iESTEM ationaal Museumweekend voor het hele gezin: doen is leuker dan kijken 'Dit is toch geen useum meer. Het s hier veel te leuk' aanbevolen Gratis grabbelen en demonstraties Asperges in Bloemkool BELEEFD Proef 10.- 's Lands grootste kruidenie blijft op de kleintjes letteij Markiezenhof Simon Stevin Breda's Museum Speelgoedmuseum DE UiT GIDS DONDERDAG 20 APRIL 1995 DEEL I Fuchsia 'Beacon', rood, 3 stuks AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen 'in deze advertentie kunt u in alle AH-winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cij fertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfer tjes op de deur staat. Reclameprijzen gel den t/m zaterdag 22 april a.s. Zolang de voorraad strekt. lof 'Nationaal Museumweekend' heet het evenement waarmee de Nederlandse musea een keer per jaar proberen nieuwe bezoekers binnen hun muren te krijgen. zijn wat extra activiteiten, zoals demonstraties en rondleidingen, je entree is goedkoper of zelfs gratis. Maar valt er wel wat te beleven in die musea waar de meeste mensen nooit een voet binnen zetten? Aan de vooravond van het Museumweekend deden wij een 'rondje musea' in Zuidwest-Nederland, jet het hele gezin, want het Museumweekend is ook voor kinderen. „Papa, wanneer gaan we nu naar het Speelgoedmuseum?" wielophanging, die VOOR |OK NOG EEN accord 2,Ol S, kW/1 1 5 PK. Dit S model tnbare BUITENSPIEGELS, EEN pAT IS WELISWAAR IETS BOVEN MOET HONDA ZIJN. n LUSIEF LLIC LAK. [jRené van der Velden belooft die Tweede een uitgesproken miezerige, natte, herige, koude dag te wor- :Want als de zon zich ook ii een klein beetje zou la- lien, kreeg ik mijn gezin I ;iet geen tien paarden een sum in. Nee hoor, een uit koken goede morgen deze igen. mien van een flinke tas vol aten van het paasontbijt - houdt niet van oude ■ensloffen - zitten we in roegte in de auto, op weg Etten-Leur. Èerijmuseum |i Drukkerijmuseum lijkt een j, interessant begin. Dat is |tt. In het oudste grafische n van ons land is het soort ischap te zien dat defini- Iierdwenen is. Een kranten- naals deze wordt anno 1995 «1 op de computer gemaakt, iit Drukkerijmuseum is te ikoe dat, nog niet eens zo leden, letterlijk, letter- f-letter, met de hand gebeur- ifdeling toont een oud be fje van rond de Eerste We- «orlog. Zijn ze net bezig met fraaie uitgave van een boekje romende zaterdag gepresen- p wordt. Onder de titel 'Ter nering voor het nageslacht' tien hekeldichten uit de Wereldoorlog opnieuw isook een machinale zetterij, 'wde moderne mens niet hoeft blijven uit angst voor in. „We gieten niet als Ëli®, I Herman Finkers temt op 25 en 26 W naar De Nobe ler in Etten-Leur net zijn nieuwe show Geen spat ader veranderd. De dood de dui- 'W van de contro- versiële schrijver Tu- rini wordt op 25 aPril in De Kring in °°osendaal opge- Voe,rd door Het Na tionale Toneel. Ramses Shaffy ^rtolkt vanavond ln De Nobelaer in Etten-Leur zijn mooie titelrol in de tusica) De Man van l la Mancha. 'De Amerikaanse 9itarist Eugene thadbourne geeft "^genavond sa- net drummer J|mny Carl Black concert in Para in Breda. er bezoekers zijn," zweert con servator J. Valentin. Afgezien van het grote aantal historische drukpersen zijn er momenteel twee tentoonstellin gen te zien. Die met drukwerk uit de oorlogsjaren was maandag nog in het rommelige stadium van voorbereiding, maar de ten toonstelling over behang op de bovenverdieping is klaar. Het Drukkerijmuseum is er niet voor de grote massa. De opening stijden zijn zeer beperkt en er ko men dan ook niet meer dan zo'n 2500 bezoekers per jaar. Voor de vakmatig geïnteresseerden in drukwerk is het een paradijsje, vooral als er vrijwilligers bezig zijn met het echte werk. Met an dere woorden: ik zou het er wel twee uurtjes volhouden, maar vrouw en kinderen (4 en 6, dus veel te klein) hebben het na tien minuten wel gezien. Het Markiezenhof in Bergen op Zoom blijkt bij aankomst al een betere „keus. Dit laat-gotische stadspaleis scoort bij allen. On getwijfeld vanwege de grote ver scheidenheid. Het gebouw en de inrichting zelf vormen van onder tot bpven een lust voor het oog. In de diverse stijlkamers is de adel lijke sfeer voelbaar. De enorme schouw in de Hofzaal doet de wa re haardstoker watertanden. Schilderijen, meubilair en sier en gebruiksvoorwerpen uit de 16e, 17e en 18e eeuw vormen de collectie oude kunst. In schril contrast met deze historische deftigheid is er ook steeds een collectie moderne kunst te zien, op het moment 'absurde realiteit' van Jean Thomassen. Via wenteltrappen kom je uitein delijk op de tweede etage terecht. Een diaklankbeeld leidt je in een kwartiertje in in de wereld van het Markiezenhof. En als klap op de vuurpijl is die zolder voor een groot deel op z'n Berrègs inge richt met kermisattributen. Derde onderdeel van ons cultu reel dagje is eigenlijk geen mu seum. Volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven is, zoals de fout gespelde naam al zegt, een ster renwacht. Hier verwacht ik niet veel van. Een eerder bezoek, pak weg een jaar geleden, was een re gelrechte afknapper. Ruim 30 gulden entree betaald voor een berg interessante apparatuur die het voornamelijk niet deed. Geen enkele lijn te ontdekken. Het bleek te berusten op de verkeerde timing. De sterrenwacht in de bossen van Hoeven verkeerde toen in de af rondende fase van een ingrijpen de uitbreiding. Evengoed bela chelijk dat bij de deur toch het volle pond betaald moest wor den. De entreeprijzen zijn nog steeds niet gering 12,50 voor volwas senen en 7,50 voor kinderen tot en met 12 jaar) maar op 1 januari is de gezinskaart van 32 inge voerd, waardoor het totaal bin nen de perken blijft. En wat be langrijker is: de nieuwe sterren wacht is nu klaar en - op een en kele telefoon en computer na - alles werkt.In de filmzaal krijg je een algemene inleiding in het heelal, in het planetarium krijg je zicht op de sterrenhemel van het Noordelijk Halfrond en met de oude Schmidt-Cassegrain tele scoop haal je de Grote Beer 650 keer dichterbij. Uiteraard moet je voor dat echte werk 's avonds of 's nachts ko men. En dan nog bij voorkeur in de winter, als het onbewolkt is. Als het vriest is de lucht helder en heb je de meeste kans op moois. Maar ook overdag is er wel wat te beleven in Hoeven. Na een rond leiding door een van de vrijwilli gers kunnen bezoekers zich ver maken in de tentoonstellingszaal. Opgezet vanuit de tien meest ge stelde vragen over het heelal. In deze zaal toets je de opgedane kennis met een quiz van twee mi nuten, stap je in het Zwarte Gat, zie je hoe de zon schijnt op de aarde en hoe de negen planeten draaien om de zon. Officeel vanaf 6 jaar, maar, om met mijn rondleider te spreken: „Als kind van 6 kun je hier niet veel anders doen dan rennen." Doen is voor kinderen veel leuker dan kijken. Aan zo'n Duitse stopcilinderpers van rond 1900 (een Johannisberger) is voor een kind zelfs niks te zien, maar eraan draai en is andere koek. Drukkerijmuseum Etten-Leur. Evengoed zegt mijn 6-jarige dochter na afloop: „Dit is toch geen museum meer. Het is hier veel te leuk." Simon Stevin is de grootste ster renwacht van Nederland. Hoewel het bezoekersaantal sinds de ver bouwing meer dan verdubbeld is, wordt het door de begroting ver eiste aantal van 60.000 per jaar nog niet gehaald. -Op naar Breda waar het Breda's Museum op het programma staat. „Papa, wanneer gaan we nu naar het Speelgoedmuseum?", klinkt het ongeduldig op de achterbank. Om te voorkomen dat dat kinder lokkertje in de verdrukking komt, werken we de Bredase cul- tuurbijdrage in een rap tempo af. Waarbij we evengoed geen tijd tekort komen. Het Breda's Museum is hard toe aan de verhuizing naar een veel groter nieuw gebouw waar al ja renlang over gesproken wordt. Bezoekers treffen enkele Bredase historische wetenswaardigheden. Met als onbetwist hoogtepunt de ingelijste Regenboogtrui van Kees Pellenaars. Op het eind van het zaaltje zie je een trapje naar boven maar bo ven is afgesloten door een hek. Het is niet de bedoeling dal je na deze ontdekking gedesilliusio- neerd het museum verlaat. Want bij de ingang is wel een trap. Die leidt op dit moment naar een fo totentoonstelling van Caroline Schroder. En naar 'speelgoed op zolder'. Maar dat is een lachertje vergeleken bij wat het Speel goedmuseum in Oosterhout te bieden heeft. Toch maar gauw weer naar buiten dus. 'Op Stelten' heet dat Speelgoed museum en het is terecht een doorslaand succes. In alle be zochte musea slechts een handvol andere bezoekers aangetroffen, in Oosterhout is het volle bak. De enorme collectie oud speel goed die Nellie en Wim Heems kerk in het voormalige klooster aan de Vincentiusstraat hebben uitgestald is voor ouderen een 'feest der herkenning'. En voor kinderen is het gewoon 'heel veel'. De tafels waar je zelf met Anker steentjes mag bouwen, zijn vrij wel constant bezet. Jong en oud sjouwen het museum door met een stencil vol vragen en een pot loodje. Het resultaat van deze speur tocht wordt persoonlijk nageke ken door de bebaarde Wim Heemskerk met vele complimen ten voor het harde werken. Want kinderen willen werken, doen. Veel leuker dan kijken. In de auto op weg naar huis krij gen de sterrenwacht en het Speelgoedmuseum een gedeelde eerste plaats in de wedstrijd 'wat het leukste was'. Het Markiezenhof mag ook tot de aanraders gerekend worden. Het Drukkerijmuseum richt zich FOTO DE STEM/BEN STEFFEN meer op specifiek geïnteresseer den, in elk geval niet op kleine kinderen. En met een bezoek aan het Bre da's Museum kun je beter wach ten op de nieuwbouw. Misschien gaat het dan sneller. Het Markiezenhof. Ruim vierhonderd Nederlandse musea doen mee aan het Natio naal Museumweekend op 22 en 23 april. Deze musea, herkenbaar aan een speciale wit-rood-blauwe vlag, zijn gratis of met reductie toegankelijk. Een greep uit het aanbod: it Het Breda's Museum op de Grote Markt is van 13.00 tot 17.00 uur gratis toegankelijk, it Het Bredase museum Oorlog Bezetting Ginnekenweg 76) is zondag van 12.30 tot 17.00 uur gratis te bezichtigen, it Van Qogh en Zundert (Molen straat 5) is van 10.15 tot 15.45 uur gratis toegankelijk. Sterrewacht Simon Stevin. Speelgoedmuseum. it Het Speelgoedmuseum in Oos terhout laat kinderen gratis grab belen en volwassenen krijgen een gratis kop koffie of thee. it Het Brabants Electriciteitsmu- seum in Dongen (St. Josephstraat 143) is van 11.00 tot 17.00 uur gratis toegankelijk. Met demon straties van electriseermachines. it In het Drukkerijmuseum (Leeuwerik 8, Etten-Leur) is van 13.00 tot 17.00 een tentoonstel ling te zien over drukwerk rond om de bevrijding. Ook zijn er de monstraties. Entree halve prijs. it Streekmuseum Jan Uten Hou- te aan de Markt in Etten-Leur is zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur gratis toegankelijk, it Het Oudenbossche Natuurhis torisch en Volkenkundig Mu seum (Markt 30a) is van 14.00 tot 17.00 uur gratis toegankelijk. Zondag kunnen kinderen tot 15 jaar gratis experimenteren met de natuur. irHet Nederlands Zouavenmu- seum in Oudenbosch (Markt 30a) is zondag van 13.00 tot 16.00 uur gratis te bezoeken. it Museum De Ghulden Roos (Molenstraat 2, Roosendaal) is van 11.00 tot 17.00 uur gratis toe gankelijk. Met rondleidingen, ■kin Grafisch Museum In den Groenen Zonc/c in Wouw (Roosendaalsestraat 43) zijn van 11.00 tot 17.00 uur doorlopend demonstraties boekdrukken op antieke persen, lettergieten en zeefdrukken. Met speciale kind- erdrukhoek. Korting 50 procent, k Ook in Wouw, in het Kant- en Zijdemuseum ter Zijde (School straat 3) zijn diverse demonstra- Breda's Museum. ties (zaterdag 10.00-17.00, zon dag 13.00-17.00 uur). Korting van 20 procent. k In het Markiezenhof in Bergen op Zoom is tussen 11.00 en 17.00 uur naast de vaste collectie een mini-expositie te zien met aan winsten uit de periode 1990 tot 1995. Rondleidingen om 13.00, 14.00 en 15.00 uur, op zondag ook om 12.00 uur. Entree halve prijs, k Streekmuseum Het Land, Van Axel is van 13.30 tot 17.00 uur gratis toegankelijk, k Streekmuseum De Vier Am bachten aan de Steenstraat in Hulst is van 14.00 tot 17.00 uur gratis te bezichtigen. In dit Westbrabantse stadje waar het chauvinisme uitgevonden moet zijn (en sindsdien gekoesterd als een boreling), waar een dakkapel couvles (daar uitgesproken als koeflas) wordt genoemd, waar carnaval niet bestaat maar Vastenavend des te meer, waar tradities heilig zijn, de kerktoren De Peperbus heet en het theater De Maagdin Bergen op Zoom kortom, daar heet een al jaren be kend en gerenommeerd café-restaurant De Bloemkool. De zijgevel verraadt de geschiedenis van die naam. Daar staat na melijk nog In den bloemkool, herinnerend aan de tijd dat het res taurant nog in de buurt van het bos gelegen was, temidden van tuinbouwers. De stad rukte op, de tuinbouw ruimde het veld; De Bloemkool groeide uit tot een van dé restaurants van Bergen op Zoom en wij de omgeving. Dit, verzekerde ons een goede kennis, was in dit jaargetijde een beste plek om asperges te gaan proeven. Vergisten wij ons, of aarzelde de jonge ober een ogenblik? De vraag was: zijn de asperges al van hier uit de streek? Nee, besloot de jongeman vriendelijk; deze zijn nog uit de kas. Straks, als het wat warmer is, worden ze wel rechtstreeks van de volle grond ge serveerd. Een échte kenner zal het verschil misschien proeven, wij waren daartoe niet in staat. De dame genoot ze als voorgerecht. Zes mooie exemplaren met eimengsel, hollandaisesaus en puree, 19,50. Ondergetekende koos ze als hoofdgerecht: zelfde principe, maar dan aangekleed met een royale portie lauw-warme ham van eerste kwaliteit 29,50). Heerlijk, heerlijk. Mij lieten ze de vissoep, die toch ook niet min was (pittige rood bruine soep, veel kleine stukjes vis, mosselen, 15) snel vergeten. Het hoofdgerecht van de dame, gepocheerde zalm, was ook al ruim bemeten en lekker, met worteltjes en lamsoren. Van de ge bakken aardappeltjes aten we wel wat, de kom sla bleef onaange roerd. Zo hielden we ruimte om samen één exemplaar van het pet it grand dessert 15) te delen. Waard inderdaad om een plekje voor te bewaren, zo'n bord vol fijne zoetigheidjes. Is er dan niks vervelends aan deze Bloemkool? Eigenlijk niet, of het moet zijn dat ze een flinke financiële bijdrage vragen. Wacht, misschien kunnen we toch een bescheiden aanbeveling doen. De huiswijn kost 35 (of 6,50 per glas). En misschien is deze Chardonnay uit de omgeving van Nimes dat wel waard. Toch moet voor wat minder ook een goed drinkbare huiswijn geser veerd kunnen worden. Zeker in een zaak die (terecht!) voor 25 ook sliptongetjes met friet en sla wil bieden. P.O. De Bloemkool, Wouwsestraatweg 146, dinsdag gesloten, in het weekend geen lunch.

de Stem | 1995 | | pagina 25