DE STEM OR wil onderzoek ontslagen Verslagen en gelaten Barbé blijft hoop koesteren op behoud werk Philips-personeel plannen? Gematigd optimisme over voortbestaan van Philips in Terneuzen 'Altijd één zakje thee mee in de nachtdienst' Man bezorgt buurt ém politie hoop overlast Rector Cosijn vertrekt zonder rancune bij het Jansenius in HuM POSTBANK ;le Systeembouw it vele varianten ïateriaalkeuze >nder architektuur bouwproces I één hand foering mogelijk iVABOUWl GEBRUIKT: PROFIL KLAASSEN Woelmuis onder de pannen AG29 APRIL 1995 X 50 Jen betaald, maar de lasten n toch omdat de te betalen ie een stuk lager is. er rendement ssen groeit het kapitaal dat is ebouwd toch sterk door kzij de belastingvrije rente chrijving. Het eindkapitaal zo hoog uitkomen dat er na ssing op de einddatum extra d overblijft, bij voorbeeld te temmen voor aanvulling van "udedagsreserves. al dit soort varianten boven er te krijgen moet de consu- t beginnen om zelf naar di- se mogelijkheden te vragen st nog bij verschillende advi- rs. e er de nodige tijd en moeite in ekt kan op die manier veel er rendement uit zijn hvoo- ek halen. jankhypotheek* kiest, krijgt Imaar f500,- cadeau. En komt natuurlijk altijd van tls u een huis gaat kopen. Dat bedrag wordt na fering van de akte gestort een aantrekkelijke giro- Tekening, de zogenaamde lekening. Laat u het bedrag staan, ontvangt u een mooie rente. u kunt de f 500,- uiteraard [vrij opnemen. Wilt u meer weten, belt u Heeft u liever direct een esprek, ga dan naar uw potheek- of verzekerings- kuiscertificaat. ilklaar 187.000,- wbouwer bij uitstek. us 11, 7440 AA Nijverdal 0548-636633. Scooter Vespa Bromfiets Vespa-Kreidler piv. Spartamets Verder div. kinder-, dames-, heren- en sportfietsen PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland Van onze verslaggever jerneuzen - Zwaar onder de indruk van het aantal banen dat in zijn Terneuzen onder druk st. Maar toch een sprankje hoop omdat al lies in het werk gesteld wordt zoveel mogelijk i mensen aan de slag te houden of aan een nieu- 'jvebaan te helpen, t is kortgezegd de reactie van Terneuzens burge meester drs. R. Barbé op het bericht dat bij Philips Terneuzen 340 banen op de tocht staan. „Duidelijk is dat als er helemaal niets gebeurd op korte termijn tweehonderd banen sowieso verdwijnen. Maar ik put moed uit de pogingen van Philips voor die mensen, wier bestaan bedreigd wordt, ander werk te vinden. Men gelooft daar in Eindhoven in en men wil er zelfs geld voor beschikbaar stellen. Wat dat betreft geef ik het bedrijf het voordeel van de twijfel," zo zegt hij. Volgens Barbé is het gezien de economische ontwik kelingen op wereldvlak niet onbegrijpelijk dat Phi lips een bepaalde strategie moet volgen. Economie gedeputeerde D. Bruinooge is ronduit teleurgesteld over de slechte berichten uit Terneuzen. Vooral om dat de werkgelegenheid wordt bedreigd van een ca tegorie mensen die elders niet zo makkelijk meer aan de slag kan komen. Overleg met de provincie heeft de multinational niet gehad. „Die treden alleen met de Van onze verslaggever Terneuzen - De ondernemingsraad van Philips Terneuzen t een deskundig bureau inschakelen om het hoofdplan van Philips, dat verlies van 340 arbeidsplaatsen voor Ter neuzen inhoudt, door te lichten. Dat kondigde voorzitter W. van een concurrerende positie op Sprangers gisteren aan in een de markt. „Dat betekent dat je eerste reactie op de reorganisa tieplannen. De noodzaak van de omvangrijke reorganisatie is vol- s de OR nog niet aangetoond. De personele gevolgen, eerder al door deze krant gemeld, kwamen volgens Sprangers bij de OR toch i aan. „Het valt niet mee. We hadden er rekening mee ge houden. Alleen, er rekening mee houden en het dan toch horen komt harder aan dan je ver wacht." De OR moet voor 1 juli een advies uitbrengen over het plan. Voor een eerste indruk had Sprangers gisteren niet veel tijd nodig. „Zo als het er nu uitziet is het niet goed." Het personeel liet gisteren de Jobstijding volgens Sprangers enigszins gelaten over zich heen komen. Er waren acties verwacht maar iedereen besloot gisteren het advies van de bonden en de OR om terug aan de slag te gaan op te volgen. „Ik vind dat een verstandige reactie. Het is nu niet het moment om de wapens te voorschijn te halen. Maar het personeel is wel bereid om tot het uiterste te gaan om werkgelegen heid te behouden." De zorg voor het voortbestaan van de locatie Terneuzen is on danks de zalvende woorden van vestigingsdirecteur J. van der Ster groot bij de OR. Voorwaarde voor de continuering van reste rende activiteiten (starters en de produktie van elektronische lam pen) is dat er sprake moet zijn ADVERTENTIE elk jaar opnieuw examen af moet leggen. De dreiging van sluiting blijft zo hangen." Niettemin toonde Sprangers zich gisteren gematigd optimistisch. „Concurrerend zijn is voor een deel het loonkosten verhaal. Het andere stuk is een flexibele orga nisatie en de logistiek. Je 'moet kunnen winnen. Het is een optel som. Als je die wint is het ook goed. Het loonkostenverhaal kunnen we niet winnen. Maar we hebben een termijn van drie jaar gekregen waarin we de organisa tie dermate moeten hebben opge bouwd, dat we zowel logisiek als kostendrukkend kunnen zijn. Dat moet lukken." 04120-89551 Ga nu naar uw woninginrichter. Hij informeert u graag over de Desso kwaliteits tapijten. dëcorwool. Terneuzen - Ook al gezien, die dakpannen op het land Zelfs voor wie niet al te zeer gehinderd wordt door ver stand van agrarische zaken moet duidelijk zijn dat er iets bijzonders mee is. Ze liggen lichtjes schuin naar boven gericht, met tus senruimtes van enkele tien tallen meters, op pas inge zaaide percelen. Af en toe loopt de boer ernaartoe, kijkt er even onder en gaat dan weer weg. Een geheimzinnig ritueel dat zich om de paar dagen herhaalt. En de enige die het kan verklaren...juist. „De laatste jaren is er nogal wat overlast van woelmui- zen. Vooral in de polders rondom Biervliet en IJzen- dijke," aldus de bewerker van een stuk land waar voe derbieten zijn gezaaid. „Ze kunnen behoorlijke schade veroorzaken. Schijnbaar trekt de geur van het zaad hen aan, zelfs al is dat 'pil- lenzaad'. En als ze er een maal aan beginnen, werken ze binnen de kortste keren een hele rij af." Het probleem doet zich voor al voor bij gewassen die dun worden gezaaid. Tarwe eten de woelmuizen ook. Met die tarwe, maar soms ook met vergif, worden de woelmui zen op dun gezaaide percelen afgeleid. Een handjevol on der een dakpan en ze blijven van het andere spul af. Toine Kolijn uit Terneuzen, op de foto temidden van zijn oud-collega's stond altijd klaar voor zijn baas: PTT Post. FOTO CANULE SCHELSTRAETE 79 onderscheidingen in Zeeland, 22 lintjes in Zeeuws-Ylaanderen Van onze verslaggever Terneuzen - Een rustige man die in zijn eigen tempo op een goede manier stond voor zijn baas, PTT Post. Maar een enke le keer ziek en nooit te beroerd om iets extra's te doen. Bij overwerk stond Toine Kolijn uit Terneuzen als eerste in de rij. Voor die eigenschappen heeft Antonie Jan Kolijn, sinds 1 januari na vijfendertig jaar bij dezelfde werkgever vervroegd gepensioneerd als postbesteller, gisterochtend in het distri butiecentrum Hughersluys van PTT Post in Terneuzen de eremedaille in brons gekregen namens Hare Majesteit de Koningin. Hij was één van de 79 mensen in Zeeland die tijdens de jaarlijkse lintjesregen een konink lijke onderscheiding gekregen. Dat zijn er drie minder dan vorig jaar. In Zeeuws-Vlaan deren mochten 22 mensen koninklijk ereme taal in ontvangst nemen. Na de lagere school werkte Toine Kolijn eerst een tijdje als slagersknecht. Maar zijn bloed kriebelde en daarom ging hij de grote vaart op als matroos. Een jaartje maar, want toen koos hij voor het huwelijk en ging aan de slag als controleur bij de glasfabriek in Sas van Gent. Op aanraden van zijn vader, die ook postbode was, kwam hij 4 juli 1960 in dienst bij het Staatsbedrijf der PTT als besteller in Terneu zen. Kwaliteit stond hoog in het vaandel en Toine was zeer betrokken bij zijn werk, stak zijn vroegere werkgever hem gisteren een pluim op de hoed. „Een ding hebben we nooit kunnen begrijpen, ook zijn echtgenote niet. Hij nam altijd één zakje thee mee als hij in de nachtdienst moest. Hij gebruikte dat nooit want op kantoor was zowel thee als koffie in ruime mate verkrijg baar. Toch moest dat zakje elke keer weer mee." Gisteren deed Kolijn het geheim uit de doe ken. „Een noodrantsoen, want soms was er weieens geen thee of de koffie niet lekker. Vandaar". Ridders De hoogste onderscheidingen in Zeeland zijn twee Ridders in de Orde van de Nederlandse Leeuw, vijf Officieren in de Orde van Oranje- Nassau en zestien Ridders in de orde van Oranje-Nassau. Verder waren er achttien ere medailles in goud, 33 in zilver en vijf exem plaren in brons. Het Middelburgse Tweede Kamer-lid A. te Veldhuis en officier van justitie J. Huijgen mogen zich sinds gisteren Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw noemen. De vijf Officieren in de Orde van Oranje-Nas sau zijn C. van Waterschoot uit Oostburg, voormalig staten- en Eerste Kamer-lid, Del- tan-directeur P. Stoter, hoofd G. Kosten van de douanepost in Vlissingen, waarnemend hoofd R. Elema van het Informatie- en Ken niscentrum Akker- en Tuinbouw en R. van der Meer, regiohoofd Deltagebied bij Staats bosbeheer. In Zeeuws-Vlaanderen werden zeven mensen benoemd töt Ridder in de Orde van Oranjt - Nassau. Het zijn K. Brand uit Hulst, W. de Zeeuw uit Terneuzen, A. de Nijs uit Biervliet, E. Wijffels uit Aardenburg, A. Goossens uit Biervliet, M. de Zwart uit Kloosterzande en J. Meesen uit Hoek. ZIE OOK ZEELAND - C3 LINTJESREGEN ZATERDAG 29 APRIL 1995 DEEL 1 overheid in overleg als er wat te halen is," schamper de hij. Binnenkort gaat Bruinooge met Philips praten om te inventariseren om welke mensen het allemaal precies gaat. „Dat is een gegeven dat wij bij het pro moten van Zeeland als vestigingsplaats kunnen ge bruiken. De gang van zaken in Terneuzen is in ieder geval voor ons een extra-aansporing - als wij die al nodig hadden - om werkgelgenheid naar Zeeland te halen." Van onze correspondent Vlissingen - Een 28-jarige Vlissinger bezorgde gisternacht de politie in zijn woonplaats heel wat werk. De politie kwam in een paar uur tijd vier keer bij hem aan de deur. Bij het vierde en laatste bezoek rond half vijf 's morgens nam de politie twee televisietoestel len in beslag en konden de om wonenden eindelijk van hun nachtrust gaan genieten. De onrust begon rond de klok van half twee. De politie kreeg klachten van enkele bewoners van een flatgebouw aan de Co- lijnstraat wegens geluidsover last. Uit een woning klonk har de muziek, die de buren uit hun slaap hield. De 28-jarige man zette na poli- tiebezoek de muziek zachter. Maar een half uurtje later kreeg de- politie opnieuw klachten. Ditmaal werd er wat harder opgetreden en kreeg de man een proces-verbaal. Maar ook dat hielp niet voor lang. De klachten bleven komen. Om kwart voor vier stond de politie voor de derde keer de deur en ditmaal werd de stereo-instal latie in beslag genomen. Dan de televisie maar aan, be sloot de Vlissinger. Na het vier de bezoek was hij die ook kwijt. Voor alle zekerheid nam de po litie ook een tweede tv in be- Door Harold de Puysseleijr Hulst - Ad Cosijn kwam tien jaar geleden door de voordeur van de Jansenius scholengemeenschap (havo/vwo) aan de Tïvoliweg in Hulst binnen als de nieuwe rector. Maar het aanhoudende verzet van het Janseniuspersoneel te gen een fusie met de twee andere scholen voor voortgezet on derwijs in Hulst leidde er uiteindelijk toe dat Cosijn een jaar geleden met-ziekteverlof ging. Twaalf maanden bleef het stil rond de rector. Tot deze week be kend werd dat hij aan de slag gaat als rector van het Peelland- college in het Brabantse Deurne. Cosijn vertrekt zonder rancune 'door de uitgang van de fietsen- kelder' van het Jansenius. Met een zuur lachje beaamt hij de beeldspraak en blikt terug op een voor hem roerige periode. De si tuatie werd uiteindelijk vorig jaar april onhoudbaar na een be lastend rapport over zijn functio neren. Dat maakte in Cosijn's ogen zijn werk verder onmoge lijk. „Ik wil niet natrappen of mét modder gooien en heb geen ran cuneuze gevoelens," zegt hij meer dan eens tijdens ons gesprek. „Maar ik heb ook niets te verber gen." De rode draad in de steeds ver slechterende verhoudingen bin nen schoolleiding en docenten team van de Hulster school voor havo en vwo is de consequente weigering van het personeel om mee te werken aan een fusie met de mavo (Ravelijn) en het vbo (De Rietvliet). Iedereen stond daar verder achter, vertelt .Cosijn. Het personeel van Ravelijn en Riet- vliet en de besturen van alle drie de scholen. Alleen het personeel van Jansenius was steeds tegen. Eerst toen de Jozef-mavo in de problemen kwam, daarna toen afdelingen van De Rietvliet ge sloten dreigden te worden en zelfs toen duidelijk werd dat Jan senius failliet dreigde te gaan zonder een krachtenbundeling. „Het was emotionele weerstand waar geen argumenten voor wa ren. In de trant van 'wij hebben een kwaliteitsschool. Wij hebben de betere leerlingen'. Het perso neel haalde de neus op voor de andere scholen. Men moest er niet aan denken om met mavo- en Door Eugene Verstraeten Temeuzen - Vrijdagmiddag even over half vier. In stilte komen de eerste groepjes werknemers van Philips Ter neuzen de poort uit. Veel woorden worden er niet ge wisseld. Iedereen is nog spra keloos van het nieuws dat ze net van de directie te horen kregen. Verslagenheid is van de gezich ten af te lezen. Of is het meer ge latenheid Het is ook niet niks om te vernemen dat straks meer dan de helft van je collega's op straat staat. Of erger nog, dat je zelf over pakweg een klein jaar zonder werk zit. brie weken geleden leidde het oericht in De Stem over de na kende sluiting van Terneuzen nog tot grote woede en legde het Personeel spontaan het werk neer. Opnieuw zijn veel werkne mers bereid actie te voeren, maar op advies van de vakbonden gaat net werk nu gewoon door. De Ponden willen alles eerst eens op a? bestuderen. «Als het aan mij ligt gaan we nu meteen plat," zegt een strijdbare werknemer. „Hoe feller je actie voert, hoe beter je een goed so ciaal plan kunt afdwingen," meent hij. Voor hem komt, net als voor de meesten van de ruim zeshonderd personeelsleden, het nieuws niet als een koude dou che. „Na die eerste publikatie in De Stem hing het gewoon al een paar weken in de lucht." „Ja, maar dit hadden we toch niet verwacht," voegt een werk neemster eraan toe. „Er was wel sprake yan een verlies op termijn van zo'n 150 banen. Maar dat is nu het dubbele geworden. Da's echt een grote klap om dat te ho ren. En voor degenen die dan nog even mogen blijven, ziet het er toch ook niet best uit. Neem maar van mij aan dat de hele zaak hier binnen drie jaar dicht is.", Onzekerheid Wat vooral de overhand heeft is de onzekerheid. „De directie heeft wel een heleboel gezegd, maar er zijn veel tegenstrijdighe den," meent een mevrouw die sa men met haar collega de poort uitkomt. Zij houdt er toch nog de moed in. „Ik ben ervan overtuigd dat ze hun best zullen doen zo veel mogelijk mensen aan het werk te houden," zegt ze. „Dat is beloofd en een belofte moet je nakomen." Haar collega heeft daar duidelijk, een minder hoge pet van op. „Ik moet het nog zien. Ik werk hier elf jaar en ik voel me goed klote. Wat je nu gaat krijgen is dat de sfeer binnen het bedrijf om te snijden wordt. Dat was de laatste tijd al zo, maar het zal nu nog er ger worden. Logisch. Ik zit zelf bij een afdeling die nog niet wordt bedreigd, maar je moet wel werken met mensen die er straks uit moeten. Collega's waarmee je al jaren lang samen werkt. Ik weet wel dat we alle maal solidair zijn met elkaar. Als de bonden straks met plannen komen om plat te gaan, dan gaan we ook met z'n allen plat. Daar ben ik van overtuigd." Triest Een mevrouw, die op de kop af dertig jaar in dienst is, maakt zich niet al te druk. „Het is zo. Je kunt er toch niks aan doen. Ze mogen mij er best uitgooien als ze met een goede afvloeiingsregeling komen. Want ze kunnen toch beter een jongere werknemer op mijn plaats zet ten." Twee andere vrouwen van mid delbare leeftijd maken een zwaar teneergeslagen indruk. „Het is gewoon heel triest dat zoveel mensen hier hun baan moeten verliezen. Voor ons is het afgelo pen. Want waar kun je als vrouw van boven de vijftig nog een an dere baan vinden. Je komt ge woon niet meer aan de bak." Een wat kalende werknemer zegt dit jaar precies 25 jaar in dienst te zijn bij Philips. „Wat de toe komst brengt Ik weet het echt niet. Moet ik verhuizen naar Roosendaal Kan ik hier blijven Lig ik eruit Ik hoop bij Philips mijn pensioen te halen, maar eer lijk gezegd, dat zie ik nu nog niet gebeuren." Het personeel van Philips wordt door een extra editie van het personeelsblad op de hoogte gebracht van de reorganisatie plannen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE vbo-docenten in één sectie te werken," aldus Cosijn. „Terwijl het mij alleen te doen was om het behoud van de school." Als eindverantwoordelijke bin nen de schoolleiding van het Jan senius voerde hij steeds opdrach ten van de schoolbesturen uit om fusie te onderzoeken, met het uit eindelijke gevolg dat zijn eigen personeel zich steeds meer tegen hem keerde. Het breekpunt kwam voor Cosijn' op een be stuursvergadering waarin een forse meerderheid zich uitsprak voor fusie. Machtsstrijd „Het was een machtsstrijd die de tegenstanders onder het perso neel verloren en daarna werden de negatieve gevoelens tegenover mij verveelvoudigd. Ik verloor mijn vertrouwen en er was niet meer te werken. Er werd op de man gespeeld.. Gezegd dat ik voor de fusie was omdat ik dan meer zou gaan verdienen. Terwijl dat niet eens het geval was. Ik werd gemeden als ik in de docentenka mer kwam. Er werd achter mijn rug vergaderd en gepraat. De koffiejuffrouw mocht mij geen koffie meer brengen. Niemand zei me nog gedag," geeft hij als voorbeelden. De tegenstanders van Cosijn 'ro ken bloed' toen A. Kessen in een roerige vergadering van het schoolbestuur letterlijk opstapte als voorzitter. 'Nou hij nog', rie pen enkele docenten daarna in de docentenkamer over Cosijn. „En die groep is daar,verder aan gaan werken. Voor het bestuur was het- steeds moeilijker vol' te houden om achter mij te staan. Toen het fusieproces rond was, voelde'ik dat ik een last werd binnen de school. Mij offeren zou de uitwer- king van de fusie ten- goede komen." Het rapport over zijn functioneren deed de deur verder dicht' „Twee van de drie conrectoren staken me een mes in de rug in een poging hun eigen hachje te redden. Ze wezen met een be schuldigende vinger in mijn richting over het ontbreken van beleid Terwijl ze zelf in de leiding zaten en ik heus niet alleen de dienst uit maakte. Het gevolg was wel dat de verhoudingen nog ver der bekoelden." Na dat fatale rapport ging Cosijn met ziek teverlof en bleef het stil. „Ik was niet van plan me te laten be schadigen of stuk te maken en wilde tot rust komen." Enkele maanden later ver zocht Cosijn het schoolbestuur nog wel een deskundige "van buitenaf aan te trek ken om de conflicten op te lossen. Maar dat werd gewei gerd en daarop besloot hij definitief te ver trekken. weet van wanten en kranten-

de Stem | 1995 | | pagina 19