mmmmm 'Ajax maakte met De Boer dezelfde fout' De knoop wordt binnenkort doorgehakt John Mutsaers kijkt zonder wrok terug op 4gedwongen' vertrek bij Willem II 50% KORTING Ie monturen brting op de glazen s s pE STEM SPORT B Ajax-reserve John van den Brom neemt na dit seizoen beslissing over toekomst SNTSRECHTBANK ÏREDA Ie arrondissementsrecht- 13 april 1995 is onder Ient ;lia Lambregts, geb te I 1972, te 4811 LT Breda |chter-commissaris mr' Vtor: mr. D.J.C. Van Nas- I, Postbus 7160, 4811 VC nsenkade 8 telnr. 076- de arrondissementsrecht- 21 april 1995 zijn onder- '1ENTEN 1, geb. te Vlissingen op 4 DB Breda, Louwersdonk tppaleis te 4811 TX Breda r.-adres: 4824 DB Breda' Ttechter-commissaris mr! rator: mr. E.M.J. Thomas! Itbus 4917 Breda, Wilhel- 1076-204777 tschap Aspect Beveiliging 15642 JA Eindhoven, Ka- l9b. Rechter-commissaris f. Curator: mr. J.E. Stadig, y Postbus 666 Eindhoven 040-433433. oseph Maria Baeten, geb. I laatstelijk gewoond heb- peda, Dr. Van Mierlostraat nt en Set Point Sportburo Mgr. Nolensplein 14. Is mr. P.Th. Gründemann. ppitters, 4800 GB Breda, JW Breda, Brabantlaan 1°. Maria Schipperen, geb. op prheen h.o.d.n. Uitzendor- oor Slagers, voorheen wo- Ide te 4871 AJ Etten-Leur, an 2 thans te 2320, Hoog- |enstraat 55. Rechter- Th. Gründemann. Curator: r Kloof, 4880 AA Zundert, CG Zundert, Molenstraat 1684 Johannes van der Zanden, B2 april 1948, te 4822 RH I 58. H.o.d.n. van der Zan- „drijf. Rechter-commissaris Imann. Curator: mr. M.A. Breda, Postbus 7453, 4811 latsingel 24, tel.nr. 076- laria Zwinkels, geb. op 26 ,T Oosterhout, Lavendelhof pissaris mr. P.Th. Gründe- r. A. Goedkoop, 4800 DM [16, 4818 SE Breda, Wilhel- 076-202202 itschap Glashandel Ooster- IZB Oosterhout, Abdis Van porr.-adres 4900 CE Ooster- 7. Rechter-commissaris mr. i. Curator; mr. T.W. Van Oosterhout, Postbus 4050, >ut, Arendsplein 102, tel.nr. Sissement: faillissement van de beslo- met beperkte aansprake- tersource B.V., gevestigd te I overeenkomstig artikel 193 |tswet mede, dat het faillis- loemde vennootschap een |en vanwege het verbindend 31 maart 1995 ter Griffie Breda neergelegde eerste litdelingslijst. Irf, curator, Postbus 2005, laling |an 21 april 1995 is de sur- ag van: Franciscus Cornelis I wonende te 5113 TL Ulico- jaat 58, definitief verleend, van één jaar en zes maan- januari 1995 en eindigende ot rechter-commissaris blijft W.E.M. Verjans en tot be- P.H.L.M. Kuypers, Postbus fcda, tel. 076- 223100. I GEBREK AAN BATEN lmus van Gastel te Breda, i Gastel. Curator was: mr. T. 4800 DK Breda, Postbus reda, Sophiastraat 28, tel.nr. ik van Holten te Breda. Cu- H.J. 't Sas, 4800 CB Breda, da, Julianalaan 1, telnr. 076- s Voesenek te Prinsenbeek, aakbedrijf Framiro te Breda. F.J.C.M. Kessels, 4800 CB 390 Breda, Julianalaan 1, tel- n Zn B.V., h.o.d.n. V.D.S. te Werkendam. Curator was: eman, 4201 GD Gorinchem, .nr. 01830-30200. en 95/58 ss recreatie te Etten-Leur en A.C. Patijn en M. Patijn te St. tor was: mr. C.G.H. Hofland, Leur, Oude .Bredaseweg 64, 71. Is 1 -1 ',\W I f I - Breda telefoon 149942 aankoop van een complete bril. ZATERDAG 29 APRIL 1995 Op advies van trainer Jan Reker deed Willem II drie seizoenen geleden eigen kweek John Mutsaers voor 265.000 gulden van de hand aan RBC. Een paar maanden later riep de voetbalwereld de Tilburger uit tot de meest waardevolle speler van de eerste divisie en volgde een uitverkiezing in Jong Oranje. Afgelopen zondag produceerde hij als spits van AZ zijn 79e en 80e treffer in nog geen vier seizoenen betaald voetbal. Met tweeëntwintig goals is hij momenteel topscorer van de eerste divisie. In Til burg wordt de indertijd haastig genomen beslissing steeds meer betreurd. Door Wilber Hack Twisk - John Mutsaers volgt vanuit het dorpje Twisk bij Me- demblik nog steeds nauwgezet de verrichtingen van Willem II. En als hij dan bemerkt dat Mohamed Sylla dit seizoen nog maar drie doelpunten maakte en dat Hans van Arum met één treffer op zak is verkocht, kijkt hij met een dromerige blik naar de schapen in het weiland ach ter zijn huis. „Dan denk ik wel eens: had ik zelf niet wat meer geduld op moeten brengen? Of: waarom heeft Willem II mij in dertijd zo snel verkocht?" Toch koestert de voetballer geen gevoelens van wrok meer jegens de club, waar hij aan vankelijk op huurbasis vertrok om bij RBC betaald voetbal-er varing op te doen. Jan Reker, die snel geld wilde zien om een nieuwe direct inzetbare spits te kunnen kopen (Hans van Arum, WH), doorkruiste de weldoor dachte opzet. „Met Laros is bijna hetzelfde gebeurd. Reker wilde hem overdoen aan NAC, maar door de problemen met Abdellaoui is hij voor de club behouden gebleven. En kijk eens hoeveel plezier Willem II nu aan hem beleeft. Misschien was het met mij wel net zo gelopen. Als ik nog maar een kans had gekregen...." „Ach," zo bekijkt Mutsaers het cynisch en nuchter, „Willem II noemt zich 'Het Ajax van het Zuiden', spiegelt zich graag aan die grote club. En Ajax heeft in het verleden met Ronald de Boer toch dezelfde fout ge maakt. Alleen beschikten ze in Amsterdam over de middelen om die fout te herstellen en De Boer terug te kopen van FC Twente." Onbetaalbaar Een paar maanden geleden deed het verhaal de ronde als zou Willem II ook in dat opzicht het grote voorbeeld Ajax willen volgen. De Tilburgers lieten in hun jacht op een nieuwe spits voor het komende seizoen het oog weer vallen op Mutsaers. Die werd koud noch warm van de geruchtenstroom en verleng de zijn contract bij AZ tot me dio 1998. Daardoor hij is voor Nederlandse clubs vrijwel on betaalbaar geworden. „Ik heb me vroeger te vaak gek laten maken. Nadat ik de on derscheiding had gekregen van waardevolste speler uit de eer ste divisie hadden Vitesse, Utrecht, MW, Sparta en FC Twente volgens de media be langstelling. Al die roddels gin- John Mutsaers, in RBC-shirt: „Ik heb me vroeger te vaak gek laten maken." der hoefde te doen voor zijn leeftijdsgenoten van Ajax, Feyenoord en PSV sterkte Mut saers in het vertrouwen dat hij ook op het hoogste niveau zou slagen. Daarom gaf hij zijn zaakwaarnemer de opdracht te speuren naar een club uit de eredivisie of naar een gekwalifi ceerde werkgever in het buiten land. Maar uiteindelijk diende alleen AZ zich aan. „Gerards noemde het een leuke club, bezig met de toekomst en in staat om in de spelersgroep te investeren. Daarom ben ik op het kantoor van voorzitter Scheringa met AZ gaan praten. Technisch directeur Theo Vonk zat erbij. Die vergeleek me met Ronald de Boer en zei: je wordt een belangrijke speler voor AZ. We gaan naar het model van Ajax voetballen." De aanpak van Vonk en de organisatie van de club spraken Mutsaers enorm aan. Zijn vriendin kreeg een baan bij sponsor Frisia. De club hielp de speler ook bij het zoeken van een huis. Zo kwam hij in het Westfriese dorpje Twisk te recht, dat nog geen duizend in woners telt en waar fierljeppen de volkssport nummer één is. bloei van de üpperdoese aard appel blijkt dat hij zich al be hoorlijk in de geschiedenis van de streek verdiepte. Niet alleen de historie van West-Friesland heeft zijn be langstelling. Op zijn nachtkast je ligt een boek over het kam pioensjaar van AZ. In 1981 werd de club dankzij de finan ciële inspanningen van de ge broeders Molenaar landskam pioen. „De club verlangt terug naar die jaren aan de top van het Nederlandse voetbal, wil er geleidelijk weer naartoe. Het bestuur heeft dit seizoen echter al afgeschreven." Door de problemen tussen Piet Schrijvers en de technisch di recteur van de club bleven de resultaten beneden de verwach tingen en vertroebelde de sfeer. Vonk verplichtte zijn trainer Rinie Coolen als laatste man op te stellen. Die had echter een warme sympathie voor Martin van Ophuizen. „Schrijvers stel de Coolen op, maar zei nadruk kelijk niet verantwoordelijk te zijn voor de resultaten. Dat werkt niet. Bovendien was de spelersgroep geen eenheid. Maar ach, over die affaire is al genoeg gezegd," vindt Mutsaers. gen ten koste van mijn spel. Ik stop mijn energie nu liever in AZ. Want een paar jaar geleden nodigde uiteindelijk alleen Cambuur me uit voor een ge sprek. Daar had ik weinig trek Sneeuwbuien Mutsaers besloot nog een jaar bij RBC te blijven en te wachten op een betere mogelijkheid. Die zou er wel komen, zo redeneer de hij. Nog voor zijn collega spelers hem dp eretitel van bes- 4e speler gunden, informeerde Nottingham Forest al eens bij zaakwaarnemer Peter Gerards. Van RBC kreeg hij toestemming voor een trainingsstage bij Brian Clough in Engeland. „Ik zou er een proefwedstrijd spe len. Alles was in kannen en kruiken. Maar door een paar fikse sneeuwbuien raakte het veld onbespeelbaar. Notting ham blies de wedstrijd af. Ik vernam daarna niets meer uit Engeland. Ik heb het ook nooit eerder in de publiciteit ge bracht." Met tegenzin begon Mutsaers aan zijn derde jaar bij RBC, waar hij met zeventien en 23 treffers al twee seizoenen clubtopscorer was. „Ik speelde dat laatste jaar slecht, al zou ik met achttien goals opnieuw top scorer worden. De sfeer bij de club was echter weg. En trainer Wally Jansen, die mij na mijn overstap van Willem II zoveel vertrouwen gaf, kon de groep niet meer motiveren." Mutsaers leefde in die periode eigenlijk alleen maar voor zijn wedstrijden met Jong Oranje. Samen met Buskermolen (AZ) was hij de enige voetballer uit de eerste divisie die het vertrou- FOTO de stem/dick de boer wen van bondscoach Rinus Is rael kreeg. „Ik kon me er meten met spelers als Davids, Oulida en Seedorf. Die hadden wel waardering voor een speler uit de eerste divisie, die zich in Jong Oranje kon knokken. Bo vendien was er op mijn spel weinig aan te merken. In zes interlands scoorde ik vijf keer. Ik maakte ook goals tegen gere nommeerde landen als Enge land en Noorwegen." Opdracht De wetenschap dat hij niet on- Opperdoese aardappel Zegen „Nee, ik had nog nooit van Twisk gehoord. Maar het is een prachtig plaatsje met oude boerderijtjes. Met Pasen was er de eerste van de befaamde Noordhollandse kermissen. Nu is het tot eind september elk weekeinde in een van de dorpjes 'carnaval"', aldus Mutsaers, die er maar meteen een huis kocht. Als een volleerd gids laat hij even later de tulpenvelden zien, de fraaie boerderijtjes in de dorpskom en het schilderachti ge haventje van Medemblik. En uit zijn uitleg over de groei en Voor Mutsaers was de trainers wissel bij AZ een zegen. „Vonk is een hele goede trainer. In een korte periode is hij al heel be langrijk geweest voor mijn ont wikkeling als voetballer. Vonk heeft oog voor detail, schaafde aan mijn zwakkere punten. Hij leerde me hoe ik het beste een bal kan aannemen. Ik lijd nu minder balverlies en maak meer acties. Zijn aanwezigheid was voor mij een belangrijke reden om mijn verbintenis met AZ in zo'n vroeg stadium te verlen gen." Door Jaap van Essen 'Amersfoort - Een basisplaats heeft hij slechts zelden, bij de selectie van zestien hoort John van den Brom eigenlijk altijd wel. Drie weken geleden, luttele uren voor de eerste wedstrijd tegen Bayern München kreeg hij echter een enorme tik te verwer ken. John van den Brom kreeg tot zijn stomme verbazing te horen dat hij die avond als zeventiende man gold en op de tribune van het Olympia-stadion plaats diende te nemen. „Ik snapte er niets van, was helemaal verrast. Voor de thuis wedstrijd tegen Hajduk werd ik ook niet geselecteerd, maar toen wist ik waarom, zag het aanko- 'men. Tegen Bayern absoluut 'niet. En daar had ik het moeilijk mee, heel erg moeilijk zelfs." Nog immer weet John van den Brom niet waarom hij in Mün chen ineens buiten de selectie viel. Opvallend, want de Amers- foorter geeft juist hoog op over, de communicatie tussen Van Gaal en zijn spelers. „Echt, vanaf dat ik bij Ajax ben, weet ik precies waar ik aan toe hen. Iedereen schildert Van Gaal af als een soort boeman, maar je kunt juist heel goed met hem praten. Hij is eerlijk, houdt nie mand aan het lijntje. Dat ik na München niet met hem gespro ken heb, komt door een samen loop van omstandigheden. Ik zag hem pas in het weekeinde weer, 'oen had ik er niet zo'n behoefte meer aan." Rijkaard In datzelfde weekeinde speelde Van den Brom ook weer in het eerste. Tegen Willem II viel hij in, opvallend genoeg nog wel als nummer 4. Bovendien repte Van Gaal naderhand over drie kandi daten binnen de selectie om ko mend seizoen Frank Rijkaard te vervangen: Frank de Boer, See dorf én Van den Brom. En dat 'erwijl de Ajax-trainer bij aan vang van dit voetbaljaar verkon digde dat Van den Brom zich diende te richten op de plaatsen 6 (rechtshalf) en 10 (scha duwspits). Het verhaal 'Brom op vier' was volgens Van Gaal afge sloten. «Tsja, ik weet het," beschouwt de speler zelf. „Ik heb me gericht op de plaats van Jari, heb op die P'ek in het tweede heel veel gescoord en in het eerste ook een paar keer belangrijke doelpun- en gemaakt. Maar toen Jari te rugkwam van zijn blessure heb n j- za'ten °P een rijtje gezet. P die plaats kunnen ook Kanu, Al ruim een jaar moet John van den Brom zich schikken in een rol als reservespeler van Ajax. De Amersfoorter, die als vormgever van Vitesse tot Oranje reikte, en in Amsterdam de opvolger van Wim Jonk had moe ten worden, speelt zijn rol als bankzitter met een bewonderenswaardige flair. Nog twee jaar loopt zijn contract met Ajax, of hij die tijd zal volmaken, is momenteel de vraag waarmee hij worstelt. Technisch directeur Van Gaal liet zich onlangs ontvallen dat hij begrijpt dat Van den Brom even als bijvoorbeeld Peter van Vossen, Tarik Oulida en Sonny Silooy het wachten beu is. „Van mij hoeft John helemaal niet weg. Ik heb er wel begrip voor als hij weg wil." De 28-jarige speler is er zelf nog niet uit. Al der tien maanden klampt hij zich vast aan iedere stro halm, ieder sprankje hoop op een mogelijkheid zijn plaats in Ajax 1 te heroveren. Nog een goede maand, dan moet John van den Brom een beslissing ne men. John van den Brom, scorend in Vitesse-shirt: „In de ogen van mijn ouders is Louis van Gaal niet bepaald de beste trainer van Nederland. foto anp Kluivert en Ronald de Boer spe len. Ik heb dus zelf aan van Gaal gevraagd of het nog nut had me op die plaats te richten. En te- genlijk gevraagd of ik in het centrum van de verdediging nog een kans maak." „Daarop heeft hij gezegd dat ik nog steeds een optie ben voor de vier, óók komend seizoen. Dus speel ik nu bijvoorbeeld ook in het tweede weer op die plaats." Hoop doet leven, zo ook bij Van den Brom. Het is de hoop het alsnog bij Ajax te maken die hem aan de gang houdt. Hij begon het seizoen met idee dat hij tot de Kerst zou proberen de basisplaats te heroveren. De Kerstbomen zijn allang versnip perd, Van de Brom kon weg (naar Engeland), maar is nog steeds bij Ajax. Hoe lang nog, is de vraag. „Ik ben dan wel al 28, maar eigenlijk voel ik geen tijdsdruk bij mijn beslissing, tenslotte heb ik nog een contract voor twee jaar. Ik heb met Van Gaal een principe-afspraak dat Ik aan het eind van het seizoen hoor of ik een reëele kans heb op een basis plaats voor het komend seizoen. Ik heb het niet over een garantie, die kan niemand geven. En let wel, ik ben er van overtuigd dat ik nu een betere voetballer ben dan twee jaar geleden, in alle opzichten bijna." „Stelt Van Gaal dat ik geen echte kans op een basisplaats heb - en ik ben er van overtuigd dat hij daar eerlijk in zal zijn - dan zal ik weggaan. Langer uit stel van de beslissing is dan niet handig. Maar zover is het nog niet, we hebben nog een week of zes, misschien wel heel mooie weken." Ajax is zelfs aan een heel mooi seizoen bezig. En dat bezorgt reservekracht Van den Brom een dubbel gevoel. „Als we kam pioen worden zal ik volop mee feesten. Ik vind namelijk dat ik wel degelijk een inbreng heb gehad. Een stuk of zes, zeven keer in de basis, ongeveer even veel invalbeurten, een paar be langrijke doelpunten. Het isjil- leen jammerlijk dat ik nog geen minuut in de Champions League heb gespeeld." Geen ramp Van den Brom meent dat op recht. Net zo oprecht als wan neer hij zegt het geen ramp te vinden om op dinsdag en don derdagavonden met het tweede te moeten spelen. „Iedereen vindt het een soort straf om in het tweede te spelen. Maar volgens mij kun je het ook omdraaien. Stel dat je die potjes ook niet had, dan speelde je helemaal geen wedstrijden. Daarom zet ik de knop gewoon om en probeer in het tweede ook zo goed mogelijk te voetballen. De wil om te winnen is er bij mij ook in die wedstrijdjes wel dege lijk." Toch is er een verschil, een dui delijk verschil zelfs. In de denk trant van van den Brom is er sprake van 'Wij van het eerste' en 'Zij van het tweede'. Hoeveel wedstrijden hij zelf ook in het tweede speelde, hoeveel doel punten hij ook scoorde, het tweede is niet zijn elftal. „Het tweede is een aparte selec tie, die traint onder Gerard van der Lem. Als zij kampioen wor den, dan vieren zij groot feest. Vorig seizoen was dat ook zo. De jongens van het tweede vonden het fantastisch, dansten, vierden de titel met polonaises enzo. Wij, de spelers van het eerste, dron ken een glaasje champagne mee, maar het was een bleef hun feestje. Onderling wordt er door de re serves van Ajax 1 niet gesproken over hun weinig benijdenswaar dige positie. Volgens Van den Brom is dat maar beter ook. „Silooy, Van Vossen, Oulida, we praten er nooit over. Iedereen verwerkt het op zijn eigen ma nier. Dat is maar goed ook, want wanneer je gaat praten, haal je uiteraard alleen de negatieve dingen naar boven. Ik heb daar geen behoefte aan, zij blijkbaar ook niet. Als ik er met iemand over wil praten, dan doe ik dat met iemand die er buiten staat, bijvoorbeeld met Jan Streuer, een van mijn beste vrienden. Fluitend „Maar begrijp me goed. Natuur lijk is het niet altijd even leuk wanneer je niet speelt. Vooral de onzekerheid, het feit dat je nooit weet of je er in staat of niet, is vaak heel moeilijk. Maar al met al ga ik nog steeds fluitend naar de training. Op weg naar huis zit ik wel eens te schelden, maar als ik thuis die kleine zie, is het weer over." „Met mijn vrouw praat ik er eigenlijk ook nooit over. Mijn ouders, die hebben het er wel moeilijk mee. Sterker nog, ze kunnen het absoluut niet ver kroppen, dat ik - hun zoon - niet of nauwelijks speel. In de ogen van mijn ouders is Louis van Gaal niet bepaald de beste trainer van Nederland."

de Stem | 1995 | | pagina 17