CPB ziet Betuwelijn niet zitten Onze Top 10 van deze week. o >men binnen 'Racisme verdient nog hardere aanpak' Brandweerlieden bewijzen laatste eer 4Niet altijd sollicitatieplicht Jellinek-ldiniek: Drug-oorlog is niet te winnen o Fokker profiteert dit jaar al van aankoop Apaches Onder economen BINNENLAND A3 Agenda Rekenmeesters Planbureau voorzien hogere kosten en lagere opbrengst DE STEM COMMENTAAR Nederland wil B ossenv erdr ag 1 BINNENLAND KORT Aspergetelers dreigen met rechter Tweeduizend kilo marihuana onderschept 'Verplicht pensioen kan lager' Advocate: 'Justitie achter inbraak' O O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. INSDAG 25 APRIL 1995 A? jjESTEM DINSDAG 25 APRIL 1995 ïnt op het Binnenhof tegen de Turkse aarmee Koerden in Nederland hun ïtepunt de oprichting van hun parle- in tegen de borst. foto anp foto de stem/johan van gurf De I van zijn door dop- ■oeve nlijk Bur- ster- t dat 'hrij- s. ihard ge- het ieder. Maar helaas is dit dagelijks realiteit, zoals voor kinderen di uit de ouderlijke macht wordei weggehaald," stelde Marijnen. Pieter Joost van Roosendaal lig nog in het St.Franciscus-zieken huis, waar gisteren veel tele toontjes binnenkwamen over di vondeling. Zij werden echti zonder uitzondering doorverw* zen naar de politie. Nu de officier van justitie di baby officieel heeft toever trouwd aan de Raad voor di Kinderbescherming, komt Pieti Joost voorlopig onder het van die raad. Na drie maandei moet een definitief besluit gen over de toekomst van hel kind. den niet eens meer op. Voor hen is politiek zo langzamerhand niet veel meer dan Ajax-Bayern München. Het gaat om de pun ten. Niet om het fatsoen, laat staan om de voorbeeldfunctie. We moeten dan ook niet ver baasd staan als we dit soo» politici binnenkort nog eens aantreffen op de middenstip. de pauze van een voetbalwed strijd. Desnoods begeleid door Peter Koelewijn en André RieU samen. Want plagiaat en slechte smaak kennen toch geen gren zen? Je hoort het ze al zingen- „Winnie, Winnie, who the fuck is Winnie." de meer emand i heeft k om elang- im het n zien weer litieke bij en van in de platte merie- Belangrijkste onderwerp op <y agenda van de Tweede Kamer i deze week het voorstel van mi nister Ritzen om een prestatie beurs voor studenten in te voe ren. Verder wordt gesproke over de auteurswet, chemisch wapens en de arbeidstijdenwe^ In commissies komen onder an dere aan de orde het voorst om op Schiphol voor alle Passa~ giers weer paspoortcontrole 1 te voeren en de manier waarop Justitie met informanten om gaat. De Eerste Kamer pra^ vandaag over kinderbijslag studiefinanciering. Utrecht (anp) - Het Landelijk gureau Racismebestrijding wil dat justitie nog harder op treedt tegen racisme en racis tisch geweld. get bureau constateert tevreden jat het Openbaar Ministerie lOtó) al forse stappen heeft gezet, fflaar dringt aan op 'optimale strafrechtelijke bestrijding van rassendiscriminatie'. Voorzitter H Schillevoort zei dit gisteren in Utrecht bij de viering van het tienjarig bestaan van het bureau. Volgens minister Sorgdrager van justitie krijgt het OM steeds jaeer discriminatiezaken te be handelen. In 1992 waren dat er 99. Dat aantal verdubbelde in 1993 tot 188. De stijging heeft zich ook in 1994 doorgezet, hoe wel exacte cijfers over dat jaar nog niet bekend zijn. Sorgdrager beklemtoonde echter dat niet alle heil van justitieel optreden kan worden verwacht. Het strafrecht is in haar ogen slechts symptoombestrijder. „Strafrechtelijke afhandeling bestrijdt wel de uiting van voor oordelen, maar niet de vooroor delen zelf." De bestrijding daarvan moet in de maatschappij zelf worden ge zocht, stelde Schillevoort vast. Hij ziet een 'steeds groter wor dend maatschappelijk draagvlak voor acties tegen racisme'. Dat uit zich onder andere in de op stelling van bedrijven, organisa ties en individuen, die actiever optreden tegen uitingen van ra cisme. In dat verband vroeg hij Sorg drager wetgeving voor te berei den die mensen beschermt die zich in de eigen organisatie tegen racisme teweerstellen. Deze wet telijke bescherming is er nu nog niet. De situatie is zorgelijk, zo bleek uit zijn woorden. Uit en quêtes die het bureau regelmatig houdt, bleek dat bij de lokale an tidiscriminatiebureaus in 1991 ruim 1000 klachten binnenkwa men. Twee jaar later bedroeg dat aantal ruim 2000. Veel organisaties, bedrijven en instellingen hebben in 1992 een Algemene Verklaring tegen Ra cisme ondertekend. Er zijn er echter, die nog geen gevolg heb ben gegeven aan hun belofte bin nen de eigen organisatie ge dragscodes tegen discriminatie te ontwikkelen, zei Schillevoort, die hen dan ook opriep dit op korte termijn alsnog te doen. Hij hekelde opinievormers in de samenleving, die zowel de in houd als de toon van hun bood schap over integratie van alloch tonen hebben verscherpt. Hij doelde daarmee vooral op de ge ruchtmakende stellingnames van VVD-fractievoorzitter Bol- kestein. „Zij creëren een beeldvorming waarbij verschillende groepen nieuwkomers met diverse ach tergronden voor het gemak op één hoop worden gegooid. Door dit soort uitspraken denkt het publiek dat er strenger moet worden opgetreden tegen nieuw komers." De strenge wetten die daaruit voortvloeien zijn er al, getuige de inperking van het asielrecht. De nieuwe Vreemdelingenwet maakt de toegang tot een funda menteel rechtsmiddel als het ho ger beroep onmogelijk voor asielzoekers die dreigen te wor den uitgewezen. Kortgeleden heeft de Hoge Raad de regering geadviseerd dit beroep weer mo gelijk te maken. „Het LBR doet een dringend appèl op de rege ringspartijen dit advies op te vol gen," zei Schillevoort. ten onze Haagse redactie Den Haag - De aankoop van dertig Apache gevechtshelikopters levert le Nederlandse industrie dit jaar al voor 350 miljoen dollar aan tegen- orders op. Onder meer Fokker en Hollandse Signaal Apparaten kunnen opdrach ten tegemoet zien. De compensatieorders versterken de positie van de Nederlandse vliegtuigindustrie in Amerika tot in de volgende eeuw, al- Jus generaal Forster van het Amerikaanse leger gisteren tijdens een hoorzitting van de defensiecommissie in de Tweede Kamer. McDonnell 'Douglas en het Frans-Duitse Eurocopter met concurrent Tigre konden gisteren hun produkten en de tegenorders die ze aanbieden verdedigen. De Tweede Kamer beslist binnenkort of ze met de keuze van het kabi net voor de Apache akkoord gaat. De Apache-fabrikant onderhandelt nog over honderd miljoen dollar aancompensaties. Eurocopter roemde ie Tigre, omdat die moderner, onzichtbaarder voor vijandelijke radar systemen en twee keer zo stil als de Apache zou zijn. De drie omgekomen brandweerlieden namen volgens de Amsterdamse brandweer 'een weloverwo gen risico'. Lelystad (anp) - In het bijzijn van nagenoeg het complete brandweerkorps van Amster dam, de burgemeester van Amsterdam en vertegenwoor digers van brandweerkorpsen uit het hele land, is gistermid dag in Lelystad de 47-jarige Amsterdamse brandweerman Rob Maaskant begraven. Later op de middag vond in Lely stad de crematie plaats van de 31-jarige Johan Sonneveld. Van daag zal hun 45-jarige collega Bert Worst in Almere worden be graven. De drie brandweerman nen kwamen vorige week woens dag om het leven bij een brand in een lompenloods in Amsterdam Noord. De begrafenis van Rob Maaskant in Lelystad werd bijgewoond door bijna alle 600 leden van de Amsterdamse brandweer. Colle ga's van Maaskant vormden een erewacht voor de familie en droe gen de kist naar het graf. Burgemeester Patijn van Amster dam wees er in zijn toespraak op dat het grote aantal oude gebou wen in Amsterdam een extra risi co vormt voor de brandweerlie- FOTO ANP den. De drie omgekomen brand weermannen gingen vorige week woensdag een brandende lom penloods binnen om te zoeken naar eventuele aanwezigen. „Ze namen daarmee een welover wogen risico," sprak een woord voerder namens de brandweer. „De kans dat er nog mensen in de loods waren, was reëel aanwe zig." De brandweer van Amsterdam gaf alle medewerkers de moge lijkheid de uitvaart van hun col lega's bij te wonen. Voor noodge vallen zullen brandweerkorpsen uit de regio uitrukken. NET LIJKT WEL of de waarden van ons bestaan momenteel nog «hts vanuit economisch perspectief bekeken kunnen worden. Welk probleem er zich in onze samenleving ook voordoet, er zijn «tijd wel topeconomen te vinden die er hun mening over willen Heven. Eedoen daar niet terughoudend over. Sterker nog, ze manifeste ren zich gretig op ieder podium dat ervoor te vinden is. In kranten tijdschriften, op radio en tv, overal vind je hun visie terug. Op vallend facet daarbij is dat ze op absolute wijze hun eigen gelijk daimen, maar dat ze het ook op geen enkele wijze met elkaar eens njn. Dazer dagen woedt er weer een complete media-oorlog tussen de economen. De een bejubelt het voornemen de minimumlonen te Wagen, de ander spreekt er schande van. Over lastenverlichting '°or het bedrijfsleven zijn ze het ook allerminst met elkaar eens. «zelfde geldt voor de koppeling tussen lonen en uitkeringen en s%'ng van de loonkosten. Je president van de Nederlandse Bank, W. Duisenberg, mag zich Ult hoofde van zijn professie eenmaal per jaar officieel in de dis cussie mengen. Voor het overige speelt hij de man op de achter mond. Duisenberg laat die gelegenheid nooit onbenut. Zijn kantte- Wingen over het regeringsbeleid zijn per definitie heel kritisch en When vaak een pessimistische ondertoon. "°k ditmaal heeft Duisenberg zijn waarschuwingen in ferme be woordingen verpakt. Wat opvalt is echter dat ook hij tussen de dekt wo'ken enke'e hoopgevende zonnestraaltjes heeft ont- ^el vindt hij dat het kabinet niet de juiste accenten legt. In zijn vi- J rnoet er alles aan gedaan worden om het financieringstekort ten teru®te dr'n9en- Daarom geen lastenverlichting en de ijze- o voorwaarde dat opnieuw loonmatiging moet worden betracht, oris normaal dat de man die nauw betrokken is bij de totstandko- "9 van de Economische en Monetaire Unie (EMU), wil bereiken tover de toetreding van Nederland geen discussie mag bestaan. Hom'V00r het kabinet geldt uiteraard dat een goed financieel-eco- jnisch beleid moet worden gebouwd op een breed maatschap- glk draagvlak. tdraagvlak kan alleen worden bereikt wanneer tegenover loon- !taan"n e?n werkeliike groei van de werkgelegenheid komt te Wafi 's no9 steeds niet het geval. Het valt de bonden niet "Ik te nemen dat ze dan voor een stevige loongroei kiezen. Den Haag (anp) - In indivi duele gevallen is voor minis ter Melkert van Sociale Za ken afschaffing van de solli citatieplicht voor werklozen bespreekbaar. Dit zei hij gisteren in Den Haag tijdens een debat met de kerke lijke werkgroep De arme kant van Nederland. Namens de FNV en de Raad van Kerken werd hier verheugd op gereageerd. De minister denkt aan mensen die al jarenlang zonder werk zit ten en die eigenlijk geen uitzicht op een betaalde baan hebben. De vraag is of in zulke gevallen de sollicitatieplicht redelijk is, al dus de minister. Melkert piekert er niet over afschaffing voor gro tere groepen mogelijk te maken. Dat zou de erkenning inhouden dat mensen levenslang in de bij stand blijven. Hij keerde zich in dit verband tegen het gebruik van de uit drukking 'blijvers in de bij stand', die hij naar eigen zeggen ook zelf wel eens gebruikt. „Maar in feite is dat toch een ca pitulatie." Met zijn opmerking schept Mel kert ruimte om knelpunten in de huidige regeling weg te werken, reageerde de voorzitter van De arme kant van Nederland, P. Robbers-van Berkel. Het legt een grote druk op mensen steeds maar weer te moeten solliciteren zonder dat ze kans op een baan hebben. Verder noemde zij het van be lang dat de minister erkent dat sommigenmoeihjk terugkomen op de arbeidsmarkt. „Dat is geen fijn verhaal, maar wel eerlijk." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Centraal Planbureau heeft zich giste ren zeer kritisch uitgelaten over de kosten en baten van de Betuwelijn. Het CPB heeft in 1993 een onder zoek verricht naar de kosten van de lijn. Vergeleken met de resulta ten uit 1993, liggen de investering skosten nu 40 hoger. Bovendien raamt het CPB de baten nu veel la ger dan in 1993. Alleen onder de meest gunstige omstandigheden kan de investe ring in de Betuwelijn zich in vijf tien tot twintig jaar terugverdie nen. Maar dan moet de economie in die tijd fors groeien, moet het marktaandeel van het railvervoer zich gunstig ontwikkelen en moet er een Europees beleid komen dat het wegvervoer aan banden legt. Als de economische groei niet erg uitbundig is, loopt de terugver- dientijd op tot bijna 25 jaar. Als de Betuwelijn niet leidt tot extra ver voersaanbod of als het marktaan deel van het railvervoer niet be langrijk toeneemt, lukt het niet de investering binnen 25 jaar terug te verdienen. Het CPB stelt ook vast dat de in vesteringen in de Betuwelijn on gunstig afsteken bij die in Schip hol en in de HSL: „De Betuwelijn vereist op korte termijn forse in vesteringen, terwijl de baten in de verre toekomst liggen," stelt het planbureau. Bovendien kleven er risico's aan investeren in de Betuwelijn, om dat het de vraag is of het spoor in de toekomst concurrerend zal zijn met andere vormen van vervoer. „Bij de Betuweroute wordt gemikt op een ommekeer van het tot nu toe weinig succesvolle spoorpro- dukt." Het CPB wijst in dat ver band ook op de hoge kwaliteit van het Nederlandse wegvervoer en op de unieke mogelijkheden die de binnenvaart heeft in Nederland. Den Haag (anp) - Nederland wil dat er een Bossenverdrag komt, dat alle bosvoorraden in de we reld beschermt en niet alleen de tropische regenwouden. De ministers De Boer (Milieu), Van Aartsen (Natuurbeheer) en Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) zullen zich hiervoor deze week sterk maken tijdens de slot vergadering van de VN-Commis- sie voor duurzame ontwikkeling in New York. Het tegengaan van de ontbossing staat als één van de belangrijkste onderwerpen op de agenda. Nederland staat op het stand punt dat een Bossenverdrag een bijdrage kan leveren aan een be tere regulering van de houthan del. Het onderscheid tussen tro pisch hardhout en hout uit bij voorbeeld Noord-Europa of Ca nada zou moeten vervallen. Ook moet een speciaal team bin nen een termijn van twee jaar on derzoeken hoe via juridische weg grootschalige aantasting van de bossen kan worden tegengegaan. bruik ervan overeenkomt," aldus het jaarver slag. Deze hulpverleners en verslavingsdeskun digen zijn er inmiddels van overtuigd dat de 'war on drugs' niet te winnen is. „Op mondiaal niveau valt de enorme toename van produktie, handel en verbruik op. Op alle fronten wint de flexibiliteit van de markt het van de starre, log ge controle." In Europa stabiliseert de vraag naar heroïne, maar in steeds bredere kringen wordt erkend dat de tot nu toe gevoerde politiek (verbieden en bestrijden) de problemen niet oplost. De Neder landse aanpak, die zich vooral richt op het be strijden van overlast en hulp aan de verslaaf den, wint terrein, aldus Jellinek. Ook in landen waar de nationale overheden nog steeds en soms steeds luider de totale oorlog te gen drugs bepleiten, wordt op lokale en regio nale schaal steeds vaker geëxperimenteerd met methadonverstrekking, spuit-omruilystemen en zelfs verstrekking onder toezicht van heroï ne. Volgende maand presenteert minister Borst van Volksgezondheid een notitie waarin het Kabi net de hoofdlijnen van het drugbeleid voor de komende jaren uiteen zet. Verwacht wordt dat ook in Nederland op bescheiden schaal experi menten komen met verstrekking onder toezicht en dat het preventiebeleid een flinke impuls zal krijgen. Van onze verslaggever Amsterdam - Een strenge politiek ten aanzien van hard- en softdrugs, zoals in Duitsland en Zweden wordt gevoerd, leidt niet tot minder gebruik van deze midde len. Net zo min als een liberaler drugbe leid zoals Nederland kent van grote in vloed is op het aantal gebruikers. Dat stelt de Jellinek-kliniek in Amsterdam in haar jaarverslag over 1994. Hoewel het nog steeds moeilijk is een betrouw baar beeld te krijgen van het harddrug-gebruik en de relatie tussen het gebruik van hard- en softdrugs, wijst volgens dit instituut alles erop, dat sociaal-culturele factoren belangrijker zijn- dan de drugpolitiek en het aanbod van de mid delen. Deze constatering kan volgens Jellinek belang rijke gevolgen hebben voor het preventiebeleid en is reden voor nader onderzoek. Het drugge bruik in Nederland is ongeveer hetzelfde als in de rest van West-Europa. Uit onderzoek blijkt dat het aantal harddruggebruikers zelfs relatief laag is. Volgens een recente schatting zijn er momenteel in Nederland 40.000 regelmatige gebruikers van opiaten, waarvan er 20.000 verslaafd aan zijn. Er zijn 60.000 mensen die regelmatig cocaïne gebruiken waaronder 15.000 verslaafden. Overigens worden heroïne en cocaïne vaak in combinatie met elkaar gebruikt zodat de beide aantallen van verslaafden niet zomaar bij el kaar opgeteld mogen worden. De trend in Nederland is dat het heroïnegebruik zich stabiliseert en het cocaïnegebruik toe neemt. Ook het 'recreatieve' gebruik van canna bis (hasj) en XTC is sterk in opkomst. Maar het is vrijwel onmogelijk om een verband aan te tonen tussen de drugpolitiek die landen voeren en de omvang van het gebruik. Zo is niet alleen in Nederland het roken van hasj en weed vrij normaal geworden onder een grote groep jongeren, maar ook in landen (VS) waar de 'war on drugs' nog onverminderd voortduurt. Helemaal ingewikkeld is om een verband te leg gen tussen het roken van hasj en het latere ge bruik van harddrugs, zoals vaak wordt veron dersteld. In Zwitserland en Spanje bijvoorbeeld gebruiken naar verhouding veel jongeren can- nabis-produkten en harddrugs, terwijl in Ne derland en Denemarken het hasjgebruik onge veer even groot is, maar dat van heroïne veel la ger. „Zelfs het gebruik van harddrugs kan moeilijk eenduidig in relatie worden gebracht met het gevoerde drugbeleid. Duitsland, Nederland en Zweden voeren een behoorlijk verschillend be leid ten aanzien van harddrugs, terwijl het ge- Het gaat de goede kant op met de economie. Steeds meer produktie wordt verplaatst naar lage-lonenlanden en dat betekent er sprake is van een zekere verdeling van de welvaart over meerdere landen. Waar sociaal bewogen vechters tegen de armoe alleen maar van konden dromen, wordt nu door multi-natio nals in praktijk gebracht: ze zorgen ervoor dat landen die vroeger niets van die dikke koek kregen, nu ook meepro fiteren. Dat is een nieuwe economische werkelijkheid die wel eens uit het oog verloren wordt als er voor de zoveelste keer in dit land gehamerd wordt op het creëren van nieuwe banen. Het is toch prachtig als er in de Tweede, Derde of Vierde Wereld mensen een beetje geld kunnen verdienen aan de produktie van pakweg gloeilampen, vliegtuigonderdelen of naaigaren? Goed, het is voor die mensen daar nog geen vetpot, maar zo zijn wij heel lang geleden hier ook begonnen en je moet eens zien hoe ver wij het geschopt hebben op de schaal van overbodige luxe. Het is eventjes hard als die banen hier niet terecht komen, maar eigenlijk moeten we toch vooral blij zijn. Praten over de sociale marges in Nederland is leuk, maar het gaat er pas echt op lijken als er een wereldwijde koppe ling tot stand wordt gebracht. MERIJN Den Haag - De Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) en Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) dreigen naar de rechter te stappen als de oogst van asperges spaak loopt door te kort aan arbeidskrachten. Ze hopen dat de rechter minister Mel kert van Sociale Zaken zal dwingen om tewerkstellingsvergun ningen voor Polen af te geven. Ze schatten dat er dit jaar opnieuw een gebrek zal zijn aan aspergestekers. Het gaat om zo'n duizend vacatures die ze het liefst met Polen vervullen. Melkert peinst er vooralsnog niet over vergunningen te verstrekken. Volgens hem zijn er in Nederland of in andere landen van de Europese Unie ge noeg werklozen. Zaanstad - De regiopolitie Zaanstreek-Waterland en de douane van Rotterdam hebben bij toeval een container met 2000 kilo ma rihuana onderschept. De drugs hebben een straatwaarde van circa vier miljoen gulden. De container bevatte volgens de vrachtbrieven 10.000 kilo fourni turen voor het maken van kleding. De politie hield een 50-jarige man aan als verdachte van de invoer. Apeldoorn - Het verplichte pensioen bij het pensioenfonds in het bedrijf of de bedrijfstak kan lager dan nu. Dan kan de werknemer zijn aanvullende pensioen onder brengen bij een verzekeraar naar eigen keuze. Die verzekeraars en pensioenfondsen kunnen dan meer met elkaar concurreren op de pensioenmarkt. Tot die slot som komt de Verzekeringskamer, adviseur van de regering en toe zichthouder in verzekeringsland. Amsterdam - De Amsterdamse advocate mr. T. Prakken vermoedt dat een inbraak bij het Amsterdamse Steunpunt Vluchtelingen verband houdt met het RaRa-onderzoek. „De overheid heeft er op de een of andere manier mee te maken." De Haagse persofficier N. Zandbergen noemt de vermoedens van Prakken niet gerechtvaar digd. Prakken is advocate van de twee RaRa-verdachten Krikke en Mü- ter en van het steunpunt. Afgelopen woensdagavond is er bij steunpunt ingebroken. Volgens Prakken zijn er dossiers met be trekking tot het Platform Illegale Vluchtelingen doorgenomen en is er een kasboek gestolen. Bij het vluchtelingenwerk betrokke nen zijn door justitie benaderd in het RaRa-onderzoek. (ADVERTENTIE) 0 JPtfT Broccoli, 500 gram Witte asperges, 500 gram Speklapjes met zwoerd, j 500 gram 2.75, kilo Speklapjes zonder zwoerd, 500 gram ^5r25r" 3.25, kilo Uit onze bedieningsafdeling: Runderrookvlees,100 gram Cd Kaiserbroodjes, zak 4 stuksJ2£5f <i oa Tarwe-of witte bolletjes, zak 10 stuks1.Ö2' C(1 Goudse oude kaas 48+, vacuum verpakt of vers van 't mes kilo Cd Cötes du Rhone, 'n volle, droge, rode Franse wijn, fles 0.75 liter 1.69 2.99 -A5tr 4.98 5.98 xmr 2.99 xm 14.90 4.45 xm- 2.98 Appelsientje, 2 pakken 1 liter Cd Doperwten extra fijnilA Cd Doperwten/wortelen extra fijnji69f of Cd Gebroken sperziebonen iL29f, 1/1 blik Cd Brokjes voor de kat, diverse soorten, blik 400 gram xmT Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 april a.s„

de Stem | 1995 | | pagina 3