6Trix wordt steeds menschelijker... Conc Democratie moet steeds weer bevochten worden (Prerfaeftir- Goes Schengen DE STEM L-""* BINNENLAND BUITENLAND A2 -DE STEM- BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Handgeschreven brieven van drie vorstinnen tentoongesteld in Oranje Museum in Baarn pE STEM Ministerie van Gemeentefonds beter verdeeld DE STEM K; r ZATERDAG 29 APRIL 1995 In deze dagen daalt tradi tiegetrouw als een malse voorjaarsbui wederom een overvloedige lintjesregen over allerlei geledingen van onze bevolking neer. Op menige revers verschijnen de versierselen behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau, de Mili taire Willemsorde of de Orde van de Nederlandse Leeuw, waarvan de toekenning bijna anderhalve eeuw geleden al door De Genestet in zijn 'Sint-Nikolaasavond' tot de juiste proporties werd terug gebracht. Nu het geloofsleven de laatste jaren wat in de schaduw is geraakt, zouden we vergeten dat er ook een kerkelijke adel bestaat, gevormd door Malte zer ridders, dragers van de soevereine en Militaire Orde van Malta of van de Orde van het Heilig Graf van Jeruza lem. Werd deze adel door Rome vooral gerecruteerd uit de vooraanstaande kringen van hoogwaardigheidsbekleders en wereldlijke gezagsdragers, ook voor een koster die een halve eeuw lang zijn taak naar behoren had vervuld of voor een suisse die voorbeeldig de orde in Gods huis had be waakt waren er onderschei dingstekens, zij het dat ze, gelet op de aard van hun dienstverlening, uiteraard niet hoogmoedig moesten hopen op de medaille die hoorde bij Pro Ecclesia et Pontifice of bij de Orde van Gregorius de Grote. Men moest tenslotte, letterlijk en figuurlijk, ook in de kerk zijn plaats weten. Voor de eenvoudigen van geest waren er bovendien nog andere medailles, meege bracht van een bedevaart naar Lourdes, Kevelaer of Beauraing en vaak naast het kruisje aan de rozenkrans be vestigd als een voorwerp waarmee 10 jaren aflaat kon den worden verdiend als men er godvruchtig bij bad voor een afbeelding van de gekrui sigde Christus. Als een familielid met een fles wonderdadig water en een vaak hemelsblauw beeldje van de heilige Maagd Maria uit zo'n genade-oord was te ruggekeerd, viel ons niet zel den, als zegenrijke herinne ring aan die reis, een centgro- te scapuliermedaille ten deel, die met een sluitspeld op stoel vanachter het appel- taartvormig traliewerk, eerst door een priester moesten worden gewijd. In feite waren deze scapuliers verkleinde versies van de pij en het schouderkleed, dat door kloosterlingen als werk kleding werd gedragen. Medailles Zijn door een toenemende se cularisering missie en zending geleidelijk verdrongen door ontwikkelingswerk, ook de religieuze eretekens en insig nes hebben plaats moeten maken voor profane versier selen. Waar vroeger in een kuise meisjeshals, hangend aan een ragfijn zilveren ket tinkje, een medaille met een afbeelding van de hemelse madonna onze blik in een blank, pril keursje rechtvaar digde, bungelt nu op menige gebruinde huid een gouden sterrenbeeld. Nu de patronage van Maria en andere heiligen, die ons tegen hondsdolheid, kiespijn, blikseminslag, keelaandoenin gen en ander ongemak moes ten beschermen, is weggeval len, zoeken wij onze toevlucht bij astrologische tekens in de hoop dat we onder een gun stig gesternte geboren zijn. We weten nauwkeurig welke ascendant bij het ogenblik van onze geboorte boven de horizon verscheen, verklaren met een schier onweerlegbare overtuiging dat Tweelingen onbetrouwbaar. Steenbokken koppig en Vissen wispelturig zijn en slaan wekelijks met een kloppend hart in een tijd schrift de pagina op waar de horoscoop ons voorspelt wel ke tegenslagen, meevallers, liefdes en vijandschappen ons te wachten staan. borsthoogte op ons onder-" "'Nü de wetenschap alle myste- goed werd vastgemaakt en ries schijnt te heben doorvorst daar al gauw donkere roest- en met de vroegere geloofsbe- vlekken achterliet die mèt''levlLjjfeok allerlei folklöfis- geen enkel wasmiddel nog te verwijderen waren. Om dit ongemak te ontgaan waren er ook andere scapu liers in de handel, bestaande uit twee kleine, op elkaar ge naaide lapjes die aan een halslintje waren bevestigd, en die, soms zelfs in de biecht- tisch gekleurde devoties zijn verdwenen, zoeken we maar al te graag ons heil bij de astrologische hemeltekens. En waren de drie koningen die de pasgeboren Christus in Bethlehem kwamen zoeken, uiteindelijk ook geen sterren wichelaars? De KRO-radio maakt even reclame voor de eigen club: de luisteraars worden opgeroepen voor een informatieve avond waar op KRO-voorzitter Gerrit Braks zal spreken over de katholieke aspecten van de Katholieke Radio Omroep. Dat geschiedt, zegt de radiospreker, 'tijdens een bijeenkomst van de afdeling Breda van de KRO, in Goes'. Met zulke royale gebaren kan de regio worden ingedeeld. En blijkbaar niemand die daar vreemd van opkijkt. Dat is in de politieke wereld wel even anders. Geen burgemeester die ervan durft dromen dat je ooit in Goes de raadsvergadering van Breda zou kunnen houden. Zelfs Ed Nijpels niet. (HC) 29.80 86,90 ƒ172.80 335,75 89.40) 177,80) 345,75) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per halfjaar per jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) De drie vorstinnen van wie nu brieven gebundeld zijn in een boek', (v.l.n.r.) Emma, Wilhelmina en Juliana. FOTO'S KONINKLIJK HUISARCHIEF/ANP 1 „Mijn arme Trixje die zoo huilde bij haar doop, nog wel tot algemeene vreugde! Zoo gaat het in de wereld." Dat schreef prinses Juliana, op 17 mei 1938, in een vertrouwelij ke brief die iedereen vanaf vandaag mag lezen. De inhoud staat in een nèt verschenen boek met persoonlijk post van drie vorstinnen. De handge schreven brief is in het echt te zien op een deze week geo pende tentoonstelling in het Oranje Musuem in Baarn. Een kijkje in de koninklijke post. Door Mick Salet „Lieve mevrouw..." Eind mei '38 schrijft' prinses Juliana een brief aan' haar vioollerares, Aletta Rackwitsz, Om even bij te babbelen. Vooral over de doop van baby Beatrix, op 12 mei '38, in de Grote Kerk in Den Haag. „Ik was blij dat U in de kerk bij de doop kon zijn. Hoe vond u die luide jammerklachten van het wurm? Anders is ze zoo vergenoegd, lacht zooveel, is voortdurend in beweging, betoovert allen met haar groote donkere oogen. Zoo eenvoudigweg levensvreugde te hebben en je zoo niets aan te trekken van wat andere menschen van je den ken, dat zijn dingen die je goed doen, telkens als je ze bij haar waarneemt!" „Haar horoscoop (van verschillende zij den werden er ons bij haar geboorte toegezonden) zegt dat ze nóóit zal gaan geven om wat de menschen zeggen, zeer onconventioneel zal zijn, een groot so ciaal hervormster, dat ze jong zal trouwen zonder ons permissie te vra gen!" „Ik had U haar zoo graag vertoond, maar als ik in de stad ben, zoo'n dag of wat, ben ik ook zoo gruwelijk bezet. Mijn moeder maakt het heel goed. Ik geniet erg van 't leven, dat begrijpt U. Ik wou dat ik weer eens een boom met U kon hebben veel praten over veel dingen. Die gelegenheid zal zeker ko men echter! „Voor vandaag zend ik U heel veel liefs." „Uw oude matrone, Jula." Het is niet een brief die historici nou echt onthullend noemen. Er worden geen geheimen van Soestdijk ont sluierd. Maar het is wel een brief die iets méér vertelt over de vrouw die vorstin was. Daarom is het voor de liefhebbers zo leuk dat prinses Juliana akkoord is gegaan met publicatie. Niet alleen van déze brief, maar van een heel pak persoonlijke post. Van haar. Van haar moeder. En van haar oma. Neder land mag nu neuzen in post die tot vandaag puur privé was. De brieven en briefkaarten werden bij eengegaard door Bas Romeyn. Een ver zamelaar die eëfi'paar jaaf'geleden öi de krant las dat er een stapeltje brieven van prinses Juliana geveild zou worden. Kaartjes en kinderlijke krabbeltjes die ze, als meisje, aan haar kinderjuffrouw schreef. Bas Romeyn bekeek de post van het prinsesje en was meteen ver kocht. Op de veiling was maar één medebieder. Maar die stopte vóór het echt te wild werd. Zo kreeg Bas Ro meyn de briefjes van Oranje in handen. Een tijdje later toog hij naar een veiling van enige tientallen brieven van de koninginnen Emma en Wilhelmina. Weer bleef er maar één medebieder over. Dezelfde die de brieven van Julia na had willen hebben. En wéér gaf deze man het op vóór de prijs de pan uit vloog. Bas Romeyn kreeg ook deze brie ven in bezit en besloot er boek van te maken. Een brievenboek. Maar omdat prinses Juliana het auteursrecht bezat, kon dat niet zonder haar toestemming. Hij schreef een beleefd briefje naar Soestdijk. 'Koninklijke hoogheid, u be hoeft zich geen zorgen te maken over de inhoud van uw brieven, want, met per missie, u komt er in naar voren als een schat van een meid.' Juliana zei ja. De verzamelaar kreeg ook. een uitnodiging eens te komen praten/met de directeur van het Koninklijk Huisarchief. Hij bleek de medebieder die op de veiling twee keer af had moeten haken. Met wat goede raad, wat geluk en wat geld wist Bas Romeyn nog wat bundeltjes bijzondere brieven aan zijn verzameling toe te voegen. Uiteindelijk was de col lectie groot genoeg om er een boeiend brievenboek van te maken. Geen boek met ontboezemingen die het noodzake lijk maken de vaderlandse geschiedenis te herschrijven. Wel een boek dat de lezer het gevoel geeft even mee te mogen lezen over de schouders van Juliana, Wilhelmina en Emma. Een paar voorbeelden. Eerst een brief van 31 oktober 1900. Van koningin Wilhelmina. Aan haar nicht, prinses Marie, die haar gefeliciteerd had met haar verloving met prins Hendrik. „Lieve Nicht, Van ganscher harte kom ik u bedanken voor uwen zoo lieven brief en voor de hartelijke gelukwenschen welke hij be vatte. Ik kan u niet zeggen hoe overge lukkig ik ben - woorden schieten daar toe te kort. Mijn Hendrik houdt reeds zeer veel van zijn en mijn 'geliefde Loo' en ik hoop van harte dat hij zich spoedig geheel thuis zal gevoelen in zijn nieuwe vaderland. Hij is zeer warm ontvangen - eens heb ik zelfs hooren roepen: 'leve Prins Hendrik' en dat doet ons volk niet als het niet reeds van iemand houdt! Hij is zoo onbeschrijfe lijk lief en goed dat het onmogelijk is om niet van hem te gaan houden als men hem kent!" „Wilt u mijne groeten aan mijn Neef en de Nichtjes overbrengen. Steeds ben ik uwe u zoo liefhebbende Wilhelmina." Juliana schrijft vrijer en vrolijker dan haar moeder. Eerst als kind aan haar kinderjuffrouw, Mien Hulleman. Als de kinderjuf ziek is, schrijft de elfjarige Juliana op 3 december '20 een lief briefje. „Lieve Mien, ben je nu weer caduc? Ziek nu maar gauw uit, hoor. Dan zijn we weer gezellig samen." En twee jaar later, op 22 januari '23, probeert ze de zieke Mien aan het eind van een brief op te beuren met een grapje. „P.S. Ik weet een leuke mop: Zoontje tot Vader: Mijn horloge, dat ik met Kerstmis van Oom gekregen heb, staat nu al stil. Vader, vertoornd: Dat kan toch niet? Wat heb je er dan mee gedaan? Zoontje, verlegen: Och ja... ziet u... ik begrijp 't ook niet... 'k heb de wieltjes toch precies zoo weer inge stopt!" Later schrijft Juliana brieven aan haar vioollerares, Aletta Rackwitsz. Die brieven bieden een aardige aanvulling op het bestaande beeld van de prinses. Op 17 oktober '36, een maand na haar verloving met prins Bernhard, schrijft Juliana haar vioollerares een bedank brief. „Lieve mevrouw, Eindelijk komt mijn erg verlate, maar nog precies even dankbare dank naar toe voor Uw medeleven met mijn enga gement en Uw zoo erg, heel erg lieve brief!Nu bén je al zoo'n geluksbeest je, dan word je nog verwend met zulke goede wenschen! U moest ons eens zien, we zijn heel andere men schen, er is opeen fleur in huis geko men, ook voor mijn moeder zoo zeer! „Toen U me over m'n horoscoop vertel de, heb ik wel in deze richting gedacht, want er was wat 'gaande', maar wat lief van U dat U niets positiefs hebt gezegd! Het had me natuurlijk tóch beïnvloed! En dat is gevaarlijk in zoo'n toestand!! „We passen goed bij elkaar - hebben dezelfde smaken gevoelens of vullen elkaar aan, enfin het hoort bij elkaar!" „Ik zou U zoo graag eens zien, toch ben ik in deze toestand van verloofd heid niet erg tot les krijgen in staat. Bernhard speelt helaas niets! Maar is wel muzikaal. Ik durf het niet op me te nemen, na m'n huwelijk opnieuw met de les te beginnen. Ik moet dat allemaal aanzien, maar, om duidelijk te zijn in zakelijke aangelegenheden, réken U dus maar van niet. Ik leg de fidel niet in het graf, dat begrijpt U, maar ik wil me niet binden." „Vanavond heb ik het groote plezier; het groote moment in mijn leven, dati] voor 't eerst naar mijn schoonouderlij] huis toe ga." „Tot ziens met heel veel liefs van Jula." Dik een jaar later, op 25 januari '38, schrijft prinses Juliana, meer dan negen maanden zwanger, weer een bedank briefje. "Lieve mevrouw, Voor het schattige jurkje voor de peuter Uw lieve meelevende brief dank ik U heel, héél erg hartelijk. Zoo'n verwen partij..." „We verwachten Baby nu elk oogen- blik... al sinds 16 januari! Ik verheug me erg denk eenvoudig niet aan narigheden enz., die bovendien erg ver zacht worden." „Uw oude Jula." Weer een jaar later stuurt Juliana e?n ansichtkaart van haar vakantieadres- Grindelwald - in Zwitserland. Alweer om te bedanken. "Lieve mevrouw, Wel nog laat maar deze kaart brengt mijn dank voor Uw lief briefje bij Tm' glorieuze le verjaardag. Ze heeft duide lijk kunnen merken, dat er wat b ders aan de hand was. Ze wordt menschelijker evenzeer brutaler. Ze is erg sociaal aangelegd windt ieder een om haar kleine vinger. Maakt luid keels vriendschappen met vreemde menschen en zoo!" „We genieten hier ontzagwekkend, je kunt je in 't gewone leven niet voorst len, dat er zóó'n lucht, zoo'n zon bestaat dat je zooveel plezier kunt hebben. En de natuur is van de meest indruk wekkende in Zwisterland, nu alles even ijl wit blauw. Trix heeft laatst een aanslag op mijn viool gedaan, maar ik heb hem nog kunnen redden!!" „Met erg veel liefs van Jula." 'Drie vorstinnen. Brieven van Emma, Wil helmina en Juliana' - uitgeverij De Arbei derspers - kost f 69,90. Komende week staat in het te ken van de viering van vijftig jaar bevrijding. Zoals steeds in die zinvolle koppeling aan de herdenking, op de vooravond van bevrijdingsdag, van de zeer velen die het leven lieten in de jaren van onvrijheid, onder drukking en volkerenmoord. Zelden is in de maanden en weken vooraf zo vaak de vraag opgeworpen of herdenken en vieren nog wel zin heeft. Moet dat nog na vijftig jaar? Die vraag zonder meer met een nee beantwoorden, lijkt mij te ge makkelijk. Herdenken heeft nog steeds zin, mits geplaatst in het perspectief van het nu en de toekomst. Premier Kok heeft daarover in' een interview met het Duitse weekblad Die Zeit behartens- waardige opmerkingen ge maakt. Hij waarschuwt tegen verenging van het herdenken tot het terugzien op de confron tatie tussen Nederlanders en Duitsers van vijftig jaar gele den. In zijn visie moeten een halve eeuw later vrijheid, de mocratie, tolerantie en de toe komst belangrijker zijn dan al leen de herinnering aan de be vrijding van de Duitse bezet ting. „Meer dan de bevrijding moet ons de vrijheid interesse ren." Kok plaatst vervolgens de her innering aan de bevrijding van staatsterrorisme in het perspec tief, waaraan herdenken nu zijn zin ontleent. Hij doet dat vanuit de erkenning dat het beeld van Nederland als verdraagzaam land wel enige schade heeft op gelopen. Hij wijst op het onbe twistbare feit dat de grote aan tallen asielzoekers en illegalen 'ook bij ons een gevoel van angst bij veel mensen wekken'. „Dan heet het al snel: de boot is vol, de grenzen moeten dicht, gooi ze eruit! Daarmee zijn we dan dicht in de buurt van wat tot de oorsprong van het natio- naal-socialisme behoorde. Daar precies ligt onze taak: we moe ten eindelijk de lessen van het verleden leren. Het zaad van de intolerantie komt weer op; in Duitsland, in Franrijk, maar ook bij ons, in Nederland. Op dat gebied bestaan er geen ver schillen." Het is maar één deel van de samenhangende trits: vrijheid, democratie en tolerantie, die de premier noemde. Maar wel een zeer aansprekend deel. Omdat waar tolerantie gaat ontbreken, democratie en vrijheid al snel worden ondergraven. Evenzeer is waar dat tolerantie en vrij heid slechts kunnen floreren in een sterke democratie. Zo was het meer dan vijftig jaar gele den; zo is het nu. Aan de vooravond van de Twee de Wereldoorlog behoorde het in brede kringen in Nederland tot de bon ton om schamper te doen over de parlementaire de mocratie. Vooral het centrale punt van ons staatssysteem, de volksvertegenwoordiging, moest het ontgelden. Voor kritiek was er, zeker wanneer we vanuit het nu terugblikken, alle reden. De volksvertegenwoordiging zetel de boven en op grote afstand van een grotendeels onmondig (gehouden) volk. En ook de verhouding tussen regering en parlement was in de praktijk gemodelleerd naar de gebruiken en omgangsvormen van die tijden. Ministers waren onaanraakbaar en werden bij voorkeur nog aangeduid als raadsheren van de Kroon. De mocratie was meer een woord dan een houding. In die sfeer kon het gebeuren dat op 10 mei, de dag van de Duitse inval, de toenmalige mi- nister-president De Geer wei gerde in te gaan op de dringen de uitnodiging van de voorzitter van de Tweede Kamer, Van Schaik, om juist nu in de verga dering van de volksvertegen woordiging aanwezig te zijn. De Geer liet weten wel wat anders aan het hoofd te hebben. Op het moment waarop de parlemen taire democratie de facto werd uitgeschakeld, vond De Geer noch enig andere minister het geboden om te zijn waar hij behoorde te zijn. Op 24 juni 1940 schakelde de bezetter de volksvertegenwoor- ding ook de jure uit. De werk zaamheden van de Staten-Ge- neraal werden tot nader order opgeschort, twee weken later gevolgd door een verbod op alle politieke partijen, die, aldus de verordening, 'het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachten- wereld vertegenwoordigen'. Het zou ruim vijf jaar duren voordat het met kleine voor zichtige stapjes kwam tot her stel van de vertegenwoordigen de democratie. Op 25 september 1945 komt een rompparlement bijeen. Het bestaat uit 76 over gebleven leden van de vooroor logse Tweede Kamer en 34 le den van de Eerste Kamer. Voor verkiezingen acht de regering de tijd nog niet rijp. Zij beperkt echter ook de rech ten van het tijdelijke parlement: geen recht van interpellatie, van initiatief en enquête. Aan het rompparlement wordt opgedra gen de benoeming - dus niet de verkiezing - van de Voorlopige Staten-Generaal te regelen. Pas een jaar na de bevrijding, in mei 1946, wordt met de verkiezin gen van de Tweede Kamer de parlementaire democratie her steld. De politieke vernieuwing, waarvan koningin Wilhelmina in haar Londense regeerperiode al hardop droomde en die in het Nederland van direct na de be vrijding over de oude partijpoli tieke en religieuze scheidslijnen heen, gestalte leek te krijgen in de Nederlandse Volksbeweging (NVB), was toen al weer op haar retour. Alleen aan de linkerzij de van het politieke spectrum komt met de oprichting van de PvdA - het samengaan van de oude SDAP, vrijzinnig demo cratische bonders (VDB) en vooruitstrevende christen-de mocraten (CDU) - enige ver nieuwing tot stand. Democratie en vrijheid worden - het is bij vele herdenkingen in de afgelopen decennia steeds weer gezegd - het meest ge waardeerd wanneer zij afwezig zijn. Wie de afgelopen vijftig jaar overziet, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat de Nederlandse democratie, zwak als zij in structuur en beleving voor de oorlog was, sterk is uitgegroeid. Nederland biedt veel ruimte aan zowel collectieve als indivi duele vrijheidsbeleving. Daarbij hoort ook de vrijheid om kritiek te hebben op het functioneren van overheid en parlement. Ook de volksvertegenwoordiging is gebaat bij kritiek. Een kritische benadering van haar doen en laten houdt haar scherp en geeft bovendien het noodzakelijke te genwicht aan altijd weer de kop opstekende anti-parlementaire krachten. Waartoe het kan lei den als die de overhand krijgen, leert de geschiedenis die in het vrije westen nu meer dan vijftig jaar achter ons ligt, maar op vele plaatsen in de wereld nog altijd geschreven wordt. Het altijd aanwezige risico dat de democratie van binnenuit bedreigt, is dat we denken dat het blote bezit van democratie en vrijheid het einde van het verhaal is. Maar de democratie wordt elke dag weer bedreigd- Vijftig jaar na de bevrijding heten de bedreigingen intole rantie, criminaliteit, verloede- ring. Om ze te bestrijden is een sterk' democratie met respect voor uiteenlopende overtuigingen en verschillende culturen, respect voor 'anders zijn' onmisbaar Maar ook een democratie ®e niet zwijgt als haar beginselen met voeten worden getreden door wie dan ook, Nederlander Medelander, asielzoeker- Slechts dan bloeit de vrijhei" voor iedereen. 0 VERVOLG VOORPAGINA pen Haag - Kritiek op de plannen van het kabinet met ziektewet en wao komt ook van het Verbond van Verzeke- raars en de Raad voor het Overheidspersoneel. pe verzekeraars moeten straks aan ondernemingen verzekering spolissen aanbieden als die de ri sico's voor ziekte en arbeidsonge schiktheid van hun werknemers niet bij de bedrijfsverzekeringen willen verzekeren. Die mogelijk heid van private verzekering moet namelijk voor concurrentie Van onze verslaggever Breda - De grote nationale lc concurrentieslag verwikkeld gokker. Traditionele loterijen zoals de Gi ro- en Bankloterij van de Algeme ne Loterij Nederland dreigen het af te leggen tegen het mediaspek takel dat bijvoorbeeld om de Postcodeloterij heen is gebouwd. Vorig jaar daalde de omzet van de Bank- en Giroloterij - die al 25 jaar geld inzamelt voor onder meer het Prins Bernard- en het Koningin Julianafonds - met ruim 4,5 miljoen tot 141,3 miljoer gulden, zo blijkt uit hun jaarver slag. Ook de omzet van de Staatsloteri; staat onder druk. Steeds meei mensen bezwijken voor de verlei ding van de groots opgezette Postcodeloterij, waar weliswaai veel minder, maar wel veel hogere prijzen zijn te winnen. Het gaa' bij dit soort loterijen al lang niei meer om de goede doelen die daarmee gediend worden. Het ministerie van Justitie wi nog vóór de zomer nieuwe maat regelen bekendmaken om de 'on gebreidelde groei' van loterijen er nieuwe loterijprodukten een hal toe te roepen. Vorig jaar kondigd^ de toenmalige staatsecretaris var Justitie, Kosto, al een limiet aar van één mijoen gulden voor d< hoofdprijzen. Het ministerie werkt nu ook aar een beperking van de toegang smogelijkheden van de kansspe Van onze Haagse redactie Den Haag - Armere gemeentel met een zwakkere sociale struc tuur krijgen vanaf 1 januari 199' meer geld van de rijksoverheid Rijkere gemeenten, veelal aan di rand van de stad gelegen, gaan e vanaf die datum op achteruit. Dat is het gevolg van de herzie ning van het gemeentefonds waartoe het kabinet gisteren heef besloten. Verwacht wordt dat 24( gemeenten erop vooruit gaan, ter wijl 380 gemeenten moeten inle veren. Om welke gemeenten he 'gaat is niet bekend gemaakt. In het huidige systeem ligt de na druk vooral op de grootte van ge meenten. Er wordt onvoldoendi rekening gehouden met de social opbouw en met de waarde van he onroerende goed (wat een ge meente in staat stelt meer belas ting te innen). Vaak kampen centrumgemeentel met sociale problemen, terwijl zf voorzieningen leveren waar di omliggende, rijkere regio gebruil van maakt. STAATSSECRETARIS Patijn va van het debat in de Tweede Ka Paald onhandig had geoperee pasje op Schiphol. 'Zo leer je if Patijn. Eerder had zijn collega Kamer publiekelijk namens Het siert de bewindslieden verantwoordelijkheid voor jjen van het pasjesysteem Haag niet iedere dag. Met deze constatering is ook sitiefs over Schengen op Scl fout kan gaan, is fout gegaan uitvoering van het Verdrag va Het werd in de beginfase me bet gekozen systeem volledig 9root dat premier Kok met he aankondigen dat tot 15 decerr fooeten worden naar het oue Die miskleun was nog te ove n°g niet voorbij. De staatssc van de mededeling van Kok 9e datum van 15 december e i weede Kamer daarvan niet De woede hierover is groot, ■staatssecretarissen geen doi Warner niet compleet informer tfoodzonde. Die handelwijze een openlijke boetedoening pchmitz en Patijn hebben nu jes-systeem zo snel mogelijk ivveede Kamer geen nieuw Ppziehte van de Schengen _,dat a'tijd de mond oorden, kan het zich niet v ernationaal verdrag om te 3 bei i da de i op n i Schi i nu tv nieuwe i-p© I vol h t vero ga;

de Stem | 1995 | | pagina 2