Wenen in greep Russische maffia eerziei Alleenstaande moeders in Rusland strijden om minimaal bestaan Gorbatsjov ziet vrijheid als grootste verdienste Gevolgen vervuiling in Azerbeidzjan zijn funes DESTEM BUITENLAND 1 27.950.- )HYunoni ijnsterdami} 'avicevic schiet Maffiosi investeren Oosteuropese winsten in Oostenrijkse hoofdstad - Door Deborah Seward (ap) Moskou - Tien jaar nadat hij in Moskou aan de macht kwam leidt Michail Gorbat sjov een leven dat zijn voor gangers nooit hebben gekend. Hij reist de wereld over, verdient goed geld als spreker op sympo sia en verkeert in kringen van de groten der aarde. Nadat hij op 11 maart 1985 tot leider van de com munistische partij was gekozen was Gorbatsjov de jongste leider van de Sovjetunie sinds Stalin. Hij beloofde het Sovjet-systeem te hervormen. Voor de 290 mil joen Sovjet-burgers werd het nooit meer zoals het was. Ondanks Gorbatsjovs beroemd heid gaat de tiende verjaardag van zijn aantreden aan de Sovjet- top vrijwel onopgemerkt voorbij. Veel Russen vinden dat Gorbat sjov zijn land heeft verraden en weinigen hebben iets goeds over hem te melden. Katja Kosova was zes jaar toen Gorbatsjov aan de macht kwam. Haar generatie heeft het meest kunnen profite ren van de vrijheid om naar het buitenland te kunnen reizen en te kunnen zeggen wat je denkt. Toch heeft de nu 16-jarige scho liere geen goed woord over voor Gorbatsjov. „Wat heeft hij be reikt?" zegt ze. „De Sovjetunie is vernietigd. Wat is dat voor een prestatie? Goed, hij heeft ons le ven veranderd, maar wat moeten we nu nog met hem?" „Er valt niks goeds over hem te zeggen," valt Sveta Nazereva haar leeftijdgenoot bij. „Hij had nooit iets interessants te mel den." De populariteit van Gor batsjov is laag in de meeste voor malige Sovjet-republieken. In die gebieden is het dagelijks leven erop achteruitgegaan sinds ze on afhankelijk werden na de ineen storting van het Sovjet-rijk in 1991. „Gorbatsjov is een verrader van het laagste soort. Hij heeft alles wat heilig is voor de Sovjet-mens verloochend," vindt Nikolaj Ra- dintsev, een voormalige leider van de communistische partij in Oekraïne. „Hij heeft onze com munistische idealen verraden en het sterkste land, onze Sovjet unie, vernietigd." Gorbatsjov (64) is trots op de li beralisering die hij in de Sovjet unie tot stand heeft gebracht, zo als het toestaan van reizen en vrijheid van meningsuiting. „Ik vind dat de vrijheid haar intrede heeft gedaan in Rusland. Vrije verkiezingen, glasnost," zei Gor batsjov onlangs tegen een groepje journalisten. „De mensen zijn be gonnen te zeggen wat ze denken. Dat beschouw ik als mijn groot ste verdienste." Een ander belangrijk gevolg van Gorbatsjovs politiek was dat hij de Oosteuropese bondgenoten hun eigen weg heeft laten gaan. Aan het begin van de zes jaar dat hij aan de macht was beloofde Gorbatsjov het vastgelopen com munistische systeem te hervor men door wat internationaal be kend werd als glasnost en peres trojka. Glasnost was de nieuwe openheid en perestrojka de her vorming. „Gorbatsjov is een historische persoonlijkheid. Hij is de man die wijsheid en moed aan de dag leg de nadat hij Sovjet-leider was ge worden," meent Edoeard Sje- vardnadze, voormalig Sovjet-mi- nisfer van Buitenlandse Zaken en nu de leider van het onafhanke lijk geworden Georgië. Maar de weifelende economische hervormingen van Gorbatsjov leidden ook tot inflatie, stakin gen en werkloosheid. Dat heeft bijgedragen tot een diep heimwee naar de stabiele jaren onder het Sovjet-systeem. In tijden van een ongerept kapitalisme in Rusland lijken de termen glasnost en pe restrojka inmiddels klanken uit een lang vergeten tijdperk. De er fenis van het Gorbatsjov-tijdperk die is blijven hangen in het be wustzijn van de Russen is de val van de Sovjetunie. Gorbatsjov ziet dat als een groot verlies. „De grootste slag en het grootste verlies is dat het niet mogelijk is gebleken het Unieverdrag te te kenen en de Unie te redden," meent Gorbatsjov. „Dan was al les anders gegaan." De poging tot staatsgreep in au gustus 1991 van tegenstanders van het Unie-verdrag leidde uit eindelijk tot de val van de Sovjet unie. Het Unie-verdrag wilde de 15 Sovjet-republieken meer au tonomie geven. Inmiddels is er in Rusland en de andere republie ken zoveel veranderd dat ook Gorbatsjov, die zich nog altijd socialist noemt en hoopt op een vorm van herstel van de Unie, toegeeft dat een terugkeer naar de oude tijden onmogelijk is. Gorbatsjov windt er geen doekjes om dat hij best een politieke co me-back zou willen maken. Als het volk mij vraagt doe ik het, is zijn uitgangspunt. Gewoonlijk staat hij onderaan de populari- teitslijst van Russische politici, of komt hij daar niet eens op voor. De populariteit van president Jeltsin is door de oorlog in Tsjets- jeniëe scherp gedaald. „Let op Gorbatsjov," riep de nationalist Vladimir Zjirinovsky onlangs. „Hij zal ons opnieuw verrassen." DONDERDAG 20 APRIL 1995 Het duurde even voordat ik de trillende stem aan de andere kant van de lijn herkende. Onze chauffeur Jevgeni meld de dat het wat later werd om dat er iets vervelends tussen was gekomen, hij was betrok ken bij een kleine aanrijding. Ik hoefde me absoluut geen zorgen te maken. Hij had de si tuatie onder controle en was bezig om de politie te helpen met het opstellen van het pro cesverbaal. Ik bedacht me geen moment en snelde naar de plaats des onheils. Nu was het dan mijn beurt, bij na tweeënhalf jaar schadevrij in Moskou, dat kon ook eigen lijk niet. Het kruispunt dat Jevgeni had genoemd was het toneel geworden van een ver keerschaos met als middelpunt mijn auto, of beter gezegd het wrak van mijn auto. Mijn eens zo trotse automobiel was midscheeps geramd en tot stilstand gekomen tegen de paal van een verkeerslicht. Agenten van de GAI, de Rus sische verkeerspolitie, waren bezig de glasscherven weg te schoppen en de remsporen op het wegdek na te meten. De veroorzaker van deze rava ge, een donkerblauwe Merce des, stond met een verfomfaai de voorkant iets verderop. Jevgeni zag nog steeds wit van de schrik en hield een bebloe de hand tegen zijn pijnlijke ribbenkast gedrukt. Met een benepen stem legde hij uit dat de zaak zo klaar was als een klontje. Hij had voor het stoplicht gewacht, was gaan rijden toen het op groen sprong en op dat moment kwam de donkerblauwe Mer cedes 500 van links met volle vaart door het rode licht scheuren. Geen vuiltje aan de lucht dus, die lui moesten be talen. De ambulance die door de politie was gewaarschuwd stopte met gierende remmen, Jevgeni werd ingeladen en naar het ziekenhuis vervoerd. De politie had een voorlopig proces verbaal en een situatie schets gemaakt, en gaf mij de papieren van mijn auto terug. De documenten van de Merce des hielden ze zorgvuldig in hun bezit. Dat was geruststel lend. De schuldige bij een aan rijding in Moskou krijgt pas zijn papieren en rijbewijs terug als de zaak naar volle tevre denheid van de benadeelde partij is afgewikkeld. De be stuurder van de Mercedes, met een verkeerd hoofd en een verkeerd leren jasje, kwam langzaam op me toe lopen. Hij mompelde iets over 'een onge lukkige samenloop van om standigheden', keek me met halftoegeknepen ogen strak aan en liep weer weg. Na lang wachten verscheen er een enorme takelwagen ten tonele. We kwamen een schandelijk hoog bedrag overeen - de GAI dramde dat we op moes ten schieten, het kruispunt moest vrij - om het wrak naar de garage te vervoeren voor een taxatie van de schade. De volgende dag met het gezin naar de garage, want er is niets leukers dan op een vrije zater dag te kijken wat er nog over is van papa's auto. De chefmon teur keek mij met opgetrok ken wenkbrauwen aan. Hij wist niets van mijn auto die hier de vorige dag zou zijn bin nengebracht. Het takelbedrijf waarvan slechts de naam op de kwitantie stond, bleek niet voor te komen in het telefoon boek van Moskou, het wrak was domweg kwijt. Na een weekend vol onzeker heid dook de auto toch weer op. De onuitroeibare Russi sche bureaucratie had op nieuw toegeslagen, want de garage had geweigerd de auto te accepteren zonder de aan wezigheid van de eigenaar. Het takelbedrijf had het wrak maar zolang op het eigen ter rein gestald, waarvoor ze he laas 50 dollar per dag moesten rekenen. Als dat betaald was waren ze wel bereid om het wrak opnieuw naar de garage te vervoeren, als ik tenminste weer het sleeptarief betaalde. De garage was in mijn aanwe zigheid één en al bereidwillig heid, taxeerde de schade aan de auto binnen 3 minuten. Kat IS NOG 'NS EE Iwundai Lantra 1.51 CL. WERELDMERK Lnze sportredactie 'rsfoort - De motie ,oUwen van de nation Jatstop tegen het KN£ tour heeft binnen 24 1 tot het opstappen van de vijf leden van jjjlts bestuur van aatsbond. „Dat betek 1 er nog één man y reageerde Bart Ve irdvoerder van de schr schreef een brief van twee 1 gels dat de auto 'total moest worden verklaard bracht 60 dollar voor de taxi tie en 50 dollar arbeidsloon f rekening. Maar mijn wraak zou zoet zijn ik had nu tenminste een papid in handen om de tegenpartij onder de neus te duwen. Niets bleek minder waar t botsing met het Russische s Botsing in Moskou Door Kees Elenbaas teem zou nu pas goed nen. Het dossier van de aanrij ding bleek bij navraag n meer bij de verkeerspolitie zijn. het was doorgestuurj naar het ministerie van Bii nenlandse Zaken omdat on; chauffeur Jevgeni twee ken ribben had opgelopei Door het lichamelijk letsel kt er eventueel sprake zijn vL een misdrijf en niet zo mat een verkeersovertreding. Mercedes bleek geregistreei op naam van een autobedrij met een Koreaanse directeui die één en al glimlach wi maar tot zijn spijt moest met delen dat het bedrijf was en binnenkort werd gesli ten. Hij dacht wel dat chauffeur van de Mercedes bt reid zou zijn om iets te betalei Want dat was niet zomaar i mand, glimlachte hij geheii zinnig, het was de directei van een bedrijf uit Tsjita Zuid-Siberië, dat een aanti goudmijnen exploiteerde. Koreaan zou contact met mijnbouwdirecteur opnemet om een regeling te treffen. Eet paar dagen later belde de keerspolitie met de mededi ling dat het Ministerie vat Binnenlandse Zaken aanleiding zag tot strafvervol ging tegen de bestuurder vai de Mercedes. We troffen geheimzinnige mijnbouwdi recteur met twee lijfwachtet voor het politiebureau. Dl man liet een enveloppe een stapel dollars zien en zf dat wat hem betreft daarmi de kous af was. Ik weigerde hooghartig h aanbod, omdat ik eerst hel procesverbaal van de politic wilde hebben, daarna kondei we verder praten over een geling. Maar om onverklaar bare redenen bleek de ver keerspolitie niet in staat 01 een definitieve versie van proces verbaal te produceren. Het duurde dagen voordat dil allesbepalende document toch het daglicht zag. Daarii stond dat de bestuurder van dl Mercedes weliswaar door roi was gereden, maar dat Jevgeni beter uit had moeten kijkei De verbijsterende conclusie) beide partijen zijn schuldij De mijnbouwdirecteur niet meer, hij onderhandelde alleen nog via een goede ken nis van hem, een angstaanja gende man die in het bezit wasBL van een identificatiepasje vat e"k Mees de Alpha, een gevreesde een heid van de Russische veilig heidsdienst. Het geld dat bood voor de geleden schade Ie Ajacied op 23 november zijn vrienden van AC 1 Dat was de troost waar AC Milan voor de tweede M 2-0 opzij was gezet d werd met de dag minder en wi moesten genoegen nemen me een zeer bescheiden bedrag om eindelijk van de man mei het Alpha-pasje af te zijn. De politie was omgekocht ei met het procesverbaal was ge knoeid, zoveel was wel duide lijk. Maar er was nog iels nu kant niets te vrezen en wij had den geen poot meer om op staan. Jevgeni is naarstig of zoek naar een andere baan. '1 werkt niet meer voor ons. Soemgait - De Azerbeidzjaanse stad Soemgait geniet detjj felachtige faam de meest vervuilde stad van de voorma p Door Jaap van Essen jterdam - De hondet I(verwinning van Ajax in Europaciïpduel was er 0 in een gouden lijst; tangen. Niet alleen omda Bayern München werd g klasseerd met de alleszeg Je cijfers van 5 tegen 2.1 ook omdat Ajax door de 0 winning van gisteren ei: op het allerhoogste u terugkeert, tor het eerst sinds 1973 Je Amsterdammers weer e van het meest prestig tornooi voor clubteams, de ropacup 1. 1 De eerste maal dat Ajax z twam was in 1969, toen AC lan- op 24 mei wederom d nstander in de finale te n - in de eindstrijd te is. Na de succesvolle tri 171, 1972, 1973) moest j iet lange tijd zonder echt E pees succes stellen. Het duurde tot 1987 eer de p j (mder leiding van Johan Cr weer eens tot de finale reikte 1 bekertoernooi. In dat I werd ten koste van Lokom j Leipzig de Europacup 2 ge' l Een jaar later was KV I chelen in de eindstrijd te voorde Amsterdammers. In pakte Ajax in een dubbele f 1 Torino de enige Eurc I beker die nog ontbrak in de I zenkast: de UEFA Cup. De successen van de laatst ren vallen echter nog steec het niet bij wat het Gouden begin jaren zeventig preste Door de zege van gisteren te huidige generatie Godenz echter eindelijk afrekenen I het verleden. I Gisteravond werd in ieder t imago alweer een flink I opgepoetst. Ajax bereikte c hale met uitmuntende ci Als enigen bleven de Am J dammers ongeslagen (zes a vier gelijke spelen) in de laan - De voorspelling - Tank Rijkaard is uitge »Tot ziens in Wenen", ijax. Ü®an heeft kennelijk uit de woorden van R iviaai ci was 1^5 aru in de haak. Na veel aandringen «-Met een solide verkrege: gaf hij toe, onze chauffeur ha' 500 dollar 'smartegeld' aange nomen van de bestuurder vat de Mercedes. De mijnbouwdi recteur had dus ook van Sovjetunie te zijn. De vervuiling, gecombineerd met de recessie en de toestroom van vluchtelingen, heeft desastreuze gevolgen. Vooral de gezondheids toestand van de kinderen is abo minabel. De meeste zwangere vrouwen in Soemgait hebben hartklachten en zware bloedar moede. Er komen steeds meer miskramen en vroeggeboorten voor. Het aantal baby's met een te laag geboortegewicht is in de loop van vorig jaar verviervou digd, en de kindersterfte neemt snel toe. Vooral de vele vluchte lingen leven in ongezonde om standigheden. Scholen, hotels en halfvoltooide nieuwbouw, veelal zonder water en elektriciteit, worden gebruikt om 1 vluchtelingen te huisvesten. Er wonen zo'n 100.000 v lingen in de stad, die001'SP', lijk een inwonertal van 4 had. Rondom de stad, va» meest vervuilde gebieden- nog eens tienduizenden1 lingen in kampen, waar standigheden nog vee zijn. Hier lijden bijna all ren aan huidziektes, en ondervoed en op de tien pasgeboren sterft. Juist in deze situa extra pijnlijk dat er w stad een ernstig tekort aan cijnen is. Luizen en sen wijd verspreid. - op Paris Saint Gern PWe de Europacuphoi "gisteren van een weerzie "en. AC Milan is dus op 'in het Ernst Happel-stac egenstander van Ajax bi s'e grote internationale w van Frank Rijkaard. rS mooier? Als speler Mrlan won de 32-jarige twee keer de Europa p„ odskampioenen. In j ®aakte Rijkaard vijf jaar pf; i klissende goal tijc ,ennale tegen Benfica (1-0). i»t *as Rijkaards laatste g F Rationale succes met de HmL ub'1111991 werd M or ra rtfinales uitgeschal vni JmPiRue Marseille, c i °lgtle een jaar schorsing omdat de spelers in Fr; -In °ortjidig van het veld wl Milan •eille™'Weer van Dlympique k 1 Germain bleek gi uj herhaling van e stunt in staat. De p jphoofdstad bleef vooi :es niv(fr in drie iaar °P El ■e Vn?SU steken in de halv 'Venri, end seiz°en moet !ei>- Wam xf" toontie laêer en Nantes neemt de aan aanvalskracht Door Olga Eremeeva (ips) Moskou - Het welbekende fo tomodel Tanya woont in een vierkamerflat in één van de prestigieuze zuidelijke dis tricten van Moskou. Zij be schikt over haar eigen Honda Sedan met chauffeur en een verpleegster die op haar drie maanden oude dochter past. Het enige dat Tanya mist is een echtgenoot. „Ik heb altijd bezwaren gehad te gen het verschijnsel dat kinderen opgroeien zonder vader, maar ik heb tenminste al wat ik wil. Mijn kind Lena is mijn trots en geluk," zegt Tanya, die liever niet haar volledige naam wil geven. Alleenstaande moeders in goede doen zijn zeldzaam in Rusland, ofschoon meer en meer rijke mannen zich het kunnen veroor loven er meer dan één gezin op na te houden. Volgens officiële statistieken wa ren er in 1994 ongeveer 1,5 mil joen alleenstaande moeders in Rusland. Het ongeveer gelijke aantal kinderen krijgt een spe ciale toelage van de Russische overheid. De toelage is gelijk aan een mini mum maandsalaris dat is vastge steld op 20,500 roebel. Hier wordt 10.000 roebel aan toege voegd; bij elkaar bedraagt de uit kering iets minder dan 14 gulden per maand. Inflatie Met de enorme inflatie wordt dit bedrag iedere maand weer min der waard. Het is dan ook onmo gelijk een kind van deze uitke ring op te laten groeien. Veel al- Veel alleenstaande moeders in Rusland kunnen nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen, foto epa leenstaande moeders zijn afhan kelijk van hun ouders of probe ren wat bij te verdienen door in huis klusjes te verrichten. Som mige moeders hebben hun huis in een kindercrèche veranderd, zo dat andere moeders naar een baan op part-time basis kunnen zoeken, In tegenstelling tot Tanya, leeft Irina, een 38-jarige alleenstaande moeder met drie kinderen, in één enkele kamer in een soort huur kazerne die nog stamt uit de Sov jet-tijd. Zij en haar kinderen moeten de kamer delen met nog tien andere mensen. Irina, die werkt als barvrouw, krijgt geen geld van de vaders van haar kinderen en kan geen werk naar eigen keuze aanvaar den omdat haar jongste dochter pas zes maanden oud is. Haar oudste zoon, 16 jaar oud, heeft werk gevonden in een winkel. Iri na zegt dat hij de enige echte kostwinner van het gezin is. Stevige drinker „Om je eerlijk te zeggen: ik zou allang getrouwd kunnen zijn, maar dat wil ik helemaal niet. Russische mannen zijn stevige drinkers en wie wil nu een vrouw met drie kinderen?" Voor een groeiend aantal Russi sche vrouwen is het makkelijker alleen te blijven dan een goede man te vinden. Het aantal echt scheidingen neemt sterk toe en Russische functionarissen heb ben regelmatig hun zorg uitge sproken over de kleiner gewor den bevolking, die het resultaat is van teruggelopen geboorten. In de veranderende tijden waarin Rusland zich bevindt, is een groot aantal mannen werkzaam in al lerlei louche zaken, die, hoewel goedbetaald, dicht in de buurt van de criminaliteit komen. Dit feit maakt het nog moeilijker een geschikte echtgenoot te vinden in een samenleving met meer vrou wen dan mannen. Voor de start van de Russische hervormingen in de jaren tachtig hadden alleenstaande moeders zelfs een bepaald voordeel op ge trouwde vrouwen. Zij hadden het recht om een flat te krijgen zon der daarvoor op een wachtlijst gezet te worden. Verder kreeg ze haar loon bij ziekte doorbetaald en was het ook mogelijk bij zwangerschap haar baan te hou den. Thans is de situatie echter dramatisch veranderd en is het veel moeilijker voor alleenstaan de moeders geworden om voor zichzelf te zorgen. Natasha, een 29-jarige tandarts met een gehandicapt kind, zegt dat ze al vijf jaar op een flat wacht en nu moet beslissen of ze een flat van 25.000 roebel kan be trekken. „Gelukkig heb ik een goede baan in een privé-kliniek en krijg ik mijn salaris in dollars uitbetaald. Ik moet mijn hele familie van eten voorzien: mijn moeder, broer en dochter," zegt zij. „Maar afgezien hiervan, moet ik geld zien te vinden om een mas seur, een leraar en een verpleeg ster in te huren voor mijn kind, dat lijdt aan spastische verlam ming. Dan wordt het moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen." Vereniging Om hun gezamenlijke moeilijk heden het hoofd te bieden, heb ben drie vrouwen in 1990 een vereniging opgericht, die nu 50 leden heeft en nog steeds groeien de is, Marina Klenia, leider van de groep, zei: „Wij allen leven in grote moeilijkheden. De overheid is niet geïnteresseerd in ons. Al leen de kerk helpt ons, vooral de katholieke organisatie 'Het Huis van Maria'," zegt zij. De leden van de vereniging ruilen kinderkleren onder elkaar, hel pen op de baby te passen en orga niseren groepsexcursies naar het theater of het circus. Ook werken zij als tegenprestatie in de keu ken van 'Het Huis van Maria'. De meesten van hen kijken onder tussen uit naar een geschikte echtgenoot. Drie van hen zijn reeds succesvol geweest sinds de vereniging haar werk begon. Verschil Alexander Sinelnikov, een voor aanstaand specialist van het Fa milie Onderzoeksinstituut van het Ministerie van Sociale Zaken in Moskou, zegt: „De belangrijk ste oorzaak van de toename van het aantal buitenechtelijke kin deren in de periode na de Tweede Wereldoorlog was het numerieke verschil tussen mannen en vrou wen." Sinelnikov zegt dat tijdens en na de oorlog vrouwen gedwongen waren hun kinderen alleen op te voeden als gevolg van een gebrek aan mannen in het land. De voor malige Sovjetunie verloor 30 mil joen mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Tegenwoordig zijn alleenstaande moeders opnieuw gedwongen hetzelfde te doen, omdat zij geen geschikte mannen kunnen vinden. De specialist zegt dat het aantal alleenstaande moeders de ko mende jaren zal toenemen. Een van de redenen hiervoor ligt in de wereldwijde crisis van het gezin als sociaal instituut, maar er zijn ook typisch Russische factoren. „In ons land hebben we een eco nomische crisis, die verbonden is aan een seksuele revolutie en een gebrek aan anti-conceptiemidde len," concludeert Sinelnikov. „Dit alles betekent dat onze kin deren zwaar zullen lijden." Wenen (ap) - Wenen, dat ten tijde van het communisme één van de belangrijkste centra van spionage tussen Oost en West was, is anno 1995 het trefpunt van de Russische maffia die er de reusachtige winsten investeert die ze overhoudt aan haar illegale handel in Oost-Europa. „De Russische maffia gebruikt Oostenrijk om in dat land te in vesteren, vooral in onroerend goed, en om geld van duistere oorsprong wit te wassen," zegt Josef Dick. Hij is hoofd van de Weense recherche en van de Oos tenrijkse sectie van Interpol. Volgens de autoriteiten hebben de Oostenrijkse banken vorig jaar 346 gevallen van twijfelach tige transacties vastgesteld tot een waarde van bij elkaar onge veer 24 miljard gulden. Aan het grootste deel van deze bankope- raties is een eind gemaakt, maar ongeveer 400 miljoen gulden bleef in Oostenrijk, aldus Dick. De Oostenrijkse munt, de schil ling die gekoppeld is aan de Duitse mark, heeft de reputatie erg stabiel te zijn. Al is nooit officieel bevestigd dat dat een 'conferentie van Russi sche peetvaders' in juni 1994 in Wenen is gehouden zoals de Rus sische krant Izvestija heeft ge schreven, de Oostenrijkse politie heeft vastgesteld dat zich in We nen steeds meer zogenaamde Russische zakenlieden vestigen. Eén van hen, de 36-jarige uit St Petersburg afkomstige Sergej Hodsja-Achmenov, werd in sep tember vorig jaar met verschei dene kogels doodgeschoten voor zijn Weense woning. Als veel van zijn landgenoten had hij in We nen twee denkbeeldige bedrijven opgericht, waarvan het ene zich toelegde op de uitvoer van auto onderdelen naar de landen in Oost-Europa. Volgens de politie biedt dit soort firma's aan Oosteuropese prosti- tuées de mogelijkheid dat zij een verblijfsvergunning krijgen als medewerkster. „Russen zijn doorgedrongen tot de groep van pachters van Weense bordelen," Russische maffialeden worden gefouilleerd. foto epa meent een hoge politiefunctiona ris. Naar zijn schatting verblijven ongeveer 2.000 illegale prosti- tuées in Oostenrijk, van wie 80 procent afkomstig is uit Oost-Eu ropa en de voormalige Sovjet unie. Als gevolg van zijn geografische positie, in het hart van Midden- Europa, is Wenen een ideale ont moetingsplaats voor de Russi sche, Oekraïense en Tsjetsjeense maffia's, die zeer actief zijn in de buurlanden als Hongarije, Slo wakije, Bulgarije en Polen. Volgens de krant Kronen is in Bratislava, op 60 km van Wenen, een moordenaar te huur voor 15.000 gulden. Sinds kort hebben de Russen geen visum meer nodig als ze naar Slowakije willen. In Budapest, op drie uur treinen van Wenen, maken Russen, Oek- raïeners en Tsjetsjenen, onder wie talrijke veteranen uit de oor log in Afghanistan, enorme winst met de prostitutie, drughandel, gestolen auto's en zwendel. Vol gens een Hongaarse bron zouden ze al 80 procent van de prostitu tie beheersen. De Hongaarse autoriteiten uiten zich overigens discreet over de activiteiten van de Russische maffia. Hongarije is afhankelijk van de levering van Russische ru we olie en aardgas en neemt het voorzitterschap van de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) ernstig. De Poolse politie schat dat er on geveer honderd maffieuze orga nisaties in de landen van de ex- Sovjetunie werkzaam zijn. Ze zijn in vier sectoren actief: het stelen en verhandelen van auto's, de drughandel, het smokkelen van radio-actief materiaal en van sigaretten. In Bulgarije heeft de maffia van de Gemeenschap van Onafhanke lijke Staten volgens de politie het fenomeen zwendel ingevoerd, een voor 1990 onbekend verschijnsel. Haar andere criminele activitei ten bestaan uit de handel in ver dovende middelen, in wapens en gestolen auto's, en het witwassen van geld. De Russen investeren ook steeds meer in onroerend goed in Sofia, zeggen de Bulgaar se autoriteiten. Oostenrijk, dat zich hoe langer hoe sterker bedreigd voelt door deze Russische maffia die zeer actief is vlak bij zijn grenzen, heeft anderhalf jaar geleden een eenheid opgericht voor het be strijden van de georganiseerde misdaad. „De leden van deze een heid zijn zeer gespecialiseerde deskundigen en geen tot de tan den bewapende Rambo's. Het is een saai karwei van archieven, recherche en verificatie. Er gaat vaak twee tot drie jaar overheen voordat men onweerlegbare be wijzen tegen iemand heeft," stelt een deskundige in de anti-maf- fiastrijd in de krant Die Presse.

de Stem | 1995 | | pagina 8