isnr, SUBS li Huizenmarkt b.v. 01 ■ifinr SSiSBI ■HiH 1 ■■mi III»! ■III» SB KïB Inschakelen van makelaar niet nodig maar wel handig 4We vinden nog steeds pijpekoppen en muntjes' de STEM TE LOCATIES ST, Carmelweg ST, Nieuweweg 62 OSTERZANDE, sterstraat 1 irantiën CM 4797 VBO llllll illllll ■■■III gjlSl' «fiiïï ff urn mmïrn Blllll m 1 llllll llllll llllll 1 BiiöS I "et statige pand -ar»-,- Ivoli Gardens betekent veilig wonen. Op een (tie en met een fascinerend groene omgeving en de tingwerken van Hulst. [rdens wordt wonen echt ïsbroeck b.v. 51 AL Hulst ANT, Vlasstraat 10 ïSTDIJK, Polderweg 30 MONUMENT Rente bepaalt prij sontwikkeling In steeds meer kleine plaatsen verschijnen appartementen complexen .veerde vrijstaande woning in de polder* ubbele garage. Perceel: 730 m2 eigen gron 11 1, keuken, zeer grote woonkamer, kelder- i adkamer. Verdieping: ruime overloop, drie f mers. Bergzolder. Alle houtwerk in nar -11 otendeels dubbelglas, cv-verwarmd, nl?.uvj aen, nieuw sanitair enz. Op korte termijn den. n perceel bouwgrond van 1000 nr (25 rn n 40 m diep) te koop. Gunstige locatie op j and van het centrum. >ning gelegen tegen de vesting. Ind» tmer, dichte keuken, bijkeuken, toilet. its. Verd.: drie slaapkamers, doucherui jj iche, tweede toilet en wastafel. Verwar ;askachels. Direct te aanvaarden. ruimte op zeer gunstige locatie in het een m Kloosterzande. Totaal oppervlak: ca' schikt voor velerlei branches. Twee ïuren, verwarming d.m.v. heaters, ap •ruimte, toilet. Directe aanvaarding. Hllll 1 llllll llllll llllll llllll llllll van de familie De Rechter in Hulst, foto wim kooijman ZATERDAG 22 APRIL 1995 F3 eten nancieringsmogelijkheden. ara 7%. i wonen in uw eigen int. •n woning mogelijk. i en landelijk gelegen semi-bungalow. Ge- 1 1985. Perceel: 1095 m2. Degelijk ge- londom dubbelglas en rolluiken. Keurig iden. Ind.: ruime hal met toilet, slaapka- ale L-vormige woonkamer (ruim 52 m2) i haard en uitzicht op de fraai aangelegde derne keuken (2 jaar oud) voorzien van praktische bijkeuken, berging. Verd.: 2 apkamers, luxe complete badkamer. Aan- in overleg. lp Eugene Verstraeten lije huisschilder die om de zoveel jaar het monumentale pand van de Ifamilie De Rechter in Hulst van een nieuw verflaagje voorziet moet |sn vaste hand en een geduldig karakter hebben. In de kozijnen zijn Baar liefst 384 ruitjes verwerkt, waar voorzichtig omheen moet wor- Ijtn gepenseeld. Een enorme klus, om over het karwei voor de gla- lenwasser nog maar niet te spreken. Ifcen in een monumentenhuis heeft een grote charme, maar je betaalt er liileen prijs voor," zegt Julia de Rechter, die samen met haar echtgenoot llimvan Voorst Vader het pand aan de Grote Markt 7 in Hulst bewoont. Het laderhoud is vrij kostbaar, de stookkosten zijn hoog en Monumentenzorg Kirt over de schouders mee. Boe oud het huis is weet niemand. „Het enige houvast dat we hebben is een Inpakte uit 1853. Toen is het huis voor 450 gulden verkocht." Een belache lijk bedrag als je dat tegen hedendaagse prijzen af zet. 'Bewijsmateriaal' dat Ijiwoning mogelijk nog heel wat ouder is duikt bij tijd en wijle spontaan op It de tuin achter het huis. Ife vinden daar nog steeds pijpekoppen en muntjes. De oudste dateren uit li zestiende en zeventiende eeuw." lier verwonderlijk, want het huis fat in het hartje van Hulst, dat zich iianger dan 800 jaar 'stad' mag noe- p. monumentale huis, inmiddels It'll 25 jaar eigendom van de familie 9e Rechter, is ingebouwd tussen en- andere eveneens fraai ogende en. Het is tegelijkertijd statig en feervol. „Er gaat een bepaalde char- lievan uit," vindt Julia de Rechter. is een heel comfortabel huis, met Inel ruimte, hoge plafonds, hoeken en Ésen. Geen standaardwoning is, zo- léde meeste nieuwbouwhuizen. Kijk [lijvoorbeeld eens naar de muren. Er ooptbijna niks recht." tls je binnenkomt trekt de oude marmeren vloer meteen de aandacht. Een "te van het pand is ingericht als woning, een ander deel gebruikt het idvocatenechtpaar als kantoorruimte. Binnen kunnen ze doen en laten wat t willen, maar aan de buitenkant beslist Monumentenzorg mee. „Zoals «erde kleur verf. De kozijnen moeten overwegend groen, daar valt niet aan ktornen." Over de combinatie met zacht-geel en gebroken wit moest Mo- mientenzorg eerst eens goed nadenken, maar ging toch akkoord. „Ze zijn kritisch, maar dat is terecht. Het zou natuurlijk geen gezicht zijn als je hier te moderns van zou willen maken." Behalve aan de gevel mag er ook niets veranderd worden aan het bijzonde- idak. In vaktermen spreekt men over een koningsstel, een soort zwevende dakconstructie. Niet zo heel oud, maar wel gemaakt naar een authentiek Borbeeld. Dat is in 1936 gebeurd, toen er twee verdiepingen op het huis «rden gemetseld, naar een ontwerp van Monumentenzorg. Daarvoor be- ttondhet huis enkel uit een begane grond met een dak er op, zo blijkt uit een »g bewaard gebleven foto. Devele ruitjes zijn niet alleen een kwelling voor schilders en glazenwassers, «aar ze zijn op zich ook bijzonder. Heel dun antiek glas, dat onder invloed Mhet zonlicht licht paars kleurt. En peperduur. „Een paar jaar geleden rjn er tijdens een enorme hagelbui tientallen gesneuveld. We hebben heel Herland afgezocht om hetzelfde glas te vinden. Uiteindelijk kwamen we techt bij een glazenier in Haarlem, die het importeert uit Frankrijk. Daar wordt het nog maar op één plaats gemaakt. Met diezelfde ruitjes is trouwens rtDrakenstijn, waar koningin Beatrix woont, opgeknapt." Bet flinterdunne glas heeft weinig isolerende werking en is dus niet erg fflergiebesparend. ft hebben wel eens bekeken of we er voorzetramen achter kunnen zetten, aar dat is echt geen gezicht. Dus moeten we de hoge stookkosten maar op ap toenemen. Het is de prijs die je betaalt om in zo'n mooi oud huis te sagen wonen." Van onze verslaggever Heb je bij aan- of verkoop van een huis een makelaar nodig? Een veelgestelde vraag waarop geen eenduidig antwoord te geven is. Ja, als je zelf van niks weet en je niet op een paar duizend gulden hoeft te kijken. Nee, als je, al dan niet met behulp van anderen, zelf in staat bent om te beoordelen of je geen kat in de zak koopt en om te onderhandelen. Het ligt er natuurlijk ook aan aan wie je de vraag stelt. Het zal niemand verbazen dat de Nederlandse Vereniging van Makelaars vindt dat een makelaar niet mag ontbreken bij de handel in onroerend goed. Zoals het ook voor spelbaar is dat de Vereniging Eigen Huis vindt dat het ook wel zonder kan. De tarieven van de makelaar zijn niet mals. In de meeste geval len vraagt een makelaar 1,85 procent (exclu sief btw) van de aan- of verkoopprijs en praat je dus al gauw over enkele duizenden guldens. Koop je via een makelaar een huisje van 150.000 gulden, kost de makelaar ruim 3.200 gulden, bij een huis van twee ton wordt dat ruim 4.300 gulden en bij een huis van 250.000 gulden ben je alleen voor de makelaar al ruim 5.400 gulden kwijt. Veel geld waarvoor je ook die noodzakelijke vernieuwing van de badka mer zou kunnen realiseren. Peanuts als je het afzet tegen de andere bedragen waar je tijde lijk mee bezig bent zoals de koopprijs en de pakweg tien procent kosten koper. Hoewel er sinds 1 februari vorig jaar officieel geen vaste tarieven meer zijn, houden veel ma kelaars daar nog wel aan vast. Dat betekent dat als je een makelaar inschakelt zelf moet onderhandelen over de te betalen kosten. Zo als het bijvoorbeeld ook mogelijk is om een makelaar in te schakelen voor een deel van zijn diensten. Of een makelaar bijvoorbeeld alleen een taxatierapport laten maken. Volgens mr. F. van Loon van de Vereniging Ei gen Huis houden de meeste makelaars nog vast aan de (hoge) standaardtarieven. „Wij hebben vorig jaar onderzoek gedaan onder on ze leden. De conclusie was dat wie niets vraagt altijd het tarief betaalt. Je moet echt zelf aan dringen op een lager tarief. De concurrentie tussen makelaars loopt nog niet zoals het zou moeten lopen. Het is een traditie van tiental len jaren om collegiaal met elkaar om te gaan. Concurrentie met tarieven zal stapje voor stapje moeten komen als een makelaar zijn marktaandeel wil vergroten." De NVM reageerde op genoemd onderzoek met de mededeling dat 'onderlinge afspraken over tarieven' niet mogen worden gemaakt. „Wanneer bewezen wordt dat dat toch ge beurt, moeten de betreffende overtreders wor den aangepakt," aldus de NVM. Zoals gezegd, als je niet op een paar duizend gulden hoeft te kijken, is het bijzonder handig om een makelaar in te schakelen. Hij kent de markt, geeft adviezen, doet zijn best om er een mooie prijs uit te slepen en zorgt voor de pa pieren rompslomp. Je hebt kort gezegd ner gens omkijken naar en kunt je volledig con centreren op het nemen van de uiteindelijke beslissing: koop/verkoop ik dit huis nu voor die prijs. Maar verplicht of noodzakelijk is het niet. Zo als je voor de aanschaf van een auto immers ook hooguit je technische zwager of buurman inschakelt. Als je besluit zonder makelaar te gaan kopen of verkopen is het sterk aan te bevelen om ge bruik te maken van de diensten van de Vereni ging Eigen Huis. Deze vereniging verstrekt ui terst handige informatiebrochures 11 voor leden, 14 voor niet-leden) als 'Huren of ko pen', 'Bestaand huis kopen', 'Nieuw huis ko pen', 'Huis verkopen' maar ook raambiljetten en gebruiksklare optieformulieren en koop contracten. Voor 280 kun je deze vereniging ook inscha kelen voor een bouwkundige inspectie van een huis. Vervolg van voorpagina De huizenbezitter die verkast, wordt minder pijnlijk getrof fen, omdat die een goede prijs voor zijn oude woning mag ver wachten. Rijk rekenen mag hij zich echter evenmin: als zijn nieuwe woning net zoveel duurder is geworden als zijn bestaand huis, moet hij toch negen procent meer bijbetalen. En dat telt in alle rekeningen door. De kwartaalcijfers geven nu een ander beeld te zien. De ge middelde prijs van een koop woning bedroeg in de periode november/januari ƒ226.800 tegen 221.800 in dezelfde pe riode 1993/1994, schrijft de NVM. Dat geeft stof tot nadenken. Enkele cijfers: de prijs is in de vergelijkbare periodes is met 2,25 procent ge stegen, terwijl 1994 tegenover 1993 een prijsstijging van 9 procent liet zien; de prijs in deze periode ligt 1,1 procent lager dan over heel 1994; in hetzelfde kwartaal een jaar terug lag de prijs nog wel flink hoger dan over heel 1993, te weten 4,4 procent. Een kleine prijsdaling is op merkelijk na tien jaren van prijsstijgingen, waarbij het ge middelde niveau van 139.600 in 1983 met liefst zeventig pro cent steeg. Maar de daling hoeft nog geen paniek te ver oorzaken. Dat blijkt dan ook uit de laatste cijfers die de NVM beschikbaar heeft. Een licht herstel tekent zich al weer af: het eerste kwartaal van 1995 heeft een stijging naar 228.600 te zien gegeven. Dat is dus nog wel lager dan het jaar gemiddelde. Feit is dat het effect van een van de belangrijkste oorzaken van de grote prijsstijgingen is uitgewerkt: het meerekenen van de twee inkomens van de kopende partners. Dat heeft de prijzen eenmalig op een hoger niveau getild. Het niveau als zodanig hoeft niet in gevaar te komen, omdat de huurstijgingen van vijf tot zes procent de consument geen alternatief in de huurmarkt la ten. De vraag naar koopwonin gen zal dus groot blijven. Wel zal een renteverhoging nu voor een negatief effect op de huizenprijzen kunnen hebben, waar die eerste werd overge compenseerd door de andere factoren. De rente steeg afgelo pen jaar wat, terwijl de inflatie daalde. De reële rente steeg dus. Maar de rente is sinds het laat ste NVM-bericht weer wat ge daald. Dat geeft de consument meer ruimte. De prijs kan dus weer terugkomen op het niveau van 1994. Bovendien is het met de reële rente nog niet zo abo minabel gesteld als halverwege de jaren tacht. In 1987 lag de nominale rente weliswaar op een aanvaardbare 7 procent, maar door 0,2 procent deflatie lag de reële rente op liefst 7,2 procent. En dat is het hoogste peil van de laatste vijftien jaar en vermoedelijk sinds de oor log. Het cijfer van rond de vijf pro cent waarmee we de laatste drie jaar rekenen, is niet eens zo slecht. Vergelijk de huidige situatie met die van 1987: met nagnoeg dezelfde nominale hy potheekrente van 7,2 procent bijft de reële rente onder de vijf procent steken. Een flat op het dorp Door Paul Verlinden Neem nou de Kerkstraat in Ma de. Hier was het karakter van sommige oudere huizen enkele jaren terug niet langer opgewas sen tegen de tand des tijds. Op de lege plekken die daardoor in de straat vielen, verscheen het rose steen van nieuwbouw, in de breedte én in de hoogte. Met kleine appartementen-com plexen werden vijf nieuwe wonin gen gecreëerd op de plek die eerst door één huis in beslag werd geno men. De appartementen werden in een mum van tijd verkocht. Of neem het Willem Alexanderplein in Teteringen. Daar moeten een ou de garage en een school wijken voor 25 luxe-appartementen. Zij moeten de oude kern aan het plein ver fraaien. De vraagprijzen variëren van 265.000 tot 400.000 gulden. De reacties op de eerste advertenties waren overweldigend. Ook deze 'flatjes' zullen snel vergeven zijn. Made en Teteringen zijn slechts twee voorbeelden. Maar we hadden ook andere dorpen als voorbeeld kunnen nemen: flatjes in de kern van Prinsenbeek, wonen boven winkels in Oud-Gastel, apparte menten aan de waterrand in Geert- ruidenberg etcetera. Ook dorpen gaan steeds vaker de hoogte in. „Er is een markt voor. Vooral vijftig-plussers hebben in- terresse in appartementen," zegt de Madese aannemer A. Pais. Hij bouwde de laatste jaren in Made zo'n 30 appartementjes, verdeeld over een zestal complexen. De flat jes verschenen vooral in de dorps kern, waar lege plekken ontstonden na de sloop van oudere huizen. De appartementen die Pais bouwde, werden verkocht voor prijzen van 165.000 gulden tot iets boven de twee ton. Gegadigden voor de flat jes waren er volop, zegt Pais. „Ze werden goed verkocht, vooral als de locatie goed was, dichtbij voorzie ningen, zoals de Kerkstraat." Veel flatjes werden gekocht door mensen uit Made zelf, zoals door mevrouw W. Burgers-Oerlemans. De gepensioneerde weduwe verruil de drie jaar geleden haar twee-on- der-een-kapper voor een apparte ment in de Kerkstraat. „Het vorige huis was veel te groot voor mij al leen. En er zat een grote tuin bij, dus er was ook veel onderhoud aan. Nu heb ik twee slaapkamers, een keuken en een balkon. Dat is vol doende voor mij. Bovendien zit ik dicht bij het dorp," zo verklaart ze haar keuze voor het appartement. De appartentementen, zoals die van mevrouw Burgers, zijn doorsnee woningen, zonder veel poespas. Volgens aannemer Pais is er in Ma de ook behoefte aan meer luxe-ap partementen, in de prijsklasse tus sen de drie en vier ton. „We krijgen die signalen van men sen uit Made en we zouden ze graag bouwen. Ik denk dan aan stuk of tien appartementen maar we heb ben nog geen locatie kunnen vinden waar ook de gemeente mee akkoord gaat," aldus Pais. Een gemeente die binnenkort wel luxe-appartementen binnen haar grenzen aan zal treffen, is Teterin gen. Een bouwbedrijf uit Emmeloord gaat bij het Willem Alexanderplein een complex bouwen met 25 wonin gen. De advertentie rept onder meer over 'zeer royale drie a vier kamer appartementen', 'ruim bemeten li ving en slaapkamers', 'binnenter rein met garages' en een 'video-in tercom systeem'. De prijzen zijn er dan ook naar: van 265.000 tot ruim 400.000 gulden. Het complex is 'Residentie Azurée' gedoopt. Bij de verkopende make laar, Van Horssen Receveur, zijn erg veel reacties binnengekomen. Ook hier hebben de vijftig-plussers de overhand, al hebben ook jongere mensen gereageerd. „Het is inderdaad een trend dat in kleinere gemeenten appartementen gebouwd worden. Dat heeft te ma ken met de vergrijzing, maar ook omdat er steeds meer gezinnen zon der kinderen komen," zegt H. Meeuwissen van makelaardij Van Horssen Receveur. Wel denkt hij dat de 'hoogbouw' in de dorpen eem tijdelijke trend is. „De markt zal vrij snel verzadigd zijn." Verzadiging is er in elk geval nog niet in Prinsenbeek. Ook daar wor den de nodige appartementen ge bouwd. „Maar dat is vooral als op vulling in de dorspkern waar oude panden verdwijnen," zegt de Prin- senbeekse makelaar Van Ameron- gen. Een deel van de flatjes wordt ver huurd, terwijl de koop-apparte menten vooral in de prijsklasse tot de twee ton te vinden zijn. Behalve ouderen, zijn het ook vaak jongeren - starters - die deze appartementen betrekken. Appartementen in de luxe-klasse zijn er niet in Prinsenbeek. Maar daar is volgens Van Amerongen wel behoefte aan, vooral bij iets oudere mensen die hun hun huis voor een aardig bedrag kunnen verkopen en zich daardoor een flat van drie, vier of meer ton kunnen veroorloven. Van Amerongen: „Mensen zeggen wel eens tegen me: 'het is jammer dat we dat hier niet hebben. We willen graag in Prinsenbeek blijven wonen, maar hier zijn geen moge lijkheden'." Verschillende Beken- aren zijn om die reden naar Breda verhuisd, waar wel de nodige luxe- appartemten te vinden zijn, onder andere in de omgeving van het Mastbos en sinds kort ook bij het Wilhelminapark. Hoewel er dus behoefte is aan ap partementen in het dorp, verwacht ook Van Amerongen niet dat over een tijdje heel Prinsenbeek vol met stapelbouw staat. „Er is zeker een markt voor, maar het blijf een be perkte markt. Met name het jongere publiek dat in een appartement wil wonen, zal daarvoor toch vooral in de stad zoeken." Daarnaast zullen de gemeentebe sturen niet toestaan dat er te veel 'hoogbouw' in hun dorpen ver schijnt. „Gemeenteraden zitten er vaak niet op te wachten. Er wordt uit die hoek nog wel eens wat te gengas gegeven," zegt H. Meeuwis sen van Van Horssen Receveur. Ook de Madese aannemer Pais heeft die ervaring. Plannen om op de plaats van het voormalige Patro naatsgebouw in Made appartemen ten neer te zetten, werden afgewe zen door de gemeenteraad. Volgens een medewerker van de gemeente Made en Drimmelen is er niet be paald beleid dat de bouw van ap partementen afremt. „Elk geval wordt afzonderlijk bekeken. Maar de gemeente zal er wel voor waken dat er niet te veel stapelbouw komt. Dat pas niet in het karakter van het dorp." Het eigen karakter staat ook voorop in Teteringen, maar appartementen hoeven daar niet mee te botsten. „Mits je het goed inpast en er een visie achter zit," zegt P. van Brum- melen van de gemeente en hij wijst op de appartementen aan het Wil lem Alexanderplein: „Die dienen als wandvorming om aan de plein functie vorm te geven." Ook de 29 koopappartementen die in het woongebied De Haenen gebouwd worden, moeten voor een bepaalde uitstraling zorgen. Van Brummelen ziet nog geen einde komen aan de bouw van apparte menten in het dorp. Dat heeft er al les mee te maken dat Teteringen straks, na de herindeling, onder de vleugels van buurgemeente Breda komt. „Teteringen krijgt dan een meer stedelijke functie en dan zal er on getwijfeld meer stapelbouw ko men." In de Madese dorpskern staan ze tegenwoordig zij aan zij: karakteristieke oude huizen en fonkelnieuwe appartementjes, foto de stem dick de boer

de Stem | 1995 | | pagina 41