iwelijn SER tegen ziektewet- en wao-plannen Kabinet schaft fraudegevoelig Schengen-pasje af De versierde mens Extra bewaking voor minister Van Aartsen eïreiF wil groei van het eer terugdringen Sociale Zaken onderzoekt anpassen wao-herkeuring DE STEM Stekelenburg bindt zich niet meer aan SER-advies Popzender MTV wil geld zien voor programma's De koers van de SER BINNENLAND A3 kabinet beslist volgende week of voorstel tot privatiseren doorgaat COMMENTAAR 'Bezuinigen voor extra uitgaven' tje" BINNENLAND KORT ZATERDAG 22 APRIL 1995 A2)BSTEM ZATERDAG 22 APRIL 1995 c in: 250 miljoen) onder Pannerdensch Kanaal maar "rn geluidschermen. 100 Miljoen extra voor verdik '"baan van Bemmel tot Zevenaar. Daarna anderhal ir Zevenaar. M Haag (anp) - Reizigers Schengen-landen moeten [schiphol vanaf 1 mei weer oon door de paspoortcon- Het fraudegevoelige ;je waarmee zij sinds 26 de grens konden passe- zonder langs de mare- lussee te gaan, verdwijnt, lier Kok zei gisteren na ip van de ministerraads- -adering dat het kaartje iet goed blijkt te werken'. ja risico is te groot om door te n met het pasje, anders krijg je weer debatten met kamerle den die in bloembakken lopen te zoeken," grapte de minister-pre sident. CDA'er De Hoop Scheffer be weerde enkele weken geleden in de Kamer dat de magneetkaart jes voor iedere passagier op de luchthaven in bloembakken zijn te vinden. Volgens hem kunnen reizigers zo illegaal het land bin nenkomen. De WD was daar ook bang voor. De Tweede Ka mer eiste snel maatregelen. An ders moest de ouderwetse pas controle weer worden ingevoerd. De Benelux, Duitsland, Frank rijk, Spanje en Portugal hebben afgesproken de reizigers uit el- kaars landen niet meer naar hun paspoort te vragen. De Hoop Scheffer reageerde gis teren uiterst tevreden op het ka binetsbesluit. Hij stelde vast dat de regering de CDA-wens heeft gehonoreerd. „Maar het bete kent wel dat Schiphol nu buiten het Schengenverdrag is ge plaatst. WD'er Korthals klonk ook posi tief. Maar hij hield een slag om de arm wat zijn uiteindelijke standpunt betreft, zolang de Ka mer nog geen definitief besluit op papier heeft. Nu de pascontrole toch weer terugkomt, moet het kabinet extra marechaussees op Schip hol inzetten. Kok zei dat nog niet duidelijk is hoeveel mensen er nodig zijn. Gedacht wordt aan 180 man. Die moeten worden onttrokken aan de verscheidene marechaussee-brigades in het land. De staatssecretarissen Schmitz (Justitie) en Patijn (Buitenlandse Zaken) en minister Jorritsma (Verkeer) zullen maandag met Schiphol, de KLM en de mare chaussee 'de laatste puntjes op de i zetten', aldus Kok. De Twee de Kamer krijgt dinsdag uit sluitsel over de definitieve nieu we opzet. Donderdag volgt een debat. Op 15 december behoort de pas poortcontrole voor reizigers uit Schengen-landen definitief tot het verleden. Dan heeft Schiphol als laatste vliegveld in Europa de noodzakelijke afzonderlijke passagiersafhandeling gereed. De reizigers uit andere landen worden dan gescheiden van de Schengen-passagiers. Oud-staatssecretaris Dankert van Buitenlandse Zaken heeft onlangs gezegd dat Schiphol het systeem van gescheiden passa giersafhandeling van meet af aan heeft gesaboteerd. De lucht havendirectie ontkent dat. ïrste vruchten heeft de Betuwelijn al „lKCWOr I de inventiviteit van de ingenieurs is meer dL gestimuleerd. Die kennis komt nog wel van pas I il komt het goederenspoor niet onder de grond' ggen nog plannen voor hogesnelheidslijnen^ penbaar vervoer zal ook in de Nederlandse itraks steeds meer ondergronds plaatsvinden oaarse kabinet heeft er genoeg aan gedaan 1. uime politieke en maatschappelijke stei I len rekenen. I jesluit van het vorige kabinet is zeker niet voor opnieuw onder de loep genomen. Dat niet alle Dunten - ter grootte van 1,2 miljard - zijn wj I menmoet ook D66 kunnen verdedigen test I haar achterban. Iile bestuurders kunnen Den Haag event™ echt ernstige verwijten meer maken, al blijfter ld klein menselijk leed. Maar dat is bij geen en- proot project te voorkomen. NA ders tevreden zijn-en het ziet a- 1 het Rijn- naar uit dat ze dat zijn - wie zijn het Pan- wij dan om het project nog langer fen Bemmel op te houden." ie pakken, De WD houdt nog enige reserró, llden uitge- maar spreekt van 'een heel goed compromis'. „Ik hoop dat het be- ijn komt in drijfsleven de lijn nu rendabjel laan te lig- gaat maken. We plegen een dure luid van de investering in infrastructuur I hoogte van voor gebruikers die we niet ken- kangen. Om nen. We hebben veel gedaan aan de spoorlijn een aantal knelpunten om de lijn led mogelijk zo acceptabel mogelijk en mei |het kabinet vriendelijk te maken," zegt kamerlid Blaauw. Ier de groei De PvdA vindt wezenlijk dat nu terugdrin- met de aanleg van de Betuwelijn wil Jorrits- tegelijk de „enorme overlast van laanpak ko- de drukke A15 wordt aangepaft Izal Neder- zodat uiteindelijk de overlast van les verband A15 en Betuwelijn gezamenlijt len van het minder is dan op dit momen!? 1 langere af- stelt PvdA^kamerlid Crorig. r te maken. Vooral net besluit van het kabi- I Betuwelijn net om extra maatregelen te ne- In 1997 be- men bij het PannerdenschkanaÉj És de spoor- stemt de PvdA zeer tevreden. Ttterdam en Oppositiepartij het CDA conclii hd in 2004 deert dat het kabinet een groot Jg voor de financieel risico loopt. Volgens hem wordt CDA-kamerlid Leers zijn de ex- I procedure tra aanpassingen van 820 miljoen |aftakking is niet gedekt. En geeft het kabinet niet aan hoe de 1,5 miljard, die de grootste aanvankelijk uit private finaij Iden met het ciering zou moeten komen, nu Ictievoorzit- moet worden opgebracht. Kort- jerwacht dat om: een gat van ruim twee mil- regelen 'vol- jard, meent het CDA. De chris- lekomen aan ten-democraten zijn ook niet te- lartij'. „Bo- vreden met de aanpassingen in Intebestuur- het tracé. nonze Haagse redactie Haag - De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft jiteren unaniem de plannen van het kabinet voor een andere itewet en arbeidsongeschiktheidsregeling (wao) afgewezen, het kabinet toch vasthoudt aan zijn plannen, blijkt nlgende week. Het kabinet heeft daar gisteren nog geen puitsel over gegeven, omdat het wilde wachten op het sluit van de SER. de kroonleden, die naast tegenwoordigers van werkne- i- en werkgeversorganisaties ig hebben in de SER, bleken idelijk tegen de plannen het kabinet te stemmen. b kabinet wil de ziektewet genoeg afschaffen en de werk- iters verantwoordelijk maken mor de wao. De SER heeft een llernatief bedacht voor de plan- 0 van het kabinet. Bij dat lilematief blijft de ziektewet «staan en gaat die zelfs voor a periode van drie jaar gelden. Jiama is er dan de wao. eigens de SER komen met de tanen van het kabinet de klei- m ondernemingen in de pro- omdat ook zij verant- mordelijk worden voor het ziekte-risico van hun werkne mers gedurende het eerste jaar. Ook vinden de leden van de SER dat de mogelijkheid voor werk gevers om de wao-risico's parti culier te verzekeren, niet reëel zijn. Gisteren bleek dat vier ministers tegen het plan van het kabinet zijn. De Raad voor het Over heidspersoneel wees de voorstel len voor ziektewet en wao af. Daarin zijn ook de ministers Rit- zen, Sorgdrager, Dijkstal en Voorhoeve vertegenwoordigd. Voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorganisatie VNO- NCW typeerde het SER-alterna- tief als een aanbod dat het kabi net niet kan weigeren. o-boete voor werkgevers per 1 juli afgeschaft taonze Haagse redactie t minimum- denkt dat de aanleg van de goe- j ferder uitge- derenspoorlijn goed is voor de rs zijn naar economische toekomst van Neif len handvol derland. jtjes," aldus Het KAN is recent een verbinti nis aangegaan met het Hotti Knooppunt dams Havenbedrijf om gezamei (complimen- lijk de betekenis van beide gebii t zijn besluit den als doorvoerhaven voor Het KAN ropa verder uit te breiden. )t invoering van de malus hing «men met de strengere keurin- |tn en herkeuringen waaraan nkeidsongeschikten sinds ruim ffl jaar worden onderworpen, werknemers uit de wao-re- ig te houden, werd de werk- per gestraft met een boete en werknemers te maken «et strengere keuringen en her tellingen. Die keuringen hiel- fcn veel mensen uit de wao, verloren hun wao-uit- vakbeweging heeft er de tee tijd op aangedrongen ook MMkeuringen aan te passen •Is de malus wordt afgeschaft, tn die wens is het kabinet pdeeltelijk tegemoet gekomen, "ut de aanpassing van de her tellingen er uit zal zien is pas wrtwee maanden duidelijk, "et systeem van de malus is houdbaar geworden, sinds de Centrale Raad van Be roep de boetes die de bedrijfs verenigingen oplegden in veel gevallen weer vernietigden. Na 1 juli wil het kabinet een aantal maatregelen invoeren die het opheffen van de malus com penseren. Zo komt er een aan vulling op het loon van gedeelte lijk arbeidsongeschikten die weer gaan werken, maar minder gaan verdienen. Ook komen er hogere subsidies op de lonen van gedeeltelijk arbeidsongeschik ten. Verder zullen er binnenkort extra regelingen komen om men sen met een handicap weer aan een baan te helpen. Het kabinet zal ook een motie van het RPF-Kamerlid Van Dij- ke uitvoeren. Van Dijke wil wao'ers die weer gaan werken, toch weer hun oude uitkering geven als ze na verloop van tijd hun oude klachten terugkrijgen. Su btiel als een OHAN VAN GURP rder de Com- ijn gesigna- rd een tunnel loeten krijgen en verdiept el/Kerk-Ave- aakket traeé- im daarmee miljoen gul- egeringspart- der luchtigjes D66 stelde in alloze tunnels Jorritsma: anders te werk de- haar voorqanqster. FOTO DIJKSTI te bouwen en tracé-knelpunt® op te lossen. Bovendien droeg D66-congres de Kamerfractie I alleen met de plannen in te s J men als de vijf grootste knelf1 1 ten zijn opgelost. Kosten: 1,- jard gulden. inet) De D66-ministers in het kaomj reageerden daarom in eerste stantie nogal zuinigjes Se geerd op het voorstel van Jor Maar ze zijn uiteindelijk toch te vreden gesteld met 100 ffll 1 I gulden extra voor aanpassing Het ministerie van Sociale Zaken onderzoekt voor juli of de herkeuringen in de wao aangepast kunnen worden. Dat heeft premier Kok gisteren verklaard na afloop van het nbinetsberaad. Werkgevers van wie werknemers in de wao irecht komen, hoeven vanaf 1 juli geen boete (malus) meer te Setalen. Een bezoeker van de International Amsterdam Tattoo-Conven- tion ondergaat het aanbrengen van een tatoeage. Het is de zesde en voorlopig de laatste keer dat de beurs wordt gehouden. De organisatoren willen 'pauzeren' tot het jaar 2000. Aan de bezoekers ligt het niet: die kwamen gisteren massaal opdagen. Tatoeëren is niet meer het exclusieve terrein van ruige kerels; een witte-boord of keurig deux-pièces wil nog wel eens een huidschildering laten zetten. Ook liefhebbers van piercing, het optuigen van het lichaam met ringen door allerlei lichaamsdelen, kunnen op de beurs terecht. Tot en met zondag zijn de lichaamsversierders in de Beurs van Berlage aan het werk. FOTO ANP Den Haag (anp) - FNV-voorzitter Stekelenburg heeft gisteren afstand genomen van de koers die de Sociaal-Economische Raad (SER) moet gaan varen. Het kabinet heeft door een kameruitspraak niet langer de plicht advies te vragen over belangrijke vraagstukken. Hij wil zich niet langer binden aan adviezen die terzijde kunnen worden geschoven. Stekelenburg wil de handen vrijhouden om direct te kunnen onderhandelen. Tilburg - De televisiezender MTV wil vanaf 1 juli geld hebben voor doorgifte van haar programma's. De kabelexploitanten voelen daar echter niets voor. JET KABINET hoeft de Sociaal-Economische Raad (SER) niet «ger advies te vragen over belangrijke vraagstukken. Voor het «uidige kabinet geen reden om de banden met de SER te •erbreken. Premier Kok heeft in de richting van de SER aangege- Jfflte doen alsof er in de praktijk niets veranderd is. Vrij vertaald "hkent dit dat formeel de adviesplicht niet meer bestaat, maar bet paarse kabinet de SER wel degelijk als adviserend orgaan wblijven gebruiken. Ja'is niet meer dan een intentieverklaring. Het kabinet hoeft zich l1er9ens aan gebonden te achten en het kan de SER op ieder gewenst moment passeren. Voor FNV-voorzitter Stekelenburg is deze gang van zaken reden zijn eigen plan te trekken. Tegen de van de overige SER-leden in heeft hij aangekondigd zich in de 'Qekomst vrijblijvend te zullen opstellen. •oor het tegendraadse standpunt van Stekelenburg valt wel enig ?eS[ip op te brengen. Politiek Nederland loopt momenteel achter 'idee aan dat we af moeten van de overleg-economie. Meer I Weden voor werkgevers, een minder knellend sociaal systeem, y'tijn geen vrijblijvende kreten, het kabinet-Kok brengt ze voor 611 deel reeds in de praktijk. °°ral minimumloners en uitkeringsgerechtigden plukken de ™range vruchten van dit beleid. Wanneer de Tweede Kamer dan log eens uitspreekt dat het kabinet de vrijheid heeft het piangrijkste adviesorgaan van Nederland te passeren, dan is het '«onlogisch dat een vakbeweging de stekels opzet. Ondanks I „"oor minister-president Kok geëtaleerde goede wil. yeronderstelling van Stekelenburg dat deze regeringsploeg 'eindelijk de eigen koers vaart, is niet op los zand gebouwd. ™ee willekeurige voorbeelden onderstrepen die gedachte. «atssecretaris Linschoten van Sociale Zaken heeft onlangs te 1 ui. 9e9even dat hij de kritiek van de Raad van State op de nineties zal negeren. Iverzet zich tegen het kabinetsvoornemen de ziektewet af I (rpaften en de uitvoering van de wao te privatiseren. Het ziet "'et naar uit dat de regering serieus rekening zal houden met alternatieven die de SER in petto heeft, wantrouwen van de FNV komt dus niet uit de lucht vallen, ■ar Stekelenburg moet wel beseffen dat zijn vrijblijvende stelling het einde van de SER inluidt. Dan komt de door hem orsPelde en verafschuwde vecht-economie wel heel dichtbij. Dat is hem op stevige kritiek komen te staan van zijn CNV- collega Westerlaken, werkge versvoorzitter Rinnooy Kan en het kroonlid Halberstadt. Steke lenburg maakte er geen geheim van dat afschaffing van de ad viesplicht tot een veel vrijblij vender houding van de FNV kan leiden. Het huidige kabinet heeft aange geven de betrekkingen met de SER te zullen handhaven alsof de adviesplicht niet is geschrapt. De mogelijkheid dat het huidige kabinet of volgende kabinetten de SER zullen mijden bij gevoe lige onderwerpen blijft echter levensgroot aanwezig. SER- partners (werkgevers, werkne mers en kroonleden) op hun beurt kunnen discussies voor zich uitschuiven. SER-voorzitter Quené wil pro beren een soort contract met het kabinet te sluiten, door van jaar tot jaar afspraken te maken waarin wordt vastgelegd wat zij van elkaar kunnen en mogen verwachten. De raad zelf moet zich buigen over de vraag wat hij belangrijk vindt. Hij kijgt steun van VNO-NCW- voorzitter Rinnooy Kan, die de functie van de SER wil voortzet ten 'als ware de adviesplicht ge handhaafd'. Werkgevers blijven van mening dat die plicht een zinnig onderdeel is van de so ciaal-economische verhoudin gen. Dat betekent dat overheid en bedrijfsleven niet vrijblijvend met elkaar om kunnen gaan. FNV-voorzitter Stekelenburg vindt dat vrijblijvendheid aan de zijde van de politiek wat hem betreft ook meer vrijblijvend heid aan zijn kant betekent. De vooral onder jongeren popu laire popzender gaat vanaf 1 juli gecodeerd uitzenden. Schotelbe zitters kunnen de programma's dan alleen via een speciale deco der ontvangen. Kabelexploitan ten moeten voor het doorgeven van het MTV-programma per aansluiting 12,5 cent ofwel 1,50 per jaar gaan betalen. Dat lijkt een luttel bedrag maar de kabelexploitanten voelen er niks voor om de beurs te trek ken. In Tilburg, Oss, Uden en Den Bosch werd afgelopen week be kend dat de zender van de kabel verdwijnt. De kabelexploitanten daar, Pnem en Combivisie, wil len niet betalen voor MTV. „Ons standpunt is dat commer ciële zenders zichzelf moeten be druipen via hun reclame-inkom sten," zegt woordvoerder R. Kool van de Pnem (320.000 ka belaansluitingen in Brabant). Directeur W. Zaeyen van Combi visie (145.000 kabelaansluitin gen) voelt daar ook niks voor want de abonnementskosten zul len volgens hem zeker gaan stij gen als er voor MTV betaald moet worden. Network developer R. de Jong van MTV Europe begrijpt het verzet van de kabelexploitanten niet. „In de rest van Europa betalen de kabelexploitanten al lang voor de doorgifte van MTV," zegt hij. „En dat zijn bedragen die nog veel hoger lig gen." Hij verwijst naar de zenders Discovery Channel en Children's Channel die wél betaald krijgen om hun programma op de buis te kunnen brengen. „Net als MTV richten zij zich op een kleine doelgroep waardoor het niet zo eenvoudig is om reclame-inkom sten te verwerven." VERVOLG VOORPAGINA Tegenvallers over 1995, zoals extra kosten voor de opvang van asielzoekers en extra uitgaven in verband met de watersnood, zul len door nieuwe bezuinigingen worden gecompenseerd. Dat le vert volgens Kok geen proble men op. Het kabinet investeert de ko mende jaren 3,5 a 4 miljard gulden extra, zoals afgesproken in het regeerakkoord. Dat geld gaat onder meer naar de zogehe ten Melkert-banen in de zorg en het openbaar toezicht, de jeugd zorg, extra capaciteit voor be jaardenoorden, bodemsanering en woningbouw. Extra claims van departementen, zoals de wens om duizend extra cellen te bouwen en 100 miljoen gulden extra in de jeugdhulpverlening, komen pas in de zomer aan de orde. Minister Van Aartsen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (WD, Landbouw) wordt sinds zijn aanvaring met boze agrariërs in Wage- ningen bij bezoeken in het land extra beveiligd. Enkele speciaal getrainde politie mensen in burger reizen met de bewindsman mee en wa ken tijdens zijn optreden on opvallend over zijn welzijn. Van Aartsen raakte op 11 maart tijdens een confrontatie met vierhonderd boeren van het ac tiecomité 'Honderd Procent' be kneld terwijl de plaatselijke po litie hem het pand uit wilde dirigeren. Dat lukte niet zonder veel wederzijds getrek en geduw. Het incident was aanleiding om de minister voorlopig van een escorte van 'stillen' te voorzien. De boze boeren eisten van Aart sen een volledige schadevergoe ding voor de wateroverlast die hen in februari van dit jaar trof. De regeling werd verlengd, na dat vijftig boeren van hetzelfde actiecomité op 11 april een pers conferentie over zijn prioritei tennota in Den Haag verstoor den. Aan de extra bewaking wordt zo min mogelijk rucht baarheid gegeven, omdat anders het effect verloren gaat. Het is vaker gebeurd dat minis ters na bedreigingen extra bewa king kregen. Zo werd voormalig minister Deetman van Onderwijs tijdelijk voorzien van 'een kor don' nadat hij in 1988 door stu denten met eieren werd bekogeld en in zijn buik werd getrapt. Politiemensen van de divisie ko ninklijke en diplomatieke bevei liging van het korps landelijke politiediensten nemen veelal de beveiligingstaak op zich. Deze dienst waakt ook over het ko ninklijk huis. Het boerenactiecomité 'Honderd Procent' gaat zijn pijlen nu rich ten op de waterschappen. Zij willen die voor de rechter dagen omdat zij verantwoordelijk zijn voor het dijkenbeheer. Volgende week wordt het voorstel voorge legd aan de boeren en tuinders in het rivierengebied. Volgens boerenvoorman Van den Brink dagvaarden de boeren om juridisch-technische redenen eerst de waterschappen. Pas als die kunnen aantonen dat de schuld van de watersnood bij de rijksoverheid ligt, kunnen de boeren de staat dagvaarden. Het kabinet wil bij het vergoeden niet verder gaan dan 65 procent. ël VS Toch heb ik lang gedacht dat die Betuwelijn iets fruitigs betekende dat heel goed zou kunnen zijn voor mijn figuur. In tegenstelling tot Flipje uit Tiel zie ik er namelijk meer uit als een uitgezakt Michelin-manne- Daarna heb ik nog even gemeend dat de Betuwelijn er speciaal kwam om ons in staat te stellen om massaal naar Jomanda op en neer te pendelen. Een soort straal-verbinding met de hogere wereld als het ware. Uiteindelijk kwam ik erachter dat de Betuwelijn geen serie tweedranken is die mij slank zou kunnen maken en ik weet inmiddels ook dat er op die lijn geen wissel op de eeuwigheid ligt. De Betuwelijn is gewoon een goederenlijntje, waarover zo nu en dan wat treintjes richting de Bondsrepubliek zullen puffen. Het nut ervan is nog steeds omstreden. Een spoor van bewijs voor de noodzaak ervan heb ik nog steeds niet gezien. De Betuwelijn gaat heel veel geld kosten en uiteinde lijk zal het ding wel vooral benut worden om de produkten van naar het voormalige Oostblok ver plaatste fabrieken betrekkelijk veilig naar de goedbe- waakte Rotterdamse havens te vervoeren. Als die Betuwelijn uiteindelijk rendabel begint te wor den, is Nederland allang uitgerangeerd. MERIJN Verdachte brand lompenloods opgepakt Amsterdam - De politie verdenkt een 29-jarige man ervan dat hij de brand in Amsterdam Noord heeft aangestoken waarbij woensdagavond drie brandweermannen om het leven kwamen. Justitie vermoedt dat hij ook betrokken is geweest bij andere brandstichtingen. Bij één daarvan gingen eind maart in Amster dam Noord een garagebedrijf en een sportcentrum in vlammen op. De politie arresteerde de man woensdagavond samen met een andere persoon in de buurt van de brandende loods. Het tweetal stak daar dozen in de fik. De politie heeft de andere man vrijgelaten. Hij is geen verdachte meer. De politie wil verder niets zeggen over het onderzoek en de reden van verdenking tegen de 29-jarige. De man heeft alleen bekend dat hij de kartonnen dozen heeft aangestoken. Batenburg blijft voorzitter AOV Eindhoven - Oprichter Batenburg blijft voorzitter van de ouderenpartij AOV. Dat is gisteren besloten tijdens een vergade ring van het hoofdbestuur van de politieke partij. Het dagelijks bestuur zegde twee weken geleden het vertrouwen in Batenburg op, omdat hij zich negatief had uitgelaten over partijgenoten. Batenburg deed dat vanwege zijn achtste plaats op de AOV-kieslijst voor de Eerste Kamer. Toch blijft hij op die, in principe onverkiesbare, achtste plaats staan. Batenburg heeft zich hierbij neergelegd maar mag niet zeggen waarom. Eef Brouwers van Phibps naar RVD Eindhoven - Eef Brouwers (56) verruilt zijn functie van directeur van de Philips Persdienst voor die van hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Brouwers is 12,5 jaar werkzaam geweest bij Philips als hij in juni overstapt naar de RVD om daar in september Hans van der Voet op te volgen die dan met pensioen gaat. Voordat Brouwers naar Philips ging, was hij onder meer werkzaam als nieuwslezer van het NOS-Jour- naal, hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden en presentator bij Sudio Sport. Ramola-verdachten: celstraffen geëist Rotterdam - Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam gevangenisstraffen van anderhalf tot twaalf jaar geëist tegen negen verdachten in de zogenoemde Ramola-zaak. Hij achtte bewezen dat acht van hen deel uitmaakten van een criminele organisatie, die op grote schaal in harddrugs handelde. De negende en enige vrouwelijke verdachte was betrokken bij cocaïneleveranties aan de bendele den. Tegen de twee die ervan worden verdacht leiding te hebben gegeven aan de bende heeft officier van justitie mr. S. van 't Hul 12 jaar celstraf geëist. De eisen tegen de andere bendeleden variëren van anderhalf tot tien jaar. De bende leverde volgens het openbaar ministerie via videotheken, koffieshops en snack bars in Rotterdam grote hoeveelheden cocaïne en heroïne, vooral aan buitenlandse drugstoeristen. Volgende week volgen de pleidooien in de Ramola-zaak. De rechtbank verwacht 16 mei uitspraak te doen tegen 19 verdachten. Nuts aandeelhouder hulpmiddelen-bedrijf Den Haag - De voormalige directie van Nuts Verzekeringen in Den Haag heeft geprobeerd in allerijl de aandelen die zij bezat in een leverancier van kunst- en hulpmiddelen door te sluizen naar een commerciële thuiszorginstelling in Zoetermeer waar mee Nuts samenwerkt. Wettelijk mag een zorgverzekeraar geen bestuurlijke of financiële belangen in leveranciers of instellin gen hebben. De transactie is niet afgerond, omdat twee van de vier directeuren voortijdig zijn geschorst door hun raad van commissarissen. Dit blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel in Den Haag. Algemeen directeur D. Zijderlaan en financieel directeur S. Ooms zijn ruim anderhalve week geleden geschorst, omdat ze weigerden mee te werken aan een accountantsonderzoek door de Ziekenfondsraad naar fraude met awbz-deelaraties. Vermoe delijk hebben zij geprobeerd het onderzoek te vertragen om de transactie van aandelen nog rond te kunnen krijgen. Nuts zou bij de awbz-kas voor hulpmiddelen het volle pond hebben gedeclareerd, terwijl de verzekeraar kortingen kreeg. Uitlevering Meijer aangevochten Den Haag - De Amsterdamse advocaat mr. A. Moszkowlcz probeert de uitlevering van de zondag in Paraguay opgepakte Heineken-ontvoerder Frans Meijer te verhinderen. Hij kondigde dit gisterochtend aan voor de VPRO-radio. Allereerst zal hij een uitleveringsprocedure aanvechten bij de rechter in Paraguay. Verder overweegt hij een kort geding tegen de staat, waarin hij zal eisen dat Nederland het uitleveringsverzoek intrekt. Moszkowicz noemde de uitlevering van Meijer niet toelaatbaar. „De man heeft zich tien jaar geleden gevestigd in Paraguay, is daar getrouwd met een Paraguayaanse en heeft bij haar drie kinderen. Deze elementen zouden wel eens zwaarder kunnen wegen dan het belang van de gevangenisstraf van 12 jaar die M. nog moet uitzitten," aldus de advocaat. Meijer, die bij verstek tot twaalf jaar cel is veroordeeld voor zijn aandeel in de ontvoering van biermagnaat Freddy heinekeh en diens chauf feur Ab Doderer, ontsnapte begin 1985 uit het Pieter Baancen- trum in Utrecht. Hij vluchtte naar Paraguay. Zondag pakte de politie hem op.

de Stem | 1995 | | pagina 3