inoni Het spel met de stalen kogel wordt steeds duurder en moeilijker Veel meer sport. I plus: Video-games Dwang Melkkoe Internet Programma's x S3 als achterin alle stuurbekrachtiging, AL EEN LANTRA V. A. F 359,. NANCIERING. GEBASEERD OP DE tl LANTRA |.Si GL VAN F 27.950,. GEDAAN I.S.M. HYUNDAI [lERING (ABFIN BV TE SASSEN- IE EFFECTIEVE JAARRENTE IS 14,1*. AANBETALING/INRUIL VAN IS DE KREDIETSOM F 18.000 SLOTTERMIJN VAN F 11.000... |D 36 MND. FIN. VERG. F 5.898.08. lij VERKOOP OP AFBETALING .08. ELKE KREDIETAANVRAAG GETOETST BIJ HET BKR TE T1EL lie achterportieren, nt-injectiemotor die let. ed om te weten dat, ok de Lantra 3 jaar carrosserie garan- Lantra l.5i GL met leen complete Lantra «en behoort ook een regeling, waarbij u al |nd* van een Lantra de dichtstbijzijnde les vertellen, maar p aansnijdt, raden we op uw gemak een lEN MEERPRIJS. PRIJZEN INCL. JlIJKLAAR MAKEN EN VERWIJDE- TiS EEN PRODUKT VAN HYUNDAI ERELDMERK Door Lout Donders De een leest een boek. De ander wijkt uit naar yoga of sport. Weer anderen gaan de rustig de paden op of de lanen in. Winston Churchill had tijdens de oorlog een flipperkast in zijn werkkamer staan om zich te ontspannen. Maar hét nieuwe middel tegen stress is, zo zeggen de kenners, de 'kunst van het loslaten', ofwel jongleren. De flipperkast is terug ou OuHda 'Tank I mag niet weg bij Ajax' I Pag. 10 I Com do Boor 'Ronald en I Frank hadden alles gepland' I Pag, 18 Dick Sllooy 'Sonny dopt zijn eigen boontjes' Pal 10 I Leo Rouser I 'En toen viel Martijn in. I Oei!' Pag. 1* Cornell* Doe kW 'Winston koos zijn moeders naam' Pag> 4 EIMI Woo<« t 'IK ben Nordins moeder fên vader' i - FOTO'S DE STEM DICK DE BOER Langzaam maar zeker worden de gokkasten in cafés en cafetaria's onder druk van gemeentelijke verordeningen aan ban den gelegd. Behendig heidsautomaten nemen de plaats in van vele gok kasten. De flipperkast is terug. Door Leon van Eijndhoven De flipperkast is dood, leve de flipperkast. Tien jaar geleden leek de ondergang van de flipper- industrie nabij; fabrikanten on dernamen krampachtige pogin gen een faillissement af te wen den. Nu beleeft de 'flipper' weer hoogtijdagen. De stalen kogel rolt, botst en klutst als nooit te voren. In flipper-idioom dat niet zo heel lang geleden wat meewarig aan deed, verkondigen de displays op de nieuwste machines thans het herwonnen zelfvertrouwen: „It's the biggest game ever!" Meer dan een oppervlakkige wervingstekst die moet verleiden tot een spelle tje pinball, verwoordt die bood schap de morele overwinning die is behaald op de high-tech-com- puterspelletjes. De simpele zwaartekracht waaraan het flip- perspel in wezen zijn bestaan ontleent, blijkt niet stuk te krij gen. Het is niettemin nog maar een dikke tien jaar geleden dat in Chicago, het Mekka van flipper- land, het tiltmechanisme toesloeg en de creatieve breinen achter het flipperspel confuus achterliet. De verhoudingen in de amuse mentsindustrie leken voorgoed gewijzigd. Video-games hadden de heerschappij overgenomen, natuurwetten waren in de wereld van de illusie allang spottend ter zijde geschoven toen de micro chip zijn intrede deed. Een reflectie van het 'gewone' le ven, zo hadden de ontwerpers van computerspelletjes al in een vroeg stadium ontdekt, was niet voldoende. Het in 1978 verschenen Space In vaders (onlangs uit meer dan nos talgische overwegingen weer op de markt gebracht) sublimeerde dit in al zijn eenvoud en het suc ces was overweldigend. Dat het nog jaren zou duren voordat Su per Mario krachtpaddestoelen kon plukken om missies op hoger niveau te kunnen volbrengen, was letterlijk niet meer dan een kwestie van tijd. Vreemd genoeg was het de flip perkast die aanvankelijk als ui termate geschikt werd bevonden om de nieuwe microchip-techno logie op toe te passen. Het was fa brikant Chicago Coins die in 1975 met de Super Flipper voor een curiosum zorgde. Het betrof een geheel digitale flipperkast (A computergame disguised as a flipper) waarbij net als op een conventionele kast een elektroni sche bal moest worden wegge schoten waarna zich op het speel veld een 'video-flipperspel' ontrolde. Super Flipper was vlees noch vis en stierf een stille dood. De Spirit of '76 van Micro Games introduceerde als eerste digitale - .stores. Het spel veranderde hier door ingrijpend want het was plots mogelijk meerdere targets in een kast aan te brengen, waar voorheen de cijfertrommels maar een beperkt aantal doelen toelie ten. De ontwikkelingen voltrok ken zich door de toepassing van dd micro-chip vervolgens in een razend tempo. Williams, een van de marktleiders, kwam in decem ber 1979 met de eerste sprekende machine: Gorgar. Het monster daagde de speler uit met de woor den Me Gorgar, beat me om bij oplopende scores te grommen: You hurt Gorgar. Drop targets, magna-saves, mul- tiball, het was allemaal niet vol doende om de ta nende populariteit te keren. In de jaren tachtig legden verschillende fabrikan ten het loodje. Toonaangevende producenten als Bally, Gottlieb en Data East werden overgeno men. Tegenwoordig regeren Wil liams, Premier en Sega. Nieuwe lingen, zoals het Amerikaanse Alvin G. Co dat vorig jaar ten onder ging, worden weggecon curreerd. De Grote Drie hebben de magere jaren overleefd en zijn nu verant woordelijk voor de hoogste pro- duktiecijfers ooit. Op het Internet verscheen onlangs een ranglijst van populairste flippers. Op nummer één staat The Addams Family, geboortejaar 1991, waar van 22.000 exemplaren zijn ver vaardigd, een aantal dat nooit is overtroffen. T.A.F. ontleende zijn succes aan de gelijknamige film en een uitgekiend spel waarin talloze nieuwe onderdelen waren opgenomen. De invoering van elementen uit de computerspelletjes heeft de flipper zijn populariteit terugge bracht. Zo heeft de DOT-matrix het scorebord inmiddels een mul tifunctionele status gegeven (er kunnen ook videogames op wor den gespeeld) en is het spel snel ler en avontuurlijker geworden, waardoor ook de whiz-kids eer der geneigd zijn hun solitaire be staan achter de spelcomputer ge deeltelijk op te geven. Maar is meer. Onder druk van de (gemeentelijke) overheid worden horecagelegenheden in Neder land steeds vaker gedwongen het aantal gokkasten te beperken. Behendigheidsautomaten, onder andere flipperkasten dus, moeten de misgelopen opbrengsten enigszins compenseren en duiken steeds vaker op in café en cafeta ria. Pierre de Jonge, exploitant van speelau tomaten en secretaris van de VAN (speelautomaten branche-organisatie) signaleert een 'beduidende toename van het aantal flipperkasten. In cijfers valt dat moeilijk uit te drukken omdat er continu machines wor den ingewisseld.' De flipper als melkkoe voor het bier tappende en friet bakkende deel van de beroepsbevolking brengt het spelletje nog navran ter in het spanningsveld waar het - tot ongenoegen van de ware liefhebber - altijd al in verke.erd heeft, namelijk dat van de kans spelen en gokkasten. Artikel 30 van de Wet op de Kansspelen rangschikt flipperen nog altijd onder die categorie omdat tijdens het spel 'het recht om gratis ver der te spelen' kan worden bedon gen. Het is Guus Arens, voorzit ter van de Nederlandse Flipper Vereniging - 'een clubje van pret tig gestoorde liefhebbers' - een doorn in het oog. Het spel wordt volgens hem, misbruikt door ex ploitanten: „Het is niet anders, er moet aan verdiend worden". De speeltijd is rigoureus bekort-, me de omdat er nog maar drie ballen per spel worden verstrekt, en in het speelveld steeds meer 'valkui len' worden ingesteld. Maar de flipperindustrie dient, zo zegt Arens, ook de hand in ei gen boezem te steken. De voort schrijdende technologie heeft het spel een moeilijkheidsgraad ge geven die de balans tussen renta biliteit en speelplezier dreigt te verstoren. Waarmee de produ centen zich voor een nieuwe uit daging zien geplaatst, willen ze hun herwonnen krediet niet al te snel verspelen. De slogan van de kast 'Dr. Dude' (Bally, 1990), „Get Hip! Earn Respect!," zou als leidraad kunnen fungeren. In de Verenigde Staten is het een ware rage en in Engeland waren jongleerballen vorig jaar het best verkochte speelgoed rond de kerstdagen. Wellicht raakt ook Nederland behept met het virus. Een steuntje in de rug geeft misschien het boek 'Jongleren' van Dave Finnigan, dat onlangs verscheen. „Sommige sporten leiden tot ongedurigheid, een gevoel van frustratie en een soort negatie ve competitie waardoor de helft van de deelnemers tot de verliezers behoort," meent Fin nigan. Bij jongleren is dat vol gens hem niet het geval: „Er zijn geen verliezers, je strijdt alleen tegen jezelf." Jongleren, zo meent hij, helpt mensen bij het ontwikkelen van geduld, zelfvertrouwen en samenwer king. Finnigan - hij noemt zichzelf Professor Confidence - leerde in 1976 jongleren. Hij'joeg toen nog op een carrière op het ge bied van bevolkings- en ont wikkelingsplanning. Maar toen hij eenmaal kennis had ge maakt met jongleren, was hij een jaar later full time jongleur en jongleerdocent. In duizen den workshops, over de hele wereld, heeft hij al meer dan een half miljoen mensen de principes van het jongleren bij gebracht. Finnigan: „Bijna iedereen kan het. Het is niet alleen voorbe houden aan circusartiesten. Het is een manier om lichame lijk en geestelijk te ontspan nen, die je kan helpen bij het ontdekken en stimuleren van je aangeboren coördinatievermo gen. Het is net als bij zwem men: als je het eenmaal hebt geleerd, vergeet je 't nooit meer." In alle landen van de wereld wordt gejongleerd, zo blijkt bij een rondgang over het Internet. Jongleurs hebben eigen tijds schriften, conferenties en vere nigingen. En weten precies in welke winkels je- het best je ballen - props in het Engels - kunt kopen. Conferenties zijn er ook om de haverklap. On langs de London Unicycle Grand Prix. Ja, we kennen ons Engels, unicycles zijn eenwieli- ge fietsen. Maar ook de jong leurs waren van de partij bij dit evenement Vori'g weekeinde kwamen acrobaten en jong leurs samen in het Duitse Frei burg voor een Acrobatie Con vention. Binnenkort is er een bijeenkomst in het nabijgele gen Freudenstadt. Aanmerke lijk groter van omvang is het Third Annual Continental Con gress of Jugglers dit weekeinde in Washington DC. Nederland blaast zijn partijtje mee met het vijfde Nederlandse Jong leurs Festival van 19 tot 21 mei in Nijmegen. Een beetje ballengooier wil na tuurlijk op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen in zijn sport. Tijdschriften te over. Wereldwijd is Juggler's World het toonaangevende blad. Nieuw-Zeeland leest The Flying Kiwi. Duitstalig is Kas- kade dat ook buiten de Bonds republiek veel abonnees heeft. Een paar enthousiaste jong leurs hebben een (grote) verza meling aangelegd van alle films waarin gejongleerd wordt. Zelfs als het om maar één se conde gaat of wanneer slechts op de achtergrond wat gebeurt. Ooit gemerkt dat aan het begin van Casablanca op een bazaar iemand met drie ballen bezig is? Of dat er zulke kunsten worden uitgehaald in the A'd- dams Family, Octopussy, Back to the Future III of Batman re turn? Dat zal enthousiaste jongleurs niet ontgaan. Hun fa voriete film is natuurlijk The Juggler uit 1955, met Kirk Douglas. Videofragmenten van jong leurs? Ze zijn te zien op of bin nen te halen vanaf het Internet. Gewoon mooie foto's? Ze zijn er te kust en te keur. Op de elektronische snelweg zijn de jongleurs ruim vertegenwoor digd in de groep rec.juggling. En hoe merkwaardig: er be staan ook computerprogram ma's om jongleren te leren of te bestuderen. Je kunt bijvoor beeld kiezen hoeveel ballen in welk tempo in welk patroon door hoeveel handen moeten gaan, en het beeldscherm toont alle details. De buitenstaander zit stomverbaasd te kijken: waar heb dat nou voor nodig? De jongleur buigt zich vooro ver naar het scherm om geen detail te missen. Als hij dit in de vingers zou kunnen krij gen... Dave Finnigan: „Jongleren heeft een heel ritmisch, bijna muzikaal karakter. Het kan de zelfde invloed hebben op je geest als bijvoorbeeld het luis teren naar goede muziek. Voor velen is jongleren een vorm van meditatie, waarbij geest en li chaam één geheel gaan vor men." Het is dan ook niet verwonder lijk dat jongleren steeds vaker op de agenda staat van mana- gementscursussen. Trouwens ook op de sjieke universiteit van Oxford waart het virus rond. Daar is de Oxford Uni versity Varsity Juggling Club actief. En waarin jongleren zich van vele andere sporten onder scheidt, is de 'draagbaarheid'. In elke rugzak of diplomaten- koffer is wel plaats voor een paar ballen. Dave Finnigan - Jongleren, uit geverij Gaaae Uitgevers, prijs 30,- (inclusief drie jongleerbal len). Wie op de electronisch snel weg op zoek gaat, moet kijken bij: http://www.hal.com:80/servi- ces/juggle/ Jongleren, zo meent Dave Finnigan, helpt mensen bij het ontwikkelen van geduld, zelfvertrouwen en samenwerking. FOTO MARC BOLSIUS

de Stem | 1995 | | pagina 23