Knoflox Schaduw over Lloyds of London Duisenberg tegen lagere lasten Duisenberg wil beter 'Europees rapport' Energiegebruik blijft wereldwijd stijgen linder' Jospin campagne in Suiker Unie met Deli Universal in specerijen Winst Jospin deert Parijse beurs niet DE STEM ECONOMIE A5 ITENLAND kort ten weer op s voor Palestijnen r met terugtrekking plomatieke post' af van Venetiaan elkom in Turkije Aanbieding geldt alleen dinsdag en woensdag President De Nederlandsche Bank wil verdere verlaging financieringstekort Liquidatie Tanco onzeker door miljoenenclaim schuldeiser Winst DNB meer dan gehalveerd KOP MUNT Libresse tristesse ECONOMIE KORT Cao-gesprek landbouw afgebroken ife: snel naar HAMBURG? EINDHOVEN AIRPORT! DINSDAG 25 APRIL 1995 INSDAG 25 APRIL 1995 A4 root-Brittannië heeft gisteren acht ie ervoor zorgden dat zijn regering het Lagerhuis kon beschikken, op. tie opgenomen. Er is Major met he in vooruitzicht veel aan gelegen de n. steunen tijdens een motie van ver erden daarop uit de fractie gezet zijn grenzen heropend voor 26.000 schikken over een werkvergunning hen hebben 22.000 van de gelegen- militaire zegsman. Israël had bij het aasfeest, ruim een week geleden de risico's van aanslagen te verminde- an Buitenlandse Zaken Juppé heeft edreigd met terugtrekking van de als het op 1 mei aflopende staakt- Frankrijk eist dat de VN-Veilig- snië meer respect afdwingt voor de Onlangs werden kort na elkaar twee hoten in Sarajevo. Vorige week had gedreigd met terugtrekking van de aanse president Mandela heeft giste- een hoge diplomatieke post verdient, getalenteerde jonge mannen in dit nschuldig is verklaard," aldus Man- rzoek van een gerechtelijke commis- rkleider zich niet schuldig heeft ge- aties. zijn benoeming tot ambassadeur van Naties in Genève, om de regering niet adat de beschuldigingen tegen hem verdacht hulpgelden voor persoonlij- -;kt. elingen rond het voortbestaan van de e Nieuw Front zijn in de adviesraad Vooruitstrevende Hervormings Partij) ident Venetiaan af te zetten. De VHP n stelde een 'zakelijke' verklaring in e VHP-adviesraad Radhakishun kan t verder. De ondernemer Atta Mungra, aad is, beschuldigt de president van ep vrijdag op door uitspraken van Ve- regeringspartij Nationale Partij Suri- op onbetrouwbaarheid van de VHP, er Jaggernath Lachmon de leider is. kse minister Gürpinar (Toerisme) heeft d tussen zijn land en Nederland bena men tussen Nederlanders en Turken," n zullen volgens hem de Nederlandse rwelkomen. gevraagd of Nederlandse toeristen in uden worden behandeld nu de verhou- is bekoeld. Dit weekeinde nog demon- Den Haag tegen het Koerdisch parie twee weken geleden in Den Haag werd ntskandidaat Lionel Jospin gunt zich errassende overwinning bij de eerste stemmen over te nemen. „Daar is geen sprake van," aldus een van de woordvoerders, maar minister van Buitenlandse Zaken Juppé verklaarde dat de kiezers van Le Pen 'zich om legitieme zaken zor gen maken'. „Daar moeten we rekening mee houden. Onder die problemen zit het conserveren van een bepaalde vorm van nationale identiteit." steren 'e on- erwin- spin. ration, ui en e be- agina's de arti- verras- bekend ération m Jos- sprak 'Jospin erande- van de le beide zouden Jean- locialis- esugge- val gaat htse lei van de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Boor Bob van Huët Londen - De toekomst van het wereldberoemde verzekering sconcern Lloyds of London is onzeker nu duizenden zogehe ten 'Names', individuele in vesteerders met ongelimiteer de aansprakelijkheid, niet in staat blijken hun verplichtin gen na te komen. Volgens bronnen in de Londense City riskeert 's werelds oudste en meest prestigieuze verzekeraar tekort te schieten bij een komen de solvabiliteitscontrole door het Britse ministerie van Handel en Industrie. Dat zou als gevolg Lunnen hebben dat Lloyds in de huidige vorm wordt opgeheven. Lloyds of London, dat de afgelo- pen jaren een dikke 25 miljard gulden verloor aan kolossale schadeclaims na een ongekende reeks van natuurrampen (orkaan Hugo), ongelukken (Piper Alpha) en gevallen van milieuvervuiling (asbest in de VS), heeft bij elkaar nog zo'n slordige zeven miljard gulden te vorderen van de 'Na- mes'. Tot een tien jaar geleden waren dat meestal zeer welge stelde Britten die waren aange trokken door buitengewone divi denden bij riskante verzekerings contracten. Gedurende bijna 300 jaar bleken Lloyds' contracten inderdaad zeer lucratief. Maar sinds vijf jaar veranderde het goudmijntje van de upper class in een put van ellende gezien de ongelimiteerde aansprakelijkheid van de inves teerder. Tal van vooraanstaande families hebben huis en haard moeten verkopen om hun ver plichtingen na te komen. Een aantal wanhopige 'Names' pleeg de zelfmoord. Nu de reserves bijna op zijn en Lloyds zelf krap bij kas is komen te zitten zouden de 'Names' hun verplichtingen moeten nakomen. Voor de laatste verliezen heeft de verzekeraar hen een rekening voorgelegd van 4,5 miljard gul den. Die komt bovenop de vorige van 2,5 miljard van het voor gaande boekjaar. Van dat laatste bedrag blijkt nu maar heel wei nig betaald. Tussen de 7500 en 9000 'Names' - met een jaarschuld van gemid deld 300.000 gulden - zouden al bankroet zijn. Degenen die nog wel over voldoende middelen be schikken weigeren echter te beta len. Dit omdat tegen Lloyds vele processen zijn aangespannen we gens verdenkingen van fraude en verkeerde behandeling van in vesteerders. „Het zou geen ramp zijn als Lloyds failliet gaat," meent een woordvoerder van de belangen vereniging Lloyds Names Associ ation. „Misschien is het voor ie dereen wel het beste deze Lloyds op te heffen en een nieuwe firma te bouwen op de as van de oude. Zoals de zaken er nu voor staan is het geld storten in een bodemloze put aangezien er steeds weer nieuwe claims komen door on voorzichtig afgesloten contrac ten." Met name de aansprakelijkheid voor het opruimen van asbestver- vuiling in de Verenigde Staten dreigt Lloyds miljarden te gaan kosten en bedreigt tal van Britse 'Names' met faillissement. Een voorlichter van Lloyds er kent dat de directie 'voor belang rijke besluiten staat', maar dat er niet aan wordt gedacht Lloyds op te heffen. „We hebben de grootste verliezen gehad en zijn nu weer winstgevend. Op dit moment hebben vertrouwen dat we oplos singen zullen vinden voor deze problemen." Ingewijden in de Londense City menen echter dat Lloyds of Lon don zonder een belangrijke kapi taalinjectie mogelijk een zelfde lot zal zijn beschoren als de al even illustere Barings Bank. Vol gens de Britse krant Daily Mail staan in Londen 60.000 banen op het spel als Lloyds zinkt. Van onze redactie economie Amsterdam - Niet lastenverlichting maar verder terugdringen van het financieringstekort moet voorrang krijgen. Volgens president W. Duisenberg van De Nederlandsche Bank is de doelstelling van het kabinet om het tekort te verlagen tot 2,7 procent 'weinig ambitieus'. In zijn toelichting op het jaarver slag van de centrale bank riep hij gisteren op 'alle voordelen van een eventueel meevallende eco nomische groei te gebruiken voor het reduceren van het tekort'. Duisenberg vindt het verkeerd dat het kabinet in 1995 en 1996 al meer dan de 9 miljard die voor de gehele regeringsperiode was bedoeld, wil aanwenden voor las tenverlichting. Voor hem is 5 a 6 miljard al voldoende. Nederland heeft een lager over heidstekort nodig om te voldoen aan de voorwaarden die gelden voor toetreding tot de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) in 1999. Vooral de hoge schuld staat deelname in de weg. Om aan de eisen te voldoen, mag het tekort van de bankpresident jaarlijks niet meer dan 1 procent van het bruto binnenlands produkt be dragen. De verlaging tot 2 procent in het afgelopen jaar is volgens Duisen berg vooral te danken aan belas tingmeevallers en de opbrengst van de verkoop van staatseigen dommen als het belang in Ko ninklijke PTT Nederland. Gecor rigeerd voor deze incidentele fac toren is het tekort vorig jaar zelfs licht gestegen tot 3,4 procent Duisenberg zei gisteren dat erva ringen in andere landen leren dat gezonde overheidsfinanciën ook bijdragen aan herstel van de werkgelegenheid. Om meer ba nen te kunnen scheppen, zal in het bedrijfsleven moeten worden vastgehouden aan loonmatiging. Volgens Duisenberg kunnen de lonen juist nu laag worden ge houden, omdat de prijzen naar verwachting minder zullen stij gen dankzij de verzwakking van de Amerikaanse dollar. Hij acht het 'niet onmogelijk' dat de infla tie (vorig jaar 2,7 procent) in de loop van 1995 onder de 2 procent uitkomt. Het probleem van de werkloos heid wordt volgens Duisenberg veroorzaakt door het snel groeiende aanbod op de arbeids markt. „Een daling van de werk loosheid zit er overigens aan te komen," stelt Duisenberg. De regeringspartijen WD en D66 onderschrijven het pleidooi van de president van De Nederland sche Bank om het financierings tekort enthousiaster te verminde ren. De PvdA ziet daarin geen heil en vreest voor de sociale samen- hang.De WD liet bij monde van financieel-economiseh specialist De Korte weten dat het advies van Duisenberg om het financie ringstekort ambitieuzer aan te pakken 'niet genegeerd mag wor den'. Het CDA-kamerlid De Jong liet zich in dezelfde zin uit. Ook Tweede-Kamerlid Schimmel van D66 zei meer geld voor het finan cieringstekort beschikbaar te willen stellen. Van Zijl van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is een andere mening toegedaan. Het regeerak koord kent volgens Van Zijl een evenwicht tussen drie belangrij ke onderdelen: reductie van het financieringstekort, een zo ge richt mogelijk werkgelegenheids beleid en instandhouding van so ciale samenhang. Dat laatste as pect mag van hem niet in het ge drang komen. Bij de werkgevers was ook VNO- NCW voor de oproep van DNB voor een ambitieuzer tekortbe leid. Het MKB Nederland daar entegen wil meevallers voor extra lastenverlichting blijven gebrui ken. De FNV ontdekt in het jaarver slag van DNB een 'minder luide roep om loonmatiging'. Wel over drijft de centrale bank 'schrome lijk' over overheidstekort. Neder land ligt volgens de FNV al aar dig op koers. Van onze verslaggever Breda - Suiker Unie uit Breda en Deli Universal uit Rotterdam voegen hun specerijenactiviteiten samen. Hierdoor hopen zij sterker te staan bij de expansie in Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk en Duitsland. De coöperatie Suiker Unie krijgt een meerderheidsbelang, heeft deze gisteren bekend gemaakt. 'rettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe pt0^_ Woordvoerster W. van Oorschot van de Suiker Unie spreekt van Een 'verloving'. „De nadere de tails zullen de komende weken en maanden worden uitgewerkt." Bij de combinatie werken drie- honderd mensen. Op termijn is "iet uitgesloten dat er arbeids plaatsen verloren gaan als som mige vestigingen samengevoegd worden, aldus de woordvoerster. Hoeveel banen er verdwijnen, wordt aan het eind van de zomer Pas duidelijk. Uiterlijk 1 septem ber krijgen de werknemers hier over uitsluitsel. He joint venture haalt dit jaar een omzet van ƒ140 miljoen. On geveer zestig procent van de om- Jet is afkomstig van Suiker Unie. Hoe groot het aandelenbelang wordt van Suiker Unie, wil ze Jiet bekend maken. Volgens de woordvoerster wor den de Noordwesteuropese lan den het nieuwe groeiterrein. Deli Suiker Unie zijn tot nu toe oeel erg sterk gericht op Neder land en België. Waar het hoofd kantoor komt te staan, is nog niet duidelijk. Suiker Unie bezit de leveranciers kuijpers van den Boom (Putters- uoek), Degens (Vlaardingen) en "'jko uit Nijkerk. Wijko, verko per van sauzen en specerijen, le- 'ert aan professionele keukens en Horeca. In België is het de ei genaar van het bedrijf Specico. kuijpers van den Boom levert aan de voedings- en genotmidde- emndustrie. Steeds vaker gaat Hierbij om speciaal op maat ■"Wikkelde ingrediënten. De- De verkiezing van een socialist tot president zorgt meestal voor lagere beurskoersen, bevreesd als de financiële wereld is voor teveel overheidsbemoeienis. De verkiezingswinst die de Franse so cialist Lionel Jospin zondag behaalde, kon gisteren echter geen onrust op de Parijse beurs teweeg brengen. Het zit er immers dik in dat zijn tegenstrever, de conservatieve Gaullist Jacques Chirac, hem in de tweede ronde van de presidentsverkiezing op 7 mei zal verslaan. foto epa Van onze rechtbankcorrespondente Breda - De liquidatie van looierij Tanco in Dongen en lederfabriek Libo in Rijen staat op losse schroeven door een claim van twee miljoen gulden van Ledermaatschap pij Coremans. Het bedrijf dat in 1991 een lening van acht miljoen gulden aan de ondernemingen verstrekte, eiste gisteren in kort geding voor de rechtbank in Breda het resteren de deel van de schuld op. De laat ste aflossing van twee miljoen gulden was gepland voor decem ber. Om het gevaar voor een faillisse ment van Libo en Tanco af te wenden, besloten de partijen na afloop van de zitting nog een laatste poging tot overleg te doen. Als er geen oplossing komt, volgt de uitspraak van de rechtbank president op dinsdag 2 mei. Libo en Tanco vroegen eerder dit jaar collectief ontslag aan voor het personeel. Inmiddels is in sa menwerking met de bonden een sociaal plan opgesteld en bestaan er afspraken met de bank en de crediteuren. Raadsvrouwe mr. N. Sinjorgo verwachtte dat alle schuldeisers betaald kunnen worden. Ook Coremans was volgens haar op de hoogte gebracht van de li quidatie. Dit ontkende raadsman mr. J. van Lotringen. Zijn cliënt zou slechts via de media geïnfor meerd zijn. „Coremans zit in de laatste wa gen. Er is overlegd met de werk nemers en de crediteuren, maar mijn cliënt moet zijn beurt maar afwachten." Het eigen vermogen van de ondernemingen maakte in zijn ogen een versnelde aflossing mogelijk. Maar volgens mr. Sinjorgo zit het eigen vermogen nog in machines en voorraden: „Als er nu twee miljoen moet worden overge maakt, zal zeker surseance van betaling volgen en mogelijk een faillissement." gens heeft zich toegelegd op de slagerijen en de poelierssector. Deli Universal uit Rotterdam, onderdeel van het Amerikaanse Universal Leaf Tobacco, contro leert Jadico Specerijen, Van Dorp (Amersfoort) en Noordam. Noor- dam is in België de grootste ver koper van kruiden, specerijen en sauzen aan de slagerij sector en het grootwinkelbedrijf. Jadico importeert vooral specerijen. Van Dorp produceert al bijna hon derd jaar kruidenmengsels voor de slagerij sector. Bij de Voedingsbond FNV was gisteren niemand in staat een reactie te leveren. Amsterdam - De nettowinst van De Nederlandsche Bank is vorig jaar meer dan gehalveerd van 2.787 tot 1.250 miljoen. De for se daling is het gevolg van het scherp terugvallen van de rente inkomsten. In zijn toelichting op de resulta ten gaf president dr. Wim Dui senberg gisteren toe dat ook voor DNB de ontwikkelingen op de kapitaalmarkten vorig jaar een verrassend verloop hadden ge kend. DNB hecht zich als centra le bank minder aan de resultaten dan een normale handelsbank. De winsthalvering is wel van be lang voor de Staat, die volgens Duisenburg ongeveer 95 procent van de winst krijgt toegeschoven. Door Peter Scholtes Amsterdam - De valutaschommelingen in het najaar hebben het volgens presi dent dr. Wim Duisenberg van De Neder landsche Bank (DNB) nog eens onder streept: Europa moet maar snel toe naar een Economische en Monetaire Unie, met maar één munt. Als Nederland in 1999 tot die 'eredivisie' wil behoren, moet het wel een tandje bijzetten. Op het tussenrapport prijken nog twee onvol doendes: een lichte voor het overheidstekort en een dikke voor de staatsschuld, zo blijkt uit het jaarverslag over 1994. Volgens Duisenberg zou het leven met een in monetaire zin verenigd Europa zoveel een voudiger zijn. Op het moment voelt het be drijfsleven zich in zijn handelen beperkt door onzekerheid over de waarde van de munteen heden van andere landen. De ten opzichte van gebieden met zwakke va luta zo harde gulden maakt bovendien expor terende ondernemingen het leven zuur. De nadelen van die hardheid raken Duisenberg niet ('aan dat beleid danken we ook een lage rente en inflatie'), maar hij kent wel een op lossing voor het probleem: zo snel mogelijk een economische en monetaire eenheid vor men, met aan elkaar vastgeklonken munten. Volgend jaar wordt voor het eerst bekeken hoeveel landen klaar zijn voor de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Duisenberg verwacht niet dat een groot aantal lidstaten dan al aan de voorwaarden voldoet, wèl voor ziet hij twee jaar later het besluit dat per 1 ja nuari 1999 een behoorlijk aantal landen zal toetreden tot de EMU. Degenen die in aanmerking willen komen, moeten in de tussentijd hun economieën zo veel mogelijk naar elkaar toe laten groeien. Strikt genomen voldoet momenteel alleen Luxemburg aan de normen die zijn opgesteld voor inflatie, rente, overheidstekort en staats schuld. Anderen (Duitsland, Ierland, Verenigd Ko ninkrijk) zijn op de goede weg en ook Neder land 'zit er vlakbij', zei Duisenberg gisteren in zijn meest optimistische moment. Nederlands grootste zorg is de overheids schuld, die eigenlijk de 60 procent van het bruto binnenlands produkt niet te boven mag gaan. Vorig jaar wist ons land het percentage terug te brengen van 81 tot 78 procent, maar dat was te danken aan een door incidentele pos ten (belastingmeevallers, verkoop van staats belangen als KPN, kasschuiven) tot 2 procent teruggedrongen financieringstekort. Met een huidige regeringsdoelstelling voor het tekort (minder dan 3 procent) zal de schuld blijven hangen rond de 80 procent en dat betekent een dikke onvoldoende op het tussenrapport: weliswaar is 60 procent geen harde eis, maar wèl staat in de voorwaarden dat de schuld 'in een bevredigend tempo in die richting moet dalen'. In de komende tien jaar zou Nederland het te kort volgens de EMU-definitie dan jaarlijks moeten beperken tot 1 procent van het bruto binnenlands produkt. De 2,7 procent die het kabinet voor ogen heeft voor het einde van de kabinetsperiode (bij een meevallende econo mische groei), is volgens Duisenberg dan ook 'weinig ambitieus'. In 1994 moest voor het financieringstekort volgens de EMU-normen zelfs nog een onvol doende worden genoteerd. Waar het werkelij- ke tekort dank zij incidentele baten fors daal de, viel het geschoonde resultaat met 3,4 pro cent nog iets hoger uit dan de 3,3 procent voor 1993. „Hier steken de prestaties schraal af tegen die in Duitsland," sneert Duisenberg, onder ver wijzing naar de 2,5 procent die de Oosterbu ren scoorden ondanks de schok van de een wording van Oost en West. Zo moet het tekort dus terug. Al was het niet voor de kwalificatie voor de EMU dan zeker ook voor 's lands eigen welvaren, betoogt Duisenberg. De overheidsschuld frustreert al jaren de mo gelijkheden op de begroting: vorig jaar be droeg de rentelast meer dan 14 procent van de totale rijksuitgaven. Bovendien moet Neder land vooruitlopen op de hoge kosten die de vergrijzing in de komende jaren meebrengt, vindt de bankpresident. Duisenberg ziet in tekortreductie ten slotte ook een belangrijk instrument om de werk loosheid te bestrijden. Onvermoeid predikt Duisenberg zuinigheid, ook nu de economie er de vaart in heeft. De lonen mogen niet te hard stijgen. Niet alleen omdat zich een ideale kans aandient om ge bruik te maken van het vermoedelijk lage in- flatiepeil, dank zij de lage - volgens hem ove rigens ondergewaardeerde - stand van de dol lar. Van Duisenberg hoeven de Nederlandse on dernemingen nog niet teveel van hun winsten door te geven aan de werknemers. Hoewel de resultaten vorig jaar sterk verbeterden, is nog maar de helft goedgemaakt van de verslechte ring die sinds 1990 is opgetreden. De overheid is naar de maatstaven van de eer ste bankier van het land in ieder geval te goedgeefs. De voorgestelde lastenverlichting ter hoogte van 10 miljard voor de jaren 1995 en 1996 overschrijdt al het voor de gehele ka binetsperiode bedoelde bedrag van 9 mil jard. Duisenberg noemt het 'misplaatst'. Neder land is met zijn lastenverlichting 'nog vóór het startschot vertrokken, ver voor al zijn on ze Europese partners uit'. Dat past niet voor een land dat nog zoveel onvoldoendes moet goed maken. Het is tijd voor baanbre kende nieuwe ideeën. Verleg de grenzen! Blijf niet steken in de waan van de dag, die al snel gisteren blijkt te zijn. Kom op, reclame-mensen. Re ken nou eens voor goed af met dat imago als zouden jullie niet creatief en gedurfd weten af te rekenen met de maandelijkse stonden, die het vrouwenleven zoveel zwaarder maken dan dat van de andere menssoort. Die laatste poging van Libres- se was het toch net niet? Die vreselijke personeelsman, die achter zijn bureau op en neer ijsbeerde en pathetisch als een soort Italiaanse operazanger alle ongemakken van de vrou welijke cyclus tot de categorie bedrijfsrisico's schaarde. Nou ja. De juf die het aanhoorde had natuurlijk die man eens flink van katoen moeten geven. Li ve! Maar wat deed deze ont stellende tut? Ze pakte een maandverbandje, kiepte een flesje inkt om en stak het (u weet het: gelukkig geheel dro ge absorptie-)lapje als een po chet in de borstzak van de hu- man resource manager, zoals het hoofd personeelszaken wel heet om zijn salaris te recht vaardigen. Vervolgens liep de op voor hand afgewezen sollicitante even pardoes als kordaat de kamer uit. De dikke man bleef ontredderd achter. Is dat nou zo? Natuurlijk niet. De man krijgt zijn zin. Dat de juf laat zien haar bureau te kunnen opruimen als een be kertje koffie omvalt, zal hem toch een zorg zijn? En hij is goedkoop van die griet af. De volgens hem slechts drie van de vier weken arbeidsproduk- tieve kracht verlaat eigener- wege het bedrijfsgebouw en hij neemt een vlotte jongeman aan wiens produktiviteit pas in de penopauze door zijn hor monen wordt geremd. Een heel onbevredigend einde derhalve van deze reclame, die als een 'Libresse tristesse' ab soluut tot de dieptepunten van het hedendaagse commercieel televisiegeweld mag worden gerekend. Het filmpje slaat niet alleen nergens op. zonder een moment van achtzaam- heid is het een volstrekt so ciaal onrechtvaardig geheel. Door Willem Reijn Libresse heeft de kans laten liggen om op originele wijze taboes te doorbreken en daad werkelijk een spraakmakend reclamefilmpje neer te zetten. De juf had hier live en wel schaamteloos haar gebruikte 'draiwief-opslorper' uit de broek moeten halen, als een daad van strijdvaardig feminis tisch tegengeweld het lapje in de schuimende bek van de pz- man moeten wringen om ver volgens met een licht sadis tisch genoegen te zien hoe de man spartelend zou verstikken in de door hem zo gehate hulp middelen ter bestrijding van de ongenoegens van de levens cyclus. Zoals de grote Zuidameri- kaanse vrijheidsstrijders met een overdosis aan pathos hun bloed gaven voor de bevrijding van de door de industriëlen en grootgrondbezitters geknech te bevolking. Ja, dit zou een meeslepende revolutie kunnen zijn met rode baniers en afge slachte kapitalisten. Ik geef toe. Het is wellicht een al te absurdistisch en moder nistisch scriptje. Maar wat doet dat er toe? Als Paul de Leeuw leuk is. als Youp van 't Hek leuk is, als W.T. Schip pers leuk is, waarom zou dit dan niet leuk zijn? Of in elk geval spraakmakend? En u weet toch: het geeft niet wat ze over je zeggen, als ze maar over je praten. Dus Libresse, Always, wie laat de Nederlander nou eens we ten dat je voor een lekke vul pen een vloeiblad of een stuk je keukenrol pakt en dat maandverband voor iets an ders is? Vooral ook: wie durft toe te geven dat je van een dun verbandje niks gelukkiger wordt? Den Haag - De Voedingsbond FNV en de Industrie- en Voedings bond ÖNV hebben gisteren de onderhandelingen voor een cao voor de landbouw afgebroken. De bonden en de Federatie van Land- en Tuinbouworganisaties Nederland waren voor de derde keer rond de tafel gaan zitten. Het gaat om een cao voor 14.000 werkers in de landbouw. Het overleg stond onder druk omdat de werkgevers vorige week de onderhandelingen voor de tuinbouw-cao hebben afgebroken. De bonden presenteerden de werkgevers gisteren een pakket maatregelen. Daarin werd onder meer voorgesteld het overwerk en uitzendwerk terug te dringen, de uitstroom van jongeren in de landbouw tegen te gaan, de positie van oudere werknemers te ver beteren, de scholing te intensiveren en de automatische prijscom pensatie te handhaven.De werkgevers willen volgens de bonden niet echt onderhandelen en sturen aan op een cao-loze periode. Parijs (anp) - De wereldvraag naar energie zal de komende vijf tien jaar aanzienlijk groeien. Het verbruik neemt tot het jaar 2010 met 35 a 45 procent toe, waarbij de vraag naar aardgas met een groei van 30 a 55 procent het snelst toeneemt. Dat stelt het Internationale Ener gie Bureau (IEA) in zijn maandag gepubliceerd jaarrapport onder de titel World Energy Outlook. In Europa zal de vraag naar gas verdubbelen. Westeuropese lan den zullen over vijftien jaar voor de helft afhankelijk zijn van de invoer van gas uit Rusland, Noord-Afrika en het Middenoos ten. Vergeleken met steenkool en olie is gas goedkoper en milieu vriendelijker, aldus directeur Ro bert Priddle van het IEA. Het bureau is onderdeel van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarin de 25 rijkste lan den zijn verenigd. De vraag naar olie gaat met 35 a 40 procent omhoog. Het aandeel van de Oeso-landen in de wereld vraag zal tot het jaar 2010 duide lijk afnemen. Het aandeel van de landen van buiten de Oeso gaat omhoog van ongeveer een derde nu naar de helft straks, aldus Priddle. Het IEA tekent hierbij aan dat de vraag naar olie vooral uit de transportwereld komt. Momen teel slokt deze sector ongeveer 50 procent van het wereldverbruik van olie op. Over vijftien jaar zal dat meer dan 60 procent zijn. In 2010 wordt ongeveer 90 pro cent van de energiebehoefte uit de fossiele brandstoffen gehaald, wat zijn uitwerking op het broei kaseffect niet zal missen, aldus het IEA. De uitstoot van kool- dioxyde zal bij het uitblijven van duidelijke politieke beleidswijzi gingen gelijke tred houden met de groei van het energieverbruik. Dat houdt in dat over vijftien jaar de uitstoot ongeveer 30 a 40 procent kan zijn toegenomen. Deze toename zal naar verwach ting in vrijwel alle regio's plaats hebben. Voor de ontwikkeling van de prijzen van olie en gas hanteert het IEA twee scenario's die beide de groei in de vraag kunnen ver tragen. In het ene geval verwacht het IEA toenemende energiebe sparingen en een efficiënter ge bruik. In dit scenario blijven de prijzen gelijk. In tweede geval rekent het in Pa rijs gevestigde instituut op een beperking van de vraag door ho gere prijzen. In dit scenario zal de prijs van een vat olie in 2005 on geveer 28 dollar bedragen verge leken met ongeveer 20 dollar op dit moment. De prijs van gas zal ruwweg een zelfde stijging vertonen. Hierbij dient te worden aangetekend dat de prijsstijging hoger uitval dan op het eerste gezicht lijkt, omdat het IEA bij zijn studie is uitge gaan van een hogere dollarkoers dan de huidige, zeer lage notering van de Amerikaanse munteen heid. (ADVERTENTIE) met doorverbindingen wereldwijd Ook rechtstreeks naar 10 andere bestemmingen Gratis nieuwe dienstregeling: bel 040-524255

de Stem | 1995 | | pagina 5