Misdaad kost 30 miljard Ajax harnast zich tegen hysterische buitenwacht M Sorgdrager: 'Ik wist niets over infiltratie' POSSEMIS 't HHIC jos w. simons &®ii Belgen niet naar Sarajevo Het hart van Amerika bloedt ineens Terneuzen pakt grote invasie drugrunners aan I ROTANSPECIAALZAAK iet degelijk loed van ERKOPEN voor U ITERS juiste iwteampartner Jers Bouwbedrijf B.V. Tel. 013-425374 N IN BREDA: HART friKKE LEUK Nieuw toneel in de maak jachten over Ljaardenhuizen [jet langer geheim' ilips Terneuzen T -vr i [ouwt in fasen af J aarlij ks in IN ederland jiiiternationals ruggeroepen Nederlanders legen afschaffen Menherdenking flaes volgende "eek verhoord Roker zit aan zijn merk vast 'Terreur hoort zo ontzettend niet thuis in Oklahoma-City' 'Mogelijk herstel koppeling' Vken zien geen tail in boycot Elke maand tientallen presenteren illegalen naar Zeeuws-Vlaanderen I -\ dus voor een volledig interieur dé rotanspeciaalzaak voor Breda e.o. ruim 200 m2 wo nen - leven - genieten met rotan Tolbrugstraat 24 - Breda Tel. 076-212230 EN KAR VOL VOORDEEL! Samsonite, Sky-Way, Delsey, Bric's, RimoWa, Kipling |NEN \2, Breda, tel. 076-217038 bij verkoop slechts 1 courtage geen kosten Tel. 076-200515 b.g.g. 076-416239 'f HHIC Thuis in huis en hypotheek Prins Hendrikstraat 21 4835 PJ Breda telefoon 076-653250 Telefax 076-653925 piano- en orgelhandel b.v. Goirkestraat 178-180, TILBURG (hoek Wilhelminapark) N-& KINDERONDERMODE Brugstraat 20 Breda il. 076-147187 Kleintjes" in De Stem. er zoveel bijzondere en "'canto aanbiedingen In uan Elke dag weer l iBIBLIOTyg^ v ^/odelb^^ VANDAAG IN DEZE KRANT Toneel leeft in de regio! Nanja Bos te Laar (zie fo to) begint in Etten-Leur het Brabants Bonte Kind ertheater, voor kinderen tussen 5 en 18 jaar. Jan Schuurman Hess werkt vanuit het Zeeuwse Kats aan het los-vaste Gezel schap van de Zee. ZIE GROTE GIDS-DEEL D Ljelburg - De directeuren van fjeeuwse verzorgingstehuizen |en dat de geheimhouding van ■aten van bewoners wordt op- j!Ven. Van het begin af aan jen ze weten welke bewoner Eje klachtencommissie waar- jklaagt. En is de klacht onge- dan verwachten ze een ex- blijkt uit vertrouwelijke ten. |jjEZEELAND - Cl meuzen - De ruim 600 mede- fjiers van Philips Lighting in jneuzen weten pas over enkele aden wie wordt ontslagen en zijn baan kan houden. Dat U gisteravond tijdens een bij- dtomst in Terneuzen. Het jShovensè concern is van plan anisatie van de Zeeuws- famsë vestiging over enkele ja- i uit te smeren. Gevreesd luidt dat de helft van het aantal jsen daardoor zal verdwijnen, lijps geeft volgende week ope- Ijg van zaken. ME ZEELAND - Cl an - De Italiaanse voetbal lis Inter en AS Roma houden internationals Jonk, Berg- ip en Winter 'vast' tot na de lapetitie-wedstrijd van ko- ade zondag. Vandaag begint sl Nederlandse team met de arbereidingen voor de inter im! volgende week woensdag te- S! Tsjechië. Bondscoach Hid- bk had de 'Italianen' tegen de nlvan hun clubs opgeëist. IZIE SPORT-BI Amsterdam (anp) - Criminaliteit bezorgt ons land jaarlijks een economische schadepost van circa 30 miljard gulden. Een gi gantisch bedrag, dat gelijk staat aan 5 procent van de winst van het Nederlandse bedrijfsleven. «ET WEER weer De vooruitzichten voor het week- «dezijn redelijk. De tempera tuur gaat flink omhoog, maar de misselvalligheid blijft. Vandaag flinke opklaringen en in de avond te op een bui. - Bijna 90 procent van ^Nederlanders vindt dat de do- iaherdenking en de bevrijding- niet mogen worden afge- wft, blijkt uit een NIPO- en- *te. Van de ondervraagden is «procent voor een gezamenlijke Wenking met Duitsers en is 44 iwent voor het samen vieren ®de bevrijding. In beide geval- was 40 procent tegen. Een We meerderheid (62 procent) ®4t dat de herdenkingen de ko- ttnde jaren niet minder moeten Wen. Ongeveer eenderde ®dt van wel. tassel - Het Belgische gerecht a'volgende week Navo secreta- ®-generaal Willy Claes aan de ®d voelen over de Agusta- ®ewgeldaffaire, melden Bel- We media. Een exacte datum 3 niet bekend. België kondigde Weren verder aan 130 miljoen tadf (7,15 miljoen gulden) terug vorderen van Agusta. Volgens ministerie van Economische Wjen is de Italiaanse helikop- ®wbrikant in gebreke gebleven '1 de uitvoering van de beloofde orders. Fraude veroorzaakt de grootste schade. Het eind van de toene mende misdaad is nog lang niet in zicht. De verwachting van de Stichting Maatschappij en Poli tie is dat de criminaliteit rond de eeuwwisseling nog eens 15 pro cent hoger ligt dan nu. Deze cijfers gaf mr. B. Staal gis teren in Amsterdam tijdens de tweede dag van de driedaagse conferentie Bedrijfsbeveiliging 2000. Staal was tot 1987 korps chef van de politie Almere. Nu is hij algemeen directeur van het beveiligingsbedrijf Randon en te vens, namens D66, lid van de Eerste Kamer. Volgens Staal zijn er echter, ze ker voor de gewone burger, licht puntjes in de criminele duister nis. Het aantal lichte vergrijpen, zoals inbraak en vernielingen, neemt in de toekomst beduidend af. „Ongetwijfeld zijn er binnenkort politiechefs die zichzelf daarmee trots op de borst rammen," voor spelt Staal. „Alhoewel ik erken dat de politie in verschillende plaatsen veel werk maakt van de bestrijding van de kleine crimi naliteit, zijn die inspanningen echter niet de belangrijkste oor zaak van de toekomstige daling. De werkelijke reden is dat het aantal jongeren tussen 15 en 24 jaar de komende jaren met 20 procent daalt. En juist die groep scoort hoog bij relatief kleine cri minaliteit." De keerzijde van die daling is volgens Staal wel dat de kans groot is dat criminaliteit binnen enkele jaren als toponderwerp van de politieke agenda wordt afgevoerd. „De Bolkenstein-achtige benade- SURPLUS Rokers kunnen niet al leen niet buiten hun rookwaar, ze willen bo vendien niets anders ro ken dan hun eigen pak je. Dat heeft veel met smaak, maar nog veel meer met het imago van het betreffende merk te maken. ZIE SURPLUS -DEEL E INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids dee! D RTV-programma's D5 Surplus deel E ring werkt dan niet meer. Ik ben bang dat de politieke aandacht voor criminaliteit verslapt zodra de burger zich weer wat veiliger waant." Staal maakt zich in dat opzicht vooral zorgen over de toenemen de fraude in Nederland. „Daar is nog veel te weinig aandacht voor. Terwijl het toch vaak om enorme bedragen gaat. Opmerkelijk genoeg moffelen veel bedrijven ook interne fraude weg. De meeste bedrijven schamen zich er kennelijk nog te veel voor om toe te geven dat niet alleen de buurman last heeft van sjoeme lende werknemers." Den Haag (anp) - Het kabinet overweegt de uitkeringen vol gend jaar volledig aan de lonen te koppelen. Enkele PvdA-bewindslieden zijn daar al langer voorstander van en volgens een ingewijde in politiek Den Haag bestaat de kans dat de ministers van D66 en WD deze wens honoreren, gezien de gun stige economische ontwikkelin gen.. Het herstel van de koppeling zou 'een zeer reële optie' zijn. Andere instrumenten om de koopkracht van de minima in 1996 te verbeteren, worden ech ter ook nog bekeken. Het kabinet voert deze week di verse besprekingen over de be groting voor volgend jaar. I i j. .iiiuJIlilMuWïiXl^lUWJ i .t^ri Brussel - Officieel heeft het niet sturen van de Belgisch-Nederlandse transporteenheid 'Moving Star' naar Sarajevo te maken met 'techni sche en logistieke problemen' en de onveilige situatie daar. Maar aan genomen wordt dat aan Belgische zijde de komende verkiezingen heb ben doorgewogen in het besluit. De Nederlandse defensieminister Voorhoeve en zijn Belgische collega Pinxten besloten gisteren om hun blauwhelmen vanuit Busovaca niet te verhuizen naar Sarajevo, zoals de VN hadden gevraagd. Electoraal gezien zou. het sturen van Bel gische soldaten naar de gevaarlijkste stad van Europa de christende mocratische defensieminister Pinxten erg slecht uitkomen. Door Mare de Koninck Oklahoma City - Als een open wond in het gemoed van Ame rika gaapt het opengescheur de Alfred P. Murrah Federal Building naar het centrum van Oklahoma City. En Oklahoma City gaapt terug. Met open monden en nog steeds verbijsterde ogen staan honder den burgers van deze vriendelij ke Amerikaanse provinciestad naar de ravage te staren. Ze kun nen niet ophouden met kijken. Ze kunnen niet ophouden met den ken: waarom? Waarom onze kleuters en vaders en moeders? Waarom in hemelsnaam Oklaho ma City? Inderdaad lijkt een terroristische aanslag van deze gruwelijke orde nergens zo misplaatst als hier. Dit is het hart van Amerika en het hart van het goedmoedige Amerikaanse platteland. 'The heartland' heet het hier. De term verwijst naar de goede in borst van Amerika, dat aan zijn flanken in oorden als Los Ange les en New York zijn harde huid vertoont, maar in gemeenschap pen als Oklahoma City haar ware warme hart. Een tomeloos bloe dend hart nu ineens. „We dachten dat we op zo'n verre en veilige afstand waren van de boze dwaze wereld. We zijn maar een boerenstad. We hebben niets dat een logisch doelwit voor een terrorist zou zijn. Alleen onze vreedzame manier van leven, met de sfeer en het tempo van het zui- J® Haag - Als het aan de zeven fe Turkse organisaties in Ne- hgt, gaat de boycot van j erlandse produkten niet 0r- Ze stellen de Nederlandse niet te willen schaden, verhouding tussen Turkije ,1 pierland niet te willen ver- 'tahteren. '^BUITENLAND-A4 Vrouwe Justitia is gelukkig ook blind Door Chris van Nijnatten Amsterdam - Ajax heeft nog ruim een maand de tijd om iedereen weer enigszins tot bedaren te brengen. De eliminatie van Bayern München, en daarmee het bereiken van de eindstrijd in de liga der Kampioenen, heeft in de peri ferie van de club tot licht hysterische ta ferelen geleid. Die gemoedstoestand werd het meest openlijk gepersonifieerd door Ron Brandsteden Het voormalige kijkcijfer kanon van de TROS en RTL4 fungeerde als aanjager voor het concert van Stehgei ger André Rieu, die in de rust van Ajax- Bayern even zijn variatie op een 'Abend in Wien' mocht uitstrijken. „Wij zijn het beste publiek van Europa, we spelen het beste voetbal van Europa en we hebben de beste sfeer in Europa," bulderde Brandsteder zowel in de pauze als na de wedstrijd. Vertaal zoiets in het Duits, verplaats het in een Duitse setting en van de Amsterdamse grachtengordel tot op het Vrijthof in Maastricht wordt iedereen onpasselijk. Ajax is een leuke club, een professionele club ook met pure vakmensen aan het roer. Het voetbal van de hoofdstedelingen doet soms wat klinisch aan en is een enkele keer wat voorspelbaar, maar meestal om van te watertanden. Het enthousiasme voor al het moois in de Meer heeft echter ook zijn linke kanten, nu een landskampioenschap naakt en op 24 mei in Wenen met AC Milan om de Eu ropacup 1 gestreden mag worden. Louis van Gaal weet als geen ander dat hij zijn spelers nu weer zo snel mogelijk met hun voeten op de grond moet zien te krijgen. „Ik ga ze waarschuwen voor alles wat nadelig kan werken voor ze," zei Van Gaal woensdagnacht in de VIP-zaal der Champions League-genodigden. „Ik ben wel blij hoor, maar ik blijf koel doen." Met de nadruk op 'doen', want inwendig was hij geëxplodeerd van vreugde na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Puhl. Het is niet alleen de overspannen geraak te buitenwacht waarvoor Van Gaal zal waarschuwen. Er wordt ook gerekend op een media-of fensief vanuit Italië. Zoals AC Milan er volgens de paperazzi geen bezwaar in zag om vlak voor de partijen tegen Paris Saint Germain belangstelling aan de dag te leggen voor de Parijse aanvallers Gino- la en Weah, zo mag Ajax zich sinds giste ren verheugen in een warme belangstel ling vanuit Italië voor zijn spelers. Let maar op. Aan de absolute top van het voetbal, dus daar waar Ajax sinds woensdagavond ook in statistische zin beland is, daar gaat het ohi meer dan alleen maar goed te kun nen spelen. Het daar aangemeten harnas moet tegen meer dan alleen sterke elftal len bestand zijn. Een hyperventilerende aanhang, de druk van de commercie die bijvoorbeeld Edgar Davids het liefst drie brillen in drie ver schillende kleuren had aangemeten, het gefleem van het artiestengebeuren, de kunstmatige spanning waarmee vooral Zuideuropese media hun oplages en kijk cijfers graag opkrikken, dat allemaal krijgt Ajax de komende maand voor zijn kiezen. Vlak voor de eerste confrontatie met Bay ern zei Van Gaal het al: „In deze fase moet ik alleen nog maar praten met mijn spelers. Technisch/tactisch zijn we klaar voor het grote werk. Het gaat er alleen om onze mentale weerbaarheid te verhogen." Bij Ajax weten ze precies waar het gevaar schuilt. Het verwoeste gebouw, een open wond in het centrum vsn Oklahoma-City en in het gemoed van de Amerikanen. foto epa den," zegt onderwijzeres Amy Fenshel. „Dat moet het zijn," komt ze ineens op een idee. „Dat moet de boodschap van de dader zijn. Dat we nergens in ons land meer veilig zijn. Zelfs niet in 'the heartland'." Amy is naar de plaats van het on heil gekomen 'om werkelijkheid te maken van wat ik nu alsmaar op tv heb gezien. En om te probe ren iets met mijn woede te doen. Maar ik heb nog geen idee wat dat moet worden." Intussen staat het verwoeste federal building te zwijgen als het letterlijke graf van een nog steeds volslagen on bekend aantal verpletterde men sen. BS VERVOLG BINNEN-/BUITENLAND - A2 8 710311 000218 I I I I I VRIJDAG 21 APRIL 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Terneuzen - De vreemdelingendienst van de Zeeuws-Vlaamse politie gaat zich sterker richten op de uitzetting van illegale vreemdelingen die in de binnenstad van Terneuzen als drug runner opereren. Het gaat om een groep van 140 illegale crimi nelen, zegt J. Walhout, chef van de vreemdelingendienst. op grote problemen. „Wij hebben de stellige overtuiging dat er in de Terneuzense binnenstad der tig figuren van Marokkaanse of Algerijnse afkomst rondlopen waar we tot op dit moment abso luut niets mee aan konden van gen," schetst Kint. De uitzetting van illegale vreem delingen staat of valt met de vaststelling van hun identiteit. „Maar ze hebben geen papieren en geven vaak ook nog een valse naam op. We li ze °P het De Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) in Den Haag werkt mee om de illegalen echt het land uit te krijgen, aldus de chef van de werkeenheid Terneuzen van de Zeeuws-Vlaamse politie, hoofdinspecteur E. Kint. Deze afspraak vormt de uitkomst van een gesprek tussen een Terneu zense delegatie en de IND. Maandelijks komen tientallen buitenlanders illegaal Zeeuws- Vlaanderen binnen, voorname lijk vanuit België en Frankrijk. „De drug handel is voor de mees ten een ma nier om op een snelle manier geld te verdienen. Ze hebben geen identiteitspapieren en geen ver blijfsvergunning. Dus komen ze hier op een legale manier niet aan de bak. Velen zijn daardoor bijna gedwongen in die richting hun brood te verdienen," zegt Wal hout. Hij heeft voor de vreemdelingen dienst begroot dat bij elke inval in een van de zeventig drugpan den in Terneuzen twee illegalen worden opgepakt die te maken hebben met de handel in verdo vende middelen. Die illegale drugrunners zijn vol gens Walhout vrijwel altijd Ma rokkanen die in negen van de tien gevallen via Frankrijk en België in Zeeuws-Vlaanderen terecht zijn gekomen. Hun uitzetting stuitte totnutoe Marokkaan se consulaat, maar daar blijkt dan dat ze niet geregistreerd staan in het Marokkaanse bevolkingsre gister omdat ze al op jonge leef tijd naar Frankrijk zijn vertrok ken. De IND heeft nu echter de Marokkaanse overheid bereid ge vonden dieper te graven dan het globale onderzoek, zodat het toch mogelijk is de identiteit vast te stellen en ze op de vliegtuigtrap te zetten. Daarom gaan we ons er nu nog sterker op richten om die lui weg te krijgen," zegt Walhout. Vorig jaar zijn door de inspan ningen van de Vreemdelingen-' dienst Zeeuws-Vlaanderen in to taal 113 illegale vreemdelingen het land uitgezet, waarvan 61 il legale Marokkaanse drugrunners uit de Terneuzense binnenstad. Dit jaar zijn totnutoe 48 uitzet tingen verricht. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) 'wist en weet niets af' van een omstreden infiltratie-actie van de Rotterdamse po litie, waarbij duizenden kilo's softdrugs op de markt zouden zijn gebracht. De bewindsvrouw zegt vorig jaar als procureur-generaal niet op de hoogte te zijn gesteld van de poli- tie-operatie. Sorgdrager liet er zich gisteren in een persoonlijke verklaring niet over uit of ze wel van de Rotter damse opsporingsmethode had moeten weten. „Zolang ik niet weet wat de omvang van deze operatie was en of het verhaal juist is, kan ik daar geen nee of ja op zeggen. Tenslotte hoeft een procureur-generaal niet van elke kleine opsporingsactie op de hoogte te zijn." NRC Handelsblad berichtte dins dag dat de Rotterdamse officier van justitie R. de Groot Sorgdra ger vorig jaar zou hebben inge licht over de omstreden infiltra tie. Om de top van een drugbende te kunnen pakken," zouden dui zenden kilo's hasj op de markt zijn toegelaten. Er zou met Sorg drager over de actie zijn gespro ken, omdat een soortgelijke op sporingsmethode eerder leidde tot het opheffen van het Interre gionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland en Utrecht. De Groot heeft gisteren ontkend dat hij Sorgdrager om toestem ming heeft gevraagd. De minis ter, die van januari 1994 tot sep tember van dat jaar procureur- generaal in Den Haag was, zegt Sorgdrager foto de stem/johan van gurp in die tijd slechts één keer met de officier van justitie te hebben ge sproken. Daarin kwam het on derzoek naar de drugbende niet ter sprake. De bewindsvrouw verwacht niet dat de Rotterdam se affaire politieke gevolgen voor haar heeft. Sorgdrager wil verder geen me dedelingen doen over de Rotter damse infiltratie-actie. Ze wacht een onderzoek van de rijksre cherche af naar mogelijke infil tratie-methodes. "I Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 o kwartaal acceptgiro89.40 Plaats:. I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- Igen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM, EEN KRANT DIE J,E WAT ZEGT -

de Stem | 1995 | | pagina 1