Weekend DE STEM DËSTEM 'Wat hier in zee ligt, is ook voor Nederland een serieus probleem' Onvoorstelbare hoeveelheid gifgas ligt vlak voor de Belgische kust van eer aantal zi toe. Opti om de 1; samenlei zuimd n dat ze in ten zorgt Maar er stemmen komst v; Amerika row stel drastiscl nomisch terse sar een ecoi weerga verband van goe< fen doo economi Ik gee dat k uit. O van d< opgeb waars als de sterda echte Het is ook fi vreug snelw wijd c puSer gelijk nucht de vo die er te kor Erko: kaans maar les m zinne Een i Servd in hi Trans oudst joen benat ve, ze plete ook o gesur toega word tocol Comj klap zijn drie i in de Uittil ZATERDAG 22 APRIL 1995 £2 Vorig jaar berichtte De Stem over de aanwezigheid van grote hoeveelhe den mosterdgas-granaten voor de kust van Knokke. Naar aanleiding van die berichten verzocht het Knok- se gemeentebestuur de verantwoor delijke ministers met spoed om een afdoende oplossing. Meer dan de me dedeling dat de granaten geen gevaar vormden, werd uit Brussel echter niet vernomen. Een jaar later ligt het mosterdgas er nog steeds en lijkt de situatie alleen maar dreigender te zijn geworden. Door Rob Ruggenberg S ~r ertrouwelijk' en 'Be- fa^ perkte verspreiding' staat er op vrijwel aï- jj» le officiële Belgische documenten die be- W trekking hebben op een onvoorstelbare hoeveelheid gif gas die vlak voor Knokke in zee ligt. Op enkele honderden meters van het strand. Op 2 meter diepte. Vertrouwelijk - daarom weet het provinciebestuur van Zeeland van niets. Beperkte verspreiding - daar om heeft Rijkswaterstaat er nog nooit over gehoord. Belgische amb tenaren schrikken, melden zich ziek, of nemen de telefoon niet meer op als er vragen worden gesteld. „Het is spijtig dat dit vlak voor het toeristenseizoen voor den dag komt," zegt de vroegere burgemees ter Manu Desutter van Knokke, die nu parlementslid is. Hij Weet vari het De badgasten, op het strand van Knokke hebben nooit geweten aan welke gevaren ze waren blootgesteld. Er hoeven volgens deskundigen maar restanten van het mosterdgas aan te spoelen en de gevolgen zullen rampzalig zijn. foto archief de stem gifgas, maar hij vreest voor de effec ten van publiciteit daarover op de toeristenindustrie langs de kust. „Alles wordt angstvallig stil gehou den, meneer," erkent de baas van de VVV in Knokke. Aan nieuwsgierigen die informeren waar die gele bakens in zee voor dienen, vertelt hij dat die een gebied met drijfzand aangeven. Senator Michael Maertens (57) uit Diksmuide is een van de weinigen die openheid wil: „Voor mij staat vast dat daar miljoenen tonnen mu nitie op de zeebodem zijn gedumpt. Een geheim rapport van het leger dat ik u helaas niet mag laten zien, duidt bovendien aan dat een groot deel daarvan gifgas bevat." Dat legerrapport is niet de enige in formatiebron. In het 'Bulletin of the De dood loert op het strand van Knokke Granaat uit de Eerste Wereldoorlog. De lege ruimte werd gevuld met mosterdgas, ver mengd met wat paraffine. Daardoor bleef de vloeistof aan de scherven kleven als de gra naat in duizend stukken explodeerde. Atomic Scientist' becijfert weten schapper J.P. Zanders van de Bel gische Vrije Universiteit dat hier on geveer 1,1 miljoen liter zuiver gifgas moet liggen: vooral mosterdgas. Ook de Gentse toxicoloog prof. A. Heyndrickx, een internationaal ex pert op het gebied van gifgas, is op de hoogte. Hij zegt: „Het Belgische leger wil ons wijsmaken dat dit mos terdgas vlug door het zeewater wordt afgebroken, maar dat is abso luut niet waar. Het blijft dodelijk. Als een van de granaten breekt, komt het mosterdgas vrij en kan het op het strand aanspoelen in de vorm van kleine klompjes." Senator Maertens wil dat zwem mers, duikers, surfers en strandge- bruikers tegen dit gevaar worden gewaarschuwd. Hij wil duidelijke borden op de stranden. Dat moet volgens hem 'zeer snel' gebeuren. „Er mag met het nemen van maatre gelen niet worden gewacht tot kin deren of zwemmers op het strand op een mosterdgasklomp gaan trap pen." Maertens doelt hier op de Belgische stranden, maar hoe zit het met de Nederlandse? Bergingsexpert Roel Donker legt uit hoe het zit met de zeestroming in dit gebied: „De vloedstroom duurt korter en is krachtiger dan de eb. Daardoor drijft alles dat in België te voor schijn komt rechtstreeks naar het noordoosten." Wie op de kaart kijkt ziet: slechts enkele kilometers ten noordoosten van de Paardenmarkt strekken zich de stranden van Zeeuws-Vlaande- ren en Walcheren uit. Daar liggen drukbezochte badplaatsen als Cad- zand, Zoutelande, Westkapelle, Domburg. Paardenmarktzo luidt de naam van de smalle zandplaat die, vlak voor de kust, reikt van Zeebrugge tot aan de Nederlandse grens. De zeekaart geeft hier diepten aan van 1,2 tot maximaal 4 meter. Zeekaart Dll onthult alles wat sommigen liever verborgen willen houden: op de zandplaat is - vlak voor het strand van Knokke - met stippellijntjes een vijfhoek aangegeven. In die vijfhoek staan een visje en een ankertje met een streep er door: dat betekent dat in dit gebied niet gevist of geankerd mag worden. Het gebied meet nog geen twee bij twee kilome ter. Bakens (die vanaf het strand van Knokke duidelijk zichtbaar zijn) ge ven de hoeken aan. Op ten minste zeventien plaatsen binnen dit gebied liggen gifgasgra naten en andere munitie, gedeelte lijk bedekt onder een laag rottend slib. Het gifgas ligt er al 75 jaar. Het stamt uit de Eerste Wereldoorlog. Het werd pas in 1971 bij bagger- werkzaamheden ontdekt. De vondst is daarna slechts in kleine kring be kend geraakt. En in Nederland weten nog minder mensen ervan. De afdeling van de provincie Zeeland heeft er nog nooit van gehoord, meldt woordvoerder Patrick Windels. Ook de diverse af delingen van Rijkswaterstaat in Zeeland en bij de directie Noordzee in Rijswijk zeggen van niets te we ten. In november 1918, toen de soldaten het Westelijk Front in Vlaanderen verlieten en naar huis gingen, bleven daar ontzagwekkende hoeveelheden ongebruikte munitie achter. Miljoe nen granaten van Franse, Britse en Duitse makelij. De Britten waren de eersten die hun overgebleven gifgas-munitie hier in zee dumpten. In het Public Records Office in Londen ligt een dossier over deze transporten: in de periode juni tot september 1919 lieten de Britten ten minste 1.600 spoorwa gons met munitie naar de havendam van Zeebrugge rijden. Daar werd de munitie overgeladen op onderlossers, die het spul even ten oosten van de havenmond in zee lieten vallen. De stortplaats wordt in dat Britse dossier niet nauwkeu rig omschreven, maar was vrijwel zeker: de zandplaat genaamd Paar denmarkt. In november van datzelfde jaar 1919 begon het Belgische leger met dum pingen op de Paardenmarkt. Dit maal ging het om de Duitse munitie die op het slagveld was achtergeble ven, vaak nog in de 'fabrieksverpak- king': in kisten en kratten. In een kranteverslag van een parle mentair debat in België in 1919 staat dat de regering het dumpen in zee toen de enige oplossing vond. De motivatie luidde: „omdat de bevol king bijzonder bang is voor het gif gas, nadat op tientallen plaatsen in het land munitieopslagplaatsen wa ren ontploft, wat vele tientallen le vens had geëist." Hoeveel de Belgen er dat jaar dumpten, weet niemand. De kranteberichten van die tijd spreken over het dagelijks af en aan rijden van 'een paar honderd' spoorwagons. In een Belgisch mari ne-rapport uit 1972 wordt geschat dat het ging om 300 ton per dag. De operatie - die onder leiding stond van de artillerieofficier De Ridder - duurde een half jaar. Een ander regeringsrapport dat da teert van 17 juli 1990, onthult nog dat de Belgen destijds hoofdzakelijk Duitse 77 mm-granaten in zee gooi den. 'Uitgaande van de uitrustings- gegevens over het Duitse leger, schat men dat eenderde van die munitie giftig zou kunnen zijn, waarbij het vooral zou gaan om mosterdgas. Eén obus bevatte driekwart liter mos terdgas,' aldus dat rapport. Obus is het Vlaamse woord voor granaat. Senator Maertens schat dat hier in zee honderd maal zoveel gifgas ligt als in het bos Houthulst. In dat Westvlaamse bos liggen achttien duizend gifgasgranaten opgeslagen, allemaal blindgangers die de laatste jaren bij ploegen en bouwwerk zaamheden boven de grond zijn ge komen. Die granaten in Houthulst liggen in de open lucht door te roes ten en worden ze nauwelijks be waakt. Maertens: „Als die partij in Hout hulst zou ontploffen zou het gas plaatselijk in een omtrek van onge veer negen kilometer alles vernieti gen en doden. Vanuit Nederland zou ik me dus daar geen zorgen over ma ken. Maar wat hier in zee ligt, dat is een ander verhaal. Dit is ook voor Nederland een serieus probleem." Maertens wijst er op dat de Paar denmarkt vlak naast het haven hoofd van Zeebrugge ligt. Hij 'durft er niet eens aan te denken' wat er zou gebeuren als een schip op de zandplaat zou stranden. Maertens vreest ook dat er nu al wat aan de hand is. De Paardenmarkt is biologisch geheel dood, terwijl in de omgeving nog wel plantaardig leven is. „Of dit komt door bijvoorbeeld verfresten of chloriden uit de haven van Zeebrugge, of dat er reeds gifgas vrijkomt, weet niemand. Het wordt niet eens onderzocht." Over het gevaar dat het gifgas voor de mens oplevert, verschillen de me ningen aanzienlijk. Manu Desutter, lid van de senaat voor de Christelij ke Volks Partij, denkt dat het geen kwaad kan. Hij verwijt zijn collega Maertens (die senator is voor de Groenen) demagogie en paniek- zaaierij. „Ik heb dertig jaar in de ge meentepolitiek van Knokke gezeten en ik heb nog nooit gehoord dat op ons strand iemand onwel is gewor den." - Desutter vindt nietsdoen de beste oplossing. „Af en toe zal dan mis schien zo'n granaat of bom door roesten. Er komt dan een luchtbelle tje op het water, maar dat is toch een héle kleine hoeveelheid in verhou ding tot ons heelal. Daar maak ik mij niet echt zorgen over." Toxicoloog prof. dr. Heyndrickx, de Belgische gifgas-expert die nu in Tokyo de Japanners assisteert bij de sarin-affaire, maakt zich wel zor gen. „Het chloorgas en het fosgeen lossen op in het water, maar het mosterdgas absoluut niet. Dat blijft zeer gevaarlijk en actief." Prof. Heyndrickx vindt het 'abso luut noodzakelijk' dat in het betrok- ken zeegebied meetstations worden gebouwd, die kunnen waarschuwen zodra mosterdgas vrijkomt. Hij heeft daar in het verleden telkenma le - tevergeefs - op aangedrongen, zegt hij. Hij is dan ook verheugd over de aandacht die deze krant voor de zaak heeft. „Alleen als de pers er bij komt zal er in België iets gebeuren." Mosterdgas is een kleurloze, olie achtige vloeistof die langzaam dampt. Het gas is vooral vooi ogen en de ademhalingswegen vaarlijk. Wie een of twee graml nenkrijgt, sterft. Het kan ookvi huid binnendringen. Vijf gram 0 huid is dodelijk. De Nederlandse bergingseJ Roel Donker heeft zich in de prd men met mosterdgas verdiept j een granaat doorrot, gaat het a terdgas in het water heel rustig 3 ven. Onder de 14 graden blijft neutraal. Er vormt zich een korstje omheen, net zoiets als neer je een klompje vet een poos |3 liggen." „Maar dan spoelt dat klompje s Het zonnetje schijnt, het woj warm, het korstje smelt... Ik wil J cynisch klinken, maar een uur lij is dat strand leeg. En het duurt i schrikkelijk lang voor de autori ten er achter komen wat er eigenl aan de hand was. Want het gasl dwijnt, het verprut als het ware] lost langzaam op." Het eerder aangehaalde Belgi defensierapport vermeldt dat r,„ neduikers in 1972 enkele gas-oH sen uit de Paardenmarkt boven fl ter hebben gehaald. De granal verkeerden in 'relatief go Maar hoelang nog? Senator Maertens haalt Deense r, porten aan die suggereren datl mantels van zulke granaten rondl jaar 2000 zouden kunnen gaan dol roesten, maar niemand weet datl ker. Weinigen voelen er voor] de granaten te berf Prof. Heyndrickx: die obussen naar boj brengt, zullen er onvermijdelijk aantal ontploffen. Je gaat hier dat l'^et beleid t grote miserie krijgen. Dat gevaar# zo groot dat het volgens mij niet op weegt tegen het risico van het te la ten liggen. De zandtoevoer van de Noordzee op die plaats is zodan dat we toch een zekere beschuttii krijgen." Hij zegt enkele jaren geleden ben derd te zijn door het Nederlani bergingsbedrijf Smit Tak, dat int resse had om de granaten te iichti Maar Erik ter Haar Romeny v Smit Internationale (waar Smit Tak onder valt) zegt desgevraagd: „Hl is levensgevaarlijk spul. We willej het niet eens aanraken. Wat ons be treft: laat maar liggen." En berger Roel Donker zegt: „2 lang die granaten onder het z blijven liggen rotten ze niet zo h Als er maar geen zuurstof bij kon Maar over paar jaar, of over tig jaar, of twintig jaar is het toch zo ver." Senator Maertens zegt: „Het kan daar niet eeuwig blijven liggen. We moéten iets doen. En dat wordt i duur, dat België die kosten niet ai- leen kan dragen. Ik vind het eea zaak van Europees belang." Dat roept de vraag op wat buurlani Frankrijk eigenlijk heeft gedaa met het gifgas dat in het Franse de van het Westelijk Front achterblee Maertens wijst op de zeekaart. Vla buiten de haven van Duinkerkfl net op Frans gebied dus, liggen we vier van die onheilspellende gebie den met stippellijntjes en doorge streepte visjes en ankers. „Maar c Fransen zwijgen er nog dieper ovi dan de Belgen." Maertens heeft inmiddels wel et idee hoe het gifgas kan worden op geruimd: hij wil de Paardenmarl inpolderen. „In het bos Houthulst bouwt hl Belgische leger nu een fabriek omd gifgasgranaten die daar 1 schadelijk te maken. We kunnenna tuurlijk niet die dingen bij Knokk uit zee halen en dan naar Houthals vervoeren. Dat is te gevaarlijk. Maa als we de Paardenmarkt nu een droogleggen, er een eiland van t ken, zoals jullie in Nederland het ben gedaan met Neeltje Jans? Dn kunnen we op dat eiland net zo'n fa briek bouwen als in Houthulst. Erik ter Haar Romeny van Smith ternationale reageert: „Een t idee." Britse fabriek in de Eerste Wereldoorlog waar (gifgas)munitie werd gemaakt. Talloze van deze granstt gen nu bij Knokke in zee.

de Stem | 1995 | | pagina 34