Het roemloze einde van Benito Mussolini Scha 'Waar haalt justitie die tientallen miljoenen vandaan?' -DE STEM- WD Rey eist Breda op overzicht DE STEM Jagen op a DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A2 DS STEM Subsidie BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Geldverslindende opsporing misdadigers: gesponsord door bedrijven? Tweede verda< VRIJDAG 28 APRIL 1995 Ronde getallen heb ben op heel wat mensen een soort magnetische werking; ze wor den erdoor aangetrokken. Het waarom zal altijd wel een raadsel blijven, maar eeuw wisselingen hebben altijd al magische gevoelens opge wekt. Wat moet een nieuw millennium, dat met het jaar 2000 voor de deur staat, dan wel niet oproepen? In sommi ge geesten weinig goeds, heb ben sektendeskundigen on langs gewaarschuwd. Naarmate het jaar 2000 dich terbij komt, moet de wereld volgens deze deskundigen re kening houden met een toe name van religieus terroris me. Volgens Michelle Gosling van het Sekteninformatiecen trum in Londen zullen som mige sekten zelf gewelddadi ge gebeurtenissen uitlokken, om zo hun voorspelling dat het einde van de wereld nabij is, geloofwaardig te maken. En directeur Bruce Hoffman van het centrum voor onder zoek naar terrorisme en poli tiek geweld van de St. Andrew's Universiteit in Schotland sluit niet uit dat bepaalde sekten zullen probe ren op grote schaal mensen te doden om wat zij zien als de verlossing te bespoedigen. „Maar zelfs als we zonder rampen het jaar 2001 berei ken," aldus Hoffman, „zijn we nog niet uit de problemen. Want zulke groepen kunnen dan denken dat ze niet ge welddadig genoeg zijn ge weest." Dus denkt iedereen bij zulke waarschuwingen nu onmid dellijk aan sekten als de Ja panse Aum Shinri Kyo, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de aanslag in de metro van Tokyo met het do delijke Sarin-gas. De gasaan val resulteerde in twaalf do den en vijfduizend gewonden. En dan schieten ook andere namen wel weer te binnen: de sekte van de Zonnetempel van Luc Jouret, waarvan 53 volgelingen vorig jaar in Zwit serland en Canada een lugu bere dood vonden. De sekte van David Koresh, die zich zelf als de zoon van God zag en die de boerderij in Waco (Texas) met hemzelf en zijn volgelingen erin liet afbran den. De sekte van Jim Jones, die zich samen met 913 volge lingen al in 1978 in Gyana om het leven bracht door cyanide in te nemen. En er zijn er meer geweest de afgelopen twintig jaar. De mëest recente aanslag in het Amerikaanse Oklahoma City mag dan volgens de eer ste aanwijzingen geen reli gieus getinte, maar een ex- treem-rechtse achtergrond hebben, een feit blijft dat bijna alle extreem-rechtse groeperingen in de Verenigde Staten ook van fundamenta- listisch-christelijke signatuur zijn. Religieus terrorisme. Dat is eigenlijk toch een vrij nieuw verschijnsel. Want in de mees te gevallen brachten de sek tenleden tot nu toe alleen maar zichzelf om het leven. Pas die Japanse sekte had het op buitenstaanders gemunt. 'En al die gewelddadige mos limfundamentalisten dan?', zal men zeggen. Volgens eer der genoemde Hoffman wordt er echter ten onrechte bijna uitsluitend aan groepen uit het Midden-Oosten ge dacht, als potentiële daders van religieus terrorisme. De zelfde ideologische rechtvaar diging van geweld is te vinden bij blanke racistisch denkende christenen in de Verenigde Staten. Ruim tien jaar gele den wilde zo'n Amerikaanse sekte al de waterleiding van Washington en Chicago ver giftigen. En korte tijd later vond de FBI bij een andere sekte in Arkansas grote hoe veelheden cyanide. Religieus terrorisme Volgens Hoffman zijn reli gieus gemotiveerde terroris ten veel gevaarlijker dan 'ge wone' terroristen als destijds Carlos. De leiders van zulke sekten beweren uit naam van God te spreken. Ze zetten hun volgelingen aan tot ge weld 'omdat God het wil'. Ze zouden hun volgelingen voor dat die recht naar de hemel gaan, als ze erbij omkomen. Ze denken ook in veel ge welddadiger termen. Ze schrikken niet terug voor dui zenden of tienduizenden do den vanwege het hogere doen dat ze denken te dienen. Hun gedrag tenslotte is volstrekt onvoorspelbaar, omdat hun motieven voor andere mensen niet te begrijpen zijn. Dit soort sekten heeft zich ook van de samenleving afgekeerd en voelt zich bedreigd. Wie dit allemaal even goed tot zich laat doordringen, be seft in elk geval ook dat het begrip 'religieus' weer eens flink in discrediet wordt ge bracht. Blijkbaar zijn steeds minder mensen in staat om religieus en pseudo-religieus van elkaar te onderscheiden. Eén duidelijk onderschei dingscriterium is zeker: in God is geen geweld. De politieke partijen hebben het antwoord gevonden op de vraag waarom steeds meer mensen zich van de politiek afwenden. In een tijd dat allerlei welzijnsstichtingen stevig gekort worden op subsi dies of zelfs niet meer voor subsidie in aanmerking komen, pleiten zowel CDA als PvdA voor meer subsidie. Geheel naar eigen inzicht te besteden. Dus als een politieke partij al het geld in verkiezings campagnes wil steken, dan mag ze geen strobreed in de weg worden Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Snelle op Amerikaanse leest geschoeide campagnes, waarbij niet de inhoud maar de mannetjemakerij centraal staat? Brinkman, de politiek ontluisterde voormalig kroonprins van het CDA, heeft ermee geëxperimenteerd. Zijn partijgenoten hebben er niet veel van geleerd. (HV) 29.80 86,90 ƒ172.80 335,75 89.40) 177,80) 345,75) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-23691 ITJelefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen via automatische incasso: (tussen haakjes de prijs via acceptgiro) per maand per kwartaal per half/aar per jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Impressietekening van het proces tegen Appie A. (midden met wit shirt). Volgens de ad vocaat van A. verhoogde Al- bert Heijn het door justitie uitgeloofde tipgeld in de zaak tegen de supermarktovervaller van 50.000 tot een miljoen gul den. foto anp Door Rinze Brandsma Amsterdam/Arnhem - Betaalde het Heine- ken-concern mee aan de jarenlange opsporing van Frans Meijer, het brein achter de Heine- ken-ontvoering? De in 1985 uit gevangen schap ontvluchte misdadiger is in Paraguay gearresteerd; een procedure voor uitlevering is begonnen. Bekend is dat namens het Heine- ken-concern veiligheidsagenten langdurig verbeten jacht op hem - en de na de ontvoe ring gevluchte mededaders - maakten. Dat politie, justitie en Heineken-speurders sa menwerkten en elkaar tips doorgaven. Betaalde het Ahold-concern mee aan de jacht op Appie A., de gevluchte hoofdschuldige in de bloe dige overval op een supermarkt van Albert Heijn in Oosterbeek in mei 1990? Was het niet het Albert Heijn-concern, dat in feite mogelijk maakte dat Appie A. vorig jaar eindelijk uit Chili uitgeleverd werd? Terwijl Nederland met dat land geen uitle veringsverdrag heeft. „Onzin," zijn de officiële reacties in koor van Heineken, Ahold, justitie en Amsterdamse politie. Maar bij de advocaten van de Oosterbeek-overval lers gaat die stellige ontkenning er niet in. „Dit is uniek: zo'n groot aantal mankrachten op die ene overvalzaak, drie jaar lang, een recherche- ploeg van tientallen mensen. Bij elkaar moet het onderzoek tientallen miljoenen gekost hebben. Dat kan niet alleen uit de koker van justitie gekomen zijn, zoiets is een te grote belasting." P.Bovens iin Utrecht, advocaat van mede-verdachte Pietje B. - veroordeeld tot 9 jaar, op 7 juni in hoger beroep voor het Gerechtshof - denkt vooral aan fikse financiële bijstand door het AH-concern. „Al kan ik dat nog steeds niet staven met concrete schrifte lijke bewijzen." Ook bij de opsporing van de Heineken-ontvoerders ging dat verhaal rond. Twee naar Frankrijk ge vluchte ontvoerders merkten zelf dat Heineken- agenten hen nog haast intensiever schaduwden dan de politie. K.Sietsma, tijdens de ontvoering politiechef en leider van het rechercheteam, later overgestapt naar het bedrijfsleven als beveiligingsexpert, licht te in Elsevier een paar jaar geleden een tipje van de sluier op. Behalve dat hij het suffig vond dat Frans Meijer had kunnen ontsnappen, verweet hij de politie dat die te weinig ondernam om de tot twaalf jaar veroordeelde misdadiger op te sporen. Het Heineken-concern was volgens hem aanzien lijk fanatieker bij de jacht op de ontvoerder. Bij de politie was het rechercheteam al ontbonden. Af en toe kwamen tips binnen dat Frans Meijer, al dan niet vermomd of via plastische chirurgie onher kenbaar, in Amsterdam was gesignaleerd. Die tips gaf de politie volgens Sietsma dan door aan 'de jongens van Proseco', Heinekens veiligheidsdienst. „Die doen er nog wel eens wat mee." De chef van de veiligheidsdienst bevestigde dat in het Elsevier-verhaal: „Een aantal van mijn mensen is daar voortdurend mee bezig, elke serieuze aanwijzing lopen wij na. Frans M. is nog niet van ons af." Of ook de inmiddels - na het uitzitten van hun straf - vrijgekomen andere Heineken-ontvoer ders door Proseco in de gaten worden gehouden, zoals die dat zelf vermoedden, ook om de resteren de acht miljoen gulden losgeld terug te halen, daarop wilde de chef van de veiligheidsdienst liever geen antwoord geven. Freddy Heinekèh schonk het Amsterdamse politie korps, als dank voor zijn optreden, een half miljoen gulden. Dat laatste klopt, zegt woordvoerder K.Wilting van de Amsterdamse politie. „Al is dat netjes via de gemeenteraad gegaan." Er is apparatuur voor aangeschaft. Maar dat het Heineken-concern, ge brand op het grijpen van de ontvoerders en de 35 Heineken-ontvoerder Frans Meijer, inmiddels gearresteerd in Paraguay en in de toekomst mogelijk uitgeleverd aan Ne derland. Betaalde het Heine ken-concern mee aan de jaren lange speurtocht van justitie naar de ontvoerder? miljoen losgeld, ook het onderzoek financieel of materieel steunde, noemt hij 'onwaarschijnlijk'. En met die tips over Francisco M., zoals hij de ontsnapte ontvoerder noemt, zat het net andersom. „Wij zullen van hun beveiligingsdienst wel eens tips gekregen hebben dat hij bijvoorbeeld in een kroeg hier gezien was, omgebouwd of niet. Net zoals wij die tips uit de onderwereld kregen. Daar hebben wij steeds op gereageerd." Een woordvoerster van Heineken weigert commen taar te geven op de aanhouding en mogelijke uitlevering van Frans Meijer. Op de eigen opspo ringsactiviteiten zegt zij niet in te willen gaan. Dat meebetaald is aan het onderzoek, is een 'echt onzinverhaal': de opsporing zou een zaak van justitie zijn geweest. Ook een zegsman van het ministerie van justitie ontkent mogelijke 'spon soring' door het bedrijf. A. Heineken zelf heeft zich maar een keer, in een interview voor NRC/Handelsblad, uit willen laten over de aanpak van zijn ontvoerders. „Ze denken," zei hij, „dat ik wraakgevoelens koester en ze achterna laat zitten. Maar als ik iets voel is het medelijden. Een man van de straat plukken voor geld vind ik zielig." Veel duidelijker aanwijsbaar lijkt sponsoring van politieel en justitieel onderzoek in de zaak van het overvallen AH-filiaal in Oosterbeek. Betrokkenen noemen daarbij niet alleen het onbetaalbaar dure, buitengewoon intensieve onderzoek, maar ook de activiteiten van het AH-concern om Appie A. uit Chili uitgeleverd te krijgen. Advocaat Bovens: „Met het overbrengen van Appie A. naar Nederland heeft AH aptieye bemoeienis gehad. Justitie doet daar mistig over." Volgens zijn informatie is, in opdracht van AH, in elk geval een Amerikaanse advocaat in Chili geweest en heeft daar persoonlijke contacten gehad met de voorzit ter van het Chileense Hooggerechtshof. „De precieze status van die man is nooit bekend geworden. Maar hij had juridische stukken over di zaak vanuit Nederland gekregen, nog eerder wij ze hadden, als advocaten van de verdachten] Dat betekent dat er intensieve contacten tussei. justitie en het AH-concern bestonden. Een merk waardige gang van zaken." Volgens Bovens staat alleen vrijwel vast dat he AH-concern het tipgeld van 50.000, uitgeloot door justitie, ophoogde met een miljoen. „Sind 1990 is een enorme ploeg ongehoord intensie bezig met het onderzoek. De tientallen miljoenei die dat kost, moeten ergens in de boeken ti vinden zijn. Dat is niet zo. Dus is het logisch da het AH-concern meebetaald heeft." Woordvoerder E.Muller van Albert Heijn in Zaan stad ontkent niet dat zijn concern hulp g heeft. „Wij vonden dat de daders van het misdri hoe dan ook opgespoord en opgepakt moeste worden. Wij hebben politie en justitie een 1 aanbod gedaan. Als het nodig was, waren we g bereid te helpen, op wat voor manier dan ook. apparatuur, mankracht en inderdaad ook me geld." Volgens hem is van dat aanbod nooi gebruik gemaakt en bleef het opsporingsonderzoe een pure justitiezaak. De Arnhemse persofficier S.Buist zegt, behalve he door AH toegezegde tipgeld, niets te hebben hoord over invloed en meebetalen door het 1 cern. Wat voor hem hooguit acceptabel zou zijn zijn hand- en spandiensten door een bedrijf, maai alleen in de marge van het onderzoek. Dat ook voor tipgelden. Buist: „Dgjgverheid moet wel zeggenschap houdei over het onderzoek. Er mag, door degene die zot betalen, geen invloed op de zaak zijn. Anden hebben we geen rechtsstaat meer, maar g mensen met geld de dienst uitmaken." (Met medewerking van Ad van Heijningen Martin Gommers). Door Aart Heering Rome - „Gh'è chi el crapun!" Daar heb je de dikkop!, schreeuwde de timmerman Giuseppe Negri op 27 april 1945 in zijn Lombardisch dialect, toen hij in het plaats je Dongo aan het Comomeer op een vrachtwagen met Duitse soldaten een bekende figuur in Duits uniform ont- waardde. De lokale partiza nenleider 'Bill' (Urbano Laz- zaro) werd er bijgehaald en tikte de aangewezene op de schouder. Maar de in 'feldgrau' gehulde man reageerde niet en bleef, met een staalhelm over zijn massieve voorhoofd getrokken, stug de andere kant opkijken. Pas toen 'Bill' hem aansprak met 'Excel lentie Benito Mussolini' ging er een huivering door hem heen. De verkleedtruc was mislukt en Mussolini werd gearresteerd. Een dag later werd hij terechtge steld en was voor Italië de oorlog voorbij. De doodsstrijd van Mussolini's regime begon al op 25 juli 1943, toen de Grote Raad van het Fascisme de 'duce' afzette, een maand na de geallieerde landing op Sicilië. Een nieuwe regering onder maarschalk Badoglio startte vredesonderhandelingen met de geallieerden en verklaar de in oktober van dat jaar de oorlog aan Duitsland. Maar intussen was Mussolini al door Duitse para's bevrijd, be zetten Duitse troepen het noor den en centrum van Italië en werden meer dan een miljoen Italiaanse soldaten naar Duitse werkkampen afgevoerd. Musso lini werd het nieuwe hoofd van een onder Duitse curatele staan de rompstaat, de Repubblica So ciale Italians, ook wel bekend als de Republiek van Salö, naar de badplaats aan het Gardameer waar de regering haar intrek nam. Salö werd later het toneel van de meest gruwelijke film van Pier Paolo Pasolini (De honderd da gen van Salö), als toonbeeld van anarchie en wreedheid tegelijk. Duitse en Italiaanse troepen, on afhankelijk opererende fascisti sche milities en politiek-crimi- nele bendes oefenden elk een schrikbewind uit en werden op hun beurt onder vuur genomen door partizanen vanuit de ber gen en door de vanuit het zuiden oprukkende geallieerden. Toch houdt de Republiek van Salö nog betrekkelijk lang stand, dankzij de geallieerde beslissing om na de invasie in Normandië de opmars in Italië te vertragen. In augustus 1944 wordt Florence bevrijd, maar daarna kunnen Duitsers en Italiaanse fascisten zich ten noorden daarvan ver schansen achter de Gotenlinie, die stand houdt tot maart 1945. Dan stort, tegelijk met de op mars in Duitsland zelf, ook het Italiaanse front in. Het hoofd van het Duitse leger in Italië, de SS-generaal Karl Wolff, begint buiten medeweten van Berlijn met de Amerikanen te onderhan delen over een afzonderlijke overgave en de gedemoraliseerde en verzwakte Duitse troepen be zwijken daarna snel. Op 15 april wordt de stad Alba in Piemonte door partizanen be vrijd. Twee dagen later doorbre ken de geallieerden de Gotenli nie. Op 21 april wordt Bologna bevrijd en de 23e komt Genua in opstand, waar twee dagen later de Duitsers zich overgeven. Op 25 april, de dag waarop Russi sche en Amerikaanse soldaten elkander de hand reiken bij de Elbe, volgen opstanden in Turijn en Milaan en roept het Comité voor Nationale Bevrijding (CLN) op tot algemeen gewapend ver zet. In de daarop volgende dagen wordt de rest van Noord-Italië bevrijd en op 2 mei geven de Duitsers zich formeel over. Temidden van de instorting van zijn wereld gedraagt de 61-jarige Mussolini zich besluiteloos en tegenstrijdig. Eerst weigert hij een 'eerloze vlucht' per vliegtuig naar Spanje of Argentinië. Ook wil hij de grens met het vlakbij gelegen Zwitserland niet over steken, uit vrees dat de Zwitsers hem aan de geallieerden zullen uitleveren. Op 25 april geeft Mussolini ge hoor aan het verzoek van kardi- Benito Mussolini wuift de toegestroomde Italianen toe. Het is niet bekend wanneer de foto precies is genomen. foto epa naai Ildefonso Schuster, de aartsbisschop van Milaan, om onder zijn leiding te onderhan delen met de verzetsleiders die dezelfde dag de algemene op stand afkondigen. De kardinaal constateert tot zijn verbazing dat de gevallen duce geen grein van berouw toont over de chaos en rouw waarin hij zijn land heeft gestort. Mussolini zelf verlaat de verga dering wanneer blijkt dat er geen eervolle vrede voor hem inzit. De verzetsleiders willen hem niet meer dan een recht vaardig proces garanderen, maar Mussolini weet dat het CLN al een doodvonnis tegen hem heeft uitgesproken. Per auto verlaat Mussolini Mil aan, op weg naar de Alpen waar dertigduizend tot de tanden toe bewapende fascisten zich klaar zouden maken voor de laatste heroïsche strijd. Maar aangeko men in Como blijkt ook dit een illusie. De fascistische soldaten deserte ren massaal en sommige nemen zelfs contact op met de partiza nen om Mussolini uit te leveren in ruil voor een vrijgeleide voor henzelf. Ook van de Duitse troe pen valt niets meer te verwach ten. Zij hebben een vrije aftocht naar Zwitserland bedongen, op voorwaarde dat zij geen enkele Italiaanse fascist zullen helpen de grens over te steken. De in het nauw gebrachte ex - duce weet niet wat te doen. Een poging om de Zwitserse grens over te steken mislukt, omdat de grenswachten zich in tussen bij de partizanen hebben aangesloten. Wachten op de komst van de geallieerden, die hem misschien een doodvonnis zouden besparen, wordt steeds moeilijker omdat het verzet in middels het hele gebied contro leert. Ten einde raad besluit Mussolini tot een noodsprong. In de vroege ochtend van 27 april weet hij zich een Duits uniform te verschaffen en mengt hij zich onder een colonne Duitse solda ten die met legertrucks wordt afgevoerd naar Zwitserland. Maar 's middags wordt hij bij Dongo, op vijftien kilometer van de grens, herkend en vastgeno men. Diezelfde dag worden ook zijn minnares Claretta Petacci en dertig fascistische kopstuk ken, onder wie vijf ministers, gearresteerd. De partizanen ma ken daarbij honderden kilo's goud en juwelen buit, die de vluchtelingen hebben meege- graaid uit de kassen van de fascistische staat. Daarvan is la ter nooit meer iets teruggevoa den, maar het is zeer M| schijnlijk dat het grootste dei ervan door communistische par tizanen later in de partijkas gestort. Bovendien worden twee vol documenten in men, die Mussolini tijdens zij vlucht angstvallig bij zich droe en waarmee hij dacht na oorlog zijn 'vrijheid te kunne kopen'. Ook de meeste van documenten zijn spoorloos dwenen, hoewel er naarstig naar is gezocht journalisten, fortuinzoekers geheime diensten. Volgens Mussolini zelf bevattf zij onder meer een briefwissel» tussen hemzelf en Wins!» Churchill, die voor de Brit staatsman uiterst comprom® rend was. Bewezen is dat M wens nooit, hoewel er in de afge lopen jaren naast een groot af tal vervalsingen ook enkele»1 thentieke brieven van Churclu aan Mussolini boven wateral gekomen. Op 28 april 1945 komt hete» Na een dag van omzwerv» wordt Mussolini enkele «f voor de komst van de nen in het dorp Giulino di M1' zagra aan de oever van hel momeer inderhaast door plaatselijke partizanenleg geëxecuteerd. Met hem st" Claretta, die niet van de z van haar minnaar wilde wijl terwijl in Dongo vijftien lef van de republiek van Saló|r rechtgesteld worden. De volgende dag worden lijken, met die van Mussoli® Petacci, naar Milaan ge1™1; naar een benzinestation op Milanese Piazza Loreto waaU half jaar eerder leden van fascistische militie veertien P_ tizanen hebben doodgescl®" Aan hun voeten opgeln# worden de ontzielde licha® een dag lang beschimpt spuugd en geslagen door dö® de Italianen die enkele F daarvoor hun duce nog op den droegen. In de Führerbu' in Berlijn hoort Hitier va» roemloze einde van zijn bon' noot en besluit de hand zichzelf te slaan. kal vc Pei Haag (anp) - Minis Ritzen (Onderwijs) blijft zijl weigering om het k; ne'sbesluit tot afschaffi vai de kinderbijslag stidenten van 18 jaar ouler te verzachten. De wiidsman zei dat gisteren he debat over de invoeri val de zogenoemde prestat beirs. gei voorstel van PvdA, WD pfg wijst Ritzen af. De rejeringsfracties maken stffk voor jongeren van 18 enouder die nog dit jaar met d zi V;n onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede opnieuw moeten buigen ov Limburgse slachtoffers van Volgens het WD-Kamerlic ling van de schaderegeling hoop'. Zo zo» de Stichting Watersm Limburg, die in 1993 de sch; afwiteelde, volgens Van Rey 1 voldomde bereid zijn om siers over te dragen aan opvolger Stichting Watersm Partkulieren. DaanBn zijn vooral de parth lierende dupe die al in deceml 1993 let slachtoffer werden v het wissende water. De vergi ding Foor de waterschade begin dit jaar is immers hoj als iehand voor de tweede k slachtpffer is van de overst: ming. „De oude stichting wil dossies niet afstaan, omdat 1 in strjd zou zijn met de priva wet, "legt Van Rey. Hij simt nog een ander, hem noeilijk te verteren vo> Van onze Haagse redactie Dm Haag - Zaanstad Niderland en Arnhem d bdastingoverzicht grote B'eda is van de tiende naar aihttiende plaats gegaan in rjngorde van gemeenteli heffingen in de dertig groo ffimeenten van Nederla lolgenS' de gemeente is da' <anken aan een 'terughoudi larievenbeleid', waardoor z ngehaald door andere meenten, pit jaar is de onroere zaakbelasting met een proc gestegen, het rioolrecht is i 17,04 gestegen en de af' stoffenheffing is gelijk gel ven. Tilburg prijkt op plek 28 Ede - De politie van Ede h gisteren een tweede arrest verricht in verband met de r< brandstichtingen in de gemi te. Aangehouden is de 34-ja broer van de 21-jarige verdi te. De eerste verdachte h inmiddels bekend 'betrokkei zijn' bij enkele branden. Met de aanhouding van de t brotrs - de oudere broer v aangehouden in de woning zijn ouders - beschouwt de p tie let onderzoek naar de kl< veeitig branden die de afgelc weten in Ede woedden, nog als ifgerond. Het twaalf le WIE STEEKT de asperges, vrag die nu al jaren de g dusianige mate dat de m sooilijk orders heeft uitge ke goente op tijd uit de sc Wieal die commotie met metanders concluderen d een fenomeen heeft ontwi is ingegroeid. Want waar 600oarttime-krachten wo met specialistisch werk. I hjdeijke helpers de kunst kniebeginnen te krijgen, w °e jiarlijkse opwinding zi aspe-ge-probleem, maar tyerllozen moeten omga daaoij centraal. Vroeger gen, werd de werkloze m bedikt. Dat is hard aan passnde arbeid is terecht Aoas zo vaak, is er echter p'iici - of het nu lang ni Platelandsdorpen in Dren Peroon - menen op di aspirgeteelt is klaarblijkeli we het algemeen zeer t ijevir met Polen aan de si Gat alles weerhoudt best keihard in te spannen Piolleem. De toonzettin gehanteerd zijn bijna grot ls giopend: het asperge-s

de Stem | 1995 | | pagina 2