Het gaat niet goed met cultuur' OUHZEIOOS ias van Gent wijst dit jaar plaatsen voor woonwagens aan TELEFONEREN 1 4 Al zendbureau 'Ontbreken van Scheldetunnel bedreigt kanaalzone' POLITIE rapport DUIVEN sport Man is wel schuldig en krijgt toch geen straf divrina v/m >mmissaris Van Gelder bij presentatie museummagazine in Aardenburg: Eis van vier jaar voor erkrachten echtgenote Lach meisje aanleiding voor verkrachting ZEELAND C3 T I W O S Straf voor inrijden op motorrijder Eis acht maanden tegen Ylissinger Econoom Boekema bij start bouw stadskantoor en Steenen Beer: Jas gestolen Vrouw aangehouden Autokraak Joyriding Uitslagen wedvluchten met een SIEMENS S3 GSM-telefoon ]bI van VRIESGOED Dongen B V van ""koop, opslag en distri'. tagelijks met een 20~tal diepvries isysteem worden 73 keer per Idukten. Ons bezoek kondigen wil \e folderkrant met produktinforma tóTEM ZATERDAG 22 APRIL 1995 1.0nze verslaggeefster ,van Gent - Nog dit jaar wijst V college van B en W van Sas van L plaatsen aan waar woonwa- ïjkomen te staan, 39 in totaal. j W hebben daarbij in principe de sUit het braakliggend terrein achter Vlaanderen (Julianastraat), Sta- isplein, gebied bij de Vier Ambach- jraat (bejaardenhuis Redoute), ge- Jbij het kerkhof aan de Canadalaan, jsenkade, Kleine Markt/Noord- jjt, Kloosterlaan, Wilhelminalaan en )5'e plekken in de wijk Sint Albert. Op al die locaties kunnen namelijk woningen worden gebouwd, hetzij' nieuwbouw, hetzij in de renovatie- of stadsvernieuwingssfeer. En overal waar sociale woningbouw kan komen, kun nen ook woonwagens komen. Maar lang niet alle locaties zijn even geschikt of aantrekkelijk voor woonwagens. „Die mensen willen graag aan een rand zit ten. Ze houden van een bepaalde vrije sfeer." Dat zei burgemeester Van Rest donder dag op een informatiebijeenkomst over het nieuwe stedebouwkundige plan dat voor Sas van Gent is ontwikkeld. Ge voeglijk kan dus worden aangenomen dat bijvoorbeeld de wat decentraal ge legen Julianastraat of de wijk Sint Albert de voorkeur van het college genieten. Hoewel bezoekers van de bijeenkomst herhaalde malen vroegen om duidelijk heid over de plaatsen waar het college de woonwagenbewoners wil hebben, kwam er geen antwoord. „Er bestaat een lijst van vijftien mogelijke loca ties," zei de burgemeester. „Daar moe ten we heel nauwkeurig mee omgaan. We willen geen onnodige onrust zaaien onder de mensen die op die plaatsen wonen. We zijn er nog niet uit." Van Rest wil de uiteindelijke keus vooral laten afhangen van de wensen van de woonwagenbewoners zelf, zo zei ze la ter in een toelichting. Nu wonen er 26 gezinnen op het terrein aan de Tweekwartsweg, terwijl er ei genlijk maar zijn standplaatsen zijn. De provincie Zeeland heeft op basis van die aantallen en de verwachte natuur lijke groei bepaald dat Sas van Gent voor het jaar 2000 moet zorgen 39 standplaatsen te hebben. Die 39 plaat sen moeten gevonden worden op diverse van hierboven genoemde locaties, want het terrein aan de Tweekwartsweg moet verdwijnen. Tien van de gezinnen, die daar nu wonen, hebben al aangegeven dat ze best naar Westdorpe zouden willen, maar dat zagen B en W niet zitten. De woonwagenbewoners tekenden bezwaar aan, kregen gelijk van de provincie, waarop vervolgens B en W weer in beroep gingen bij de Raad van State. Die procedure loopt nog. De gemeente wacht op die Raad van State-uitspraak en op de uitkomsten van een gesprek met de woonwagenbe woners voor ze met een integrale visie komt. Burgemeester Van Rest verwacht in de loop van dit jaar het woonwagen- beleid op papier te hebben. worden, schrijf dan een korte brief bisservice, postbus 13, 5100 AA •udt een tcreatief I 1 lonze verslaggever jdenburg - Het gaat niet goed met kunst en cultuur in i. Commissaris der Koningin W. van Gelder zei (tgisteren tijdens de presentatie van het museumma- in Aardenburg. len bij d volgt Is. Het 4.485,- 5038 ED 3B' op de fchnische che Zaken. STATIONSSTRAAT 24 Postbus 10051 5000 JB Tilburg Telefoon 013-490890 j de euforie met betrekking Zeeland Cultuurmaand en ad Mondriaanjaar moet ik constateren dat het niet gaat met kunst en cultuur, j nieuwe college van Gedepu- ifle Staten gaat namelijk be dingen op cultuur en het is j illusie te denken dat het drijfsleven dat gat wel zal op- Irn," is zijn ongezouten kri- i op de bezuinigingsplannen jGS. noemde ook het niet door- in van de plannen voor een aiw museum in Middelburg iten van de bewijzen dat het il goed gaat met kunst en far. let gaat vandaag in ieder geval i goed met cultuur," doelde s Gelder op het verschijnen nhet nieuwe museummagazi- t „Het is goed voor de musea iZteland om op deze manier aai te werken. Naast de be- [aersvan buiten Zeeland moe musea met dit magazine a proberen meer Zeeuwen arde musea te lokken." it nieuwe museummagazine is a gezamenlijke uitgave van itBureau Provinciaal Museum- stsulent Zeeland, Vereniging a Zeeuwse Musea en Provin ce WV Zeeland. Het eerste werd gisteren door nseumconsulent W. Scholten aan Van Gelder. iet ervaring of interesse varing met een eigen auto vereist c maken. 4 96 56 und. esport tot nrichten en onder- ,e wordt gekarakteri- ring van de handels- ju noemde een aantal bij-' tndere elementen van het mu- agazine. Naast de ver- Mende musea en museale in- gen in het 32 pagina's tel de magazine zijn er ook gege- as opgenomen over historische stouwen met bijzondere collec- iss, galeries en tentoonstellings- limtes, hedendaagse kunst en cultuurhistorische routes. De teksten zijn behalve in het Nederlands ook in het Duits, Engels en Frans en de speciale codering bij de musea en musea le instellingen geeft de toeganke lijkheid voor gehandicapten Het museummagazine verschijnt in een oplage van honderddui zend exemplaren en is vanaf 28 april gratis verkrijgbaar. J. Paridaen, voorzitter van de museumcommissie Sluis-Aar- denburg, greep de presentatie aan om te wijzen op het regiona le museumoverleg West-Zeeuws- Vlaanderen tussen het archeolo gisch museum in Aardenburg, streeklandbouwmuseum in Sint Anna ter Muiden, streekmuseum in IJzendijke, visserijmuseum in Breskens, bezoekerscentrum Het Zwin en Stichting Groede. Paridaen vertelde dat er plannen zijn om dit regionale overleg uit te breiden met alle musea in Zeeuws-Vlaanderen. De samen werking in West-Zeeuws-Vlaan- deren dateert vanaf 1993. „Het doel van het overleg is elkaar informeren over eikaars activi teiten en het houden van geza menlijke evenementen. Uiter aard heeft ieder museum een eigen karakter en identiteit maar door de samenwerking proberen we de musea ook te promoten." Om deze promotie te onderstre pen werd gisteren door Van Gel der en Scholten een vitrine inge richt in het archeologisch mu seum in Aardenburg met voor werpen van de musea die bij het regionale overleg betrokken zijn. Een soortgelijke vitrine wordt overigens in al deze musea inge richt. to onze correspondent Weiburg - Officier van justitie mr D. van der Bel had er 1 lerdag op de zitting van de rechtbank in Middelburg maar uitdrukking voor over: „Ongelofelijk en weerzinwek- Commissaris van de Koningin W. van Gelder vult de vitrine in het Aardenburgs museum met attributen uit alle musea die meedoen aan het samenwerkingsverband. foto wim kooijman sn een aansprekend Financieel kerngezond e over de toekomst, et zeer ruime mate van delijkheid. U kunt groei- i op managementteam- 1 hebben, den in overleg. als vorm van top- uw sollicitatiebrief met LJrvalB.V., 2 AN Eindhoven 54091. 1 eiste een gevangenisstraf van jaar tegen de 47-jarige Vlis- ®8® R. L., die ervan werd tobcht in de nacht van 7 op 8 ftiari van dit jaar op brute Jiee zijn vrouw te hebben ver acht. ie zitting zei L., die op Wei manieren zijn spijt pro- #de te betuigen, dat 'het een "c'je uit de hand was gelopen hij iets te wild was ge- Maar van een verkrach- wilde hij niet horen. In de *^'6 nacht wilde L. na over- drankgebruik anale ge- 'Wnschap met zijn vrouw. Hij "S zo ruw te werk dat de het volgens haar verkla- uitschreeuwde van de L. wist volgens de verkla- van de vrouw van geen Wouden. 'ons L. was het niet meer dan vriendelijk verzoek geweest «testoppen, wat hij dan ook gedaan. De volgende dag atv vrouw haar dochter 'naar vader had gedaan en oat zij erge pijn leed, ging zij j het ziekenhuis, i constateerden de artsen de vrouw een beschadigde 'Pjer had en dat een opera- ™g was. Niettemin zal de .waarschijnlijk haar hele 'ncontinent blijven. „Een midden in de dertig, die t.,,'uw„ toedoen invalide is ge- Wen beet mr Van der Bel L. Urm weerzinwekkende I'm !an seksuele mishandeling j'tuheeft gedaan." <ir. ïvo®te van L., mevrouw Li 'denburger, probeerde ,e, zaak af te zwakken, door hen dat de vrouw in een SP^jte, emotionele toe fen»! Ver^eer£te waarin wraak- .j, ens een grote rol speelden, tourri ,Verktaringen zijn ge- Q door emoties." Zij vond dan ook dat de tijd die L. sinds 9 januari in voorarrest heeft door gebracht al voldoende straf voor hem is geweest. De echtgenote heeft inmiddels echtscheiding aangevraagd. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Van onze correspondent Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren tegen de 30-jarige A. O. uit Middelburg een gevan genisstraf van drie jaar geëist wegens het verkrachten van een 15-jarig meisje uit Hel- voirt. De 31-jarige H. H., de halfbroer van O., werd eind december al veroordeeld voor zijn aandeel (op de uitkijk staan plus het uitdelen van enkele klappen) tot achttien maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. De beide mannen, die sinds een half jaar in Nederland verblij ven, kwamen het meisje in de late avond van 15 augustus te gen in een Middelburgse bar. Het meisje lachte naar O. en in zijn cultuur betekende die glim lach tegen hem dat het meisje 'in' was voor seks. De beide mannen en het meisje plus haar twee vriendinnen ver lieten de bar en vervolgens bleef alles op de zitting een beetje in het ongewisse wat er nu precies daarna was gebeurd. Volgens de meisjes waren zij door de man nen klemgereden, kregen zij en kele klappen en werd de 15-jarige verkracht. Volgens de beide mannen was er slechts sprake van het uitwisse len van enkele kussen en viel de dronken O. samen met het meisje op de grond. Vervolgens ont stond er een stevige vrijpartij met enige seksuele handelingen. Van verkrachting, mishandeling of paniek bij het meisje zou geen sprake zijn geweest. De beide mannen konden een half uur na de daad door de politie worden opgepakt. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Terneuzen - Een opgestoken middelvinger deden bij J. E. uit Breskens in mei van vorig jaar de stoppen doorslaan. Achteruit reed hij keihard in op de motorrijder die hem zojuist had beledigd. Door zijn onbeheerste reactie, zoals hij gisteren zelf toegaf bij de rechtbank in Terneuzen, wa ren twee motorfietsen flink be schadigd. Tot verbazing van po litierechter Van Breda was de schade door E.'s verzekerings maatschappij vergoed. „Is dat betaald? Potverdrie, zeg. Als ze dat bij dit soort dingen ook al doen. Het is bijna opzet!," aldus Van Breda. E. gaf te kennen dat hij in de periode waarin het ongeval was gebeurd, wat overspannen was door problemen op het werk. Inmiddels een vaste relatie aan gegaan en verhuisd, was dat voorbij en hij beloofde beter schap. Officier van justitie Groen eiste een rij-ontzegging van vier maanden en zeshonderd gulden boete. De politierechter vonniste E.'s 'bizar gedrag' uiteindelijk met een voorwaardelijke rij-ont- zegging van zes maanden en een boete van zevenhonderd en vijf tig gulden. Middelburg - De 31-jarige G. M. uit Vlissingen hoorde deze week voor het hekje van de rechtbank in Middelburg een gevangenis straf van acht maanden waarvan drie voorwaardelijk plus het be talen van een schadevergoeding van 1500 gulden tegen zich ei sen. De Vlissinger, die overigens vlot jes bekende, werd ervan ver dacht in de eerste twee weken van februari uit de stationsres tauratie in Vlissingen een geld kistje en een cassettedeck te hebben gestolen. Krap een week daarvoor bezocht hij een garage en een doe-het- zelf-centrum in Vlissingen en verliet beide panden met in to taal twaalf auto-radiocassette- spelers. Volgens M. was het allemaal gekomen omdat hij in november 1994 - toen hij na een straf van zes maanden wegens cellenge- brek - in vervroegde vrijheid was gesteld in een 'dip' terecht was gekomen. Over veertien da gen wijst de rechtbank vonnis. Burgemeester Barbé en wethouder Van Rooyen slaan samen de eerste palen voor de bouw van onder andere Steenen Beer in Terneuzen. foto wim kooijman Terneuzen - De kanaalzone, heeft in potentie een zeer aantrekkelijk regionaal eco nomisch ontwikkelingsper spectief. Mits de vaste oeververbinding er komt, Terneuzen zich profileert als trekker van bedrijvigheid en de kansen op subsidie in het kader van de Euregio wor den benut. Die conclusie trok dr. Boekema van de Katholieke Universiteit Brabant gistermiddag in zijn lezing ter gelegenheid van de feestelijke bouwstart van het nieuwe stadskantoor en het winkelgebied Steenen Beer in Terneuzen. Het ontbreken van de Schelde tunnel noemde Boekema een zeer ernstige bedreiging voor de ontwikkeling van de kanaalzo ne. „Want je mist zo een stuk spin off van de haven van Rot terdam, de belangrijkste motor van de Nederlandse economie," aldus de regionaal econoom. Ook burgemeester R. Barbé hield voorafgaand aan het slaan van de symbolische eerste paal voor het nieuwe stadskantoor (begin volgend jaar gereed) een lezing. Hij deed dat over de ambitie van Terneuzen. Barbé signaleerde een aantal belang rijke ontwikkelingen waar Ter neuzen op in moet spelen om in de toekomst gezond te blijven. De globalisering van de wereld economie speelt volgens hem een rol. Bedrijven als Dow en Philips opereren wereldwijd. Dat kan aan een kant bedrei gend zijn maar biedt volgens Barbé ook kansen. Verder be nadrukte de burgemeester de noodzaak van schaalvergroting en alert inspelen op verande rende vervoersmethoden. Ver der stond hij uitvoerig stil bij het streven van de gemeente naar kwaliteitsverbetering. „Alleen door kwaliteit te leve ren op alle fronten is het moge lijk nieuwe bedrijvigheid aan te trekken. Als je kwaliteit levert ben ik ervan overtuigd dat we er in slagen de welvaart te behouden en verder uit te bou wen." Na de lezingen in de tot grand café omgetoverde burgerzaal van het stadhuis toog het gezel schap naar buiten om in de tent naast het stadhuis de symboli sche openingshandeling van de bouwstart bij te wonen. Hulst - Uit een kleedruimte in Den Dullaert werd de jas van een 24-jarige man uit Hulst gestolen. Daarin zat ook zijn portemonnee. Terneuzen - De politie heeft donderdag het rijbewijs inge vorderd van een 42-jarige in woonster uit Groede. De vrouw reed met haar perso nenauto vanuit de richting Biervliet over rijksweg N61 naar Terneuzen. De vrouw had de hele rijbaan nodig om dat ze slingerend over de weg reed. Pas bij de middensluis in Terneuzen kon de politie haar aanhouden. De vrouw bleek zoveel medicijnen te hebben geslikt waardoor ze niet in staat was haar auto behoorlijk te besturen. Terneuzen - Uit de auto van een 34-jarige Terneuzenaar verdwenen een radiocasettere- corder, zijn rijbewijs en pas poort. Men verschafte zich toegang tot de auto via een niet goed functionerend slot aan de kofferruimte. De auto stond geparkeerd in de Twee de Verbindingstraat. Terneuzen - Gebruik makend van de afwezigheid van zijn vader stapte donderdag een 19-jarige jongeman uit Ter neuzen in pa's auto. Samen met een 16-jarige vriend ging hij, hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, met de auto rijden. Tijdens het ritje ging het af en toe bijna mis, maar gekomen in de Geulstraat in Terneuzen ging het fout en botste hij frontaal tegen een lichtmast. Daarbij werd de auto zwaar beschadigd. Ook de lichtmast werd ontzet. Terneuzen - Postduivenvereni ging De Eendracht in Terneuzen nam met een deelname van 267 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Cambrai, hoogste snelheid 1218,44 meter per minuut: 1 en 8. M. van Waesberge, 2 en 5 Zee- gers/de Volder, 3. J. Harte, 4 en 10. D. de Smet, 6. F. Mollet, 7. A. Verpoorte, 9. F. Temmerman. De Reisduif Philippine, 221 dui den, 1227,64mpm: 1 en 3. Comb. Roegiest/Visser, 2. A. van de Bos sche, 4 en 7. P. Pladdet, 5, 6, 8, 9 en 10. J. de Mul en zoon. Hoop Biervliet, 242 duiven, 1236,47mpm: 1 en 2. B. Provoost, 3 en 10. Herman de Dobbelaere, 4, 6, 7 en 8. P. Weeda, 5 en 9. J. Lecluijze. Jong Maar Moedig Driewegen, 91 duiven, 1221,25mpm: 1. F. Del- laert, 2. B. van de Slikke, 3, 4 en 8. J. Boerman, 5, 6 en 7. J. Mang- nus, 9. P. den Hamer, 10. Joh. Lippens. VZV Hoofdplaat, 342 duiven, 1224,51mpm: 1 en 7. Th. van de Velde, 2. A. Gernaert, 3. B. de Poorter, 4 en 8. J. Vermeere, 5. H. de Poorter, 6. P. de Poorter, 9. G. van Grol, 10. C. Temmerman. Eerste de Beste Schoondijke, 236 duiven, 1157,01mpm: 1. W. van de Velde, 2, 3 en 4. J. Huijgh, 5. H. de Wever, 6. L. van de Lei je, 7. Th. de Wever, 8 en 10. E, de Wever, 9. A. de Wever. Steeds Sneller IJzendijke, 181 duiven, 1208,81mpm: 1, 2, 5, 6 en 7. Comb. Dellaert, 3. Comb. Groosman, 4. G. de Boevere, 8. S. Martens, 9 en 10. A. Plasschaert. De Snelvliegers Oostburg, 214 duiven, 1196,88mpm: 1, 5 en 8. R. van Hee, 2 en 4. M. Buijsse, 3, 7 en 10. J. de Smet, 6. M. Zeegers/ Verstraete, 9. W. van Hee. Strijd in Vrede Groede, 130 dui ven, 1167,46mpm: 1, 3, 6 en 7. Mevrouw Buijze, 2 en 9. Mevrouw Scheele, 4. Mevrouw Ras, 5 en 10. J. Dierkx, 8. G. Schautteet. De Getrouwe Duif Cadzand, 218 duiven, 1175,60mpm: 1, 5 en 8. P. Goossen, 2. C. Riemens, 3 en 4. J. La Gasse, 6 en 10. J. van de Plasse, 7. D. van Kerkhoven, 9. J. de Mey. Samenspel Aardenburg/Eede, 91 duiven, 1166,75mpm: 1 en 5. G. Dezutter, 2 en 9. E. Rijkaert, 3. C. de Cock, 4. N. Dhondt, 6 en 8. Ph. Rammelaere, 7. O. van Quekel- berghe, 10. O. de Vriendt. Recht voor Allen Sluis, 148 dui ven, 1141,86mpm: 1, 2, 6, 9 en 10. F. Baas en zoon, 3. J. van de Broeke, 4. P. Pielaet, 5, 7 en 8. Comb. Coppens-Baert. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lamswaarde, 139 duiven, 1244,23mpm: 1, 6, 7 en 9. W. Volleman, 2. G. Vioen, 3 en 10. G. Kouijzer, 4 en 8. J. Pardon, 5. A. Wante. Concoursbond Zuidbeveland, 1607 duiven, 1191,55mpm: 1 en 8. K. Niemeijer, Hansweert, 2, 3 en 6. Jeremiasse en zoon, Wemeldin- ge, 4. J. Eikenhout, Goes, 5. H. van Noorden, Kruiningen, 7. J. van Maldegem, Heinkenszand, 9. G. van Srien, Goes, 10, H. Beu lens, Kwadendamme. Concourscombinatie West-Zuid- beveland, 349 duiven, 1173,44mpm: 1 en 7. J. van Mal degem Heinknszand, 2, 5, 8 en 9. P. Pieters, Lewedorp, 3. D. Rijk, Heinkenszand, 4. P. van 't Wes teinde, Lewedorp, 6. J. van ,t Westen, Heinknszand, 10. Sj. van Eykeren, 's-Heerenhoek. Arras Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 189 duiven, 1209,42mpm: 1, 7 en 9. Gebrs. Scheele, 2, 5 en 6. H. Zegers, 3, 4,8 en 10. P. Zegers. De Voorwaarts Zaamslagveer, 321 duiven, 1222,6mpm: 1, 3, 4 en 7. J. Braet, 2. D. Nice, 5, 6 en 8. M. Hamelink, 9 en 10. D. Bare- man Dzoon. Quievrain De Snelle Duif Clinge, 65 oude duiven, 1185,17mpm: 1 en 7. P. Goosens, 2. J. Schutten, 3 en 4. J. van Goethem, 5. C. van Landeg- hem, 6. L. Willaert, 8. P. Bolsens, 9 en 10. D. van de Bergen. Van onze verslaggever Terneuzen - Tot het uiterste getergd door racistische uitlatin gen van een plaatsgenoot, gooide M. O. uit Terneuzen in februari 1994 een stuk hout tegen diens venster, hem uitda gend naar buiten te komen. Dat deed de man niet, maar O. werd binnen de kortste keren door politie weggevoerd. Hij^ moest een nacht in het politiebu reau blijven en was daar giste ren, op de rechtbank in Terneu zen, nog steeds kwaad over. „Ik woon al sinds 1968 in Neder land. Ik heb in alle provincies gewoond, maar ik ben nergens zo slecht behandeld door de po litie als hier. Zowel officier van justitie Groen als politierechter Van Breda toonden zich enigszins verlegen met de situatie. Groen hield het daarom op schuldigverklaring zonder toepassing van straf voor de openlijke geweldpleging dan wel bedreiging waarvoor O. te rechtstond. Van Breda was het daarmee eens, omdat O.'s gedrag een reactie was geweest op het getreiter van een ander. Met de zoon van O., die er ook bij was geweest, had Van Breda 'nog een appeltje te schillen'. De jongen stond terecht voor diver se misdrijven, waaronder mis handeling, bezit van harddrugs en handel in softdrugs. Hij maakte echter een zodanig ver warde indruk, dat besloten werd de zaak aan te houden en eerst een rapport te laten opmaken door de reclassering. (ADVERTENTIE) bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1995 | | pagina 21