de Stem Hermans: een balling sterft m Nederland e Waarde 06-96.88 Rosa Service 076-421370 i/clubs/06 fous Exclusief*' Privé eda RELAYFM aardensestr. 40 Heerenwaardpn I. bato's erf. 08877-2845 ds accepted. Ass, altijd weiimm is voor de rubriek é/clubs/06 iegen contante betaling aan .antoren worden opgegeven Tnatie verplicht), grief excl. BTW: hg 14,25 Zaterdag 15,68 Brief excl. BTW: bag 3,32 Zaterdag 3,65 lekkelijke vrouw onbereikbaar Ti! Ik, Marsha ontv. u met mijn 10 f villa omg. Breda. Ma-Vr 11 - 24u (Escort v.a. 19.00 uur). |1-23u sexy |rdag ilon |- en ge in jrza. 2333. NISPEN, Silvia 25, ma. t/m vrij. v.a. 11u. Sauna/Bodv mass., 01656-5803. doorschakelen 24 u/p.d. 100 c.p.m. DOORSCHAKELSEX! 06.9779 Live naar 'n vrouw of meisje thuis! 1gpm. Hete ERVAREN vrouwen v 40 jr, zoeken sexkontakt 06-350.290.42 (75cpm). Vrouwen van 35+ willen DIREKT-SEX. Bel haar tbui< 06-9604 (75cpm) |vrouw vrij, GRATIS naar bed met vrouwen thuis. Sexkontak ten. 06-9530 (75cpm) STUDENTES geven telnrs en gratis sex bij hen thuis 06-9706 (75cpm) Vrouwen (40+) willen SEX KONTAKT. Direkt kontakt 06-9757 (75cpm) Oudere vrouwen geven tel nrs voor gratis sex bij hen thuis. 06-9780 (75cpm) |r hard, erlangs! 18jr. en Da- •jchakel- 125.25. Jong! lorscha- 1.327.17 pok Live ATMEID l'n slipje SEX-DOORSCHAKELLIJN Nu dominante vrouwen op bellen. Zoek haar uit en de computer verbind je naa haar door 06-9663 (75cpm) Homo: Jongens onder el kaar hoor die knullen genie ten. 06-320'33Cr88. 75cpm TRIOSEX: 'n vrouw/ma extra in bed. Sex kontakt 06-9844 (75cpm). Sex-doorschakellijn. Nu he te donkere vrouwen opbel len. Zoek de leukste, de computer verbind je naar haar thuis 06-9667 (75cpm) 4ard en bood- eesteres 1gpm. IN! Kies lit. Toets |ve door. 06.95.22 106.9560 thuis M igptn- ,06.96.53 lodschap ■anderen. nand of |e 1gpm. 58 L/.a. 18j. gpm. thuis land livÉ pakeld. i.p.m. TRIOSEX: 'n vrouw/man extra in bed. Sexkontakt 06-9605 (1 OOcpm). HUISVROUWEN geven tel nrs. voor gratis sex bij hen thuis. 06-9501 (75cpm) DIREKT APART vrouwen, doorverbonden naar haai huis 06-9710 (75cpm) Dikke vrouwen (40+) wilier kontakt met oudere heren Bel ook! 06-9543 (75cpm) TRIOSEX: 'n vrouw of mar extra in bed. SexU 06-9502 (75cpm) Luister naar gratis oproe pen van vrouwen. Maak je keuze. De comp. schakel je door. 06-9665 (1 OOcpm). HOMO-KONTAKTEN direkt apart Brabant/Zeeland Bel 06-9614 (Nu 50cpm). ROOSENDAAL. Strikt privé alles mog. van ma-vr 11.00-21.00u. 0 1 650-42765 Nieuw SANDRA sl. bl. 22jr Angela sl. bl. 26jr Ma-vr 10-22u 01682-2167. Escort bem. 24-uur service b.g.g. 06-53 255 249. STAANT/MI5JUUV00RUKLAARBUUW MERCURY-DEAif1 Service, tel. 01626-86107 OUDENBOSCH: 272 RAAMSDONK: Watersportcentrum Hermenzei1- IER: Nautic Watersport, tel. 01621-14423 INKSVEER: NI0N Watersport, tel. 01621-12997 :N: T.H.0. Swartele, tel. 01150-30347 Autobedrijf C. Bal, tel. 01660-2440 Grote Gids VRIJDAG 28 APRIL 1995 DEEL Door Hans Rooseboom Uiteindelijk opent het 8 uur-Jour naal ermee. Het nieuws over Her mans is belangrijker dan de werk gelegenheid of het Bosnië-tribu- naal. Even mogen de collega's Ge rard Reve en Harry Mulish hem eren. De schrijver, polemist en 'bekende Nederlander' Willem Frederik Hermans is dood. Het heeft even geduurd voordat Neder land het weet. In België blijkt het nieuws veel eerder bekend. Tijdens een lunch van Iiteratuurjournalïsten in Gent gis termiddag, waarbij ook deze verslagge ver aanwezig is, gaat het bericht rond. Willem Frederik Hermans is opgenomen in een ziekenhuis in Utrecht, weet men in Gent, en het gaat heel slecht met hem. Naar verluidt heeft hij 'chemotherapie' achter de rug. „Hij ligt in Utrecht van wege zijn Nederlandse ziektekostenver zekering", weet een van de Vlaamse aan wezigen te vertellen. Hermans woonde weliswaar al meer dan twintig jaar in het buitenland (eerst in Parijs, daarna al weer jaren in Brussel), maar kennelijk was hij voor ziekte en overlijden nog altijd op Nederland aan gewezen. De BRT-radio en de Vlaamse teletekst brachten het bericht van Hermans' over lijden gisteren rond drie uur. Het duurde lang voordat het ANP het nieuws kon bevestigen. Eén ding wordt met dit alles duidelijk: met Nederland had Willem Frederik Hermans weinig of niets meer te maken. In 1973 was Hermans uitgeweken naar Parijs. En toen het hem daar niet meer beviel, koos hij Brussel als woonplaats. Parijs en Brussel waren steden waar hij oneindig veel liever woonde dan in Ne derland. Vervuld van haat, weerzin en wrok was hij vertrokken, althans zo deed hij het voorkomen. Hoesten Maar toch... uiteindelijk is Willem Fre derik Hermans in zijn geboorteland ge storven. Een onwillige long werd hem fa taal. In Utrecht zou het orgaan verwij derd worden. De laatste jaren werd hij namelijk gekweld door een chronische bronchitis, die hem explosieve hoest buien bezorgde. „Hierna zult u nooit meer hoeven hoesten," had de dokter voor de operatie gezegd tegen de auteur van Hommes's Hoest en De laatste roker. „Dat vind ik nogal dubbelzinnig klin ken...", was Hermans antwoord. De schrijver heeft gelijk gekregen. Hij hoest nooit meer. Zo is Hermans toch nog overleden in Ne derland. Nedèrland dat Hermans vaar wel zei maar waarmee hij met iedere ve zel verbonden bleef. Hij kon geen stuk schrijven, zeg een essay over Nietzsche, over Wittgenstein of over Sartre, of het zat vol schimpscheuten op zijn betreurde vaderland. Ongetwijfeld zou hij ervan genoten heb ben dat zijn dood voorpaginanieuws is, en dat het NOS-Journaal even het we reldnieuws laat schieten voor zijn ver scheiden. Niet dat de geheide atheïst Hermans enige illusie had over de moge lijkheid hiervan te genieten: „Eén feit staat onherroepelijk vast: Van hoe er na uw dood over u gedacht zal worden, zult u niets bespeuren. Dit moet nooit verge ten worden, hoe moeilijk dat ook valt." Dat zei hij in 1985 bij de opening van het Letterkundig Museum in Den Haag. Amsterdam Willem Frederik Hermans was Amster dammer. Hij werd op 1 september 1921 geboren op een bovenhuis aan de Eerste Helmerstraat in Amsterdam Oud-West, een keurige burgerbuurt. Hermans' va der was onderwijzer. Aspecten van zijn kindertijd heeft Hermans onder meer be schreven in Een wonderkind of een total loss. Hermans doorliep het Barlaeus Gymna sium aan de Amsterdamse Wetering schans, hij was redacteur van de school krant, publiceerde daarin zijn eerste ver halen en gedichten, en besloot aan de universiteit van Amsterdam fysische geografie te gaan studeren. Toen hij 18 was dreigde de carrière van deze Veelbelovende Jongeman (de titel van een van zijn boeken) gefnuikt te worden. In mei 1940 vielen de Duitsers binnen. De Duitse bezetting zou Her mans voor de rest van zijn leven thema's en motieven verschaffen voor zijn ro mans, novellen en essays. Zijn lieveling szuster pleegde bij de Duitse inval zelf moord, net zoals de schrijver Menno ter Braak dat deed. Tot het laatst toe heeft Hermans zich afgezet tegen deze Ter Braak (die anders al veel eerder vergeten zou zijn geweest) alsof die verantwoor delijk was voor de dood van zijn zuster, Surrealisme Tijdens de oorlog schreef Hermans zijn eerste roman, Conserve, en een groot aantal verhalen en gedichten. Als dichter stond hij vreemd genoeg sterk onder in vloed van het surrealisme - niet direct een stroming die je met Hermans associ eert. Maar bij nader inzien past hij het surrealisme ook in romans als De god denkbaar, denkbaar de god en Het evan gelie van O. Dapper Dapper toe. Als romanschrijver in het algemeen was Hermans het tegendeel van een surrea list. Zijn eerste na-oorlogse roman, De tranen der acacia's, is een meeslepende, tragische roman over de realiteit van de Duitse bezetting. Zijn volgende grote boek, Ik heb altijd gelijk, is een realis tische beschrijving van het na-oorlogse Nederland in de periode van de politio nele actie. Rond dit boek brak de eerste affaire rond Hermans uit - het zou niet de laatste zijn. De Duitse bezetting kwam voluit terug in zijn onomstreden meesterwerk, De donkere kamer van Damocles. Dit boek verscheen in 1957. Deze roman is niet al leen een ongemeen spannend verhaal, het is vooral de uiteindelijke samenvat ting van Hermans' filosofie. Het leven is op z'n minst een aaneenschakeling van misverstanden en onbegrip, en op z'n slechtst een baaierd van moedwillig kwaad. En ten tweede: de waarheid be staat niet. In De donkere kamer van Da mocles blijken alle vertelde gebeurtenis sen aan het eind van het boek diametraal tegenovergesteld geïnterpreteerd te kun nen worden. De hoofdpersoon, de 'goede' Henri Osewoudt wordt na de oorlog op gesloten in een kamp voor landverra ders. Wat is er nu werkelijk gebéurd? Precies dezelfde kwestie van twee tegen gestelde interpretaties van dezelfde fei ten lag ten grondslag aan Hermans' hou ding in de Weinreb-affaire. Weinreb, die met veel tamtam gepresenteerde verzets strijder (volgens Renate Rubinstein en Aad Nuis) was in de ogen van Hermans een doodgewone collaborateur en vooral profiteur. Twee tegengestelde meningen op grond van dezelfde feiten. In de loop van de jaren '50 had Hermans een baan gevonden als lector aan de uni versiteit van Groningen. Hij gaf les in zijn eigenlijke vak: de fysische geografie. Hij bleef ruim vijftien jaar in het hoge noorden, en verwierf er ook de graad van doctor. In de jaren '60 raakte Groningen in de greep van de 'revolutie' die alle universiteiten in Europa op hun grond vesten deed schudden. Dr. W. F. Hermans maakte dit alles met groeiende wrevel mee. Die revolutie is allang weer voorbij en vergeten, maar wie er alles van wil weten hoeft slechts de moordend satirische roman Onder professoren (1975) uit de kast te pakken. Volgens veel critici was Hermans toen al over zijn hoogtepunt heen, maar die cri tici zijn slechte lezers. Wie deze roman herleest, komt niet alleen de sarcastische kritiek op de universitaire samenleving tegen. Dat is maar een oppervlakkig laagje. Hermans was tot veel meer in staat. Er is in Onder professoren sprake van een universeel, tijdloos menselijk drama. Kunstenaar Hermans is namelijk altijd gebleven wat hij was: een groot kunstenaar. Ook zijn vijanden zijn het erover eens dat de jon ge Hermans (tót globaal 1965) de belang rijkste Nederlandse schrijver van na de oorlog was: de schrijver van (behalve de reeds genoemde boeken): Paranoia, Moedwil en misverstand, Een landings poging op Newfoundland, Nooit meer slapen. Maar ook na 1970 heeft Hermans op zijn minst twee romans geschreven die voor altijd zullen blijven bestaan: Herinnerin gen van een engelbewaarder (spelend in die eeuwige oorlog) en TIit talloos veel miljoenen. Dat laatste boek is met zeker heid het mooiste boek over een echtge noot en moeder, dus over een vrouw, dat in de Nederlandse literatuur is geschre ven. Dat Hermans kan ontroeren blijkt bij herlezing: de tranen stromen je over de wangen. Het zal altijd een driespal t blijven in het oeuvre van W. F. Hermans: enerzijds zijn artistiek-creatieve meesterwerken, zijn romans, novellen en verhalen dus, an derzijds zijn grote informatieve essays (verzameld in Het sadistisch Universum I en II en de reeks Houten leeuwen en leeuwen van hout, Klaas kwam niet en Malle Hugo. Hermans heeft bijvoorbeeld schitterende, baanbrekende essys gewijd aan Marquis de Sade en Baron van Münchhausen. En ten derde is daar zijn rechtstreeks polemische werk. Willem Frederik Hermans heeft een spoor van beschadigde reputaties nagelaten. Mandarijnen Eén Hermans-titel is hier nog niet ge noemd en dat is de titel waaronder hij ei gentijdse literatuur-geschiedenis be dreef, op zijn eigen onnavolgbare en moordende wijze. Mandarijnen op zwa- vélzuur heet dat boek, waaraan hij werkte sinds 1946, en dat hij in 1964 voor het eerst uitgaf. Mandarijnen op zwavelzuurwat een im pact had dat boek! Hermans was de eer ste die de hele gevestigde literaire wereld van halfgoden, jury's, commissies, uitge vers en critici, zoals die in de jaren '40 tot 160 in Nederland bestond, aan stuk ken smeet. Oude mandarijnen als Victor van Vriesland, linkse mandarijnen als J. B. Charles en Theun de Vries, manda- rijndichters als Adriaan Morriën, 'auto riteiten' als H.A. 'Plucky' Gomperts, te veel om op te noemen. Hermans' dóor- FOTOANP lichting van de Nederlandse literaire scene was verademend en verhelderend. En humoristisch! Onnodig te zeggen dat de literaire goegemeente Hermans dit boek niet in dank af nam. In later jaren zette Hermans zijn Man da- rijnen-kruistocht voort. Befaamd en be rucht geworden is zijn afstraffing van die arme Cees Buddingh'. De Dordtse dichter publiceerde in de jaren '70 het ene dagboek na het andere, waarin hij noteerde wat voor weer het was, hoe DFC had gespeeld en welke Engelse de tective er op zijn nachtkastje lag. Die dagboeken vlogen de winkel uit, omdat iedere would-be intellectueel er zijn ei gen dagelijks leven in herkende. Na Hermans' ontmaskering heeft Bud dingh geen letter meer gepubliceerd en er wordt zelfs beweerd dat zijn levens geest vroegtijdig is geknakt, Niet lang daarna is Buddingh' overleden. Enig causaal verband is natuurlijk niet be wijsbaar, maar het is wel een sterk ver haal over de kracht van Hermans' pole mische talent. Multatuli Eigenlijk duldde W. F. Hermans maar één evenknie in de republiek der lette ren. En dat was iemand die precies een eeuw vóór hem Nederland onveilig mnaakte. Multatuli beschikte ook over die vlijmscherpe pen en brede kennis van zaken', leefde als gevolg daarvan in on min met alles en iedereen in Nederland en vestigde zich-dus maar liever in het buitenland, waar het ruimer ademen is. En ook Multatuli bleef zich vanuit zijn ballingschap met vuur én vlam bemoeien met Nederlandse zaken. In 1976 publiceerde Hermans zijn hoogstpersoonlijke biografie van Multa tuli: De raadselachtige Multatuli - met gemak het meest leesbare boek over deze 19e-eeuwse schrijver. En natuurlijk staat dit boek niet alleen vol 'Multatuli' maar ook vol 'Hermans'. Een half jaar geleden kwam het laatste boek van Hermans als 'stukjesschrijver' uit, onder de titel Malle Hugo (Hugo is zowel Claus als Brandt Corstius). Al zijn stokpaardjes staan erin: de Nederlandse taal, de Boekenweek, Vincent van Gogh, Schopenhauer, dagboekschrijvers, Mul tatuli, Franse literatuur.. Maar belangrijker: nog net op tijd heeft Willem Frederik Hermans zijn laatste nieuwe roman kunnen afmaken, en ro mans schrijven is uiteindelijk'het werk Waartoe hij geboren werd. In het najaar - of wie weet wat de uitgever gezien de ac tualiteit eerder besluit - zullen we Her- mans's laatste geesteskind in handen hebben.

de Stem | 1995 | | pagina 15