Ex-bestuurslid DAF in opspraak asino's verdienen kwart miljard „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente ■ND KORT Nederlanders massaal #p vakantie naar VS Spinst chemieconcern ikzo Nobel stijgt Tulpen met de hand onthoofd IMF ziet strakker toe op wereldeconomie ght overleden 'Martinair is geen chartermaatschappij meer' ECONOMIE A5 lood bij ongeval gres Vlaams Blok ïorkomen' ïsluierd moet zijn' [•sprong lekrachtigd |uid-Korea loopt op ssische legeropbouw onbekend' [ichte daling bezoekers mede te wijten aan toename aantal andere kansspelen Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. ECONOMIE KORT Vakcentrale FNV boekt ledenwinst Fokker verhoogt voorgenomen produktie 2 procent meer loon bij omroep Akkoord over cao grootvervoer Nutricia vervolgd na Olvarit-affaire Onderzoek naar misbruik voorkennis BVR-groep: winst en omzet gedaald 28 APRIL 1995 A4 )ESTEM VRIJDAG 28 APRIL 1995 list Rob Sprenkels (38) is lin Mexico om het leven iubriek Tros Actua, wal las, gisteren laten weten p auto die bij een ongeval lenden verloren het leven, txico-stad naar Cuernavj- Ihalve voor de TROS, wis [Amerika voor RTL. lin U Naaste Als Uzelf' wil lie verkiezingsbijeenkomst laams Blok zondag in de 1. Het comité vreest voor lieden dat Hitier stierf, [dat het verspreiden vafr 1 den volgens de grondwet It zondag op de Vogelmarkt legen de toelating van het Ier afkomstige Palestijn is I een zelfmoordaanslag zou heeft het Israëlische1 leger het leger verdachten andere pollaboratie met Israëlische zuiven, zou de man de Ing Harnas hebben voirge- voeren. Hij zou zicizelf de rand van de kuslstad plegen te verzamelen in de lis. fctie van vrouwen, zoals het noet een reden kunnen zijn 7 lidstaten van de Raad van fiers van de organisatie, nt meerdere discriminerende |een asielverzoek rechtvaadi- het verbod voor vroiwen [roepen uit te oefenen. Verder uwelijk, zoals dat in dinerse I te stevenen op het presicënt- lit een gisteren gepubliceirde ld La Nouvelle Republiqu< du ]iaalt de huidige burgemester nmen, tegen 45 procent loor I Jospin. dag gehouden. Uit de peiing fart van de Franse kiesgereh- pus bij de tweede ronde var de dt op zondag 7 mei gehouen. blijkt dat Jospin met rume het Duitse federale Hof v.n vijzen van een beroep van tet bekrachtigd van drie IRA-Ï- brd op een Britse legerofficier kul Hughes en Donna Maguir, [een rechtbank in Duesseldof najoor Michael Dillon-Lee. D Ier dagen nadat twee vakantie die bij vergissing werdei I in Roermond werden neerge- ger is in staat van verhoogde ëanse soldaten hebben de afge- Jeerwil van het bestandsakkoord frea overschreden. Dat heeft een Jer gisteren meegedeeld. Idden van de gedemilitariseerde Ide strook die het Koreaanse ]t-vuren in 1953 in tweeën deelt, ties een Zuidkoreaanse reactie I zou verstoren. uitenlandse zaken Klaus Kinkel 1 op het Russische besluit een bouwen in de Kaukasus. De grondtroepen, generaal Vladimir bekend dat Rusland zich nou afgesloten CFE-verdrag, citer iele troepenmacht in Europa, tioneren in de Kaukasus. Kilkel id over de toestand in dit gebied ie van ondertekenaars van het van de Verenigde Naties is nog iende partijen in Bosnië verant- •tieraanval die de Nederlaldse lart het leven kostte. Dat heeft ie donderdag in een overlegrnet om het leven toen hij bij een ten noorden van Tuzla, dekking tussen de strijdende partijer De derzoek voort te zetten al de :t staat echter niet vast dat dan ïlijke mortiergranaat heeft #ge' - Peter Wright, de voorïialige van het geruchtmakende boek jarige leeftijd in een zieköihuis tsmania overleden. Wrightjover- vriend Peter Murray. leBritse nlich- ics te titn roemde Wright de chef van d< ollis, een verrader. De Britse ervan zich van smerige ertijd op alle mogelijke maiiec0! >oek te verhinderen. Wright w<> eind juridische strijd gewikkeld ret de /erij Heinemann liet het boek d iarow ar er vele tienduizenden exem|ilaren ;éimporteerd. Irittannië van de memoires ruir twee zei onder meer dat de inhoud tich a ;t boek elders wel verkrijgbaar vas' eigerde de rechtbank eind 19 fcnonze verslaggever .■^hoven/Brussel - Het on- ^ek van justitie in Turn- ,jt naar 'onregelmatighe- bij DAF België blijkt j onder meer te richten op Eerkoop in maart 1991 van dealerbedrijf van de Exihovens truckfabrikant in iissel. verkoopvestiging zou [volgens een woordvoerster L, je curatoren voor een op- Crltelijk laag bedrag - zijn ver- kocht aan de vennootschap DAF Brussels, een bedrijf waar de toenmalige DAF-bestuurder Mi chel de la Roche naar verluidt een flinke vinger in de pap had. Openbare gegevens bij het han delsregister in Brussel wijzen in derdaad op de betrokkenheid van De la Roche bij DAF Brus sels. Bij de oprichting van de vennootschap in maart 1991 duikt De la Roche op als gevol machtigd bestuurder. In mei 1993, als de naam DAF Brussels wordt gewijzigd in Mecanique Bruxelloise Distribution Auto mobile (MBDA), treedt hij op namens Minerva Mecanics. Deze vennootschap, voor de overgrote meerderheid in handen van De la Roche, is eigenaar van MBDA. Vier dagen na de naamswijziging van DAF Brussels in MBDA wordt De la Roche zelfstandig bestuurder. In dezelfde periode wordt de naam van MBDA ver anderd in Minerva Mecanics en verschuift de zetel van Minerva van Kapellen (het adres van De la Roche) naar Brussel, op de zelfde plaats waar de dealer is gevestigd. Uit een inschrijvingsformulier in het dossier van DAF Brussels blijkt dat de vennootschap de dealer - genaamd Immodaf - ge deeltelijk heeft overgenomen. Ook Immodaf is een gewijzigde naam: tot maart 1991 ging de dealer als DAF Trucks Brussel door het leven. Bestuurder Jan Vervloet be krachtigde de naamswijziging, na te zijn gevolmachtigd door Cor Baan. De huidige topman van DAF Trucks trad daarbij op als afgevaardigd bestuurder na mens DAF België, dat de meer derheid van de aandelen van de dealer bezat. Behalve Baan en De la Roche was destijds ook onder meer de vroegere DAF- topman Aart van der Padt be stuurder van DAF België. Over de daadwerkelijke verkoop van Immodaf, waarvan destijds geen melding is gemaakt in het jaarverslag, wil de woordvoerder van de nieuwe DAF Trucks mo menteel niets kwijt. „Wij geven geen informatie zolang we offi cieel niet weten van een onder zoek." en Haag (anp) - De lage dollar lokt dit jaar veel Nederlan ds voor een vakantie naar de Verenigde Staten. j Holland International, de grootste reisorganisatie van Nederland, in 40 procent meer reizen geboekt naar de VS. Vooral de zonnige Jat Florida is in trek. ichtvaartmaatschappij Martinair heeft al bijna de helft meer oekingen naar Amerika. Daarom heeft Martinair het aantal vluch- i op de populaire vakantiebestemming Florida vrijwel verdubbeld, het hoogseizoen vertrekken elke dag twee Martinair-toestellen ithting Florida. t reizen naar de VS zijn volgens een woordvoerder van Holland lernational relatief goedkoop. „En met die lage dollar is het leven Jar voor de Nederlander ook niet meer zo duur. Al voor 1500 ilden persoon heb je in het hoogseizoen een vliegreis met partement voor een week naar de VS. Dat is qua prijs vergelijk- aarmet de Canarische eilanden." ij Arke Reizen constateert men al enkele jaren een sterke groei van reizen naar verre bestemmingen. „Dit jaar zijn de verre bestem- ingen weer 25 procent in populariteit gestegen. Door de vele Itarterverbindingen en de grote concurrentie zijn déze reizen 1 lief niet duur. Voor de VS komt daar de lage dollar nog eens bij," as een woordvoerder van Arke. n onze verslaggever oofddorp/Breda - De Nederlandse overheid heeft in 1994 tg miljoen gulden verdiend aan de roulette- en blackjackta- L van Holland Casino. In '93 droeg dit staatsgokbedrijf |l miljoen af aan de schatkist. van Holland Casino's nam met 11 miljoen toe tot f 130,7 mil joen. Bovendien kreeg Holland Casino's f 126,8 miljoen aan kansspel- en omzetbelasting bin nen. Van de totale verdiensten droeg het kansspelbedrijf f 7,5 miljoen bij aan het eigen vermo gen. De rest ging naar de Staat. Voor dit jaar verwacht Holland Casino's een lichte groei van de winst. De onderneming wil f 100 miljoen steken in de verbetering van de huidige casino's. Verder is er deze maand een vestiging op Schiphol geopend. Eind 1995 volgt een nieuwe vestiging in Scheveningen, die de gokhal in het Kurhaus vervangt. De nieu we lokatie van het Valkenburgse casino (op de top van de Cau- berg) gaat eind 1996 open. Het aantal medewerkers bij Hol land Casino's steeg met zo'n 125 mensen tot 2821. Het bedrijf is bovendien steeds meer in het buitenland actief, zoals in Cana da, België, Finland en de VS. De bezoekers van Holland Casi no's worden krenteriger met het geven van fooien. De fooienpot,. in de casinowereld troncop- brengst genoemd, is de belang rijkste bron waaruit de croupiers hun salaris krijgen.Uit het jaar verslag blijkt dat vorig jaar f 1,4 miljoen minder werd getipt dan een jaar eerder. |lhet gisteren verschenen jaar slag blijkt verder dat voor het „1 in negen jaar het bezoek u de gokpaleizen van Holland :ino's niet is gestegen. De ne- i casino's, waaronder één in da, registreerden in totaal 4,1 liljoen bezoeken, net zoveel als 13. Het casino in Breda zag t bezoekersaantal vorig jaar s licht dalen tot 422.000 (in 1)3; 448.000). illand Casino's verwachtte in Loop van vorig jaar een groei ti het aantal goklustigen, maar (voorspelling kwam niet uit. ld bedrijf schrijft schrijft deze knvaller niet alleen toe aan WK voetbal en het mooie lier. [Een eenduidige oorzaak is iieilijk te geven, maar wel kan irden geconstateerd dat de «gelijkheden tot deelname aan ipelen, zowel legaal als ille- lal,toenemen," aldus de onder ling. Zo is vorig jaar de suc- lolie krasloterij géintrodu- ird. ode casino's besteden de gasten meer geld. Per bezoek gaven j vorig jaar 153 gulden uit, 4 ilden meer dan in 1993. In het casino geven de bezoe- ss gemiddeld het meeste uit: :t gulden per persoon, 11 gul- smeer dan in 1993. et total nettobedrijfsresultaat '"i onze redactie economie rahem - Het chemieconcern Akzo Nobel heeft in de eerste to maanden van 1995 de nettowinst opgevoerd naar ƒ405 "ljoen. In het eerste kwartaal van 1994 verdiende de "TOrneming ƒ281 miljoen. omzetcijfer van het concern 'de ten opzichte van begin met drie procent tot 5,6 mjard, maar dat schrijft de on- Waning toe aan valuta-effec- (min zeven procent) en het gallen van de omzetbijdrage atl onderdelen die in de loop ocht a^e*°Pen iaar ziin ver~ "ader de invloed van die twee doren zou de omzet met acht ocent zijn toegenomen, door- de bedrijven vijf procent spullen verkochten en de Jzen drie procent konden orden verhoogd. n bedrijfsresultaat be- f553 miljoen en was daar- era mi'i°en heter dan in de drie maanden van 1994. bracht de brutomarge (het v^Jfsresultaat op de omzet) op Pj0cent (was 8 procent), j droegen alle groepen aan L^^udingsgewijs sterkste otenng vertoonde de nog °7r kwetsbare vezels groep. Jf1 tlen Miljoen gulden hoge- eti z, ,yan ƒ937 miljoen steeg bedrijfsresultaat in deze sec- üj™ /,28 Miljoen naar ƒ44 J Akzo Nobel spreekt hier r 00rtdurende druk op de ,es' Maar meldt vooral bij industriële vezels en textielve- zels betere resultaten. In absolute bedragen groeide het resultaat van Pharma (onder meer Organon) het hardst, met ƒ30 miljoen tot ƒ180 miljoen. Daar was ƒ61 miljoen meer om zet (ƒ974 miljoen) voor nodig. De chemie groep zette ƒ200 miljoen minder om (ruim twee miljard gulden), maar verdiende er ƒ217 miljoen mee, tegenover ƒ199 miljoen in de periode januari/ maart 1994. Dat gebeurde on danks veel minder winst in de zoutactiviteiten in Noord-Ame rika. De vorige winter was erg streng en dus gunstig voor de afzet van wegenzout. Stijgende grondstofprijzen zet ten in de sector coatings (lakken, verven) de marges onder druk, aldus Akzo Nobel. Op een omzet van ruim ƒ1,6 miljard bleef de winst op ƒ101 miljoen (1994: ƒ92 miljoen). De werkgelegenheid bij Akzo Nobel daalde ten opzichte van eind 1994 met 200 tot 70.200. Bij Pharma kwamen er 100 mensen bij, in de vezelbedrijven gingen 100 mensen weg, en door de oprichting van Flexsys gingen 200 Akzo-mensen naar dat be drijf over. De 72-jarige Teun van Rijn 'onthoofdt' in de buurt van Katwijk handmatig tulpen die aan de messen van de machine zijn ontglipt. Het afsnijden van de bloemen zorgt voor sterke tulpebollen, die binnenkort worden geoogst. foto ap Van onze redactie economie Hoofddorp - „Martinair is helemaal geen chartermaat schappij meer. We zijn wel iswaar groot geworden met charters, maar tegenwoor dig komt 76% van onze om zet uit lijndiensten." Dat wilde Martin Schroder, di rectievoorzitter van Marti nair, gisteren wel even ge zegd hebben. Over drie kwart van de vluchten draagt zijn bedrijf dus zelf de volle financiële verant woordelijkheid. Martinair heeft zich, zo was de boodschap, inmiddels tot een volwaardige luchtvaartmaat schappij ontwikkeld. Sterker nog, een maatschappij met eind volgend jaar de jongste vloot ter wereld: een gemiddelde leeftijd per vliegtuig van 3'/2 jaar. Dan heeft Martinair, na een investering van 1,25 mil jard, de beschikking over vijf nieuwe MD-11's van McDon nell. „We zijn zeer gelukkig met dit toestel," aldus Schro der. Ook wat het bedrijfsresultaat betreft kon Schroder gisteren tevreden zijn. De exploitatie winst van Martinair steeg vorig jaar met 38% tot 69 miljoen. Na belastingen en bijzondere baten en lasten bleef daar 49,9 miljoen van over, 35% minder dan de 77,4 miljoen van 1993. In dat jaar boekte Martinair ƒ37,6 miljoen winst op de verkoop van vliegtuigen; vorig jaar was er een verlies van 4,7 miljoen. Van de netto winst wordt 40% uitgekeerd aan KLM en Nedlloyd, die sinds kort ieder de helft van de aandelen bezitten. Martinair vervoerde vorig jaar 1,8 miljoen passagiers, 16% 'meer dan in '93. Vooral voor de charters naar het Middellandse Zeegebied was de belangstel ling afgelopen zomer 'ongekend en onverklaarbaar hoog', aldus Schroder. „Wij hebben er snel op ingespeeld door een extra vrachtvliegtuig om te bouwen voor passagiersvervoer. Op de intercontinentale passa- giersmarkt kon Martinair vorig jaar verder groeien. Er werden 1157 vluchten uitgevoerd; in 1990 waren dat er nog 515. Dit jaar moeten dat er 1430 wor den, met in totaal 744.000 pas sagiers. „We hebben op dit moment 49% meer boekingen voor de lange afstand dan voor de zo mer van '94", aldus Schroder. „Vooral Miami is buitengewoon in trek." Het aantal vluchten naar Florida wordt uitgebreid. Schroder schrijft deze ontwik keling grotendeels toe aan de goedkope dollar. De daling van de tarieven in het vrachtvervoer kwam in de tweede helft van het vorig jaar tot een einde, maar die tarieven liggen voor Martinair 'nog al tijd niet op een aanvaardbaar niveau'. De luchtvaartmaat schappij zette vorig jaar wat minder vrachtcapaciteit in, waardoor het aantal tonkilo- meters daalde tot 1 miljard. De vierde kernactiviteit van Martinair, het vliegen voor an dere maatschappijen, vertoon de vorig jaar een 'opvallende toename'. Er werden vracht vluchten uitgevoerd voor onder meer KLM, Singapore Airlines en British Airways. Martinair, dat vorig jaar ge- middels 2145 mensen in dienst had, zag de omzet heel licht stijgen tot 1,03 miljard. „De omzet is al enkele jaren blijven steken rond het miljard", aldus Schroder. „Dat had te maken met de vlootvernieuwing en een stagnatie in de opleidingen. Nu we daarmee klaar zijn, ver wacht ik weer een stijging." Wat het resultaat voor dit jaar betreft, wilde Schroder niet meer zeggen dan dat hij 'een gezond en zeer verantwoord re sultaat' verwacht. (ADVERTENTIE) tevoren reserveert. Voor bedragen van flO.OOO,- of meer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5%\ terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,5%*. Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Postbank Sparen: het nummer is (020) 591 82 20. POSTB ANK Utrecht - In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de vakcentra le FNV een ledenwinst geboekt die de ledengroei van het hele vorige jaar evenaart. Dat heeft voorzitter J. Stekelenburg donderdag op het congres van de Industriebond FNV verklaard. De vakcentrale noteerde netto ruim 15.000 nieuwe leden en groeide naar 1.141.470 leden. Vooral de acties in de bouw en in het streekvervoer hebben bijgedragen aan de ledenwinst. De Bouw- en Houtbond FNV zag het ledental groeien van 161.976 in februari naar 169.462 per 1 april. Volgens een woordvoerder heeft de bond daarna nog zo'n duizend nieuwe leden geboekt. Hij schrijft de winst toe aan de acties in de bouw. Amsterdam - Vliegtuigbouwer Fokker heeft besloten dit jaar meer toestellen te bouwen dan aanvankelijk de bedoeling was. De fabricage van het aantal straalvliegtuigen, de F-70's en de F-100's, wordt verhoogd van 39 tot 42 jets per jaar. Inclusief de vijftien geplande propellertoestellen (F-50) wil Fokker dit jaar 57 vliegtuigen bouwen. Het bedrijf, dat al enige tijd hoopt op herstel van de vliegtuig- markt, overweegt in 1996 de totale produktie op te krikken tot 61 toestellen, waarvan 46 straalvliegtuigen. Vorige week werd bekend dat Fokker vijftien F-70's kan bouwen voor Alitalia. Hilversum - De vakbonden en de omroep-werkgevers hebben overeenstemming bereikt over de collectieve arbeidsovereen komst voor de 4000 medewerkers van de landelijke en regionale publieke omroep. Kern van het akkoord is een verlenging van de huidige overeenkomst voor één jaar. Wel gaan de lonen met 2 procent omhoog. Met het akkoord komen de Dienstenbonden van FNV en CNV, NVJ, Kunstenbond FNV en Unie BLHP de omroep- werkgevers tegemoet in hun verlangen nu de omroep-cao niet ingrijpend te wijzigen, maar eerst de veranderingen binnen de omroep af te wachten. De bonden waren voorstander van de invoering van een vierdaagse werkweek. Den Haag - De Vervoersbonden van FNV en CNV en de werkgeversorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) hebben overeenstemming bereikt over de collectieve arbeids overeenkomst voor 1995 in het zogeheten grootvervoer. In de éénjarige overeenkomst voor 15.000 werknemers gaan de lonen per 1 janauri 1995 met 2,25 procent omhoog en wordt de vut-regeling ook voor dit jaar gecontinueerd. In het kader van het ouderenbeleid komt er een uitbreiding van het aantal extra atv-dagen voor oudere werknemers en een maximum aan het aantal overuren voor werknemers ouder dan 50 jaar. Het akkoord voorziet verder in een gelijkstelling van de verlofrech ten van samenwonenden aan die van gehuwden en uitbreiding van de mogelijkheden voor ouderschapsverlof. Den Haag - Het openbaar ministerie in Den Haag stelt een strafrechtelijke vervolging in tegen Nutricia. Het bedrijf moet zich binnenkort verantwoorden voor het in de verkoop brengen van verontreinigde potjes Olvarit babyvoeding. 'De Olvarit-affaire speelde twee jaar geleden. In potjes baby- en peutervoeding met rund- en varkensvlees trof de Keuringsdienst van Waren sporen van het ontsmettingsmiddel Halamid aan. In november 1993 nam Nutricia tien miljoen potjes babyvoeding uit de handel. Later bleek dat de keuringsdienst al maanden eerder te hoge concentraties van het middel had aangetroffen en het bedrijf hiervoor had gewaarschuwd. Nutricia leed door de Olvarit-affaire een schade van 30 miljoen gulden. Den Haag - De Economische Controle Dienst (ECD) verricht in opdracht van het Openbaar Ministerie in Amsterdam onderzoek naar mogelijk misbruik van voorkennis en overtreding van de modelcode voor beursgenoteerde ondernemingen door twee bestuursleden van het Haagse handelshuis Borsumij Wehry. Het gaat om voorzitter J. Noordam en bestuurslid A. van der Graaf. Het OM meent dat Noordam en Van der Graaf in december 1993, vlak voor de overname van Stokvis, voor eigen rekening hebben gehandeld in warrants op aandelen Borsumij Wehry. Daarmee verwierven zij het recht tegen een vooraf vastgestelde prijs aandelen Borsumij te kopen. Roosendaal - De Roosendaalse BVR-groep (bouw, projectont wikkeling) heeft de de netto-winst vorig jaar met f 200.000 terug zien lopen tot f 1,02 miljoen. De omzet daalde van f 77,7 miljoen in 1993 tot f 58,8 miljoen in 1994. Dit staat in het gisteren verschenen jaarbericht van de BVR- groep (voorheen NV Bouwmaatschappij Vromans Roosendaal). De daling van de omzet wordt volgens het bedrijf veroorzaakt doordat bouwprojecten pas als gerealiseerde omzet worden beschouwd op het moment van oplevering. Dit kan per jaar grote omzetschommelingen ten gevolg hebben. Betere graadmeter voor de gang van zaken is de produktiewaar- de. Die waarde steeg bij BVR vorig jaar met f 8 miljoen tot f 65 miljoen. Washington (anp) - De lidstaten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) hebben op hun halfjaarlijkse vergade ring in Washington besloten dat het fonds zijn toezicht op de economische ontwikkelingen moet verscherpen. •Rentevergoeding per 6 april 1995. Dat moet voorkomen dat de we reld opnieuw wordt overvallen door een financiële crisis zoals die in Mexico. Het IMF had té laat in de gaten dat het in dat land misging. Het IMF zal in de eerste plaats beter gaan letten op de interna tionale geldstromen. Die zijn door de liberalisering van het kapitaalverkeer enorm gegroeid. Dat heeft tot gevolg dat een land in grote problemen kan komen als kapitaalverstrekkers hun geld terugtrekken wegens een gebrek aan vertrouwen in de economie. Dat gebeurde in het geval van Mexico. Die crisis had een uitstraling naar andere opkomende landen in Latijns-Amerika en zelfs in Azië.. Het IMF gaat daarom extra aandacht geven aan lan den waar de economische ont wikkeling veel invloed heeft op andere lidstaten. Het fonds zal er ook voor zorgen dat het betere gegevens krijgt. Op de vergadering is ook gespro ken over eventueel extra geld voor het IMF om de vraag naar krediet te kunnen blijven dek ken. Dat zou in de eerste plaats moeten komen van een periodie ke vergroting van de quota, het door de lidstaten ingelegde geld op basis waarvan zij kunnen lenen. De Verenigde Staten, die wat dat betreft een beslissende stem hebben, verklaarden zich zonder meer tegen. Ook de meeste ande re landen achten de financiële positie van het IMF voorlopig nog sterk genoeg. De Amerikaanse minister van financiën Rubin suggereerde wel dat er een soort noodfonds zou kunnen komen om crisissituaties als die in Mexico te bezweren. Maar daar voelen de Europese landen weinig voor. Zij waren ook al niet blij met het feit dat het IMF eerder dit jaar mede onder Amerikaanse druk een on gekend bedrag van 17,8 miljard dollar aan Mexico leende. Rubin noemde als mogelijkheid een uitbreiding van de zoge noemde General Arrangements to Borrow (GAB), een jaren gele den gevormde geldpot van de elf rijkste industrielanden waarop het IMF in noodgevallen een beroep kan doen. Europa vreest dat het bestaan van een noodfonds landen ertoe kan verleiden minder werk te maken van een gezond econo misch beleid, ook al verklaarde Rubin met klem dat aan het gebruik van zo'n fonds wel zeer strenge voorwaarden zouden moeten worden verbonden.

de Stem | 1995 | | pagina 5