Philips was zegen voor Zeeuws-Vlaanderen itschappelijk m/v) full-time pESTEM ue uitzendburo Komst lampenfabriek naar Terneuzen betekende stimulans voor economie ZEELAND leente gilze en rijen X 80 I ZATERDAG 29 APRIL 1995 in Rijen telt ruim 23.000 ten in het groene hart van 'ptelijke organisatie kent tingen, waarbinnen 200 Iaam zijn. In verband met de juidige functionaris elders in net ingang van zo spoedig rno- sociale dienstverlening van de rgerzaken worden geplaatst len reorganisatie voorbereid i en burgerzaken. Naar per 1 September a.s. gestalte j waar het huidige bureau ing zal worden ondergebracht, ienstverlening, zal bestaan uit I en scholing, zorgvoorzienin- jjelijke participatie. Het is thans linnen welke groep de nieuwe I worden tewerkgesteld. happelijk werk(st)er zal in en belast met het verrichten In in het kader van onderzoek, [sering met betrekking tot aan- ed van sociale zaken. |iveau op het vakgebied elijk werk, sociaal-juridische latieve vaardigheden; fiale verzekeringswetten; elling; |g strekt tot aanbeveling. Jftijd en het voldoen aan de t een salaris geboden tot j bruto per maand (functionele Irispeil 1 januari 1995). itelijke overheid gebruikelijke •lingen zijn van toepassing; Van etnische minderheids- sen die voldoen aan de eisen |id Gehandicapten Werknemers i nadrukkelijk uitgenodigd te elijke geschiktheid genieten zij keur; nteert een positief beleid ten Itijdarbeid, heeft variabele ^perkte mogelijkheden tot de functie kan worden ver- bofd van het bureau sociale Hans van den Berg (toestel- benoemde functie worden uit- 14 dagen na verschijning van dit |ke sollicitatie te richten aan het neester en wethouders van ftbus 73, 5120 AB Rijen. DEWERKSTER osch. Taken: offertes en orderbevestigingen maken en crediteuren nabellen, bestellingen verzorgen, foon beantwoorden. Eisen: MBO niveau met enige 'aar Deze baan biedt uitzicht op een vast dienstver re van Veen. 5, tal. 073-128888 JNMEDEWERKERS egelmaat bij diverse relaties produktie/magazijn- ndienst en voor langere tijd. Bent u enthousiasten Jnel langs. Informatie: Saskia Arts. 11,04160-51530 la zoeken wij een secretaresse voor de periode van 1 jeheersing van de Engelse taal is perfect, zowel in ent in staat zelfstandig de correspondentie te behtf- i-spreadsheeten tekstverwerking overweg. Volff. instraat 10a, tel. 076-223611. jhoven. Werkzaamheden: het knippen van plaaWtf* ot 4 mm dikte volgens op werklijsten aan9e9®}J!!! n van de voorraad plaatmateriaal volgens ISO 90W 3000 norm, hel kunnen bedienen van een quillotine- kunnen lezen is een must Opleiding LTS(+J/M' aar. Informatie: Caroline de Jong. htdabc.tel. 040-455044. RKERS mrg zoeken wij handige kandidaten in bezit van een raamheden bestaan o.a. uit het in elkaar zetten va tekeningen. Informatie: Marion van der Heijden straat 16. tel. 013-367950 g mogelijkheden bij diverse relaties in Tilburg 'business to business calls. Ervaring hierin is vereis der Heijden. straat 16, tel. 013-367950 De komst van Philips in Terneuzen, evenals die van de Amerikaanse multinational Dow Che mical, was een zegen voor Zeeuws-Vlaande ren. Van oudsher zat er wat industrie in de Ka naalzone en voor de rest was het gebied voorna melijk aangewezen op de landbouw. De landbouw zat midden in de periode van de gro te uitstoot van arbeids krachten door de steeds toenemende mechanisa tie. Actieve Zeeuws-Vla mingen zochten hun werk elders en het gebied leverde onder meer pen delaars naar de Philips- fabrieken in Roosendaal. Zoveel dat besloten werd een nieuwe vestiging in Terneuzen te stichten. 33 jaar later staat het voort bestaan hiervan op de tocht. Door Rein van der Helm EEN intensieve pendeldienst ging in de beginjaren zestig van start. Het ging daarbij vooral om mensen uit Oost-Zeeuws-Vlaan- deren die hun emplooi in West- Brabant zochten. Maar al spoe dig krabde men zich in Eindho ven achter de oren. Die pendel dienst kostte nogal wat. De 'gloeilampenfabriek in het zuiden des lands' was al eerder begonnen produktie-eenheden van de Hoofdafdeling Licht over het hele land te spreiden. Daar aan zaten voor het bedrijf grote voordelen. Zoals de toenmalige grote baas Frits Philips zei tij dens de opening van de nieuwe vestiging in Terneuzen in sep tember 1963: „Men brengt het werk naar de mensen en boven dien bewerkstelligt men eenhe den die nog te overzien zijn. En er ontstaat een beter contact tussen werknemer en bedrijf." Juweeltje De Terneuzense vestiging was in zijn tijd een juweeltje. „Een zeer gespecialiseerde fabriek met de modernste snufjes op technisch en organisatorisch gebied waar in het hele produktieproces van flits- en miniatuurlampjes plaatsvindt," meldde hoofddi recteur dr. D. Noordhof, bij die zelfde gelegenheid. Het ging in die eerste jaren in Terneuzen crescendo. Zo werd in 1969 niet minder dan 15.000 vierkante meter grond aan de Mr. Haarmanweg erbij gekocht om nieuwe fabrieksgebouwen te stichten. Een nieuwe impuls voor de Zeeuws-Vlaamse werk gelegenheid want Philips ver wachtte 250-300 extra-banen te scheppen. Het totaal kwam daarmee op rond 900 waarmee het bedrijf de derde werkgever van Zeeuws-Vlaanderen werd. En de vestiging bleef groeien. Nieuwe mensen dienden aange worven en daarvoor richtte het bedrijf zijn oog op België. Die aanwerving, nu nauwelijks voor te stellen, lukte niet. En daarom besloot men actief te werven in steden als Rotterdam en Den Kaag. Er moesten minstens hon derd nieuwe werknemers bij en die bleken in Zeeuws-Vlaande- Het totale aantal werknemers kwam met de personeelsleden die in de nieuwe gebouwen aan de Mr. Haarmanweg werkten in 1971 de derde werkgever van Zeeuws-Vlaanderen werd. ren niet te vinden. Lts-diploma niet nodig, wel technisch inzicht, zo stond in diverse advertenties te lezen. Top Tussen oktober 1972 en oktober 1973 schiep Philips 300 extra arbeidsplaatsen. In 1974 kende Philips zijn top in werkgelegen heid. Er werkten meer dan 1200 mensen, en de licht-gigant was - na Dow Chemical - de grootste werkgever in de regio. Bij de werving van het personeel was het oog vooral gericht op mensen in de directe omgeving die om welke reden dan ook hun toenmalige beroep vaarwel wil den zeggen. „Zo hebben we on der meer kelners, zeelieden, bak kers, slagers, kleine zelfstandi gen en landbouwers gehad die na een grondige opleiding hier vaste voet aan de grond hebben gekregen," meldde een tevreden personeelschef J. de Regt in 1973 tijdens een interview. Kans Die vaste grond was voor de kleine landbouwers nodig. „Phi lips, dat betekende alles voor mij," zegt de nu gepensioneerde O. Onghenae (72) uit Sint-Kruis. Als kleine landbouwer greep hij in 1964 de kans om bij de multi national te gaan werken met beide handen aan. Niet alleen verzekerde dat hem van een vast en regelmatig inkomen. „Ik zat in de drieploegendienst. Door een beetje te schipperen met mijn vrije tijd en daarbij de hulp. De Philips-medewerkers in Terneuzen zagen produktielijnen van handmatig gemaakte lampen naar het goedkopere Polen verhuizen. In het Poolse Pila worden de SL-lampen met de hand gecontroleerd. foto rein van der helm van een loonwerker in te roepen kon ik ook mijn boerenbedrijfje ook nog aan de gang houden. Zij het dat ik natuurlijk niet zoveel beesten meer hield." eerst" 9r°0t moment voor Zeeuws-Vlaanderen: de toenmalige burgemeester Rijpstra steekt de e spade voor de Philips-vestiging de grond in. foto archief de stem Onghenae kijkt met plezier op zijn 20-jarige loopbaan bij Phi lips terug. „Het was - zeker in die beginjaren - stikgezellig. Er heerste een uitstekende sfeer en er was een gevoel van saamho righeid. Ik heb daar een hele fijne tijd gehad, van mij zul je geen kwaad woord horen over Philips. Ik was elke dag blij dat ik kon gaan werken. En dank zij die baan kan ik nu nog elke dag in mijn boerenbedrijf bezig zijn. Zonder dat werk bij Philips had dat niet gekund," zegt hij reso luut. Kentering De ontwikkelingen stonden ech ter niet stil. Flitslampjes werden minder gevraagd. De automati sche flits deed zijn intrede even als gevoeliger fotofilms die min der flitslicht nodig hadden. De kentering kwam in 1975. Op 22 januari van dat jaar meldde Phi lips te overwegen arbeidstijds verkorting voor 600 van de toen 1150 werknemers aan te vragen. Het ging daarbij om mensen in de afdelingen fotoflux, speciale miniaturen en neon-signaallam- pen. In de jaren daarop werd regelmatig arbeidstijds verkor ting aangevraagd en verkregen. In 1978 stopte de produktie van Fotoflux en werd voor het eerst overwogen Terneuzen te sluiten. (De tweede keer dat dit is over wogen was in 1988 toen de SL- lamp geen succes bleek). Bonden Inmiddels begonnen de bonden ongerust te worden. Begin jaren tachtig drongen die bij Philips aan op het ontwikkelen van nieuwe produkten want de flits lampjes hadden hun tijd wel ge had. Volgens de bonden maakte het bedrijf een oneigenlijk ge bruik van de mogelijkheid ar beidstijd te verkorten. Die dien de, volgens districtsbestuurder Waumans, alleen om overpro- duktie en te hoge voorraden weg te werken. Dat idee had op een gegeven moment ook de Arbeidsinspectie die vervolgens een aanvraag weigerde. lUs Philips de mensen minder wilde laten werken moest het bedrijf de kosten daarvoor maar voor eigen reke ning nemen en niet afwentelen op de sociale voorzieningen. Politiek Ook politiek Zeeuws-Vlaanderen werd wakker en de PSP uitte zijn bezorgdheid over reorgani saties die Philips elders in het land al had doorgevoerd. Maar ook Terneuzen kwam aan de beurt. Februari 1981 werd be kend dat de vestiging een ingrij pende reorganisatie stond te wachten. De nieuwe produkten kwamen er inmiddels wel. De spaarlamp werd beneden de Westerschelde ontwikkeld en in produktie ge bracht. Nadat van 1977 tot 1982 zo'n 250 mensen bij het bedrijf waren vertrokken, kwam er een opleving. Philips had twintig nieuwe mensen nodig wegens het succes van de SL-lamp. „Door op rond 900, waarmee het bedrijf foto archief de stem de komst van de revolutionaire SL-lamp hoeft er geen twijfel te bestaan over afname van werk gelegenheid bij het 800 werkne mers tellende bedrijf," zei toen- malig directeur Van de Vlies, bij de introductie van de lamp. „Philips loopt voqrop, zelfs in Amerika heblpen ze die niet." Het pakte echter anders uit. In 1984 moesten veertig mensen weg op de afdeling energiezuini ge lamp. „De energieboodschap slaat niet meer zo aan," verdui delijkte een woordvoerder van het bedrijf. Bovendien hadden zich wereldwijd meer bedrijven zich op de produktie van dit soort lampen gestort. En dat liet littekens na. Primeur Toch bleef men innoveren om de vestiging levensvatbaar te hou den. Zo mocht burgemeester C. Ockeloen in 1986 een wereldpri meur in handen nemen: de eerste PL-lamp. Eind 1988, Philips Terneuzen herdacht zijn 25-jarig bestaan, werkten er nog 760 mensen. Om gezond te blijven moest het aantal banen echter met 82 terug. De spaarlamp werd beschouwd ais de redding van de Terneuzense vestiging. Niettemin moest het personeels bestand in 1988 toch terug naar 660. „Een ware dijkval in Ter neuzen," zei districtsbestuurder R. Jacobs van de Unie BLHP. De saneringen bleven echter voortduren. Kostenbeheersing Ook nieuwe produkten werden beneden de Westerschelde ontwikkeld, zoals de spaarlampen. Nadat van 1977 tot 1982 zo'n 250 mensen bij het bedrijf waren vertrokken, kwam er een opleving. Philips had twintig nieuwe mensen nodig wegens het succes van de SL-lamp. foto archief de stem dwongen de multinational pro- dukties te verplaatsen naar lan den met lagere lonen. En zo zagen de Philips-medewerkers in Terneuzen produktielijnen van handmatig gemaakte lampen naar het goedkopere Polen ver huizen. Maatregelen Het leed is nog niet geleden. De sterke positie die Philips heeft op het gebied van SL- en PL- lampen - hart van de Terneuzen se vestiging - wordt op termijn bedreigd, concludeerde Philips- leiding. Om de positie op de wereldmarkt veilig te stellen moeten er maatregelen genomen worden. Goedkoper produceren en kostenbesparing, dat zijn de opgaven voor komende jaren. En daarom gaat de produktie van deze lampen naar goedkopere landen en wil men de ontwikke- lings- en bedrijfsmechanische activiteiten - nu op de locaties Terneuzen en Roosendaal - con centreren in Roosendaal. Waar mee een cirkel gesloten wordt, want in die Westbrabantse ge meente begon het allemaal 32 jaar geleden. Het ging in de eerste jaren in Terneuzen crescendo. In 1970 werden nieuwe fabrieksgebouwen gezet aan ae Mr. Haarmanweg. Het totale aantal werknemers kwam daarmee op rond 900 waarmee het bedrijf de derde werkgever van Zeeuws- Vlaanderen werd. foto archief de stem

de Stem | 1995 | | pagina 25