'Oostburg geeft te veel subsidie' Vluchtelingenwerk wil meer gaan doen aan taalonderwijs POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN Jonge boeren in actie College wil bijdragen van gemeenten aan Toeristisch Bureau herzien Overlast door parkeren bij ziekenhuis Terneuzen Bewoners plan Torenberg willen veiligheid in de wijk Cabaretgroep Aan Diggelen blijft zingen College Slu Klokken carillon in 'de lift' DE STEM ZEELAND Autokraak Diefstal Botsing Bromfiets weg Uitvoering muziekschool Terneuzen 200kei Nader onderzoek naar oplossing Op de Hoogte wint veldvoetbaltoernooi Alsnog celstraf Politie houdt man en vrouw aan voor handel drugs VRIJDAG 21 APRIL 1995 De vijfentwintig klokken uit het carillon naast het Terneu- zense stadhuis zijn gisteren uit de toren verwijderd en dat gebeurde met behulp van een brandweerlift (zie foto). Het carillon moet plaatsmaken voor het nieuwe stadskantoor. Burgemeester Barbé slaat vandaag officieel de eerste paal voor het ambtelijk onderkomen. Vandaag wordt ook de carillontoren afgebroken. De klokken van het carillon gaan naar een klokkengieterij in Asten, waar ze worden gereviseerd en opgeslagen tot het klokkenspel een nieuwe plaats krijgt. De toren krijgt het j terrein van de sector Stadsontwikkeling en -Beheer aan de Industrieweg als voorlopige opslagplaats. De stichting stadscarillon Terneuzen is momenteel met het gemeentebestuur in overleg om het carillon zo snel mogelijk een andere plaats in de stad te geven, foto camile schelstraete yan onze verslaggever Sluis-Aardenburg - H Aardenburg denkt ere woningen op te kopen verkopen. Hiermee wil genbezit op het huid! terugdringen. Volgens wethouder J. du mat het nog puur om een stil get is wel zo dat we de mf iijkheid om als gemeente oude woningen op te kope neus bestuderen. Het gaat woningen die anders als tw woning verkocht zouden jen. En dat proberen we z mogelijk terug te dringen, woningen die wij na reno\ jan gaan verkopen zijn bed voor de reguliere woningms Voor permanente bewoi Axel - Uit een aan de Moeres- traat in Axel geparkeerd staande personenauto werd een autoradio gestolen. Bo vendien werd uit de tank een hoeveelheid benzine gehaald. Breskens - Bij midget golf baan De Kieweg in Breskens werd een schaalmodel veer boot gestolen. Vorig jaar werd de veerboot ook al eens gesto len en daarna zwaar bescha digd teruggevonden. Men was op het terrein gekomen door het stuk knippen van een deel van de omheining. Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de Westkolkstraat in Terneuzen werden gister middag twee personenauto's zwaar en twee andere licht beschadigd. Een 20-jarige au tomobilist uit Den Haag raak te op en gegeven moment met zijn voertuig in een slip en kwam daarbij op het voor hem linkerweggedeelte in botsing met een personenauto, be stuurd door een 40-jarige man uit Terneuzen, en vervolgens nog twee geparkeerd staande auto's, die daarbij licht be schadigd werden. Terneuzen - Van een 22-jarige man uit Terneuzen werd zijn bromfiets gestolen vanaf een parkeerplaats aan de Patent- weg te Terneuzen. Oostburg - De regio Zeer I Vlaanderen van de Zeeuwse ziekschool houdt dinsdag april de jaarlijkse leerlinge: voering in het Ledeltheate Oostburg. Samenspelgroepen met een g bezetting, zoals het muz schoolorkest Oostburg, tri tijdens de manifestatie op. der ad hoe ensembles en dwarsfluitgroep. Een spe plaats is ingeruimd voor het semble met gevorderde lee gen klarinet en de klassen A mene Muzikale Vorming. De uitvoering begint om 1 uur. Toegangskaarten kosten gulden. COC - Het COC houdt zondag 30 april in Porqy Bess in de Noordstraat een theesalon vanaf 15.00 uur. Daar wordt voor belangstellenden ook in formatie over deze vereniging tot integratie van homosek sualiteit gegeven. Diezelfde dag is er vanaf 20.00 uur in De Triangel (ruimte Kalashnikov) ter gelegenheid van koningin nedag Bea-Bal. Het is de be doeling dat bezoekers als prins, prinses, koning of ko ningin verschijnen. DORKAS - De christelijke hulporganisatie Dorkas houdt van 27 mei tot 1 juli een sponsor-wandelestafette door geheel Nederland. Op 1 juni komt de tocht, waarvan de opbrengst is bestemd voor straatkinderen in Rusland, Kenia, Ethiopië en Roemenië, aan in Terneuzen. Iedereen, die aan de wandeltocht wil deelnemen (of aan een deel ervan), kan informatie inwin nen bij Karin Hartman van de plaatselijke werkgroep van Dorkas. KAARTINGEN Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. L. Timmermans-A. Vergauwen, 2. J. Vermeerssen- C. de Winkel, 3. U. Bosman-W. Schelfhout. SCHIETINGEN 's-Heerenhoek - Zaal De Ko renbeurs, 27 schutters. Eerste hoge vogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: F. van Steenbergen, Willem Teil; eerste zijvogel: A. Pik kaart, Zorgvlied; tweede zijvo gel: C. de Jonge, derde zijvogel: A. de Jonge, beiden Soranus; vierde zijvogel: C. Rentmeester, Willem Teil; grootste aantal (8): H. Breemer, Juliana; koning schap en vliegende vogel: N. Schouwenaar, Juliana. Dinsdag 2 mei is de volgende schieting. Ellewoutsdijk - Ons Genoegen uit Oudelande, 44 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: M. Verdonk, Concordia; tweede ho ge vogel: W. Bek, Spes Nostra; eerste zijvogel: R. Breemer, Juliana; tweede zijvogel: J. Re- mijnse, Zorgvlied; derde zijvo gel: K. Dirks, Edele Handboog; vierde zijvogel: J. de Koeyer, Diana; grootste aantal (9): J. op 't Hof, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge vogel: H. van de Dries, Eensgezindheid; tweede hog vogel: M. de Jonge, Soranus a eerste zijvogel: M. VerdonK, tweede zij vogel: M. Wisse, De den Concordia; derde zijvoge- N. van de Dries, Eensgezin heid; vierde zijvogel: P. Ma Zorgvlied; grootste aantal (oj. Doene, Victoria. cn Ellewoutsdijk - Verenigde so ciëteiten, ten bate van de kas, 25 schutters. Eerste hoge en derde zijvogel: W. Zorgvlied; tweede hoge vog R. Klippel, Doel naar Hoger, derde hoge vogel: A. Edele Handboog; eerste zijvo gel: J. Döene, Victoria; tweede lijvogel: J. op 't Hof, vie.de zijvogel: J. Platschorre, beide" Zorgvlied; vijfde zijv°gfl- Vermeule, Edele Hfdboog, zesde zij vogel: E. Nutfflj1 Zorgvlied; grootste aantal Bij Ke Kampioe Kaatshei is het go keukens kopen. DE GROOTSTE KEUZE (200 ke kens in één showroom), DE (AAGSTE PRIJZEN (elders j koper en we leggen bij), DE 1 GARANTIES (5 jaar zonder j TOPSERVICE (u hoeft maar we komen), LEVERING DO( NEDERLAND (van Dokkum L. de Jonge, AD LM. St.-Sebastian Aardenburg - öt-:q7u°°""24 eerste puntenschieting, schutters. Hoge vogels: m geschoten, eerste zijvogj. Stedehouder, tweede zU fv G. Valcke, derde zijyoget- van Daele, vierde zijvog grootste aantal (6):. „„'„hap: Vooren. Stand kampioenscW P. van Vooren 8 punten, Daele 7, M. Minnaert, u. Valcke, G. de Vriend en t u" paert, allen 5 punten. |G!!!^tniatlh Kaatsheuvel, indu L-pd maandag tot en met zatenk Van onze verslaggever Terneuzen - Het bestuur van Vluchtelingenwerk Terneu zen blijft zich zorgen maken om een groepje mensen die de Nederlandse taal ondanks taalonderricht niet machtig worden. Echt goede alterna tieven zijn er voor hen nog niet. Dat staat in het jaarver slag 1994 van de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneu- Het gaat om buitenlanders die wel taalcursussen volgen maar waarvan na jaren blijkt dat er heel weinig verbetering is in de beheersing van het Nederlands. Vluchtelingenwerk constateert niet zozeer problemen bij een bepaalde bevolkingsgroep, maar wel bij de achtergrond van de mensen. Het gaat onder meer om vrouwen die er niet toe komen naar school te gaan of mensen die in hun thuisland geen schoolopleiding hebben gevolgd. Vluchtelingenwerk probeert de groep mensen die 'buiten de boot valt' in het taalonderwijs bij te spijkeren in conversatiegroepen en waar mogelijk door middel van individuele begeleiding. Asielzoekers, die statushouder zijn, kunnen bovendien sinds enige weken voor begeleiding weer terecht bij het Nieuwko mersbureau. Een andere bron van zorg voor het bestuur van Vluchtelingen werk is 'het onbetrouwbare ka rakter van het beleid ten aanzien van vluchtelingen'. „Het beleid wijzigt, verhardt en is absoluut geen verbetering voor de vluch teling." Tenslotte meldt het bestuur in het jaarverslag dat niet helemaal duidelijk is geworden wat er met de subsidiestroom van het Rijk naar de gemeenten voor asiel zoekers is gebeurd. „Met name de stiumeleringsuitkeringen voor statushouders zijn ons inziens door de gemeente op een onei genlijke manier gebruikt," zo staat in het verslag. „Het geld verdween in de pot van het ROC (Regionaal Oplei dingen Centrum) waardoor het doel van deze subsidie - de indi viduele begeleiding van de sta tushouder - volledig uit het oog werd verloren. Mensen die goed geholpen hadden kunnen wor den met deze subsidie kregen die hulp nu niet en hadden alleen het ROC." Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en Wethouders van Oost burg vinden dat de ge meente momenteel naar verhouding te veel subsi die geeft aan het Toeris tisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen. Het college wil daarom voor 1 juli duidelijkheid hebben over de wijze van de verdeling van de bijdrage van alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten aan het Bu reau voor de komende jaren. De gemeenten geven momenteel aan de hand van een bepaalde verdeelsleutel subsidie aan het Toeristisch Bureau. Deze ver deelsleutel gaat uit van het aan tal arbeidsplaatsen in detailhan del en horeca, aantal inwoners en aantal toeristische slaap plaatsen per gemeente. De subsi die van Oostburg is volgens deze verdeelsleutel het hoogst van al le Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Oostburg is altijd een tegenstan der geweest van deze verdeling maar keerde de daarmee ge paard gaande hoogte van de subsidie toch uit in verband met het belang van het Toeristisch Bureau voor de streek. Ook dit jaar wordt deze subsidie betaald. De totale subsidie van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan het Toeristisch Bureau bedraagt dit jaar 135.000 gulden. Kooptoerisme Maar het college wil vanaf 1996 een andere verdeling van de sub sidie. B en W stellen in een notitie dat met name het element van het kooptoerisme te weinig weerklank vindt in de verdeel sleutel. Als het kooptoerisme in de verdeling van de subsidie wordt meegenomen betekent dat in de praktijk dat Hulst meer subsidie moet gaan uitkeren en Oostburg minder. Want het kooptoerisme speelt in Hulst een belangrijkere rol dan in Oost burg. Oostburg liet de overige gemeen ten vorig jaar al weten tot deze herverdeling te willen komen. Maar het voorstel vond in de regionale projectgroep voor re creatie en toerisme Zeeuws- Vlaanderen geen enkele steun. Het college sprak vervolgens be gin dit jaar met voorzitter R. Ruules van het Toeristisch Bu reau. Dat gesprek had als resul taat dat het bureau zou onder zoeken in welke mate per deel nemende gemeente de tijd wordt besteed. Maar tijdens de laatste vergadering van het bureau bleek dat het bestuur een derge lijke optie niet wil nastreven. Het bestuur vindt dat de verde- lingsproblematiek thuishoort bij de gemeenten. Besluit Vandaar dat het Oostburgse col lege nu voor 1 juli duidelijkheid wil hebben over de verdeling van de subsidie per gemeente. B en W willen dat het Oostburgse voorstel in de eerstvolgende ver gadering van het Intergemeente lijk Samenwerkingsorgaan Zeeuws-Vlaanderen aan de deel nemende gemeenten wordt voor gelegd zodat dan een besluit kan worden genomen. Het college gaat er in ieder geval al vanuit dat de momenteel geldende ver deelsleutel na januari 1996 voor Oostburg niet meer opgaat. Het staat voor B en W van Oostburg wel buiten kijf dat de gemeente subidie aan het Toeris tisch Bureau blijft geven. De inkomsten van het Toeristisch Bureau is immers voor 57 pro cent afkomstig van het bedrijfs leven, 29 procent van de ge meenten en veertien procent van particulieren. Hiermee werd aan de toen gestelde eis voldaan dat het overgrote deel van de inkom sten van het bedrijfsleven moet komen. Daarnaast blijkt uit een evalua tie dat het Toeristisch Bureau zijn plaats binnen de promotio nele wereld in de regio heeft veroverd. De notitie komt vrijdag 28 april aan de orde tijdens de vergade ring van de raadscommissie Wel zijnszaken. De vergadering be gint om 14.00 uur in het gemeen tehuis. Terneuzen - Er vindt nader onderzoek plaats naar de parkeer problemen bij ziekenhuis De Honte in Terneuzen en de gevaarlijke verkeerssituaties die daar uit voortvloeien. Dat meldt het gemeentebestuur van Terneuzen aan A. Stockman. Stockman woont in de Ferle- manstraat in de buurt van het ziekenhuis en kaartte de proble men aan bij de gemeenteraad. Er zijn niet genoeg plaatsen op het parkeerterrein dat bij De Honte ligt en dat leidt er tijdens bezoekuren toe dat er volop au to's geparkeerd worden in de Wielingenlaan en de Ferleman- straat. Dat zorgt voor gevaarlijke situa- Van onze correspondent Terneuzen - Op de voetbalvel den van de Terneuzense Boys streden gisteren zeventien jon gensteams een spannend strijd in het veldvoetbaltoernooi. De vier overgebleven ploegen bleken aan elkaar gewaagd. Op de Hoogte won de finale en mag 10 mei de regio Terneuzen vertegenwoor digen bij de Zeeuwse kampioen schappen. 's Morgens om negen uur werd begonnen met de poulewedstrij den. Er waren drie poules. Als poule winnaars kwamen uit de bus; De Wiekslag, Op de Hoogte en De Golfslag. De Torenberg was de beste tweede uit de drie poules. In de kruisfinale won Op de Hoogte met 0-2 van de Wiekslag. De Torenberg versloeg De Golf slag met 1-2. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg De Golfslag De Wiekslag met 6-0. De finale tussen Op de Hoogte en De Torenberg werd gewonnen door Op de Hoogte met 1-0. Einduitslag 1. Op de Hoogte, 2. Torenberg, 3. Golfslag, 4. Wiek slag. ties in de kroostrijke wijk St.- Annapolder. In dat verband vraagt Stockman ook om het treffen van verkeersremmende maatregelen in zijn straat. Wat dat betreft bedient de ge meente hem op zijn wenken. Binnen nu en een paar maanden zijn verkeersremmende maatre gelen in de Ferlemanstraat geno men. Er komen een verhoogd kruisingsvlak, wegversmallingen door bredere trottoirs, verkeers- druppel en -drempel. Ook komen aan het begin van de woonwijk dertig-kilometer borden te staan. Het probleem van de parkeer overlast is de gemeente ook be kend. Het is enkele maanden geleden in het overleg met de politie aan de orde geweest. Mo menteel wordt nader onderzoek gedaan naar de omvang van het probleem en het vinden van een mogelijke oplossing, waarbij overleg plaatsvindt met de direc tie van het ziekenhuis. Met een pop in een galg op een boerenkar hebben jonge Zeeuwse boeren gisteren actie gevoerd op het Abdijplein in Middelburg. 'Met de landbouw in de strop gaan wij over de kop,zo luidde de tekst op een spandoek. De actie, van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontankt, is gericht tegen het landbouwbeleid van de nieuwe landbouwminister Van Aarts- sen die boeren tegen elkaar wil laten concurreren op een vrije markt. De jonge boeren zijn daar fel tegen en eisen dat de ondersteuningssubsidies blij ven. Ze boden gisteren aan de Zeeuwse landbouwgedeputeer- de Bruinooge een petitie aan. Hij beloofde de zaak door te zullen spelen naar de minister. foto jaap wolterbeek Van onze correspondent Middelburg - De 27-jarige A. B. uit Yerseke moet van de recht bank in Middelburg alsnog voor drie maanden en 58 dagen ach ter de tralies. B. werd vorig jaar veroordeeld wegens een opium delict tot onder meer dienstver lening van 100 en 140 uur. Van die dienstverlening had hij niets terechtgebracht en dus is de al ternatieve straf omgezet in cel straf. Van onze verslaggever Zaamslag - Bewoners van het plan Torenberg in Zaamslag willen snel een speeltuin en een trapveldje in de wijk. Ook willen ze dat de gemeente actie onderneemt om de wijk veiliger te maken voor spelende kinderen. De Torenbergbewoners hebben een brief aan het college van burgemeester en wethouders ge stuurd met die verzoeken, onder steund wordt door een hele rits handtekeningen. Aanleiding voor de brief en de actie is een eerder gedane toe zegging door de gemeente Ter neuzen dat het speelveld er zou komen in de wijk. Beloofd was dat het er dit voorjaar zou lig gen. Nu er nog steeds geen actie is ondernomen door de gemeente trekken de bewoners van Zaam slag opnieuw aan de bel. Ze wijzen erop dat er 45 kinde ren in de wijk wonen die nu op straat spelen. Met alle gevaren vandien. „Al twee keer is er bijna een ongeluk gebeurd door onoplettende, te hard rijdende automobilisten." Om de veiligheid in de wijk verder te vergroten vragen de bewoners aandacht voor de ver keerssituatie in de buurt. Zo vin den ze de straat die uitkomt op het Plein ronduit gevaarlijk. Van onze correspondente Hulst - De Hulster cabaretgroep Aan Digge len blijft zingen en presenteert zaterdag 6 mei in zalencentrum Hof van Vlaanderen in Hulst de cassette 'Vers Gezongen'. De cassette werd gemaakt na succesvolle optredens van het gelijknamige cabaretprogramma. De liedjes van bewerkte gedichten vielen bij het publiek in de smaak en daarom doken Adrie Boogaert, Arnold van Acker en Edwin Kint de studio van Piet Brakman in Breskens in. Piet Brakman heeft meer met het bijltje gehakt en is volgens het drietal een bereidwillige opnamelei der. Op het bandje staan dertien nummers en de totale speelduur is ruim veertig minuten. De meeste liedjes zijn van eigen hand. Op de cassette staan driestemmig gezongen luisterliedjes zoals 'Scher ven' en 'Dromen kan zo heerlijk zijn', maar ook meedeiners zoals 'Mijn en Dijn' en 'De Belgische Biertango'. Het drietal vertelt dat zij voor diverse liedjes nieuwe arrangementen hebben gemaakt en dat op de band dus meer 'aangeklede' composities te horen zijn dan tijdens de show. Alle drie de Aan Diggelen-leden brengen een solo. Arnold van Acker brengt 'Vleugels Van Mijn Vlucht' van Paul de Leeuw, Adrie Boogaert het Herman van Veen nummer 'Waar blijft de tijd' en Edwin Kint het gevoelige lied van Frans Halsema 'Voor Haar'. Het drietal is al volop bezig met de voorbereiding van een nieuwe show, maar wil het uitbrengen van de cassette toch feestelijk vieren met een gratis uitvoering zaterdag 6 mei in het Hof van Vlaande ren om 20.00 uur. Het gemeentebestuur belooft in een antwoord op de brief snel werk te maken van de proble men. De bewoners zijn uitgeno digd voor overleg. Bij de ge meente 'leeft het vertrouwen dat dit overleg zal leiden tot spoedi ge realisering van een veilige ispeelomgeving in het plan To- Irenberg'. |De brief staat op de lijst van ingekomen stukken van de ge meenteraadsvergadering. Die is donderdag 27 april vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Van onze correspondent Vlissingen - De politie van Wal cheren heeft gistermorgen bij een inval in een woning aan de Verkuyl Quakkerstraat in Vlis singen de 41-jarige hoofdbewo ner aangehouden en ingesloten. De man wordt ervan verdacht te handelen in harddrugs. Een klei ne hoeveelheid drugs is in beslag genomen. Hij wordt tevens ver dacht van heling. In het pand aanwezige goederen, vermoede lijk van diefstal afkomstig, zijn eveneens in beslag genomen. Woensdagmorgen arresteerde de politie in een woning aan de Kappeyne van der Capellostraat in Vlissingen een 44-jarige vrouw uit die plaats. Ook zij wordt verdacht van het dealen in harddrugs. Dertien gram heroïne werd in beslag genomen en ook hier vond de politie een aantal vermoedelijk van diefstal af komstige goederen. In beide gevallen kwam de poli tie tot actie na klachten van buurtbewoners. ïanonze verslaggever ?n r en vlasverwerkende ïjjven moet leiden tot tótere beheersing van kv J,jt en kosten van de teelt jS kortweg de doelstd L het project 'Herinricl de vlasketen' waarvoc jlt kader van het zogenaJ Legioproject 5b voor de ti maal een subsidie 150.000 gulden is toegekend. get projectbureau van standsorganisatie NCB is

de Stem | 1995 | | pagina 12