Derde gasincident in een maand Franse campagne: niet goed, wel spannend Order A lS8ld' t j NS ko Frankrijk betert leven in 'grensconflict' De dag van de lijken Tadic snel voor Haags VN-tribunaal Nieuwe wet Zuid-Afrika zet slachtoffers van apartheid in de kou Familieconce 632 miljoe DE STEM BUITENLAND Japanse regering wil religieuze sekte Aum Shinri Kyo verbieden Thatcher in Orde van de Kouseband BUITENLAND KORT Lchtvaartmaats< VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM 61/z% STAATSLENING 1993 PER 15 APRIL 2003 Geslonken reizig( ZATERDAG 22 APRIL 1995 A4 Van onze redactie buitenland Brussel/Parijs - Frankrijk wil het voor 1 juli mogelijk ma ken dat de politie van de buurlanden België en Duits land voortvluchtige crimine len ook op Franse bodem kan achtervolgen. Dit heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Parijs giste ren meegedeeld.Duitsland en België hadden ernstige kritiek uitgeoefend dat na het van kracht worden van het Schen- gen-verdrag over het vrije perso nenverkeer, zij wel de Franse politie deze mogelijkheid toe- staan maar Parijs er nog geen wettelijke regels voor heeft op gesteld. De Franse woordvoerder wees erop dat de Franse regering op 5 april het benodigde wetsontwerp heeft aangenomen. Het is nu naar het parlement gestuurd. „Wij ondernemen al het noodza kelijke, opdat de wet voor 1 juli wordt aanvaard," zei hij. Op 1 juli loopt een drie maanden durende overgangsperiode af, waarbij Frankrijk zich het recht voorbehoudt nog grenscontroles op de weg uit te voeren.België heeft gedreigd uit protest een 30 jaar oud akkoord met Frankrijk op te schorten, dat Franse doua ne-beambten toelaat in België vermeende Franse drughandela ren te ondervragen. De Franse uitleg van het onlangs in werking getreden Verdrag van Schengen zit de Belgische minis ter van Binnenlandse Zaken Vande Lanotte behoorlijk dwars. Vorige maand nog ondertekende hij in leper samen met zijn Fran se collega Pasqua een overeen komst die de bestrijding van de grensoverschrijdende criminali teit mogelijk moet maken. De praktijk blijkt echter anders. Zo hebben politiediensten uit andere landen niet het recht die ven op Frans grondgebied te achtervolgen en aan te houden. Ook de Franse gendarmerie heeft dat recht niet. Op 11 april leidde dat tot een bizarre situatie in het Belgisch- Franse grensgebied, toen een Franse patrouille een gestolen auto op Belgisch grondgebied achtervolgde en tot stoppen dwong. De lacune in de Franse 'Schengen'-wetgeving verhin derde echter arrestatie. Het optreden van de patrouille was onwettig. De vijf inzitten den van de gestolen auto werden door de Belgische politie over de grens gezet en daar vrij gelaten. Vande Lanotte is met name zo boos, omdat het Frans-Belgische grensgebied - de streek rond Kortijk en Menen - sinds enkele jaren het werkterrein is van Franse bendes, die na hun nach telijke rooftochten ongrijpbaar blijken voor de Belgische politie en rijkswacht. Zijverdwijnen over de grens, waar de Belgen niets kunnen uitrichten. Vande Lanotte had gehoopt dat 'Schengen' en het bilaterale ak koord dat hij met Pasqua sloot iets zou kunnen veranderen. De bendes pleegden al vele tiental len overvallen. Een Belgische politievakbond reageerde gisteren teleurgesteld op de Europese politici, die 'Schengen' bedacht hebben, maar er niet in slagen om in alle aangesloten landen de wetgeving tijdig aan te passen. Tokyo (rtr/dpa) - In een warenhuis in Yokohama heeft zich gisteren opnieuw een gas-incident voorgedaan. Ruim 25 mensen werden met pijn in hun keel of brandende ogen naar ziekenhuizen overgebracht, nadat zij bevangen waren geraakt door geheimzinnige gasdampen. De Japanse politie kon gisteren nog geen uitsluitsel geven of het om een aanslag ging. Als het opzet is, zou het de derde aan slag met gas zijn in de regio Tokyo in een maand tijd. Het voorval deed zich voor op de derde verdieping van het Vivre 21 warenhuis in Yokohama, niet ver van het station waar twee dagen geleden een gasaanslag werd gepleegd. Politie en brandweer rukten na de melding met gasmakers uit. Het warenhuis werd gesloten. Van de gewonden is niemand er ernstig aan toe, zei een politie woordvoerder. De symptonen van de slachtoffers zouden geen verband houden met die van het dodelijke sarin. De gasaanslag op het treinsta tion in Yokohama is volgens de Japanse politie een 'doelbewuste criminele actie' geweest. Tot nu toe heeft het onderzoek, waarbij honderden mensen onwel wer den door het inademen van een nog niet geïdentificeerd gas, evenwel niets opgeleverd. Er kwam gas vrij in een trein op het centraal station van de stad, 30 kilometer van Tokyo, en op een tweede station. De slachtof fers werden bevangen door hoe- staanvallen, tranende ogen en misselijkheid. Een ander, raadselachtig inci dent met het saringas dat vorge zomer in de provinciestad Matsumoto het leven kostte aan zeven mensen, wordt nu ook in verband gebracht met de huidige reeks gebeurtenissen. De Japanse autoriteiten lieten gisteren weten de religieuze sek te Aum Shinri Kyo (Opperste waarheid), die in verband wordt gebracht met de gifgasaanslag op het Tokyose metronet, te wil len verbieden. De politie wil de leider van de sekte en duizend van zijn volge lingen arresteren voor ondervra ging. In de afgelopen weken zijn al meer dan 100 leden van de sekte opgepakt op beschuldiging van verschillende overtredingen. Formeel wordt geen van hen verdacht van betrokkenheid bij de gifgasaanslag van 20 maart waarbij 12 doden vielen en 5.500 mensen onwel werden. De politie heeft echter tonnen chemicaliën gevonden op terreinen van de sekte die gebruikt kunnen wor den voor de produktie van het zenuwgas sarin dat in het metro net van Tokyo is verspreid. Shoko Asahara, de leider van de sekte, is nog steeds niet boven water. Volgens welingelichte bronnen zou de nationale politie alle plaatselijke politiebureaus hebben opgeroepen om Asahara op te pakken en te ondervragen als ze hem vinden. Onthutste mensen troosten elkaar tijdens een herdenkingsdienst in de Westminster Presbyteriaanse Kerk in Oklahoma City. foto afp Door Bart Luirink Johannesburg - Slachtoffers van marteling en vervolging onder het apartheidsbewind wordt het onmogelijk gemaakt om schadevergoedingen te eisen van de nieuwe Zuidafrikaan- se regering. Dat is één van de voorstellen in een nog geheime ontwerpwet op basis waarvan het parlement een 'commissie van waarheid en ver zoening' zal instellen. Woord voerders van mensenrechtenor ganisaties beschuldigen de rege ring ervan meer aandacht te be steden aan de rechten van de schuldigen, dan aan het compen seren van de slachtoffers. Bepalingen over compenseren van de slachtoffers blijven vaag. De 'commissie van waarheid' krijgt weliswaar de opdracht aanbevelingen tot compensatie te doen, maar de regering waar schuwt ervoor dat het haar ont breekt aan middelen om alle slachtoffers ruim te compense- rem In het wetsontwerp staat dat lopende rechtzaken van slacht offers opgeschort worden zodra Londen (afp) - De Britse konin gin Elizabeth II heeft de hoogste onderscheiding van het land, de Orde van de Kouseband, ver leend aan lady Thatcher, de vroegere Conservatieve premier. Koningin Elizabeth beslist zon der overleg met de regering wie de 24 leden zijn van de Orde. Het besluit is opmerkelijk omdat Thatcher niet de favoriete eerste minister was van de vorstin. De Orde stamt uit 1348, toen volgens de overlevering de mai- tresse van Edward III tijdens een bal aan het hof haar kouseband verloor. Onder grappen van de hovelingen gaf Edward hem te rug, uitroepend:„Honni soi qui mal y pense" (Wee degene die er kwaad van denkt). Dit werd het devies van de orde, dat talloze gebouwen in heel Engeland siert. Vorig jaar werd prinses Anne lid van de Orde, wegens haar inzet voor charitatieve doelen. Ook Sir Edmund Hillary, de beroem de ontdekkingsreiziger en eerste bedwinger van de Mount Eve rest, maakt deel uit van het selecte gezelschap. Daartoe be horen ook verscheidene Europe se vorsten, onder wie koningin Beatrix. de beschuldigden een verzoek tot amnestie indienen. Zodra de am nestie verleend wordt - en daar na valt vanwege de eerdere af spraken nauwelijks te ontkomen - kan de rechtzaak niet meer vervolgd worden. Gedupeerden kunnen weliswaar bij de commissie verzoeken tot schadevergoeding indienen, maar een mogelijk uit te keren bedrag zal in geen verhouding staan tot de miljoenenclaims waarop sommige slachtoffers nu aanspraak maken. De regering zal vermoedelijk aanvoeren dat zij niet verant woordelijk isvoor misdaden die in opdracht van de vorige rege ring zijn gepleegd. Door Mare de Koninck Oklahoma City - Twee dagen na de Grote Explosie begint de omvang van de tragedie pas echt tot de mensen van Oklahoma City door te drin gen. Het is de dag van de lijken. In reuzesprongen gaan de tellin gen van de gevonden, en de schattingen van de nog uit te graven doden omhoog. De eerste verdwazing is voorbij. Pas nu 'zingt 't in', zoals dat in Amerika heet. Zevenenvijftig doden en ongeveer honderd vermisten, luidde de balans gisteravond laat. De activiteit op de plaats van de ramp is ineens sterk toegeno men. De wankele ruïne van het Federal Building is enigszins ge stut, zodat zwaar materieel aan de slag kan en reddingswerkers nu in groten getale - als mieren - uit de enorme bomkrater om hoog kruipen naar het reusach tige netwerk van gerafeld beton en staal, dat de noordzijde van het gebouw is. Er ontstaan nieuwe tekorten in deze fase van het werk. Oproe pen gaan uit via de lokale radio- en tv-stations. Er is behoefte aan meer tandartsen voor gebits identificatie, aan meer psycholo gen en priesters, aan baby-sokjes voor de honden die in het puin naar mensen zoeken. Op gepaste afstand bij de First Union Church komen nu andere familieleden via de media hun geliefden zoeken. 'Weet iemand waar Christy Ross in het gebouw was op het moment van de ex plosie? Ze was 22 jaar en werkte bij de First Union Bank'. Verlies En Steve Curry van volkshuis vesting, moet ergens in het puin zijn. En Clarence Wilson, advo caat, ook. „Ik had hem kort voor negen uur nog aan de telefoon in het gebouw. We zouden samen gaan lunchen," zegt een zaken relatie. Overal in de stad geven de ver halen van nabestaanden en red dingswerkers nu menselijke di mensies aan de lijsten van ver misten en gewonden. In haar huis in de 41ste straat zegt Ka- thy dat haar beide kleinkinderen zijn omgekomen. „Ik rouw niet alleen om hun verlies, maar ook omdat ik de pijn moet gadeslaan die hun moeder, mijn dochter, lijdt." Begeleiding Ook komen de getuigenissen los over hoe gewonden werden aan getroffen. Een helper duwde hersenmassa terug in de gesple ten schedel van een nog levend meisje. Een man z'n dubbelge- broken been zat achterstevoren aan zijn lichaam. De hele onder kaak van een vrouw lag bloot, ontdaan van alle vlees. Een ambtenaar wist een collega, wiens rechteroog uit de kas hing, naar buiten te leiden. En de bebloede baby die door de ene reddingswerker werd overgege ven aan de andere, waarvan de foto de hele wereld overging, is gestorven. In goede Amerikaanse traditie is ook grootscheepse psychologi sche begeleiding op gang geko men, vooral voor de kinderen, en niet alleen die van Oklahoma City. „Laat kinderen niet zonder begeleiding naar de televisie beelden uit Oklahoma City kij ken," luidt een veel gehoord ad vies van de omroepen zelf. Psychologen geven via krant, ra-i dio en tv ouders en onderwijzers goede raad. In klaslokalen en kinderdagverblijven, overal in het land, worden kinderen gesti muleerd hun gevoelens te uiten in woorden, in tekeningen, in briefkaarten naar getroffen fa milies in Oklahoma City. President Clinton spreekt vanuit het Witte Huis 's lands jongste generatie toe. „De mensen die dit gedaan hebben, zijn slecht en we zullen ze vinden en straffen.. Maar denk niet dat alle grote mensen slecht zijn. De meeste grote mensen, bijna allemaal, zijn goede mensen die goed voor jullie zijn," aldus de president. Zondag komt hij naar Oklahoma City, om deel uit te maken van wat hier het 'healingsproces' wordt genoemd. Oklahoma's 'first lady', Cathy Keating, de vrouw van de gouverneur, zal de massale dienst leiden in de State Fair Arena. Duizenden Oklaho- mans zullen er een antwoord zoeken op de vraag waarom God deze tragedie heeft willen toe staan in dit diep religieuze 'heartland' van Amerika. Door Wilko Voordouw Parijs - Twee kandidaten voor het Franse president schap voeren campagne tot het allerlaatste moment. De in moeilijkheden verkerende Edouard Balladur en de trot- zkiste Arlette Laguiller hiel den gisteravond nog bijeen komsten, in een laatste po ging om twijfelaars aan hun zijde te krijgen. De andere kandidaten brachten de vrijdagavond thuis door. Doodmoe van maanden keihard campagne voeren. De strijders rusten uit tot zondagavond. Dan rennen van ze de ene tv-studio naar de andere, om hun eerste commentaren op de uitslag te leveren. Zondag wordt het tweede deel van de drietrapsraket, die de Franse verkiezingen zijn, afge vuurd. Ongeveer 40 miljoen Fransen gaan dan naar de stem bus, om een eerste keuze te ma ken. Negen kandidaten zijn door de allereerste selectie gekomen. Het gaat om de socialist Lionel Jos pin, de gaullisten Edouard Bal ladur en Jacques Chirac, de communist Robert Hue, de ex- treem-rechtse leider Jean-Marie le Pen, de conservatief-ortho- doxe Philippe de Villiers, de trotzkiste Arlette Laguiller, de groene Dominique Voynet en de volslagen onbekende Jacques Cheminade. De afgelopen weken hebben de Fransen alle kandidaten kunnen horen. Maar uit de peilingen blijkt dat veel Fransen geen keu ze hebben kunnen maken. Onge veer een derde van de kiezers zegt nog altijd van mening te kunnen veranderen. In 1988 was dat nog maar 15 procent. De bevolking is niet erg gelukkig met de gevoerde campagnes. In het algemeen worden deze zelfs als 'erg slecht' beoordeeld. Velen betreuren dat de strijd teveel was toegespitst op het duel tus sen de gaullisten Jacques Chirac en Edouard Balladur. Maar over spanning valt niet te klagen. Want het is nu nog vol strekt onduidelijk welke twee van de drie 'grote kandidaten' (Chirac, Jospin en Balladur) zon dag doordringen tot de tweede ronde, die op 7 mei wordt gehou den. In Frankrijk heerst volledige ra diostilte. De laatste week voor de verkiezingen mogen er geen opiniepeilingen meer worden ge publiceerd. Het Zwitserse 'La tribune de Genève' drukte vrij dag desalniettemin de allerlaat ste polls op de voorpagina. En daaruit blijkt dat de spanning in de top-drie deze week alleen nog maar is toegenomen. Jacques Chirac, die eind vorige week absolute koploper was, daalt tot ongeveer 23,5 procent. De socialist Jospin, eind vorige week nog afgetekend tweede, blijft met 20 procent stabiel, ter wijl premier Balladur bezig is met een opvallende inhaalma noeuvre. Hij staat nu vrijwel gelijk met Jospin. De situatie is des te onzekerder omdat alle peilingen over 1000 personen worden verricht. Daar in schuilt een foutmarge van 2 procent, naar boven en naar be neden. Een van de zaken die deze Fran se campagne tot een zeer interes sante maakte, was niet zozeer de ideologische discussie tussen de kandidaten, alswel de ruzie tus sen de 'vrienden van dertig jaar', premier Edouard Balladur en burgemeester van Parijs Jacques Chirac. De gaullisten hebben een vrijwel identiek programma. Chirac wil iets meer overheidsbemoeienis bij de strijd tegen de werkloos heid, Balladur hamert wat vaker op het feit dat alleen de econo mische groei het scheppen van banen mogelijk maakt. Chirac, die zich al in november vorig jaar kandidaat stelde en die tot eind februari grote ach terstand had op Balladur, heeft op een heel handige wijze cam pagne gevoerd. Hij speelde in op het gevoel van veel Fransen, dat Balladur weliswaar een goede premier was, maar zeker geen geschikte president kan worden. De meeste Fransen vinden de burgerlijke Balladur maar slap. Hij zou in hun ogen te snel capituleren wanneer zich moei lijkheden voordoen. Zo moest hij vorig voorjaar een zeer omstre den jeugdloonplan inslikken en in januari haalde hij bakzeil bij een al even omstreden herzie ning van het middelbaar en ho ger beroepsonderwijs. Tijdens de campagne liet Chirac regelmatig weten dat hij die voorstellen 'erg slecht' vond en vergat daarbij even gemakshalve dat hij als kamerlid gewoon vóór had gestemd. Het argument zorgde er wel voor dat Chirac zeer populair is onder de jongeren. Veertig procent van de 18- tot 24-jarigen zal op hem stemmen. Chirac maakte ook handig gebruik van het feit dat Soldaten weg uit Noord-Ierland Belfast - Groot-Brittannie heeft gisteren opnieuw 400 soldat teruggehaald uit Noord-Ierland. Het totale aantal teruggetrok ken militairen sinds het staakt-het-vuren van september voiii jaar, komt hiermee op 800. Er blijven nog 17.500 Britse soldaten achter in Noord-Ierland Op 22 maart trokken de Britten ook al 400 soldaten terug Srilankaanse leger valt Tamil-rebellen aan Colombo - Boten van de Srilankaanse marine hebben twe! vaartuigen van Tamil-rebellen beschoten. Ook bases aan de kust in het noorden van Sri Lanka werden getroffen. Of er slachtof-l fers zijn gevallen bij de aanvallen, is niet bekend. Het is het eerste offensief van het leger sinds de guerrillastrii-j ders woensdag de besprekingen afbraken en het bestand dat' drie maanden eerder was ingegaan, naar de prullenmand' verwezen. De Tamilrebellen strijden sinds 1983 voor een Tamil thuisland in het noorden van Sri Lanka. Extremisten vieren verjaardag Hitier Hamburg - Rechts-extremisten hebben donderdagnacht in' Duitsland de verjaardag van Hitier herdacht. De politie arres teerde ruim vijftig relschoppers. De meeste acties waren in Beieren en Brandenburg, de deelstaat! die rond de Duitse hoofdstad Berlijn ligt. In Neurenbers arresteerde de politie 27 neo-nazi's. Zij verstoorden de herden-ll king van de bevrijding van de stad door de Amerikanen vijftig jaar geleden. In het Oostduitse Finsterwalde kwam het tot een 1 botsing tussen de politie en linkse demonstranten, die betoogden tegen het rechts-extremisme. Amnesty bezorgd over executies Londen - Amnesty International heeft gisteren gezegd zeerll bezorgd te zijn over Saudi-Arabië, waar dit jaar al circa] negentig mensen zijn geëxecuteerd. In een eerste reactie ver-] klaarde de Saudische ambassade in Londen dat de stijging van] het aantal terechtstellingen te wijten is aan een toename van de l| drugshandel. Volgens Amnesty zijn nooit eerder in een zo korte periode zoveelf mensen terechtgesteld in Saudi-Arabië. Tijdens de processen die tot de doodvonnissen hebben geleid, zouden internationale rechtsnormen niet zijn gerespecteerd. Zes miljard voor sluiting Tsjernobyl Kiev - De Oekraïense regering heeft de wereldgemeenschap; gisteren gevraagd om met ruim zes miljard gulden over de brug te komen om de kerncentrale Tsjernobyl te kunnen sluiten. Kiev meent dat de kosten van de sluiting, het vinden van nieuw werk voor de werknemers en de compensatie van dure gasim- porten verdeeld moeten worden tussen de landen van de Europese Unie en de G-7, de groep van zeven meest geïndustria liseerde landen. De G-7 bepaalde vorig jaar dat voorwaarde j| voor elke hulp aan Oekraïne sluiting van Tsjernobyl is. 'Open opstelling jegens Turken' Den Haag - Nederland wil de spanningen binnen de Turkse gemeenschap wegnemen door zo open mogelijk te spreken. Dat was de uitkomst van een gesprek tussen minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken), Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Turkse groeperingen in Nederland gisteren. Volgens beide bewindslieden overheerst in de Turkse gemeen schap de angst voor het overwaaien uit Duitsland van het geweld en aanslagen de onrust na de oprichtingsvergadering van het Koerdisch parlement vorige week in Den Haag. De Turkse organisaties hebben toegezegd er alles aan te doen om de openheid te waarborgen. e." -u -C." ''1i Jeur.Ll Strijd laait op in noorden Bosnië Sarajevo - In het noorden van Bosnië wordt sinds donderdag weer hevig gevochten. VN-waarnemers telden 1.700 granaatex plosies rond de corridor Posavina, een smalle maar belangrijke bevoorradingsroute, die Servisch gebied in Bosnië en Kroatië verbindt met Servië. „onze verslaggever knie/Amsterdam - Fokker lat de produktie licht verho- InU de Nederlandse vlieg- Lbouwer een grote order C de Italiaanse nationale l'jbtvaartmaatschappij Ali- J'.'lia heeft binnengesleept, lilitalia heeft 15 toestellen L het type Fokker 70 be- l3e vliegtuigen met een waarde Lruim een half miljard gulden «llen bij een leasemaatschappij Lorden geplaatst, zodat ze niet Lde balans van Fokker druk- zowel Balladur, alsook de socia list Jospin niet erg tot de ver beelding sprekende kandidaten zijn. Balladur en Jospin, hoewel ze allebei hun stijl iets in populisti sche zin hebben aangepast, ble ven vooral twee keurige Parijse heren, die overal in den lande een beleefd politiek verhaal hiel den. Voor veel Fransen was het daar om een opvallende gebeurtenis om Balladur op een tafel te zien klimmen en om de stijve Jospin te zien veranderen in een goed orator. De campagne kreeg een steeds 'Amerikaanser' karakter door de hoeveelheid politieke prullaria, die bij de bijeenkomsten te koop waren. De blauw-wit-rode con fetti, de honkbalpetjes en de t- shirts met de namen en leuzen van de kandidaten. Balladur-aanhanger Charles Pasqua noemde de campagne 'goor'. De minister van Binnen landse Zaken vond dat er teveel persoonlijke aanvallen werden uitgevoerd. Maar dat is wellicht de logische consequentie van een campagne, waarbij twee partij genoten met grote ambities stre ven naar die ene presidentiële zetel. Bonn (anp) - De Bosnische Serviër Dusan Tadic, die in Duitsland vastzit, wordt binnenkort overgedragen aan het VN-tribunaal voor ex-Joegoslavië in Den Haag. De Duitse regering heeft dit gisteren bekend gemaakt. Tadic wordt j beschuldigd van oorlogsmisdaden in Bosnië. Om veiligheidsredenen wordt de datum niet bekendgemaakt, maar het Beierse ministerie van Justitie is al begonnen met de voorberei dingen van de reis. Tadic zit nu gevangen in München. Hij zal worden ondergebracht in de speciaal beveiligde gevangenis ia Scheveningen waar hij door twaalf VN-veiligheidsagenten zal wor den bewaakt. Om Tadic aan het internationale tribunaal te kunnen overdragen, heeft het Duitse parlement een speciale wet aangenomen. De 38-jarige Tadic werd vorig jaar in München aangehouden op aanwijzing van zijn slachtoffers. Volgens ooggetuigen heeft Tadic als j bewaker in gevangenkampen in Bosnië zeker tien moslim-geva nen gedood en 150 gemarteld. Hij wordt ook beschuldigd van het beruchte incident waarbij een gevangene gedwongen werd de testikels van een andere, bewusteloze gevangene af te bijten en waarbij alle twee plus een derde gevan""" uiteindelijk het leven lieten. Tadic zal de eerste beklaagde zijn die voor het VN-Tribunaal voor j ex-Joegoslavië terechtstaat. Inmiddels zijn 22 vermeende oor,"™" misdadigers in staat van beschuldiging gesteld. Het proces tegen Tadic wordt de eerste internationale berechting van oorlogsmisdadigers sinds de processen van Neurenberg en Tokyo na de Tweede Wereldoorlog. (ADVERTENTIE)1 inschrijving tot 27 april 1995 9.00 uiirvia banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 april storting op 4 mei 1995 aflossing op 15 april 2003 wordt het uitstaande bedrag van de lenW a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroeg» aflossing is niet toegestaan leningvoorwaarden zijn gratis verkrijgbaar bij banken en commissionairs schuldregister- ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen inschrijvingen nadere inlichtingen Agentschap van het Ministerie van Financiën 020-5810700 Lrondersteld mag worden dat ljebis, de financieringsmaat- Lhappij van Daimler-Benz, de «tellen zal afnemen. Fokker L dat echter niet bevestigen. je order is een welkome afwisse ling van de reeks van deprime- Ijade berichten, die Fokker de lliatste maanden moest afgeven. jet bedrijf lijdt al twee jaar 450 m gi zc k( de d< L D ei m Kan onze redactie economie irlem - De Nederlandse I j Spoorwegen hebben vorig een 'structureel herstel' doorgemaakt. „Het begint er- op te lijken dat er een behoor- fundament onder NS .it," zei topman drs. R. den Besten gisteren bij de presen tatie van de cijfers over 1994.Het op een verzelfstandi- g afstevenende vervoerbedrijf j heeft vorig jaar een winst be haald van 76 miljoen tegen een I verlies van 62 miljoen in 1993. 1 Volgens Den Besten is het resul- I laat, op een omzet vorig jaar van I ƒ5,1 miljard, echter nog lang niet voldoende om op eigen benen te staan. NS vervoerden minder mensen - vooral studenten en dienstplich- ;n - maar hielden daar meer 1 aan over. Mede als gevolg van een door het Rijk opgelegde tariefsverhoging van 6 procent slonk het aantal reizigerskilome ters met ruim 2 procent tot 14,4 miljard terwijl de omzet in deze sector ruim 7 procent steeg tot 1,8 miljard. NS Cargo, de goede- renpoot, vervoerde na 'heel, heel, teel lange tijd', aldus Den Bes ten, meer goederen. Het spoor verzette 17,8 miljoen ton, ruim 6 procent meer dan in 1993. Cargo sloot desondanks het jaar af met een verlies van 'enkele miljoe nen'. Studenten Het bedrijfsresultaat verbeterde vorig jaar van 247 miljoen tot 888 miljoen. De lasten namen, mede door een acquisitie, toe van 4,5 miljard tot 4,7 miljard. Hit jaar verwachten de NS als gevolg van de invoering eind vo rig jaar van de nieuwe studenten kaart minder mensen te vervoe ren. Het aantal reizigerskilome ters zakt naar 14 miljard maar zal daarna weer stijgen. NS Cargo, dat de omzet in 1994 5 Procent zag stijgen tot 214 mil joen, heeft volgens de spoorwe- r 1 r Utrecht (anp) - Het energie- het grootste niet aan de beu derland, heeft vorig jaar een geboekt, 29 miljoen meer o met 3 miljard sterk omhoop Na aftrek van het aandeel voor derden blijft voor de circa achthonderd eigen (fami- he)aandeelhouders, een winst over van 308 miljoen, tegen over 332 in 1993. Aan de aan deelhouders wil het concern, dat onder meer eigenaar is van de Makro-groothandels, ƒ26 Per aandeel uitkeren per aan deel van minimaal 100. Vorig laar lag het dividend een gul den hoger op 27. e SHV Holding valt uiteen in wee dochterbedrijven, SHV ^nergy en SHV Makro. Het erste bedrijfsonderdeel boek- een winst van 226 miljoen n 171 omzet van 6 miljard. e Makxo-divisie, die de afge- °Pen tijd opvallend in het Ver- Y

de Stem | 1995 | | pagina 4