VOC moet toeristen trekken' i 'Het is eng op strand Knokke' 'Werken in hontatelier goed voor zelfvertrouwen' zich aan •indeling Dodenherdenkingen Landelijk project rond 4eerste multinational' in Middelburg van start lozenproject ïjfelaelitig DESTEM ZEELAND ravan gestolen Oefening EHBO >ortpark aan op r Unie-terrein I braak loradio weg Huisvrouw uit Eede voert actie voor opruimen mosterdgas-granaten: [Initiatief dagverblijf geestelijk gehandicapten De Schelp in Oostburg WEEKENDDIENSTEN iwvliet - Vanaf het terrein een camping aan de Sint dijk te Nieuwvliet is een ie Hobby caravan van het 1560 ontvreemd. -r I li/an onze verslaggever Middelburg - De roemruchte Verenigde Oost-Indische jompagnie moet bijna vier eeuwen na haar oprichting Ln toeristische trekpleister worden. Op 1 maart volgend i jaar dienen cultuurhistorische stadswandelingen be schikbaar te zijn in al die plaatsen waar de allereerste i multinational van de wereld zijn sporen heeft nagelaten. I jet landelijk VOC-beraad, hier- I r00r speciaal in het leven geroe- I pen, gaf gisteren tijdens een bij eenkomst in het Middelburgse I stadhuis het startsein voor dit ambitieuze project, poel van het project is het ver taal van de VOC beeldend en gedocumenteerd weer te geven. Hiet alleen door het uitstippelen van wandelingen langs tal van historische plekken - van Texel lot Ritthem zoals werd gezegd - maar ook door het inrichten van tentoonstellingen, hebben musea, infor- en beheerders van de handen ineen geslagen om een samenhangend geheel te kunnen presenteren. Het geloof in het slagen van het project is groot. Projectleider drs. G. Schreuder verwacht dat jaarlijks een kwartmiljoen wan- delaars op de diverse uitgestip pelde routes en daarnaast 400.0 0 0 museumbezoekers het fOC-verhaal komen bekijken. Dat het project in Zeeland van start gaat is historische verant woord. Immers het hing in 1602 rail de Zeeuwse kooplieden af of de VOC van start kon gaan. Niemand minder dan Johan van Oldenbarnevelt werd door de Staten-Generaal afgevaardigd om de Zeeuwen over de streep te trekken. Er ontstond gekrakeel tussen Middelburg, dat wel wilde, en de toen machtige steden Vlissingen en Veere die hun belangen wil den veilig stellen. Niemand min der dan Prins Maurits in eigen persoon was nodig om die steden op één lijn te krijgen. Het lukte hem zodat op 20 maart 1602 de Verenigde Oostindische Com pagnie een feit was. De huidige Zeeuwse houding ten aanzien van dit VOC-project is bepaald meegaander. De ont wikkeling van cultuurhistorische projecten om toeristen te trek ken is hard nodig nu zee, zon en strand alleen niet meer voldoen de zijn. De nieuwe recreatie-gedeputeer de I. van Zwieten verwelkomde het project daarom van harte. Immers het marktaandeel van Zeeland in de Nederlandse ver- blijfsrecreatie staat al een paar jaar onder druk. Door gebruik te maken van cultuurrecreatie en -toerisme kan dat aandeel wor den veiliggesteld. Met Middelburg, als vestigings plaats van de Zeeuwse Kamer van de VOC, het fort Ramme- kens in Vlissingen - waar zieke VOC-zeelieden en sodlaten in quarantaine moesten vooraleer ze voet aan wal mochten zetten - en het historische Lampsinhuis als mogelijk VOC-museum zijn enkele troeven die Zeeland kan uitspelen. Dat vanuit het bedrijfsleven al wordt ingspeeld op de VOC-ma nia is een hoopvol teken voor het slagen van dit project. Terneuzen - Omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat Neder land werd bevrijd worden er in diverse plaatsen activiteiten ge bonden. Samen met diverse verenigingen is het Evenementencomité erin geslaagd om het bevrijdingsfeest tot een gezellig gebeuren voor jong en oud te maken, waaraan inwoners van Hoofdplaat, Slijk- plaat, Sasput, Nummer Eén en omstreken kunnen deelnamen. Van onze correspondent Graauw - De EHBO Graauw houdt maandag 1 mei, in samen werking met de ambulancedienst en de Lotuskring Oost-Zeeuws- Vlaanderen een grote demon stratie. Hierbij zijn negen slachtoffers betrokken met diverse verwon dingen. De oefening wordt gehouden in de Dorpsstraat en begint om 19.30 uur. Alle festiviteiten worden gehou den in de Dorpstraat, waar om 08.00 uur 23 kramen staan en veel spelonderdelen worden op gebouwd. 09.30 uur ballonnen oplaten, de gehele dag muziek van disco Jan en rommelmarkt door de kidneren. Tussen de middag worden de duiven gelost in De Braakman die door de kinderen zijn inge- korfd en beschikbaar gesteld door plaatselijke duivenmelkers. 13.30 uur opnieuw spelonderde len, dweilbandje uit Oefening Baart Kunst met muziek, rad van avontuur, 19.00 uur optocht met versierde voertuigen met Oefening Baart Kunst, waarna limonadebal in dorpshuis, 21.00 uur bevrijdinsgsbal in dorpshuis met Ronnie Marino uit Gent. Programma 5 mei: 09.00 uur fietsen versieren; 10.30 uur ron- gang versierde fietsen door het dorp; 14.00 uur oud-hollandse spelen op het Dorpsplein; 16.30 uur prijsuitreiking van de spelen in de muziektent as van Gent mag het niet apent zich nu al tegen een ws-Vlaanderen die anders heen doorgevoerd dreigt te rijd gaande was omdat niet an Schaik maar de burgemees- r toch de portefeuille bestuur- ke zaken heeft. aarnaast had Van Schaik zich llgens Apers ook nog al kwet- nd richting burgemeester R. rbé van Terneuzen uitgelaten, aar willen we ons toch van Istantiëren," aldus Apers. Hij >nd excuses aan Barbé op zijn aats. en machtstrijd binnen het :els college is zeker niet aan de, pareerde De Graaf, die zijn 'wezigheid begin deze week lanvoerde als verklaring waar- >m Van Schaik als woordvoer- er in de handen van de media recht was gekomen. IWlj gaan collegiaal met elkaar lm in dit college. We kunnen [ltijd zaken van elkaar overne em" De Graaf vond daar ove- gens niets mis mee. Axel is via Ie media geconfronteerd met het oornemen van GS om de dis- ussie over de herindeling in "leeuws-Vlaandeen opnieuw aan |e zwengelen. De brief waarin "at wordt gemeld heeft Axel nog teeds niet gekregen. Axel wil iever de zaak in eigen hand ouden. „We willen zelf het ini- iatief houden. Zonder u, over u, s u al eerder slecht bevallen." of het nieuwe project van de ;ig werklozen weer aan de slag /iel gisteravond althans op te ouder A. Stahl-Hemelsoet. laan het Turbo-project zelfstan dig zo'n klusbedrijfje kunnen starten. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders. Toch waren er echter de nodige twijfels en kritische kantteke ningen bij de wenselijkheid en haalbaarheid. Volgens de fractie van D66 was het plan niet vol doende onderbouwd om kans te maken op inwilliging van het subsidieverzoek door het rijk. Het grote bezwaar van de WD bleef dat de subsidie slechts voor twee jaar wordt verleend en dat het project daarna financieel op eigen benen moet staan. Het CDA zag het gevaar van werk- verdringing en de fractie van het SGP hield vast aan eerder uitge sproken twijfels over oneerlijke concurrentie. De woordvoerder van de PvdA liet zich uitsluitend lovend uit over het initiatief van het college en vond dat de dis cussie over de verdere uitwer king van het plan nog in een later stadium kon plaatsvinden. 'an Gent gaat een compleet nieuwe 3 het terrein van de voormalige lodatie maakt deel uit van bet ing van de bufferzone tussen de van Gent en het industrieterrein nclusief de gebouwen van de sport- Boys in de verkoop en maakt ing van het nieuwe sportcomplex ent ging gisteravond na een bijna ird met het projectplan, nam tevens et gebied en gaf haar goedkeuring 70.000. Daarbij komt een Vrom-sub- de projectkosten. ïaal gebruik van de huidige midde- inen te kunnen financieren", aldus rvond in een uitgebreide financiële constateerde bij het college 'een ranchement - Gistermor- I ontdekte een 63-jarige liw in Retranchement dat lens haar afwezigheid van I week was ingebroken in r woning aan de Grote I 'istoffelstraat in die plaats. vreemd daarbij werd een uren televisie. neuzen - Gisternacht is in- iroken in een aan het Oos- jk Bolwerk te Terneuzen iarkeerd staande personen- ;o van een 42-jarige vrouw Hoek. Uit het voertuig ver een een autoradio. De VOC-vlag op het fort Rammekens. FOTO JAAP wolterbeek Vari onze verslaggever Eede - „Eng, heel eng. Ik kom vaak op het strand bij Knokke, maar voortaan zal ik daar toch met heel gemengde gevoelens naartoe gaan." Ria Staelens- Duvivier uit het grensdorp Eede is zich een hoedje geschrokken van het verhaal in De Stem van zaterdag over de grote hoeveelheid mosterdgas-gra naten die voor de Belgische kust ligt weg te rotten. De Belgische autoriteiten zwijgen het liefst over deze erfenis uit de Eerste Wereldoor log. En als ze er toch over spreken wordt de ramp, die op een paar honderd meter afstand van het strand op de loer ligt, gebagatelliseerd. „Onbegrijpelijk dat zo iets gebeurt," vindt Ria Staelens. Ze is overmand door gevoelens van onbegrip, machteloosheid en woede. „Het is toch helemaal te gek dat ze in Knokke de toeristen wijsmaken dat de gele boeien in zee een stuk drijfzand afbakenen. Dat niemand daar nou iets aan doet." De Eedese huisvrouw heeft besloten zelf maar het voortouw te nemen. Ze heeft nu de gemeenteraden van Knokke en Sluis- Aardenburg een brandbrief geschreven. „De rillingen lopen je toch over je rug ais je dit leest," verwijst ze naar de krant. „Hoe durven Knokke en ook jullie (Sluis- Aardenburg, red.) nog toeristen aan te trekken als je weet dat er een verschrikke lijke ramp kan gebeuren Geen illusies Ria Staelens houdt de gemeenteraden voor dat ze zich ervoor moeten inzetten dat de oude munitie wordt opgeruimd. En naar Sluis-Aardenburg: „Als u echt de geschie denis in wilt gaan doe er dan wat aan. Of steek in ieder geval de eerste hand uit, voordat er iets gebeurt. Dit is eng, heel eng. Wilt u dit op uw geweten hebben Ria Staelens koestert zich niet al te veel illusies dat haar noodkreet wordt opge pakt. „Het is maar een brief van een simpele huisvrouw. Maar voor mijn gevoel moet ik dit doen. Er moet toch iemand zijn die als eerste begint." Ze hoopt dat haar initiatief wordt gevolgd door anderen die misschien meer gewicht in de schaal kun nen leggen. Wat dat betreft is de zaak in ieder geval in beweging. Het Zeeuwse CDA-kamerlid M. Beinema heeft deze week schriftelijke vra gen over de kwestie gesteld aan de minis ters van Defensie en Milieu. Beinema wil dat er overleg komt met de provincie Zeeland en de Belgische overheden over de gifgasgranaten. Ook wil Beinema dat er een meetstation wordt gebouwd zodat de bevolking bij het vrijkomen van gifgas kan worden gewaarschuwd. Niet doodzwijgen Ria Staelens wordt in haar actie overigens gesteund door haar echtgenoot, die onder wijzer is op de plaatselijke basisschool. De nationale strand-schoonmaakdag was gis teren een uitgelezen moment om ook de schooljeugd te informeren over het gevaar voor de Knokkese kust. „Hij heeft de kinderen er in de klas over verteld. Zulke dingen mogen niet worden doodgezwegen. Ook de kinderen hebben het recht om te weten wat daar aan de hand is." Ze blijft het onbegrijpelijk vinden dat men zich er in Knokke niet of nauwelijks druk om maakt. „Ais ze van dat krantenartikel een affiche maken en dat overal in Knokke neerhangen zullen er weinig toeristen meer komen," zegt ze. „Moet je eens zien hoe snel ze dat spul dan gaan opruimen." Van onze verslaggever Oostburg - Het dagverblijf ;j voor gesstelijk gehandicapten De Schelp in Oostburg heeft els enige instelling in Zeeuws-Vlaanderen sinds kort een eigen houtatelier in een voormalige timmerwerk plaats aan de Slijkstraat 3a I inGroede. Zo'n zes deelnemers maken daar kouten voorwerpen die in het kaarbij horende winkeltje wor den verkocht. Het gaat onder andere om houten speelgoed en ^genaamde boerderijborden. II »Het is goed voor het zelfver trouwen van de deelnemers dat 1 ze zien dat mensen in hun ge maakte spullen zijn geïnteres seerd. En als de voorwerpen door die mensen worden gekocht betekent dat een stuk waarde- I "mg voor hun werk," legt groepsleidster C. van der Snep- Pen het nut van de combinatie houtatelier/winkel uit. Zinvol Dagverblijf De Schelp aan de «egulus 2-4 in Oostburg biedt twaalf deelnemers een dagbeste ding aan. „Bedoeld om de socia le redzaamheid èn de integratie te bevorderen. Dat is ook de teden dat het dagverblijf in een woonwijk staat," aldus eindver- antwoordelijke P. van Opdurp. I P,e.,activiteiten van het dagver- onjf variëren van houtbewer king, zwemmen en bodybuilding tot kantklossen en kleding ma- ken. „Het gaat erom dat de deel- j kerners voor zichzelf het gevoel nebben dat ze zinvol bezig zijn," i aldus Van Opdurp. e Schelp is zo'n vijf jaar gele- I begonnen met houtbewer- I Ing. „Dit onderdeel loopt in- In het houtatelier maken geestelijk gehandicapten van dagverblijf De Schelp in Oostburg met veel enthousiasme onder andere speelgoed dat in het winkeltje verkocht wordt. middels heel goed. Er is veel belangstelling voor. Het loopt zelfs zo goed dat we professio neel materiaal aanschaften. Deelnemers geven hun gemaakte voorwerpen als cadeau tijdens een verjaardag. We kwamen toen op het idee de houten voor werpen te verkopen. Maar dat bleef lang bij een droom. De ruimte voor de houtbewerking op het dagverblijf is immers te FOTO WIM KOOIJMAN klein voor acht deelnemers en twee leidsters." De leiding ging zodoende op zoek naar een andere ruimte. Het verzoek werd aan het be stuur voorgelegd. „Het bestuur reageerde heel enthousiast. Maar ja, waar moesten we de financie- en vandaan halen en welke ruimte zou geschikt zijn. Een collega van mij is een kennis van A. Oosterling uit Groede. Hij wees op de oude timmerwerk plaats aan de Slijkstraat in Groede. Een prachtige ruimte maar het was daar een chaos. We kwamen toen in contact met de Kiwani's die net een actie hadden afgesloten voor een goed doel. Deze actie leverde vijftien duizend gulden op. Ze wisten nog niet waar ze dat bedrag aan zouden besteden zodat wij in beeld kwamen. Wij kregen dat bedrag voor het houtatelier en hiermee was de puzzel com pleet," aldus Van der Sneppen. Open dag Voor het bedrag zijn naast de verbouwing en de herinrichting ook diverse materialen aange schaft. Het atelier werd begin april opgeleverd. Volgens Van der Sneppen is het zo dat er met een vaste groep van zes mensen in het houtatelier wordt ge werkt. „Maar het is goed moge lijk dat er meer belangstelling voor is. Dan gaan we rouleren. Want de groep mag niet te groot worden." De deelnemers zijn vier midda gen in de week van 13.00 tot 17.00 uur met houtbewerking in het atelier bezig en op woens dagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. Om belangstellenden kennis te laten maken met het houtate lier en winkeltje wordt vandaag een open dag gehouden van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. VRIJDAG 28 APRIL 1995 C4 HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuidzan- de - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter W. Jongsma, Oudekerkstr. 2, Aardenburg, tel. 01170-1466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter G. Hars kamp, Noordstr. 8, Axel, tel. 01155-61666. Spreekuur spoedge vallen zonder afspraak: zat. 10.00-10.30 en 16.00-16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter N.v.d. Maas, Beursstr. 6, IJ zendijke, tel. 01176-1266. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter R. Laterveer, Dr. Broodmanstr. 2, Breskens, tel. 01172-1956. Spreek uur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J. de Meijer, Lange Wolstr. 12, Sluis, tel. 01178-61366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter J. de Graaf/J. Geldof, Korte- weg23, Driewegen, tel. 01195-5275. Goes en Kloetinge - Van vrijd. 18 u. tot zat. 19 u. dokter D. Keizer, Fr. den Hollanderlaan 29, Goes, tel. 01100-16405. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. dokter J.v.d. Werff, van Dusseldorpstr. 3, tel. 27451. Spreek uur zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter F. Helmers, Cloosterstr. 72, Klooster zande, tel. 01148-1277. Spreekuur spoedgevallen zat. om 11.30 u. Heinkenszand - Dokter J. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand, tel. 01106-3074. Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter A.v.d. Vlugt, Veerweg 6, Wolphaartsdijk, tel. 01198-1231. (boodschappen tus sen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.-Jan- steen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter v.d. Mee en dokter Gielen, Wilhelminalaan 13, Hulst (za) en Grote Markt 11, Hulst (zo), tel. 01140-13131. Spreekuur spoedge vallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Gadellaa, Europalaan 49, Sas van Gent, tel. 01158-52525. Visites aan vragen 9-10 u. Spreekuur uitslui tend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur o]3 Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dok ter H. Nijsten, Gladiolenlaan 22, hoek, tel. 01150-1255. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur op het adres: Julianalaan 2. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter H. Hammer, Oostelijk Bolwerk 12c, tel. 01150-94000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter J. Stevens, Oostelijk Bolwerk 12c, tel. 01150-94000. Spreekuur spoed gevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. VERLOSKUNDIGEN Oost-Zeeuws-Vlaanderen - De praktijk van Mevr. H. Haak, Anth. v. Dijckstr. 32, Axel, wordt waarge nomen door de dienstdoende huis arts. STICHTING PROVINCIALE KRAAMZORG ZEELAND Kraamcentrum Rondom de Ooster- schelde: voor directe kraamhulp dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-49222. Kraamcentrum Walcheren: voor di recte kraamhulp dag en nacht be reikbaar, tel. 01100-49222. Kraamcentrum Zeeuwsch-Vlaande- ren: voor directe kraamhulp dag en nacht bereikbaar, tel. 01150-74555. WIJKVERPLEGING Goes, Kloetinge, Kattendijke en Wilhelminadorp - Tel. 01100-12456. Oost-Zuid-Beveland - Tel. 01130-1545. Zak van Zuid-Beveland - Tel. 01106-1615. Zeeuws-Vlaanderen - De wijkver pleging en gezinsverzorging van de Stichting Thuiszorg Zeeuwsch- Vlaanderen zijn voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar. West-Zeeuws-Vlaanderen: 01170-56500. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: 01140-83500 Kanaalzone 01150-74500. DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Noord-Be veland - Dierenarts M. Karelse, 's H.H. Kinderendijk 118, Goes, tel. 01100-20656. Hengstdijk en Hulst - Vanaf zat. 12.00 u. dierenarts M. Schaub, Bas- tionstr. 3, Axel, tel. 01155-61488. Zat. spreekuur: 11-12 u. en vlgs. afspraak. Axel, Terneuzen, Zaamslag - Vanaf zat. 12.00 u. dierenarts M. Schaub, Bastionstr. 3, Axel, tel. 01155-61488. Zat. spreekuur: 11-12 u. en vlgs. afspraak. Hulst - Dierenartsen Aerts-Bosch, Dullaertstr. 43, tel. 01140-14015. Spreekuur za. 10-11.30 u. en vol gens afspraak. Breskens, Aardenburg, Sluis - Die renarts G. de Bruijckere en E.v. Bruinessen-Kapsenberg. Za. en zo. spreekuur gezelschapsdieren in Aardenburg, (Romanlaan 28), van 11.30-12.00 u. en in Oostburg (Brou- werijstr. 8) van 13.00-13.30 u., ver der vlgs. tel. afspr. tel. 01177-2398 of 01172-2769. Sas van Gent - Dierenarts E. David, Westdam 54, tel. 01158-53800, bgg. 01157-1319. Spreekuur za. 11-12 u. en na afspraak. Terneuzen e.o. - Peter de Vos, Poli kliniek voor kleine huisdieren 'De Steenberghe', v. Steenbergenlaan 7, Terneuzen, tel, 01150-96425. Spreekuur: zat. 12-13 u. Verder na telefonische afspraak. J.P. de Vos en A. Burm, Kliniek van kleine huisdieren en bijzondere die ren, v. Diemenstr. 83, Terneuzen, tel. 01150-19628. Spreekuur zat. 12.30-14 u. en na telefonisch over leg. Oostburg - Dierenarts J.v.d. Vijver, Sirius 1, tel. 01170-52103. Spreek uur zat. en zond. na tel. afspr. Bgg. Dierenkliniek IJzendijke, 01176-1388. St.-Jansteen e.o. - Dierenarts A. de Bruyn, Tempelier 34, St. Jansteen, tel. 01140-12701, bgg. 01140-10546. Spreekuur za. en zo. 11-12 u. en vlgs. afspraak, huisbezoek ook na afspraak. Dierenkliniek IJzendijke - Dieren artsen Van de Vijver. Week endspreekuren: zat. om 13.00 uur, zond. om 12.00 uur en vlgs. afspr. Tel 01176-1388, bgg. 01174-8424. TANDARTSEN West-Zeeuws-Vlaanderen - Tand arts I. Buize, Nieuwstr. 55, Oost burg, tel. 01170-53580, privé: Pool ster 54, Oostburg, tel. 01170-52498. Spreekuur zat. en zond. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen - Tand arts G. Fassaert, Margrietstr. 9, Kloosterzande, tel. 01148-1905, pri vé: 01148-2197. Spreekuur zat. 10-10.30 en 18-18.30 u. zond. 12-12.30 u. Zuid- en Noord-Beveland - Tand arts S. Tamminga, Grote Kade 28, Goes. In het weekeinde tel. nr. 06-52771398. Spreekuur zat. en zond. 10-11 uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjestr. 6, tel. 01155-62888. Geop. zat. 10-11 en 16-17 uur. Verder uitsluitend voor spoedgevallen en recepten. Goes - Goesche apotheek, Klokstr. 19, tel. 01100-27104. Geop. zat. 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 en 16-18 u. Hulst - Apotheek Hulst. Geop. zat. 11-12 uur en 15.30-17.30 uur, zond. 11-11.30 u. en 16.30-17.30 u. Voor spoedgevallen buiten openingstijden is de dienstdoende apothekersassis tente thuis bereikbaar tel. 01140-14255. Terneuzen - Apotheek Klaassen, tel. 01150-12090. Geop. zat. van 8.30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 u. en 17-18 u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raadple gen. Hulst - Buitenpolikliniek De Honte, tel. 01140-12651. Oostburg - St. Antoniusziekenhuis, tel. 01170-59000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 01150-88000. AMBULANCE EN BRANDWEER Zeeuws-Vlaanderen - Tel. 01184-14444. IN verschillende plaatsen wor den donderdag 4 mei de doden uit de Tweede Wereldoorlog her dacht. Hieronder een overzicht van die herdenkingen. Axel Om 19.55 uur vertrekt er een stille tocht vanaf het stadhuis naar het Poolse monument in de Zeestraat/Oranjestraat. Daar worden na twee minuten stilte kransen en bloemen gelegd en ontsteekt burgemeester De Graaf het bevrijdingsvuur. Om 20.15 uur is er in de r.-k. kerk een herdenkingsdienst waaraan meewerken het Grego riaanse Studiekoor, T. Middle- ton, dominee Kroeze en pastoor Vervaet. Koewacht In de r.-k. kerk worden om 19.00 uur de slachtoffers herdacht. Het gebeurt voor de tiende keer en ook nu weer is het een particu lier initiatief. Er is een kransleg- ging, meditatie, gebed en diverse muzikale optredens. Zaamslag Om 18.00 uur gaan de vlaggen halfstok. Om 18.30 uur is er een bijeenkomst in de Nederlands hervormde kerk, 19.30 uur stille tocht naar de Poolse Brug, 19.45 uur klokgelui, 20.00 uur twee minuten stilte en kranslegging, 20.02 uur blazen van de hymne en toespraak door wethouder J. van Rooijen, voorlezen van de namen van de gevallenen en zin gen van een couplet van het Wilhelmus. Biervliet Om 19.45 uur is het verzamelen bij het monument in de Paulina- polder, waar om 20.00 uur een herdenkingsplechtigheid wordt gehouden met medewerking van de muziekvereniging, verder toe spraken en een kranslegging. Terneuzen Om 18.00 uur wordt de vlag halfstok gehesen door personeel RWS, 18.45 uur herdenkings dienst in de Nederlands her vormde kerk in de Noordstraat, 19.15 uur samenkomst op de Markt, 19.25 uur vertrek van de stoet vanaf de Markt, kransen worden gedragen door leden van Scouting Nederland. 19.30 uur erewacht nationale reserve en padvinders bij monument. Om 19.55 uur aankomst stoet bij monument, 19.58 uur kransleg ging door burgemeester, 20.00 uur vlag strijken gevolgd door twee minuten stilte, 20.02 uur vlag hijsen, kranslegging door kinderen van christelijke basis school Oude Vaart. Harmonie De Vliegende Hollander blaast The Last Post en speelt een koraal, 20.15 uur vertrek stoet naar de Markt, 20.30 uur ontbinden stoet. Hoofdplaat Om 20.00 uur is er een kransleg ging op het dorpsplein, waar OBK The Last Post speelt. Om dat een aantal Canadese oud strijders rond die tijd in West- Zeeuws-Vlaanderen is, wordt getracht die bij de kranslegging aanwezig te laten zijn. Om 19.58 uur luiden de klokken van de Nederlands hervormde en de katholieke kerk. Hontenisse Om 19.15 uur samenkomst op Hof te Zandeplein, inleiding door burgemeester Th. Steen kamp, muzikaal intermezzo door koninklijke harmonie St.-Cecilia en declamatie, 19.30 uur vertrek voor stille tocht naar algemene begraafplaats te Kloosterzande. Kranslegging door burgemeester Steenkamp en twee schoolkinde ren, spelen van de Last Post. Om 19.50 uur terugkeer naar Hof te Zandeplein, 20.00 uur stilte, 20.02 uur afsluiting met Wilhelmus en défilé langs her denkingsmonument.

de Stem | 1995 | | pagina 13