Hlarine neemt monsters zeebodem rond gifgasgranaten Knokke ER REAU Vier Terneuzenenaren Ridder in Orde Oranje-Nassau nu is ver weg dichtbij.... Drukke dag voor burgemeesters Oost-Zeeuws-Vlaanderen POLITIE rapport PLAATSELIJK rerrit Ie jonge axel Koningin bedeelt West- Zeeuws-Vlaanderen ruim Tienjarig jubileum 1 mei-markt Sas DESTEM ZEELAND ZATERDAG 29 APRIL 1995 C3 Ongeval nieuws met een SIEMENS S3 GSM-telefoon Auto besmeurd Terneuzen - Een 27-jarige man uit Terneuzen deed giste ren bij de politie in zijn woon plaats aangifte van het feit dat zijn personenauto was be smeurd met een onbekend bij tend middel. Een schadepost voor de benadeelde van circa 3500 gulden. Het gebeurde toen het voertuig stond gepar keerd aan de Josef Hayden- straat in Terneuzen. Sas van Gent TENTOONSTELLING - De tentoonstellingen in de Sasse bibliotheek zijn erg in trek. De komende maand is het de beurt aan de Sasse zwem- en poloclub de Bruinvis. In de leeszaal zal er fotomateriaal, gewonnen prijzen etc. ten toongesteld zijn. Daarnaast zal er aandacht besteed wor den aan de jaarlijks terugke rende zwemweek, die dit jaar zal plaatsvinden van 17 t/m 25 juni. Onderdelen daarvan zijn onder meer de zwemvierdaag- se, het Cerestar waterpolo- toernooi en zwemwedstrijd en Zaamslag - Bij een verkeers ongeval op de kruising Molen- straat/Groeneweg te Zaamslag werden donderdagmiddag twee personenauto's geheel vernield. Niemand liep daarbij enig letsel op. Het ongeval gebeurde doordat een 31-jari- ge vrouw uit Zaamslag die vanuit de Molenweg de krui sing op reed geen voorrang verleende aan een 73-jarige automobilist uit Hulst. diverse recordpogingen. Dit alles zal plaatsvinden in het vernieuwde Sasse zwembad. Zuiddorpe REISJE - De Algemene Bond van Ouderen Zuiddorpe/Over- slag houdt 11 mei een reisje naar het Arsenaal in Vlissin- gen Meer informatie en aan melden voor maandag 1 mei bij M.J. Verhoeven. Hoek COLLECTE - De collecte voor het nationaal fonds Sport Ge handicapten heeft 1279,- op gebracht. is onlangs besloten een Dienst (FD) in te stellen. r(80%-ioo%) eeft inzicht in logistieke en sche processen; rent servicegericht, initiatief- ;presentatief, zelfstandig, 'keurig en in staat om feiten te stellen. Door Rob Ruggenberg Knokke - „Of ik bang was? Welnee, pie gifgasgranaten verkeren in nieuwstaat. Ze zijn prima bewaard onder al dat zand. Er mankeert nog steeds niks aan," zei de Belgische marineduiker G. Couwenburgh gis teren aan boord van het schip Bel- gica na afloop van de duikoperatie bij Knokke. Op veertien plaatsen voor het strand van de befaamde Belgische badplaats Bam de Belgische marine gisteren grondmonsters van de zeebodem. Dat gebeurde op aanwijzing van dr. G. Laus van het scheikundig laboratorium van de Vrije Universiteit in Brussel. De Belgische overheid heeft dit labato- rium opgedragen een antwoord te geven op de ongerustheid die in binnen- en buitenland is ontstaan na een publika- tie in deze krant over de gifgasdump bij Knokke, zo legde dr. Laus uit. De monsters werden diagonaal over de stortplaats genomen. Er werden plastic buizen voor gebruikt van 40 cm lengte en 6 cm doorsnede. Die werden op plaatsen waar munitie wordt vermoed verticaal in het zand geduwd en daarna boven en onder dichtgemaakt. Het laboratorium-onderzoek moet uit wijzen of in de grondmonsters sporen van mosterdgas in aanwezig zijn, zei dr. Laus. Sporen daarvan zouden kunnen wijzen op lekkage bij de meer dan een miljoen gifgasgranaten die hier 75 jaar geleden, na de Eerste Wereldoorlog, zijn gedumpt. Maar marineduiker Couwenburgh denkt nu al dat niemand zich zorgen over hoeft te maken. „Er ligt zeker een halve meter zand over heen, dus je kunt die granaten daar veilig laten liggen. In het officierenverblijf van het Bel gische hydrografische vaartuig vertelt de duiker hoe donker het daar beneden was: „Je ziet er geen hand voor ogen, terwijl het toch maar een paar meter diep is. Dat komt door al die troep die in het water zweeft." Hij vertelt ook dat de gifgas-granaten kleiner zijn dan algemeen wordt ge dacht. „Ze zijn nog iéts kleiner dan dit," zegt hij en pakt de wijnfles op die op tafel staat. „En daar zit dan nog een glazen capsule in waar het mosterdgas in zit." Hij gelooft niet in dat die dingen spon taan kunnen breken, „al is het wel zo dat die Duitse gasgranaten een nogal dun wandje hebben." Opmerkelijk is dat duiker Couwen burgh in feite met pensioen is. De marine vroeg hem deze week speciaal terug te komen om deze klus te klaren, omdat hij twintig jaar geleden de lei ding had bij de vorige duikoperatie in het munitiedump-gebied. In de tussentijd blijkt - in tegenstelling tot wat de Belgische overheid in diverse rapporten heeft willen doen geloven - geen onderzoek meer gedaan bij de gifgasdump. bereikbaar in heel Europa een begnp in service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Teletoon 01155 - 62710 R. Moens ...zilver.. G. de Bruijne ...zilver... foto's camile schelstraete G. Veerman ...goud... A. Goossens ...Ridder Pastoor A. de Nijs ...Ridder... W. de Zeeuw ...Ridder... foto camile schelstraete foto camile schelstraete foto camile schelstraete foto camile schelstraete dfsprekend vertrouwelijk Omnilabo International V BV, gevestigd te Breda, levert reeds 25 jaar een aboratoriumprodukten. Tot de ratoria, universiteiten, zieken- terkend voor het bedrijf is de itroomlijnde logistieke proces rs. Omnilabo International BV en van afnemers. ze groeiende onderneming 'ij een kandidaat m/v voor de in all-round administrateur. In uwe functie wordt u, samen administratief medewerkster, ordelijk voor de totale finan- ïinistratie, alsmede: jaarrekening; tbewaking; ve organisatie. toegevoegde waarde verwacht n de diverse ondernemingsac- :iële zaken. en over een opleiding op HBO- ïoortgelijke functie is vereist, bij a. Daarnaast heeft u gebruikers- ;else en Duitse taal in woord en irdigheden en u bent te typeren ;h. Uw leeftijd is ca. 28-32 jaar. nt u uw schriftelijke sollicitatie onderstaand bureau, t.a.v. de 5203 DD 's-Hertogenbosch. '05. rs P. Brakman ...zilver... P. Cornells ...zilver... itatie: chriftelijke sollicitatie (met curri- vitaej kunt u vóór 8 mei a.s. tn aan VBZ Dongemond e.o., mevrouw A. Roumans, oneelsfunktionaris, istraat 28, BP Geertruidenberg. menteel een vacature voor BlCIEEL organisatie bezighouden uwe relaties alsmede het met reeds bestaande n worden uitgevoerd in andere afdelingen als projectbegeleiding. HBO- of gelijkwaardig enthousiasme, ;skracht. Branche-ervaring u moet u een dragende rol mogelijkheid aangeeft voor i Lasunie Made. eschiktheid, een vaste baan, ;ende secundaire schriftelijk en voorzien van ürectie, postbus 17, Van onze verslaggever Ierneuzen/Axel - Burge meester R. Barbé mocht na mens de koningin gisteren bij jaarlijkse lintjesrondje door zijn gemeente vier men- |3en tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemen. Verder speldde hij koninklijk zilver en goud op bij twee andere inwoners van de ge meente, wat het totaal voor Terneuzen op zes onderschei dingen bracht. Het vrijwilligerswerk in de Zaamslagse gemeenschap van mevrouw F. Willemsen-De Rid der (51) werd beloond met de eremedaille in zilver. Ze is een kwart eeuw actief binnen het Contactorgaan dat bij de ge meente opkomt voor de belangen van de bewonérs: Verder stopt ze veel tijd in het bejaardenwerk en ze ook nog bestuurslid van de Oranjevereniging. J. Meesen (58) uit Terneuzen vorig jaar juli na iets meer dan veertig jaar in overheids dienst afscheid als secretaris van aterschap De Drie Ambachten. Verder bekleedde hij diverse kerkelijke functies binnen de ge reformeerde kerk Vrijgemaakt. Hij zette zich onder meer in bij restauratie van het kerkge bouw in Hoek. Voor al die ver diensten werd hij benoemd tot Kidder in de Orde van Oranje- Nassau. Kuim veertig jaar vervulde Ter- neuzenaar G. Veerman (67) J. Bakker ...goud... foto de stem/dick de boer vooraanstaande posities in de Zeeuwse Wielersport. Vorig jaar nam hij afscheid als actief be stuurder in die tak van sport. Hij stond onder andere aan de wieg van de Omloop van Zeeuws- Vlaanderen, waarvan hij twintig jaar voorzitter was van het orga niserende comité. Ook was Veer man oprichter van de wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen. In de burgerzaal van het stadhuis kreeg hij de eremedaille in goud. A. Goossens (59) en pastoor A: de Nijs (70) uit Biervliet werden gisterochtend met een leugentje om bestwil naar het dorpshuis in hun woonplaats gelokt. Daar wachtte hen een plezierige ver rassing. Beiden werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- Van onze verslaggever Oostburg/Aardenburg-Sluis - In de burgerzaal van het ge meentehuis werden gistermorgen drie inwoners van Oostburg verrast met een koninklijk lintje. Een ridderorde voor oud statenlid C. van Waterschoot, en zilveren eremedailles voor P. Brakman uit Groede en P. Cornells uit Schoondijke. Van Waterschoot, in het dage lijks leven leraar Frans, heeft zijn sporen in de provinciale en landelijke politiek ruimschoots verdiend. Hij was lid van Pro vinciale Staten en van de Eerste Kamer. Daarnaast bekleedde hij ook een reeks maatschappelijke functies, met name in de wieier- sector. Brakman kreeg de onderschei ding vanwege zijn inzet voor de voetbalvereniging Groede en de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht. Daarnaast is hij mede-oprichter van de winke liersvereniging in zijn woon plaats. Cornelis heeft zijn zijn rijwiel zaal in Schoondijke diverse maatschappelijke functies be kleed. Voorzitter van de duiven- vereniging, bestuurslid van de voetbalvereniging en voorzitter van het openbaar schoolbestuur is daar slechts een greep uit. In Sluis-Aardenburg mag akker bouwer E. Wijffels zich sedert gistermorgen Ridder in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Een sterke maatschappelijke betrok kenheid en vele functies resul teerden in deze onderscheiding. Die functies lagen en liggen op bij voorbeeld het politieke vlak (raadslid, voorzitter van het CDA West-Zeeuws-Vlaanderen), in het kerkelijk leven, het onder wijs en in de landbouw als lid van verscheidene landinrich tingscommissies. In Aardenburg viel verder R. Moens de zilveren eremedaille ten deel. Hij was kantonnier bij de provincie, is bevelvoerder van de vrijwillige brandweer en han teerde jarenlang de voorzitters hamer bij de hengelsportvereni ging. Ook is hij actief als organi sator van tandemtochten voor visueel gehandicapten. Een zilveren eremedaille draagt ook G. de Bruijne, die deze on derscheiding vooral te danken heeft aan zijn maatschappelijke inzet. Voor het toneel met name, en voor de De Aardenburgschen Fanfaren, waarvoor hij ook ja renlang het secretariaat beheer de. idsvoorwaarden: ilariëring en overige arbeids voorden zijn conform de •Ziekenhuiswezen. De funktie edeeld in funktiegroep 30 maal 3.668,- bruto per id op full-time basis), andplaats is lokatie St. Agnes. rmatie nadere informatie omtrent deze e kunt u kontakt opnemen Ie heerj. van leenders, 1 Facilitaire Dienst 21 - 13555). iF. Willemsen-De Ridder s r Mppspv Riddpr zilverfoto camile schelstraete foto camile schelstraete F. Deij ...zilver... foto camile schelstraete je-Nassau. Goossens omdat hij gedurende vele jaren maatschap pelijk bijzonder actief was. Hij zat in tal van verenigingsbestu ren. Goossens is onder meer nog steeds voorzitter van de heem kundige kring, secretaris van de Molenstichting Biervliet en vice- voorzitter van de Haringruiters. Pastoor De Nijs maakte zich onder meer verdienstelijk als districtskatecheet binnen het katholiek onderwijs en was ja renlang een van de pijlers waar het toeristenpastoraat in recrea tiecentrum De Braakman bij Hoek op steunde. In de periode dat hij als pastor werkzaam was, is vele malen een beroep op pastoor De Nijs gedaan als bege leider van jeugdkampen. Hij Van onze correspondent Sas van Gent 2 Maandag wordt in Sas van Gent de jubileum 1 mei-markt ge houden. Tien jaar geleden werd dit evenement op sta- Pel gezet om het Belgische hooptoerisme wat meer -in houd te geven. In België is ue Dag van de Arbeid im kers sinds jaar en dag een feestdag. Bijna 150 ambulante handela ren hebben zich inmiddels in geschreven voor deelname aan deze tiende editie van de markt. Daarnaast zullen uiter aard de plaatselijke midden standers zich niet onbetuigd laten. De 1 mei-markt is im mers een initiatief van hun eigen vereniging voor handel-, ambachten- en industrie SAS '70. Er valt dit jaar van alles te beleven op de 1 mei-markt. Bij het postkantoor op het Wilhel- minaplein zal de Postpakket Road Show van de PTT Post aanwezig zijn. Daarnaast zal de Nederlandse Landmacht haar Mobiel Informatie Cen trum in de Stationstraat op stellen, waarbij jongelui infor matie kunnen krijgen voor een loopbaan als beroepsmilitair. Daarnaast zal de Philips CD-i show aanwezig zijn op de Westkade en zal men kennis kunnen maken met de enige echte Friesche Worst. Voor de kleintjes is er onder meer een Aladin-zweefmolen en mini- scooters. De markt begint 's middags om 14.00 u en zal officieel om 22.00 u sluiten. Maar afhanke lijk van de ambiance kan dit natuurlijk ook later worden. M. de Zwart ...Ridder... foto's wim kooyman hij gestopt met de smederij en het fietsenwinkeltje in het buurtschap Zandberg. Weemaes was mede-oprichter van het buurtcomité Zandberg in 1970. Tot 1980 was hij penningmees ter en secretaris, vervolgens voorzitter. Ook was hij be stuurslid van de EHBO-vereni- ging Graauw, sinds 1982 voor zitter van die club. Al twintig jaar is hij een spraakmakend lid van het dagelijks bestuur van de stichting Gemeenschapscen trum Graauw. In Kloosterzande mag oud-di recteur van de openbare basis school M. de Zwart mag zich sinds gisteren Ridder in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Hij startte zijn onderwijsloopbaan op de lagere school in Kruinin- gen in 1955. Daarna was hij werkzaam op scholen in Oud- Vossemeer, Cadzand, Zaamslag en Axel. In april 1965 werd hij benoemd tot directeur van de basisschool in Kloosterzande. Meer dan 29 jaar is De Zwart betrokken geweest bij de jaar lijkse viering van koninginne dag in Kloosterzande. Verder heeft hij zich ingezet voor de hervormde gemeente Hontenis- se. Tot op heden vervult hij daar tevens de functie van ad ministrateur. (ADVERTENTIE) E. Wijffels ...Ridder... J. de Schepper ...zilver... A. Rinn ...goud... foto camile schelstraete foto camile schelstraete FUIU CAMILb SCHtLSIKAb11 voelde dat geenszins als een ver plichting, maar deed het met inzet en overtuiging voor de jeugd. Ook W. de Zeeuw tenslotte, werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeur de op een plaats waar hij zich waarschijnlijk net zo thuisvoelt als in zijn eigen huiskamer, de raadzaal van het stadhuis van Terneuzen. De Zeeuw zit name lijk al meer dan twintig jaar in de gemeenteraad van Terneuzen, waaronder een periode van vier jaar als wethouder (onderwijs, sport, cultuur, recreatie en toe risme, midden- en kleinbedrijf). Uit hoofde van zijn raadslid maatschap vervulde hij tevens tal van andere bestuurlijke func ties. Daarnaast werkt De Zeeuw ruim vijfendertig jaar in het on derwijs als leraar Nederlands, Namens de minister van Verkeer en Waterstaat reikte de voorzit ter van de raad van bestuur van Koninklijke PTT Nederland ko ninklijke onderscheidingen uit aan J. Bakker, F. Deij, A. Kolijn (allen uit Terneuzen) en A. Kips (Koewacht). Bakker werkt 38 jaar bij PTT Telecom, is chef telefonie/kwaliteitszaken en kreeg in Breda een gouden ere medaille, Deij gaat komende» dinsdag met pensioen als bestel ler en kreeg een zilveren medail le. Kips is postkantoormanager en ontving eveneens een ereme daille in zilver. In de gemeente Axel waren er verder koninklijke onderschei dingen voor J. de Schepper (Koewacht) en A. Rinn (Axel). De Schepper kreeg de ereme daille in zilver voor zijn maat schappelijke carrière bij de vlas- roterij Sint Andries en bij Credit Lyonnais en voor zijn inzet in het verenigingsleven. Rinn is se dert gisteren drager van de gou den eremedaille, vanwege zijn veertigjarig dienstverband bij Hydro Agri en verscheidene werkzaamheden in het vrijwilli gerswerk. Hulst - De gemeente Hulst is sedert gisteren drie konink lijk gedecoreerden rijker. De koningin benoemde gisteren één inwoner van de Reynaert- stad tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Twee inwoners kregen een eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester A. Kes- sen speldde de versierselen op. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau werd K. Brand uit Hulst. Hij is publicist en vice- voorzitter van de districtsraad Zuid van de stichting 1940-194 5. Sinds zijn pensione ring maakt hij zich verdienste lijk op maatschappelijk terrein. Hij is bestuurslid van de stich ting Matthaus Passion Hulst, van de werkgroep historie en archeologie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen, van de stichting Zeeuws Tijdschrift, lid van het algemeen bestuur van het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, medewer- K. Brand ...Ridder... ker van de stichting Menno van Coehoorn en bestuurslid van de stichting Steunfonds Zeeuws Musea. G. Pilaet uit Clinge kreeg de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. Pilaet is van 1967 tot G. Pilaet ...goud... september 1994 dirigent ge weest van de r.-k. Muziekvere niging Heikant. In die periode is de fanfare opgeklommen vanuit de vierde klasse naar de afde ling Superieur. Van 1973 tot 1992 was Pilaet docent aan de Zeeuwse muziekschool. Hij was G. Weemaes ...zilver... regelmatig rijksgecommitteerde bij muziekexamens in het hele land. G. Weemaes uit Graauw ont ving de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver. Sinds 17 april is hij met pensioen. Per die datum is C. van Waterschoot ...ridder...

de Stem | 1995 | | pagina 23