ET BEGIN past in 'soap' Sekte Bergkamp ïnst Lex Schoenmaker naar Dordrecht'90 «ga Vrouwen tellen niet mee in Rotterdam UITSLAGEN standen WÊÊÊÊi sportnieuws KORT ^(VB praat spelers los, Jonk en Winter na soebatten naar Noordwijk SPORT TALE APRIL DAMMEN PAARDESPORT VOETBAL WIELRENNEN SNOOKER SOFTBAL TENNIS ZEILEN (voor 24 uur per week) Feyenoord- Ijax drie lagen eerder ukiiik mist °ok Gold Race ankoop van i complete euken of iamen fikse orting of iere attractie 1000,- Zonweringen b.v administratie :EN VAN HOOF werving en selectie \PRIL 1995 ZATERDAG 22 APRIL 1995 B2 Negende plaats Van Bekhoven Hiroshima - Luchtgeweerschutter Jack van Bekhoven uit Acht maal is tijdens een World Cupwedstrijd in het Japanse Hiroshi ma op de negende plaats geëindigd. Met 588 punten miste hij op één punt na de finale. Deze eindstrijd werd gewonnen door Jean-Pierre Amat uit Frankrijk. Maandag reist Van Bekhoven met de Nederlandse équipe naar Seoul (Zuid-Korea) voor nog een wedstrijd in de serie om de World Cup. Foreman veel zwaarder dan uitdager Las Vegas - George Foreman heeft 16 kilo overgewicht op zijn uitdager Axel Schulz. De wereldkampioen IBF-versie en de Duitser staan vandaag tegenover elkaar in de boksring in Las Vegas. Foreman bracht bij de officiële weging 115,2 kilo op de schaal, Schulz 99,5 kilo. „Deze weegschaal deugt niet," grapte Fore man, „Vanmorgen was ik nog vier kilo lichter." De belangstel ling voor dit zwaargewichtduel is overigens gering. Van de 15.000 beschikbare kaarten gingen er pas 6000 door de kassa. Boogert opent Federation Cupduel Vaesteras - Kristie Boogert opent vandaag in Vaesteras het Federation-Cupduel tussen Nederland en Zweden tegen Asa Carlsson. In het tweede enkelspel komt Miriam Oremans in actie tegen Maria Strandlund. Caroline Vis, ingevallen voor de geblesseerde Brenda Schultz, en Manon Bollegraf vormen het Nederlandse dubbel. Zij moeten het zondag, na de 'omgekeerde' enkelspelen, opnemen tegen Maria Lindström en Strandlund. Bij winst op Zweden speelt Nederland eind juli een promotie/ degradatieduel om een plaats in de wereldgroep. De tegenstan der wordt eind deze maand door loting bepaald. Ijshockeyers presteren hoven verwachting Bratislava - Nederland heeft het WK ijshockey voor B-landen in Bratislava afgesloten met een 3-2-overwinning op Denemarken. Door dit resultaat steeg de formatie van bondscoach Mason naar de vierde plaats. Dat is twee plaatsen hoger dan vorig jaar. In 1993 greep Nederland in eigen land nog de bronzen medaille. Op de slotdag werd gastland Slowakije officieel tot de nieuwe kampioen van de B-poule gekroond. Roemenië degradeerde naar cjg C-klasse NEDERLAND - DENEMARKEN 3-2 (0-0 3-1 0-1). 21. Eimers 1-0, 23. Houben 2-0, 31. Hansen 2-1, 36. Livingston 3-1, 49. Nielsen 3-2. Scheids rechter: Zemskov (Oek). Toeschouwers: 300. Strafminuten Nederland: 16, Denemarken: 8. Overige uitslagen: Polen-Japan 7-5 (3-1 1-1 3-3), Groot-Brittannië-Letland 4-8 (1-3 0-1 3-4), Slowakije-Roemenië 11-0 (3-0 4-0 4-0). Eindstand: 1. Slowakije 7-14 (60-15), 2. Letland 7-12 (65-16), 3. Polen 7-8 (29-30), 4. Nederland 7-6 (20-38), 5. Denemarken 6-6 (30-28), 6. Groot-Brit- tannië 7-4 (19-35), 7. Japan 7-4 (26-45), 8. Roemenië 7-2 (15-57). Slowakije gepromoveerd naar A-poule. Roemenië gedegradeerd naar C-poule. Prijzengeld snookerspeler ingehouden Sheffield - De professionele snookerassociatie (WPBSA) heeft besloten het prijzengeld van de Zuidafrikaanse speler Peter Francisco voorlopig niet uit te betalen. Er loopt een onderzoek naar de mogelijke malversatie in zijn partij tegen Jimmy White ten behoeve van gokkers met opvallende hoge inzetten. Het was de bookmakers opgevallen dat er grof werd gewed op een 10-2-overwinning voor White in de eerste ronde van de wereldtitelstrijd in Sheffield. Dat resultaat kwam inderdaad uit de bus. Volgens de wedstrijdleiding trof White geen blaam, maar Francisco moet zich, na een eerste onderhoud van zes uur, beschikbaar houden voor nader verhoor op 8 mei, na afloop van het WK. De prijs voor zijn nederlaag, ruim 21.000 gulden, wordt in afwachting daarvan vastgehouden. Start Reiner Klimke onzeker Los Angeles - Kort voor het begin van het eerste onderdeel voor de finale om de wereldbeker dressuur in Los Angeles was het nog onzeker of de Duitser Reiner Klimke aan de start mocht verschijnen. Bij een onderzoek van het paspoort van zijn paard Biotop bleek de noodzakelijke handtekening te ontbreken. Het dier zou niet volgens de voorschriften van België naar Duitsland zijn verhuisd. De jury beraadde zich vrijdag nog over de kwestie. Klimke is zesvoudig olympisch kampioen. Voor Nederland doen twee amazones en één ruiter mee aan de finale. Grote favoriete is wereldkampioene Anky van Grunsven met Cameleon Bonfire. Voorts starten de ex-Duitser Sven Rothenberger met Bo en Amadeus en Jeanette Haazen met Aisnley's Windsor. De finale bestaat uit twee onderdelen: Grand Prix en Kür op muziek. Bekerhoudster is de Duitse Monica Theodorescu. Stadskanaal. NK, twaalfde ronde: Thijssen-H. Jansen 1-1, Clerc-Wes- selink 1-1, Meijer-G. Jansen 1-1, Krajenbrink-Van der Kooij 1-1, Van Aalten-Scholma 1-1, Van der Zee- Van der Pal 1-1, Zwart-Van Leeu wen 0-2. Stand: 1. Scholma 17, 2. G. Jansen 16, 3. H. Jansen en Meijer 14, 5. Thijssen 13, 6. Van Aalten, Clerc, Van Leeuwen en Van der Zee 12, 10. Krajenbrink 11, 11. Wesselink 10, 12. Van der Pal 9, 13. Van der Kooij en Zwart 8. Mougins (Fra). Cannes Open. Stand na de tweede ronde: 1. Bos- sert (Zwi) 132 slagen, 2. Van de Velde (Fra), Rojahn (Noo) 134, 4. Coltart (GBr), Gilford (GBr) 135, 6. Sellberg (Zwe), Grönberg (Zwe), Robson (GBr), Hospital (Spa) 136. Los Angeles. Wereldbeker dressuur. Intermediare II: 1. Laus (Ita) Adrett 1250 punten, 2. Dallos (Hon) Aktion 1243, 3. Capellmann-Biffar (Dui) My Lord 1234, 4 D'Esme (Fra) Arnoldo Thor 1218, 5. Knjatseva (Rus) Aogei 1169, 6. Bruce (Aus) Neversfelde 1152. Monte Carlo. CHI. Internationaal springconcours, 1.50 m, na barrage: 1. Philippaerts (Bel) Trudo Jannique 0-25,04, 2. Van der Vleuten (Ned) Vink Diejasper 0-25,50, 3. Vangeenberghe (Bel) Omnistar Freestyle 0-25,51, 4. Eras (Ned) Cesaro Bayouss 0-25,63, 5. Van de Pol (Ned) Juriquilla 0-26,04, 6. Voorn (Ned) Jewel's Brown Boy 0-26,83. Internationaal springconcours, 2 fa sen, 1.40 m: 1. Van der Vleuten (Ned) Vink Especiale 0-27,72, 2. Voorn (Ned) Jewel's Pearl 0-29,23, 3. Sloothaak (Dui) 0-29,24, 4. Eras (Ned) Cesaro Uppy 0-29,66, 8. Tops (Ned) Monterrey La Silla 4-29,65, 9. Huis In 't Veld (Ned) Eros 4-29,80. Kwartfinales: Courier (VSt/2)-Vol- kov (Rus/6) 5-7 6-2 6-3, Björkman (Zwe/5)-Enqvist (Zwe/4) 6-4 6-4, Chang (VSt/l)-Carlsen (Den) 6-3 6-2, Apell (Zwe)-Ferreira (ZAf/2) 3-6 7-6 7-6. Nice. Mannen, 500.000 gulden. Kwartfinales: Rosset (Zwi/5)-Wood- forde (Aus) 7-6 6-2, Alberto Costa (Spa)-Carbonell (Spa) 7-6 4-6 6-4, Kafelnikov (Rus/l)-Pioline (Fra) 6-3 1-6 6-0, Medvedev (Oek/4)-From- berg (Aus) 6-3 6-2. Vrouwen, Federation Cup. Wereldgroep, eerste ronde. Metz: Frankrijk-Zuid-Afrika 1-1. Halard-Coetzer 2-6 4-6, Pieree- Kruger 6-4 6-3. EREDIVISIE GO AHEAD EAGLES - NEC 3-2 (2-1) - 9. 1-0 Schenning, 26. 1-1 Crüden (str.), 44. 2-1 Arts, 53. 2-2 Lok, 90. 3-2 Schenning. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 6000. Gele kaarten: Hulshoff (Eagles), Nijenhuis (NEC). GA EAGLES: Hiele; Hulshoff, Arts, Marbus en Verkuyl; Michels, Stein- mann en Schenning; Heering, De Gier en Rorije (70. Kammeron). NEC: Brookhuis; Verhoeven, Stock, Van der Linden en Nijenhuis; Cru- den, Van Diemen en Van Wanrooij; Pothuizen, Lok en Kooistra (24. Van Eijkeren). Stand staart ranglijst: NAC 29-23, FC Utrecht 28-21, MW 29-21, Sparta 29-20, NEC 30-19, Eagles 30-17, Dordrecht 30-15. EERSTE DIVISIE FC ZWOLLE - DE GRAAFSCHAP 0-3 (0-1) - 33., 51. en 90. 0-1, 0-2, 0-3 Van de Brink. Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers: 2200. Stand vierde periode: De Graaf schap 7-14, Excelsior 6-10 (winnaar tweede periode), Veendam 6-10. Duitse Bundesliga: Borussia Mön- chengladbach-Hamburger SV 2-1, Karlsruher SC-VfB Stuttgart 3-1, VfL Bochum-1. FC Köln 1-0. Sheffield. WK. Tweede ronde (best-of-25 frames): Hendry (Sch/l)-Drago (Malta/16) 13-6, Ebdon (Eng/10)-Davis (Eng) 13-7, O'Sullivan (Eng/9)-Morgan (Wal/8) 13-8. Ronde van Nedersaksen Derde etappe Duderstadt - Gifhorn: 1. Schinck (Dui) 4.28.47, 2. Smits (Ned), 3. Rein (Dui), 4. Landwehr- kamp (Ned), 5. Korff (Dui), 6. Saldo (Tsj). Algemeen klassement: 1. Gott- schling (Dui) 13.06.17, 2. Baranows- ki (Pol) 0.11, 3. Padmos (Tsj) 0.32, 4. Korff 0.40, 5. Rodenbeck (Dui) 0.44, 6. Lehmann (Dui) 3.15. Haarlem. Jan de Wit-toernooi, eer ste dag: DSC'74-Tsjechië 9-0, Ter- rasvogels-Pirates 1-0. Hamilton. Mannen, 500.000 gulden. Kwartfinales: Frana (Arg)-Stolten- berg (Aus/2) 7-6 6-1, Spadea (VSt)- Braasch (Dui) 6-2 6-4, Shelton (VSt)-Tebbutt (Aus) 7-6 1-6 6-3, Hadad (Col)-Morgan (Aus) 6-4 7-6. Hongkong. Mannen, 500.000 gulden. San Diego. Kwalificatie America's Cup. Uitdagers: Team New Zealand ver slaat One Australia met 2 minuten en 13 seconde. Stand: 1. Team New Zealand 5 punten, 2. One Australia 1. Team New Zealand naar finale. Verdedigers: Stars Stripes ver slaat Young Amrica met 45 secon den. Stand: 1. Young America en Stars Stripes 4, 3. America 3. Jijheid van bossen en water en de tje ligging tussen de wereldhavens rpen en Rotterdam, maken Bergen ook tot een stad met toekomst e ervaring met bovengenoemde tzaamheden strekt tot aanbeveling- lis van D-base en plannings- rammatuur strekt tot aanbeveling. is e.d. Ikelijk van opleiding en ervaring aximaal 3503,- bruto per maand al 5) bij full-time funktie. I I Lex Schoenmaker is d seizoen de nieuwe w van de eredivisieclub jjfcht'ÜO. Dat heeft het jur van de club vrijdag ,eel bekendgemaakt. ®iaker kreeg een verbin- ,van twee jaar met een optie een jaar. Hij volgt Jan 'tijen op, die na het vertrek ijco van Zoghei slechts en- maanden coach was. Dit heeft Schoenmaker de Jjvisieclub FC Den Haag tzijn hoede. pordrecht '90 heeft Lex minaker voor het komend 0 een blanco volmacht. Toekomstig voorzitter Frans Derks: „De filosofie is, dat onze nieuwe trainer de verantwoor ding krijgt over het gehele 'tech nische gebeuren' binnen de club, inclusief alle jeugdteams." Derks lichtte ook al een tipje van de sluier op, hoe Dordrecht '90 in de toekomst onder zijn voor zitterschap gaat reilen en zeilen. „Het is de bedoeling dat wij een zo breed mogelijk scoutingsap- paraat gaan opzetten. Dat moet goed gaan functioneren, waarbij Michel Valke (oud-speler) een rol zal gaan spelen." Derks wil met name oud-voet ballers uit het betaalde voetbal voor de speurwerkzaamheden naar talenten gaan interesseren. „Uiteindelijk moeten wij tot een aantal van 25 komen. Het zijn niet allemaal ex-spelers maar ook trainers uit de buurt." Frans Struis (Excelsior), Jan de Jong, Ad Bakker (beiden NAC), Ab van Oorschot en Gerrit de Keizer (beiden FC Dordrecht) hebben inmiddels hun medewerking toe gezegd. Trainer Huub Stevens heeft zijn contract met Roda JC met twee seizoenen verlengd. De 41-jarige oefenmeester staat sinds het einde van de voetbal jaargang '92-'93 onder contract bij de huidige nummer twee van de eredivisie. Hij volgde de ont slagen Adri Koster op. Shirts ponsor Daewoo heeft het con tract met Roda JC tussentijds met drie jaar verlengd. De naam van de Zuidkoreaanse autofabri kant prijkt sinds januari op de borst van de Roda-spelers. De politie van Qatar heeft donderdagavond vijf Aziaten ge arresteerd. Zij worden in ver band gebracht met de pogingen tot omkoping bij het WK voetbal voor jeugdploegen. Aanvankelijk werd alleen melding gemaakt van de arrestatie van een man uit Maleisië, later werden nog vier Aziaten aangehouden. De wereldvoetbalbond FIFA is zeer verlegen met de kwestie die) begin deze week aan het licht kwam. De Aziatische voetbal confederatie wil de verdachte Maleisiër eveneens verhoren in verband met de omvangrijke omkoping in Azië, waarvoor in tussen 58 voetballers zijn ge straft. Spelers van Portugal, Honduras, Burundi en Kameroen zouden geld gekregen hebben om te be steden in lokale winkels. Er zijn ook verklaringen van prosti- tuées. De FIFA beklemtoonde dat geen enkele speler van het WK jeugd bij omkoping is be trokken. „Alle wedstrijden tot nu toe zijn zonder invloed van buitenaf verlopen," zei een woordvoerder. Zondag zijn de kwartfinales. Het Nederlands elftal is uitgeschakeld. het mediterrane klappen van de zweep kennen. „Er waait daar vaak veel stof op, maar als je dan even hard blaast, zie je het zo weer heel scherp." Even deed Hiddink denken aan de rol van Peter Sellers in de film Being There als de eenvou dige tuinman Chancey Gardner. Die kraamde als stand-in van de president van Amerika eveneens dergelijke wijsheden uit, waarna tekst-analatici er het grootste belang aan hechtten. „Ik wilde die jongens er per se van het begin af aan bij hebben in de voorbereiding op de inter land van woensdag in Praag te gen Tsjechië. Die wedstrijd is veel te belangrijk voor ons," had Hiddink gezegd. Zijn bestuur ders wisten wat hen te doen stond en dus stuurde Karei Jan sen (technische zaken) gisteroch tend faxen naar de FIFA (we reldvoetbalbond) en naar Inter- nazionale Milaan (Bergkamp, Jonk) en Lazio Roma (Winter). ZO VINDT U PLAZA HOMECENTRE IN BREDA „Op grond van de reglementen van de FIFA zijn de clubs ver plicht hun spelers af te staan," sprak de oud-vakbondsman, ge lijk in zijn beste tijden als ge staald kader van de WCS. Om 12 uur gistermiddag beide manager Paolo Taveggia namens Inter naar de KNVB. Daar kreeg hij directeur Harry Been aan de lijn. De Milanees vroeg of er nog iets te regelen was. „Nee," rea geerde Been. Daarop vertelde Taveggia, dat Inter om vier uur nog zou trainen en dat Jonk daarna op de wachtlijst van een vlucht Milaan-Amsterdam gezet zou worden. Het betrof de vlucht van 21.30 uur. Jonk heeft 's middags inderdaad getraind, Bergkamp bleef afwezig. Zijn vrouw had hem om een uur op het kantoor van Inter ziek ge meld. Rode oren „Ik had woensdag rode oren van het bellen," vertelde Hiddink, voor de ziekmelding van Berg kamp. „Ik heb die drie jongens meerdere keren aan de lijn ge had. Het was een vervelende situatie, vooral toen ze donder dagavond vanaf het vliegveld werden teruggeroepen door hun club." Zowel Inter als Lazio be riep zich op een uitlating van FIFA-secretaris generaal Blat ter, die vond dat de Serie A ontzien moest worden. Daar wordt zondag immers het com petitie-programma gespeeld, dat uitviel als eerbetoon aan de op 29 januari door een AC Milan- supporter doodgestoken Genua- fan. Niks mee te maken, dacht men in Zeist. Men wees er beide clubs op, dat krachtens de FIFA-regels een geldstraf werd geriskeerd, maar daarvan zullen ze in Italië niet wakker gelegen hebben. Dat er ook een schorsing voor de betrokken spelers in het vat zat, moet Lazio en Inter op andere gedachten gebracht hebben. Amusant Hiddink ervaarde het gekrakeel van de afgelopen weken aanvan kelijk als amusant, maar wil er in de toekomst wel vanaf. Daar om start men vanuit de KNVB een internationale lobby om te komen tot een vorm van duo-in terlands. In dat geval zouden clubs hun internationals tien da gen moeten afstaan. Volgens het ideaalbeeld van Hiddink speelt het nationale team dan op de derde dag tegen een relatief lich te tegenstander en op de tiende tegen een zwaardere klant. Om dat aan zo'n plan ook de poten tiële tegenstander zijn medewer king moet verlenen, zal er in Europa nog veel gelobby nodig zijn. lolterdam (anp) - De npetitiewedstrijd 'evenoord-Ajax is ver legd van zondag 21 iei naar donderdag 18 lei. hartoe is in overleg met de ENVB besloten. Ajax heeft ierdoor drie dagen extra tijd om zich zo goed iegelijk voor te bereiden de Champions League- üile tegen AC Milan. Die iiale wordt op woensdag ilmei in Wenen gespeeld. het belang van het Ne- ierlandse voetbal heeft feyenoord welwillend mee werkt aan het vervroegen de vaderlandse compe- liietopper. Onduidelijk is A nog hoe laat Feye- ioord-Ajax begint. De toorwegen opteren voor «derdagavond acht uur. 'fyenoord komt dat tijdstip ®ter slecht uit. De Rotter- «®se club kan niet eerder hn kwart over acht begin- "i, omdat een gedeelte van j't Feyenoord-stadion eer- "niet beschikbaar is. jjjdmthout (anp) - Erik «etikink neemt vandaag definitief niet deel aan de «"stel Gold Race. 'prof uit de Once-forma- «'s wel voldoende hersteld de waterpokken. In ulg-met de Ploegleiding h 1 rij echter besloten van ^strijd af te zien. z j Pas weer drie dagen l de fiets," vertelde JJjtoik. „Ik had de Am- Gold Race wel als voor ging willen rijden, j ar de kans is groot dat ik ga forceren, want ik wil toch van mijn beste zijde l n zien. De ploegleiding liever dat ik me nog rustig houd." »lltk gaat volgende P trainen in Spanje. Hij april in de Ronde teidt ^ijnvalleien en be- ,J»CanVd°rPdeROnde Bondscoach Guus Hiddink probeert de geselecteerde Roda-verdediger Johan de Koek iets duidelijk te maken tijdens de training. FOTO ANP le voorraad strekt iociale Zaken en Maatschappelijke I icature. I tsgroepen in dienst te nemen, bo-niveau, bijvoorbeeld meao, mds/mts, en if huidige baan (bouw) technisch inzicht ver-B jn en interpreteren is daardoor voor u geen Jen sterk ontwikkeld gevoel voor service en pen. Klanten doen zo nooit tevergeefs een lennis van de Duitse en bij voorkeur Engelse 29 jaar. uitgebreid curriculum virae naar Roozen i selectie, Postbus 4271, 5004 JG Tilburg, I padres: Ringbaan Noord 91b. Een psycholo- j ictiefase van toepassing zijn. Chris van Nijnatten en Henk Mees idwijk/Lecco/Milaan - Uiteindelijk, na veel fax- en {oonverkeer, kreeg het bestuurlijk apparaat van de Bergkamp, Jonk en Winter losgepraat. Maar jel volgens de regels van een soap opera meldde ikamp zich daarop ziek: buikgriep. ^misschien komt hij zondag jls hij beter is," vertelde Uiddag echtgenote Henrita jamp. „Dennis ligt ziek in Ihij heeft het aan zijn maag. jweltzich echt niet goed." De Jjs'm kwestie kon niet aan de komen. fcoach Hiddink was don- ij, toen Bergkamp op het «ld stond om naar Neder- jte reizen, al op de hoogte lie ziekte. Nadat de spits rzijn club naar huis was üiird, verergerde het onge ile burelen van de Gazzetta 1 Sport, waar men door is redelijk ingevoerd is en zelfs wist te melden dat Sjamp afgelopen week een srt van de zang- en dans- p Take That had bezocht, gingen ze vrijdagmiddag Jien stapje verder. De krant 1 vandaag, dat Bergkamp ig zeker naar Nederland Hij zou dan beter zijn. Door Giel Hendrix Maastricht - Een miljoen gul den geeft Rotterdam jaarlijks uit aan de deelnemers aan de marathon, die morgen voor de vijftiende keer wordt gelo pen. Slechts een schijntje daarvan wordt besteed aan de vrouwen. Nagenoeg alle geld gaat op aan start- en prijzengeld en verblijfkosten voor de mannen. Mario Kadiks, directeur van de organisatie, en Hans Disseldorp, die namens het bureau van Jos Hermens de atleten contracteert, kunnen niet eens aangeven hoe veel ze de vrouwen betalen. Deelname van vrouwen is voor hen slechts bijzaak. „Daar heb ben we gewoon niet genoeg geld voor," zeggen beiden in koor. Rotterdam is alleen maar geïnte resseerd in zijn leidinggevende positie bij de mannen. Jarenlang gold de Nederlandse marathon als de snelste van de wereld. Die 'titel' is vorig jaar naar Boston gegaan en daar is Mario Kadiks niet echt blij mee. De ranglijst wordt opgemaakt volgens de zogenaamde Paskal- tijd, genoemd naar Henryk Pas- kal die deze waarde bedacht heeft. Het is simpelweg de ge middelde tijd van de tien beste prestaties die op de marathon geleverd zijn. Rotterdam komt uit op 2.08.11,6 uur en vorig jaar dook Boston daar onder met 2.08.06,1. „Eigenlijk mag Boston niet mee tellen in dat rijtje," zegt Kadiks, die daar meteen aan toevoegt dat „de drie beste tijden die ooit gelopen zijn, werden gereali seerd in Rotterdam." In Boston wordt volgens Kadiks een 'valse marathon' gelopen. De eind streep in Amerika ligt 139 meter lager dan de start, een ontoe laatbaar hoogteverschil. Boven dien lopen de atleten maar een richting uit, zodat ze, zoals bij voorbeeld vorig jaar, voordeel hebben ais de wind de hele route in de rug blaast. Maar de rijke traditie van Boston is kennelijk belangrijker. De eerste wedstrijd werd in 1897 gehouden. Volgend jaar wordt de honderdste editie gelopen, ook al werd de klassie ke marathon-afstand (42,195 ki lometer) pas in 1927 ingevoerd. Budget „Ons budget is niet toereikend om bekende atletes te contracte ren," zegt Kadiks over de Rot terdamse formule. „Boston kan vijf miljoen uitgeven aan het »Carla Beurskens. deelnemersveld en Londen vier. Wij hebben op een totale begro ting van 2,4 miljoen maar één miljoen ter beschikking voor de deelnemers. Dat betekent dat we keuzes moeten maken. We geven dan ook weinig geld uit aan vrouwen, maar hoeveel precies weet ik niet omdat ik het nooit uitgezocht heb." De vrouwen zijn commercieel niet interessant voor Rotterdam. Het feit dat vorig jaar de Japan se Miyoko Asahina met de beste wereldprestatie (2.25,52 uur) in eens ook de vrouwen in Rotter dam onder de aandacht bracht, heeft daaraan niets kunnen ver anderen. „De televisie is niet geïnteres seerd in de vrouwen," zegt Ka diks vol overtuiging. „We heb ben wel vaker gepraat over die keuze, maar nooit serieus over wogen om een jaar voor de vrou wen te kiezen. Jos Hermens heeft de naam van Liz McColgan wel eens laten vallen. Maar -zij vraagt een enorm hoog startgeld. Van een spannende strijd is dan nog geen sprake. Je kunt het wel verkopen als een aanval op het wereldrecord, voor de verbete ring daarvan zouden we dan ook nog eens een premie van 150.000 dollar moeten reserveren. En als toevallig die dag het weer tegen zit, heb je niets. Bij de mannen heb je dan met een gelijkwaardig veld nog altijd strijd om de eer ste plaats. Bij de vrouwen is de concurrentie daarentegen heel gering." Overigens werd afgelopen week einde in Boston het ongelijk be wezen van de woorden van Ka diks. De Amerikaanse televisie besteedde nagenoeg evenveel aandacht aan de mannen en vrouwen die gelijk gestart wa ren. Beide kopgroepen werden op de voet gevolgd door een motor met tv-camera zodat de kijkers over de hele wereld de ontwikkelingen in beide groepen van dichtbij konden meemaken. Het prijzengeld voor beide cate gorieën was zowel bij de mannen als bij de vrouwen 150.000 dollar (225.000 gulden) voor de eerste vijf aankomenden. Cosmos Ndeti (snelste man) als Ute Pippig (snelste vrouw) konden elk 75.000 dollar als winstpremie in hun zak steken. Hans Disseldorp, verantwoorde lijk voor het contracteren van de deelnemers, zit uiteraard op één golflengte met Kadiks. Hij voegt er bovendien aan toe: „Er komt een praktisch probleem om de hoek kijken. De televisie kan slechts één helicopter inzetten bij de marathon en dat is te weinig om mannen én vrouwen in beeld te brengen. Bovendien wordt de uitzending na pakweg 2.20 uur afgesloten. De eerste vrouwen moeten dan nog bin nenkomen." Dat laatste kan echter nauwe lijks een beletsel vormen. Dat probleempje zou, met een beetje goede wil, snel opgelost zijn door de vrouwen een kwartier eerder FOTO ANP op pad te sturen dan de mannen. Dan zouden ze ongeveer gelijk tijdig aan de finish kunnen zijn en ook door de televisie makke lijk 'te vangen'. Beurskens Carla Beurskens is Nederlands marathonloopster bij uitstek. De inmiddels 43-jarige Limburgse atlete is morgen ook weer van de partij in Rotterdam. Zij heeft over de hele wereld deelgenomen aan marathons. Van Japan tot Haïti. Ze startte in 'gemengde' wedstrijden en in vrouwenmara thons. „In Nederland wordt helemaal geen aandacht besteed aan de vrouwen in de atletiek," zegt ze met enige spijt in haar stem. „Enkele weken geleden liep ik in Brunssum de Parelloop. Op tele tekst was na afloop de uitslag van de mannen te lezen, maar over de vrouwen geen woord. Datzelfde gebeurde een week la ter na de marathon van Londen. De namen van de mannen die op het podium stonden, werden ver meld en de vrouwen werden ge woon doodgezwegen. En dat ter wijl men juist in Londen zoveel moeite doet voor ons-. De vrou wen starten daar een half uur voor de mannen. Ze komen dus eerder aan de eindstreep en krij gen ook volop aandacht. Maar het is kennelijk typisch Neder lands om de vrouwen te nege ren." iets is onzin," reageerde me- >w Bergkamp gisteren. He heisa rond Dennis Berg- ip.Wim Jonk en Aron Winter iusde Hiddink niks. In piiul en Valencia leerde hij

de Stem | 1995 | | pagina 11