L DE STEM Steuncomité wil geld overheid Met de baby te water Ingst voor 'getto van randfiguren' op woonwagencentrum ansen fov 1 Inderzoek naar reddingsoperatie voor Philips Lighting Terneuzen ie uitzendburo Moeders 'de straat op** om eind te maken aan drugoverlast Philippine Uitsmijter disco krijgt boete voor mishandeling JJPERS )fferman Kruiningen. |$tem van ZVP in perste Kamer 'Baby-zwemmen is geen modeverschijnsel maar iets eigentijds' 550 bezwaren tegen vestiging mega-mesterij Werkstraf voor steunfraude Femis-gedupeerde krijgt geen straf voor valse belastingaangifte O O o O Zeeland Imisch bedrijf met vijf Jname bezighoudt mét het [stempel- en matrijsdelenB 'liteit, die zich in het bestaat uit Kellenberger" akshjpmachines en Z en drijf verder op te oen werken, [edschaps- en len en bereidheid om in I dynamisch team. i richten aan onze verslaggeefster van Gent - Als het college B en W de koe niet snel bij vat, ontstaat er in „"van Gent op de lange ter- in een getto van randfigu- 0p de plaats van het jiwagencentrum aan de ((ckwartsweg. jrusselaars, adviseur van het Woonwagenplatform, is bang voor wat hij noemt 'Bel gische toestanden'. „In Vlaande ren zie je dat mensen die om wat voor reden dan ook aan de onder kant van de samenleving terecht komen zich op woonwagenkam pen vestigen. En soms zelfs de re guliere bewoners verjagen. Het gevolg is dat zij op campings gaan wonen of in sloopwoningen waar ze een caravan in de tuin zetten. Dat gaat soms goed. Tot dat de omwonenden gaan kla gen." In het woonwagencentrum aan de Tweekwartsweg wonen 26 gezinnen, terwijl er eigenlijk maar zestien standplaatsen zijn-. Tien gezinnen hebben aangege ven weg te willen, naar Westdor- pe. De rest wil liever blijven. Brusselaars vindt dat het college moet beginnen om die mensen die weg willen, ook de kans te geven om daadwerkelijk naar een ande re stek te verhuizen. „De provincie heeft de gemeente laten weten dat ze nieuwe stand plaatsen moet inrichten voor die groep van tien. Sas moet haast maken met de uitvoer van die uit spraak van de provincie. Feitelijk hebben ze daar maar een jaar de tijd voor, dus eind van het jaar moet het geregeld zijn." Het Woonwagenplatform is van plan de gemeente Sas van Gent een brief te schrijven om ze op die formele haast te wijzen. „We vra gen ze artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening toe te pas sen. Het college kan nu al tot in richting van kleine kampjes over gaan zonder dat daarvoor be stemmingsplannen gewijzigd hoeven te worden." De gemeente is echter in beroep gegaan tegen de uitspraak van de provincie die de verkassing van de tien naar Westdorpe goedge keurd heeft en wacht op de uit spraak van de Raad van State voordat er nieuwe plaatsen wor den aangewezen. Het college wil eerst nog praten mét de bewoners over wat zij willen, maar dat heeft eigenlijk geen zin, zegt Brusselaars. „We weten wat ze willen. Degenen die niet weg wil len, hoeven wat het platform be treft ook niet weg. Je moet geen mensen dwingen, vinden wij. Laat de gemeente dus beginnen met degenen die wel weg willen." ZIE OOK ZEELAND - C3: fA' drijf in Tilburg. De werkzaamheden bestaan uit; Jjjt meehelpen laden en lossen in de loods. Eenh lift een leuke, afwisselende, vaste baan in e In van der Heijden, td. 013-367950 Iele binnendienst IWerkzaamheden: de correspondentie verzorge l.ch inlichtingen geven en 3 uur per dag afsprake 1 commerciële buitendienst Eisen: commerciee max. 25 jaar. Informa tie: Lonneke van Veen. 173-128888 erker Ijk en omgeving zijn wij regelmatig op zoeknaa u op zoek naar een tijdelijke of vaste baan? Neem] ■met ons op. Informatie: Saskia Arts. >-51530 Binnendienst export n wij voor een periode van circa een half jaare Ifertes uitwerken, administratieve ondersteunin |rs. Vereisten: opleidingsniveau MEAO/Schoeversi is. Engels, Duits, Frans en Spaans in woord en iheid is een must Leeftijd tot 32 jaar. Ifida. Nieuwe Ginnekenstraat 10a. tel. 076-223611. Sjf in Veldhoven zoeken wij een vlotte aanpakste piet klanten, correspondentie en agendabeheer.] pn de Nederlandse en Engelse taal en zeer goede; pg met Word is een pré. De juiste kandidaat heelt] jef en pikt snel dingen op. Het betreft een tijdelijke Ie Jong. I tel. 040-455044 Lering [wikkelt en produceert elektronische produkten en Jintoorautomatisering zoeken wij een HBO'er-BI of |is en ervaring met logistieke bedrijfsinformatiesys- P-pakket, programmatuurals UNIX, Novell, MS-Dos I Idware en randapparatuur. Leeftijd: 25-30 jaar. UI lef en beschikt over goede contactuele en commum-l itie: Caroline de Jong. |.tel. 040-455044 [en maken het vers c h i f Iis. Verdeeld over meerdere Ian gekookte hamsoorten. I.O.-niveau Ide sociale en communicatieve Irdigheden me managementervaring in de psindustrie prettige werksfeer met de juiste tkup mogelijkheden. De salarië- E is overeenkomstig de functie- loud. Offerman biedt daarnaast stekende secundaire |e idsvoor waa rden in onze verslaggever .rneuzen - Het donderdag gerichte steuncomité sat onderzoeken of een sde maatschappelijke ïidingsoperatie zoals in B met de Scheldewerf itairde, ook bij Philips jghting in Terneuzen mo- ijk is. jorhet behoud van de Schelde site de overheid destijds diep in ibuidel, maar andere organisa- ischonken ook geld. Met name toen geprofiteerd van de winsten van destijds de 4, nu het nutsbedrijf Deltan. lolidair jtedvoerster Y. Hendriks van |i Industriebond FNV staat ach- rg van het comité om [mderzoeken of een soortgelij- ji actie haalbaar is, maar wil it de verdere gesprekken met Philips-directie afwachten. IJ, want we weten nog altijd riprecies wat er gaat gebeuren, Sligt eraan wat de directie gaat teen en pas daarna kunnen werkelijk zeggen wat we gaan V i idee voor een grote Zeeuwse ISimactie werd gisteren door in- öiriepastor Scheffers gelan- |srdvoor de microfoon van Om- p Zeeland. Scheffer is ook de (lichter van het comité. „In Iffl," aldus Scheffers, „is het |ior solidaire strijd gelukt RSV itreind te houden met financië- B steun van de overheid. We loeten bekijken' of dat bij Phi- fcsook mogelijk is." ■.cidertussen gaan de andere ac- lisdoor. li handtekeningenactie, die lionderdagavond tijdens de grote fcanifestatie in Terneuzen is ge put, verloopt succesvol. Al meer i achthonderd handtekenin- |a zijn opgehaald en veel Phi- jswerknemers, hun gezinsleden a iedereen die het verder goed fet hen meent moeten nog teke- i honden kondigden gisteren 1 dat de handtekeningen don- Mag27 april om 11.30 uur aan Spoort van het bedrijf zal wor paangeboden aan de directie. I erna, op vrijdag, zal de di- tiie bekend maken wat de reor- atie precies inhoudt. Het zo is al bekend, in fasen ge- "fen en het zal maanden duren individuele werknemers pen waar ze aan toe zijn. Het personeel blijft dus nog maanden 'Jftote onzekerheid. Zeeuwse economie-gedepu- ®de Bruinooge heeft al direct "het bekend worden van de [Plannen in deze krant laten we- 1 »at hij van de plannen van 'hps vindt. Hij keurt elk ver- aan werkgelegenheid in de zone af en heeft kritiek op |p wel meer multinationals zeer ingrijpende besluiten zonder daarbij de lokale Provinciale overheden te be ween. |!s" onze verslaggever I "neuzen - De stem van de I eeuwsch-Vlaamse Volkspar- l'h (ZVP) kan binnenkort Inklinken in het Neder- 'se parlement. produktie-directeur l.T^buis voor de zvp wordt |v "ese statenlid F. Cuperus. f de politieke groeperin- Iflïtt aanëesloten zijn bij het lij 0n®fhankelijke Groe- Iodelfn ?OG>. krijgt hij zitting Itn j hamer. loïïelen voor de zvp>aldus Pr- IschiiM^eeusen: »We krijgen be- lfomfT-ng over afle politieke in- Ifills "p^en Haag die we Ik. n- En de Zeeuwse belangen l%i«n door CuPerus desge" l,erdediori°'1S aandragen worden Baby-zwemmen stijgt snel in populariteit en dus zijn er wachtlijsten. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE TIEN jaar geleden werd in het in stituut voor verstandelijk gehan dicapten De Sterre baby-zwem men geïntroduceerd. Sedertdien is baby-zwemmen snel in populari teit gestegen. Met de vraag steeg ook het aanbod. Behalve in Clin- ge kunnen ouders ook in andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen met hun baby te water. Maar ou ders moeten vaak rekenen op een plaatsje op de wachtlijst. Door Sandra van de Vijver Clinge - Pasgeborenen zwemmen met reflexbewegingen. Een baby kan, net als een amfibie, de armen ritmisch bui gen en strekken, zijn romp heen en weer bewegen en gedurende een korte perio de zijn adem inhouden. Zelden heeft hij een regelmatige adem haling omdat de ongecontroleerde re flexbewegingen te sterk zijn en zo be letten dat de baby zich alleen redt in het water. Vooral de eerste maanden heeft de baby hulp nodig bij het boven water blijven. Daarna kan hij zelf in staat zijn te blijven drijven. Leeftijdsdrempel Eric Maes organiseert het baby-zwem men: „We gaven al veel langer zwemles sen in De Sterre, maar dat was meer ge richt op peuters en kleuters vanaf drie jaar. Van de ouders uit kwam steeds meer de vraag of ook jongere kinderen konden deelnemen. Zo is de leeftijds drempel met de tijd verlaagd naar onge veer vier maanden." Eric vertelt dat ouders niet te vroeg met de baby's naar het zwembad moeten ko men. „Veel kan ook thuis geoefend wor den, in een ligbad. Eigenlijk begint de gewenning al in het baby-badje. Wanneer dat als aange naam wordt ervaren zal het kind geen afkeer van water krijgen. Al heel snel kan de baby, het liefst sa men met een van de ouders, mee in het ligbad worden genomen. Ziet het kind dat je je er zelf prettig bij voelt dan schept dat vertrouwen. In bad kan je het kind voorzichtig, ondersteund met de hand, laten drijven. Er moet wel op gelet worden dat de badkuip niet te vol gedaan wordt, omdat anders de longe- tjes onder te grote druk komen te staan." Belangstelling Het zwembad in Clinge is goed afge stemd op het baby-zwemmen. De temperatuur van het water is 33 gra den, de bodem is verstelbaar, de sfeer is er rustig, er is veel lichtval en het bad is niet te groot. „Wij zijn begonnen met ongeveer tachtig baby's, ondertussen is dat uitgegroeid naar 150 deelnemertjes. De belangstelling is enorm," legt Eric uit. De groepen worden verdeeld naar leef tijd. De baby's genieten van het zich vrij kunnen bewegen in het water en het contact met de ouder. Wanneer ze iets ouder worden begint het sociale aspect met de andere kinderen ook een rol te spelen. Eric ziet het fenomeen 'baby- zwemmen' zeker niet als modever schijnsel. „Het bestaat al vijftien jaar, wel is het iets eigentijds. Het baby-zwemmen is niet in de eerste plaats gericht op het le ren zwemmen. Ik zie het meer als bewe gingsopvoeding. Het bevordert het slaap- en eetritme, bloedsomloop, mo torische ontwikkeling en ademhalings stelsel. Tevens versterkt het de binding met de ouders." Uit een enquête bleek dat de belang rijkste reden om de lessen te volgen was dat ouders hun kind wilden leren om zich te redden in het water. „Natuurlijk is het niet zo dat je een ba by echt kan leren zwemmen. Wat je wel kunt doen is ze vertrouwd maken met het water." Op een gegeven moment drijven de baby's, al dan niet gesteund door een van de ouders, op de buik of rug in het water. Ook wordt geleerd om onder water het mondje dicht te hou den. De arm- en beenbewegingen wor den gestimuleerd, zodat het kind op den duur vanzelf 'zwembewegingen' begint te maken. Dat alles gebeurt spelender wijs. Want het belangrijkste blijft dat de baby en de ouders er plezier in heb ben." Eric heeft veel studie naar het ver schijnsel gedaan. „Er zijn stromingen die als'eerste doel het leren zwemmen voorop stellen. Volgens die theorie zou den kinderen rond het vierde jaar zelf standig kunnen zwemmen. Bij ons ligt die leeftijd tussen het vijfde en zesde jaar. Je moet het kind de tijd geven zich op zijn eigen manier te ontwikkelen, anders loop je het risico dat het kind het plezier in het zwemmen verliest." Plezier Tussen het tweede en derde levensjaar zie je vaak dat kinderen even een terug slag krijgen. „Rond die leeftijd gaan ze in plaats met een van de ouders alleen het zwembad in. Rond die periode mer ken we dat er dan veel deelnemers af- vallen. Vaak wordt het zwemmen ook onderbroken doordat de moeder op nieuw in verwachting is. Wanneer het kind door die overgangsfase heen is en alleen in het water durft, komt het ple zier in het zwemmen automatisch te rug." De vraag naar baby-zwemmen is enorm toegenomen. Het aanbod van speciaal daarvoor inge richte zwembaden is ook gegroeid. Zwemparadijs Scheldorado in Terneu zen is in september vorig jaar begonnem met het geven van babyzwemmen. Zwemschool Aquavia in Axel startte er vijf jaar geleden mee. Van onze verslaggeefster Sas van Gent - De werkgroep Anti Krulstaart Invasie heeft namens de inwoners van Phi lippine en Zandstraat gisteren 550 bezwaarschriften inge diend bij het college van B ën W van Sas van Gent. De bezwaarschriften zijn gericht tegen het besluit van het college om varkensboer M. Schepers uit Nuenen vergunning te geven een mega-mesterij te beginnen in de Kanaalpolderweg in Philippine. De bewoners vinden dat de ont- werpvergunning ten onrechte is verleend. Ze zijn bang dat de 3.600 varkens van Schepers voor overlast van meststank en ammo- niakuitstoot zorgt. Vorige week werden er al ruim 2.500 bezwaren ingediend tegen de vergunning aan twee andere Oostbrabantse varkenshouders, M. van Genugten ep A. Brugmans die in Westdorpe ook dergelijke superstallen willen bouwen. Te- samen goed voor 5.400 varkens beesten. Oostbrabantse varkensboeren proberen op diverse plaatsen in West-Brabant en Zeeland een voet tussen de deur te krijgen. Ze kunnen hun bedrijven niet uit breiden omdat de overheid de zaak juridisch heeft dichtgetim merd voor intensieve veehoude rijen. Westbrabantse en Zeeuwse gemeenten waren met dat dicht timmeren over het algemeen te laat en kunnen nu niet anders dan de aanvragen op zo'n be perkt mogelijke schaal honore ren. Naast de algemene bezwaar schriften van de 550 bewoners, heeft de werkgroep een uitge breide versie daarvan ingeleverd. Daarin wordt gewezen op onder meer de invloed van de varkens stallen op de waterbekkens van De Braakman en de zogeheten beheersdijken. Het Krulstaartco mité denkt dat de bezwaarschrif ten het tij alsnog ten gunste van de bewoners kunnen keren. ZATERDAG 22 APRIL 1995 DEEL C Van onze verslaggeefster Philippine - Drie verontruste moeders hebben afgelopen week 175 handtekeningen verzameld om de overlast van druggebruik in Philippine tegen te gaan. naar de gemeente Sas van Gent, politie en woningbouw vereniging. De politie liet vori ge week al weten dat het 'wel meeviel' met de overlast. Van de gemeente werd nog niks ver nomen, maar van de woning bouwvereniging wel. Die liet gisteren in een briefje weten op de hoogte te zijn van de proble men. „Samen mét gemeente en politie zijn wij druk doende om een oplossing te bedenken", schreef AZVW. Wat die oplossing wordt, stond er nog niet in. Met de directeur van de basis school hebben de moeders in middels al voorzichtig overlegd over voorlichting over de risi co's van spuiten. „Maar we wachten nu eerst maar eens af of er nog meer spuiten worden gevonden en waar de woning bouwvereniging mee komt." In de buurt van de Burgemees ter Van Hoekstraat, Markie- zenstraat en Eilandstraat zijn spuiten gevonden. De moeders, die niet met naam en toenaam in de krant willen uit angst voor agressie van druggebrui kers, vinden dat het afglopen moet zijn. „Wij willen escalatie voorkomen. Er hoeft er tenslot te maar een bij te zitten die niet in orde is," De moeders zijn met een petitie langs de deur gegaan en 175 mensen hebben hun handteke ning daaronder gezet. „We be talen op tijd onze huur en ver wachten dan ook een schoon leefmilieu voor onze kinderen. Het gaat nu echt te ver en we willen erop tijd een eind aan maken. Dat staat er zo'n beetje in. De handtekeningen zijn deze week aangetekend verstuurd Van onze correspondent Middelburg - De 46-jarige Vlissingse J. L. is gisteren door de Middel burgse rechtbank conform de eis veroordeeld tot 210 uur dienstverle ning (dat is gelijk aan vijf maanden cel). De vrouw genoot in de periode van 1989 tot en met eind mei 1993 een sociale uitkering en gaf op haar inkomstenbriefje netjes het ontvangen bedrag aan alimentatie op. Alleen bleek zij beduidend meer te hebben gekregen dan dat zij opgaf. In totaal ging het om een bedrag van 68.000 gulden, waarvan eirca 38.000 inmiddels is verjaard. De resterende 30.000 gulden wordt door de gemeente Vlissingen teruggevorderd. Van onze verslaggever Terneuzen - „Kunt u het zo niet laten? Ik heb al zoveel be taald," werkte C. B. uit Axel gisteren op het gemoed van de po litierechter in Terneuzen. Wat ineengedoken, een plastic mapje met papieren op de schoot, had hij even daarvoor aange hoord wat hem werd verweten: valse belastingaangifte over de jaren 1988 tot en met 1990. De staatskas zou daardoor voor zo'n slordige 21.000 gulden zijn bena deeld. B. had zijn geld belegd bij de in middels failliete Femisbank. Over de genoemde jaren had hij de rente niet opgegeven. Hij was zich daarbij van geen kwaad be wust, omdat hij dacht dat de bank alles zou regelen. Al zijn spaarcentjes was hij door het faillissement kwijtgeraakt en bo vendien had hij zijn; schuld aan de belastingen moeten betalen, met daar bovenop een boete van vijftig procent. Officier van justitie Groen had niet de indruk dat er 'listigheid' in het spel was geweest en sprak bovendien van een 'twijfelachtige bankinstelling'. Hij toonde zich dan ook mild in zijn eis en vroeg een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Politierechter Van Breda gaf daarop te kennen evenmin een zware straf op te zullen leggen. „Heb ik dan een strafblad?," wil de B. geschrokken weten. „He laas, daar valt niet aan te ontko men. Het is nu eenmaal gebeurd. Maar hij zou nooit met justitie in aanraking zijn gekomen, als hij niet zo stom was geweest om in het Femis-valletje te lopen," al dus Van Breda. Hij verklaarde de man schuldig, zonder toepassing van straf. Van onze verslaggever Terneuzen - Lollig, maar nog lang niet dronken, wilde een groepje Terneuzenaars in november van vorig jaar, in het holst van de nacht een plaatselijke disco in. Niets aan de hand, tot R. D. als laatste naar binnen wilde. Uit smijter Y. C. hield hem tegen en begon hem met een metaaldetec tor af te tasten. Toen D. met een mes begon te zwaaien, schrok hij en sloeg hem met de detector op hoofd. 'Zelfverdediging' volgens C. en daar zou het volgens hem bij ge bleven zijn. Maar D. had gisteren voor de rechtbank in Terneuzen een heel ander verhaal te vertellen. Hij had inderdaad een mes bij zich gedragen, maar had het pertinent niet in zijn handen gehad. Hij had alleen geprotesteerd tegen het feit dat hij entree'moest beta len en de anderen in zijn gezel schap niet. Toen hij zich vervolgens om draaide, kreeg hij ineens een klap. Hij werd tegen de grond ge slagen en liggend in het gezicht geschopt door C. en een onbeken de. Zijn mes pakten ze hem af. Misschien lag het aan het nachte lijk uur, of de mate van lolligheid van de andere discogangers, maar de getuigenverklaringen spraken elkaar op allerlei punten tegen. Alleen de verklaring van de disco-uitbater bevestigde het verhaal van zijn uitsmijter. Die verklaring maakte echter op offi cier van jusitie Groen een leugen achtige indruk. Hij achtte poging tot zware mis handeling bewezen, en vroeg de rechter een gevangenisstraf op te leggen van twee maanden, waar van een voorwaardelijk. Boven dien zou D., die langdurig letsel en littekens had opgelopen, dui zend gulden schadevergoeding moeten krijgen. Politierechter Van Breda kon dat laatste niet doen, omdat D. geen rekeningen van de gemaakte dokterskosten en dergelijke bij zich had. Wat de aanklacht tegen C. betrof, vond hij dat alleen de klap met de detector was bewe zen. Hij legde twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf op en een boete van vijfhonderd gulden. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus bekroond in Duitsland en Amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen, s teteririgsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1995 | | pagina 17