Turkije tijdelijk uit Raad van Europa Casi Ruanda wil gevluchte Hutu's uithongeren Mandela verleent gratie ter ere van Vrijheidsdag Brand na lekkage in Russische gasleiding Nederland op vakant' Winst che Akzo Nob Herzog wil herdenking slachtoffers nazi-kampen DE STEM BUITENLAND qE STEM Resolutie over eventueel opschorten lidmaatschap zint Ankara niet Russisch bestand in Tsjetsjenië Ex-spion Wright overleden [jchte daling b VRIJDAG 28 APRIL 1995 A4 Nairobi/Kigali (dpa/afp) - De regering van Ruanda wil een overgebleven groep van onge veer tweeduizend vluchtelin gen in het kamp Kibeho uit hongeren. De autoriteiten ho pen dat de groep Hutu's met dat vooruitzicht het opgehe ven kamp verlaat en terug keert naar huis. President Pasteur Bizimungu en verscheidene ministers probeer den gisteren bij een bezoek aan het kamp tevergeefs de vluchte lingen tot een aftocht te bewe gen. Minister van Binnenlandse Zaken Seth Sendashonga sprak een half uur met Hutu's, maar de groep jouwde hem uiteindelijk uit, meldde de Britse omroep BBC. In het kamp had afgelopen weekeinde een massaslachting plaats toen regeringssoldaten de meesten van de tachtigduizend bewoners verdreven. De overge bleven Hutu's, onder wie vrou wen en kinderen, verschansten zich in een oude school. Ze krij gen sinds dagen geen levensmid delen en water. Temidden van ontbindende lijken leeft de groep van een geringe voedselvoorraad en regenwater. De Hutu's zijn omsingeld door eenheden van de Tutsi-regering. De vluchtelingen verlangen een vrijgeleide naar Zaïre, maar de regering weigert dat. Volgens de autoriteiten bestaat een deel van de overgebleven kampbewoners uit extremistische Hutu-strij- ders. Zij zouden de vluchtelin gen als levend schild gebruiken. De Hutu's willen in Kibeho blij ven uit vrees voor wraakacties van Tutsi-soldaten. De militai ren willen de extremistische Hu- tu-militieleden arresteren die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad vorig jaar in Ruanda. President Bizimungu kondigde gisteren de instelling van een onafhankelijke, internationale onderzoekscommissie aan die zich gaat bezighouden met het bloedbad in Kibeho. Bij de slachtpartij zaterdag viélen ze ker honderden, maar mogelijk duizenden doden. Bizimungu riep het buitenland op om des kundigen te sturen die helpen bij het oprichten van de commissie. De bewindsman richtte zich tot de 'grote landen' Canada, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitsland, België en Nederland, en tot de Organisatie van Afrikaanse Een heid en de Verenigde Naties. De Ruandese regering stuurt zelf ook een expert naar de commis sie, die haar werk op uiterlijk 3 mei moet beginnen. Straatsburg (rtr/afp/ap) - Turkije heeft gisteren zijn de legatie bij het parlement van de Raad van Europa terugge trokken. Ankara is boos over het dreigement van de raad het Turkse lidmaatschap op te schorten als er geen eind komt aan de invasie in Noord-Irak. Ook moet Tur kije de mensenrechten eer biedigen, aldus de raad. De parlementaire vergadering van de raad had een dag eerder een resolutie aangenomen waar in aan Turkije een ultimatum wordt gesteld tot de volgende EU-top op 26 juni. Als dan geen vooruitgang van betekenis in de richting van een terugtrekking uit Noord-Irak is bereikt, moet volgens de resolutie een schor sing van Turkije worden over wogen. Ook moet Turkije het Koerden- vraagstuk vreedzaam oplossen en democratische hervormingen doorvoeren. Het Europees Parle ment heeft al eerder soortgelijke voorwaarden gesteld voor de ra tificatie van een douane-unie tussen EU en Turkije. Het Turkse leger wil in Noord- Irak alle kampen van de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) ver nietigen. De in Turkeij verboden PKK strijdt voor een zelfstandi ge staat. De Turkse afgevaardigden die zijn opgestapt, komen niet eer der terug dan nadat het minis terscomité 'een besluit neemt waaruit respect blijkt voor Tur kije en zijn staatsstructuur'. De Turkse vice-premier Cetin beti telde de resolutie als 'buitenge woon verkeerd, onrechtvaardig en in tegenstelling tot het parle mentaire systeem'. Volgens hem heeft de regering een eigen stappenplan voor de mocratisering. Het opleggen van ultimatums door het buitenland zou echter de krachten in de hand werken die Turkije willen opdelen. Tot nu toe is het maar één keer voorgekomen dat een lid van de Raad van Europa is geschorst. Het ging toen om Griekenland, tijdens de militaire dictatuur in de jaren '70. Pretoria (ap) - De Zuidafri- kaanse president Nelson Mandela heeft gisteren ter gelegenheid van de viering van de Dag van de Vrijheid duizenden gevangenen straf vermindering toegezegd. In Zuid-Afrika is 27 april een nationale feestdag, omdat verleden jaar op die datum voor het eerst in de geschie denis van het land multira- ciale verkiezingen werden gehouden. Mandela beloofde strafkwijt- schelding of -vermindering aan iedereen die voor 6 december 1993 is veroordeeld wegens het om politieke redenen bezitten van wapens, explosieven of mu nitie. Daarenboven krijgen alle ge vangenen, met uitzondering van degenen die zijn veroordeeld wegens kindermishandeling, een strafvermindering van 25 procent, met een maximum van zes maanden. „We hopen dat we met dit ge baar van goede wil een bood schap aan alle gevangenen stu ren, dat ze hun leven moeten beteren en een verse start moe ten maken," zei Mandela, die tijdens het oude apartheidsregi me zelf 27 jaar lang politiek gevangene was. De president hield een toe spraak ter gelegenheid van Vrijheidsdag voor de deur van de Union Buildings in Pretoria. Muziekkorpsen en honderden majorettes marcheerden in een feestelijke parade door de stad. Hoewel het merendeel van de opgekomen Zuidafrikanen zwart was, mengden diverse et nische bevolkingsgroepen zich vredig. De lage opkomst liet zien hoe 'normaal' Zuid-Afrika in een jaar tijd is geworden; dat mensen een vrije dag liever thuis doorbrengen dan op een politieke bijeenkomst. Slechts zo'n vijfduizend voor namelijk zwarte Zuidafrikanen waren voor Mandela naar de Het lek bevond zich op zo'n tien kilometer van Oechta, 1200 kilo meter ten noordoosten van Mos kou. Volgens het persbureau Interfax, dat zich beroept op anonieme bronnen bij de exploiterende gasmaatschappij, is echter een compressiestation ontploft waardoor een stuk van twintig meter pijpleiding wegsloeg. De autoriteiten ontkennen dat van een ongecontroleerde explosie sprake was. Aanvankelijk spra ken ook zij van een ontploffing. Zeker is dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Wel ontstond een enorme paniek in een dorp dat tien kilometer van de plaats van het gaslek ligt. Zo'n vijf hectare bos is in de as gelegd. Moskou (rtr/afp) - De Russische troepen in de opstandige deelre publiek Tsjetsjenië zouden sinds afgelopen nacht een staakt-het- vuren in acht nemen. Het eenzij dige bestand blijft tot 11 mei middernacht van kracht, aldus een gisteren gepubliceerd de creet van president Jeltsin. Het decreet bepaalt wel dat het leger 'bij provocaties moet handelen naar gelang de situatie'. Met het eenzijdige bestand hoopt Moskou dat de strijd in het ge bied is geluwd wanneer Jeltsin op 9 mei buitenlandse staats hoofden ontvangt voor de her denking van de overwinning op nazi-Duitsland. De Tsjetsjenen hebben al laten weten de strijd niet te staken gedurende de her denkingen begin mei. Feest in het Unions Building in Pretoria: het was gisteren een jaar geleden dat er in Zuid-Afrika voor het eerst multi-raciale verkiezingen werden gehouden. foto epa Union Buildings gekomen. Dat is ongeveer een tiende van het aantal mensen dat op 10 mei 1994 zijn inauguratie bijwoon de. Terwijl de rest van Zuid-Afrika feest vierde, kwamen bij onge regeldheden in de provincie KwaZulu-Natal vier mensen om het leven en raakten vier mensen gewond. De geweldda digheden vonden plaats nadat zo'n 20.000 aanhangers van de Inkatha Vrijheidspartij met schilden, knuppels en zwepen in een demonstratie voor auto nomie voor de Zulu's door de straten van de oostelijke stad Durban marcheerden. Volgens de politie werd vanuit een trein vol terugkerende demonstran ten geschoten en werd ook op een politiewagen geschoten. Bij het hoofdkantoor van het Afrikaner Volksfront in Preto ria uitten de blanke rechts-ex- tremisten hun woede over de Dag van de Vrijheid door hun vlag halfstok te hangen. Vlak voor de verkiezingen die Mandeia's Afrikaans Nationaal Congres vorig jaar met een meerderheid van zwarte stem men won, voorspelden velen dat er een raciale oorlog zou uitbre ken tussen extremistische blan ken en zwarten. Maar het eens zo racistische land is de afgelo pen twaalf maanden groten deels gespaard gebleven voor politiek geweld. „We hebben de onheilsprofeten het afgelopen jaar versteld doen staan en dat zullen we nog velen jaren blijven doen," zei Mandela. Hij prees de Zuidafri kanen, die nog altijd wachten op de voordelen van de ingezet te economische hervormingen, voor hun geduld. Mandeia's gebaar naar de ge vangenen is in overeenstem ming met zijn constante plei dooi voor verzoening. Boven dien komt er zo een eind aan de roep van zowel blanke, als zwarte extremisten om de vrij lating van hun leiders die zich nog tot vlak voor Mandeia's inauguratie hebben schuldig gemaakt aan politiek geweld. Moskou (afp/rtr/anp) - De Russische autoriteiten hebben gisteren gezegd het uit een lekke pijpleiding ontsnappende gas in het noorden van Rusland, in brand te hebben gestoken. Het duurde 2,5 uur voor al het gas was opgebrand. De bewuste pijpleiding heeft een diameter van 1,42 meter en ver bindt het winningsgebied met West-Europa. Het gebied is rijk aan olie en gas en heeft meerde re malen te kampen gehad met milieubedreigende ongelukken. Afgelopen zomer sijpelde circa 100.000 ton petroleum uit een verwaarloosde pijpleiding. De olie vervuilt sindsdien de grond en het grondwater in de toendra van noordelijk Komi. Deskundi gen vrezen dat met het invallen de zomer de olie zich met smelt water over grotere gebieden ver spreidt en via rivieren naar de poolzee stroomt. De exploitatie-maatschappij be schikt niet over middelen om noodzakelijk onderhoud te ple gen of om met de olie opge pompte hoeveelheden zout water te scheiden van het olietrans port. Hierdoor ontstaat corrosie aan de binnenkant van leidin gen. Volgens de milieu-organisa tie Greenpeace is bijna drie kwart van de pijpleidingen voor olie en gas in de voormalige Sovjetunie ouder dan tien jaar. Na zo'n periode is de veiligheid niet meer te garanderen. De Russische autoriteiten wan trouwden vorig jaar Westerse aanbiedingen voor hulp bij de bestrijding van de olierampen. In januari ging Moskou door de omvang van de milieuramp als nog akkoord met het inzetten van Westerse deskundigen. Het vroege voorjaar en telkens nieuwe lekken maken deze klus een bijna hopeloze race met de klok. Rusland heeft deze week een overeenkomst getekend met de Wereldbank voor een lening van 99 miljoen dollar voor het opruimen van de olie. Door Arthur't Hart Bergen-Belsen - De Duitse bondspresident Roman Her zog heeft gisteren opgeroe pen in Duitsland een natio nale herdenking van de slachtoffers van de nazi concentratiekampen in te voeren. Herzog (CDU) zei dit in een rede in het voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen. Daar werden gisteren vijftig jaar na de bevrijding de miljoe nen joodse - en andere - slachtoffers van de nazi-kam pen herdacht. De voormalige Israëlische president Chaim Herzog en bondskanselier Kohl waren daarbij aanwezig, even als een groot aantal overleven den (of hun nabestaanden) van Bergen-Belsen. De oproep die de bondspresi dent deed temidden van de massagraven van het voormali ge concentratiekamp, ligt in Duitsland nog altijd zeer ge voelig. Een officiële herdenking voor de kampslachtoffers is er nooit geweest. Herzog zei 'schaamte en woede' te voelen bij de herinnering aan wat Duitsers in de kampen hebben gedaan. Die schaamte - en de angst oude wonden open te halen - is precies de reden waarom een herdenking van de kampslacht offers zo'n heikel thema is. Bo vendien doemen voor Duitsers moeilijk te beantwoorden vra gen op: 'Kunnen de 'daders' wel de slachtoffers herdenken?' 'En is het risico niet levensgroot dat uit rechtse kring dan on middellijk de roep klinkt om dan óók de Duitse (bur gerslachtoffers van de oorlog te gedenken en gaat dat wel samen?' De bondspresident benaderde de kwestie daarom omzichtig: hij vroeg om een debat, om tot een 'brede maatschappelijke V; m Sur' f A t WOi \«ns CasfvOtfS »»t mm H "W VAM" "«5 T «V •Ut.' poi'f, O'.1 is >0 ctitth r meur C t' Foment I—s. ,v( s««fM KMl K'*S«« «"«fjllif# pT" i SAMmFIS.' _S<II Ai. o v Een man heeft bij de herdenking in Bergen-Belsen een poster bij zich waarop hij onder meer heeft geschreven: "Wij hebben vergeven maar niet vergeten wat jullie vaders en grootvaders ons hebben aangedaan. consensus over een vorm van herdenking te komen en dat mag gerust enige tijd vergen. Hij citeerde de regels die Anne Frank in Bergen-Belsen (waar zij ook stierf) in haar dagboek schreef: „Ooit komt deze ver schrikkelijke oorlog tot een eind, ooit zullen wij weer men sen en niets slechts joden zijn!" Die boodschap, zei Herzog, moet ook voor de jongere gene raties een indringende les blij- FOTO epa ven en mag nooit 'geschiedenis' worden. „Ook onze kinderen moeten het leren: totalitarisme en verachting van mensen kan men niet meer bestrijden wan neer zij de macht al gegrepen hebben," zei hij in een verwij zing naar ultra-rechts in Duits land. Voorzitter Ignaz Bubis van de Centrale Raad van Joden in Duitsland was dat geheel met hem eens. Bubis zei het nog wat duidelijker: „Opdat de ver schrikkingen van het natio- naal-socialisme niet vergeten worden, moeten wij in Duits land een gedenkdag invoeren." De Israëlische ex-president Chaim Herzog - die zelf als joods soldaat in '45 deelnam aan de bevrijding van Bergen- Belsen- zei dat Israël en het moderne Duitsland, beide pro- dukten van de oorlog, een geza menlijke verantwoordelijkheid hebben om nieuwe ontsporin gen te voorkomen. „Ik kom hier niet om iets te vergeten of te vergeven," aldus Chaim Her zog. „De enigen die vergeven kunnen, zijn de doden en wij levenden hebben geen recht tot vergeten." Hij verwacht van de Duitsers dat die 'Israël bij zijn overleven helpen en iedere ac tie nalaten die onze verklaarde vijanden zou kunnen verster ken.' Nederland was gisteren bij de plechtigheid in Bergen-Belsen opvallend afwezig. Een krans van ons land ontbrak bij het gedenkteken. Toch zijn vele (joodse) Nederlanders via Wes- terbork in Bergen-Belsen om het leven gekomen. Bergen-Belsen was geen ver nietigingskamp maar een van de grootste 'gewone' concentra tiekampen. 100.000 mensen lie ten de nazi's, zoals Roman Her zog het uitdrukte, er 'verrek ken'. Ze kwamen om door uit hongering, ziekten en uitput ting. In Israël zelf is het openbare leven gisteren gedurende twee minuten stilgelegd ter nage dachtenis aan de zes miljoen joden die in de nazi-kampen om het leven kwamen. Om 10.00 uur loeiden overal sirenes en kwamen auto's en fabrieks- machines tot stilstand. Vlaggen hingen halfstok en veel open bare gelegenheden bleven dicht. De Israëlische televisie en -radio zonden delen van de herdenking bij Bergen-Belsen rechtstreeks uit. ■■■■■BUITENLAND KORT Nederlandse journalist gedood bij ongevti Den Haag - De Nederlandse journalist Rob Sprenkels (38) |(s woensdag door een verkeersongeluk in Mexico om het leven gekomen. Dat heeft de actualiteitenrubriek Tros Actua, waar voor hij onder andere correspondent was, gisteren laten weten. Sprenkels zat met drie anderen in een auto die bij een ongeval betrokken raakte. Twee van de inzittenden verloren het leven. Het gezelschap was onderweg van Mexico-stad naar Cuernav#- ca, de woonplaats van Sprenkels. Behalve voor de TROS, w»s Sprenkels ook correspondent Midden-Amerika voor RTL. Verbod gevraagd op congres Vlaams Blok Antwerpen - Het Joodse Comité 'Bemin U Naaste Als Uzelf' wil dat het Antwerpse schepencollege de verkiezingsbijeenkomst verbiedt die het extreem-rechtse Vlaams Blok zondag in de Antwerpse Stadsschouwburg houdt. Het comité vreest voor onlusten: 30 april is het vijftig jaar geleden dat Hitier stierf. Daarnaast wijst het comité erop dat het verspreiden van racistische en fascistische denkbeelden volgens de grondwot verboden is. Het Joodse Comité houdt zondag op de Vogelmarkt vanaf 13.00 uur een demonstratie tegen de toelating van het Vlaams-Blokcongres Leger Israël: 'Aanslag voorkomen' Jeruzalem - Een uit de Westoever afkomstige Palestijn is gearresteerd, een dag voordat hij een zelfmoordaanslag zou plegen op Israëlische soldaten. Dit heeft het Israëlische leger gisteren bekend gemaakt. Volgens het leger verdachten andere Palestijnen de 21-jarige man van collaboratie met Israëische autoriteiten. Om de naam van zijn familie te zuiven, zou de maa de fundamentalistische moslim-beweging Harnas hebben votrge- steld een zelfmoordaanslag uit te voeren. Hij zou zicizelf opblazen bij een postkantoor aan de rand van de kuststad Netanya, waar zich veel soldaten plegen te verzamelen de hoop een lift te krijgen naar hun basis. 'Asiel voor vrouw die gesluierd moet ziji' Straatsburg - Seksuele discriminatie van vrouwen, zoals het verplicht dragen van een sluier, moet een reden kunnen zijn voor het krijgen van asiel in de 34 lidstaten van de Raadvan Europa. Dit willden de parlementariërs van de organisatie. De parlementaire vergadering noemt meerdere discriminerende omstandigheden die voor vrouwen een asielverzoek rechtvaadi- gen. De afgevaardigden wijzen op het verbod voor vrouwen onderwijs te volgen of bepaalde beroepen uit te oefenen. Veder is er kritiek op het gedwongen huwelijk, zoals dat in dherse landen nog voorkomt. Peiling: Chirac op voorsprong Marseille - Jacques Chirac lijkt af te stevenen op het presidnt- schap van Frankrijk. Dat blijkt uit een gisteren gepublicerde opiniepeiling in het Franse dagblad La Nouvelle Republiqu du Centre. Volgens het onderzoek behaalt de huidige burgeme6ter van Parijs 55 procent van de stemmen, tegen 45 procent nor zijn socialistische opponent Lionel Jospin. De peiling werd afgelopen maandag gehouden. Uit de peiing blijkt verder dat ongeveer een kwart van de Franse kiesgereh- tigden nog niet zeker is van zijn keus bij de tweede ronde varde presidentsverkiezingen. Deze wordt op zondag 7 mei gehoucn. Uit alle onderzoeken tot nu toe blijkt dat Jospin met rume cijfers wordt verslagen. Vrijspraak IRA-leden bekrachtigd Karlsruhe - Het Bundesgericht, het Duitse federale Hof vu Beroep, heeft gisteren met het afwijzen van een beroep van ht openbaar ministerie de vrijspraak bekrachtigd van drie IRA-1- den. Zij werden verdacht van moord op een Britse legerofficier De drie IRA-leden, Sean Hick, Paul Hughes en Donna Maguir, werden in juni vorig jaar door een rechtbank in Duesseldof vrijgesproken van de moord op majoor Michael Dillon-Lee. D aanslag op Dillon vond plaats vier dagen nadat twee vakantie vierende Australische advocaten, die bij vergissing werdei aangezien voor Britse soldaten, in Roermond werden neerge schoten. Spanning Noord- en Zuid-Korea loopt op Seoul - Het Zuidkoreaanse leger is in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Noordkoreaanse soldaten hebben de afge lopen acht dagen twee keer in weerwil van het bestandsakkoord de demarcatielijn met Zuid-Korea overschreden. Dat heeft een Zuidkoreaanse legerwoordvoerder gisteren meegedeeld. De demarcatielijn ligt in het midden van de gedemilitariseerde zone, een vier kilometers brede strook die het Koreaanse schiereiland sinds het staakt-het-vuren in 1953 in tweeën deelt. Het noorden zou met provocaties een Zuidkoreaanse reactie willen uitlokken die het bestand zou verstoren. Kritiek Kinkel op Russische Iegeropbouw Bonn - De Duitse minister van Buitenlandse zaken Klaus Kinkel heeft gisteren kritiek geleverd op het Russische besluit een nieuwe troepenmacht op te bouwen in de Kaukasus. De commandant van de Russische grondtroepen, generaal Vladijpir Semjonov, maakte woensdag bekend dat Rusland zich tou onttrekken aan het in 1990 afgesloten CFE-verdrag, dver vermindering van de conventionele troepenmacht in Europa. Rusland gaat extra troepen stationeren in de Kaukasus. Kukel zei dat Rusland zijn bezorgdheid over de toestand in dit gebied moet uiten voor een commissie van ondertekenaars van het verdrag in Wenen. 'Daders dood VN'er onbekend' Den Haag - Ook na onderzoek van de Verenigde Naties is nog niet duidelijk wie van de strijdende partijen in Bosnië verant woordelijk was voor de mortieraanval die de Nederlandse VN-soldaat J. Broere eind maart het leven kostte. Dat heeft minister Voorhoeve van Defensie donderdag in een overleg met de Tweede Kamer meegedeeld. Broere kwam op 29 maart om het leven toen hij bij een observatiepost bij Simin Han, ten noorden van Tuzla, dekring zocht tijdens schermutselingen tussen de strijdende partijerl De VN hebben toegezegd het onderzoek voort te zetten al de winter definitief voorbij is. Het staat echter niet vast dat dan duidelijk wordt wie de dodelijke mortiergranaat heeft ^ge vuurd, waarschuwde Voorhoeve. Sydney/Den Haag (rtr/anp) - Peter Wright, de voornalig® Britse spion en schrijver van het geruchtmakende boet Spycatcher, is gisteren op 78-jarige leeftijd in een ziekmhuis op het Australische eiland Tasmania overleden. Wrightover- leed in zijn slaap, aldus diens vriend Peter Murray. In zijn in 1987 verschenen boek noemde Wright de chef van de Brits' inlichtingendienst MI5, Roger Hollis, een verrader. De Britse tingendiensten beschuldigde hij ervan zich van smerige tr bedienen. De Britse regering heeft indertijd op alle mogelijke m: geprobeerd publikatie van het boek te verhinderen. Wright wé jaren tachtig hierover in een juridische strijd gewikkeld i e Britse regering. De Britse uitgeverij Heinemann liet het boek daaro® in Australië publiceren, vanwaar er vele tienduizenden exemi!®01 naar Groot-Brittannië werden geïmporteerd. Nadat de publikatie in Groot-Brittannië van de memoires ruil jaar verboden was geweest, weigerde de rechtbank eind 19 verbod te verlengen. De rechter zei onder meer dat de inhoud t d niet geheim meer was, omdat het boek elders wel verkrijgbaar nlicb- ics et d' tfan onze verslaggever fjndhoven/Brussel - Het on- L-zoek van justitie in Turn out naar onregelmatighe id bij DAF België blijkt jCh onder meer te richten op 1 verkoop in maart 1991 van en dealerbedrijf van de findhovens truckfabrikant in Brussel. verkoopvestiging zou volgens een woordvoerster n de curatoren voor een op- erkelijk laag bedrag - zijn ver- lijn onze verslaggever Hoofddorp/Breda - De Neder - miljoen gulden verdiend van Holland Casino. In 241 miljoen af aan de schatkis jit het gisteren verschenen jaar- verslag blijkt verder dat voor het t in negen jaar het bezoek aan de gokpaleizen van Holland Casino's niet is gestegen. De ne- casino's, waaronder één in la, registreerden in totaal 4,1 miljoen bezoeken, net zoveel als ji 1993. Het casino in Breda zag let bezoekersaantal vorig jaar aelfs licht dalen tot 422.000 (in 1993:448.000). Holland Casino's verwachtte in ie loop van vorig jaar een groei van het aantal goklustigen, maar jie voorspelling kwam niet uit. Het bedrijf schrijft schrijft deze tegenvaller niet alleen toe aan WK voetbal en het mooie weer. ,Een eenduidige oorzaak is moeilijk te geven, maar wel kan worden geconstateerd dat de mogelijkheden tot deelname aan kansspelen, zowel legaal als ille- toenemen," aldus de onder neming. Zo is vorig jaar de sue cesvolle krasloterij geïntrodu ceerd. In de casino's besteden de gaste" wel meer geld. Per bezoek gave~ vorig jaar 153 gulden uit, gulden meer dan in 1993. In he Bredase casino geven de bezoe gemiddeld het meeste uit gulden per persoon, 11 gul den meer dan in 1993. Het total nettobedrijfsresultaa Den Haag (anp) - De lage d ders voor een vakantie naar Bij Holland International, de gr zijn 40 procent meer reizen geb staat Florida is in trek. Luchtvaartmaatschappij Mart' roekingen naar Amerika. Daar :en op de populaire vakantiebes In het hoogseizoen vertrekken "ichting Florida. Ie reizen naar de VS zijn vol International relatief goedkoop, daar voor de Nederlander oo' gulden per persoon heb je in appartement voor een week na baar met de Canarische eilande Bi] Arke Reizen constateert me" de reizen naar verre bestemmi" Mingen weer 25 procent in 'Charterverbindingen en de relatief niet duur. Voor de VS k aldus een woordvoerder van Ar" van onze redactie economie Arnhem - Het chemieconce drie maanden van 1995 de ®iljoen. In het eerste k" «derneming ƒ281 miljoen. |?et omzetcijfer van het conce looi ten 0Pzichte van beg' t«4 met drie procent tot 5 Pujard, maar dat schrijft de o erneming toe aan valuta-effe e« (min zeven procent) en h egvallen van de omzetbijdra an onderdelen die in de lo cocht a^e^°Pen iaar zdn ve tender de invloed van die tw «oren zou de omzet met ac j ?ceat zijn toegenomen, doo de bedrijven vijf proce Dr.er sPuUen verkochten en jzen met drie procent konde jorden verhoogd Iro toïa'e bedrijfsresultaat b miljoen en was daa 'or-ct j milioen beter dan in u drie maanden van 199 >edriif aCht ide brutomarge (h ge®i]fsresultaat op de omzet) la o j0cent (was 8 procen jjj droegen alle groepen a ^arhoudingsgewijs sterks Cf vertoonde de n lii o hvretsbare vezels groe e tuf" l1611 mlli°en gulden hog iet bpfi -fan ^93? mili°en ste bedrijfsresultaat in deze se Uilinp11 Al28 mili°en naar en. Akzo Nobel spreekt h' 11 voortdurende druk op -pa maar meldt vooral

de Stem | 1995 | | pagina 4