DE STEM Rooseveltcentrum zeker dicht aeg in eiland Bond bij Philips: You're a fool to cry Vestigingmanager: 6We willen niet dat produktie wordt verstoord' jjel en verdoemenis uitgesproken over PvdA en WD in Axel 'Hier kun je toch niet tegen zijn?' hsielzoekersverblijf in Terneuzen sluit 2 september voorgoed de deuren •ldemondrace iale Zeeuwse Vlissingen TENNIS deelC [Vijf mille boete Ivoor varen I onder invloed Paard slaat op hol na botsing Bent u de financieel manager die Nuka B.V. zoekt Kijk morgen in BESTEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Oostburg werkt niet mee aan strandschoonmaakactie, WV boos: Première 4De Vliegende Hollander' in open lucht Eis zes jaar tbs voor moord in Vlissingen 'Munitie naar boven halen is eigenlijk onbegonnen werk' Steun Axel voor Philips-personeel |DAG 28 APRIL 1995 ploeg van Erotic Discount deel aan de 23e editie van e start van deze wedstrijd tysden. In het kader van de ingt koningin Beatrix pre- klassieker een bezoek aan ning van Louis de Koning in de Gasbeltoer en de zege van Vital Timmermans in Oud jGastel, is de sfeer in de ploeg '•Ivan Erotic Discount Centre j uiteraard opperbest. Ploeglei der Rinus Verboom heeft voor de Hel van het Mergelland de volgende renners aangewezen' I Peter Mol, Antoine Goense Edward Farenhaut, Patrick Ivan Passel, Louis de Koning en Valerie Lemmens. Reserve I is Jeroen van Hoorn, verzorger Henk Snetse en mecanicien Piet Kooyman. IIEUWS kort opening van het zeilseizoen is lachten gaat de WV Breskens in f"t in de Scheldemondraces. Een Hans Zuiderbaan met Twee Japella favorieten zijn. Wat de t gaan presteren, is nog een open lel zijn en dus ook met een hoge egie van wedstrijdleider Roy van i beide weekenddagen om 10.30 fs heeft geklonken, zal moeten ie tegen de gevestigde namen erlinge strijd heviger zal worden. /al blijft leider Ratjetoe winnen, 'an Marine Service gewonnen, po won eveneens. Met 2-3 werd i gehouden. De tweede kans op iDeco niet gegund. Tegenstander pr Engelhard zegevierde, liet het liet opdagen. Het vierde duel in Het betrof hier de ontmoeting i B-klas stond de Ruyter-Broom- i dat duel was 6-7. La Chouette/V-Deco 10-25, Primus/ Disco Love 2 11-21, Chalet 11-21, -10. |6-15, Den Doelder 8-15, Van Alten Ie 7-7. uwse zaalvoetbalbeker op 1 mei ouder De Cocq uit Aardenburg en xsloeg in de halve finale in Axel po 3 zegevierde in Vlissingen met 4-9 - De strijd in de Axelse De Cocq was volgens verwach- uder van de Zeeuwse beker, en Ise hoofdklasse geworden, voldeed oor te winnen. Zij het dat de score Dirk Verdonk, Mario de Vreeze den voor De Cocq elk een keer eer ken. Na de hervatting tilde Mario de stand naar 1-5. John Alleman Imens voor 1-7 voordat de équipe lappy Verkauteren wat terug kon |nde zich daarna aan voor 2-8 en Na 3-9 door John Alleman werd van Alexander de Visser 4-9 en ^ch Frank de Cocq zich voor de die waarschijnlijk in Terneuzen oesenaren liepen uit naar 0-5 door :am, De Moreel en Norenmans eers >n scoren (1-5). Nadat Dahoe en gd, werd het 2-7 door De Mesa en uit Axel Laarman 3-8 scoren. De it Adam nog 3-9 maakte en Moreel Parbo 3 de betere ploeg was. Het ip naam van Jansen. Parbo 3, dat elde, ontmoet De Cocq in de finale iker. van het Speedojaargangseizoen :t 'Golfbad Vlissingen' de Zeeuwse acht voorwedstrijden moesten de -Vlaamse zwemclubs starten in ?lde en de overige Zeeuwen in 1de. In Vlissingen komt op deze Zeeuwse zwemjeugd tegen elkaar vordt per onderdeel de top-12 van ers van twaalf Zeeuwse zwemclubs start. De verwachting is dat de ng' zal worden waarbij de deelne- ïaar goede prestaties. De wedstrijd ORT agenda klasse C vrouwen), sportpa^ Oude Vaart Terneuzen, aanvang 12.45 uur. Zaterdag 29 april, Zeeuwse dis trictscompetitie mannen: h°° klasse: Game'78-De BoskreeK. eerste klasse A: Smash-Hulst® Ambacht, Animo-Waarde, P»11' ten-Game'78 2 en Kruiningen* Hontenisse. Zondag 30 april, landelijke com petitie: mannen: Ador Sport-rO" lanen, 't Halve Maantje-Nie^ wenhagen (eerste klasse); AnirtW* Roomburg, Eegedima-Rn°° (tweede klasse); Animo 2-Wou 't Halve Maantje 2-Capell®" (vierde klasse); Haagse Beenw® 2-Animo 3, Drive-De Bocht, vie hoeven-Hulster Ambacht klasse). Mixed: Holy-De Scnel® (tweede klasse); MLTC-Tilbt"ej Lobbelaer 2-Souburg (derde KW se); Hulster Ambacht-Zuidwes hoek (vijfde ldasse); SBOZ 5- gel vlucht, Vogelvlucht Schelde 6 (zesde klasse). "g TH/vico aan 'poelje 'apuuu 3c 4561 2» *%ulet. lel: 01140-20s14 Zeeland VRIJDAG 28 APRIL 1995 llvervolg voorpagina beïnvloeding van het personeel or produktiechefs is gisteren aan I je poort door verschillende werkne mers bevestigd. Ifestigingsmanager Van der Ster sloot teren een minder tactvol optreden Ivan zijn leidinggevenden niet uit. „We Ingrijpen dat mensen naar buiten wil len. Maar dit is een niet-Philips activi teit. We willen niet dat de produktie wordt verstoord. Dus hebben we ge zegd: als u in staat bent om gezamenlijk een creatieve oplossing te vinden waar bij de continuïteit van de activiteit niet gestoord wordt, dan bent u welkom om naar buiten te gaan. Combineer het dan met pauzes of iets dergelijks. Maar er is niet geïntimideerd. We beschouwen dit als een uiting van hun zorg. Dat hoort er gewoon bij. Wij proberen met verstand om te gaan met het probleem dat we hebben en dat is al moeilijk genoeg," al dus Van der Ster in een eerste reactie. Maar hoe komt het dan dat personeels leden zeggen dat er druk is uitgeoefend om niet naar buiten te gaan? Van der Ster: „Er zijn ongetwijfeld indviduele leidinggevenden die misschien wat minder handig met de richtlijnen om gaan. Dat kun je nooit uitsluiten. Niets is mensen vreemd. Zo gaan ook indivi duen onverstandig om met de situatie zoals die nu is, daar maken we ook niet zo'n punt van. Ik heb opdracht gegeven mensen zoveel mogelijk in de gelegen heid te stellen de bijeenkomst bij te wo nen, maar ik wil niet dat dit nog meer produktie kost. We staan er in concur- rentietermen al moeilijk genoeg voor." Van der Ster kreeg gisteren behalve een petitie een cactus overhandigd. De bon den willen daarmee de prikkelende sig nalen van de werknemers symboliseren om een volwaardige fabriek in Terneu zen overeind te houden. Van der Ster noemde de samenscholing van enkele honderden werknemers en ontvangen handtekeningen een duide lijk blijk van zorg. „Wij zullen onze uiterste best doen om het probleem voor u individueel tot een minimum te beperken." Van onze verslaggever Axel - De PvdA en de WD in Axel kregen deze week in anonieme brieven hel en verdoemenis over zich uitgespro ken omdat ze voor de winkelopenstelling op zondag zijn. raadslid Loes den Doelder aan. |van onze correspondente Middelburg - Voor het varen ir invloed (met een alco holgehalte van 5.75 micro- |{ram) op 4 april '94 op de [feterschelde, is de 45-jarige [Belgische loods R.E donder- in Middelburg veroor- d tot een boete van vijf- luizend gulden waarvan de ■helft voorwaardelijk. [vlak nadat de loods om half elf in [de avond aan boord was gegaan |van een Turks vrachtschip, gaf hij de kapitein opdracht tot het I uitvoeren van een verkeerde ma noeuvre, waardoor het schip kor te tijd vastliep. [officier van justitie mr. Mos had [ie zaak voor de rechter gebracht [ils een soort test-case, waarbij [hij fel uithaalde naar het veelvul- :ig gebruik van alcoholische ver snaperingen tijdens diensturen in [itodsensociëten. Werd tot nu toe h vergelijkbare gevallen steeds beroep gedaan op de uitein delijke verantwoordelijkheid van [de kapitein van het geloodste [schip, de rechtbank is met de of- [licier van mening dat de loods [wel degelijk als verkeersdeelne mer in de zin vpn de wet kan wor- |te) aangemerkt. Het geven van een order, waarbij [ie loods zich beroept op zijn spe cifieke deskundigheid, schept een I zodanige verantwoordelijkheid [lat de loods naast de kapitein als herkeersdeelnemer met alle daar- han verbonden verplichtingen [zoet worden beschouwd, stelt de I Middelburgse rechtbank. [l'an onze correspondent [Middelburg - Met een forse klap [reed woensdagavond omstreeks [ten uur een 33-jarige automobi le uit Middelburg met zijn per- nauto op de Langeweg (Oude :weg) in zijn gemeente ach- p een onverlichte, door een Paard getrokken wagen. I baarbij werd zijn auto geheel [vernield, maar hij bleef zelf onge leerd. Een op de wagen zittende M-jarige koetsier uit Nieuw- en I St.-Joosland werd bij de aanrij- IJing gewond. Hij werd overge bracht naar het streekzienhuis Walcheren in Vlissingen. Daar k":en zijn verwondingen niet [fan ernstige aard te zijn en kon [Pij na behandeling naar huis Horden vervoerd. [boor de klap van de aanrijding [taakte het paard los uit zijn ga- pel. Het geschrokken dier sloeg m hol en liep linea recta naar de hertrouwde stal, waar de politie |tet later aantrof en het op zijn "its in de stal te bracht. ADVERTENTIE im- isse ote :.30 rde Leerlingen zoeken naar afval op het strand. Van onze verslaggever Oostburg - „Hoe haalt de gemeente het in haar hoofd om hier tegen te zijn." Dat zegt een 'zeer ontstemde' vice-voorzitter R. van de Velden van de Kust-VW Zeeuws-Vlaanderen over het advies van de gemeente Oostburg aan haar openbare basisscholen niet mee te doen aan de Landelijke Strandschoonmaakactie. - Van de Velden vindt dat de gemeente voorbij gaat aan 'de educatieve kant vari de actie'. Hij zegt uit te gaan zoeken wat de gang van zaken is geweest en hoe het kon gebeuren zonder dat de Kust-VW is in gelicht. Van de gemeente Oostburg waren gisteren alleen de leerlingen van de r.-k. basisschool De Schelphoek uit Breskens present op het strand. Vorig jaar adviseerde Oostburg ook al negatief over deelname aan de landelijke actie. „Het college vindt dat dit soort activiteiten niet tot de taak van een school behoort," zegt woordvoerder L. Polfliet. „Het is beter om milieu op school te behandelen dan met troep op het strand aan de gang te gaan. De ve le verzoeken om mee te werken aan dergelijke acties zorgen bovendien voor een grote druk op de lessen." Niet duidelijk is hoe vaak dit soort verzoeken de ge meente bereiken. Volgens H. Verhage van de afde ling Welzijn zijn die op dit moment niet zo aan de orde. Maar volgens Verhage is het na één keer 'ja' wel moeilijk om medewerking te weigeren. Van onze verslaggever Terneuzen - In de open lucht, op de Markt in Terneuzen, vindt op woensdag 10 mei de wereld- publiekspremière plaats van de speelfilm 'De Vliegende Hollan der' van Jos Stelling. De film vertelt de sage over de kapitein van het kaperschip De Vliegende Hollander, Willem Vanderdecken uit Terneuzen. In de film spelen tal van beken de acteurs en actrices meer, on der wie René Groothof, Nino Manfredi, Veerle Dobbelaere, Gerard Thoolen, Senne Rouf- faer en Josse de Pauw. De film is een Nederlands-Bel- Van onze verslaggever Terneuzen - Het asielzoekersverblijf Rooseveltcentrum in Terneuzen sluit 2 september dit jaar voorgoed de deuren. Die afspraak is definitief gemaakt tussen burgemeester en wethouders van de gemeente en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Er is al een stappenplan opge steld dat de sluiting van het asiel zoekerscentrum per die datum regelt. De bedoeling is het gebouw, waar sinds begin vorig jaar driehon derd asielzoekers verblijven, op 2 september daadwerkelijk leeg op te leveren. Twee maanden tevo ren wordt begonnen met het af bouwen. Dat betekent dat de asielzoekers die nu in het cen trum verblijven en ook degenen die de komende maanden nog in Terneuzen arriveren, voor sep tember verhuizen naar elders. Geen verzoek De speciale afdeling van het mi nisterie van Justitie COA (Cen trale Opvang Asielzoekers) heeft geen officieel verzoek meer ge daan om verlenging van de ver blijfsduur in Terneuzen, meldt O. Vosveld van het bureau Voorlich ting van de gemeente Terneuzen. Twee keer eerder stemde de ge meenteraad van Terneuzen wél in met verlenging van de termijn. De laatste keer stelde de raad daarbij echter als dwingende voorwaarde dat er na die periode niet meer verlengd zou worden. Om die reden heeft COA afgezien van het opnieuw indienen van een verlengingsverzoek. Niet geschikt Al eerder maakte het dagelijks gemeentebestuur de minister ook duidelijk dat de accommodatie - het voormalige Roosevelthotel aan de Peter van Anrooylaan- niet geschikt was voor een nog langer durend verblijf van asiel zoekers. Bovendien bracht de aanwezig heid van het centrum in de be trokken woonwijk nogal wat overlast met zich mee. Ook de vraag van het ministerie of er dan misschien een andere geschikte locatie in Terneuzen was, werd door het gemeentebestuur ont kennend beantwoord. Middelburg - Zes jaar tbs met dwangverpleging: dat eiste offi cier van justitie mr. Hemelaar donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de 32-jarige Vlissinger R. van der S., die op 14 december zijn plaatsgenoot Ge rard S. met vier kogels om het le ven bracht. Dacht de politie aan vankelijk dat het hier ging om een afrekening binnen de Vlis- singse drugscène, al snel werd duidelijk dat van der S. de koel bloedige moord had gepleegd uit wraak om wat M. zijn vriendin had aangedaan.Het slachtoffer (in Vlissingen bekend als 'levens gevaarlijk en gestoord') had de vrouw tot tweemaal toe op brute wijze verkracht en vervolgens ge dreigd haar en haar familie 'af te maken' wanneer ze hem niet op zijn wenken bediende, of bij de politie haar beklag zou doen. vervolg op zeeland - c3 Beide partijen deden daar gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering hun beklag over. De raad ging, zoals ver wacht met uitzondering van de GPV-fractie, akkoord met het in gereformeerde en hervormde kringen fel veroordeelde voor stel van B en W om winkels de ruimte te geven op zondag open te zijn. Vooralsnog zal al leen meubelzaak Pot, die twee jaar geleden dit verzoek bij de raad neerlegde, op zondag open gaan. De VVD wordt in een van de brieven verantwoordelijk ge steld voor de totale ondergang van Axel die het koopstadje met het loslaten van de zon dagsrust over zich afroept. „Wij hebben deze discussie al tijd met respect voor de reli gieuze mening van anderen ge voerd. Dat respect vonden wij in de brieven waarmee wij be stookt zijn niet terug," gaf In een van de brieven, gericht aan de PvdA, is gesuggereerd om de bevolking te mobiliseren om voortaan alleen nog maar in Hulst inkopen te doen. Pv- dA'er M. van Oyen kwam gis teravond bijna woorden tekort om de scheldkanonnades aan het adres van het rode kamp 'van dominees tot andere groe peringen', zoals hij de afzen ders betitelde, te veroordelen. Hij noemde de acties wansma kelijk. Met name van GPV zijde wordt de discussie over de zon dagopenstelling vaak op prin cipiële beginsels beoordeeld. Niet zeiden worden de anders- denken daarbij de spiegel van God voorgehouden. Een bijna briesende Van Oyen had gister avond weinig behoefte daar in te kijken. „Ik wil u de spiegel van goed fatsoen en. democratie voor houden." vervolg voorpagina „Dat is vijf jaar geleden ook ge- dqan," weet Willems. „Toen heb ben deskundigen besloten dat de granaten het best onder het zand kunnen blijven liggen. De muni tie naar boven halen is eigenlijk onbegonnen werk. Je kunt het ri sico niet nemen dat zo'n granaat ontploft. Dan zijn de gevolgen niet te overzien." Volgens Willems voert de marine af en toen controle uit op de gif gas-stortplaats. „Hoe vaak dat is weet ik niet, omdat wij daar zoals gezegd nooit bericht van krijgen. Ik weet wel dat er bij het onder zoek vijf jaar geleden in ieder ge val geen lekken zijn geconsta teerd." Gisteren werd bekend dat artsen en verpleegkundigen van de zie kenhuizen in Roeselare en leper nog dit jaar een opleiding krijgen om slachtoffers van gifgas te be handelen. Dat heeft TBet zozeer te maken met de kwestie in Knokke, als wel met een mosterdgasdepot in ■Poelkapelle. Daar zijn enkele honderden tonnen projectielen uit de Eerste Wereldoorlog opge slagen. Die worden onschadelijk ge maakt in een ontmantelingsin stallatie voor gasmunitie die eind dit jaar gereed is. Om bij even tuele ongevallen meteen te kun nen ingrijpen willen de zieken huizen in de buurt paraat zijn. Axel - De gemeenteraad van Axel heeft gisteravond in een motie steun betuigd aan het personeel van de Philips- vestiging in Terneuzen. De raad verklaart daarin al les te doen binnen zijn ver mogen om werkgelegenheid bij Philips veilig te stellen. Het initiatief van de motie kwam van de WD, maar is eensluidend door alle andere fracties ondersteund. Voor enige deelnemer De Schelphoek is aandacht buiten het schoollokaal voor het milieu belangrijk. „Wij vinden dat milieu-educatie niet alleen uit schoolboekjes te leren is," zegt directeur F. Maas. Het negatieve advies verbaast hem. Volgens Maas staat de Onderwijsinspectie achter de Strand- schoonmaakdag. Dat scholen vaak benaderd wor den om deel te nemen aan allerlei acties is voor hem geen reden niet mee te doen. „Dat is een kwestie van selecteren". Bij De Schelphoek is vooraf in de les aandacht be steed aan het schoonmaken. Zeker geen extra belas ting voor het lesprogramma want de school is regel matig bezig met het milieu. Leraar P. van 't Westeinde van De Schelphoek ging met twaalf kinderen van groep 5/6 naar het strand bij Nieuwvliet. Ze vulden zeven grote vuilniszakken met vooral plastic, rubber en blikjes. Ze troffen geen gevaarlijke zaken aan. De gemeente had de kinderen wél voorzien van werkhandschoenen en afvalzakken. Naast De Schelphoek nam ook de Sint Jozefschool uit Ede aan de schoonmaakactie deel. Bij Cadzand- Bad gingen veertien kinderen met vuilniszakken het strand op. Zij haalden zes zakken vuilnis op. Een woordvoerder van deze school noemde de actie gistermiddag een goed initiatief om kinderen aan te leren hun vuil niet achteloos op strand en straat achter te laten. gisch-Duitse co-produktie en wordt uitgebracht door Meteor Film. Op maandag 8 mei is er een galavoorstelling in Tuschinski in Amsterdam, die zal worden bijgewoond door tal van promi nente Zeeuwen en oud-Zeeu wen. Door Frank Deij Terneuzen - Marleen Speeckaert uit Gent werkt al 21 jaar bij Philips Terneuzen. Vroeger waren ze met 450, maar tegenwoordig steken nog slechts 115 Belgen, voor namelijk vrouwen, elke dag de grens over. Ze heeft al veel reorganisaties meegemaakt. Die van vandaag kan wel eens haar laatste zijn, beseft ze. „Ik heb vanaf Centu rion nooit meer een jaar gekend dat ik dacht: het zal wel ophou den." Rooie Marleen. Zo ziet ze er met haar fel gekleurde haar uit. Bin nen Philips staat ze bekend al mi litant. Een pittige tante die van wanten weet. Ze is van de Bel gische bond ABW (Algemeen Belgische Vak Verbond) en zit in het kader van de FNV. En noemt de dingen bij de naam. Als een wat nors kijkende personeelschef Frans Kolijn haar in de auto met de verslaggever ziet zitten zegt ze fel: 'Wat kan mij dat schelen. Ik strijd met open vizier. Deden ze dat hier ook maar." Marleen is bezorgd. „Ik denk dat er zware klappen gaan vallen. Ik mag graag gelijk hebben. Maar deze keer hoop ik dat ik vreselijk ongelijk heb". Haar grootste vrees is dat op wat langere ter mijn alle 630 werknemers geen baan meer zullen hebben. En waar dan naar toe?. Het reorgani satiebureau Business Creation Europe (BCE) kreeg van Philips de opdracht om naar vervangen de werkgelegenheid uit te zien. Groei Vestigingsmanager J. van der Ster zei kort geleden dat die ver vangende werkgelegenheid voor namelijk in het midden en klein bedrijf gezocht moet worden. Daar is nog groei. Maar op de vraag waarom BCE geen enkel bedrijf in die sector had aange schreven, zweeg hij. Marleen kan zich er ook maar bitter weinig bij Vestigingsmanager Van der Ster krijgt een petitie aangeboden. voorstellen. „Als ik hoor hoeveel jeugdige werklozen er zijn. Waar gaan ze vervangend werkgele genheid zoeken?. De kanaalzone is al helemaal leeggeplukt. Als ze werk vinden neem ik mijn petje voor ze af. Maar ik vrees dat het niet zo zal zijn. We waren vroeger met 450 mensen uit België. En zie nu eens". Ze kent de scenario's. De produk tie van de elektronische lamp, de PLEC, wordt volledig gemecha niseerd. Weg 120 mensen. Dat was bekend. Maar vanaf daar wordt het gissen. Bij de meesten leeft de gedachte dat de afdeling waar in Philips-jargon, de haak- lampen ofwel burners worden ge maakt, ook gedoemd is te ver dwijnen. Een burner is het bin nenwerk voor de SL-lamp die in Polen met goedkope handen- in eikaar wordt gezet. Op die afde ling werken in Terneuzen toch ook al gauw zo'n 180 mensen. En dan kom je op het getal van drie honderd dat in de mailing van BCE is genoemd. De angst dat vandaag bij Philips spontane acties uitbreken leeft breed. Boven, waar het manage ment zit, liggen verschillende scenario's klaar waarin rekening wordt gehouden met uiteenlo pende mogelijkheden. Het had eerder deze week niet veel ge scheeld. Om de produktie op gang te houden besloot de direc tie aanvankelijk om de Jobstij- ding( aan het personeel vandaag in aparte groepen te doen. Onder druk van het personeel en de vak bonden koos de directie uiteinde lijk voor een plenaire bijeen komst. „Er is nu veel solidariteit onder de mensen. Die mag je niet breken". Marleen voorziet ook hoopjes problemen als de Phi- lips-top vandaag de schade niet weet te beperken. „Er zit zoveel opgekropte woede onder de men sen. Er ligt een bom in die fa briek". FOTO WIM KOOYMAN Maar gisteren had het sfeertje buiten de poort, bij de overhandi ging van de petitie door de vak bonden, nog veel lacherigs. Een vrolijk gejuich, zo klonk het wel, steeg| op toen districtbestuurder Jaap Jongejan van de Industrie- en Voedingsbond van het CNV directeur Van der Ster 'feliciteer de' met de gunstige kwartaalcij fers, een winst van 744 miljoen gulden. Jongeman had zelf ook 'kwar taalcijfers' en een 'budget' voor Philips Terneuzen. „Een vol waardige fabriek en werkgele genheid van 630 mensen," zei hij. Zijn collega Yolande Hendriks had, heel ludiek, een cactus mee gebracht voor Van der Ster. Om hem te prikkelen zijn perso neel in dienst te houden. En voor ze naar de microfoon greep draaide de bond vanuit de ge luidswagen nog een vrolijk deun tje. Van The Stones: 'You're a fool to cry'.

de Stem | 1995 | | pagina 9