OOP ■i/mf Huizenmarkt Schuld beïnvloedt hypotheekbedrag Hypotheken zijn vaak allesbehalve flexibel T IEID Honumentenbezitters tegen wil en dank 'GROEN B.V. -uxaflex en Bécé ies van TOPKWALITEIT DE VERFMOLEN Mensen die leningen verzwijgen, komen meestal bedrogen uit Mogelijkheden om tijdens looptijd wijzigingen aan te brengen vaak minimaal L 1995 X 67 met lijnen en ruimte vij samen met u de e keuken, met achter het erlijk de allernieuwste chnieken. Zo wordt uw en waar kunstwerk, t tot in de kleinste A/MATERIALEN H150-80312 inontwerp tuinaanleg nderhoud sierbestrating ^vriendelijke meststoffen snweg 51 01140-19520 Clinge nfNelleke van Dam jé van den Broek werd er geboren en woonde er tot ongeveer zijn iende levensjaar. Sinds 21 maart 1995 heeft hij opnieuw de sleu- jop zak van een monumentale kopgevelboerderij in het buitenge rd van Oud Gastel. in'monument restte wat hem betreft in 1991 alleen de sloophamer. De jeente weigerde echter een sloopvergunning en zette het pand op de ge- atelijke monumentenlijst. Tegen wil en dank - maar inmiddels dolge- I jjig - werden René en zijn vrouw Dianne daarmee de bezitters en bewo- 'svan een eigen 'monument', monumentenlijst was begin jaren negentig het grote schrikbeeld van de jilie Van den Broek. René wilde de oude boerderij aan de Oude Steen- jat, de oudste in de gemeeente, dolgraag slopen. De vervulling van zijn as, een bungalow in het Gastelse buitengebied, leek daarmee binnen dbereik te komen. De gemeente Oud en Nieuw Gastel hielp hem echter snel uit die droom. Bezwaarschriften, Raad van State-zaken en onder- ielingen volgden elkaar in rap tempo op. Uiteindelijk doorbrak Oud en BW Gastel in 1992 de patstelling door 4000 gulden op te hoesten voor een èrzoek naar de haalbaarheid van restauratie van 'Oude Steenstraat 38', jpand dat inmiddels met huisnummer 36a door het leven gaat en hele- sil gerestaureerd is. laar vergeet niet dat ik zelf ook die 4000 gulden op moest hoesten. Voor is, voor een plan," zegt René met nog steeds enige verbazing in zijn stem. it onderzoek van architect Peter van Velzen betekende voor de Van den *ks wél de ommekeer. „Je ziet na zo'n onderzoek ineens hoe 't kan wor- j" Dianne vult aan dat het plan niet alleen mooi maar ook heel reeël was. wel financieel als uitvoeringstechnisch is het duo zich dan ook geen buil pallen aan het project van en- it tonnen. „Je moet 't zien als een aces. We wilden dit in het be- 3 niet, ik wilde hier gewoon 9 nieuw huis neerzetten. Maar li je dan ziet wat het kan wor st dan ben je verkocht. En een- bezig is het weer anders. 1* langer je er mee bezig bent, temeer je wilt behouden." jetrots toont hij in de schuur eiken balken van bijna inderd jaar oud. Vol liefde ver- II hij over het af bikken van elk teentje in elke buitenmuur, iter het rondrijden in de omge- og, op zoek naar Oud-Hollandse dakpannen van zo'n negentig jaar oud. ar de euforie van het vinden van vaktimmerman Koevoets uit Ouden- sch. Een man die er echt lol in had om nieuwe kozijnen te maken. „Dat is pialistisch werk. Met oude maten, en allemaal wat robuuster hé," zegt tone. toé: „Er komt een moment dat niemand je kan helpen. Op dat moment act je zelf beslissen. Je begint eraan, of niet. En dat komt echt niet van de aop de andere dag." Dianne is zeker dat zij, zonder Renés absolute wil om pijn geboortegrond te gaan wonen, nooit aan het hele avontuur begonnen is. aé: „Dag en nacht, elke avond, elke zaterdag, elke zondag hebben we hier tan werken." Dianne: „Je sociale leven is helemaal weg. Je komt nergens, hetgeen mensen meer. We hebben allebei onze sport opgegeven om maar toer te kunnen gaan. Niet vanwege het geld, maar vanwege de tijd die het tost." ïeanecdotes zijn talrijk. Blijde gezichten als René vertelt over een verlos te telefoontje. „Zulke eiken balken," zegt hij wijzend naar het plafond, meter lang en elk uit één boom gezaagd. Al maanden van te voren, d nog geen steen overeind, hebben we al mensen ingeschakeld. Jon- sas kijk naar zo'n boom uit. En dan dat telefoontje 'we hebben ze'. Nou, di rt zagen en leveren natuurlijk." Bé heeft tijdens de hele restauratie niet alleen geleerd dat hij, tot verba- ag van Dianne, best handig is en veel zelf kon doen. Hij kreeg ook begrip de gemeente Oud en Nieuw Gastel. „Vanaf het moment dat we overstag Wen en wilden restaureren hebben we niets dan medewerking gehad. Als S helemaal niet meer te redden viel, hadden we overleg met bouwzaken. Is over het vervangen van het rieten dak - dat een vermogen kost, ook in «derhoud - door pannen deden ze niet moeilijk." ■het stomme is dat voor Rijksmonumenten voor een rieten dak bijvoorbeeld «1 vergoedingen worden gegeven. Daarvoor zijn de regeling, ook fiscaal, "rt aantrekkelijker. Maar als je er eenmaal een beetje inzit krijg je er be- 'ondering voor dat een gemeente alleen al kans ziet om iets van een monu- stntenbeleid te voeren. Er is haast geen geld en toch slagen ze er dan in om 's van de grond te krijgen. Om ons over de streep te trekken." - -r 1' w* H. v 1 1 ZATERDAG 22 APRIL 1995 1 V. Waesberghestraat 58 4561 AE Hulst Tel.: 01140- 12059 s WJ' i.m». E ZORGT ERVOOR DAT IK MOOIERN dianne voor hun kopgevelboerderij: „Hoe langer je er mee be- j wt, hoe meer je wilt behouden." foto ruben schipper Een beperkte schuld kan een flinke streep halen door je mogelijkheden op de huizenmarkt. Door Paul Verlinden Bij het verkrijgen van een hypo theek wordt niet alleen naar het inkomen van de aanvrager geke ken. Ook diens financiële ver plichtingen (schulden) zijn van belang. Dan blijkt een relatief kleine lening soms grote gevol gen te hebben. Een voorbeeld uit de praktijk: Een jonge paar wil een huis kopen. Alles moet uit de hypotheek komen, want spaargeld is er amper. Hij verdient 50.000 gulden bruto per jaar, zij krijgt voor haar part-time-baan precies de helft. Volgens de tabellen kunnen ze (bij 8 procent rente) een hypotheek van 222.000 gulden krij gen. Ze gaan zich oriënteren op een huis van twee ton (de resterende 22.000 zijn nodig voor de kosten koper). Al snel hebben ze iets op het oog en kloppen bij de makelaar aan. Deze vraagt naar hun financiële situatie. Inderdaad, bij hun gezamenlijk jaarinkomen van 75.000 gulden hoort een maximaal hypotheekbe drag van 222.000 gulden. Maar zijn er nog financiële verplich tingen; schulden of leningen? Oh ja, ze hebben 15.000 gulden geleend voor een auto. „Dus we kunnen 15.000 gulden minder lenen, dat wordt krap, maar het moet nog net lukken," denken ze. De makelaar helpt het jonge paar echter snel uit hun droom. Het be trekkelijk kleine bedrag van 15.000 gulden (in 5 jaar af te lossen) heeft verstrekkende gevolgen voor de te verkrijgen hypotheek. Door de le ning voor de auto kan het jonge paar nog maar 182.000 gulden lenen, 40.000 minder dan geraamd. Dag huis van twee ton... Bovenstaande klinkt misschien on waarschijnlijk maar het komt gere geld voor dat mensen bij een hypo theek-adviseur voor een teleurstel ling komen te staan. Een auto-le ning van 15.000 gulden wordt meestal niet over het hoofd gezien. Maar er kunnen ook 'kleine' schul den zijn: de afbetaling op de koel kast of de renteloze lening bij de werkgever voor een personal com puter. Vaak is er nog een studieschuld. Dat alles kan het te lenen hypotheekbe drag aardig drukken. „Het is puur voor de bescherming van de klant," zegt Berry van Nis pen, hypotheek-adviseur bij Meeüs in Breda. „Zo wordt voorkomen dat mensen met te hoge lasten komen te zitten." Uitgangspunt bij het bepalen van de maximale hypotheeksom is het in- komen van de aanvrager. Of beter gezegd, het percentage van het inko men dat iemand mag besteden aan wonen. Daarvoor bestaan stand- daardtabellen, onder meer voor het verkrijgen van de Nationale Hypo theek Garantie. Weer een voorbeeld: iemand met een (bruto) inkomen van 54.000 gulden mag volgens die tabellen 27,5 pro cent van zijn loon 'verwonen'; de hy potheek mag hem dus maximaal 1237 gulden (bruto) per maand kos ten. Eventuele schulden worden daarop in mindering gebracht: dus als hij nog twee jaar lang 200 gulden per maand voor zijn auto moet aflossen, dan krijgt hij een hypotheek die hem maximaal 1037 gulden per maand kost. Een verschil van tienduizen den guldens op de totale hypotheek som, terwijl de lening in totaal slechts zo'n 5000 gulden is. „De hypotheekgever kijkt naar het moment van aanvragen. Op dat mo ment moet de aanvrager aan zijn verplichtingen kunnen voldoen. Dat de schuld over twee jaar afge lost is, doet niet ter zake. Bovendien zijn de eerste jaren na de koop van een huis juist het duurste. Vaak moet er dan wat geld in de woning gestoken worden. Dan moeten ze dus zeker niet met te hoge lasten komen te zitten," legt Van Nispen uit. Mensen die hun schulden verzwij gen bij de aanvraag, komen meestal bedrogen uit. Geldgevers 'screenen' iedereen die een lening aanvraagt bij het BKR (Bureau Kredietregis tratie) in Tiel. Daar staan alle (offi ciële) schulden geregisteerd, of het nu een autolening is of een huur koop-regeling voor een tv. Alleen met studieschulden ligt dat anders, die staan niet allemaal geregistreerd in Tiel. De geldgevers zullen daarvoor bij de Informatiseringsbank in Groningen moeten informeren. Die geeft echter alleen maar informatie over ie mands schulden als die persoon daar toestemming voor geeft. Overigens zijn er niet alle schulden van invloed op de hypotheek. Be kendste voorbeeld is de auto-lening waar een onkosten-vergoeding van de baas tegenover staat. Dan wor den lening en vergoeding tegenover elkaar weggestreept. Wat moet iemand nu doen, die enke le kleine schulden heeft, en toch per se een maximale hypotheek wil asluiten? Makkelijkste is de schul den weg te poetsen door de spaarpot aan te spreken. Is die spaarpot er niet, dan biedt soms een onderhand se lening via familie of vrienden uit komst, maar dat houdt wel een fi nancieel risico in. Is dat ook niet mogelijk, dan zal men toch moeten wachten tot de auto, de caravan, de koelkast, of de tv afbetaald is. Een hypotheek moet zich kun nen aanpassen aan veranderende omstandigheden. In delange looptijd van een hypotheek kan immers van alles en nog wat wij zigen. Hypotheekaanbieders be nadrukken daarom maar al te graag de flexibiliteit van hun hypotheekprodukten. Maar de schone schijn bedriegt. Onderzoek van de 'Vereniging Eigen Huis' wijst namelijk uit dat veel hy potheken op belangrijke punten juist niet flexibel zijn. Veel mensen kijken bij het afsluiten van de hypotheek alleen naar de prijs. Wat is demaandlast en kan ik die betalen? Natuurlijk is dat heel belangrijk. Maar de prijs zegt lang- niet alles. Een hypotheek wordt im mers afgesloten voor een lange reeks van jaren en als in die tijd iets wij zigt in de persoonlijke sfeer, moet de hypotheek zich daarop kunnenaan- passen. Een flexibele hypotheek speelt daarop in. Juist die flexibiliteit ontbreekt ech- terbij veel hypotheken. De nu popu laire spaarhypotheek bijvoorbeeld is in veruit de meestegevallen de voor deligste. Maar omdat er aan de le ning een levensverzekering is ge koppeld, is het wijzigen van de hy potheek vaak wat moeilijker dan bijvoorbeeld bij een annuïteitenhy potheek. En onderbreking van de hypotheek binnen een termijn van 20 jaar kan nadelige fiscale gevolgen hebben. Veel hypotheekaanbieders beweren dat hun produkten flexibel zijn. Maar hun uitleg vanflexibiliteit komt vaak niet overeen met wat de consument verwacht. Veel hypothe ken zijn tegenwoordig voorzien van allerlei toeters en bellen. Zoals ver schillende rentetypen enaflossings- vormen, soms gecombineerd in één hypotheek. Het liefst verkoopt men u naastde hypotheek ook nog een of meer verzekeringen. Een veel toegepaste verkooptech- niekis dat u een fiscale worst wordt voorgehouden. Door gebruik te ma ken van speciale verzekeringspro- dukten of voorzieningen kunt u bij voorbeeld een extra aftrekpost creë- renof fiscale vrijstellingen optimaal benutten. Bijvoorbeeld: een premie depot naast een levenhypotheek. Veel flexibiliteit dus bij het afslui ten van de hypotheek.Flexibiliteit tijdens de looptijd is een heel andere zaak. Stel u hebt een tophypo- theek(hypotheek zonder hypotheek garantie). Afhankelijk van de hoogte van de lening tenopzichte van de le ning kan de rente voor zo'n hypo theek tot 0,7 procent hoger zijn dan voor eenhypotheek met hypotheek garantie. Als de top is afgelost, zou de geldverstrekker deze renteopslag geheel of gedeeltelijk kunnen schrappen. Maar dat gebeurt lang niet altijd.Sommige geldverstrek- illustratie vereniging eigen huis kers doen dat alleen 'op verzoek' van de geldlener. Andere doen dat alleen aan het einde van de rentevaste pe riode. Het is maar dat u het weet. Stel dat de actuele rente (veel) lager is dan de rente waarvoor u de hypo theek indertijd hebtafgesloten. Het is dan natuurlijk aantrekkelijk om over te stappen naar die lagere ren- te.Eventueel bij een andere geld verstrekker. Maar zoveel flexibili teit is er helaas niet. Sterkernog: het wordt u eigenlijk volslagen onmoge lijk gemaakt om van rente of van geldverstrekker te veranderen. U kunt soms wel overstappen, maar dan alleen met betalingvan een boe te die vaak net zo hoog is als het voordeel dat u heeft van de lagere rente. Enals u een hypotheek wilt afsluiten bij een andere geldvers trekker moet u, behalve de boete, hoge notariskosten, taxatiekosten en afsluitprovisie betalen. Stelt u zich eens voor dat u later wat meer financiële armslag nodig heeft. Uw kind gaatstuderen of u laat uw huis verbouwen. U wilt daarvoor geen nieuwe lening afsluiten, maar wél de maandlast van de hypotheek tijdelijk verlagen. Dat kan bijvoor beeld door de looptijdvan de hypo theek te verlengen. Een op de drie geldverstrekkers biedt deze moge lijkheid echter niet. Een andere mogelijkheid is om de nog resterende hypotheekschuld af- lossingsvrij te maken. U betaalt dan alleen nog de rente over de lening. Bij een annuïteitenhypotheek stopt u danmet aflossen, bij een spaarhy potheek wordt de meeverbonden le- vensverzekeringafgekocht, waarna de afkoopwaarde (het spaarkapi taal) in mindering wordt gebracht opde schuld. Over de restschuld be taalt u alleen nog rente. U kunt eventueel ook delevensverzekering premievrij laten maken. U blijft dan rente betalen over de gehele le ning,maar omdat het reeds aanwezi ge spaarkapitaal binnen de verzeke ring blijft doorgroeien viade bijge- boekte rente, is de schuld op de einddatum lager dan bij afkoop. Let op: bij al dezeconstructies moet u wel bedenken dat u aan het einde van de looptijd nog met een schuld zit. Zijn alle hierboven beschreven con structies nu ook mogelijk bij de ver schillendehypotheken? In veel ge vallen niet. Aflossingsvrij maken is in principemogelijk bij iederehypo- theek. Maar uit het onderzoek van de Vereniging Eigen Huis blijkt dat een kwart van de onderzochte in stellingen deze mogelijkheid niet eens biedt. Het premievrij maken van de levensverzekering (bij een spaarhypotheek) blijkt zelfs bij ruim de helft van deonderzochte spaarhy potheken niet mogelijk te zijn. Jam mer, veel geldverstrekkers houden u blijkbaar liever in een keurslijf dan dat zij zich flexibel opstellen. Bij het afsluiten van de hypotheek zijn de hypotheekaanbieders bijzon der flexibel. Maar flexibiliteit tij dens de looptijd van de geldlening is een ander verhaal. Bij veel hypothe ken ontbreken zelfs de meest voor de hand liggende mogelijkheden om de hypotheek aan tepassen aan gewij zigde omstandigheden. U doet er verstandig aan hier scherp op te let ten bij de keuze van een hypotheek. Aan iedere hypotheek is een groot aantal voorwaarden verbonden. Stuk voor stuk kunnendeze voorwaarden u later in de kaart spelen of juist niet. In de Hypothekengids van Eigen Huis wor den de voorwaarden van de meeste hy potheekaanbieders onderde loep geno men. Deze gids is een belangrijk hulp middel bij de keuze van een hypotheek en geeft ook de (on)mogelijkheden aan om de hypotheek te wijzigen tijdens de looptijd. Leden van de Vereniging Ei gen Huis kunnen de Hypothekengids bestellen door 15,50 over te maken op gironummer 2665588 t.n.v. 'Vereni ging Eigen Huis' onder vermelding van'Hypothekengids'. Nietleden kun nen de gids op dezelfde manier bestel len; de prijsbedraagt voor hen echter 19,-. Vermeld uw naam, adres en even tueel uw lidmaatschapsnummer. Vereniging Eigen Huis

de Stem | 1995 | | pagina 47