(D A SI) NOOIT 1Ik geloof in een betere wereld' O O O O O 0 0 0 H 0 u ui O *Een helm dragen? 1Je moet zelfvertrouwen uitstralen' OE.TANTB H 0 0 0 0 0 0 (-) If you love me - ÉÊt 4) Laat me nu toch niet al leen - Clouseau 6) Life is like a dance/play my game - Dj Paul Elstak 9) Push the feeling on - Nightcrawlers 3) Alice, who the x is alicel - Gompie (19) Fly - 2 Brothers on the 4th Floor (10) So in love with you - Duke (21) Together in wonderlanc - Charly Mental Lownoise 7) The first the last eterni ty - Snap (16) Ajax is kampioen- Danny Lukassen (12) Club bizarre-U96 (11) Total eclipse of the heart - Nicki French (18) Let it rain-East 17 (15) Fred come to bed - E-rotic (31) Scatman - John Scatman (13) I've got a little some thing for... - Mn8 -) Have you ever really lo ved a woman? - Bryan Adams (17) De wandelclub - Sugar Lee Hooper -) You can run - Jeremy Jackson (38) The bomb - The Bucketheads (32) The bird - Charly Mén- tal Theo Lownoise (26) Julia says - Wet Wet Wet O (1) Think twice-Celine Dion 2) Back for good - Take That O 8) Conquest of paradise - Vangelis 5) Self esteem - Offspring (28) Don't be proud - Cappella (14) Here i go - 2 Unlimited (20) Lick it - 20 Fingers (37) 't Roeie Klied - Rowwen Heze (42) Turn on, tune in, cop out - Freak Power. -) Boom boom - The Quthere Brothers (39) Young hearts run free - Sandy Kandau (29) Keep on tryin' - Twenty 4 Seven (22) Move your ass! - Scooter (25) Miracle - Gordon (27) Set you free - N-Trance Brownstone (40) Whoops now - Janet Jackson (24) Right type of mood - Herbie (30) Purple medley - Prince (41) Singing in the rain-Talk of the Town -) Je hoort bij mij/10 tiene- ke 10 - Paul de Leeuw (-) Stay - Eternal (35) When do i get to sing my way - Sparks (33) Love me for a reason - Boyzone (46) Bedtime story - Madonna -) Schenk me deze ene nacht - Corry Konings -) I'll follow the sun - The Beatles (44) Sweet dreams - Swing feat. dr. alban (23) Don't give me your love - Alex Party ©Stichting Mega Top 50 Eindredactie: Paul Verl'mden Reacties: Vind/a jezelf heel interessant heb je een goed idee of ivii je gewoon Je gal spuwen? Schrijf of bel naar Ragaczi, - OMBB Van onze verslaggevers Welke zestienjarige droomt niet van een frisgekleurde stads-scooter? Zo een met 'n stereo-installatie en een uit laat waar geen auto tegenop kan. En het belangrijkste: geen helmplicht. Nog niet althans. En er is altijd wel een vriend, of desnoods de fietsenmaker zelf, die de scooter op een vrije mid dag weet op te voeren tot 90 km per uur. Dat verklaart de waanzinnige populari teit van trendy tweewielers zoals de Gilera Citta, de Honda Vision, de Peu geot Buxy, de Piaggio en de Aprilia Vy- per. Vorig jaar werden 30.000 snorfiet sen verkocht in Nederland, terwijl 'slechts' 27.000 brommers de winkel uitgingen. Het was voor het eerst dat er meer snor- dan bromfietsen werden verkocht. Sinds fabrikanten een slimmigheidje hebben gevonden en stads-scooters weten te verkopen onder de noemer 'snorfietsen' in plaats van 'bromfiet sen', vormt de helmplicht geen beletsel meer om gezien te worden. De be stuurder hoeft ook niet te vrezen voor zijn flitsend imago - dat naar de knop pen is zodra hij links en rechts voorbij wordt gefietst door joelende brugpie pers - want voor een habbekrats koop je in elke brommerzaak de opvoerspul- len voor een stads-scooter. Cilinder- koppie wisselen, uitlaat ruilen, klaar is kees. De gemiddelde snelheid schiet omhoog. En daarmee het aan tal ongelukken. Op elke middelbare school kennen tieners wel een medeleerling, die vroeger heel popi was maar nu met doffe ogen in de kreukels ligt. Vorig jaar alleen al betreurde Nederland 2104 gewonden en 105 doden in de categorie gemotoriseerde tweewielers. Vooral het aantal ongevallen met her senletsel wekte verontrusting. Ook de fabrikanten zélf lijken nu te beseffen dat ze hun succesnummer verpesten. Daarom heeft Martien van Rooij, voorzitter van de afdeling twee wielers van de Bovag, de aangesloten winkeliers op een drukbezochte jaar vergadering opgeroepen 'te stoppen met de verkoop van opvoerspullen voor brom- en snorfietsen'. Van Rooij: - „Als wij nu zelf niets doen, kan het op 1 januari 1996 wel eens helemaal zijn afgelopen met de snorfiets." De voorzitter had de woorden van mi nister Jorritsma (Verkeer) kennelijk goed in de oren geknoopt. Zij dreigde onlangs dat als er niet snel een einde komt aan het opvoeren van snorscoo- ters, er maar een einde moet worden gemaakt aan het hele verschijnsel snor fiets. Dan moet iedereen op een gemo toriseerde tweewieler een helm dra gen. En dat kan gewoon niet, vinden de meeste jonge scooterrijders in Breda en omgeving. „Ik zou er hard om moe ten lachen," zegt Danny van Veldho ven, een van hen. „Stel je voor: Thuis heb je netje haren mooi achterover gekamd en op school is het alweer een rotzooi. Een helm dragen? Nooit," klinkt het zeker uit de mond van de ze ventienjarige Hankenaar. „Dan neem ik wel het risico van een boete." Danny heeft daar sowieso niet zo'n probleem mee. De afgelopen twee jaar is hij twee keer door de politie aange houden vanwege te hard rijden. Beide keren kreeg hij na een beetje zielig doen zijn scooter terug. Het ding reed toen maar liefst negentig kilometer per uur. Voor zo'n vijfhonderd gulden had hij de scooter zelf opgevoerd. Maar de plaatselijke fietsenmaker doet het ook, 'graag zelfs', weet Danny. Twee vrouwelijke bezitters van een Ra- pido schieten ^ok al in de lach bij de term helmplid t. In de Bredase binnen stad rijden ze doelloos wat rondjes langs Burger King en Mac Donald's. Marcha (17): „Ik zal eerlijk zijn, je wil jezelf laten zien met een scooter." En dan zachtjes: „Niet met een grote helm op je kop." Monique laat daarop volgen: „We gebruiken niet voor niks haarlak. Ik zou wel gek zijn om een helm op te zetten, dan verkoop ik liever de scooter." Alleen Barry, die erbij is komen staan, vindt het geen probleem. Hij heeft dan ook nauwelijks haar op zijn hoofd. „Gabber, hè," zegt hij veelbetekenend. „Het is jammer dat we in Nederland wonen," vertelt Danny tenslotte. „In België en Frankrijk zitten er geen snelheidsbegrenzers op de scooters." Die begrenzers zitten 'ver stopt' in bijvoorbeeld de uitlaat van de Nederlandse exemplaren. Haal je er een uit, rijdt je scooter al vijftien km/u Danny van Veldhoven lacht om helmplicht FOTO'S ARYAN JANSEN harder. Volgens Martien van Rooij drukt de uniforme helmplicht het nieuwe goudhaantje van de brommerbranche mors dood. De populariteit van de snorscooter hangt nou eenmaal aan een flinterdun draadje. Het paardestaartje van de bestuurder moet strak als een hanekam in de wind kunnen wapperen. Als de haardos geplet wordt door een helmpie, is dat een aanslag op het spiegelbeeld dat de adolescent koes tert van zichzelf. Dan kelderen de ver koopcijfers naar een dieptepunt en verdwijnende Piaggio's en Buxy's weer snel uit het straatbeeld. Door Liesbeth Oeseburg Het gevoel van onveiligheid neemt toe in de samenleving. Veel mensen zijn bang als ze in het donker over straat moeten. Zelfs thuis zijn ze op hun hoede. Zo bleek bijvoorbeeld uit een enquête, die onlangs onder de in woners van Breda werd gehouden, dat veel Bredanaars na 22.00 uur niet meer reageren als er aan de deur wordt gebeld. Hoe zit dat met de jon geren? Voelt het Ragazzi-panel zich bijvoorbeeld vaak onveilig? „Laatst nog was ik op straat niet zo op mijn ge mak, rea geert llona Malm onmid- '/0 dellijk. „Ik liep 's JVlalm avonds na een concert samen met mijn moeder naar huis. Ik was niet bang, maar toen er plotse ling een vieze vent achter ons aan liep, had ik het niet meer. 'Veilig', dacht ik toen we eindelijk thuis wa ren." De moeder van Martijn de Roo vindt het niet goed als hij 's nachts alleen naar huis fietst. „Maar ik doe het we\." zegt V\"»j eigenwijs. Bang is hij niet- „Maar ais ik. een groepje zie v*n Kemf>e^ staan, fiets ik daai niet langs. Als het kan, ver mijd ik dat soort situa ties." Lotte van Kempen rijdt niet graag al leen in het don ker. „Ik trap be hoorlijk door en kijk steeds om," ver telt ze. Maar dit komt niet vaak voor. „Meestal regel ik dat ik met iemand kan meerijden." Op stations hangen volgens Isabella Roos vaak rare mensen rond. „Ik voel me daar nooit zo prettig." Een vrien din van haar is een keer voor het sta tion lastig gevallen. Terwijl het nog maar een uur of zeven 's avonds was." Ze verklaart niet snel bang te zijn. „Maar ik wil geen onnodig risico lopen. Ik loop niet om twaalf uur 's nachts alleen op het station." Steffen Backus vindt het niet eng op alleen de straat op te gaan.Toch heeft hij een vervelende er- varing achter de rug. „Toen ik Back.vV= vijftien was, ben ik een keer in elkaar geslagen door twee jongens in Breda- Zuid." Sinsdien is hij wel meer op zijn hoede. In huis zijn ze in de donkere uurtjes geen van allen bang. „Ik weet toch dat de deuren op slot zijn en dat de hond buiten ligt," aldus Lotte. „Inbre kers zijn banger voor jou dan je denkt," weet Isabella, llona merkt op dat ze niet de held zou uithangen als er inbrekers in huis zouden rondsluipen. „Laat ze maar mijn huis leeg jatten, ik ga niet in mijn pyjamaatje naar beneden." „Ach, er is altijd wel iets waar je hard mee kan gooien," klinkt het dappere weerwoord van Isabella. Martijn ziet het al voor zich: „Wekkerradio erach ter aan," grinnikt hij. llona bekend met een verlegen lachje ooit een busje deoderant meegeno men te hebben om zichzelf te be schermen. Steffen draagt regelmatig een fietsketting op zak, sinds hij in el kaar geslagen is. Maar er zijn ook mensen die échte wapens met zich meedragen. Lotte kan zich voorstel len dat iemand zich dan zekerder voelt, maar ze keurt het niet goed. „Stel dat iedereen een wapen mee neemt. Dan krijg je in Nederland nét zulke taferelen als in de Verenigde staten." Martijn, Isabella en llona denken dat het dragen van bijvoor- beeld een mes provocerend kan werken. „Zo trek je juist ellende aan." „Als je het alleen ge bruikt om je te verdedigen, /s dan is het niet °óe//g Ro0s^ zo n probleem, vindt Steffen. In het volgen van een cursus zelfver dediging zien Martijn en Lotte ook weinig heil. Lotte: „Op het moment dat je daadwerkelijk wordt lastig ge vallen, vergeet je alles wat je hebt ge leerd. Het enige wat je dan kan doen is om je heen trappen en slaan." „Je denkt dan niet van: 'nu moet ik die en die beweging maken," vult Mar tijn haar aan. Volgens Isabella is het belangrijk om zelfvertrouwen uit te stralen. "Je moet niet bang zijn, dat merken ze aan je. Ik voel me op straat best zelfverze kerd. Ik be denk me altijd maar dat ik zijn zwakke plekje "ri c/e R°o toch wel weet Door Marjolein Rotsteeg Met 'The Right Type Of Mood' haalt Herbie onder eigen vlag de hitlijs ten. Achter de schermen is hij al ja ren een van de grote motoren ach ter het succes van Leila K. Hij schreef teksten, rapte en leverde ideeën aan voor Leila's cd's 'Caroussel' en 'Open Sesame'. Op 15 mei verschijnt Her- bie's derde solo-cd 'Fingers', dat een breed muzikaal spectrum bestrijkt met veel Caribische invloeden. Dat laatste is niet verwonderlijk. Herbie Chrichlow, geboren in Lon den, verhuisde op zijn vijftiende naar het Caribische eiland Barbados. „Na zo'n 22, 23 jaar.in Londen was mijn moeder doodmoe; ze wilde naar huis", vertelt Herbie. „Mijn oudere broer en zus mochten kiezen of ze meegingen of in Londen wil den blijven. Zij bleven. Ik wilde ook in Londen blijven, maar moest mee naar Barbados. Het is het beste dat me ooit is overkomen! Mijn hele le ven is erdoor veranderd." In welk opzicht? „In alle opzichten. In Engeland was de norm agressief te denken; vech ten voor wat je wi It en op je hoede zijn. Barbados was heel relaxt en de kinderen waren zeer intelligent. Ik dacht altijd dat Engeland het beste schoolsysteem van de wereld had, maar op Barbados lagen ze twee jaar vóór. Waren we in Engeland nog druk bezig optellen en verme nigvuldigen te leren, kregen de kids op Barbados al vierkantsvergeiijkin- gen. Verder heb ik er het geduld ge leerd om rustig te bepalen wat ik wil, wat goed en slecht voor me is. Het is op Barbados ook onmogelijk het hoge tempo van hier aan te houden. Dan sta je alleen. Zaken als geld, kleding en status tellen er niet. Het belangrijkste is wie je bent en hoe je andere mensen behandelt. Voor mij was dat een complete cul tuurschok. In Londen liep ik arro gant rond met drie oorbellen en een pak sigaretten in mijn achterzak. Op Barbados was dat allemaal overbo dig. Je hoefde alleen maar jezelf te zijn. Dan begonnen de mensen te gen je te praten. Het duurde drie maanden voordat er iemand wat te gen me zei. Zo'n air had ik over me." Hoe ben je in de muziek verzeild ge raakt? „Thuis draaide ik veel platen van Ca ribische bands; The Splash Band, Ed dy Grant, Square One. Op Barbados was muziek een hobby van me. Het was altijd een wedstrijd wie het best kon rappen. Voor mij was het moei lijk om bij een 'soundsystem' (vaste rapgroep met een eigen geluidsin- stallatie-mr) te komen, omdat ik En gels was. Op een middag was ik het zo zat, dat ik het podium op ben ge lopen, de microfoon heb gepakt en ben gaan rappen, ledereen ging he lemaal uit z'n dak. Bij Roadview Soundsystems heb ik mijn eerste op namen gemaakt. Een aantal van die tapes met mijn piepjonge stem slin gert er nog rond." Herbie: 'Op Barbados heb ik geleerd wat echt belangrijk is' FOTO BMG/ARIOLA Ondanks alles verruilde Herbie Bar bados uiteindelijk toch voor Stock holm. Waarom? „Ik ontmoette mijn meisje. Destijds werkte ik als butler voor een Engels man. Dat butlerbaantje was eigen lijk te gemakkelijk; ik verdiende té veel geld voor té weinig werk. Mijn vriendin wilde dat ik met haar mee ging naar Zweden. Ik kwam er aan met 400 Krone (nog geen honderd gulden) op zak. Ik had alles achter gelaten. In Stockholm ging ik bijna elke avond naar dezelfde club. Daar kwam ik de jongens tegen met wie ik nu nog steeds werk. Aanvankelijk werkte mijn vriendin dag en nacht om rond te kunnen komen. Op een gegeven moment besloot ik daar iets aan te gaan doen. Mijn vriendin zei dat ze graag in een winkel van alles wilde kunnen kopen zonder zich af te hoeven vragen of het fi nancieel wel kon. Nu ze dat kan, doet ze het niet. Ze kent niet alleen de waarde van geld, maar weet ook wat de belangrijke waarden in haar leven zijn." Het belangrijkste in Herbie's leven is zijn dochter Melody (4). De song van 'Fingers' die hem het liefst is, heet 'Rainbow child' en gaat over kinde ren. „Een aantal maanden geleden liet mijn vriendin me een krantearti kel lezen over het feit dat jonge kin deren al de slachtoffers van oorlo gen zijn, voordat ze de kans hebben gekregen op te groeien. 'Rainbow Child' is aan hen opgedragen.' 'I Believe', de volgende single, gaat over jongeren. „Ik geloof in een be tere wereld, waar plezier bestaat. Toen ik kind was, kon je bij een voetbalclub zonder datje daarvoor hoefde te betalen. Je kon gratis zwemmen. Al die faciliteiten zijn verdwenen. Wat is er gebeurd? De mensen zijn de kinderen vergeten. Ik heb met mijn eigen ogen jonge ren van vijftien, zestien jaar de meest gruwelijke misdaden zien ple gen. Negentig procent van de pro blemen wordt veroorzaakt door de ouders. Ik snap niet dat sommige ouders geen moer om hun kinderen geven. Mijn dochter komt bij mij al tijd op de eerste plaats. Wat je er als ouder van gebakken hebt, zie je el ke dag voor je. Je kinderen zijn wat jij ervan gemaakt hebt. Op een dag hoop ik een leerkamp voor jongeren te openen. Geef een vijftienjarige een oude, halfgare auto met de woorden: 'Als je 'm maakt, mag je 'm houden'. Ik ben ervan overtuigd dat het hem lukt." Een team van AvantGarde reageerde op een aantal advertenties van model lenbureaus. Anoniem bezocht een aan tal dames van het blad de bureaus, en raakte verzeild in de schimmige model- lenwereld: 'Kun je je broek laten zak ken en topless gaan staan, dan kan ik mijn lint er langs leggen.' Acteur Maarten Spanjer doet in een in terview een aantal pittige uitspraken over bekende Nederlanders en Avant Garde wijdt een heel artikel aan de sympathieke mededeling dat een man beneden je niveau geen loser hoeft te zijn. Onder het kopje 'Meiden met een missie' vallen drie interviews met vrou wen die 'vechten voor een ideaal'. Vorige week tekende Wim Rijsbergen (momenteel nog trainer van Volen- dam) een tweejarig contract bij NAC, meldt Voeltbal International. Rijs bergen omschrijft het Bredase elftal als 'een'redelijk goede spelersgroep'. „Hier en daar kunnen we wat verster king gebruiken, maar het is niet zo dat de helft van de selectie weg moet," al dus de opvolger van Spelbos. Rijsber gen mag wat geld in nieuwe spelers in vesteren. Voor Ton Lokhoff, die aan zijn laatste seizoen begint, heeft hij al een opvolger op het oog: Edwin Gorter van FC Utrecht. Onder het kopje 'Voetballer schopt journalist' een opmerkelijke stukje over een woedende Vitesse-speler. Voetballer Arjan Vermeulen schopte een verslaggever van De Gelderlander tot twee keer toe. De journalist had het namelijk gewaagd om de voetbal kunsten van Vermeulen te bekritiseren. Zangeres Tanita Tikaram vertelt aan Viva dat ze zich vaak kwaad maakt om vrouwen die zich verstoppen achter hun lange haar. Van wie je alleen maar borsten, billen en benen ziet. „Een soort overdrijving van vrouwelijkheid. Beledigend!. Schoonheid is zoveel meer dan dat," aldus de kortharige zangeres. Een aantal bladzijdes verder stelt Viva een 'gewetensvraagje', namelijk 'Wie heeft de regie in je relatie?'. Het week blad vergelijkt met veel gevoel voor drama een relatie met een film, en neuzelt: „Het script voor je relatie is fantastisch. Een kassasucces wordt het, die romantische avonturenfilm waarin jij en hij de hoofdrollen spelen. Maar heeft hij wel hetzelfde scenario in ge dachten? En: heb jij de regie? Of tet tert hij de commando's door de mega foon?" Voor de Viva-lezeressen is het dus weer hoog tijd om een hartig woordje te spreken met hun partners. Liesbeth Oeseburg S s (V fü 1 J-; fl) p CD CD pS. 5 18 3 S £1^2 2 2 2 N a o w „53 ju »S. 2 a o> tr* pi.0^ tfo S S-^CTQ §,3 g\§ o-sfSei W£ g" n,- g 2. 2 gT 3 8 5 o o- RT Ö- s-3 s Hs sH3s Q. fD ■O ■O fD

de Stem | 1995 | | pagina 32