5 mei in greep van commercie 'Rechtspraak Nederland wordt strakker Verband broeikaseffect en overstromingen Straks ligt overal in Nederland stil asfalt Van mok tot theelepel; bedrijven slaan munt uit 50 jaar bevrijding Suikerpatiënten door meer bewegen af van medicijnen SURPLUS VRIJDAG 28 APRIL 1995 verzameld hebben in een ker zaaltje van het Museum de Revolutie, ogen die al zijn ngesperd om maar niets te sen van een buitenlandse ntuur dat ze wordt voorge- geld. Oudere gasten schuife- voorzichtig langs de duizen- foto's van El Comandante, almachtige Fidel, langs zijn e sokken, tijdens de revolutie ruikt schoeisel en jasje, of gs portretten van kameraad Guevara, in Cuba nog altijd minent aanwezig. kele doffe knallen lokken ook serieuze museumbezoeker ar het donkere zaaltje. Daar is bijval niet voor een grote, baarde en charismatische re- "utionair. Nee, daar schenkt Cubaanse jeugd haar sympa- e aan een blonde held, die in zeer Amerikaanse film zo- st enkele tegenspelers heeft eknald en lenig op zijn motor ~ngt, gelijk ridder Floris in g vervlogen dagen op zijn ard. Die held, daar in het useum van de Revolutie, is tger Hauer. opgericnt, ïrkt samen met o.a. Golden Tulip Martinair. De onderneming be- in Cuba 54 hotels en biedt reizen n vanaf zo'n 1000 gulden per rek. Cubanacan heeft een vesti ng in Rijswijk (070-3193800). Bi Nederlandse reisorganisaties kan in ook terecht. g00r Madeleen Wesseling (anp) pen Haag - De Nederlandse rechters hebben nu nog veel vTijheid bij rechtspreken. Vonnissen kunnen daardoor sterk uiteenlopen. Maar de rechtspraak zal strakker en wettelijker worden. Dat leidt tot een grotere rechtseenheid en minder verschillen in bij voorbeeld de straftoemeting. pit verwacht mr A.H. van Del- jen, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak en president van de Haag se rechtbank. Bij de Vereniging zijn bijna alle 1500 rechters in jet land aangesloten. Om dat veranderde 'modebeeld' in rechtspraak feilloos te laten verlopen is het, volgens Van Del- jen, echter wel nodig dat er bete re wetgevingsjuristen komen. Rechters zullen, veel meer dan tot nu toe, duidelijke wetten moeten kunnen hanteren bij hun rechtspreken. „Nu nog heeft Nederland een vrije rechtspleging. Veel wetten hebben open normen, die via rechterlijke uitspraken ingevuld moeten worden. Euthanasie is zo'n voorbeeld. De wet stelt het strafbaar, maar de rechtspraak maakt uit wanneer een arts zon der straf kan doden. De kwaliteit van de Nederlandse rechter is héél behoorlijk. Maar bij veel vrijheden ontkom je niet aan ver schillende oordelen. En daarte gen is veel kritiek. Vooral de on gelijkheid van straffen per recht bank stuit op veel onbegrip." 7 Van Delden ziet de rechtspraak in de overgangsfase van een vrijere rechtspleging naar een meer wettelijk gebonden manier van rechtspraak. Van Delden: „Ook in de rechtspraak is er sprake van golfbewegingen. De grote vrijheden van nu zullen wat ingeperkt moeten worden. An ders loop je de kans dat beslissin gen niet meer worden gedragen door regels." Wanneer rechters strikter en nauwer de regels van de wet gaan volgen, betekent dit ook dat de wet zélf strikt en duidelijk moet zijn. De positie van wetgevings juristen - nu nog vaak onderge waardeerd - moet daarom om hoog, zo vindt Van Delden. „Als er meer aandacht wordt besteed aan de machinerie van de wetge ving en wetgevingsjuristen uit het vooronder gehaald worden, meer in het zicht, ontstaan er be tere wetten. Er moet meer naar hen geluisterd worden. Nu nog zijn er veel wetgevingsjuristen die wel erg ver van de praktijk afstaan, en in die praktijk moet de wetgeving juist tot gelding worden gebracht," meent de ju rist. Verschillen in rechtspraak zijn overigens, volgens hem, nooit he lemaal te voorkomen. „Rechters zijn een afspiegeling van de de mocratie. De samenleving is di vers, dus zijn rechters dat ook. In het ene arrondissement worden burgerlijke conflicten altijd ge schikt. In een ander volgt altijd een vonnis. Dat hangt sterk af van de persoon van de rechter. Hoe meer rechters er zijn, hoe groter in principe de rechtsonge lijkheid. Strakkere regels, neer gelegd in wetten, kunnen iets van die verschillen weghalen, maar nooit helemaal. Iedere zaak is na tuurlijk verschillend van een an der." Voor méér toepassing van andere vormen van rechtspraak als bij voorbeeld arbitrage ziet Van Del den niet veel ruimte. „Dat arbi trage sneller zou gaan, staat nog te bezien. Goedkoper is het zeker niet en als nadeel daarvan geldt dat het buiten de openbaarheid wordt afgehandeld, ook al zien partijen dat soms als een voor deel." Van Delden nuanceert, wikt en weegt ieder woord. „Kei harde uitspraken zullen rechters nooit geven. Tegenover ieder ja, staat een ander nee." Eén ding weet hij echter zeker: alsjeblieft nooit juryrechtspraak. „De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. J. Leyten, ver wacht dat dit in de toekomst ook hier ingevoerd zal worden. Maar dat hoop ik niet mee te maken," zegt Van Delden. „De strafprocessen in Amerika, zoals tegen O.J. Simpson en Cori- na Peeze, sterken mij slechts in die overtuiging. Het zijn uitslui tend leken op juridisch gebied die dan geweldig belangrijke oordelen moeten vellen. Daar voor moet je toch toegerust zijn. De man in de straat mag niet vonnissen. Maar een rechter moet zijn verhaal wel duidelijk maken aan die man in de straat. Daar ligt een belangrijke taak", aldus Van Delden. Door Rob Vunderink Arnhem - De boekenweek I stond al in het licht van de 'vijftigste mei', maar daar- I mee houdt de commercie rond een halve eeuw bevrij- I ding niet op. De markt I wordt overspoeld met vlag- n, penningen, munten, I cd's, aanstekers, ballonnen, tegels, borden, mokken en zelfs weggooiservies. „Wij verwachten 100.000 vernik kelde en verzilverde theelepels te verkopen", zegt Menzo van den Berg van ARAP relatiegeschen ken uit Rhoon. „We hebben er al 20.0 0 0 van verkocht. Van onze mokken van vijf gulden denken we er 250.000 te verkopen." De vijftigste verjaardag van het einde der Tweede Wereldoorlog is voor ARAP aanleiding om be vrijdingstheelepels, dito glazen, mokken, vlaggen, T-shirts en tas sen van ongebleekt katoen met driekleur en jubileumopschrift in omloop te brengen. „In het noorden en oosten van het land leeft de bevrijding heel sterk", aldus Van den Berg. „Vooral in Groningen, Drenthe en Overijssel, maar ook in Zee land. In Brabant en Limburg is de belangstelling minder. Daar zijn ze eerder bevrijd. Ook in de Randstad is de interesse geringer. Daar zijn ze minder koningsge trouw." Bedrijfsleven De bevrijdingswaar gaat naar ge meenten, basisscholen en Oranje verenigingen. ARAP mikt verder op het bedrijfsleven. Van den Berg stelt zich voor dat de consu ment bij twee pakken koffie of een fles oranjebitter een theele peltje cadeau krijgt. „Of de Shell-pomp geeft bijvoorbeeld bij twee air miles één theelepel tje. De Nederlandse consument is daar zeker voorin." Ook ZIPPO, de Amerikaanse aansteker, komt met een jubi leumexemplaar. Distributeur Kamco uit Rotterdam meldt een speciale serie van vier aanstekers plus sleutelhanger, samen ver pakt in een album. „De produktie blijft beperkt tot 25.000 voor de hele wereld", aldus Cor van der Heijden van Kamco. „De ZIPPO is beroemd geworden in de Twee de Wereldoorlog. Elke GI had er een. Beroemd zijn de verhalen van Amerikaanse soldaten die gered werden door hun ZIPPO omdat de kogel erop afketste." Munt De Nederlandse Munt geeft een bevrijdingsmunt uit met aan de kopzijde enkel het getal vijftig, voor waarde en jaar tegelijk. Het gaat om 650.000 munten van cir culatiekwaliteit. Daarnaast wor den er, in een hoeveelheid die af hangt van de vraag, nog munten can verzamelkwaliteit geslagen. Voor fleur de coin telt de liefheb- Toen de commercie de 5 mei-vieringen nog niet had ontdekt... De Poolse generaal Maczek trekt l nen. ber 79 gulden en voor proef 99 gulden neer. De nominale waarde blijft vijftig gulden. Een aantal plaatsen, zoals Maas- driel, Delfzijl, Appingedam, Ten Boer en Den Helder, hebben bij de Nederlandse Munt een eigen bevrijdingsmunt laten slaan. Dan zijn er ook stichtingen die een tij delijk betaalmiddel laten slaan. Zij nemen bijvoorbeeld 10.000 munten van vijf gulden af voor ƒ1,50 per stuk, die zij verkopen voor vijf gulden. Die munten doen drie maanden dienst als wettig betaalmiddel. Daarna hebben ze alleen nog maar verza- melwaarde. De meeste mensen sparen die munten en geven ze dus niet uit. Zo verdient de stich ting dan 35.000 gulden - een ma nier om fondsen te werven. Bordeaux Bij slijters in het hele land kan de consument 'bevrijdingsbordeaux' kopen. Wijngroothandel In Casu uit Spierdijk heeft 40.000 flessen van circa 8,50 op de markt ge bracht. Polygram heeft de cd 'Liberation' uitgebracht, met originele versies van artiesten die in de Tweede Wereldoorlog furore maakten, zoals Vera Lynn en Glen Miller. Voorspellingen over de verkoop van de dubbel-cd, die rond dertig gulden kost, durft de platen maatschappij niet te maken. „Dat weet je nooit met dit soort zaken. Het kunnen er honderd duizenden worden, maar ook honderd." Polydor brengt dezelfde liedjes in nieuwe jasjes. Het orkest van Freddy Golden brengt een Glenn Miller-medley, Helen Golden zingt een Vera Lynn-medley en de Jody Singers doen de Andrew Sisters. Arcade brengt liedjes van de Ne derlandse zanger-gitarist Eddy Christiani op de markt en een ju bileumschijf van de Dutch Swing College Band, die werd opgericht op 5 mei 1945. Mailing Van den Berg van ARAP ver wacht dit jaar een grotere 'bevrij dingsverkoop' dan in de vooraf gaande jaren. „Zo'n getal vijftig doet iets, zoals alle lustra." Niet iedereen is zo optimistisch gestemd. Plateelbakkerij Schoonhoven heeft brochures rondgestuurd aan Oranjeverenigingen en kreeg zegge en schrijve één reactie voor een aardewerken bord over de vijftigste bevrijdingsdag. „Munten, bekers, glazen, petjes, u zegt het maar, we hebben aller lei aanbiedingen gekregen", zegt voorzitter Meijer van de Stich ting Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen in Arnhem. De brochures komen als ingezonden stukken in de bestuursvergade ringen en gaan dan in het gun stigste geval het archief in. De Arnhemse stichting is niet in de markt voor gedenkwaren. De gemeente Arnhem is dat al evenmin. De vijfde mei 1945 was Arnhem een grotendeels verlaten stad zodat de bevrijdingsdag daar anders wordt beleefd. Ge denken doet Arnhem vooral in de september, de maand van 'De Slag'. Mokken Des te meer kansen liggen er voor de ondernemers in rood-wit- blauw en oranje in Dinxperlo in de Graafschap, waar zich een van de grootste Oranjeverenigingen van Nederland ophoudt. Secreta ris Marja Disveld van de Stich- Van onze verslaggever Amsterdam - Perioden van extreme hoogwaterstanden in het rivierengebied dreigen eerder regel dan uitzondering te worden. Als gevolg van kli maatveranderingen neemt de xans op overstromingen in Frankrijk, België, Duitsland maar ook Nederland elk jaar sterk toe. Dat staat in een onlangs versche nen rapport, dat in opdracht van milieuorganisatie Greenpeace is opgesteld door prof.dr.ir. P. •ellinga van het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit Amsterdam. Het rapport beschrijft probleem gebieden in Europa waar de laat ste jaren meer neerslag is geval len dan normaal. Die hoeveelheid neerslag is vervolgens vergeleken met voorspellingen voor deze re gio s die eerder waren gedaan in jditnaatcomputermodellen die geloven' in het broeikaseffect. °lgens het Instituut voor Mi- ,'euvraagstukken is het verbluf- end om te zien, dat de recente overstromingen precies voorzien waren in die klimaatmodellen. Ook de omstandigheden tijdens de laatste hoogwaterperioden van Kerstmis 1993 en januari/fe bruari 1995 in Nederland passen precies in dat computerplaatje. „Volgens deskundigen die géén rekening houden met het broei kaseffect, komt deze kritieke si tuatie slechts eens in de honderd jaar voor. Op basis van dit onder zoek durven we te stellen dat we nog veel vaker met dit soort na tuurgeweld geconfronteerd zul len worden," aldus de opdracht gevers van het rapport. De bevindingen werden aangebo den aan de deelnemers van de klimaattop in Berlijn. Ministers uit tal van landen kwamen daar bij elkaar om te overleggen welke maatregelen getroffen moeten worden om schade te voorkomen die veroorzaakt wordt door kli maatveranderingen. Onlangs presenteerde het Max Planck Instituut uit Duitsland reeds een rapport, waarin werd vastgesteld dat er sprake is van een we reldwijde tempera tuurstijging. Met 95 procent zekerheid konden de Duitsers stellen dat die kli maatverandering ver oorzaakt wordt door het door de mens ver oorzaakte broeikasef fect. Op zijn beurt toont prof. Vellinga nu aan, dat er ook een opval lend verband bestaat tussen temperatuur stijging en overstro mingen. Doordat de aarde war mer wordt, stijgt ook de tempera tuur van de oceanen en verdampt er meer water. Met elke graad Celsius stijging neemt de ver damping met zes procent toe. Bo- Een angstwekkend toekomstbeeld: door veranderin gen van het klimaat zullen de rivieren in Nederland vaker buiten hun oevers treden. foto anp vendien kan warmere lucht meer vocht opnemen. Dat leidt er alles bij elkaar toe dat het de komende seizoenen langer en harder zal gaan regenen, ook al omdat de wind vaker van zee naar land zal waaien. Door die gewijzigde ligging van hoge en lage drukgebieden zullen andere gebie den juist minder neerslag krijgen. Dat geldt met name voor Zuid-Spanje, waar de afgelopen vijf jaar bijna geen druppel regen meer gevallen is doordat de depressies steeds vaker over West- en Midden-Europa naar het oosten trekken. Volgens Vellinga is die situa tie weer precies te rug te vinden in de klimaatcomputermodellen die uitgaan van een toenemend broeikaseffect. Greenpeace geeft als commen taar, dat het rapport aantoont dat er harde afspraken gemaakt Van onze verslaggever Utrecht - Over vijftien jaar ligt er geruisarm asfalt (zoab) op het complete snelwegnet van Nederland. Ook invalswegen naar steden en belangrijke wegen binnen de bebouwde kom moeten gaandeweg voorzien worden van een toplaag zoab, het zeer open asfalt beton dat ervoor zorgt dat autobanden minder hard 'janken'. Dat maakte staatssecretaris Tommei (Milieuzaken) onlangs bekend op een symposium ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van de Nederlandse Stich ting Geluidhinder (NSG), die er gerlijke vormen van lawaai tracht te bestrijden. Het bestuur van de NSG bestaat uit vertegen woordigers van verschillende disciplines zoals medici, inge nieurs, industriëlen, ambtenaren en consumenten. Volgens Tommei hoeft de over stap naar zoab niet eens zoveel geld te kosten. Zeker niet als met het aanbrengen van het stille as falt wordt gewacht tot het mo ment waarop het wegdek toch al aan een onderhoudsbeurt toe is. De bewindsman liet weten dat hij binnenkort het overleg wil ope nen met provincies en gemeen ten, om te bezien op welke ma nier het gebruik van zoab binnen de bebouwde kom en op invals wegen gestimuleerd kan worden. In de nota 'Grip op de weg' die het ministerie van Verkeer en Waterstaat vorig jaar uitgaf, zijn de extra kosten voor het gaande weg overstappen op zoab op het snelwegnet becijferd op driehon derd miljoen gulden. Dat geld zou mede gevonden moeten wor den door te korten op het budget voor de aanleg van nieuwe we gen. Tommei sprak zich niet uit over de vraag, hoe de operatie gefi nancierd moet worden op provin ciale en gemeentelijke wegen. Het gebruik van stil asfalt is vol gens Tommei niet de enige ma nier waarop de overheid het ver keerslawaai zal terugdringen. Hij hoopt op een Nederlandse proef met 'nachtrust-snelheden', in na volging van experimenten die Duitsland momenteel voert. Binnen Europees verband wor den eind oktober bovendien de typekeuringseisen voor lichte vrachtwagens weer met vier de cibel aangescherpt. Om het la waai nóg verder terug te dringen, moeten volgend jaar ook alle au tobanden aan strenge normen voldoen. „Verder probeert de overheid het (vracht)autogebruik terug te dringen en het goederenvervoer via binnenvaart en spoorwegen te bevorderen," zegt Tommei. Knelpunt daarbij is, dat er voor spoorwegmateriaal op dit mo ment nog geen Europese type- goedkeuringseisen bestaan die betrekking hebben op lawaai. Omdat het railtransport in de toekomst fors zal stijgen, met na me door de komst van de flitst rein en de Betuwelijn, is het van belang dat er in Europa snel zul ke geluidsnormen komen voor treinen. „Dit ook al omdat slechts een kwart van het spoortransportma- teriaal van Nederlandse oor sprong is," verduidelijkt hij. Tommei toonde zich optimistisch voor wat betreft de kansen om het lawaai van automotoren te verzachten. Minder optimistisch is hij voor het verder terugdrin gen van het gebrul van vliegtuig motoren. „Het zal zeker nog vijf tien jaar duren voordat de tech niek zo er is, dat hier nieuwe winst te behalen is," aldus Tom mei. De nieuwste generatie vliegtui gen maakt wel al minder geluid dan de oudere toestellen die nog opstijgen. Internationaal is afge sproken dat die oude herriema kers in het jaar 2002 niet meer door Europa mogen vliegen. Tommei overweegt nu, die toe stellen al wat eerder uit het Ne derlandse luchtruim te weren, met name door een verbod in te tellen op nachtvluchten met deze verouderde types. „Het overheidsbeleid is erop ge richt het verkeerslawaai in het jaar 2000 terug te brengen op het niveau van 1986, ondanks de toe name van het auto-, rail- en luchtverkeer. In het jaar 2010 mogen ernstige vormen van ver- keershinder niet meer voorko men," verklaart de staatssecreta- Van onze verslaggever Maastricht - Een grote groep suikerpatiënten kan door meer te bewegen van de medicijnen afkomen. Recent onderzoek heeft aangetoond dat de patiënten die niet direct afhankelijk zijn van insuline (vroeger 'ouderdomsdiabeten' genoemd) door re gelmatige fysieke inspanning al hun geneesmiddelen kunnen laten staan. j de 25e herdenking van de bevrijding opnieuw triomferend Breda bin- foto archief de stem ting Viering Nationale Feestda gen heeft alvast vijfhonderd mokken besteld. „Die hebben we vijf jaar geleden ook gehad en er zijn mensen die ze in een serie willen hebben". Uit de rest van het bonte assorti ment moet de gemeente nog een keus maken voor de eerste zes groepen van het basisonderwijs. De leerlingen van de twee hoog ste groepen moeten het met een minder tastbare herinnering doen: voor hen heeft het gemeen tebestuur een excursie op touw gezet naar het Kamp Westerbork. De lagere groepen krijgen een tastbare herinnering waaraan Dinxperlo per leerling 3,50 denkt te besteden. Wat het wordt, weet burgemeester L. van As nog niet. Een wandbordje lijkt hem wel wat 'maar er zit een hoop prutserij tussen'. moeten worden over de reductie van de uitstoot van broeikasgas sen. „Tot nu toe leken milieumaatre gelen alleen maar geld te kosten. Ondertussen moet duidelijk zijn dat het niet nemen van milieu maatregelen, nog grotere schade tot gevolg zal hebben," aldus woordvoerder Willem-Jan Goos- sen. Zorgvuldige realisering van het programma van dijkverzwaring is volgens Greenpeace 'een nood zakelijk kwaad, maar ook niet meer dan symptoombestrijding'. Volgens Greenpeace moet er ook iets gedaan worden aan de oor zaak van het probleem: de uit stoot van C02-gassen ten gevolge van kolen-, olie- en aardgasstook en brandstofverbruik door het verkeer. Zonder gewijzigd beleid zal de uitstoot aan C02 over 75 jaar verdubbeld zijn. Voor Nederland betekent dat een toename van de neerslag met tien tot dertig pro cent, aldus het rapport van het Instituut voor Milieuvraagstuk ken. De Rijksuniversiteit Limburg (RL) gaat, in samenwerking met de universiteiten van Leiden en Utrecht, verder onderzoeken hoeveel - of hoe weinig - inspan ning een suikerpatiënt nodig heeft om helemaal medicijnvrij te blijven. Diabetes('suiker')-patiënten zijn grofweg in twee groepen onder te verdelen. De meest bekende groep is die van de mensen die zichzelf regel matig insuline moeten inspuiten omdat de alvleesklier niet goed werkt. Zij vormen echter maar tien tot twintig procent van alle diabetesgevallen. De grote meerderheid bestaat uit mensen bij wie de alvleesklier weliswaar insuline produceert, maar de organen die niet kunnen opnemen. Deze mensen worden pas ziek als er extreem hoge bloedsuikerspiegels optreden. Omdat dat doorgaans pas op la tere leeftijd gebeurt, werd deze categorie suikerpatiënten vaak omschreven als ouderdomsdiabe ten. Ten onrechte, zeggen de Maas- trichtse onderzoekers nu. „Het zijn zeker niet meer alleen oude ren die hieraan lijden," aldus be wegingswetenschapper dr. H. Keizer die die constatering 'alar merend' noemt. „Als je kijkt naar de oorzaken kun je er niet meer omheen dit type diabetes als een welvaarts ziekte te bestempelen. Net als bij hart- en vaatziekten liggen slech te voeding en te weinig beweging er voor een belangrijk deel aan ten grondslag." De Nederlandse jeugd wordt als maar dikker, constateert Keizer. „De toeloop naar sportverenigin gen neemt af en op scholen komt lichamelijke opvoeding steeds meer in het verdomhoekje. Jon geren kopen sneller een brommer en stappen eerder in de auto. Te gelijkertijd zien we dat het eten van snoep en andere ongezonde voeding toeneemt. De gevolgen zijn dodelijk." Letterlijk dodelijk, want voor de ze suikerpatiënten geldt dat de kans op hart- en vaatziekten vier keer hoger is dan bij gezonde leeftijdsgenoten. „Bijna niemand weet dat, maar van deze groep sterft bijna zestig procent aan hart- en vaatziekten. Bij het an dere type diabetici is dat maar vijftien procent; die mensen ster ven veel vaker aan nieraandoe ningen." Het RL-onderzoek wordt ge sponsord door het Diabetes Fonds Nederland. Dat ook de overheid groot belang heeft bij de Maastrichtse activiteiten blijkt uit de kosten voor de gezond heidszorg. De ongeveer 200.000 diabetes patiënten die Nederland in 1980 telde, kostten de samenleving jaarlijks ruim vierhonderd mil joen gulden. Naar verwachting zal dat bedrag in 2005 zijn geste gen tot 720 miljoen gulden, een toename van bijna tachtig pro cent. Dramatisch noemt Keizer de toe name van het aantal patiënten in de leeftijdsgroepen onder 65 jaar. „Dat de groep tachtig-plussers groeit is ook erg maar heeft fi nancieel veel minder verstrek kende gevolgen." „Het wordt dus hoog tijd dat de aanwas van diabetespatiënten tot staan wordt gebracht," be toogt Keizer. Maar het vreemde is dat rond de preventie totnog toe helemaal niet gewezen wordt op het belang van meer bewe ging. „Terwijl de effecten daarvan toch al enkele jaren bekend zijn." Zelfs hele dikke mensen, die van wege hun lichaamsbouw een ver hoogd risico hebben, kunnen met een beetje extra lichaamsbewe ging hun gesteldheid al flink ver beteren. De RL onderwerpt, net als de universiteiten van Leiden en Utrecht, twee jaar lang een groep proefpersonen aan een actief trainingsprogramma. Op die manier willen de weten schappers niet alleen een bevesti ging krijgen van de eerdere on derzoeken, maar hopen ze ook iets over de oorzaken te weten komen van de goede effecten van lichamelijke inspanning. „Want daar weten we op dit moment nog weinig van af," zegt dr. Kei zer. „We kunnen waarnemen dat bij voorbeeld door een uurtje flink fietsen de glucosespiegel zeker twee dagen verbeterd blijft, maar waarom dat is blijft onduidelijk. Dat mechanisme gaan we dus verder onderzoeken."

de Stem | 1995 | | pagina 27