kritiek op project aanvullend vervoer 4 Spin in web Zeeland CultuurmaancP bestem Programma koninginnedag ZEELAND C4 Verzet van werkgroep Gehandicaptenbeleid West-Zeeuws-Vlaanderen Spitsbergen blijft voor Ruud van Meijel nog steeds een droom Schoondijke krijgt na vijftig jaar herdenkingsmonument Zeven winnaars van foto-expo DONDERDAG 27 APRIL 1995 jan onze verslaggever Oostburg - De werkgroep Gehandi- taptenbeleid West-Zeeuws-Vlaan- jeren verzet zich tegen het voorne- 0 van de gemeenten Oostburg, 'jluis-Aardenburg en Terneuzen dit jaar te starten met een kleinschalig aanvullend vervoersproject voor ge handicapten en ouderen. Voorzitter B. Scherbeijn zei gisteren tijdens de vergadering van de raads- commissie Algemene Bestuurlijke Za ken dat gehandicapten de dupe worden van dit project. Tevens vindt hij dat voor dit project onterecht gelden uit de pot voor de Wet Voorzieningen Gehan dicapten (WVG) worden gebruikt. Hij doelt op de jaarlijkse vervoersver goeding van ongeveer zestienhonderd gulden die gehandicapten momenteel in het kader van de WVG ontvangen. Deze gehandicapten moeten voor het aanvul lend vervoersproject volgens Scherbeijn duizend gulden inleveren omdat de ge meenten de WVG voor dit project wil len gebruiken. Hij noemt dat extra wrang omdat niet alleen gehandicapten van het aanvullende vervoer gebruik maken. „Het is geen gesloten systeem." Scherbeijn vindt het daarom eerlijker te spreken van een project wat bedoeld is om de leefbaarheid van de kleine dor pen te vergroten en het landelijk gebied beter te ontsluiten dan te spreken over een project dat is bedoeld voor vervoer voor mensen met een handicap. Hij vindt het daarom beter het huidige systeem te handhaven. Gehandicapten hebben de jaarlijkse vergoeding van zestienhonderd gulden momenteel voor hun vervoer vrij te besteden. „Gehandicapten kunnen mo menteel een taxi nemen of aan vrienden of buren vragen om mee te rijden. Tevens zijn er gehandicapten die een aangepaste auto hebben aangeschaft. De vergoeding, die ze nu krijgen, kun nen ze voor deze mogelijkheden gebrui ken. Het huidige systeem is dus veel flexibeler dan het nieuwe, kleinschali ge, aanvullende vervoer." En als het huidige systeem op de helling moet kan dat volgens Scherbeijn het beste door aanpassing van het huidige openbaar vervoer. Zoals aangepaste bussen met lage instap, verhoogde in- en uitstaphaltes, inzetten van aange paste mini-busjes en het uitbouwen van tele-taxi-projecten waarbij op telefoni sche afroep een taxi beschikbaar is. Naast de reactie van de Werkgroep Gehandicapten op dit project kwamen er bij de gemeente Oostburg ook reac ties binnen van de Bejaardenraad en de Stichting Welzijn voor Ouderen. Beide instellingen kunnen zich in grote lijnen vinden in het aanvullende vervoer maar vinden de kosten voor ouderen met een laag inkomen aan de hoge kant. De leden van de commissie kregen deze reacties pas tijdens de vergadering on der ogen. De commissie vond het daar om beter de behandeling van het voor stel uit te stellen. Dat gebeurt tijdens een ingelaste commissievergadering op maandag 15 mei om 19.00 uur. 'Ruud van Meijel coördineert met zijn eenmansbedrijfje na onder andere het Mondriaanjaar in Zeeland nu Zeeland Cultuurmaand. BUREAU Spitsbergen is een eenmansbedrijfje dat zich bezighoudt met marketing en publiciteit ten behoeve van culture le en toeristische organi saties. Die ene man is Buud van Meijel. Hij coördineerde vorig jaar het Mondriaanjaar in Zeeland en verzorgt nu de coördinatie en publi citeit van de Zeeland Cultuurmaand. hoor Ronald Verstraten Middelburg - „Ik ben een keer naar Noorwegen gezeild. Toen ik daar kwam werd ik getroffen door het licht. Heel zacht. En ik dacht: dan moet het verder naar net noorden nóg mooier zijn. Zo 's het idee van Spitsbergen ont staan. Als doel om ooit te ver wezenlijken. En om het noor derlicht te zien. Een heel ro mantisch idee, een droom mis schien." Twee jaar geleden leek het er van te komen. Rudolphus Jo hannes Franciscus van Meijel (al), geboren en getogen in het Oost-Zeeuwsvlaamse Clinge als zoon van een warme bakker, raakte zonder werk. „Ik heb de hogere hotelschool in Den Haag gedaan en een aantal jaren in de hotellerie gewerkt. Internatio nale hotels hier in Nederland, zaken met Michelin-sterren. baarna heb ik twee vakantie- Parken geleid, in Limburg en in Haamstede. Die werden in 1993 verkocht. En toen dacht ik, ik ga een paar maanden lekker zeilen. Misschien wel naar Spitsbergen." he provincie Zeeland stak daar p® stokje voor. Ze kenden «uud van het park in Haamste- e en toen ze iemand zochten om het Mondriaanjaar te coör dineren, vroegen ze hem. „Het leek me leuk om tijdelijk iets anders te doen. Ik heb altijd heel veel belangstelling gehad voor kunst en cultuur. Ik dacht, dat wordt een paar middagen werk in de week. Maar het is veel meer geworden. En het was een haastklus, zoals wel vaker trouwens." Kwarre De klus was tot tevredenheid geklaard. Spitsbergen doemde even op, om weer snel uit beeld te verdwijnen. De provincie deed opnieuw een beroep op Ruud, deze keer om de Zeeland Cultuurmaand 1995 te coördi neren. Hij richtte toen maar een eigen bedrijfje op en de op drachten stroomden binnen. Voor de stichting VMC haalde hij het solo-café-toneelstuk Kwarre naar Zeeland en voor het Zeeuws Museum doet hij marketing-onderzoek. „Daarnaast ben ik bezig met onderzoek naar de ontwikkeling van plattelandstoerisme. Een project van de provincie en de ministeries van Economische Zaken en Landbouw, ik het ka der van de plattelandsvernieu wing. De gedachte is om het achterland meer te betrekken bij het toerisme, met de nadruk op dagtoerisme," zegt Ruud. Bij de manier waarop dat tot nu toe soms gebeurt, heeft hij zo zijn bedenkingen. „Je ziet dat som mige toeristische instanties Gent en Brugge aanprijzen als achterland. Ook mooi natuur lijk, maar ik zeg: laat de dorpjes en het land in Zeeland zien." Door middel van fietsroutes, bijvoorbeeld „Een beetje een dooddoener vind ik dat. Er is op het moment een 'hausse' in. Als mensen toeristen willen aan trekken, komen er ineens fiets routes of arrangementen. Dat kan soms goed zijn, maar soms ook verkeerd. Je moet vooral kijken naar de behoefte van de toerist. Gaat die wel het achter land in, de hele dag boerderijen bekijken Keurslijf „Ik geloof niet zo in het aan de hand nemen van toeristen," gaat hij verder. „Ze zijn zelf standig, kunnen zelf kiezen. Je mag ze wel op ideeën brengen, maar je moet ze niet in een keurslijf dringen. Ik ben niet per definitie tegen arrangemen ten, zeker niet voor een kort verblijf, maar het is niet de oplossing voor alles. Het is zaak de ogen te openen voor het achterland en daarin te varië ren. Vaak hebben instanties he lemaal niet in de gaten wat je mensen allemaal kunt laten zien." De Zeeland Cultuurmaand wordt dit jaar gehouden van 1 september tot 14 oktober. Bin nen de kaders van acht ver schillende festivals vinden er honderd vijfentwintig voorstel lingen, concerten en tentoon stellingen plaats. Zeven jaar ge leden kwam het evenement voort uit een samenwerking tussen cultuur en toerisme. Sinds drie jaar is de cultuur maand een zelfstandige stich ting. „De stichting organiseert niets, maar 'zorgt' voor het geld van de provincie. We proberen als stichting te overkoepelen. De festivals coördineren en als één geheel presenteren. In het begin kwam het nog weieens voor dat er een heleboel gebeurde op één dag en vervolgens een week lang niets. Nu volgen al die festivals als een een estafette elkaar op. En wij zitten als een een spin in het web om de mensen bij elkaar te brengen en zo grootschalige dingen te krij gen." Van een verzameling van aller lei eenmalige gebeurtenissen is de cultuurmaand uitgegroeid tot een totaalaanbod van mu ziek, film, beeldende kunst, theater en literatuur. Enkele festivals, zoals het Festival van Zeeuws-Vlaanderen en het Ka- mermuziek-festival op Schou- wen-Duiveland, zijn er al vanaf het begin bij betrokken. Ervaring „Je ziet dat er ervaring ont staat. De professionaliteit groeit. Het grappige is dat het Kamermuziek-festival volledig wordt georganiseerd door vrij willigers en toch doet het niet onder voor het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, dat door professionele mensen wordt op gezet." Een ander 'vast' festival, 'Jazz down by the sea', dreigde bij het verdelen van de subsidiegel den buiten de boot te vallen. „Wij vinden dat het algehele niveau van de cultuurmaand zich moet blijven ontwikkelen. Sommigen hadden daar moeite mee. Het jazzfestival bleef ach ter in vergelijking met andere. Maar nu is er voor een andere structuur gekozen. De program meurs van het Jazzfestival Bre da zijn bereid gevonden het fes tival in Domburg te organise ren." Met honderdvijfentwintig voor stellingen in anderhalve maand, is het aanbod van de Zeeland Cultuurmaand groter dan dat van een individueel theater in een heel jaar. „Daar kunnen de mensen die het organiseren best trots op zijn," vindt Ruud. „En de gemeenten die niet in de cultuurmaand participeren, moeten daar nog maar eens over nadenken." Over de Zeeuws-Vlaamse ge meenten heeft hij wat dat be treft niet te klagen. „Ik wou dat het overal zo was. Alleen bij het bedrijfsleven is het enthousias me nog te gering. Dan zeg ik, we zijn allemaal gebaat bij een positief beeld van Zeeland. Door festivals neer te zetten ontstaat ook een positieve wer king voor het bedrijfsleven. Uit een landelijk onderzoek over het economische effect van cul tuur is naar voren gekomen dat voor iedere 'gulden die je erin steekt, er acht terugkomen. Dat is ook gebleken in het Mond riaanjaar. Het is in Middelburg en Domburg nog nooit zo druk geweest in het naseizoen. En als het hier 'regent', 'druppelt' het overal." Gebeten Toch ontstaat weieens de in druk dat het in Midden-Zeeland wat harder 'druppelt' dan in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik zou me kunnen voorstellen dat we pro beren in Zeeuws-Vlaanderen andere activiteiten te laten plaatsvinden, bijvoorbeeld door 'uitstapjes' van andere festivals. Maar ik vind niet dat Zeeuws- Vlaanderen is onderbedeeld. Ik denk dat het niet terecht is dat er over 'Middelburg' wordt ge sproken op de manier waarop dat soms gebeurt." Blijft natuurlijk de vraag waar om het festival Waterland Cul tuurland in Waterlandkerkje niet in het programma is opge nomen. „Jammer, maar dat ligt toch wel een beetje aan Water land Cultuurland zelf," zegt Ruud. Hij haalt er het beleids plan van de cultuurmaand bij: grote verbanden en het stimule ren van jaarlijks terugkerende zaken. Maar uiteindelijk komt hij uit op kosten en uitstraling. Vijftienduizend gulden voor tweehonderd man publiek. FOTO JAAP WOLTERBEEK Hij haast zich om te zeggen dat geld niet per definitie het crite rium is waarop een cultuurui ting moet worden beoordeeld. „Maar we vonden Waterland Cultuurland te kleinschalig. Het voldeed niet aan de opzet van een meer dan regionale uitstra ling. Inhoudelijk geen bezwaar, maar het probleem was een te kleine omvang. En daar is door de organisatie heel gebeten op gereageerd, waardoor er in feite geen gesprek meer mogelijk was. Yolanda Mergler (directeur Festival van Zeeuws-Vlaande ren, red.) heeft nog geprobeerd tot samenwerking te komen. Er is nog wel een gesprek geweest, maar daarna is er niet meer gereageerd." De organisatie van de cultuur maand is in volle gang. Alles bij elkaar kost het feestje 1,3 mil joen gulden, inclusief de drie ton van de provincie en bijdra gen van gemeenten, het Rijk, sponsors en recette-inkomsten. Nieuwe elementen in de pro grammering zijn het literaire festival 'Meer dan Woorden' en het poppentheaterfestival 'Zee land uit de kast', beide op Zuid- Beveland. De opening van de cultuurmaand is op 1 september in Vlissingen, het slot op 14 oktober in Veere. Weinig tijd Ruud van Meijel heeft nu wei nig tijd om te dromen van Spitsbergen. En toch moet het ooit eens gebeuren. „Het blijft een doel. Ik weet niet waarom. Ik zeil. Een hele mooie ontspan nen sport. De natuur onder gaan, teruggeworpen worden op jezelf. Het klinkt misschien hoogdravend, maar je kunt zeg gen: verstilling, bezinning. Solo, op mijn gemak. Het hoeft niet in één keer. Het kan bij wijze van spreken jaren duren." Van onze correspondent Schoondijke - Door een gezamenlijke inspanning is het de inwoners van Schoondijke gelukt om na vijftig jaar een herdenkingsmonument op de begraafplaats te krijgen. Dit monument, dat is gemaakt door Roger van de Voorde, zal worden onthuld op donderdag 4 mei tijdens de dodenherdenking in Schoondijke. „We zijn hier erg trots op," aldus de dorpsraad Schoondijke, „Bij sommige mensen is nu toch een behoefte opgevuld." De herdenking in Schoondijke begint om 19.30 uur met een herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk met als voorganger ds van der Sar. Om ongeveer 20.10 uur zal het herdenkingsmonument worden onthuld dat is ontworpen door Roger van de Voorde, vice-voor- zitter van de dorpsraad. Hierna zullen de namen van de slachtoffers worden voorgelezen waarna 1 minuut stilte in acht wordt genomen om de gevallenen te herdenken. Wethouder C. Bolijn-Hertzberger zal namens het college van B en W een korte toespraak houden. Een muzikant van OKK zal daarna het muziekstuk The Last Post ten gehore brengen, waarna er voor belangstellenden gelegenheid is een bloemetje te plaatsen bij het nieuwe monument. In West-Zeeuws-Vlaanderen IN West-Zeeuws-Vlaanderen, Hengstdijk, Nieuw-Namen en Zuiddorpe zien de programma's voor koninginnedag er als volgt uit. Aardenburg Om 09.00 uur is er klokgelui en starten wandeltochten over 8 en 16 kilometer op de Markt, 9.30 uur opstellen fietsenoptocht bij dorsphuis, 10.00 uur start op tocht met Aardenburgsche Fan faren, 11.00 uur muzikale ope ning van Aardenburgse Fanfaren en concert op de Markt, Vlaamse markt, 12.00 uur oefenen zeep kistenrace, 13.00 uur internatio nale oranjebridgedrive, prijsuit reiking fietsenoptocht, aanvang middagprogramma met volks- dansdemonstraties, schietingen, motorrijden, zeepkistenraces, driekamp, ren je rot, gezellig terras, eettentjes, sport en spel, 15.00 uur poppentheater Rob en Hetty, 17.30 uur prijstuitreiking diverse onderdelen, 19.00 uur avonturentocht start Dorpshuis, koninginneschieting St.-Sebasti- aan in clublokaal Herendreef, 20.30 uur seriebolling Bolder spaleis, 21.00 uur kampvuur achter de brandweerkazerne met troubadour. Verder is er gelegenheid tot deel name aan een fietstocht met rou tebeschrijving TCA en doorlo pende fototentoonstelling over het boekje 'Aardenburg' van Peter en Neil Verdurmen in mu seum. Hoofdplaat Op het dorpsplein start zaterdag om 9.00 uur het vlag hijsen, waarbij Oefening Baart Kunst het Wilhelmus speelt. Vervolgens gaat men onder muzikale bege leiding naar het sportveld, waar de kinderspelen worden gehou den. Om ongeveer 11.30 uur terug naar dorpsplein voor tractatie. Daar worden tot ongeveer 15.30 uur oud-hollandse kinderspelen gehouden. Om 16.00 uur is de traditionele veteranenwedstrijd op het voetbalveld en om 19.00 uur gaat een lampionoptocht door het dorp met muziek van Oefening Baart Kunst. IJzendijke Het Oranjecomité IJzendijke heeft het programma rond. Na het hijsen van de vlag om 10.15 uur op de markt en het spelen van het Wilhelmus is er een optocht door het dorp met mede werking van Geduld Overwint. De IJzendijkse jeugd tot en met groep 4 is dan met versierde fietsen aanwezig. 10.30 uur ju niorenzeskamp op de Markt, na terugkeer van de optocht, om 10.45 uur volkssporten in het jeugdgebouw. Om 14.00 uur zeskamp voor per sonen vanaf 16 jaar op de Markt, 18.00 uur prijsuitreiking, show band Jeugdbelang geeft om 18.15 uur een show, 19.00 uur hardlopers in actie, 20.30 uur oranjebal in café Les Amies. Zuidzande Het Zuidzandse oranjecomite heeft voor 29 april een keurig programma in elkaar gestoken. 09.30 uur kinderspelen, 14.00 uur fietsenrit met opdrachten (inschrijven De Rode Leeuw), 14.00 uur bingo voor 65-plussers (De Zwaan), 19.30 uur prijsuit reiking fietsenrit in De Zwaan, 21.00 uur rondgang met lam pionnen begeleid door de mu ziekvereniging Veronica. Breskeiis Breskens neemt aanstaande vrij dag al een voorproefje op het koninginnefeest. De r.-k basis school De Schelphoek verzorgt 's morgens het programma voor de basisscholen. De groepen 3 tot en met 5 hebben een spelcircuit en een voorstelling. De groepen 6 tot en met 8 krijgen een vosse- jacht voorgeschoteld en even eens een voorstelling. Het pro gramma vindt plaats rondom de Schelphoek in de Europastraat en start om 9.15 uur. Rond 11.45 zijn de festiviteiten afgelopen. Zaterdags neemt Oranjevereni ging Prinses Christina de festivi teiten voor haar rekening. Voor de kleuters is er een poppenthea ter in de Uitkomst vanaf 9.30 uur. Tevens is er 's morgens een etalagewedstrijd voor de jeugd van de basisscholen. Het mid dagprogramma begint om 13.30 uur met een videofilm in de Blazer voor de onderbouwgroe- pen en om 15.15 uur voor de bovenbouwgroepen. Om 13.30 uur een Oranjebolling in de Arjoanbolbaan en spring kussen op het Oranjeplein. Dit duurt tot 17.00 uur. Om 19.30 uur begint de playbackshow, eveneens in de Blazer. Om de zelfde tijd begint ook de biljart wedstrijd in café 't Zonneke. Hengstdijk Op het plein van de St.-Jozef- school zijn er spelletjes voor jong en oud. Ook kan men er terecht voor warme wafels met een bak je koffie. Tevens is er een grote rommelmarkt met heel veel mooie spulletjes. Aanvang van alle activiteiten is om 9 uur 's morgens. Nieuw-Namen Zaterdag is er om 10.00 uur een samenkomst voor de groepen 1 tot en met 6 van de basisschool. Op het programma voor deze groepen staan het fietsen versie ren, de fietstocht en het doolhof lopen. Groep 7 en 8 van de basisschool brengen om 10.00 uur een bezoek aan het sluizen- complex van Kallo. Om 13.30 uur vangt de Vlaamse Kermis aan op het Anthonius- plein. De muziek wordt verzorgd door de boerenkapel De Wroe- ters. Er worden meer dan 10 spelen opgesteld en er worden wafels gebakken, 's Avonds is er een muzikale rondgang onder leiding van de fanfare De Schel- dezonen. Zuiddorpe Kinderen van de basisscholen laten zaterdag om 9.30 uur bal lonnen op in Koewacht. Aanslui tend geeft Frans de Schepper een optreden. De kinderen gaan met de bus terug naar Zuiddorpe waar om 13.30 uur een dropping voor de groepen 5 begint. Die start bij 't Kaaike. Om 14.00 uur is er een puntenschieting staan de wip voor leden van St. Sebas- tiaan, met aansluitend een gewo ne schieting. De groepen 1 tot en met 4 van het basisonderwijs doen tussen 14.00 en 16.00 uur spelletjes in de dorpskern. Van 18.30 tot 19.15 uur is er een koninginne- tocht per fiets voor jong en oud. Vertrek en aankomst bij 't Kaai ke. Tenslotte begint om 19.30 uur een seriekaarting in café 't Gemeentehuis. Van onze correspondent IJzendijke - De tentoonstel ling 'Foto's uit eigen streek' die van 4 februari tot en met 1 april in het Streek museum in IJzendijke werd gehouden heeft zeven prijs winnaars opgeleverd. Er waren 44 inzenders. Uit slag: le prijs D. Lybaert, IJzendijke, 2e prijs R. de Kraker, Terneuzen en P. de Smet, IJzendijke, 3e prijs I.Bruijnooge, Breskens en C. Stuy, Terneuzen. 4e prijs E. de Kubber-van Houdt, Ter neuzen 5e prijs P.Verweire, IJzendijke. T

de Stem | 1995 | | pagina 21