteld. Ue woede hierover is groot, maar de Tweede Kamer wil de beide jfaatssecretarissen geen doelbewuste misleiding aanrekenen. De tomer niet compleet informeren is echter eveneens een politieke doodzonde. Die handelwijze kan niet worden goedgemaakt met |en openlijke boetedoening. ?chmitz en Patijn hebben nu twee hele goede redenen om het pas- les-systeem zo snel mogelijk sluitend te maken. Ze weten dat de 'woede Kamer geen nieuwe misstap zal toestaan. Maar ook ten opzichte van de Schengen-partners bestaan verplichtingen. Het 'and dat altijd de mond vol heeft over het goed naleven van ak koorden, kan het zich niet veroorloven om zo klungelig met een in- 'emationaal verdrag om te gaan. Door Bert Schampers Brussel - Nederland blijft binnen de groep van Schen gen-landen. De andere lidsta ten toonden zich gisteren in Brussel tevreden met de ver klaring die staatssecretaris M. Patijn gaf over de problemen met de passagiersafhandeling op Schiphol. Patijn gaf de verzekering dat Nederland de buitengrens van het Schen- gen-gebied streng blijft bewa ken. Het Verdrag van Schengen, dat feitelijk de afschaffing van pas poortcontroles aan de binnen grenzen betekent, is op 26 maart in werking getreden. Sindsdien zijn in de negen deelnemende landen technische, justitiële en politieke problemen aan het licht gekomen. Zo voldoet Schiphol niet aan de verplichtingen die het verdrag oplegt, omdat er nog geen fysieke scheiding is aangebracht voor reizigers uit Schengen-landen en de landen buiten dit gebied. De tijdelijke oplossing met magneet kaarten voor Schengen-reizigers bleek zo fraudegevoelig, dat van af 1 mei de pascontroles opnieuw wordt ingevoerd. De Belgische minister van Euro pese Zaken Urbain - België is momenteel voorzitter van het uitvoerend comité van Schengen - zorgde voor enige spraakver warring toen hij in het Frans zei dat de problemen op Schiphol eind dit jaar verholpen zullen zijn. In de verklaring die staatssecre taris Patijn aan zijn collega's had overhandigd stond expliciet dat op 15 december in de centrale hal van Schiphol een fysieke schei dingswand zal zijn gerealiseerd, waardoor een Schengen- en een niet-Schengengedeelte wordt ge creëerd. Hierdoor vervallen de pascontroles grotendeels weer voor de Schengen-passagiers. Een deel van de vluchten binnen de Schengen-landen zal echter tot 1 januari 1997 worden afge handeld via het niet-Schengen gedeelte van Schiphol. Deze pas sagiers worden geacht wel hun paspoort te laten zien. Deze verwarrende situatie heeft voor Nederland geen politieke consequenties, omdat, zoals de Belgische voorzitter Urbain zei, ons land het akkoord wel op alle andere terreinen volledig toe past. Ook voor alle andere problemen die in verschillende landen boven water kwamen, bestond bij het uitvoerend comité in Brussel alle1 begrip. Dat bijvoorbeeld Frankrijk zijn wetgeving nog niet heeft aange past, die toelaat dat conform het verdrag politiemensen uit andere lidstaten tot 10 kilometer op Frans grondgebied verdachten mogen achtervolgen, werd gewe ten aan her reces van de assem- blée. Maar of het Franse parlement de noodzakelijk wetswijziging vóór 1 juli - het verstrijken van de overgangstermijn van drie maan den - goedkeurt, hangt af van de vraag of na de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 7 mei het parlement al dan niet wordt ontbonden. Ook Portugal, dat tot dusver visa weigerde voor reizigers afkom stig uit Indonesië, werd onge moeid gelaten. Het Schengen-vi- sum geldt in principe voor alle negen landen, maar omwille van de politieke kwestie Oost-Timor blokkeerde Portugal de verstrek king van visa aan Indonesiërs. De blokkade is opgeheven door een speciaal 'Schengen-min-een' vi sum in te voeren voor burgers uit Indonesië die naar Europa willen reizen. De groep Schengen-landen zal de komende jaren wellicht verder worden uitgebreid. Het uitvoe rend comité verwelkomde giste ren Oostenrijk als tiende land. Na ratificatie door het parlement en aanpassing van de computer systeem, zal Oostenrijk over twee jaar effectief deelnemen aan Schengen. Volgens voorzitter Urbain zijn ook besprekingen gaande met Denemarken en worden tevens onderhandelingen gestart met Zweden en Finland. Alle EU-lid- staten kunnen tot Schengen toe treden indien zij dat wensen. Denemarken houdt vooralsnog vast aan de Skandinavische soli dariteit. De vijf noordse landen, IJsland, Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken hebben samen een paspoortunie. Toetre- dening van de drie EU-lidstaten tot Schengen, zou betekenen dat er een nieuwe scheidslijn ont staat. Naar een oplossing voor dit probleem wordt gezocht. Staatssecretaris Patijn sprak na afloop van een buitengewoon nuttige vergadering. „Het opspo ringssysteem, de centrale compu ter, werkt buitengewoon goed," aldus Patijn. Met name Duits land is volgens hem uitermate te vreden over de stijging van het aantal aanhoudingen sinds het Schengen Informatie Systeem (SIS) in werking trad. Het SIS bevat informatie over gezochte personen, gestolen auto's en wa pens. Gisteren werd tot slot bekend dat Nederland in 1996 voorzitter wordt van de Schengen-groep. Met zo'n 900.000 zijn we nog maar en dat begint toch wel heel erg op op een minderheid te lijken. Ik denk dat we volgens goed Nederlands gebruik inmiddels recht hebben op dikke subsidies en positief discriminerende maatregelen. Wie wij zijn? De republikeinen van Nederlandde men sen die geen behoefte hebben aan het koningshuis. Ook wij republikeinen zijn voor oranje boven, maar dan al teen bij stoplichten. Niet dat ik iets tegen die mensen persoonlijk heb, inte gendeel, Beatrix zou bijvoorbeeld een hele goede presi dent zijn, maar om nou heel zo'n familie op een voet stuk te moeten plaatsen, dat gaat me te ver. Ik geloof niet dat er mensen zijn met koninklijker bloed dan anderen, hooguit zijn er door eeuwenlange vorstelij ke inteelt wat genetische overeenkomsten binnen een kleine kring Europeanen. Nu vormen we nog maar 6 procent van de bevolking, maar ik put hoop uit Engeland, waar het dankzij Char les heel snel bergafwaarts is gegaan met de monarchie. Wij krijgen straks Willem-Alexander. MERIJN Almelo - De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar mogelijke incest door een 50-jarige kantonrechter in Enschede. De rechter heeft in verband met het onderzoek zijn functie tijdelijk neerge legd. Dat heeft hoofdofficier van justitie mr. Reinders meegedeeld. Toen de kantonrechter hoorde dat er incest-verhalen over hem de ronde deden, deed hij bij de politie aangifte van smaad en laster. Hij wijst elke beschuldiging van de hand. Arnhem - De twee Edese broers die worden verdacht van een serie brandstichtingen in hun woonplaats blijven in voorarrest. De rech- ter-commissaris heeft hen in bewaring gesteld, nadat het duo aan hem en de officier van justitie was voorgeleid. De broers zijn 21 en 34 jaar. De jongste heeft al enkele brandstichtingen bekend. Den Haag - Nederland dreigt op de elektronische snelweg in de Europese achterhoede te raken. Dat zei het Tweede-Kamerlid Y. van Rooy (CDA) gisteren tijdens een debat over de barrières op weg naar de digitale snelweg. Volgens Van Rooy moet het kabinet het telecommunicatiebeleid onderbrengen bij het ministerie van Eco nomische Zaken. In de enige maanden geleden gepresenteerde plannen van de overheid valt deze sector ook onder verantwoorde lijkheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Door af stemming tussen ministeries zou vertraging optreden. Nederland heeft zich volgens Van Rooy verkeken op de snelheid waarmee een aantal Europese landen de wetgeving op het gebied van telecom municatie aan het liberaliseren is. Bratislawa/Den Haag - Nederland en Slowakije hebben een over eenkomst ondertekend om militaire staatsgeheimen uit te wisselen. De chefs van de militaire inlichtingendiensten bezegelden het ak koord vrijdag in de Slowaakse hoofdstad Bratislawa. Het akkoord maakt onderdeel uit van de militaire samenwerking die NAVO-landen sinds de val van de Muur zoeken met landen uit het voormalige Oostblok. Soortgelijke 'beveiligingsovereenkom sten' als nu met Slowakije is gesloten, zijn al eerder aangegaan met Hongarije en Roemenië. Later dit jaar volgen Polen en Tsjechië. Den Haag - In het eerste kwartaal hebben 8000 buitenlanders asiel aangevraagd in Nederland. Dat is bijna de helft minder dan in ja nuari, februari en maart vorig jaar. Toen meldden zich 15.500 vreemdelingen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst van Justitie denkt dat de verminderde belangstelling te maken heeft met de nieuwe aanpak in de twee aanmeldcentra in Rijsbergen en Zeven aar. Als de ontwikkeling gedurende de rest van het jaar doorzet, zal 1995 voor het eerst sinds het uitbreken van oorlogshandelingen van de laatste jaren in Europa en Afrika minder asielzoekers te zien ge ven. Het kabinet verwacht voor dit jaar 35.000 buitenlanders. Dit aantal kan nu nog 3000 tot 5000 lager uitvallen. In 1994 kwamen er nog 55.000 vluchtelingen naar Nederland. Enschede - De politie heeft in een woning in Enschede 32 handgra naten, munitie en drugs aangetroffen. Volgens de politie en het Ex plosieven Opruimingscommando is niet eerder in ons land zo'n gro te hoeveelheid handgranaten in één keer in beslag genomen. De politie ging tot huiszoeking over omdat ze sterke aanwijzingen had dat er verboden wapens in de woning aanwezig waren. De twee bewoners, een vrouw (36) van Duitse afkomst en haar Enschedese vriend (32) zijn aangehouden. Zij ontkennen iets van de wapens af te weten. De politie vond de handgranaten in de keuken in een kist je naast de koelkast. Ook werden twee pistolen, een revolver en twee buksen gevonden. Tijdens de huiszoeking stuitte de politie ook op een hoeveelheid drugs, waaronder 150 xtc-pillen, een pond amfetamine, vuurwerk en gestolen gereedschap. Den Haag - De ANWB, de politie en enkele motorrijdersorganisa ties hebben een gedragscode afgesproken voor motorrijders die zich door files wurmen. De bestuurders van de gemotoriseerde tweewielers dienen zich in het vervolg aan diverse regels te houden die volgens een zegsman van de ANWB vooral duidelijkheid schep pen. Zo mogen motorrijders een file alleen inhalen als deze niet sneller dan 40 kilometer per uur rijdt. Tot voor kort was het voor motorrijders verboden files in te halen, maar stond de verkeerspolitie dit oogluikend toe. In het nieuwe re glement voor verkeersregels en verkeerstekens (RW), dat in 1992 verscheen, is dat inhalen niet meer verboden. Nuland - Gerrit van der Valk heeft de kosten op zich genomen van het verblijf van 35 Canadezen die de bevrijdingsfeesten in ons land willen bijwonen. De oud-militairen hebben zelf geen geld om de festiviteiten rond vijftig jaar bevrijding van Nederland mee te ma ken. Een ex-serveerster van Van der Valk, die naar Canada is gee- migreerd deed een beroep op Gerrit van der Valk, toen zij vernam dat de oud-bevrijders zelf het geld niet hadden om naar Nederland te gaan. Zij vond het niet eerlijk dat altijd dezelfde, rijke oud-strij ders naar Europa gaan om de bevrijding te vieren, maar nooit eens de minder bedeelde oud-strijders.Van der Valk bood direct aan de bejaarde Canadezen te laten overkomen. Hij biedt ze twee weken gastvrijheid aan in Motel Nuland en in het oude nonnenklooster Mariaoord in Rosmalen. Utrecht - Vier dagen nadat de 25-jarige suikerpatiënt Erik van Diermen stopte met het inspuiten van insuline, overleed hij daar aan op 16 januari in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Een 18- jarige paragnoste uit Utrecht had tegen de verder gezonde jonge man gezegd dat hij de insuline niet meer nodig had, omdat zij hem had genezen van zijn ziekte. Gisteren eiste officier van justitie J. Plooy voor de Utrechtse rechtbank twee jaar cel wegens doodslag tegen de vrouw, waarvan zes maanden voorwaardelijk. „Wij wilden kinderen, en Erik was bang zijn ziekte door te geven," zei vriendin Bianca in een verklaring. „We raakten er beiden sterk van overtuigd dat zij hem met haar paranormale krachten kon ge nezen." Op aanraden van de paragnoste stopte haar cliënt met spuiten. Het tekort aan insuline leidde tot een hartstilstand.

de Stem | 1995 | | pagina 3