Geen boycot Nederlandse waar Wie wordt de Franse 'première Dame'? R- België wil gifgas in zee niet bergen Russische maarschalk klaar voor herdenking LBN Ankara roept Navo-leden bijeen wegens Nederlands beleid Koerden Veel paartjes in ziekenhuis Gebruikt gas bij aanslag Yokohama nog niet bekend Negen kandidaten voor Frans presidentschap Russisch leger stuit op problemen in Tsjetsjenië Smartegeld na moord op Pakistaanse kinder-activist Ontslagen mering v DE STEM BUITENLAND BUITENLAND KORT jfhankelij] VRIJDAG 21 APRIL 1995 A< Door Bert Schampers Brussel - De Duitse Groenen eisen dat Bonn zorgt voor het opruimen van Duitse gifgas granaten, die 75 jaar geleden voor de Belgische kust wer den gedumpt. Maar Brussel wil het gif het liefst gewoon laten liggen. Op een zandbank voor de kust tussen Zeebrugge en Knokke- Heist dumpten het Belgische le ger en de Britse marine na de Eerste Wereldoorlog 100.000 ton gifgasgranaten, afkomstig van de slagvelden in West-Vlaande- ren. De groenen in de Bondsdag willen dat de Bondsrepubliek meehelpt om de rotzooi te ber gen. Volgens een woordvoerder van de Belgische minister Sant kin (Milieu en Volksgezondheid) is het echter veel gevaarlijker de granaten van de zeebodem te halen en te vernietigen, dan ze te laten liggen. Bovendien werd twee jaar gele den in Parijs een VN-conventie over chemische wapens onderte kend, waarin staat dat alles wat voor 1975 gedumpt, begraven of in zee gegooid is, niet meer voor vernietiging in aanmerking komt. De zandbank wordt volgens de woordvoerder voortdurend ge controleerd. „Er is een anker- en visverbod. Gevaar voor de volks gezondheid is er volgens hem niet. „Er is in het verleden een aantal obussen geborgen. Die bleken in goede staat te zijn. Er was nauwelijks sprake van cor rosie," zegt de woordvoerder. Indien desondanks gifgranaten zouden gaan lekken, bestaat er weinig reden tot bezorgdheid, beweert hij. „Gifgas is gevaarlijk in open lucht, maar onder de 14 graden Celsius blijft bijvoor beeld mosterdgas een vaste stof, die op natuurlijke wijze in zee zal worden afgebroken." De gifgranaten in zee zijn hoofd zakelijk van Duitse makelij. Maar tijdens de Eerste Wereld oorlog werden in West-Vlaande ren ook Engelse en Franse che mische wapens ingezet. Vroeger werden de gevonden granaten in dikke betonblokken gegoten en in de Golf van Biska je gedumpt. Dat is sinds '74 verboden. Tot 1980 is naar schatting anderhalf miljoen ton toxische munitie gevonden en gedumpt. Sindsdien worden de gifgrana ten op het land opgeslagen. Zo liggen in de bossen van Hout- hulst-Poelkapelle 200 ton gifgas granaten opgestapeld. De ver nietiging daarvan gebeurt in twee stappen: ontmanteling ter plaatse en verbranding van de toxische stoffen elders. De ontmijningsdienst van het Belgische leger neemt dit najaar in Houthulst een installatie in gebruik die jaarlijks 20 ton che mische munitie kan verwerken. Van onze redactie buitenland Brussel/Den Haag - De zeven grote Turkse organisaties in Nederland hebben gisteren hun oproep tot boycot van Nederlandse produkten ingetrokken. De Turkse regering sprak tijdens een ingelaste bijeenkomst van de Navo in Brussel haar afkeuring uit over het Nederlandse beleid met betrekking tot de installatie van het Koerdisch parlement-in- ballingschap. De boycot van de Turkse organi saties was een uiting van onge rustheid over de houding van de Nederlandse regering, die vorige week een vergadering van het Koerdisch parlement op haar grondgebied toeliet. Uiteindelijk besloten ze de boy cot af te blazen, omdat ze geen schade willen berokkenen aan de Nederlandse economie. Daar naast willen de betrokken par tijen de verstoorde relatie tussen beide regeringen niet verder ver slechteren. Tijdens een demonstratie in Den Haag, aanstaande zondag, zal de Turkse gemeenschap haar onvre de uiten over de Nederlandse houding. Enkele tienduizenden deelnemers uit Nederland, Duitsland en Belgïe zullen naar verwachting de bijeenkomst bij- Schending In Brussel stelde de Turkse rege ring dat de oprichting van het parlement een propaganda-mid- del is van de Koerdische Arbei derspartij (PKK) en verweet zij Nederland niets gedaan te heb ben om de oprichting tegen te gaan. Ankara had de vergade ring bijeen geroepen op grond van artikel 4 van het Navo-ver- drag dat zo'n stap mogelijk maakt als één van de leden vindt dat een andere lidstaat zijn ter ritoriale integriteit in de waag schaal stelt. „Ankara vindt niet dat Neder land zijn plicht heeft gedaan op grond van het Navo-verdrag of van het Handvest van de Vere nigde Naties," aldus een diplo maat in Brussel. Naar gisteren bekend werd, heeft de Turkse regering het mi nisterie van Buitenlandse Zaken een maand geleden al gevraagd de oprichting van het parlement te verbieden. In Turkse kringen was toen al bekend dat er in Nederland of België een belang rijke vergadering van de Koer den op stapel stond. Na afloop van de vergadering deelde een Navo-woordvoerder mee dat de vertegenwoordigers zich hadden beperkt tot het uit wisselen van standpunten. Vol gens het ministerie van Buiten landse Zaken was de bijeen komst in 'vriendelijke sfeer' ver lopen. De overige Navo-partners toon den begrip voor het Nederlandse standpunt dat het verbieden van een politieke vergadering in druist tegen de Nederlandse grondwet zolang de openbare or de niet wordt geschonden. Stockholm (ap) - De 'doktersroman' komt niet uit de lucht vallen, tenminste niet in Zweden. In de operatiekamers van Zweedse ziekenhuizen blijkt de liefde beter te gedijen dan op andere plaatsen waar mensen samenwerken. In ziekenhuizen worden meer onderlinge huwelijken gesloten dan op enige andere werkplek, blijkt uit een onderzoek dat gisteren door het medische tijdschrift Landstingsvarlden werd gepubliceerd. „Nauw samenwerken creeert een intieme en emotionele sfeer," zei onderzoeker Gerd Lundgren. „Ziekenhui zen zijn duidelijk 'erotisch geladen'." Uit cijfers vanaf 1990 blijkt dat ongeveer 20 procent van de Zweedse ziekenhuisartsen getrouwd is met een collega. Direct daarop volgen de tandartsen met 19 procent en leraren met 18 procent. Van de Zweedse journalisten is 13 procent met een collega getrouwd, van de juristen elf procent en van de accountants 6 procent. De combinatie mannelijke arts en verpleegster vormt de meest gangbare liefdesrelatie in ziekenhuizen. In 1990 waren 2.396 van dergelijke paren geregistreerd. Andersom komt heel weinig voor. In 1990 waren er slechts 31 officiële relaties tussen een vrouwelijke arts en een verpleger. Een van de beroemdste Russische legerleiders uit de Tweede Wereldoorlog, maarschalk Georgy Zhoekov, is in de vorm van een standbeeld vereeuwigd. Het gisteren opgerichte beeld krijgt een plaats op het Rode Plein, waar op 9 mei een grote parade langstrekt om het einde van de oorlog te herdenken die Rusland twintig miljoen levens kostte. De Amerikaanse president Clinton en zijn Franse en Engelse collega's Mitterand en Major behoren tot de genodigden. foto epa Van onze redactie buitenland Tokyo (rtr/afp) - De autoriteiten in Japan tasten nog in het duister over het gas dat woensdag is gebruikt bij aanslagen op een trein en een station in Yokohama. Door Wilko Voordouw Parijs - De strijd voor de Franse presidentsverkiezingen, komende zondag en bij de tweede ronde op 7 mei, zal voornamelijk spelen tussen Edouard Balladur, Jacques Chirac en Lionel Jospin. Twee van deze drie maken op 7 mei onderling uit wie de nieuwe president van Frankrijk wordt. Maar voor de eerste ronde van komende zondag zijn negen Fransen kandidaat. Van 'ultra-extreem links' tot 'ultra-ex treem rechts'. Moskou (rtr/dpa/afp) - Russische troepen ondervinden tegen slagen in de strijd om het Tsjetsjeense laagland. Militaire zegslieden gaven gisteren toe dat de inname van de vesting Bamoet nog wel een week kan duren. De circa duizend Tsjetsjeense re bellen in Bamoet en omgeving hebben bij hun verdediging de beschikking over afweerstellin- gen die zijn aangelegd toen de plaats nog een Sovjet raket-lan ceerbasis was. Bamoet is een van de laatste grote plaatsen die in handen zijn van de rebellen. De meesten van hen hebben zich in het hoogge bergte teruggetrokken en berei den zich voor op een guerilla- strijd. De verovering van het rebellen- bolwerk wordt bemoeilijkt door dat Tsjetsjenen vanaf heuvels en bergen in de omgeving een per fect schootsveld hebben. Volgens Russische militaire bronnen die nen daarom eerst de omliggende gebieden te worden gezuiverd alvorens een stormloop op Ba moet kan slagen. Russische een heden waren al in Bamoet maar moesten na een dag de aftocht blazen wegens de beschietingen vanuit de omgeving. Woensdag werd in Moskou mee gedeeld dat de Russische strijd krachten het grootste deel van hun opdracht in de Kaukasische deelrepubliek hadden verwezen lijkt. Moskou zou zelfs overgaan tot een eenzijdig staakt-het-vu- ren in verband met de plechtige herdenkingen in Moskou op 9 mei van het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa. Gisteren ontkende het ministerie van Binnenlandse Zaken dit ech ter stellig: „Er is nooit zo'n bevel uitgegaan en (elite-)troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken nemen deel aan de ont wapening van groepen in Tsjets jenië en zetten de uitvoering van hun taken voort." Zij trokken een eerdere verkla ring dat het om een aanslag met fosgeen zou gaan, in. De resulta ten van een onderzoek van een patiënt in een ziekenhuis van Tokyo bleken verkeerd geïnter preteerd te zijn. Volgens de laatste cijfers zijn 466 mensen met verschijnselen als een brandend gevoel in de ogen, pijn in de keel en misse lijkheid naar een ziekenhuis ge bracht. De autoriteiten sluiten een onge luk vrijwel uit. Onderzoekers hebben de luchtverversingsap paraten in de getroffen trein geïnspecteerd en niets abnor maals gevonden. Het feit dat er geen sporen zijn gevonden, zou kunnen wijzen op een bijzonder vluchtige chemische substantie. De leiders van de sekte die ver dacht wordt van de gifgasaanlag op het Tokyose metronet hebben de politie gisteren gevraagd hun kinderen weer terug te brengen. De politie nam vorige week 53 kinderen tussen 4 en 14 jaar mee vanuit een commune bij de berg Fuji omdat ze ondervoed en ziek zouden zijn. Vijftig andere kin deren mochten blijven. De leiders van de sekte toonden donderdag videobeelden waarop te zien was hoe de tot de tanden bewapende oproerpolitie kinde ren uit de armen van hun moe ders rukte. Volgens de media waren sommige kinderen onder voed en leden anderen aan long ontsteking. De leiders van de sekte Opperste Waarheid ont kennen dat de kinderen er slecht aan toe waren. De sekte wordt verdacht van de produktie van sarin, het zenuw gas dat op 20 maart werd ge bruikt bij een gifgasaanslag op het Tokyose metronet die aan twaalf mensen het leven kostte en waardoor 5.500 anderen on wel werden. De sekte zegt niets te maken te hebben met beide aanslagen. De trotzkiste Arlette Laguiller neemt in de verkiezingsstrijd een bijzondere plaats in. In 1974, 1981 en 1988 kwam ze niet veel verder dan 2 procent, maar nu stijgt ze in peilingen zelfs tot 6 procent. De reden van die plotselinge aandacht: „De arbeiders en ar beidsters in Frankrijk hebben het slechter dan ooit. Ik ben er dan ook van overtuigd dat de nieuwe president het moeilijk gaat krijgen. Er is een grote sociale onvrede." Jean-Marie le Pen van het ex treem-rechtse Front National zal vrijwel zeker opnieuw rond 14 procent van de stemmen halen. Hoe? De antwoorden van Le Pen zijn niet veranderd. Het leven van de buitenlanders in Frank rijk moet moeilijker worden ge maakt. De 53-jarige Jacques Cheminade is een zeer omstreden figuur. Bevriend met een Amerikaanse extreem-rechtse leider, en in 1992 veroordeeld wegens afper sing. Een programma heeft de man nog niet ontvouwd. Hij haalt waarschijnlijk slechts 0,1 tot 0,2 procent van de stemmen. Robert Hue heeft gezorgd voor de wederopstanding van de Franse communisten. Na het be halen van slechts 6,7 procent van de stemmen in '88 dacht iedereen dat de nieuwe partijlei der Hue de afbrokkeling van het communisme niet zou kunnen stoppen. Maar Hue mag rekenen op omstreeks 10 procent van de stemmen. De 45-jarige burggraaf Philippe le Jolis de Villiers de Saintignon vertegenwoordigt het oerconser vatieve, strengkatholieke Frank rijk. De Villiers keert zich fel tegen de Europese Unie en zijn 'technocraten die de goede Fran se akkerbouwgrond met een pennestreek braak leggen'. Met zijn anti-Brussel-betoog mag hij rekenen op rond 6 procent. De meningen zijn verdeeld of Dominique Voynet extreem links is of extreem-groen. Ze pleit voor verregaande arbeids tijdverkorting, het stoppen met peperdure infrastructurele pro jecten, maar ook voor het direct sluiten van de snelle kweekreac tor Superphénix en het afbou wen van het kernenergiepro gramma. Naar verwachting zal ze hooguit 2 tot 3 procent van de stemmen halen. Door Wilko Voordouw Parijs - Ze heten Bernadette, Marie-Josèphe of Sylviane. Hun achternamen luiden res pectievelijk Chirac, Balladur of Jospin. Eén van hen zal binnenkort de Franse 'first lady' zijn, de 'première Dame de France'. Het drietal is tijdens de campag ne uit de schaduw van hun echt genoten-kandidaten getreden. Een goed voorbeeld van de 'Amerikanisering' van de Franse stembusstrijd. Van Sylviane hebben we via de media geleerd dat Jospin slordig is met zijn sokken, terwijl Balla dur zijn echtgenote 'aan het la chen maakt' en Chirac 'absoluut niet rancuneus' is. Maar ze ver telden ook over de rol die ze willen spelen, wanneer hun man president wordt. Het begon met de echtgenote van Balladur. Ze klaagde over de gemeenheid van de tegen standers van haar echtgenote. De praktiserend katholieke me vrouw Balladur heeft nooit een baan gehad, maar werd zodra de vier zoons naar school gingen wel vrijwilligster bij het Rode Kruis. De zeer 'vieille-France' Edouard en Marie-Jo klommen onlangs tijdens de campagne samen op een tafel. Voor de rest spreken de echtelieden elkaar aan met 'U'. Marie-Jo wil zich na de eventuele verkiezing van haar echtgenoot bezig blijven houden met charitatief werk. Sylviane Jospin is pas sinds vo rige zomer getrouwd met 'haar' Lionel. De socialistische kandi daat was niet gelukkig met het eerste televisie-optreden van zijn vrouw. Ze vertelde dat Jospin regelmatig zijn sokken liet slin geren. Het gelach was niet van de lucht. Jospin, die in Frankrijk bekend staat als een koude kik ker, noemde die inkijk in zijn privé-leven 'bijna onbehoorlijk'. Sindsdien gaat het beter. Vol gens Sylviane gaat achter zijn strenge uiterlijk een gezellige feestvierder schuil. Mevrouw Jospin is zelf lerares filosofie. Sinds enkele weken is ze met educatief verlof, om haar echtgenoot te begeleiden. Maar zodra de verkiezingen achter de rug zijn, en Lionel al dan niet president van Frankrijk is, pakt ze de lesboeken weer op en gaat ze weer voor de klas staan. „Want mijn man wordt gekozen. Niet ik." De kandidaat Jacques Chirac heeft niet een vrouw in zijn leven, maar twee: echtgenote Bernadette en dochter Claude. Bernadette Chirac is net als haar man actief in de politiek. In dezelfde provincie als Jacques, burgemeester van Parijs en ka- 'merlid namens het kanton van Meymac, is ze gemeenteraadslid en statenlid. Toch is het grootste deel van haar leven gewijd aan het welslagen van de carrière van haar echtgenoot. In 1988, na de verschrikkelijke verkiezingsnederlaag van Jac ques, klaagde ze: „Het is duide lijk, de Fransen houden niet van mijn man." Bernadette wil haar twee politieke baantjes behou den en verder gaan met haar charitatieve arbeid. De Chirac's - die elkaar na bijna veertig jaar huwelijk nog steeds vouvoyeren - hebben twee dochters. De jongste, Claude, is een van de belangrijkste pilaren van haar vader tijdens zijn meetings. Ze controleert de plaats van het katheder, herleest zijn speeches, houdt zich bezig met de kleding. Claude heeft een grote invloed op de politiek die Jacques be drijft: ze stimuleerde hem om het Madonna-concert - dat door een burgemeester bij Parijs werd ge weigerd - toch door te laten gaan. Ze zorgde ook voor de verlaging van de BTW op platen en ze zorgde er voor dat haar vader over ging tot het vorderen van leegstaande panden in Pa rijs, ten behoeve van de daklo zen. De jongeren, die nu zo mas saal op Chirac stemmen, brengen dus eigenlijk hun stem uit op Claude Chirac. Pakistan wil geen misbruik blasfemiewet Islamabad - De Pakistaanse regering heeft twee wijzigingen i de omstreden blasfemiewet voorgesteld, maar wil niet H verplichte doodstraf op godslastering afschaffen. De regerins wil de wet zodanig wijzigen, dat blasfemiezaken pas aanhangig gemaakt kunnen worden bij de rechter na een vooronderzoek en dat op valse beschuldigingen maximaal tien jaar gevangenis straf komt te staan. Dit om misbruik van de wet tegen te gaan Volgens mensenrechtenorganisaties wordt de wet misbruikt om religieuze minderheden te vervolgen. In februari werden twee christenen ter dood veroordeeld omdat ze anti-islamitische leuzen op de muur van een moskee gekalkt zouden hebben Na in hoger beroep te zijn vrijgesproken vluchtten de twee naar Duitsland, omdat militante moslims hadden gedreigd hen te vermoorden. Politie schiet op Palestijnse scholieren Abu Dis - Israëlische grenstroepen hebben gisteren het vuur geopend op Palestijnse scholieren die hen met stenen bekogel den. De jongeren hadden zich verzameld bij de middelbare school van Abu Dis, even buiten Jeruzalem op de bezette Westoever om vrijlating te eisen van Palestijnen die in Israël gevangen zitten. Toen enkelen van hen stenen begonnen te gooien naar de grenspolitie, schoot deze terug met echte en rubberen kogels Vijf scholieren moesten met schotwonden in armen en benen worden behandeld. 'Sluiten Ruandese kampen een ramp' Nairobi - Internationale hulporganisaties hebben gisteren krachtig geprotesteerd tegen plannen van de Ruandese regering het grootste vluchtelingenkamp van het land te sluiten en de ruim 120.000 bewoners naar hun dorpen terug te sturen. Het VN-kinderfonds Unicef waarschuwde dat door de slechte sanitaire omstandigheden veel vluchtelingen dreigen om te komen. Artsen zonder Grenzen wees erop dat de vluchtelingen in het kamp Kibeho in Zuidwest-Ruanda onder erbarmelijke omstandigheden leven. De Ruandese regering wil alle kampen in het gebied sluiten en de 300.000 bewoners naar hun dorpen terugsturen. Het Rode Kruis waarschuwde voor een ramp. Serviërs willen buitenlanders berechten Sarajevo - Bosnische Serviers hebben gisteren gezegd dat ze een Duitser en twee Zwitsers zullen berechten die eerder deze maand werden opgepakt. De Zwitsers Simon Gerber en Maria Martic, van wie de laatste ook de Kroatische nationaliteit bezit, worden beschuldigd van het voeren van anti-Servische propaganda. Ze werkten aan een cultureel project. Volgens de VN willen de Serviërs ook een Amerikaan en vier Fransen berechten van Apothekers Zonder Grenzen, die in maart waren opgepakt nadat ze bij het vliegveld de weg waren kwijtgeraakt. Etnische Serviërs hebben in Kroatè zeven soldaten van de Verenigde Naties gevangen genomen. Zij worden beschuldigd van spionage en wapenhandel. Unanimiteit EU-miuisters is te lastig Brussel - De Europese Unie (EU) moet zich volgens een meerderheid binnen de Europese Commissie losmaken van vereiste unanimiteit bij besluiten door de Europese ministe raad. De commissie vindt unanimiteit alleen nog voor enke uitzonderingsgevallen nodig. Ook moet de besluitvorming in de EU eenvoudiger en democr: tischer worden. Momenteel zijn er 23 verschillende procedures om tot een gezamenlijke beslissing te komen. De commiss vindt dat zeker na de recente uitbreiding (van de EU) en met h(t oog op de mogelijke uitbreiding met Oost-Europese landen, dit de vereiste unanimiteit vervalt. Voor het stemmen moet voortaan een duidelijke omschrijving van het begrip 'meerder heid' worden gegeven. Britse politici vroegen geld voor vragen Londen - Twee leden van het Britse Lagerhuis zijn gistere» geschorst nadat zij in ruil voor geld vragen hadden gesteld aa|i de Britse regering. David Tredinnick verloor zijn zetel voor twintig dagen, ongevei vier weken, en Graham Riddick mag tien dagen niet verschijnei Beide afgevaardigden van de regerende Conservatieve partij ontvangen gedurende de straf geen salaris.De affaire begon toe» zich als zakenlieden voordoende verslaggevers van de krarjt Sunday Times, twintig Lagerhuisleden benaderden en vroegeji hen of ze vragen wilden stellen in het parlement. Hen wer! 2.600 gulden geboden. Een Lagerhuiscommissie stelde vorig maand vast dat drie Conservatieven op het aanbod inginger.. Eén van hen wilde dat het geld ging naar een liefdadigheidsin stelling. Hij is niet gestraft. Weinig kans op bestand Bosnië Sarajevo - De Bosnisch-Servische leider Karadzic heeft gisteren een nieuw bestand met de Bosnische regering in Sarajevo verworpen. Volgens Karadzic bieden de Bosnische Serviërs een permanente vrede aan en zijn zij niet geïnteresseerd in een gedeeltelijke oplossing. Op 31 december werd een wapenstilstand overeengekomen voor vier maanden. Deze wordt overigens in geheel Bosnië niet meer door de partijen nageleefd. Eerder op de dag verwierp de Bosnische premier Silajdzic het verlengen of vernieuwen van hel bestand. Silajdzic wees erop dat tijdens de wapenstilstand niemand de Bosnische Serviërs ertoe heeft kunnen bewegen een internationaal vredesplan te accepteren. De premier, die zeer veront waardigd over de aanslag is, heeft minister Julius Salik van sociale zaken opdracht gegeven de familie van Iqbal Masih een bedrag van 200.000 roepies (on geveer 10.000 gulden) uit te be talen. De jongen werd zondag in zijn woonplaats Muridke doodge schoten. Hij werkte al sinds zijn vierde levensjaar, eerst in een steenfabriek, later in de tapijtin dustrie. In de Pakistaanse we verijen is kinderarbeid schering en inslag. Igbal had voor zijn werk als voorzitter van de Vereniging van kinderslaven de mensenrechten- prijs Jeugd in Actie van het Amerikaanse bedrijf Reebok ontvangen. Hem was al een beurs toegezegd zodat hij in de Verenigde Staten zou kunnen studeren. Vorig jaar november heeft hij tijdens een conferentie in Stockholm over het werk van kinderslaven in Pakistan gespro ken. De werkgroep slavernij van de Islamabad (rtr) - Pakistan zal smartegeld betalen aan de familie van de vermoorde 12-jarige jongen die tegen kinderar beid streed. Zafer Hilaly, een medewerker van premier Benazir Bhutto, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Verenigde Naties in Genève waarschuwde dat het lot van Iqbal Masih veel strijders tegen schendingen van mensenrechten te wachten staat. „De moord op deze moedige jongen toont net risico aan dat zulke mensen n> de hele wereld lopen," aldus Clare Palley van de werkgroep. Masih was het doelwit van land eigenaars en van de tapijtfabn- kanten, zei Ehsanullah Khaft voorzitter van de Pakistaan# beweging tegen slavernij. De jongen zou de laatste tijd met de dood zijn bedreigd. In 1991 werd het in Pakistan bij wet verboden kinderen onder jaar in dienst te hebben. Volg® een VN-rapport uit 1994 nee de invoering van de wet nau^e| lijks enig resultaat gehad. He zal nog lang duren voordat nie werkelijk een einde aan kont- aldus Hilaly. „We moeten ouders ervan overtuigen dat ne beter is dat hun kinderen lang' naar school gaan zodat ze la meer kunnen verdienen." r.vers|a99ever aalHet elëkfromc Canon (kantoorappL ■fcamera's) gaat zijn dl I .activiteiten voor I L concentreren mlaai- Canon hel een contract geslot Sdlloyd Districentersl van Canon naar Rol I j brengt veertig arbeil I 1 met zich mee. CaB f ich in januari volg. 'jbet gebouw van Nedll| lag(anp)-Desluiti) Udbaar. Het onder-" fuiting de beste manieh. ,ostructures omlaag: jningsraad gisteren 1 1 (okker-top had de sluil maanden geleden al maar de ondei jpaau' van Ypenburg j Leen onderzoek naar ml alternatieven. Bekd .1 worden of Ypenburg £recht had. ;ra-expertise van Bofl i» echter conclude# Lburg sluiten is beter dqt iijke alternatieven. Slu| [ypenburg levert de gro. Ve aan het noodzakl Len van kosten en uitg; apaciteitsreductie. De so sequenties zijn het ger* je terugverdientijd Itlere kans uiting van Ypenburg ior dat de Fokker-ond évisie Aerostructures eei: ikans krijgt op de we ikt. Die divisie moet haa iteit en kostenstructuur! i aanpassen. In een te kun je niet concurrerend I :eren. Het op korte termij Ben van de huidige over. at in produktie is zeel I schijnlijk. De verliezeif #i en dus moeten zowel 1 uitgaven fors naar ben iclndeert Broek Croonj ondernemingsraad van [{had verschillende altl joh aangedragen. Zo ze Jvestigingen in Papendre^ Lgeveen dicht moeten, w .produktie zou moeten w leigegebracht naar Yperf Croon echter oorc f over de aangedrag fciatieven. «onze redactie economi ijswijk - De vakbonde ichterijen een uiterste 'voorkomen. De onder s over een 'warme sa |et eerste bedrijf waan iaiting gisteren werd aan was Dinex in Din jaarwerken ongeveer 12 m. b sanering zal in totaal (er 830 banen kosten, tax tanGelswijk, vakgroepse. a» de Voedingsbond Fh enden wisten gisteren, a anDinex, nog niet welke bij de sanering bet iji- circuleert op basis \1 lichten een lijstje met de an negen bedrijven. De (bben ze zich akkooi laard met een sociaa 'aarvoor per betrokken v ƒ35.000 tot ƒ40.0001 'aar is. 'c sanering is nodig omdi jttn slecht gaat met de i '1®- In de varkensslac [ordt de capaciteit me '"vijfde (3,6 miljoen (nninderd, in de rundv (tijen met 15 procent haken'). De operatie in l ^sector kost naar schat] ™joen, de sanering in I [("slachterijen vergt '13 miljoen. Jnt die kosten op te - n de onderneminj pncntdier een bedrag a Ne Nterdam (anp) Bank ULBN) wil dat er bin eie weken duide Pmt over haar fchct moet zo snel thw Als dieP 1.1 dan moet er f «le weken duide ltaan>" aldus de Pyan CLBN gis, L'l ls belangrijk vu j en de werknemer: in Rotterdam hu woensdag I eelhouder CrrJ j alage gezet ftnnse bank aar bezitti nuei er Dir - duidelijk) de wol r gistere to 1 in bin ijk wo< ere vo gevesti isaag door j Crédit Lyon Zet. De rinn stoot tingen De noo een af 01

de Stem | 1995 | | pagina 4