DE STEM U. Ronald Koeman wil vooral rust 'Ik ben weer fris in m il bol' rdt u lid? Cadeau. IAVOND EN iEN RTL 4 ƒ89,- j: u hoeft alleen leze pagina in te te posten. Jelle Nijdam (31) bloeit op in nieuwe werkomgeving irmonumenten ;t al 90 jaar vooi ten en dieren ii Nederland; iren er al mensen de natuur moet iren en ontwik leren en kleinkii ïn wij nu alleman dat de natuur oo] nderen gezond lid van de irmonumenten; "CB"- zend apparatuur B reet u wat? Als u wordt krijgt u de >lete gids met ituur- en wan- leden van nd. Zo'n boek 1 al gauw 35,-, gratis, samen Natuurbehoud. niet De Iterrein- steun ;n. tiw hulp laten 22 en LTL 4. Koos Posterne atuurmonumentei rBANKJÉlL) 4Ik kan overal heen behalve naar PSV9 3-Nederlanden 7T\I nu vanaf Lisstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 22 APRIL 1995 DEEL Imging Igesteund door Postbank, ile-Nederlanden. Want waa' [r weten wij alles van. Uavier Moonen jelona - 'Koeman, Koeman, Koe- in'. Honderden kelen schreeuwen [jschor als Ronald Koeman in zijn aide zwarte Porsche stadion fiCamp verlaat. Tot op honderden afstand van de imposante _3 van FC Barcelona vormen de mrters nog steeds een erehaag tinaar een glimp op te vangen van a voorbij zoevende blonde, ge- eheld. (even en dan horen die beelden tot [«rieden. Dan wordt Ronald Koeman uit gadegeslagen door wat bejaarde :ers en misschien spijbelende eoijeugd. Loet er zelf om lachen. „Ja, dat zal ik baan missen. Je had ze moeten horen tik bekend maakte dat ik weg zou i. Heel erg vonden ze het. Daar sprak i en ontzag uit. Hier in Barcelona rdt de sportman geado- word je op een voet- i geplaatst. Zelfs nu het luwen niet zo goed met t, blijven de mensen I positief benaderen. Dat look wel te maken hebben dhet krediet dat we de af- i jaren hebben opge- vier titels, Spaanse Super Cup en Europa jWat we hebben neerge- H'daar teren we nu op. De bewonderen je, kij- aniet hoeveel geld je hebt auto je rijdt. Ze Én het leuk dat het goed fct Dat is in Nederland tmmder." i dringt de vraag zich op ram de 32-jarige Koe- anniet definitief een punt zijn actieve voet- |iloopbaan. Wat kan hij winnen? „Voetbal is blijft heerlijk om te i. Op wat voor niveau i ook", kiinkt het fel. rom ga ik nog een jaar #r. Natuurlijk weet ik dat feniveau iets lager ligt dan i. Ik ben bang dat, als ik inipt stop, ik direct in een 1. Voor het geld hoef ik |iiiet te doen. Maar dat rtje hè, dat kan ik nog gom zijn reputatie,,die ij heeft opgebouwd in drie «FC Groningen, drie jaar drie jaar PSV en zes «Barcelona, te grabbel te heeft Koeman niet. J realiseer me terdege dat leen hoop kan verliezen, irmoet ik daar dan bang )r zijn? Ik weet voor me- jf wat ik heb gepresteerd, jar ik ook heenga, ik zal ju test doe. Wat de men- B trouwens ook van mij wachten. Kritiek zal er 'Sjd zijn. Die was er zes ook al toen ik Barcelona vertrok, dat a oog wel niet veranderd Een dikke kont? Ha ha, is toch volmaakt. I toe dat ik niet de ilste ben, maar dat com- ®er ik met andere kwa- Stiten. De echte kenners t negatief, die weten f1' ik kan. En geloof me: ik Jne hartstikke fit. Beter B dan toen ik nog bij PSV eelde." 'aiFC Barcelona naar Fey- of FC Groningen, een wereld van ver- Met Barcelona in uit- diochte stadions spelen; ïin 'Wee weken ongeveer "MO uitzinnige suppor- j in Nou Camp. „Ik weet 'dat zal ik missen. Voor dat stadion van ons. Het [jy elke keer weer een in dekkend iets als je de jjjjjsstunnel uitkomt. Mis- ,,rjen vaft het dadelijk in [«and wel tegen. Ik heb K meegemaakt, maar je oppassen met zoiets te >8®. Zes jaar terug had ik 15 niet verwacht ooit weer r Nederland te gaan voet- Maar waar ik ook Jr toe ga: ik teken slechts Langer wil ik L t binden. Gewoon een Lkijken hoe het me alt. Valt het tegen, dan thter^ een Punt le®an zegt dan dat Heeft bij Ajax notabene nog twee jaar op hoog niveau gevoetbald. Waarom verliet hij Milan? Niet vanwege het voetbal, maar om de hectiek er omheen. De leef wijze in Amsterdam is veel rustiger dan in Milaan. Hij kan nu toch terugkijken op twee plezierige jaren. Ik wil kijken of mij dat ook lukt." Moment Het moment dat hij aan een terugkeer naar Nederland begon te denken kwam vorig jaar rond deze tijd. Met Johan Cruijffzijn trainer, sprak hij daar uitge breid over. „Johan kon het helemaal be grijpen, herkende het ook. Had als speler hetzelfde doorgemaakt. Steeds maar weer vliegtuig in, vliegtuig uit, hotel in en hotel uit. Dat gaat uiteindelijk tegen staan. Vooral als je dat al zo lang doet als ik. Ik merkte dat het steeds moeilijker' werd om dat vol te houden. En dan elke dag die pers hè. Waar je ook kwam: steeds maar weer dezelfde vragen. Dat is hij "eetje spiegelt aan IC Riika«d, die AC Mi llie hoogtepunt ver- e carrière achter de rug. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Barcelona - Eigenlijk wil Ronald Koeman niets zeggen over PSV. Daar zijn de herinneringen aan drie jaar voetbal te po sitief voor. Pas na enig aandringen laat hij doorschemeren enorm teleurgesteld te zijn in het nee van manager Frank Ar- nesen en trainer Dick Advocaat „Ik moet oppassen, anders word ik geïrriteerd. Dat wil ik niet. Ik heb nog met Frank gevoetbald en kon goed met hem opschieten. Ik neem hem niets kwalijk. Zij zien een toekomst voor PSV waar ik niet in pas. Ik zie het anders, een heleboel andere mensen ook", klinkt het verbitterd. De teleurstelling was dus groot. Koeman: „Toen ik wegging kreeg ik te horen dat de deur altijd voor mij zou openstaan. Er waren ook contacten tussen Van Raay (penningmeester PSV) en mijn zaakwaarnemer Lagendijk. Iedereen wilde dat ik kwam, behalve Amesen en Advocaat. Natuurlijk vind ik het onbegrijpelijk. Ik denk dat ik een hele goede was geweest voor PSV." Een rentree bij PSV heeft Koeman nu definitief uit zijn hoofd gezet. Hij moet lachen om de opmerking van Advocaat dat als een bepaalde speler (Jonk) niet komt, PSV mogelijk toch nog de blik zo,u verleggen naar Koeman. „Kom zeg, ik laat niet met me jojoën. Ik heb duidelijk aangegeven dat ik naar PSV wilde en zij waren aan zet. Als ze ja hadden gezegd was ik ge gaan. PSV is honderd procent over." „Advocaat heeft ook niet met me gebeld. Is ook niet nodig. Ik hoef hem ook niet te bellen. Ik kon goed met Advocaat op schieten, hij is een goede trainer. Het is dan ook niet zo dat je elkaar een dienst moet bewijzen. Zo werkt het niet. In het le ven is het iedereen voor zich en iedereen doet wat hij denkt dat goed voor hem is. Ik vermoed dat Advocaat denkt dat ik niet meer mee kan komen of dat ik niet meer in het plaatje van PSV pas. Met alle respect: Ronald Koeman is nog goed genoeg om in dat plaatje te passen. Meer wil ik er niet over zeggen. Ik kan overal heen waar ik wil, behalve naar PSV." Het wordt dus Feyenoord of Groningen. Pas volgende week wil de transfervrije Koeman zijn keus bekendmaken. De Rot terdamse club lijkt de beste papieren te hebben. Met Willem van Hanegem heeft de oud-international ook al uitvoerig over de telefoon gesproken. ook een reden dat je zegt: ik ga terug. Gelukkig ben ik hier in Barcelona altijd welkom. Ik bedoel om te wonen dan. Want ik geef toe dat het leven hier fan tastisch is. Dat zal dadelijk best wel een omschakeling worden. Maar Bartina (zijn vrouw) en ik zijn niet zo moeilijk. Wij aarden overal. Ik denk dat Bartina blij is dat we teruggaan, maar ze heeft niet meebeslist. Als ik hier was gebleven had ze zich aangepast. Een of twee jaar extra had haar ook niets uitgemaakt, dat had ze wel volgehouden." Zes jaar lang hield Koeman het uit in de kolkende Catalaanse hoofdstad. Als voetballer is hij er rijper geworden, maar ook als mens. „Bij PSV heb ik een hele grote ontwikkeling doorgemaakt en dat heeft zich hier doorgezet. Maar ik ben hier een persoonlijkheid geworden. Juist door alle dingen er om heen. Je manier van leven, dat je er met je gezin toch gro tendeels alleen voorstaat. Omdat we ons moesten zien te redden, zijn we veel zelf standiger geworden. Maar op een gegeven moment ga je je familie en je echte vrienden toch missen. Noem het maar heimwee. Misschien is dat wel ty pisch Nederlands." Kinderen Rust, het niet meer geleefd willen worden, is wat Ro nald Koeman wil. Ook wil hij meer aandacht beste den aan zijn twee kinde ren, Debbie van acht en Tim van vijf. Over een maand verwacht de fami lie Koeman haar derde kind. „Je weet dat je als topvoetbalier minder aan dacht aan je gezin kunt be steden. Dat is inherent aan je positie. Nu gaat Bartina elk weekeinde alleen met ze op stap. Als ik erbij ben worden we door iedereen lastig gevallen en heb ik nog geen tijd of aandacht voor ze. Het lijkt me heer lijk om met ze te doen en laten wat je wilt. In Gro ningen kan ik op een gras veldje met Tim gaan voet ballen en dan is er nie mand die mij stoort. Dat moet je hier eens proberen, komen er zo een paar hon derd mensen kijken. Vorig jaar ging ik met Debbie naar een pretpark hier in de buurt. Het eerste uur had niemand iets in de ga ten, maar toen er werd om geroepen dat Ronald Koe man ook in het park was, was onze rust voorbij. Stonden er ineens zo'n vierhonderd joelende kin deren en ouders om ons heen. Tja, dan kun je wel inpakken. Ik denk niet dat dat in de Efteling zou ge beuren." Misschien nog een jaar, hooguit twee en dan is de actieve voetballoopbaan van Ronald Koeman voor bij. „Inderdaad een rare gedachte dat ik dadelijk niet meer voetbal. Begrij pen doe ik dat nog niet. Maar de grootste periode van het leven begint pas. Een voetbalcarrière is maar vrij kort. Je voetbalt tot je 33e, 34e. Ik heb nog een heel leven voor me. Ik zal dus iets moeten vinden, iets moeten gaan doen dat me plezier geeft. Het zal wel wat in de voetballerij worden. Trainer? Mis schien. Maar dat is nog zo ver weg." Als dat niet lukt kan Ro nald Koeman nog altijd gaan golfen, zijn grootste passie. „Daar ben ik inder daad helemaal gek van. Ik speel nu een handicap van 28. Daar wil ik aan gaan werken." Tevreden Het is duidelijk: Ronald Koeman is een tevreden mens. Heeft alles uit zijn carrière gehaald wat kon. Tevreden kijkt hij dan ook achterom. „Barcelona heeft me meer gebracht dan wat ik er zes jaar terug van verwacht had. Ik heb op mijn 32e bereikt wat heel veel mensen in hun hele leven niet bereiken. Ik geef toe dat ik niet gelovig ben, maar ik denk wel dat er iemand hier boven is die bepaalde dingen regelt. Hij regelt het wel goed voor mij. Laat ik dat maar snel afkloppen en hopen dat dat zo blijft." Jelle Nijdam ontspannen thuis met zijn zoontje. Bij TVM gaat het er gemoedelijk aan toe. Precies dat zocht ik.' FOTO DE STEM/DICK DE BOER Op 16 augustus 1984, op zijn 21e verjaardag, werd Jelle Nijdam beroepsrenner. Zeges in eindklassementen en ploegentijdritten buiten beschouwing gelaten, be haalde de geblokte Braban der sindsdien bijna hon derd overwinningen. En ze ker niet de minste. Maar vreemd genoeg slaagde hij er tot nog toe slechts één keer in om in het voorjaar een klassieke triomf in de wacht te slepen. De buit bleef beperkt tot de Amstel Gold Race (1988). „Daar zal het ook wel bij blijven," zegt Nijdam, die vandaag 'zonder weemoed' begint aan de dertigste edi tie van de 'Amstel'. De tijd dat hij zich druk maakte over het uitblijven van een tweede grote prijs in het voorseizoen, is voor hem voorbij. „De eerzucht is niet verdwenen, maar het plezier staat nu voorop." Door Jacques Eestermans Klein-Zundert - De koersdirecteur van de Amstel Gold Race, Herman Krott, neemt dit jaar afscheid van zijn geesteskind. Vijftien keer in de voorbije 29 afleveringen drukte hij een Nederlandse winnaa'r de hand. Een zestiende' maal hoeft voor hem niet zo nodig. In stilte, want Krott wenst niemand tegen de borst te stuiten, hoopt dé 'grijze eminentie' vandaag op de Maasboulevard in Maastricht een Italiaan de hand te kunnen schudden. Meer in het bij zonder Maurizio Fondriest, zijn oogappel. Gelukkig voor de schei dende organisator behoort hij tot de topfavorieten. „Ik misgun hem niks, maar snap je dat nou van Krott?" Jelle Nijdam meent het oprecht. Hij kan maar weinig begrip opbrengen voor de heimelijke wens van de koersdirec teur. „Hij zou toch juist dolblij moe ten zijn met een nieuwe Nederland se winnaar. Daarmee is de wieler sport in Ons land meer gediend dan met een Italiaanse naam op de ere lijst. Ik vind dat hij het de renners uit Italië de laatste jaren al genoeg naar de zin heeft gemaakt door het parcours op hun maat te maken." „Krott staat daarin niet alleen, be grijp me goed. Hij is trendvolger, want bijna elke organisator schept er tegenwoordig behagen in om zijn wedstrijd zo zwaar te maken, dat er bij voorbaat slechts een select groepje van kanshebbers overblijft. Da's frustrerend voor renners van mijn kaliber, wat dacht je? Ik zou daarom niet graag willen ruilen met de jongens, die nog aan het begin van hun loopbaan staan. Je moet te genwoordig wel over erg veel zelf vertrouwen beschikken om voor een profcarrière te kiezen. Maar per soonlijk lijd ik er niet meer onder. Die periode ligt achter me. Niet dat de eerzucht is verdwenen, maar het plezier staat'nu voorop." Het is geenszins' verwonderlijk dat Jelle Nijdam er in de nadagen van zijn loopbaan een andere beroeps opvatting op na houdt. Want het duizelde de afgelopen twee seizoe nen in zijn hoofd van het rond draaien in de vicieuze cirkel van harde kritiek en hoge druk zonder resultaten. De liefde voor het vak bekoelde se rieus, evenals de innige relatie met Jan Raas. Het leidde tot een breuk Bassenge A kl O- .jj Haccourt Houtain-St. Simeon 2 4 6 8 10 12 14 16' 18 20 22 24 26 28 1 I 3 I 5 7 I 9 111 I 13 I 15' I 171191 21 123 I 25 271 I I li I I II I I I I I I I I li I I I I I I I I -300m - -200m - /\-100w P1 ?i c pi oi-E oi-cfioiaicnijjai ai pi 5-g-Sj z '1 RS-p-es 1 S ajjt aj a/ ai 03 Er 2? -F SJlij L- «I foils 1 1 -S3 geg-l Q.-S 5 - LD I O gJ LD 22 -s t Ir ":«s! VV es Qkm 150 200 met zijn ploegleider, en maar net niet tot een vroegtijdig afscheid van de wielersport. „Vooral vorig seizoen heb ik meer malen op het punt gestaan om mijn fiets ergens in een kanaal te dum pen," bekent Nijdam. „Ik kreeg hoe langer hoe meer een afkeer van het wielrennen. Pas toen ik had beslo ten Raas de rug toe te keren, kon ik de knop omzetten. De breuk met hem is uiteindelijk mijn redding ge worden. Dat verwijt ik Raas. Op het moment dat ik, maar ook de rest van de ploeg, hem het hardst nodig had, was hij nauwelijks voor rede vat baar. Daarmee wil ik mezelf overi gens niet vrijpleiten. Ik had sterk genoeg moeten zijn om me over het dode punt heen te zetten. Maar in mijn hoofd zat het niet goed meer. Ik zat in de put, had me te veel laten beïnvloeden door de buitenwereld en liet dat gelaten over me heen gaan." Om het broodnodige plezier in zijn sport terug te krijgen, verkoos Jelle Nijdam afgelopen winter de aanbie ding van Cees Priem boven een aan lokkelijk contract bij het Italiaanse Brescialat. „Uit de gesprekken werd me al snel duidelijk dat het er bij TVM vrij gemoedelijk aan toe ging. Precies dat zocht ik. En ik kan niet anders zeggen dan dat ik de juiste keuzè heb gemaakt. Priem is minder nerveus dan Raas, is sneller tevre den. Als het niet goed is gegaan, staat niet meteen alles op zijn kop. Dat maakt het fietsen een stuk aan trekkelijker." „Ik ben nu weer fris in mijn bol. Dat zich dat vertaalt in betere resulta ten verbaast me niks. Zo sterk als op mijn 25e ben ik niet meer, dat is duidelijk. De kans dat ik nog eens een grote koers win, is alleen daar om al niet groot meer. Maar dat is niet erg. Ik kan nu in elk geval al zeggen, dat ik niet voor niks heb ge fietst, zoals vorig seizoen. Zolang ik wedstrijden kan winnen als Dwars door België of ritjes als in de Ronde van Aragon, zoals vorige week, ben ik dik tevreden." „De teller staat voor mij bijna op honderd. Die wil ik graag volma ken. Dat is mijn doel, mijn ultieme streven. Dat gaat lukken, zeker we ten. En dan kan ik over een paar jaar toch met veel voldoening terug kijken op mijn loopbaan. Al zal ik mijn zwarte periode nooit verge ten."

de Stem | 1995 | | pagina 9